Αρχείο από το παιχνίδι

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μάλιστα, πρόκειται για την ΤΕΡΑΣΤΙΑ τσατσιά, γιατί μετά την αποχώρηση μου και του fantasmenos, του αποκάλυψα ότι ήμουν ο ρουφιάνος (σε αλλεπάλληλα pm που ακολούθησαν για να μη χαλάμε κιάλλο τη ροή του παιχνιδιού), μπας και ένιωθε λίγο την αδικία κατά των πολιτών. Και τώρα έρχεται ο Bill, να μας πει ποιος είναι ο ρουφιάνος, ενώ το ξέρουν (λογικά) πριν ακόμα αποχωρήσει η Vkey (που βάρεσε στον γάμο του καραγκιόζη για ρουφιάνο);
...

Πότε ακριβώς μου το είπες; :worry: Διαβάζω τα πμ σου και δεν το βλέπω...

edit: Τώρα το είδα. Μετά από ένα κατεβατό το γράφεις σε μια σειρά. Να σου πω ότι μετα τη τρίτη σειρά το παράτησα γιατί έλεγες ασυναρτησίες θα πεις ότι λέω ψέματα αλλά δεν λέω... Τεσπα. Δυστυχώς δεν το εκμεταλλευτήκαμε νωρίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Μάλλον παρακολουθήσαμε άλλο παιχνίδι μου φαίνεται.
Από την αρχή του παιχνιδιού είχα σημειώσει ένα ελάττωμα των κανόνων ώστε να γίνει το ξεκαθάρισμα και να μην υπάρξει αυτή η "αδικία" που θεωρείς εσύ ότι έγινε στον τελευταίο γύρο του παιχνιδιού. Αν συζητούσατε μάλιστα τότε το θέμα είμαι σίγουρος ότι θα κάναμε τους κανόνες πιο σαφείς και δεν θα μπορούσε να πει κανείς τίποτε. ΔΕΝ το κάνατε όμως οπότε δεν μπορείς εσύ να λες ότι αδικήσαμε τους δολοφόνους.
σου απάντησα όταν έθεσες το θέμα, με επιχείρημα δικό μου, για το πώς έβλεπα εγώ ως ΣΕ την αλλαγή του κανόνα. Συνεχίσαμε χωρίς αλλαγή στον υπάρχον κανόνα.
Καλά κάναμε και θέσαμε το ζήτημα υπό συζήτηση, μετά όμως το πέρας του παιχνιδιού, ή στο αντίστοιχο θέμα.

Είπα εγώ ότι αδικήσαμε τους δολοφόνους? είπα ότι αδικήσαμε όσους είχαν αποχωρήσει, τουτέστιν πολίτες/δολοφόνους.

Επίσης εκεί που δεν υπάρχει έγγραφος κανόνας, υπάρχει ο άγραφος ο οποίος είναι να ισχύει αυτό που ίσχυε στα προηγούμενα παιχνίδια, γιατί αυτό έχουν σαν δεδομένο τουλάχιστον αυτοί που τα έχουν παρακολουθήσει. ΕΣΥ λοιπόν πάλι πήρες την απόφαση ότι σε αυτό το παιχνίδι θα αλλάξει το τι γινόταν γιατί δεν το έγραφαν οι κανόνες, οπότε το χρησιμοποίησες όπως ΕΣΥ ήθελες. Ποιος έκανε λοιπόν την αλλαγή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού; Αν ΔΕΝ ήξερες τι γινόταν στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά είχες όλη τη διάθεση να το μάθεις, ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΕΣ!
μου ήταν φύσει αδύνατο να παρακολουθούσα όλα τα παιχνίδια, διότι μεσολάβησε και μια γέννα.
Με πρότεινα για ΣΕ, το δεχτήκατε, το παιχνίδι άρχισε. Η πεποίθηση μου είναι ότι οι κανόνες δεν αλλάζουν. Δεν είχα καμία υποχρεώση να ψάξω να βρω ποιος είχε κάνει ΣΕ στα προηγούμενα παιχνίδια, και τι πίστευε ότι έπρεπε να γίνει, σχετικά με την αλλαγή των κανόνων. Παρ'όλα αυτά, έκανα συζητήσεις, για να μπορέσω να δω μια λογική στην αντίθετη γνώμη για την αλλαγή των κανόνων. Κανείς δεν αναφέρθηκε στην αδικία των ήδη αποχωρησάντων. Γιατί? Μόνο εγώ το σκέφτηκα? είναι τόσο δύσκολο να σκεφτεί κανείς ότι όταν αποχωρεί νομίμως από ένα παιχνίδι στρατηγικής, θα νιώσει αδικημένος αν αλλάξουν οι κανόνες αφού έχει αποχωρήσει? Τόσο δύσκολο???

