Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 31,201 μηνύματα.
Πόσο τέλειο ακούγεται αυτό που λες αλλά νιώθω ότι για κάτι τέτοια βιβλία είμαι πολύ χαμηλό επίπεδο για να τα καταλάβω
Κοιταξε να δεις ανθρωπε...

Καθένας αντιλαμβάνεται βέλτιστα εναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής. Εσυ τον Α, εγω τον Β.

Τα συγκεκριμένα ιστορικά βιβλία, μπορούν να γίνουν κατανοητά από ανθρώπους φτιαγμένους και για τον Α και για τον Β.

Εαν σου έλεγα όμως να διαβάσεις για τους Αγγελικούς Πίνακες και τη γλώσσα των πλασμάτων της Άλλης Πλευράς ή άλλα εξαιρετικά βαθιά ζητήματα, ναι εκεί δε θα μπορούσες να ανταπεξέλθεις. Πιθανόν όμως όχι λόγω έλλειψης αντίληψης ή ευφυϊας, την οποία και κατέχεις ως ένα βαθμό, ειδάλλως δεν θα ειχες εξαρχής το θάρρος και την ευρύνοια να καταλάβεις από ποιο σημειο και υστερα σταματάει (βασικό γνωρισμα των στοιχειωδώς έστω ξύπνιων, ενω ο ηλίθιος δεν γνωρίζει τα όριά του), αλλά λόγω διαφορετικής κατασκευής Α.

Εισαι φτιαγμένη για συγκεκριμενο σκοπό σε αυτό τον κόσμο.
 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,348 μηνύματα.
@Valder @nearos


FB_IMG_1728411442694.jpg
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Πόσο κάβλα. Βρήκα (νόμιμα απο το ΑΠΘ) από την Ποντιακή Εθνική Βιοβλιοθήκη Αργυρούπολης όλους (ψέμμα λειπει ο 3ος) τους τόμους της Ωγυγίας του Σταγειρίτη (Βιέννη 1815). Διαβάζεται δύσκολα απο θεμα ποιότητας εικόνας αλλά ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΕΦΑΛΙΑ το τι γράφει μέσα, για τον Ωάννη (εξωγήινης φυλής Asura κατα την Ινδική μυθολογία) το μισό άνθρωπο μισό ψάρι, τους Ατλάντιους, την Αρχαία Αθηνα πριν την Αρχαια Αθηνα (προ του 10.000πΧ) και όλη τη μυθολογία (βασικά αρχαία ιστορία).

ΧΡΟΝΟ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΩ.

Αμα βρω και διαστημοπλοια μες το κείμενο, θα τα διαλύσω όλα απο τη χαρά μου!

Για να χαρείς περισσότερο.
 

Συνημμένα

  • 003.pdf
    36 MB · Εμφανίσεις: 10

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 31,201 μηνύματα.
Για να χαρείς περισσότερο.
Αυτο ειναι το 3ο κομματι απο τα 5, του Πρώτου Τόμου από τους Πέντε.

Ευχαριστώ παρόλαυτά για την ευγενική σου κίνηση!

Μάλλον θα τα αγοράσω σε νεα ελληνική. Τετοια διαμαντια πρέπει να κοσμουν και για τη συλλογη και μονο ενα σπίτι.
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Αυτο ειναι το 3ο κομματι απο τα 5, του Πρώτου Τόμου από τους Πέντε.

Ευχαριστώ παρόλαυτά για την ευγενική σου κίνηση!

Μάλλον θα τα αγοράσω σε νεα ελληνική. Τετοια διαμαντια πρέπει να κοσμουν και για τη συλλογη και μονο ενα σπίτι.

Με μια γρήγορη ματιά, είδα πέντε και νόμιζα αυτοί είναι όλοι όλοι. Damn. Μου το χάλασαν. :ρ
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 31,201 μηνύματα.
Με μια γρήγορη ματιά, είδα πέντε και νόμιζα αυτοί είναι όλοι όλοι. Damn. Μου το χάλασαν. :ρ
Κι εγω ετσι ενιωσα ρε φιλε, κανονικα ειχα κατεβασει και τα πεντε κομματια και λεω ολα πόπα δικέ μου γίναμε.

Και μετα πηρα τα παπαράκια μου!
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Κι εγω ετσι ενιωσα ρε φιλε, κανονικα ειχα κατεβασει και τα πεντε κομματια και λεω ολα πόπα δικέ μου γίναμε.

