Survivor #2 - Αποστολή #13 : Κοπή Υφασμάτων

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλησπέρα Survivors και συγχαρητήρια που φτάσατε στους final 4.
Ελπίζω να είστε έτοιμοι για την σημερινή μας δοκιμασία, που αναμένεται άκρως ενδιαφέρουσα.

Αποστολή #13 - Κοπή Υφασμάτων

Η MissKit που λέτε, έχει ανοίξει μία εταιρεία κοπής υφασμάτων. Όπως ξέρετε, όμως, αυτές τις μέρες είναι άρρωστη. Όπως εύστοχα έχει πει ο koum, γι' αυτήν το "περαστικά" είναι πλέον ό,τι είναι για τον koum το "χρόνια πολλά". Επειδή λοιπόν είναι άρρωστη, θέλει λίγη βοήθεια από εσάς.

Θα σας δώσουμε ένα ύφασμα διαστάσεων 10 x 20, δηλαδή αυτό:



Επίσης θα σας δοθεί μετά τις απορίες μία λίστα προϊόντων που μπορείτε να κατασκευάσετε με χρήση του υφάσματος. Για τα προϊόντα που θα σας δοθούν ισχύουν τα εξής:


  • Κάθε προϊόν είναι ορθογώνιο και για να κατασκευαστεί χρειάζεται ένα ορθογώνιο κομμάτι υφάσματος.
  • Οι διαστάσεις που θα σας δοθούν θα είναι συμμετρικές. Δηλαδή για ένα προϊόν διαστάσεων 3x2 μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είτε ένα 3x2 κομμάτι υφάσματος είτε ένα 2x3. Δεν έχει σημασία δηλαδή πώς θα είναι τοποθετημένο, αρκεί να είναι ένα 3x2 ύφασμα.
  • Κάθε προϊόν έχει μία τιμή (σε ευρώ) προς την οποία μπορεί να πωληθεί.
  • Κάθε προϊόν μπορεί να δημιουργηθεί σε οσαδήποτε αντίγραφα θέλετε (μπορεί και κανένα!), αλλά χρησιμοποιώντας μόνο το διαθέσιμο ύφασμα που έχετε στη διάθεσή σας.
  • Προϊόντα που δεν αναφέρονται πωλούνται προς τιμή 0€. Δηλαδή αν δεν υπάρχει στη λίστα προϊόν 4x4, τότε αυτό θεωρείται ότι πωλείται προς 0€.


Στη διάθεσή σας έχετε μια μηχανή που μπορεί να κόψει oποιοδήποτε ορθογώνιο κομμάτι υφάσματος σε δύο κομμάτια, είτε οριζόντια είτε κάθετα. Κάθε κόψιμο ακολουθεί μία ευθεία κάθετη προς τις πλευρές του υφάσματος και δεν μπορεί να διακοπεί. Δηλαδή, για το παρόν ύφασμα μπορείτε:


  • Είτε να το πουλήσετε όπως είναι.
  • Είτε να το κόψετε οριζόντια, σε κάποιο σημείο, και να ασχοληθείτε ξεχωριστά με τα δύο κομμάτια.
  • Είτε να το κόψετε κατακόρυφα σε κάποιο σημείο, και να ασχοληθείτε ξεχωριστά με τα δύο κομμάτια.

Κοινώς, για να μην ψαρώνετε, με αυτόν τον τρόπο δηλαδή το τεμαχίζετε όπως νομίζετε, αλλά πάντα σε ορθογώνια.

Ζητάμε

Να μας ανεβάσετε την εικόνα αυτή που σας δόθηκε, δείχνοντάς μας με σαφή τρόπο ένα κόψιμο που βγάζει όσο το δυνατόν περισσότερο κέρδος από τα προϊόντα που θα πουλήσετε.

Ο νικητής κερδίζει ασυλία και σίγουρη θέση στην τελική τριάδα.
Ένας από τους χαμένους, ύστερα από 20 ολόκληρες μέρες, θα πάει στο σπίτι του.


Παράδειγμα

Έστω ότι σας δίνουμε αυτό το ύφασμα διαστάσεων 3 x 4:

Και ότι μπορείτε να κατασκευάσετε τα ακόλουθα προϊόντα:

[table 1 3 0]2^=Προϊόντα
3^=Διαστάσεις|=Τιμή (σε €)
=3 x 1|=10
=4 x 1|=20
=3 x 3|=90
[/table]

Μία λύση που μπορείτε να κάνετε είναι η εξής:

Με συνολικό κέρδος 40€. Την κόψαμε μία φορά κατακόρυφα στο μήκος 3 και μετά το 3x3 που δημιουργήσαμε το τεμαχίσαμε 2 φορές οριζόντια. Αυτή τη λύση σας την δείχνω για να δείτε ότι πρακτικά μπορείτε να κόβετε το ύφασμα όπως θέλετε, αλλά μόνο σε ορθογώνια.

