Palermo #42 - The Wire Edition

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λοιπον, ελειπα αρκετη ωρα και εχει γινει ο κακος χαμος. Για την ωρα δεν εχω να πω πολλα θελω να επεξεργαστω ολα οσα παιχτηκαν και θα σας τα αναλυσω το πρωι με εκτενες σεντονι.

Το κακο ειναι οτι με την οριστικη αποχωρηση του Τασου δεν εχουμε κανεναν τροπο να ξεδιαλυνουμε το τι συνεβη. Ελπιζω οτι θα βρεθει λυση συντομα.

Δεν εχω πολυ καθαρο μυαλο για να σκεφτω αλλα μεχρι στιγμης θεωρω οτι η προηγουμενη θεωρια μου στεκει, αλλα δυστυχως ειμαστε ακομη στο μηδεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Έφυγαν ήδη οριστικά δύο πολύ δυνατοί παίκτες, η Melina και ο Τάσος97 και το ακομη χειρότερο είναι ότι δεν μπορούμε και να σκεφτούμε με σιγουριά το ποιόν ρόλο μπορεί να είχαν ή έστω σε ποια παραταξη άνηκαν, κενό σκέψεων...Ελπίζω όμως να υπάρχουν ακόμη παίκτες με ιδιαιτερους ρόλους που να ξερουν πως να τους χρησιμοποιησουν όπως έκανε εχθες ο δικηγορος, υπάρχουν ελπιδες ακομη για τους πολίτες αν και οι μαφιοζοι φαίνεται να είναι λίγο πιο καλα οργανωμένοι...Μερικοι σχολιασμοι σε προηγουμενα σχολια για να ξαναμπουμε λιγο σε φορμα...



γι'αυτό και θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με αυτούς τους παίκτες, οι οποίοι και ασφαλώς δεν θα καρφωθούν από τώρα.

Σώπα Ηλία μου :hehe:
Δεν διάβασες σωστό παλέρμο, συγγνώμη που στο λέω :P αλλά έκανες μια καλή αρχή. Όσον αφορά την πρωτιά, πόσες φορές έχουν κρυφτεί άτομα πίσω από αυτήν την καραμέλα... ;)



Κλέο, τις καλησπέρες μου :hug: Πού βλέπετε όλοι σφαγές τέλος πάντων; :hehe:



Προς το παρόν όντως δεν είναι δυνατόν να έχεις σχηματίσει κάποια άποψη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο πρώτος γύρος είναι και απαραίτητα χαμένος. Πρόσεξε το αυτό.



Μίλα μας Τάσο μου, και εσύ στην "τύχη" ψήφισες...:P



Βιάζεσαι για τον χαμούλη εσύ; :redface:

Χωρίς λοιπόν να έχω κι εγώ σχηματίσει καμία ακόμη άποψη, σχολίασα τα πιο σημαντικά για μένα ποστ για να ξεκινήσει σιγά σιγά η συζήτηση. Ας προσέξουμε καλά και αυτούς που δεν μίλησαν, γιατί οι μαφιόζοι θα χρειαστούν την νύχτα για να οργανωθούν, χωρίς αυτό να σημαίνει πως κάποιος από αυτούς που μίλησαν δεν ανήκει στην μαφία.





Δεν πιστεύω ότι αυτές οι κατηγορίες έχουν κάποια βάση, θα ήταν όντως ανόητο να αποκαλυφθούν ήδη οι ρόλοι που ξέρουν κάτι. Αυτό είπα κι εγώ αλλά θα σου πω το σκεπτικό. Οι μαφιόζοι πρέπει να οργανωθούν, πρέπει να μιλήσουν με τον αρχηγό, να αποφασίσουν την τακτική που θα ακολουθήσουν, ποιος θα είναι ο ήσυχος, αυτός που πάντα θα λείπει, αυτός που θα πάει με τα νερά των άλλων κλπ. Συνήθως δεν ρισκάρουν να μιλήσουν πριν πάρουν ''εντολή''. Αλλά φυσικά υπάρχουν και αυτοί που θα μίλησαν εντελώς αθώα...:whistle:






Το λοιπόν, λέω να ψηφίσω τώρα, γιατι δεν ξέρω τι ώρα θα μπορέσω να μπω αύριο.
Καταρχάς θα ξεκινήσω λέγοντας ότι, μετά και τα σημερινά γεγονότα, η Μελανια για μένα ήταν μαφιοζα. Για τους υπόλοιπους που συμπληρώνουν το team δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, αλλα η αλήθεια είναι πως έχω κάποιες υποψίες, τις οποίες δηλώνω ευθρασως ότι δεν ειμαι σε θέση να υποστηριξω και να αιτιολογησω στο 100%.
Τα άτομα που υποπτεύομαι περισσότερο τώρα ειναι η Drama με τις guest εμφανίσεις και τις μη επαρκώς αιτιολογημένες κατηγορίες, ο Sommerfeld που φάνηκε να πείθετε εύκολα από την αυθεντία της Μελανιας και την υποτιθέμενη "κόντρα" που δημιουργήθηκε μεταξύ μας και ο Libertus ή ο Καραντακοβ, περισσότερο από ένστικτο. Κλίνω όμως προς τον πρώτο.
Για την ώρα θα ψηφίσω τον SOMMERFELD αν και υπάρχει το ενδεχόμενο να αλλάξω την ψήφο μου αύριο.

Ζητω συγνώμη από την ΣΕ, αλλα δε μπορώ να επεξεργαστώ περαιτέρω το post.

Δεκτή η ψήφος σου! Σχετικά με το ένστικτο που αναφερεις καλό είναι να μην στηρίζεις ένα σωρό υποψιες μονάχα σε αυτό γιατί και για τον i_lie_us έριχνες τις κατηγοριες σου πιο πολύ λόγω ενστικτου αλλά τελικά εσύ ο ίδιος σε post σου αναρωτηθηκες εάν τα έκανες μαντάρα στον πρωτο γύρο...
Ομολογώ ότι σε θεωρούσα ύποπτο μέχρι εχθές(εξου και οι ψηφοι μου) αλλά λόγω των συμβάντων που έγιναν(η ξαφνική ακυρωση μιας ψηφου εναντιον σου και ο μηδενισμος των ψηφων του Τάσου) το αφήνω προς το παρόν...Θέλω όμως να απαντήσω στις υποψιες σου...
PieMaker και εγώ βλέπω συνέχεια μια προσπάθεια απο πολλούς να φανεί η Melania μαφιόζα στηριζομενοι αποκλειστικα και μονο στην σκέψη ότι <<πρέπει να ήταν μαφιοζα που εκανε λαθος κάρφωμα γιατι αποκλειεται να καταλαβαν ότι ήταν επιθεωρητης ή πληροφοριοδοτης>>...Στα τελευταία posts της δεν ξέρω κατα ποσο τελικά έριξε αιχμές στους μαφιόζους αλλά νομιζω μερικά "αθωα" υπονοουμενα που περασαν στο ντουκου τα πεταξε...Αλλά φοβάμαι ότι μάλλον κατηγορησε και μερικα λαθος άτομα ίσως για να χαμηλώσει λιγο τους τόνους των προηγουμενων posts της....Πώς μπορώ να το ξέρω αυτό?? Να τα πιθανα ενδεχομενα....