Και μετα πηρα τα παπαράκια μου!

Χαχα. Αυτό ακριβώς. 🙃

Παρόλα αυτά, θα ξαναρίξω μια ματιά και, αν βρω κάτι, θα σου νοκ νοκ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 31,201 μηνύματα.

nearos

Διακεκριμένο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,909 μηνύματα.
1728420775960.png


Oτι πιο based
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 31,201 μηνύματα.
Κάτι ελαφρύ για διάβασμα πριν τον ύπνο

1000002470.jpg
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,093 μηνύματα.
Αποκλείεται.
Μπορεί να μην σε γνωρίζω προσωπικά, όμως και μέσα από τα μηνύματα του άλλου καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα.
Αλλά και στην περίπτωση που ίσχυε κάτι τέτοιο, αν αγαπάς τη γνώση και το διάβασμα,θα διαβάζεις ό,τι βιβλίο θέλεις εσύ. Ακόμα κι αν δεν καταλάβεις τα πάντα με κάθε λεπτομέρεια, σίγουρα θα διευρύνεις τους ορίζοντές σου και κυρίως θα τα απολαύσεις.
Αγαπώ το διάβασμα απλά ποτέ δεν διάλεξα τέτοιου επιπέδου βιβλία
Και κάθε φορά που έρχεται μια τέτοια συζήτηση νιώθω κάπως, δηλαδή αναρωτιέμαι, έχω μια τέτοια ευκαιρία γνώσης μπροστά μου, γιατί δεν τη διαλέγω; 😅
Εγώ θεωρώ γιατί τεμπελιάζω μάλλον 😂

Το πιο έτσι ιδιαίτερο που έχω στη βιβλιοθήκη μου είναι αυτό:


Που βέβαια δεν το έχω τελειώσει το πιάνω το αφήνω μέχρι να το τελειώσω όλο κάποια στιγμή της ζωης μου 😂

Παλιά γενικά πάντα ήθελα να διαλέγω πιο περίπλοκα πράγματα
Πχ, έβλεπα ένα σωρο ταινίες με πιο βαρύ περιεχόμενο

Τη τελευταία 3ετια όμως είμαι σε μια φάση που θέλω μόνο τα ανάλαφρα τα ρομαντικά τα ευχάριστα

Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Αγαπώ το διάβασμα απλά ποτέ δεν διάλεξα τέτοιου επιπέδου βιβλία
Και κάθε φορά που έρχεται μια τέτοια συζήτηση νιώθω κάπως, δηλαδή αναρωτιέμαι, έχω μια τέτοια ευκαιρία γνώσης μπροστά μου, γιατί δεν τη διαλέγω; 😅
Εγώ θεωρώ γιατί τεμπελιάζω μάλλον 😂

Το πιο έτσι ιδιαίτερο που έχω στη βιβλιοθήκη μου είναι αυτό:


Που βέβαια δεν το έχω τελειώσει το πιάνω το αφήνω μέχρι να το τελειώσω όλο κάποια στιγμή της ζωης μου 😂

Παλιά γενικά πάντα ήθελα να διαλέγω πιο περίπλοκα πράγματα
Πχ, έβλεπα ένα σωρο ταινίες με πιο βαρύ περιεχόμενο

Τη τελευταία 3ετια όμως είμαι σε μια φάση που θέλω μόνο τα ανάλαφρα τα ρομαντικά τα ευχάριστα

Δεν ξέρω τι με έχει πιάσει

Είναι η κούραση που μπορεί να έχουμε, έγνοιες, στόχους, η έλλειψη διάθεσης... Δεν είναι ανάγκη να επιλέγουμε μονίμως τα πιο βαριά και δύσκολα. Καλά είναι και τα πιο χαλαρά, αν και όταν νιώθουμε την ανάγκη. Και στο φινάλε, κάποια θεματολογία μπορεί να μη μας κάνει, λόγω ενδιαφερόντων μας. Δεν είναι κακό.

*Εννοείται πως κάποια είναι να τα πάρεις και κάπως από την αρχή, για να καταλαβαίνεις και να σου μείνει αμείωτο το ενδιαφέρον. Αν δεν περάσεις πρώτα από το "Α", είναι λογικό να χαθείς και να λες "τι μου λέει αυτό τώρα". Ούτε θέμα εξυπνάδας, ούτε θέμα φτιαξιάς. 😉
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,093 μηνύματα.