Η ΣΕ πάνω από όλα πρέπει να είναι αντικειμενική. Εγώ δεν πιστεύω ότι με την αλλαγή στους κανόνες ήμουν αντικειμενική. Αν εσάς δε σας πειράζει, οκ. Να μου τη λέτε κι όλας, που προσπάθησα να είμαι συνεπής, πάει πολύ.

Για να ξεκαθαρίσω λοιπόν τη θέση μου για όσους νομίζουν ότι δεν μου αρέσει να χάνω, έχω χάσει άπειρες φορές στο παιχνίδι αυτό και ΚΑΜΙΑ φορά δεν διαμαρτυρήθηκα όπως έκανα τώρα. Τώρα το έκανα γιατί αδικήθηκα
κι εγώ λέω ότι αδικήθηκες. Δε διαφωνούμε σε αυτό.

αλλά και γιατί αν εσύ θεωρείς ότι είσαι τυπική με τους κανόνες εγώ είμαι 10 φορές πιο τυπικός (και μπορούν να το επιβεβαιώσουν όλοι).
τυπικός σημαίνει "παίζω by the rules".

Το γύρισμα που λες εσύ λοιπόν ότι έγινε στους κανόνες (τους ποιους; )
ανέφερα σε προηγούμενο ποστ για τους ελλιπείς κανόνες. Για να σου απαντήσω και στην ειρωνική κατά τη γνώμη μου παρένθεση, αναφέρονται στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος. Υπήρχε κανόνας που έλεγε, ότι αν οι δολοφόνοι κατονομάσουν τον ρουφιάνο και πέσουν μέσα, κερδίζουν. Δεν έλεγε ούτε μέχρι πότε έπρεπε να κατονομάσουν τον ρουφιάνο, ούτε πως. Εξ'ου και το επίθετο "ελλιπείς". Ο κανόνας αυτός προσέφερε "παραθυράκια" στους δολοφόνους, αλλά προσέφερε και "παραθυράκια" στους πολίτες. Ένα παράδειγμα, που το έφερα ως case scenario, όταν συζητάγαμε την περίπτωση αυτή (και το οποίο δεν το κατέρριψε κανείς, να δω κι εγώ πού είχα κάνει το λάθος, τελικά. Απλά αγνοήθηκε. Ίσως εσύ, να μη το κάνεις):
οι δολοφόνοι, ενώ μας έχουν συνηθίσει σε ανακηρύξεις ρουφιάνων λίγο πριν το πέρας της ψηφοφορίας (γιατί είναι σίγουρο ότι θα φύγει δολοφόνος, όπως φαίνεται από τις ψήφους), δε χρησιμοποιούν αυτό το χαρτί σε μια ψηφοφορία. "Γιατί άραγε?" θα σκεφτόταν κάποιος πολίτης..."βρε λες και ο δεύτερος σε ψήφους να είναι δολοφόνος και θα τον πάρει μαζί του φεύγοντας?". Πού είναι το λάθος στο συλλογισμό? αναρωτιέμαι, ειλικρινά.
έγινε πιστεύω με γνώμονα το γεγονός ότι όντως αδικήθηκαν οι πολίτες στην αποχώρηση του ρουφιάνου. Δεν περιμένω να βρω το δίκιο μου, αλλά όταν μιλάς για λάθη της ΣΕ, να τα αναφέρεις όλα.
Πέρα από τους ελλιπείς κανόνες και την αλλαγή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, δε βλέπω άλλο σφάλμα σε ότι έκανε η ΣΕ. Και τα ανέφερα όλα αυτά, αμέσως μόλις τέλιωσε το παιχνίδι.
Ελπιζω στα επόμενα παιχνίδια, να ληφθούν όλες αυτές οι παρατηρήσεις υπόψη και να αλλάξουν οι κανόνες κατάλληλα.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο, θενκς που με διαβάσατε και δεν θα "ξαναανακατευτώ" με αυτά. Το πάθημα, μάθημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παιδιά, ό,τι έγινε έγινε και δε νομίζω ότι η ντου είχε καμία πρόθεση να είναι υπερ των πολιτών ή τν δολοφόνων- και στην τελική τι την ένοιαζε το ποιος θα κερδίσει! Προσφέρθηκε να κάνει μία εξυπηρέτηση τη στιγμή που κανείς άλλος δεν ήθελε να μπει ΣΕ, μην το ξεφτυλίζουμε... :worry:

Και δε νομίζω να σκέφτηκε κανείς ποτέ, να μπει ΣΕ επειδή π.χ. αντιπαθεί κάποιον από τους μεν ή τους δε για να τον "κάψει"! :confused: Ένα παιχνίδι είναι και θα έλεγα να το λήξουμε εδώ επειδή έχει τραβηχτεί λίγο το θεματάκι από τα μαλλιά. :(

Από μεριάς μου θα ήθελα να ευχαριστήσω την ντου που επέλεξε να μας βοηθήσει στο παιχνίδι μας και ήταν συνεπής, τις ώρες που μπορεί να είχε άλλες δουλειές και θα ήθελα να της πω ότι θα χαιρόμουν πολύ να κάνουμε μαζί ΣΕ στο επόμενο παιχνίδι, αν θέλει και εκείνη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καλά... τουλάχιστον στο 14 θα είμαι εγώ ΣΕ :P κι όποιος άλλος θέλει φυσικά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θέλω θέλω!! Αλλά δε με βολεύει να βγάζω προκυρήξεις στη μία- είμαι στη σχολή :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα τις βγάζω εγώ απ τη δουλειά (όταν δεν θα είναι πάνω απ το κεφάλι μου το μπος, που βασικά πάντα ανησυχώ ότι δε θα μπορώ να παίξω και τελικά πάντα τα καταφέρνω μια χαρά :P)


άντε... αν θέτε να πάμε για το 14, έχετε έτοιμη ΣΕ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και τι ΣΕ!! :D


πς. εντερινγκ στον κόζμο της διαφήμισης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι συμμετοχές άνοιξαν για το 14. :D Αν θέτε να συζητήσουμε κάτι για το παιχνίδι, πχ για τους κανόνες, πάμε εδώ αλλά χωρίς προσωπικές επιθέσεις. :) :lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το παιχνίδι θα ξεκινήσει τα ξημερώματα της Δευτέρας.

Περιγραφή του παιχνιδιού

Το παιχνίδι είναι μια από τις πολλές παραλλαγές του γνωστού "Παλέρμο", οπότε ως παραλλαγή έχει ιδιαιτερότητες που πρέπει να προσέξουν και όσοι ξέρουν το κλασσικό παιχνίδι. ;)

Μετά την δήλωση των συμμετοχών, η Συντονιστική Επιτροπή (στο εξής ΣΕ) που απαρτίζεται από τους Κακή Επιρροή, kalypso, Γιώργος ορίζει κάποιους από τους συμμετέχοντες ως δολοφόνους, έναν ως ρουφιάνο, και κατά περίπτωση ένα τσιράκι, μία νοσοκόμα και τους υπόλοιπους ως πολίτες.

Σε αυτόν τον γύρο συμμετέχουν 20 άτομα, με την ακόλουθη κατανομή ρόλων:

  • 4 δολοφόνοι
  • 1 ρουφιάνος
  • 1 τσιράκι
  • 1 νοσοκόμα
  • 13 πολίτες

Περιγραφή - Σκοπός:
  • Σκοπός των δολοφόνων είναι να δολοφονήσουν όσους άλλους παίκτες μπορούν ώστε σε κάποιο σημείο να υπερέχουν αριθμητικά (μιας και έπειτα έχουν το πάνω χέρι), ή να βρουν τον ρουφιάνο όσο αυτός είναι εν ζωή. Οι δολοφόνοι γνωρίζονται μεταξύ τους ΜΟΝΟ και μπορούν να επικοινωνούν με όποιον τρόπο θέλουν για να συνεννοούνται για την στρατηγική τους.
  • Σκοπός του ρουφιάνου είναι να βοηθήσει τους πολίτες να ξεμπροστιάσουν τους δολοφόνους. Ο ρουφιάνος από την αρχή του παιχνιδιού γνωρίζει ΚΑΠΟΙΟΥΣ από τους δολοφόνους ΜΟΝΟ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αποκαλύψει την ιδιότητα του, για να πετύχει τον σκοπό του. Εάν οι δολοφόνοι τον ανακαλύψουν όσο αυτός είναι ακόμα στο παιχνίδι, τότε αυτόματα αυτό λήγει υπέρ των δολοφόνων (περισσότερα στις παρατηρήσεις).
  • Σκοπός του τσιρακίου είναι να βοηθήσει τους δολοφόνους στον δικό τους σκοπό, μπερδεύοντας τους πολίτες. Αντίστοιχα με τον ρουφιάνο, το τσιράκι γνωρίζει πάλι ΚΑΠΟΙΟΥΣ από τους δολοφόνους ΜΟΝΟ.
  • Σκοπός της νοσοκόμας είναι να διαλέγει το βράδυ κάποιον (εκτός από τον εαυτό της) που θα γιατρευτεί σε περίπτωση που γίνει στόχος των δολοφόνων για δολοφονία (περισσότερα στις παρατηρήσεις)
  • Σκοπός των πολιτών είναι να παραμείνουν ζωντανοί μέχρι να εξαλειφθούν όλοι οι δολοφόνοι.
Το παιχνίδι χωρίζεται σε γύρους, διάρκειας μιας κανονικής ημέρας (24 ωρών) ο καθένας. Τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, το παιχνίδι βρίσκεται σε παύση. Σε κάθε γύρο, έχουμε δύο χαρακτηριστικές στιγμές:
  • Μέχρι τις 13:00 κάθε γύρου οι δολοφόνοι συνεννοούνται και αποφασίζουν να δολοφονήσουν έναν οποιονδήποτε παίχτη, ανεξαρτήτως ιδιότητας. Στις 13:00 λοιπόν, η ΣΕ που έχει λάβει μέχρι τότε μια προκήρυξη από τους δολοφόνους, ανακοινώνει σε όλους ποιος παίχτης δολοφονήθηκε. Αυτός ο παίκτης δεν συμμετέχει στη συνέχεια του παιχνιδιού και δεν μιλάει από τη στιγμή της ανακοίνωσης της δολοφονίας του. Αν υπάρξει καθυστέρηση στην ανακοίνωση της δολοφονίας οποιοδήποτε post του δολοφονημένου από τις 13:00 και μετά ΔΕΝ θα λαμβάνεται υπόψιν.
  • Καθ' όλη τη διάρκεια του γύρου, όλοι οι παίκτες ανεξαρτήτως ιδιότητας, συζητάνε δημόσια και αποφασίζουν να ψηφίσουν (υποχρεωτικά) από έναν παίκτη ο καθένας. Ο επικρατέστερος της ψηφοφορίας η οποία λήγει στις 20:00 αποχωρεί από το παιχνίδι έχοντας την δυνατότητα να μιλήσει σε ένα και μοναδικό post (τελευταία λόγια). Η υποχρέωση έγκειται στο ότι αν δεν ψηφίσουν θα χρεωθούν με απουσία (περισσότερα στις παρατηρήσεις) κάτι που μπορεί να είναι επιλογή τους.
  • Την ίδια ώρα με την λήξη της ψηφοφορίας, ανακοινώνεται αν οι δολοφόνοι πέτυχαν τον ρουφιάνο (αν είχαν κάνει χρήση της δυνατότητας αυτής) και άρα τελειώνει το παιχνίδι, ή αν αστόχησαν οπότε και ανακοινώνουν την άστοχη επιλογή τους δημόσια και ποιος δολοφόνος την έκανε ο οποίος και αποχωρεί.
Λήξη Παιχνιδιού:

Το παιχνίδι λήγει στις εξής περιπτώσεις κάτι που ανακοινώνεται από την ΣΕ:
  • Όταν όλοι οι δολοφόνοι είναι εκτός παιχνιδιού, όπου και νικητές είναι οι πολίτες (με τον ρουφιάνο)
  • Όταν οι δολοφόνοι (με το τσιράκι, όταν υπάρχει) είναι όσοι και οι υπόλοιποι παίκτες , στο τέλος του τρέχοντος γύρου, όπου νικητές είναι οι δολοφόνοι (με το τσιράκι)
  • Όταν οι "εν ζωή" δολοφόνοι βρουν και δηλώσουν τον "εν ζωή" ρουφιάνο, με νικητές τους δολοφόνους (με το τσιράκι).
Παρατηρήσεις - Διευκρινίσεις:
  • Στην αρχή του παιχνιδιού ανακοινώνεται πόσοι δολοφόνοι υπάρχουν καθώς και ποιοι άλλοι ρόλοι έχουν διανεμηθεί.
  • Πριν την έναρξη του παιχνιδιού όλοι οι συμμετέχοντες έχουν λάβει προσωπικό μήνυμα (pm), όπου τους ανακοινώνεται η ιδιότητα τους.
  • Όσοι βρίσκονται εκτός παιχνιδιού (δολοφονηθέντες και αποχωρούντες), απαγορεύεται να συμμετέχουν στο παιχνίδι, είτε να το σχολιάζουν σε άλλα θέματα κατά τρόπο που μπορεί να επηρεάσει το παιχνίδι, μέχρι αυτό να λήξει. Σε αυτό συμπεριλαμβάνεται και η χρήση του συστήματος αξιολόγησης, που επίσης απαγορεύεται. Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις πάνω στους κανόνες, μπορούν να γίνονται εδώ.
  • Στον πρώτο γύρο δεν υπάρχει δολοφονία στις 13:00.
  • Σε περίπτωση ισοψηφίας, στην ψηφοφορία των 20:00 δημιουργείται δημοσκόπηση με τους επικρατέστερους, διάρκειας μιας ώρας, στην οποία δικαίωμα συμμετοχής (δεν είναι υποχρεωτική, άρα δεν νοείται απουσία) έχουν ΜΟΝΟ όσοι παίζουν ακόμα στο παιχνίδι.
  • Το ποιος/α είναι ρουφιάνος, τσιράκι, ιερόδουλη ή οποιοσδήποτε άλλος ρόλος πέραν του "δολοφόνου" το γνωρίζει ΜΟΝΟ η ΣΕ.
  • Πάντα θα υπάρχει τουλάχιστον ένας δολοφόνος τον οποίο δεν θα γνωρίζει ούτε ο ρουφιάνος ούτε το τσιράκι (όταν υπάρχει), παρά μόνο η ΣΕ.
  • Όποιος παίκτης ΔΕΝ συμμετέχει 2 συνεχόμενες φορές ή 3 (όχι απαραίτητα συνεχόμενες) φορές σε ψηφοφορία των 20:00 βγαίνει αυτόματα από το παιχνίδι.
  • Μοναδικός τρόπος να "καρφώσουν" οι δολοφόνοι τον ρουφιάνο, είναι ένας εξ' αυτών που ακόμα είναι στο παιχνίδι, να δηλώσει με pm στην ΣΕ ποιος από τους συμμετέχοντες που παραμένουν στο παιχνίδι πιστεύει πως είναι ο ρουφιάνος.
    • Το pm μπορεί να στέλνεται μόνο μετά την ψηφοφορία και μέχρι την δολοφονία της επόμενης ημέρας, δηλαδή 20:00 - 13:00.
    • Η ΣΕ δεν ανακοινώνει τίποτα και σε κανέναν μέχρι την επόμενη ψηφοφορία των 20:00, εάν λάβει τέτοιο pm από κάποιον δολοφόνο.
    • Εάν ο εν λόγω δολοφόνος φύγει στην ψηφοφορία των 20:00 τότε το "κάρφωμα" θεωρείται ως μη γενόμενο, δηλαδή δεν απαντάει τίποτα στους δολοφόνους ούτε και κάνει κάποια ανακοίνωση δημόσια. Εάν ήταν η ώρα να αποκαλυφθεί η ταυτότητα του ατόμου που αποχώρησε από την ψηφοφορία αποκαλύπτεται κανονικά η ιδιότητά του και ο δολοφόνος που αποχωρεί έχει δικαίωμα για τελευταία λόγια.
    • Αν ο δολοφόνος που έκανε την δήλωση είναι λάθος και δεν φύγει στην ψηφοφορία των 20:00, αποχωρεί και αυτός από το παιχνίδι χωρίς να έχει δικαίωμα να πει κάτι άλλο και ανακοινώνεται από την ΣΕ η αποχώρησή του λόγω άστοχου καρφώματος.
    • Εάν είναι σωστός και δεν φύγει στην ψηφοφορία των 20:00, κερδίζουν οι δολοφόνοι.

