Weirdness

Bazinga

Νεοφερμένος

Η Bazinga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Τελικά είναι διασκεδαστικό και ουαου να είσαι weirdo; Όλες οι ταινίες του 00’s έκραζαν αυτούς τους τύπους που ήταν «στον κόσμο τους» και κατέληγαν ο περίγελος και τα αουτσάιντερ. Υποτίθεται όμως πως πλέον έχουμε κάνει embrace αυτό τον τίτλο και δεχόμαστε την διαφορετικότητα του καθενός, έτσι; Εγώ τότε γιατί δεν το νιώθω αυτό; Όλος ο μικρόκοσμος γύρω μου απαιτεί να ταιριάξω στη νόρμα όπως π.χ. στον τρόπο ντυσίματος ή στις απόψεις, με αποτέλεσμα να μην έχω φίλους. Αξίζει όμως το τίμημα;
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
απλα εχεις διαλεξει λαθος περιγυρο sorry mate
ειμαστε ολοι εν μερη unique αλλα δεν ειμαστε
υπαρχουν ανθρωποι της "δικης μας καστας" εκει εξω οπως και να χει, ισως να μην εχεις βρει ακομα παρεα που να σου ταιριαζει να εχετε αρκετα παρομοια χαρακτηριστικα ή way of thinking ή ο,τι ειναι τελως παντων και να τους δεχεσαι και να σε δεχονται γι αυτο που εισαι
it works both wayz, οσοι απαιτουν να ταιριαξεις στη νορμα sure δεν σε αποδεχονται αλλα για να μην εχεις ταιριαξει μαλλον ουτε κ εσυ τους αποδεχεσαι με την εννοια οτι δεν τους καταλαβαινεις
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά είναι διασκεδαστικό και ουαου να είσαι weirdo; Όλες οι ταινίες του 00’s έκραζαν αυτούς τους τύπους που ήταν «στον κόσμο τους» και κατέληγαν ο περίγελος και τα αουτσάιντερ. Υποτίθεται όμως πως πλέον έχουμε κάνει embrace αυτό τον τίτλο και δεχόμαστε την διαφορετικότητα του καθενός, έτσι; Εγώ τότε γιατί δεν το νιώθω αυτό; Όλος ο μικρόκοσμος γύρω μου απαιτεί να ταιριάξω στη νόρμα όπως π.χ. στον τρόπο ντυσίματος ή στις απόψεις, με αποτέλεσμα να μην έχω φίλους. Αξίζει όμως το τίμημα;

Από σενα εξαρτάται. Αν επιθυμεί ς περισσότερο κοινωνική αποδοχή προσαρμοζεσαι και κανεις συμβιβασμούς.Αν επιθυμείς περισσότερο να είσαι "true to yourself" ειδικά αν εισαι "weird" τοτε υφιστασαι τις συνέπειες που ειναι λιγότερες ευκαιριες να συνδεθείς με ανθρωπους.
Το καλό είναι πως μπορείς να παίζεις μπαλα καπου στη μεση. Μπορεις να κανεις ορισμένες υποχωρησεις αλλα παράλληλα να φροντιζεις να σου αρεσει το πως αγνωριζεις τον εαυτο σou(,η αντιληψη που εχεις για τον εαυτο σου ) στο τέλος της μερας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ανάλογα αν με το weirdness εννοείς ιδιαίτερο γούστο και χιούμορ ή ότι είσαι ιδιότροπη και απροσάρμοστη, οπότε δημιουργείς πρόβλημα και στους γύρω σου φαντάζομαι.

