Βρες τον κωδικό

Βρες τον κωδικό
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Λοιπόν θέλω να σας παρουσιάσω ένα νέο παιχνίδι...

Πρόκειται για ένα παιχνίδι όπου έχεις στόχο να βρεις την σωστή λέξη σε κάποιους γρίφους. Στόχος δεν είναι να βρεις κατευθείαν την λέξη αλλά να προσπαθείς αρκετές φορές. Μην απογοητευτείτε, με λίγη σκέψη όλα θα τα βρείτε.

Συγκεκριμένα σας δίνω ένα rar αρχείο ΕΔΩ για να το κατεβάσετε. Το αρχείο αυτό έχει κωδικό. Για να προχωρήσεις δηλαδή στον επόμενο γρίφο πρέπει να αποσυμπιέσεις το αρχείο με τον σωστό κωδικό. Αυτός που θα τα καταφέρει πρώτος κερδίζει, και ίσως καταφέρω να του στείλω και ένα δώρο συμβολικά, εξού και οι διαφημίσεις.

Οι κωδικοί είναι γραμμένοι σε greeklish όπου
α->a
β->v
γ->g
δ->d
ε->e
ζ->z
η->i
θ->th
ι->i
κ->k
λ->l
μ->m
ν->n
ξ->x
ο->o
π->p
ρ->r
σ->s
τ->t
υ->u
φ->f
χ->ch
ψ->ps
ω->o

Θα χρειαστείτε δηλαδή αποσυμπιεστή για αρχεία rar αν δεν έχετε ήδη.

Όσοι παίξετε το παιχνίδι ψηφίστε ότι παίζετε.

Γιατί ο πρώτος γρίφος θα είναι ο πιο δύσκολος και όσο περισσότερα άτομα μαζεύεστε τόσο περισσότερη βοήθεια θα δώσω. Αυτό γίνεται έτσι ώστε να έχουν όλοι οι παίκτες ίση πιθανότητα να νικήσουν, να μην νικήσει δηλαδή όποιος ξεκινήσει πρώτος. Αν παρόλα αυτά βρείτε τον κωδικό χωρίς τις αρχικές βοήθειες, μπράβο σας σας αξίζει ένα προβάδισμα.


Σχετικά με τον πρώτο γρίφο λοιπόν:

Παρατηρώντας πολλά παιδιά, παρατήρησα όπως θα έχετε παρατηρήσει μια ομοιότητα στις κινήσεις και στις συμπεριφορές τους. Μπορεί να μην έχω κλειστοφοβία, αλλά αυτή η σκέψη με κάνει να αισθάνομαι κλειστοφοβικός. Με ποια έννοια? Ότι βλέπω τόσο κόσμο να κάνει τυπικές διαδικασίες, χωρίς να ξεχωρίζουν και πολύ από αυτό που θα ορίζαμε ρομπότ. Βλέπω ότι τους λείπει το διαφορετικό, που είναι τόσο ωραίο... Και αν κάποια παιδιά προσπαθούν να επαναστατήσουν σε αυτήν την ομοιογένεια εξ' αιτίας της αντιδραστικότητας που πηγάζει από την εφηβεία, φαίνεται πλέον λες και πράττουν άλλη μια τυπική διαδικασία, μια διαδικασία που έχει γίνει ήδη από άλλα παιδιά στο όνομα της λέξης "τρέλας". Ονομάζουν τους εαυτούς τους τρελούς για να ξεφύγουν από το "φυσιολογικό" τυπικό τρόπο ζωής. Δεν μου αρέσει όμως η λέξη "τρέλα" για να εκφράσει την κατάσταση τους, γιατί μου θυμίζει άτομα τρελοκομείων. Φτάνοντας ως εδώ δεν θέλω να κατηγορήσω την συμπεριφορά τους. Ίσα ίσα θα ήθελα να τους ενθαρρύνω να κάνουν πράγματα τελείως διαφορετικά και πρωτοποριακά. Έχω βαρεθεί να ακούω συνέχεια για παιδιά που έκαναν κάτι το "θεϊκό" ανάβοντας φωτιά μέσα στην τάξη ή σπάζοντας ποτήρι σε καφετέρια. Τα έχω ξανά ακούσει τόσες φορές, που μου θυμίζουν πλέον άλλη μια τυπική διαδικασία για να ξεχωρίσεις από την μάζα για να καταλήξεις .... σε μια άλλη μάζα που κάνουν τις ίδιες καφρίλες. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να κάνεις ζημιά ώστε να διαφοροποιηθείς από την ομαλή μαζικοποιημένη τάξη. Υπάρχει και ο δρόμος του να δημιουργείς, αλλά αυτός χρειάζεται διορατικότητα και φαντασία την οποία λίγοι καλλιεργούν. Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια είναι ότι πολλοί προσπαθούν να ξεφύγουν από την μάζα, μπαίνοντας εν τέλει σε μια άλλη μάζα. Δείτε αυτό να καταλάβετε
“If there is anything the nonconformist hates worse than a conformist, it's another nonconformist who doesn't conform to the prevailing standard of nonconformity.”
Κλείνοντας θέλω να πω ότι έχω βαρεθεί να βλέπω τόσο κόσμο να συμμορφώνεται με πρότυπα που τους προβάλλει η τηλεόραση, η μόδα κτλ κτλ, ή να βγάζουν παρόμοιου είδους φώτο στο φέις μπουκ στον καθρέφτη κτλ κτλ, ή να κάνει τα ίδια πράγματα με τόσο άλλο κόσμο ώστε να θεωρηθεί "μη μαζοποιημένος"...
Ο κωδικός είναι μία φράση, θα έχετε βοήθεια για αυτόν, για όσα περισσότερα άτομα παίζουν το παιχνίδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ούρσακ