    Τέλος πρέπει να σημειωθούν τα παρακάτω:
    • Εάν έχει απομείνει μόνο ένας δολοφόνος στο παιχνίδι, δεν έχει δικαίωμα να καρφώσει ρουφιάνο.
    • Οι δολοφόνοι μπορούν να αρχίζουν να καρφώνουν μετά την ψηφοφορία του πρώτου γύρου.
  • Για λόγους ατμόσφαιρας και μόνο, η ΣΕ θα ανακοινώνει δημόσια ότι έλαβε pm για "κάρφωμα" δολοφόνου όταν το λαμβάνει, χωρίς να πει οτιδήποτε άλλο.
  • Η νοσοκόμα κάθε βράδυ θα στέλνει pm στην ΣΕ όπου θα αναγράφει ποιον (εκτός τον εαυτό της) θα γιατρέψει σε περίπτωση που γίνει στόχος των δολοφόνων. Εάν οι δολοφόνοι επιλέξουν αυτόν για την δολοφονία της ημέρας, η ΣΕ την ώρα ανακοίνωσης της δολοφονίας, θα ανακοινώνει ότι δεν θα επέλθει δολοφονία, χωρίς ωστόσο να ανακοινώνει το όνομα του "στόχου".
  • Η ιδιότητα κάθε παίκτη δεν πρέπει να αποκαλύπτεται από κανέναν άλλο πλην της ΣΕ, η οποία αποκαλύπτει τις ιδιότητες των ατόμων που βγαίνουν από το παιχνίδι ως εξής:
    • Σε κάθε γύρο ξεκινώντας από τον δεύτερο αποκαλύπτεται εναλλάξ η ιδιότητα είτε του δολοφονημένου είτε του αποχωρούντα από την ψηφοφορία. Η πρώτη αποκάλυψη ιδιότητας γίνεται στην ψηφοφορία του 2ου γύρου.
    • Η ιδιότητα του ρουφιάνου, του τσιρακίου και της ιερόδουλης όταν αυτή αποκαλύπτεται (από τη ΣΕ), είναι αυτή του πολίτη.
    • Σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού (συνήθως μετά την μέση) και αν το κρίνει η ΣΕ, μπορεί να αποκαλυφθεί πόσοι δολοφόνοι υπάρχουν στο παιχνίδι και αν ο ρουφιάνος είναι ακόμα μέσα σε αυτό.
Με την συμμετοχή σας στο παιχνίδι, συνάγεται η σιωπηρή αποδοχή όλων των παραπάνω...:mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λίστα συμμετεχόντων:

  1. Angie_Ann
  2. Bill
  3. Bill_Slayer
  4. Corpse Bride
  5. fandago
  6. fantasmenos
  7. Ηρώ
  8. Jrot6
  9. Kajira
  10. Kakerlak
  11. Lorelai
  12. Lorien
  13. Neraida
  14. Nininaou
  15. Phoebe
  16. Pitg21
  17. Resident Evil
  18. Vendetta
  19. Vkey
  20. Xanp

Και το κλασικό για reference! :D

(άμα δειτε κάνα λάθος να πείτε, άνθρωπος ειμαι! :P)
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ: πρέπει ΟΛΟΙ να έχετε κάνει ΞΕΚΑΘΑΡΟ ποστ με τη ψήφο σας ως τις 20.00! (δηλ όχι "νομίζω εσύ εισαι" αλλά "ψηφίζω νικ" :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άντε πάμε!! :D :D
Μετά από συζήτηση έγιναν κάποιες διευκρινήσεις στο θέμα του καρφώματος του ρουφιάνου, οπότε κοιτάχτε τα. :) Μέχρι αύριο Δευτέρα στις 20:00* θα έχουν πάρει την τελική τους μορφή, σε περίπτωση που γίνει κάποια προσθήκη.

*από τότε θα μπορούν να καρφώνουν οι δολοφόνοι =]



Για να δούμε ποιος θα σπάσει το ρόδι και θα postάρει πρώτος. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Καλη επιτυχία σε όλους;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Παίζουμε δηλαδή; :clapup:

(καλά τζάμπα χαίρομαι εγώ, είπαμε μπήκα για να έχετε κάποιον να διώξετε πρώτη μέρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Αντε καλο ξεκινημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω οπως παντα...ειμαι αθωα.....:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ξεκινήσαμε! :clapup:

Η πρώτη μου σκέψη είναι ότι αυτός ο γύρος είναι σχετικά εύκολος αν λάβουμε υπόψιν την αναλογια 15/4 (καλοί πολίτες/δολοφόνοι). Αν δε ψηφίζουμε στου διαόλου τη μάνα ειδικά σε μέρα που φαίνεται η ιδιότητα και αν ο ρουφιάνος είναι προσεκτικός, τότε τους έχουμε χαλαρά.