Επίσης εξαρτάται απ' το πώς είναι η παρέα σου. Εμένα πχ που είναι ο ένας πιο παλαβός απ' τον άλλο, προφανώς και θα σε συμπαθήσουν αν είσαι "weirdo". Αντίθετα οι φίλες μου απ' τη σχολή πχ που ήταν λίγο πιο βασικούλες, είχαν θέμα με κάποια πιο "ιδιόρρυθμα" άτομα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα έχεις πρόβλημα α) σε επαγγελματικό περιβάλλον και β) αν έχεις την απαίτηση να προσαρμοστούν οι άλλοι στα μέτρα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Bazinga

Νεοφερμένος

Η Bazinga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
απλα εχεις διαλεξει λαθος περιγυρο sorry mate
ειμαστε ολοι εν μερη unique αλλα δεν ειμαστε
υπαρχουν ανθρωποι της "δικης μας καστας" εκει εξω οπως και να χει, ισως να μην εχεις βρει ακομα παρεα που να σου ταιριαζει να εχετε αρκετα παρομοια χαρακτηριστικα ή way of thinking ή ο,τι ειναι τελως παντων και να τους δεχεσαι και να σε δεχονται γι αυτο που εισαι
it works both wayz, οσοι απαιτουν να ταιριαξεις στη νορμα sure δεν σε αποδεχονται αλλα για να μην εχεις ταιριαξει μαλλον ουτε κ εσυ τους αποδεχεσαι με την εννοια οτι δεν τους καταλαβαινεις


Αυτό ήταν ένα χαστούκι που χρειαζόμουν!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
απλα εχεις διαλεξει λαθος περιγυρο sorry mate
ειμαστε ολοι εν μερη unique αλλα δεν ειμαστε
υπαρχουν ανθρωποι της "δικης μας καστας" εκει εξω οπως και να χει, ισως να μην εχεις βρει ακομα παρεα που να σου ταιριαζει να εχετε αρκετα παρομοια χαρακτηριστικα ή way of thinking ή ο,τι ειναι τελως παντων και να τους δεχεσαι και να σε δεχονται γι αυτο που εισαι
it works both wayz, οσοι απαιτουν να ταιριαξεις στη νορμα sure δεν σε αποδεχονται αλλα για να μην εχεις ταιριαξει μαλλον ουτε κ εσυ τους αποδεχεσαι με την εννοια οτι δεν τους καταλαβαινεις


Ενω το ποστ σαν ποστ ειναι διαμάντι και συμφωνώ εν γένει, θα διαφωνήσω με την τελευταία φράση.

Τι πάει να πει δεν τους καταλαβαίνει; Γιατί πρέπει να πέσει η αδυναμία νοητική-αντιληπτική, σε βάρος της επειδή δεν τους αποδέχεται;

Κι εγω δεν αποδέχομαι τη νόρμα και είμαι τέτοιο στυλάκι, αλλά μια χαρά τους καταλαβαίνω.

Αυτοί συνήθως δεν καταλαβαίνουν τους πιο ιδιότροπους. Είναι τόσο βυθισμένοι στην απλότητα του οτιδήποτε που έχουν μάθει πως όποιαδήποτε ανάλυση κουράζει το ευαίσθητο μυαλουδάκι τους.

Αντίθετα οι weirdos έχουν κάτσει κι έχουν καταλάβει τους απλούς. Απλά δεν το γουστάρουν. So simple.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ενω το ποστ σαν ποστ ειναι διαμάντι και συμφωνώ εν γένει, θα διαφωνήσω με την τελευταία φράση.

Τι πάει να πει δεν τους καταλαβαίνει; Γιατί πρέπει να πέσει η αδυναμία νοητική-αντιληπτική, σε βάρος της επειδή δεν τους αποδέχεται;

Κι εγω δεν αποδέχομαι τη νόρμα και είμαι τέτοιο στυλάκι, αλλά μια χαρά τους καταλαβαίνω.

Αυτοί συνήθως δεν καταλαβαίνουν τους πιο ιδιότροπους. Είναι τόσο βυθισμένοι στην απλότητα του οτιδήποτε που έχουν μάθει πως όποιαδήποτε ανάλυση κουράζει το ευαίσθητο μυαλουδάκι τους.

Αντίθετα οι weirdos έχουν κάτσει κι έχουν καταλάβει τους απλούς. Απλά δεν το γουστάρουν. So simple.