1) Είμαι πολίτης, δεν ξέρω ποιον να ψηφισω και στηριζομαι στο απλό ένστικτό (που χρησιμοποιείς και εσύ)

2) Είχα μια κάρτα Πυθιας την καταλληλη στιγμή

3) Είμαι μαφιοζος και πάω να θολώσω τα νερά(μιας ούτως ή άλλως τελειωμενης υποθεσης)

4) Είμαι ο ντεντεκτιβ και είχα μάθει τον ρόλο της πριν την φανε

5) Είμαι το μέντιουμ και μπορουσα να ξέρω τον ρόλο του i_lie_us και οτι οι υπαινιγμοι της Melina ειχαν πραγματι μια βαση

6)Είμαι πληροφοριοδοτης και ξέρω ένα συγκεκριμενο nick

Απο όλα αυτα τα ενδεχομενα εσύ κατέληξες αμέσως ότι είμαι μαφιοζος αποκλειοντας καθε άλλη πιθανοτητα, προσεχε γιατι αυτος δεν ειναι και πολύ σιγουρος τροπος για να ριχνεις ψηφο...Υποπτευομαι και εγώ την Drama γιατί όντως πολλά έχει ισχυριστει, δυο ψηφους εριξε μεχρι τωρα και κατα τα άλλα ουτε ενα επιχειρημα...Και PieMaker το οτι "απειλησε" ότι θα παρακολουθει στενα όσους ψηφισαν Τασο, ανεφερε συστηματικα διαφορα ονοματα κλπ δεν θα μπορουσε να περασει απαρατηρητο...Πέταγε υπονοουμενα με emoticons ότι κάποιοι μπορει να έχουν μιλησει ήδη(και οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται), απο την αρχη έδειχνε να έχει μια συγκεκριμενη σταση και τελικα, πέταξε και ένα post για τον ηλια στο οποιο τονιζει περαν πασης αμφιβολιας οτι ο ηλιας ηταν αθωος...Δηλαδή ένας μαφιοζος δεν θα μπορουσε να μυγιαστει απο αυτες τις δηλωσεις??....Σίγουρα πολυ γρήγορη και ισως και προχειρη ενεργεια αλλά όλα δεν είναι δυνατά??... Εσύ έριξες ψηφο στον i_lie_us λόγω ενος τυχαιου σχολιου στην αρχη αρχη του παιχνιδιου, αυτές οι "σποντιτσες" τωρα θεωρουνται αναξιες λογου??....

Τι γίνεται βρε παιδιά; Νωρίς άρχισαν οι σφαγές. :P

Άντε καλό μας παιχνίδι και να το ευχαριστηθούμε! :D

Γεια σαςςςς ^^^


Βλέπω ήδη έχουν αρχίσει σφαγές :P εγω πρώτη φορά παίζω εδώ . Συνήθως παίζω live .
Δεν έχω σχηματίσει άποψη ακόμη. Ολα ρανδομιες μου φαίνονται . Όταν γυρίσω από δουλεια θα τα επεξεργαστω περισσότερο .

Το σχολιασαν και άλλοι(για την Drama, η Emilouko βλεπω περασε εντελως στα ντουκου), ποιές σφαγές πρόλαβαν βρε παιδια να δουν στην αρχη του παιχνιδιου όταν ειχαν πεσει απλα δυο ψηφοι στην τυχη, μερικα σπαμ, δυο τρεις καλημερες καλησπερες ισα για να αρχισει η ροη του παιχνιδιου??...:hmm:

α) Δεν έριξα την ψήφο για να περάσω απαρατήρητη, αλλά επειδή θεώρησα τον Τάσο περισσότερο ύποπτο σε σχέση με τους υπόλοιπους. Νομίζω έχω αυτό το δικαίωμα. :)
β) Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι μετά από δύο χρόνια πως έπαιζε τότε, απλά κρίνω με αυτά που βλέπω τώρα. Πάντα (αν θυμάσαι) ήμουν ήσυχη και μη-φαν των σεντονιών, έλεγα αυτά που θεωρούσα απαραίτητα. Και ναι, μπορεί να κάνω λάθος και να μην είναι ο Τάσος ύποπτος. Το είπα και το μεσημέρι.
Γιατί τόσο υποστηρικτής του Τάσου; Πως γίνεται να είσαι σίγουρος; :hmm:
Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, πραγματικά. Κάτι τέτοιο δικαιολογείται στην περίπτωση που ξέρετε ο ένας τον ρόλο του άλλου και αλληλουποστηρίζεστε.

Έριξε ψήφο στον πρωτο γυρο επειδή θεωρησε τον Τάσο υποπτο αλλά δεν μας εξηγει τον λόγο που τον θεωρει ύποπτο, το μονο που κάνει είναι να πετάει απλά το μπαλάκι στους υπολοιπους που ήθελαν τον Τασο στο παιχνιδι...Το ότι όντως δημιουργηθηκε ενα κυμα για να μην βγει ο Τασος ειναι αληθεια(και επιβεβαιωθηκε αυτο με τον μηδενισμο των ψηφων του εχθες), αυτο δεν σημαινει οτι ντε και καλα ηταν μαφιοζος...

Ευχαριστώ Σπύρο μου για την ψήφο σου! :P Εξάλλου πρώτος γύρος είναι και δεν μπορεί να σχηματίσει κανείς άποψη (πέρα από τους μαφιόζους). Θα ψηφίσω κι εγώ τώρα γιατί δεν ξέρω αν θα ξαναμπώ αργότερα. Ζητώ συγγνώμη προς την ΣΕ, αλλά είμαι από κινητό και δεν μπορώ να βάλω χρώμα κτλ. :redface: ΨΗΦΙΖΩ ΤΑΣΟΣ97, γιατί τον βλέπω πολύ ενεργό και ενθουσιασμένο κι αυτό τον κάνει ένοχο στα μάτια μου..μπορεί να κάνω λάθος, θα δείξει στην πορεία.

Αυτη η χιλιοποιημενη "καραμελα" του <<μπορει να κανω και λαθος>> ειναι το κατι άλλο...Ο Τάσος(όπως τα είχε ψιλοψαλει και σε εμενα)μπορει και να ηταν οντως ενθουσιασμενος λογω του καινουργιου palermo και όσον αφορά την περιφημη δραστηριοτητα του αυτή όπως παρατηρησαμε έπεσε στην διαρκεια του δευτερου γυρου....Άλλωστε θα περίμενες οι μαφιοζοι να πηγαινουν πιο πολυ με τα νερα των πολιτων και να μην δινουν πολλες πολλές αφορμες ψηφιζοντας πχ πρωτοι...