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,348 μηνύματα.
Katy Perry's first ever public appearance, 7 years before she became famous in 2009.


 

American Economist

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31,348 μηνύματα.
Θέλω ένα τέτοιο διαμέρισμα.😁😁


FB_IMG_1728500548286.jpg
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,898 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 31,201 μηνύματα.
Αχ από αυτό σίγουρα 🥲

Σε ευχαριστώ!! Όλους σας βασικά που μπήκατε στη διαδικασία να μου πείτε όλα αυτά. :)
Κοιτα, εγω συνηθως παλιοτερα έβρισκα ολους αυτούς που διάβαζαν εξεζητημένα πράγματα, κάτι Λακάν, κάτι Αλμπέρ Καμύ, εξεζητημένα pretentious fucks λιγάκι, ειδικά αμα ήταν τίποτα άντρες που τα πέταγαν τυχαία μπροστα σε γυναίκες για να ακουστούν γαμάτοι.

Με τα χρόνια άλλαξα ΛΙΓΟ άποψη.

Πιστευω πως πολλοι που διαβάζουν "βαριά", ακόμα ειναι pretentious fucks.
Πιστευω όμως ότι πολλοί απλά το χουν. Το γουστάρουν ρε παιδί μου, ζουν γι αυτό, διψάνε για γνώση.

Και δεν πιστευω προσωπικά πως έχει να κανει τόσο με την κούραση της καθημερινότητας, αν και παίζει βασικό ρόλο στο τι θες να κανεις στον ελεύθερό σου χρόνο ύστερα, αλλά στο τι αντηχεί μέσα μας γενικά.

Εγω πχ ειμαι εξαντλημένος ψυχικα τα τελευταια πεντε χρονια για να μην πω δέκα. Κι όμως κάποια "βαριά" θέματα ωρες ωρες με ξεκουράζουν. Ταξιδευω μέσα μου, ή αλλού.

Άλλες φορές δεν το σηκώνει η διάθεσή μου το βαρύ. Θέλω να κατσω να παίξω δυο ώρες σαν ζώο το Vampire Survivors και να σκοτωνω τέρατα και να ανοίγω μπαούλα με βραβεία ή να δω 2 επεισόδια Sopranos μαφιόζικο.

Εξαρτάται. Αυτο έχω μαθει ως τωρα για τη ζωή. Ότι δεν ειναι οπως την νομίζαμε νεότεροι, αλλά είναι ένα τεράστιο εξαρτάται.

Και δεν είναι και κακό ε; Γιατι αν ήμασταν όλοι ή πάντοτε το ίδιο, δε θα είχε πλάκα.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,093 μηνύματα.
Κοιτα, εγω συνηθως παλιοτερα έβρισκα ολους αυτούς που διάβαζαν εξεζητημένα πράγματα, κάτι Λακάν, κάτι Αλμπέρ Καμύ, εξεζητημένα pretentious fucks λιγάκι, ειδικά αμα ήταν τίποτα άντρες που τα πέταγαν τυχαία μπροστα σε γυναίκες για να ακουστούν γαμάτοι.

Με τα χρόνια άλλαξα ΛΙΓΟ άποψη.

Πιστευω πως πολλοι που διαβάζουν "βαριά", ακόμα ειναι pretentious fucks.
Πιστευω όμως ότι πολλοί απλά το χουν. Το γουστάρουν ρε παιδί μου, ζουν γι αυτό, διψάνε για γνώση.

Και δεν πιστευω προσωπικά πως έχει να κανει τόσο με την κούραση της καθημερινότητας, αν και παίζει βασικό ρόλο στο τι θες να κανεις στον ελεύθερό σου χρόνο ύστερα, αλλά στο τι αντηχεί μέσα μας γενικά.

Εγω πχ ειμαι εξαντλημένος ψυχικα τα τελευταια πεντε χρονια για να μην πω δέκα. Κι όμως κάποια "βαριά" θέματα ωρες ωρες με ξεκουράζουν. Ταξιδευω μέσα μου, ή αλλού.

