Γρίφοι! Εδώ γράψτε ότι γρίφους ξερετε και αφήστε τους άλλους να μαντέψουν!

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Να βάλω κι εγώ ένα γρίφο;
Αυτός είναι ο πιο αγαπημένος μου, είναι πολύ παλιός για αυτό όσοι πιθανόν ξέρετε την λύση μην κλέψετε:D
Δεν χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις μόνο λιγάκι πονηρή σκέψη.

Ένας χαλίφης μεγάλος σε ηλικία είχε έρθει η στιγμή να αποφασίσει ποιον από τους δύο γιους του θα κάνει διάδοχο του στην θέση του.Επειδή και οι δύο ήταν ισάξιοι τους έβαλε μια δοκιμασία.Θα έκαναν αγώνα δρόμου με τις καμήλες τους στην έρημο και διάδοχος του θα γινόταν αυτός που η καμήλα του θα τερμάτιζε δεύτερη.Οι δυο νέοι στάθηκαν στην αφετηρία αλλά όπως είναι φυσικό κανείς δεν ξεκινούσε.Προβληματισμένοι ζήτησαν από ένα σοφό ασκητή να μάθουν πως θα βγουν από αυτό το αδιέξοδο.Εκείνος αφού το σκέφθηκε τους αποκρίθηκε και τότε καβάλησαν τις καμήλες και άρχισαν να τρέχουν.
Τι τους είπε ο ασκητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αυτός της κλέφτρας με έχει προβληματίσει...:hmm:

Στο μεταξύ,πάμε γερά για έναν εύκολο (είναι και δύσκολη η ώρα)!

Έχουμε ένα καινούργιο μπουκάλι κρασί, βουλωμένο με φελλό. Πως θα πιούμε το κρασί αν δεν έχουμε κανένα εργαλείο και χωρίς να σπάσουμε το μπουκάλι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Λουκουμάκι για την Youki!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν έχω κάτι έυκολο

ήταν ένας και πάει στην φυλακή να δέι έναν κρατούμενο, ο φύλακας τον ρωτάει τι σχέση έχει με εκείνον και εκείνος απαντάει: ο πατέρας του κρατούμενου είναι γιος του πατέρα μου.
Τι του είναι ο κρατούμενος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Λοιπόν έχω κάτι έυκολο

ήταν ένας και πάει στην φυλακή να δέι έναν κρατούμενο, ο φύλακας τον ρωτάει τι σχέση έχει με εκείνον και εκείνος απαντάει: ο πατέρας του κρατούμενου είναι γιος του πατέρα μου.
Τι του είναι ο κρατούμενος;

Εσύ έχεις πμ και εγώ έχω λουκούμι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εσύ έχεις πμ και εγώ έχω λουκούμι!:P

στο δέυτερο μύνημα πέρνεις λουκουμάκι άλεξ όχι στο πρώτο:clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
στο δέυτερο μύνημα πέρνεις λουκουμάκι άλεξ όχι στο πρώτο:clapup: :clapup:

Ε,είναι τρικ κουέσιον,γι'αυτό!
Το τσίμπησα το λέκουμο πάντως!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Merci beaucoup! Θέλω κι άλλο...:P

Σε πιράζει αν ειναι απο μένα το λουκουμάκι;:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Σε πιράζει αν ειναι απο μένα το λουκουμάκι;:clapup: :clapup: :clapup:
Όσι όσι εν πειράζει!!! Αλλά σου είπα...ύπουλο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Να βάλω κι εγώ? Ένα εύκολο:

Τρεις καλλιτέχνες, ο βιολονίστας κος Μαύρος, ο γλύπτης κος Άσπρος και ο ηθοποιός κος Κόκκινος, συναντώνται για τσάι. Κάποια στιγμή, ο ένας από τους τρεις φίλους κάνει την εξής παρατήρηση: «Εγώ έχω μαύρα μαλλιά και εσείς οι δύο έχετε ο ένας κόκκινα και ο άλλος άσπρα, αλλά κανείς μας δεν έχει χρώμα μαλλιών που να ταιριάζει με το επίθετο του!» Ο κος Άσπρος του απαντά: «Πραγματικά! Έχεις απόλυτο δίκιο». Τι χρώμα έχουν τα μαλλιά του ηθοποιού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Άλλο ένα....
Υπάρχουν 5 σπίτια διαφορετικών χρωμάτων. Σε καθένα από αυτά κατοικεί κι ένας άντρας διαφορετικής εθνικότητας. Ο καθένας από αυτούς έχει το δικό του ποτό, τη δικιά του μάρκα τσιγάρων και το δικό του κατοικίδιο.
Το ερώτημα είναι: Ποιός έχει το Ψάρι; Δίνονται τα απαραίτητα στοιχεία για τη λύση του γρίφου.
1) Ο Άγγλος μένει στο κόκκινο σπίτι.
2) Ο Σουηδός έχει σκύλο.
3) Ο Δανός πίνει τσάϊ.
4) Το πράσινο σπίτι είναι αριστερά από το άσπρο.
5) Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ.
6) αυτός που καπνίζει Pall Mall εκτρέφει πουλιά.
7) Ο ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού καπνίζει Dunhill.
8)Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι πίνει γάλα
9) Ο Νορβηγός μένει στο πρώτο σπίτι.
10) Αυτός που καπνίζει Blends μένει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτες.
11) Αυτός που έχει το άλογο μένει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει Dunhill.
12) Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει Blues master πίνει μπύρα.
13) Ο Γερμανός καπνίζει Prince.
14) Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι.
15) Αυτός που καπνίζει Blends έχει ένα γείτονα που πίνει νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Μάνια....σοκολατάκι!!!:clapup:
Ο δικός σου με παιδεύει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια....σοκολατάκι!!!:clapup:
Ο δικός σου με παιδεύει....

Θέλει τουλάχιστών 30 λεπτά μεχρι να καταλάβεις αυτό που φένετε
Ευχαριστώ για το σοκολατάκι αλλα προτιμώ λουκούμι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
kleftra λουκουμάκι ή σοκόλατάκι; διάλεξε :clapup: :clapup: :clapup: σωστός ο κρατούμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Η mania εκλεψε τον γριφο απο τον Einstein. :P

Κατα τον Einstein, μονο το 2% του πληθυσμου της γης μπορει να λυσει τον γριφο του σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Σωστή και η κλέφτρα!!! Σοκολατάκι!!!:clapup:
Μάνια στον πρώτο δίνω σοκολατάκι, στον επόμενο βλέπουμε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Yes!!!!!!!!!!!Δύο σοκολατάκια:clapup::clapup::clapup::clapup:


Πάντως ιο-ιο αυτό που λες για τον γρίφο, αν κι έτσι φημολογείται δεν νομίζω να ισχύει τουλάχιστον πλέον(για το 2%).Εγώ τον είχα λύσει(κι όχι μόνο εγώ και αρκετός κόσμος που ξέρω) και δεν μου φάνηκε τόσο δύσκολος, μου θύμιζε τα προβλήματα λογικής που βρίσκουμε στα σταυρόλεξα, άσε που μπορώ να πω πως κάποια απο αυτά είναι πολύ δυσκολότερα απο αυτόν τον γρίφο:hmm:
Πραγματικά περίμενα να είναι πιο παλούκι:)


edit:Bρε παιδιά βρείτε και τον ασκητή, είναι πραγματικά πολύ εύκολο αρκεί να ξαναδιαβάσετε προσεχτικά τι τους είπε ο πατέρας(στο πιάτο σας το δίνω:P) και να σκεφτείτε πονηρά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η mania εκλεψε τον γριφο απο τον Einstein. :P

Κατα τον Einstein, μονο το 2% του πληθυσμου της γης μπορει να λυσει τον γριφο του σωστα.

Ποιόν απο τους δύο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top