Νεοφερμένος

Ο Ούρσακ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παίζω, και είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, ΤΕΛΕΙΟ, ΑΠΙΘΑΝΟ, ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ ΓΑΜΑΤΟ (ΤΟΣΟ ΓΑΜΑΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ), ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΟΥ ΑΝ ΕΓΡΑΦΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΣΒΟΛΗ, απλά είμαι λίγο, ελάχιστα, σχεδόν καθόλου νοητικά καθηστεριμένη και χρειάζομαι μικροσκοπική, ποντικίσια βοήθεια και ΠΡΕΠΕΙ να συμμετάσχετε ΟΛΟΙ. (αλλιώς θα σας επισκευτώ το βράδυ και να αφερέσω τις τίχες των φρυδιών σας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwstac

Νεοφερμένος

Ο Kwstac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιζω και εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
στους 5 παίκτες θα έχει μια βοήθεια

π.μ. Έχει προχωρήσει κανείς από τους τρεις σας? Ελπίζω πως όχι ακόμα γιατί πρέπει να περιμένετε και άλλα άτομα να παίξουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intifada

Νεοφερμένος

Ο intifada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
επιδη ειμαι απο ιντερνετ καφε θα αρχισω να παιζω αυριο .... φαινεται ορεο παντος βαλε και εμενα μεσα απο αυριο αρχιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Παιζω κι εγω, αλλα με μια πρωτη αναγνωση μου φαινεται αδυνατο να βρω τη φραση:P... Προκειται για καποιο ρητο or sth??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Παιζω κι εγω, αλλα με μια πρωτη αναγνωση μου φαινεται αδυνατο να βρω τη φραση:P... Προκειται για καποιο ρητο or sth??

είναι δύο λέξεις, οπότε έχει ένα κενό. στα 10 άτομα άλλη μια βοήθεια

επίτιδες είναι δύσκολο το πρώτο ώστε να περιμένετε βοήθεια για όσους μαζεύονται ώστε να μην προηγείται κάποιος επειδή ξεκίνησε πρώτος. άμα το βρει όμως με λίγες βοήθειες μαγκιά του το προβάδισμα. με αυτήν την λογική πάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
:Di'm in:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Άλλα 2 άτομα για μια μικρή βοήθεια. στα 20 και στα 40 θα έχει μεγάλες βοήθειες, ενώ στα 80 πια ξεκάρφωμα....

1 Βοήθεια: Είναι δύο λέξεις άρα ο κωδικός περιέχει κενό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MAYROULIS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,900 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω... σ'αυτά δεν τα πάω καλά. μου φαίνεται και δύσκολο. θα δω άυριο αν μπορέσω γιατί δεν έχω και χρόνο...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
εγώ δεν ξέρω... σ'αυτά δεν τα πάω καλά. μου φαίνεται και δύσκολο. θα δω άυριο αν μπορέσω γιατί δεν έχω και χρόνο...:hmm:
δεν νομίζω να είναι δύσκολο μετά τις βοήθειες. θέλει λίγη υπομονή και επιμονή. δεν υποχρεούστε να παίζετε καθημερινά.

p.m. είναι κανείς που να έχει βρει τον πρώτο κωδικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Kαι εγω παιζω! Ακουγεται ενδιαφερον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
όσοι παίζετε ας ψηφίσετε ότι παίζετε έτσι ώστε να ξέρω πόσοι είστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τα νευρα μουυυυυ... εχω προσπαθήσει πόσες φορές... δε θα ηταν καλύτερο να χωριστουμε και σε ομάδες.. λεω εγω τωρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Πολύ καλό ! Παίζω B-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
9 άτομα έως τώρα. στα 10 άλλη μια βοήθεια. Είναι δύσκολος ο πρώτος κωδικός ώστε να μην πάρουν προβάδισμα οι πρώτοι παίκτες.

Θυμίζω...

1 Βοήθεια:
Είναι δύο λέξεις, οπότε υπάρχει ένα κενό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ρε συ πολύ ωραίο το παιχνίδι , αλλά μιλάς για κοινωνική ομοιογένεια και ζητάς μια φράση ... Πολύ αόριστο! :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 223595

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγω μεσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ρε συ πολύ ωραίο το παιχνίδι , αλλά μιλάς για κοινωνική ομοιογένεια και ζητάς μια φράση ... Πολύ αόριστο! :))
το ξέρω φίλε ότι είναι πολύ αόριστο. σκοπίμως ώστε να μην έχουν προβάδισμα οι παίκτες που ξεκινούν νωρίτερα και να περιμένουν βοήθεια... 10 άτομα, οπότε ώρα για την δεύτερη βοήθεια. στα 20 και στα 40 άτομα είναι οι τελευταίες βοήθειες.

1 Βοήθεια: Είναι δύο λέξεις, άρα υπάρχει ένα κενό
2 Βοήθεια: Γυναίκα του: Miriam. Παιδιά του: Max και Bonnie
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το ξέρω φίλε ότι είναι πολύ αόριστο. σκοπίμως ώστε να μην έχουν προβάδισμα οι παίκτες που ξεκινούν νωρίτερα και να περιμένουν βοήθεια... 10 άτομα, οπότε ώρα για την δεύτερη βοήθεια. στα 20 και στα 40 άτομα είναι οι τελευταίες βοήθειες.

1 Βοήθεια: Είναι δύο λέξεις, άρα υπάρχει ένα κενό
2 Βοήθεια: Γυναίκα του: Miriam. Παιδιά του: Max και Bonnie

βοήθεια είναι αυτό;;; Σα να σε λεω εγώ τη γύναικα του τη λένε Κατερίνα. Πες μου το όνομά του. Θα το βρεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top