Άλλες φορές δεν το σηκώνει η διάθεσή μου το βαρύ. Θέλω να κατσω να παίξω δυο ώρες σαν ζώο το Vampire Survivors και να σκοτωνω τέρατα και να ανοίγω μπαούλα με βραβεία ή να δω 2 επεισόδια Sopranos μαφιόζικο.

Εξαρτάται. Αυτο έχω μαθει ως τωρα για τη ζωή. Ότι δεν ειναι οπως την νομίζαμε νεότεροι, αλλά είναι ένα τεράστιο εξαρτάται.

Και δεν είναι και κακό ε; Γιατι αν ήμασταν όλοι ή πάντοτε το ίδιο, δε θα είχε πλάκα.
Μωρέ πιο έφηβη είχα πάθει κόλλημα με τ πιο φιλοσοφικά κι εγώ

ντοστογιεφσκι, Νίτσε κτλ κτλ

αλλά πλέον θέλω να διαβάσω ένα ωραίο μυθιστόρημα, βασικά πάντοτε μου άρεζαν, από 8 χρονών διαβάζω βιβλία, αλλά πλέον, ναι, θέλω απλώς να διαβάσω μια ωραία ιστορία

Ούτως ή άλλως όταν γυρνάω σπίτι τρώω και ξεραίνομαι στον ύπνο κατά κύριο λόγο, δεν διαβάζω κάθε μέρα

όταν είμαι ένα Τσακ πιο ξεκούραστη μαρεσει να παίζω τίποτα στο XBOX

Γενικώς όμως όσο μεγαλώνουμε έχουμε τη τάση να αφήνουμε και λίγο τα χόμπι… παλιά ζωγράφιζα πολύ πχ
Εγώ τουλάχιστον δεν προλαβαίνω να κλάσω που λένε

Λείπω από το σπίτι από τις 6.30 και όταν γυρνάω φτάνω σπίτι 18.00 ΓΙΑΤΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ TELEPORT, θα γλίτωνα 3 ώρες από τη ζωή μου κάθε μέρα 😂

Στα ρεπό μου ασχολούμαι παραπάνω με όλα αυτά

ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΕΠΟ ΛΟΙΠΟΝ έχω φτιάξει το πρόγραμμα μου να το ευχαριστηθώ

θέλω και να μαγειρέψω κάτι πιο ωραίο να μοσχοβολήσει το σπίτι, καλό και το air fryer αλλά σήμερα θα κάνω κάτι ωραίο και ζεστό ζεστό

αυτά, καλημέρα!
 

Reader

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Μωρέ πιο έφηβη είχα πάθει κόλλημα με τ πιο φιλοσοφικά κι εγώ

ντοστογιεφσκι, Νίτσε κτλ κτλ

αλλά πλέον θέλω να διαβάσω ένα ωραίο μυθιστόρημα, βασικά πάντοτε μου άρεζαν, από 8 χρονών διαβάζω βιβλία, αλλά πλέον, ναι, θέλω απλώς να διαβάσω μια ωραία ιστορία

Ούτως ή άλλως όταν γυρνάω σπίτι τρώω και ξεραίνομαι στον ύπνο κατά κύριο λόγο, δεν διαβάζω κάθε μέρα

όταν είμαι ένα Τσακ πιο ξεκούραστη μαρεσει να παίζω τίποτα στο XBOX

Γενικώς όμως όσο μεγαλώνουμε έχουμε τη τάση να αφήνουμε και λίγο τα χόμπι… παλιά ζωγράφιζα πολύ πχ
Εγώ τουλάχιστον δεν προλαβαίνω να κλάσω που λένε

Λείπω από το σπίτι από τις 6.30 και όταν γυρνάω φτάνω σπίτι 18.00 ΓΙΑΤΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΤΟ TELEPORT, θα γλίτωνα 3 ώρες από τη ζωή μου κάθε μέρα 😂

Στα ρεπό μου ασχολούμαι παραπάνω με όλα αυτά

ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΡΕΠΟ ΛΟΙΠΟΝ έχω φτιάξει το πρόγραμμα μου να το ευχαριστηθώ

θέλω και να μαγειρέψω κάτι πιο ωραίο να μοσχοβολήσει το σπίτι, καλό και το air fryer αλλά σήμερα θα κάνω κάτι ωραίο και ζεστό ζεστό

αυτά, καλημέρα!
Καλημέρα!
Να περάσεις όμορφα στο ρεπό σου!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,784 μηνύματα.
Top