Εγώ πάντως στα posts της Drama διακρινω μια κάποια προχειροτητα και αποφυγη στο να δωσει περισσοτερες εξηγησεις στους υπολοιπους...Κάνει όντως διαφορες guests εμφανισεις σχολιαζοντας διχως ομως να λεει κατι ουσιαστικο(όπως και άλλα μελη πχ johny), συμμετεχοντας μα διχως να δινει τροφη για σκεψη στην ολη υποθεση, συμμετεχοντας σε κυμα κατα του τασου διχως να μας δινει καμια ιδιαιτερη αιτιολογια...Ψηφιζω Drama Prinzessin επειδή αυτή η ουδετεροτητα και η ταση της να μην λεει κατι χρησιμο με κανουν να την υποπτευομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,814 μηνύματα.
ο ότι όντως δημιουργηθηκε ενα κυμα για να μην βγει ο Τασος ειναι αληθεια(και επιβεβαιωθηκε αυτο με τον μηδενισμο των ψηφων του εχθες), αυτο δεν σημαινει οτι ντε και καλα ηταν μαφιοζος...

Εγω δεν είδα προσπάθεια για να μη βγει ο Τασος, αλλα για να βγει καποιος αλλος Πιστευω πως και η δευτερη φορά που δεν βγηκε,ανηκει σε καποιο σχέδιο.Μου φανηκε ύποπτο το γεγονος οτι ΠΡΙΝ μαθουμε οτι ο δικηγορος ειχε πει στην ΣΕ να μηδενιστουν οι ψηφοι του Τασου, ο Pie ακυρωσε μια ψηφο.
Ακόμα, εχω την εντυπωση ότι οι μαφιοζοι ξερουν πολύ καλα τι κανουν και θαρρώ πως χθες υπέστησαν πλήγμα,πράγμα που θα το ανταποδώσουν και στους πολιτες ισοβαθμα σημερα,οπου ουσιαστικα θα είναι και η πρωτη δολοφονια και θα δειξει πολλα άλλα/ θα ξεκαθαρισει λιγο το πεδιο/θα δωσει μια κατευθυνση
Ψήφο δεν θα δώσω ακόμα,θελω να εχω μια ολοκληρωμενη αντιληψη και μετά να επιχειρηματολογησω καθως παλι θα μου την πουν αν δε το κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Τα άτομα που υποπτεύομαι περισσότερο τώρα ειναι η Drama με τις guest εμφανίσεις και τις μη επαρκώς αιτιολογημένες κατηγορίες, ο Sommerfeld που φάνηκε να πείθετε εύκολα από την αυθεντία της Μελανιας και την υποτιθέμενη "κόντρα" που δημιουργήθηκε μεταξύ μας και ο Libertus ή ο Καραντακοβ, περισσότερο από ένστικτο. Κλίνω όμως προς τον πρώτο.
Δηλαδή ύποπτοι είναι μόνο αυτοί που πιστεύουν ότι η Μελανία ήταν αθώα. Βολικό σενάριο, αλλά διόλου ρεαλιστικό για μια μαφία της προκοπής...
Και ποιες είναι οι εξελίξεις που καθιστούν την Μελανία ένοχη;


Καλημέρα και από εμένα... νιώθω τρόπον τινά σαν να αρχίζουμε το παιχνίδι από την αρχή. :P
Ο Τάσος δεν μάθαμε τι ήταν. Από την άλλη, η αποχώρηση της kleop έγινε τυχαία. Θέλω να πιστεύω ότι αυτή η αποχώρηση θα μας βοηθήσει κάπως μελλοντικά, μιας και ούτως ή άλλως η παρουσία της περισσότερο περιέπλεκε τα πράγματα παρά βοηθούσε.

Θα επαναφέρω τα 2 βασικά σενάρια, ούτως ώστε να αναπτύξω το σκεπτικό μου:

α) Η Μελανία είναι αθώα
Αυτή η εκδοχή είναι που με πείθει ακόμα πιο πολύ. Ένα κάρφωμα είναι αρκετά παρακινδυνευμένο, γιατί μπορεί να αποτύχει, αλλά δεν έχουμε σκεφτεί κάτι ακόμα: αν οι δολοφόνοι είχαν κάρτα και την έπαιξαν για τη Μελανία, ούτως ώστε να είναι σίγουροι, πριν την καρφώσουν; Για σκεφτείτε... Έπειτα με την αποχώρηση του Τάσου δεν βγάλαμε κάποιο συμπέρασμα. Μήπως όμως η Μελανία προσπαθούσε να μας προειδοποιήσει για άτομα πιο χαμηλού προφίλ που ψήφισαν τον Ηλία; Με αυτόν τον τρόπο, οι μαφιόζοι δεν φοβήθηκαν να κάνουν το κάρφωμα, γιατί πολύ απλά δεν θα τους εξέθετε, όπως συνέβη με τον Τάσο και τον Πάι.

β) Η Μελανία είναι μαφιόζος
Εδώ θα πω μόνο 2 πράγματα: α) εάν διάβασετε διεξοδικά τα ποστς του πρώτου γύρου, κανείς δεν δίνει κανέναν φανερά, είναι αδύνατον να βρεις κάποιον ο οποίος θα μπορούσε να είχε καρφωθεί. Συνεπώς, θεωρώ ότι οι μαφιόζοι, γνωρίζοντας τον φανερό τους μαφιόζο, το κατάλαβαν από πιο διακριτικά στοιχεία και αυτός είναι και ο λόγος που το να είναι η Μελανία μαφιόζος δεν στέκει. β) δεν τρελάθηκα για να πιστεύω αυτά που πιστεύω και ο νοών νοείτο...


Συμπέρασμα:
Για μένα, η Μελανία εκτός από τον φανερό μαφιόζο, βρήκε ενδεχομένως κι άλλους. Πιστεύω ότι κατάφερε από νωρίς να βρει την άκρη του νήματος και γι' αυτό το λόγο ήταν φανερό ότι είχε τον ρόλο του πληροφοριοδότη και καρφώθηκε. Πιστεύω ότι θα πρέπει να ψάξουμε σε πιο διακριτικές παρουσίες που ψήφισαν τον Ηλία, όπως ο Jkaradakov (στον οποίο η Μελανία πέταξε σπόντα), την Emilouko, ίσως johnietraf (o οποίος χθες δεν ψήφισε για ανόητους λόγους). Για εμένα στις ψήφους του Ηλία υπάρχει ένας μαφιόζος. Ο Θωμάς επίσης μου φαίνεται ακόμα πολύ ύποπτος, μπαίνει, ψηφίζει, φεύγει. Και μπαίνει μετά την ψηφοφορία για να πει ότι τη γλύτωσε ο Πάι; Αυτά είχε να πει όλη μέρα; Ο sommerfeld επίσης με προβληματίζει, γιατί από εκεί που ήταν ήσυχος, τώρα έχει πάρει φωτιά με σεντόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 29/7
  1. blue_butterfly
  2. Drama Prinzessin
  3. Eileen
  4. Emilouko
  5. JKaradakov
  6. johnietraf
  7. Libertus
  8. Nefeli Graf
  9. PieMaker --> Sommerfeld
  10. Sommerfeld --> Drama Prinzessin
  11. thomas l.
  12. tsarachaf
  13. ultraviolence
  14. Σπυρακος (^^)

Ψήφοι
1 Drama Prinzessin
1 Sommerfeld


Η Χώρα των Φαντασμάτων
i_lie_us - Ψηφοφορία 27/7
kleop - Ψηφοφορία 28/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
~Melania~ - Δολοφονία 28/7 - ???
Τάσος97 - Ποινή 28/7 - ???