Μπαίνοντας λοιπόν στο μυαλό της ΚουΕ και της kalypso έχουμε πάνω-κάτω τα εξής.

Θεωρώ ότι ένας ή και περισσότεροι κακοί ρόλοι κρύβονται στις νέες συμμετοχές, δηλαδή ανάμεσα στους: Angie_Ann, Bill_Slayer, Kajira, Lorien, Nininaou
Από τους παραπάνω μπορώ να πω πως λιγότερες πιθανότητες έχουν οι Bill_Slayer, kajira
Bill_Slayer: έχει κάνει δολοφόνος χωρίς και μεγάλη επιτυχία
kajira: Ρόλο νομίζω πως έχει σίγουρα, αλλά δίνω περισσότερες πιθανότητες να έχει τον καλό. Θα ήταν κάρφωμα αν την έβαζε η ΚουΕ δολοφόνα. Θα δείξει από τον τρόπο παιχνιδιού της.

Έτσι μας μένουν οι Angie_Ann, Lorien, Nininaou που οι 2 από τους 3 θα ήταν εξαίρετη επιλογή. Ειδικά αν η Angie_Ann είναι δολοφόνος θα περάσει πολύ απαρατήρητη και αυτή θα είναι η τακτική της.

Αν πάμε τώρα στους υπόλοιπους και πάλι ακολουθώντας την εις άτοπον μέθοδο, δε θα διάλεγα έναν εκ τους Bill, fandago, fantasmenos.
Bill: έκανε στο προηγούμενο παιχνίδι και χωρίς αυτό να τον αποκλείει να είναι και σε αυτό, προσωπικά δε θα τον διάλεγα.
fandago: Στα τελευταία παιχνίδια έφυγε πρώτος-πρώτος από ψηφοφορίες, δύσκολα θα του εμπιστευόταν τέτοιο ρόλο.
fantasmenos: Πάαααααλι; Δε νομίζω, πόσες φορές πια;;;:P

Από αυτούς που μένουν δίνω σε όλους ίδιες πιθανότητες, ξεχωρίζοντας (καθαρά επειδή έχουν καιρό να πάρουν ρόλο και με τη στάση τους μπορεί να περάσουν στο ντούκου) τους Pitg21,Kakerlak, Jrot6
Και από τους υπόλοιπους αυτή που ξεχωρίζω είναι η Neraida, μόνο και μόνο επειδή έχει καιρό να πάρει ρόλο και επειδή μπορεί να μπερδέψει με τη συμπεριφορά της.


Άρα σε πρώτη φάση και μή έχοντας δει post που θα διαμορφώσουν ολοκληρωμένη άποψη πιστεύω πως θα κινηθώ ανάμεσα σε αυτούς: Angie_Ann, Lorien, Nininaou, Pitg21,Kakerlak, Jrot6, Neraida
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ω ξεκινήσαμεεεεεεεε!!!!!!! :clapup::clapup::clapup::clapup:

Είναι σχεδόν 11 και κανείς εκτός από την Ηρώ δεν έχει γράψει; :eek: Απίστευτο! :eek: Μιλήστε καλέ, τι φοβάστε; :P

Εγώ θα κάνω την αρχή και θα ψηφίσω κλασσικά Bill, δεν την πατάω όπως την προηγούμενη φορά για να με κατηγορήσουν άδικα, και για άλλη μια φορά όλοι μου φαίνονται αθώοι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Καλέ που είναι οι άλλοι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για να μην ξεχνιόμαστε και για να τηρούμε τις παραδόσεις!

ψήφος στη Φοιμπς!




Σχώρα με συνάδελφε. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θα δωκω την ψηφο μου στη Φοιμπς, γιατι πολυ με κοντραρει στο τζιο τσαλεντζ.

(για να μην αρχισετε, θα την εδωνα στον φαντασμενο για τον οποιο τρεφω ασβεστο μισος, αλλα 3η φορα δολοφονι παει πολυ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top