Από τα υπογραμμισμένα πάντως δε φαίνεται να τους καταλαβαίνεις ούτε εσύ, απλώς εξηγείς τη συμπεριφορά τους και το στυλ τους από τα δικά σου μάτια.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ενω το ποστ σαν ποστ ειναι διαμάντι και συμφωνώ εν γένει, θα διαφωνήσω με την τελευταία φράση.

Τι πάει να πει δεν τους καταλαβαίνει; Γιατί πρέπει να πέσει η αδυναμία νοητική-αντιληπτική, σε βάρος της επειδή δεν τους αποδέχεται;

Κι εγω δεν αποδέχομαι τη νόρμα και είμαι τέτοιο στυλάκι, αλλά μια χαρά τους καταλαβαίνω.

Αυτοί συνήθως δεν καταλαβαίνουν τους πιο ιδιότροπους. Είναι τόσο βυθισμένοι στην απλότητα του οτιδήποτε που έχουν μάθει πως όποιαδήποτε ανάλυση κουράζει το ευαίσθητο μυαλουδάκι τους.

Αντίθετα οι weirdos έχουν κάτσει κι έχουν καταλάβει τους απλούς. Απλά δεν το γουστάρουν. So simple.

δεν εννοω ντε και καλα οτι δεν τους αποδεχεται, ισως δεν το εξεφρασα πολυ καλα
δεν το λεω με την εννοια που πολλοι "νορμιζ" (?) (τωρα το γενικοποιω και του ριχνω πολυ ταμπελα αλλα τεσπα σχημα λογου) θεωρουν τους διαφορετικους απο εκεινους "φρικια", "νερντουλες" και δεν ξερω τι, δεν το εννοω ουτε υποτιμητικα, ουτε στερεοτυπικα το "δεν καταλαβαινω τον αλλο"
εννοω οτι για να μην θες να δοκιμασεις ενα τροπο ζωης ή να τον εχεις δοκιμασει και να τον αρνεισαι, δεν σου ταιριαζει οποτε δεν τον καταλαβαινεις πρακτικα,στο γιατι να θελω κατι τετοιο, γιατι να με εκφραζει αυτο, πως θα μπορουσα να ζησω τη ζωη μου ετσι και να ειμαι καλα
με την εννοια του οτι σου ειναι αδυνατο να προσαρμοστεις σε αυτα τα δεδομενα, θεωρητικα ισως καταλαβαινεις γιατι το κανουν οι αλλοι, αλλα οχι εσυ δεν καταλαβαινεις πως να εισαι χαρουμενος ετσι
το πιο ιζι παραδειγμα που μπορω να φερω (αποτυχημενο or not) καταλαβαινω γιατι καποιοι βαζουν ανανα στην πιτσα, κατανοω γιατι τους αρεσει αλλα προσωπικα οι γευστικοι μου καληκες δεν καταλαβαινουν γιατι αυτο να το θεωρησουν νοστιμο και γιατι πρεπει να υποστουν αυτο το μαρτυριο πανω απο μια φορα στη ζωη τους

και το λεω απο προσωπικη εμπειρια, εχω περασει σταδιο (οταν ημουν μικροτερη) που προσπαθησα να ταιριαξω (loner's life ειναι λιγο κομπλεξ για τον μεσο εφηβο)
δεν μου ταιριαζε τιποτα δεν καταλαβαινα πως γινεται να ειμαι χαρουμενη με αυτο, το απερριψα. Δεν λεω οτι οι αλλοι ειναι ελλατωματικα μοντελα και τους αρεσουν αυτα που τους αρεσουν αλλα εγω αν συνεχιζα να κανω "ο,τι ειναι φυσιολογικο" για την μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου, θα ειχα καταληξει μια μερα στο μπανιο με κομμενες καθετα τις φλεβες μου, καλυτερα να σε συμπαθουν 2 ατομα και να εισαι καλα ,και με αυτους και με τον εαυτο σου, παρα να αρεσει μια "ψευτικη προσπαθεια σου" σε 100 και να μην σ αρεσεις ο ιδιος
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top