Απουσίες
johnietraf #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από PieMaker
Ενεργοποίηση ιδιότητας δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων[/QUOTE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Το σχολιασαν και άλλοι(για την Drama, η Emilouko βλεπω περασε εντελως στα ντουκου), ποιές σφαγές πρόλαβαν βρε παιδια να δουν στην αρχη του παιχνιδιου όταν ειχαν πεσει απλα δυο ψηφοι στην τυχη, μερικα σπαμ, δυο τρεις καλημερες καλησπερες ισα για να αρχισει η ροη του παιχνιδιου??...:hmm:
.[/SIZE][/SIZE]

Lol
Προφανώς και δεν κυριολεκτούσα με τη λέξη σφαγή. Μόλις είχε ανοίξει το θρεντ και έβλεπα κατηγορίες.Οπότε απλώς το σχολίασα. :P Νομίζω είναι χαζό να μένουμε σε χαιρετιστήρια post πέρα από τον 1ο γύρο.Εκεί τα σχολιάζαμε γιατί δεν είχαμε κάτι αλλο.


Όσον αφορά τα γεγονότα δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω αυτή τη στιγμή .Είμαι αρκετά μπερδεμένη.Θα διαβάσω άλλη μια φορα το θρεντ περιμένοντας την δολοφονία των 1 και θα επανέλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Η ημέρα έκανε την εμφάνισή της για ακόμη μια φορά στην πόλη του Παλέρμο. Ο dimijim, εξουθενωμένος από το χθεσινό party κοιμόταν ακόμη. Έτσι ο DumeNuke, για πρώτη φορά στη ζωή του, βγήκε στην αναζήτηση του πτώματος. Έψαξε παντού αλλά δεν τα κατάφερε. Απογοητευμένος κι υπό το φόβο να νευριάσει τον dimijim επέστρεψε στο σπίτι τους. Ο dimijim κοιμόταν ακόμη, τον πλησιάζει ο DumeNuke και τον σκουντάει. "-Έλα ρε μαλάκα, γιατί με ξυπνάς; -Δε μπορώ να βρω πτώμα στην πόλη ρε! -Έψαξες σίγουρα καλά; -Ναι... -Μη με δουλεύεις τώρα, κάτι θα σου ξέφυγε. -Όχι, πτώμα δεν υπάρχει.". Ο dimijim πετάχτηκε από το κρεβάτι του, φόρεσε ένα εσώρουχο και το μπουρνούζι του κι έφυγε για την πόλη. Είδε δύο μύγες και τις ακολούθησε, αλλά κατέληξε σε ένα νεκρό άλογο. Πήγε στη χθεσινή αλάνα, αλλά μόνο ένα ξεχασμένο δάχτυλο της Μελανίας ήταν εκεί. Έψαξε μέχρι και στα πιο απίθανα μέρη, αλλά δε βρήκε κάτι. Κατέληξε στην πλατεία του χωριού,
εκεί όπου ένιωσε σοκαρισμένος!
Πώς θα μπορούσε να είχε γίνει αυτό;
Πτώμα δεν υπήρχε πουθενά!
Το κείμενο της δολοφονίας αποτελεί προϊόν δημιουργίας της ΣΕ.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
***ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ***

Σχετικά με το χθεσινό περιστατικό, επανεξετάσαμε την ποινή του Τάσου και, στηριζόμενοι στον παρακάτω κανονισμό:
Ο ρόλος και η ιδιότητα κάποιου παίκτη εμφανίζονται μόνο όταν αυτός φύγει οριστικά από το παιχνίδι και υπάρχουν μόνο τρεις τρόποι για να φύγει κάποιος οριστικά από το παιχνίδι: 1) κάρτα τυμβωρυχία 2) απουσίες 3) ποινή σε περίπτωση που αποκαλύψει σε κάποιον τον ρόλο του έμμεσα ή άμεσα (κατά την κρίσης της ΣΕ).
αποφασίσαμε να προχωρήσουμε σε αποκάλυψη του ρόλου του Τάσου.

Γνωστοποιούμε, λοιπόν, σε όλους τους κατοίκους της πόλης του Παλέρμου ότι στον Τάσος97 είχε ανατεθεί ο ρόλος του Μέντιουμ. Λυπούμαστε για την όποια αναστάσωση ενδεχομένως προκλήθηκε μέχρι τώρα και ευχόμαστε καλή συνέχεια σε όλους σας.

Εκ της ΣΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 29/7
  1. blue_butterfly
  2. Drama Prinzessin
  3. Eileen
  4. Emilouko
  5. JKaradakov
  6. johnietraf
  7. Libertus
  8. Nefeli Graf
  9. PieMaker --> Sommerfeld
  10. Sommerfeld --> Drama Prinzessin
  11. thomas l.
  12. tsarachaf
  13. ultraviolence
  14. Σπυρακος (^^)

Ψήφοι
1 Drama Prinzessin
1 Sommerfeld


Η Χώρα των Φαντασμάτων
i_lie_us - Ψηφοφορία 27/7
kleop - Ψηφοφορία 28/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
~Melania~ - Δολοφονία 28/7 - ???
Τάσος97 - Ποινή 28/7 - Μέντιουμ

Απουσίες
johnietraf #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από PieMaker
Ενεργοποίηση ιδιότητας δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Η έχουμε τζιμανι γιατρό ή οι μαφιόζοι συνεχίζουν να βαρούν τον αλεξίσφαιρο ή η πόρνη τα 'χει κάνει σαλάτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Ή πιθανον η μαγισσα να ενεργοποιησε την ιδιοτητα της(νομιζω ειναι και το πιο πιθανο σεναριο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Κρίμα, πραγματικά κρίμα... Φαντάζομαι ποσο θα ξενέρωσε ο Τάσος. Το μέντιουμ ειναι ο αγαπημένος του ρόλος!!
Οποτε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι η Μελανια ήταν σίγουρα μαφιοζα και μας φλόμωσε στη μπαρούφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,814 μηνύματα.
Κρίμα, πραγματικά κρίμα... Φαντάζομαι ποσο θα ξενέρωσε ο Τάσος. Το μέντιουμ ειναι ο αγαπημένος του ρόλος!!
Οποτε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι η Μελανια ήταν σίγουρα μαφιοζα και μας φλόμωσε στη μπαρούφα.

Eπειδη θελω να παιζω με τις λεξεις, ( :hehe: ) , απο που προερχεται αυτη η σιγουρια ρε παιδια που λέτε όλοι; Ειπατε ο Ηλιας ηταν σιγουρα αθωος, ειπατε οτι η Μελανια ειναι σιγουρα μαφιοζα.

Και ερχομαστε στο σημερινο,ουτε σημερα δολοφονια :hmm::hmm:

Η έχουμε τζιμανι γιατρό ή οι μαφιόζοι συνεχίζουν να βαρούν τον αλεξίσφαιρο ή η πόρνη τα 'χει κάνει σαλάτα

Ποιο το κέρδος τους; Αν χθες χτυπησαν τον αλεξισφαιρο γιατι να το κανουν πάλι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν το πρόσεξα το post, γιατι έχω ξεκινήσει και επισήμως τις διακοπές μου, αλλα αν δε δήλωσε ευθρασως "ειμαι το μέντιουμ και μπορώ να βοηθήσω λ.χ", δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο ποινικοποιουμε τους υπαινιγμούς, άλλωστε πέρα από παιχνίδι επιχειρηματολογίας το Παλέρμο ειναι και παιχνίδι μπλοφας. Ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ο,τι θέλει. Το αν θα τον εμπιστευτούν ή όχι οι άλλοι ειναι στην κρίση τους...

Εγώ το πρόλαβα, η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο μέχρι ένα σημείο, αλλά αυτό ήταν σε μια πιο γκρίζα περιοχή.

Στα της σημερινής ψηφοφορίας. Κοίταξε να δεις κάτι συμπτώσεις ρε παιδί μου:P... Μεγάλη μέρα η σημερινή για όλους μας, γεμάτη ανατροπές. Εγώ σας χαιρετώ για την ώρα, γιατι όπως προανέφερα βρίσκομαι σε διακοπές και θα επιστρέψω με περισσότερα σχόλια, μόλις βρω χρόνο και σύνδεση της προκοπής. Για την ώρα σας στέλνω μια φωτογραφία για να ζηλεψετε:P

Και πόσο τυχαίο ήταν που έπαιξες ακύρωση ψήφου στις 8.10; Αυτό το ένστικτό σου φρικ μου, τα σπάει ρε :P

Επίσης θεωρώ ότι θα ήταν πρέπον να μας ανακοινώσετε το ρόλο του, γιατι αυτή τη στιγμή είμαστε στα χαμένα και ξεκινάμε από μηδενική βάση, πράγμα εξαιρετικά άδικο, που δυσκολεύει το παιχνίδι!

+1000. Αλλά θα αναφερθώ εκτενώς μετά την λήξη του παιχνιδιού.

Ενα απογευμα ελειψα και βλεπω οτι αποχωρησα.:(Και το θεμα ειναι οχι οτι εφυγα με λογικη,αλλα επειδη καποιος καλυψε τον τασο.Τι να σας πω ελπιζω να επιστρεψω μελλοντικα για να δειτε οτι δεν ημουν οπως πιστευατε μερικοι.

Αυτά είναι τα τελευταία λόγια της. Είτε πολίτης είτε μαφιόζος, μια φορά δεν προσπάθησε να βοηθήσει καμία ομάδα. Είμαστε σε ένα σημείο του παιχνιδιού που χρειαζόμαστε δράση και επιχειρήματα, όλοι εσείς που μπαίνετε και πετάτε μισή κουβέντα και φεύγετε, αν δεν είστε όλοι μαφιόζοι(που δεν γίνεται 4 είναι όλοι κι όλοι) να ξέρετε ότι αυτούς βοηθάτε έτσι.

Έτσι κάπως λοιπόν εξηγείται η αναμπομπούλα που ένιωθε ο Πιε όλη μέρα.

Το ότι προστάτεψε τον Τάσο μετά τα γεγονότα της χθεσινής ημέρας μου φαίνεται λογικό.

Δεν πίστευα ποτέ ότι θα το έλεγα αυτό. Αλλά ναι, συμφωνώ μαζί σου. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να παίζει έτσι αψυχολόγητα ο φρικ.

**Αυτό που έχω εγώ να σχολιάσω είναι (και το ανέφερα κιόλας) πως με όλες αυτές τις αποχωρήσεις το πράγμα ζορίζει πολύ. Δε ξέρω για όλους τους υπόλοιπους αλλά για εμένα τίποτα δεν είναι πιο ξεκάθαρο από ό,τι πριν...
Το μόνο που άλλαξε είναι πως είμαι λίγο πιο σίγουρη για το ότι ο PieMaker δεν έχει κακό ρόλο, χωρίς όμως αυτόματα να απενοχοποιείται και ο Τάσος... Θέλει όμως ακόμη σκέψη..

Το κακό ξέρεις ποιο είναι; Δεν είναι μόνο ότι δεν έχουμε προχωρήσει, αλλά και ότι έχουμε πολύ λιγότερους τρόπους να μάθουμε τι συμβαίνει. Πλέον δεν ξεκαθαρίζει τίποτα από τον φρικ και χάσαμε και τον Τάσο. Πρακτικά είναι σαν να ξεκινάμε από την αρχή.

Μπλόφα λέγεται.

Εγώ δεν έχω πισθεί για την αθωοτητά του, συνεχίζω να πιστεύω αυτό που πίστευα και πριν και για το οποίο τον ψήφισα.

Δηλαδή εσύ λες ότι αποκλείστηκε επειδή πήγε να το παίξει ότι είχε άλλον ρόλο από τον πραγματικό;; Το έχουν κάνει ήδη κι άλλοι στο παιχνίδι αυτό, αλλά δεν αποκλείστηκαν.
Οπότε ναι, συνεχίσω να μην πολυπιστεύω ότι είναι ένοχος, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά..

1 ώρα έλειψα μόλις έληξε η κανονική διάρκεια ψηφοφορίας κ ήρθαν τα πάνω κάτω :P
είμαι λίγο μπερδεμένος :hmm::hmm:
ο piemaker πάλι γλύτωσε τελευταία στιγμή :P

θα περιμένω την δολοφονία πριν ρίξω ψήφο

μόνο για παναθηναικούς
τριφυλλάρα σ'αγαπωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :clapup::clapup:

Κλασσικό ό,τι να ναι μήνυμα, ισχύει ότι είπα και στα τελευταία λόγια της kleop

Το λοιπόν, λέω να ψηφίσω τώρα, γιατι δεν ξέρω τι ώρα θα μπορέσω να μπω αύριο.


Καταρχάς θα ξεκινήσω λέγοντας ότι, μετά και τα σημερινά γεγονότα, η Μελανια για μένα ήταν μαφιοζα. Για τους υπόλοιπους που συμπληρώνουν το team δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, αλλα η αλήθεια είναι πως έχω κάποιες υποψίες, τις οποίες δηλώνω ευθρασως ότι δεν ειμαι σε θέση να υποστηριξω και να αιτιολογησω στο 100%.
Τα άτομα που υποπτεύομαι περισσότερο τώρα ειναι η Drama με τις guest εμφανίσεις και τις μη επαρκώς αιτιολογημένες κατηγορίες, ο Sommerfeld που φάνηκε να πείθετε εύκολα από την αυθεντία της Μελανιας και την υποτιθέμενη "κόντρα" που δημιουργήθηκε μεταξύ μας και ο Libertus ή ο Καραντακοβ, περισσότερο από ένστικτο. Κλίνω όμως προς τον πρώτο.


Για την ώρα θα ψηφίσω τον SOMMERFELD αν και υπάρχει το ενδεχόμενο να αλλάξω την ψήφο μου αύριο.


Ζητω συγνώμη από την ΣΕ, αλλα δε μπορώ να επεξεργαστώ περαιτέρω το post.

Δεν μπορώ να κρύψω ότι και μένα μου κάθονται παράξενα αυτοί που αναφέρεις, ίσως η Ντράμα όχι και τόσο.
Αλλά το θέμα είναι να βρούμε και αυτούς που κρύβονται περισσότερο...

Έφυγαν ήδη οριστικά δύο πολύ δυνατοί παίκτες, η Melina και ο Τάσος97 και το ακομη χειρότερο είναι ότι δεν μπορούμε και να σκεφτούμε με σιγουριά το ποιόν ρόλο μπορεί να είχαν ή έστω σε ποια παραταξη άνηκαν, κενό σκέψεων...Ελπίζω όμως να υπάρχουν ακόμη παίκτες με ιδιαιτερους ρόλους που να ξερουν πως να τους χρησιμοποιησουν όπως έκανε εχθες ο δικηγορος, υπάρχουν ελπιδες ακομη για τους πολίτες αν και οι μαφιοζοι φαίνεται να είναι λίγο πιο καλα οργανωμένοι...Μερικοι σχολιασμοι σε προηγουμενα σχολια για να ξαναμπουμε λιγο σε φορμα...

Τον έναν τον μάθαμε. Τι είναι όλο αυτό όμως με τις ελπίδες κλπ;; Γιατί τόσο κούφια λόγια;; Τι νόημα έχει όλο αυτό;;;


Δεκτή η ψήφος σου! Σχετικά με το ένστικτο που αναφερεις καλό είναι να μην στηρίζεις ένα σωρό υποψιες μονάχα σε αυτό γιατί και για τον i_lie_us έριχνες τις κατηγοριες σου πιο πολύ λόγω ενστικτου αλλά τελικά εσύ ο ίδιος σε post σου αναρωτηθηκες εάν τα έκανες μαντάρα στον πρωτο γύρο...
Ομολογώ ότι σε θεωρούσα ύποπτο μέχρι εχθές(εξου και οι ψηφοι μου) αλλά λόγω των συμβάντων που έγιναν(η ξαφνική ακυρωση μιας ψηφου εναντιον σου και ο μηδενισμος των ψηφων του Τάσου) το αφήνω προς το παρόν...Θέλω όμως να απαντήσω στις υποψιες σου...
PieMaker και εγώ βλέπω συνέχεια μια προσπάθεια απο πολλούς να φανεί η Melania μαφιόζα στηριζομενοι αποκλειστικα και μονο στην σκέψη ότι <<πρέπει να ήταν μαφιοζα που εκανε λαθος κάρφωμα γιατι αποκλειεται να καταλαβαν ότι ήταν επιθεωρητης ή πληροφοριοδοτης>>...Στα τελευταία posts της δεν ξέρω κατα ποσο τελικά έριξε αιχμές στους μαφιόζους αλλά νομιζω μερικά "αθωα" υπονοουμενα που περασαν στο ντουκου τα πεταξε...Αλλά φοβάμαι ότι μάλλον κατηγορησε και μερικα λαθος άτομα ίσως για να χαμηλώσει λιγο τους τόνους των προηγουμενων posts της....Πώς μπορώ να το ξέρω αυτό?? Να τα πιθανα ενδεχομενα....

1) Είμαι πολίτης, δεν ξέρω ποιον να ψηφισω και στηριζομαι στο απλό ένστικτό (που χρησιμοποιείς και εσύ)

2) Είχα μια κάρτα Πυθιας την καταλληλη στιγμή

3) Είμαι μαφιοζος και πάω να θολώσω τα νερά(μιας ούτως ή άλλως τελειωμενης υποθεσης)

4) Είμαι ο ντεντεκτιβ και είχα μάθει τον ρόλο της πριν την φανε

5) Είμαι το μέντιουμ και μπορουσα να ξέρω τον ρόλο του i_lie_us και οτι οι υπαινιγμοι της Melina ειχαν πραγματι μια βαση

6)Είμαι πληροφοριοδοτης και ξέρω ένα συγκεκριμενο nick

Απο όλα αυτα τα ενδεχομενα εσύ κατέληξες αμέσως ότι είμαι μαφιοζος αποκλειοντας καθε άλλη πιθανοτητα, προσεχε γιατι αυτος δεν ειναι και πολύ σιγουρος τροπος για να ριχνεις ψηφο...Υποπτευομαι και εγώ την Drama γιατί όντως πολλά έχει ισχυριστει, δυο ψηφους εριξε μεχρι τωρα και κατα τα άλλα ουτε ενα επιχειρημα...Και PieMaker το οτι "απειλησε" ότι θα παρακολουθει στενα όσους ψηφισαν Τασο, ανεφερε συστηματικα διαφορα ονοματα κλπ δεν θα μπορουσε να περασει απαρατηρητο...Πέταγε υπονοουμενα με emoticons ότι κάποιοι μπορει να έχουν μιλησει ήδη(και οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται), απο την αρχη έδειχνε να έχει μια συγκεκριμενη σταση και τελικα, πέταξε και ένα post για τον ηλια στο οποιο τονιζει περαν πασης αμφιβολιας οτι ο ηλιας ηταν αθωος...Δηλαδή ένας μαφιοζος δεν θα μπορουσε να μυγιαστει απο αυτες τις δηλωσεις??....Σίγουρα πολυ γρήγορη και ισως και προχειρη ενεργεια αλλά όλα δεν είναι δυνατά??... Εσύ έριξες ψηφο στον i_lie_us λόγω ενος τυχαιου σχολιου στην αρχη αρχη του παιχνιδιου, αυτές οι "σποντιτσες" τωρα θεωρουνται αναξιες λογου??....



Δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να κάνεις. Έχουμε συζητήσει 10.000 φορές αυτό το θέμα και πλέον ανακυκλώνουμε τα ίδια. Και για να λέμε και την αλήθεια, μιλάς μιλάς μιλάς και δεν προσφέρεις τίποτα στην συζήτηση εν τέλει. Ξέρεις, αυτό είναι τυπική συμπεριφορά μαφιόζου που το παίζει κάλυψη αποκάλυψη. Συγγνώμη, αλλά εμένα προσωπικά δεν με καλύπτουν ούτε τα σενάριά σου ούτε και το πως υποστηρίζεις το τι πιστεύεις.


Επιστρέφω με σχολιασμό, "δολοφονίας" και ρόλου Τάσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αποκάλυψη ιδιότητας δημόσια μόνο αν πέσει τυμβωρυχία σε φάντασμα ή δοθεί ποινή από τη ΣΕ.
:whistle:

edit: Τώρα είδα ότι το δημοσιεύσατε. Ευχαριστούμε! :flowers:

Εγω δεν είδα προσπάθεια για να μη βγει ο Τασος, αλλα για να βγει καποιος αλλος Πιστευω πως και η δευτερη φορά που δεν βγηκε,ανηκει σε καποιο σχέδιο.Μου φανηκε ύποπτο το γεγονος οτι ΠΡΙΝ μαθουμε οτι ο δικηγορος ειχε πει στην ΣΕ να μηδενιστουν οι ψηφοι του Τασου, ο Pie ακυρωσε μια ψηφο.
Ακόμα, εχω την εντυπωση ότι οι μαφιοζοι ξερουν πολύ καλα τι κανουν και θαρρώ πως χθες υπέστησαν πλήγμα,πράγμα που θα το ανταποδώσουν και στους πολιτες ισοβαθμα σημερα,οπου ουσιαστικα θα είναι και η πρωτη δολοφονια και θα δειξει πολλα άλλα/ θα ξεκαθαρισει λιγο το πεδιο/θα δωσει μια κατευθυνση
Ψήφο δεν θα δώσω ακόμα,θελω να εχω μια ολοκληρωμενη αντιληψη και μετά να επιχειρηματολογησω καθως παλι θα μου την πουν αν δε το κανω!
1ον: Θες να μας πεις ποιος είναι αυτός ο άλλος; Δε σου την λέω, απλά δεν μπορώ να "δω" πού το πας...
2ον: Στο δεύτερο υπογραμμισμένο χωρίο θα ήθελα και εγώ να σταθώ λίγο παραπάνω.
Έχω μία βασική απορία για τον PieMaker:
Γιατί την κάρτα; Για να μπορείς να πεις μετά ότι δεν έδιωξες εσύ την Κλεοπάτρα;

Θα επαναφέρω τα 2 βασικά σενάρια, ούτως ώστε να αναπτύξω το σκεπτικό μου:

α) Η Μελανία είναι αθώα
Αυτή η εκδοχή είναι που με πείθει ακόμα πιο πολύ. Ένα κάρφωμα είναι αρκετά παρακινδυνευμένο, γιατί μπορεί να αποτύχει, αλλά δεν έχουμε σκεφτεί κάτι ακόμα: αν οι δολοφόνοι είχαν κάρτα και την έπαιξαν για τη Μελανία, ούτως ώστε να είναι σίγουροι, πριν την καρφώσουν; Για σκεφτείτε... Έπειτα με την αποχώρηση του Τάσου δεν βγάλαμε κάποιο συμπέρασμα. Μήπως όμως η Μελανία προσπαθούσε να μας προειδοποιήσει για άτομα πιο χαμηλού προφίλ που ψήφισαν τον Ηλία; Με αυτόν τον τρόπο, οι μαφιόζοι δεν φοβήθηκαν να κάνουν το κάρφωμα, γιατί πολύ απλά δεν θα τους εξέθετε, όπως συνέβη με τον Τάσο και τον Πάι.
Τώρα που έχουμε γνώση της ταυτότητας του Τάσου, πώς εξετάζεις εκ νέου τα δυο αυτά ενδεχόμενα;
Νοείτο αλλά καλό θα ήταν να σταματήσουμε έτσι τις σπόντες γιατί μάλλον δε μας βγαίνει σε καλό! ;)
Όσο για το συμπέρασμά σου θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά!

Στα τελευταία posts της δεν ξέρω κατα ποσο τελικά έριξε αιχμές στους μαφιόζους αλλά νομιζω μερικά "αθωα" υπονοουμενα που περασαν στο ντουκου τα πεταξε...Αλλά φοβάμαι ότι μάλλον κατηγορησε και μερικα λαθος άτομα ίσως για να χαμηλώσει λιγο τους τόνους των προηγουμενων posts της....Πώς μπορώ να το ξέρω αυτό?? Να τα πιθανα ενδεχομενα....

1) Είμαι πολίτης, δεν ξέρω ποιον να ψηφισω και στηριζομαι στο απλό ένστικτό (που χρησιμοποιείς και εσύ)

2) Είχα μια κάρτα Πυθιας την καταλληλη στιγμή

3) Είμαι μαφιοζος και πάω να θολώσω τα νερά(μιας ούτως ή άλλως τελειωμενης υποθεσης)

4) Είμαι ο ντεντεκτιβ και είχα μάθει τον ρόλο της πριν την φανε

5) Είμαι το μέντιουμ και μπορουσα να ξέρω τον ρόλο του i_lie_us και οτι οι υπαινιγμοι της Melina ειχαν πραγματι μια βαση

6)Είμαι πληροφοριοδοτης και ξέρω ένα συγκεκριμενο nick

Απο όλα αυτα τα ενδεχομενα εσύ κατέληξες αμέσως ότι είμαι μαφιοζος αποκλειοντας καθε άλλη πιθανοτητα, προσεχε γιατι αυτος δεν ειναι και πολύ σιγουρος τροπος για να ριχνεις ψηφο...Υποπτευομαι και εγώ την Drama γιατί όντως πολλά έχει ισχυριστει, δυο ψηφους εριξε μεχρι τωρα και κατα τα άλλα ουτε ενα επιχειρημα...Και PieMaker το οτι "απειλησε" ότι θα παρακολουθει στενα όσους ψηφισαν Τασο, ανεφερε συστηματικα διαφορα ονοματα κλπ δεν θα μπορουσε να περασει απαρατηρητο...Πέταγε υπονοουμενα με emoticons ότι κάποιοι μπορει να έχουν μιλησει ήδη(και οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται), απο την αρχη έδειχνε να έχει μια συγκεκριμενη σταση και τελικα, πέταξε και ένα post για τον ηλια στο οποιο τονιζει περαν πασης αμφιβολιας οτι ο ηλιας ηταν αθωος...Δηλαδή ένας μαφιοζος δεν θα μπορουσε να μυγιαστει απο αυτες τις δηλωσεις??....Σίγουρα πολυ γρήγορη και ισως και προχειρη ενεργεια αλλά όλα δεν είναι δυνατά??... Εσύ έριξες ψηφο στον i_lie_us λόγω ενος τυχαιου σχολιου στην αρχη αρχη του παιχνιδιου, αυτές οι "σποντιτσες" τωρα θεωρουνται αναξιες λογου??....
Αν η Μελανία είναι αθώα, τότε είναι πληροφοριοδότης. Φαντάζομαι σε αυτό συμφωνούμε όλοι... Οπότε το 6 που γράφεις σαν ενδεχόμενο, δεν ισχύει καν... παραπλανητικό είναι, νομίζω.
Δεν είσαι επίσης το 5 διότι δεν υπάρχουν δυο μέντιουμ.
Άρα παίζουμε στα 1-4... σωστά;



Εγώ πάντως στα posts της Drama διακρινω μια κάποια προχειροτητα και αποφυγη στο να δωσει περισσοτερες εξηγησεις στους υπολοιπους...Κάνει όντως διαφορες guests εμφανισεις σχολιαζοντας διχως ομως να λεει κατι ουσιαστικο(όπως και άλλα μελη πχ johny), συμμετεχοντας μα διχως να δινει τροφη για σκεψη στην ολη υποθεση, συμμετεχοντας σε κυμα κατα του τασου διχως να μας δινει καμια ιδιαιτερη αιτιολογια...Ψηφιζω Drama Prinzessin επειδή αυτή η ουδετεροτητα και η ταση της να μην λεει κατι χρησιμο με κανουν να την υποπτευομαι...
Αυτά που λες για τον χαρακτήρα του παιξίματός της με βρίσκουν σύμφωνη. Αλλά μου φαίνεται περίεργο που ενώ ο Φρικ σε έχει ψηφίσει, εσύ πας και ψηφίζεις την Drama, που όλως τυχαίως είναι στη λίστα υπόπτων του PieMaker.

Φαινόταν ο Πιε απο την δολοφονία και μετά πως δεν ήταν σίγουρος για τις κινήσεις του που έκανε χθες.

Μην μου πείτε οτι λέω βλακίες, και ο ίδιος είπε πως είναι ταραγμένος και δεν σκέφτεται καθαρά σε ένα ποστ του.
Όχι, έχεις δίκιο! Απλά εκείνη την στιγμή δεν κατάλαβα την αναφορά. Όντως, εξηγεί κάποια πράγματα. Και αν ο δικηγόρος δεν ήταν σίγουρος για την ενέργειά του, σίγουρα ήταν τυχερός! :P

Ενα απογευμα ελειψα και βλεπω οτι αποχωρησα.:(Και το θεμα ειναι οχι οτι εφυγα με λογικη,αλλα επειδη καποιος καλυψε τον τασο.Τι να σας πω ελπιζω να επιστρεψω μελλοντικα για να δειτε οτι δεν ημουν οπως πιστευατε μερικοι.
Βρε kleop, είναι αυτά τελευταία λόγια; Τι να κάνουμε και τι να σκεφτούμε; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Eπειδη θελω να παιζω με τις λεξεις, ( :hehe: ) , απο που προερχεται αυτη η σιγουρια ρε παιδια που λέτε όλοι; Ειπατε ο Ηλιας ηταν σιγουρα αθωος, ειπατε οτι η Μελανια ειναι σιγουρα μαφιοζα.

De ja vu! Σε κάθε Παλέρμο κάποιος, πάντα, λέει τη συγκεκριμένη φράση! Είναι σχεδόν ... νευτωνικό! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Χωρίς πτώμα και σήμερα.
Ισχύουν ξανά τα χθεσινά σενάρια περί γιατρού , μάγισσας , αλεξίσφαιρου κλπ κλπ. Άρα κάποιος μπορεί να ξέρει ποιον προσπάθησαν να δολοφονήσουν.Πράγμα που θα μας βοηθήσει έμμεσα αν το χειριστεί σωστά.Έχουμε πλεονέκτημα έναντι των μαφιόζων. Για άλλη μια φορά θα κρίνει η ψηφοφορία.
Δεν έχω κατασταλάξει στο ποιον θα ψηφίσω.Κλίνω σε κάποια άτομα αλλά δεν έχουν τέτοια μεγάλη ισχύ οι υποψίες μου για να μπορώ να είμαι σίγουρη.Πάλι με αβεβαιότητα θα ψηφισω τον ποιο ύποπτο.
Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας γνώμες για να αποφασίσω εν τέλει σε ποια κατεύθυνση θα κινηθώ.

Τώρα που έχουμε γνώση της ταυτότητας του Τάσου, πώς εξετάζεις εκ νέου τα δυο αυτά ενδεχόμενα;
Νοείτο αλλά καλό θα ήταν να σταματήσουμε έτσι τις σπόντες γιατί μάλλον δε μας βγαίνει σε καλό!
Όσο για το συμπέρασμά σου θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά!

Ελίν από τη μια μπορεί να ήταν μαφιόζα μιας και κατηγορούσε αθώους κυρίως (Βλ .Τάσο και Pie), από την άλλη αν ήταν πληροφοριοδότης μπορεί να είδε κάποιον να υποστηρίζει τον Τάσο και να θεώρησε και αυτόν ένοχο.
Δεν ξερω, προς το πρώτο κλίνω.Αν και επεξεργάζομαι και γω τα συμπεράσματα των παιδιών παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Ή πιθανον η μαγισσα να ενεργοποιησε την ιδιοτητα της(νομιζω ειναι και το πιο πιθανο σεναριο)
Έχει την δυνατότητα μία φορά να σώσει. Οπότε έπρεπε να είναι σίγουρος/η για την ταυτότητα του θύματος.

Κρίμα, πραγματικά κρίμα... Φαντάζομαι ποσο θα ξενέρωσε ο Τάσος. Το μέντιουμ ειναι ο αγαπημένος του ρόλος!!
Οποτε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι η Μελανια ήταν σίγουρα μαφιοζα και μας φλόμωσε στη μπαρούφα.
Εδώ μέσα για τίποτα να μην είσαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Οποτε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι η Μελανια ήταν σίγουρα μαφιοζα και μας φλόμωσε στη μπαρούφα.
Σοβαρά τώρα, μπορείς να μου πεις πώς κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα με την αποκάλυψη; :P
Τώρα που έχουμε γνώση της ταυτότητας του Τάσου, πώς εξετάζεις εκ νέου τα δυο αυτά ενδεχόμενα;
Νοείτο αλλά καλό θα ήταν να σταματήσουμε έτσι τις σπόντες γιατί μάλλον δε μας βγαίνει σε καλό! ;)
Όσο για το συμπέρασμά σου θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά!
Ό,τι έχω γράψει πιο πάνω είναι ακριβώς η αλήθεια για εμένα κι αυτό που πιστεύω. :)
Το ότι ο Τάσος είναι αθώος, δεν λέει κάτι για τη Μελανία. Νομίζω πως ψήφισε αναγκαστικά τον Τάσο, γνωρίζοντας τον δολοφόνο που ψήφισε Ηλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Μερικές γρήγορες απαντήσεις χωρίς παραθέσεις, γιατι ειναι δύσκολο να κάνω:


@ultraviolence: Ποτε δε δήλωσα σίγουρος για την αθωότητα ή την ενοχή του Ηλία. Για την περίπτωση της Μελανιας όμως ειμαι 100% σίγουρος. Δε μπορεί να ειναι πληροφοριοδότης, γιατι για τα μόνα άτομα που πέταξε σποντιτσες ήταν ο Τάσος κι εγώ. Ο Τάσος όπως μάθαμε ήταν το μέντιουμ και θέλω να πιστεύω ότι σας έχω πείσει κι εγώ για την αθωοτητα μου. Έξυπνη τακτική πάντως, δε μπορώ να πω. Κατηγορεί δυο θεωρητικά δυνατούς παίχτες, ξέροντας ότι τα λόγια της μπορούν να επηρεάσουν και να χειραγωγήσουν εύκολα τους υπόλοιπους παίχτες;-). Σ' αυτό της βγάζω το καπέλο. Δε μπορώ να καταλάβω όμως γιατι επιχείρησε κάρφωμα τόσο νωρίς και ποιον επιχείρησε να καρφώσει τελοσπαντων.
@Eileen: Έπαιξα την κάρτα γιατι ήμουν από το κινητό, δεν έπιανα 3G και δεν πρόλαβα να αλλάξω ψήφο πριν τις 8:P. Όπως ξέρετε δεν έχω κόλλημα ούτε να προστατέψω, ούτε να διώξω κάποιον αν χρειαστεί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top