Η λύση αυτή, όμως, δεν είναι η καλύτερη, γιατί υπάρχει και αυτή η λύση:
Η οποία δίνει 60€ κέρδος, αλλά και αυτή:
Η οποία δίνει κέρδος 100€ και είναι και η καλύτερη.


Διευκρινίσεις:

  • Διάρκεια για απορίες: 15-20 λεπτά. Έπειτα θα σας δοθεί η λίστα των διαθέσιμων προϊόντων που μπορείτε να κατασκευάσετε για να ξεκινήσετε.
  • Διάρκεια αποστολής: 1:30 ώρα. Καμία λύση δεν γίνεται δεκτή πέρα από την πάροδο του χρόνου αυτού.
  • Εάν δημοσιευτεί η καλύτερη δυνατή λύση (μέγιστο κέρδος) τότε η αποστολή θα λήξει επιτόπου. Αλλιώς κερδίζει στο τέλος των 2 ωρών ο παίχτης που θα έχει βγάλει το μεγαλύτερο κέρδος.
  • Σε περίπτωση που περισσότεροι παίχτες έχουν το ίδιο κέρδος, προηγείται αυτός που πόσταρε νωρίτερα.
  • Μπορείτε να ανεβάσετε όσες λύσεις θέλετε, αλλά με νέα δημοσίευση! Απαγορεύεται η επεξεργασία! Λύσεις που μπήκαν με επεξεργασία θα ακυρώνονται.
  • Απ' τη στιγμή που θα ανεβάσετε μία λύση, κατοχυρώνεται στο όνομά σας. Κανένας δεν μπορεί να σας την κλέψει αυτούσια, αλλά σαφώς και δικαιούται να βασίσει την δική του λύση πάνω στη δική σας.
  • Μία λύση είναι ορθή εάν το ύφασμα έχει τεμαχιστεί σε ορθογώνια και μόνο αυτά και έχει δοθεί το συνολικό κέρδος (το οποίο να είναι και σωστό).
  • Η ΣΕ δεν είναι υποχρεωμένη να ελέγχει την ορθότητα των λύσεων κατά την διάρκεια του παιχνιδιού - μπορεί να το κάνει στο τέλος. Ωστόσο έχει τη δυνατότητα να απορρίπτει λύσεις και κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.



Το 'χουμε; Αν δεν έχετε απορίες γράψτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μία έκκληση..Μπορείς να ξαναστείλεις το ύφασμα λίγο μεγαλύτερο?Πλιζ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ρε γαμωτο, εγω δεν ειμαι καλος στην επεξεργασια εικονων... Λετε να εχω μεγαλο προβλημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μεγαλύτερη εικόνα εννοώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Εγώ νομίζω το κατάλαβα, αν και με βλέπω να χάνω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Οκ καπετάνιε! :)

Δεν έχω απορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μία έκκληση..Μπορείς να ξαναστείλεις το ύφασμα λίγο μεγαλύτερο?Πλιζ..
Μεγαλύτερη εικόνα εννοώ!
Κάνε κλικ πάνω στην εικόνα και θα την δεις μεγαλύτερη. :P

Ρε γαμωτο, εγω δεν ειμαι καλος στην επεξεργασια εικονων... Λετε να εχω μεγαλο προβλημα??
Φρικ, αν θες να το σχεδιάσεις σε χαρτί, να το φωτογραφίσεις/σκανάρεις και να το ανεβάσεις, no prob.

Τις επεξεργασίες που έκανα εγώ τις έκανα με paint. :P

Για μένα αρκεί ακόμα και να βάλεις χρωματάκια στα κουτάκια που έδωσα, ΑΡΚΕΙ να φαίνονται καθαρά τα διάφορα κομμάτια που θα κόψεις. Γενικά ανεβάστε το όπως νομίζετε, αρκεί να φαίνεται καθαρά τα κομμάτια που θα κόψετε.


Όσον αφορά το πρόβλημα αυτό καθ' αυτό υποθέτω ότι είστε εντάξει;
Στράτο και freak, δώστε κι εσείς το οκ να ξεκινήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ουτε εγω εχω αποριες, οποτε θελετε ξεκιναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Εγώ είμαι οκ,αν και λίγο ακόμα μεγαλύτερη αν μπορούσες δε θα με χαλούσε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λοιπόν, μπορείτε να φτιάξετε τα 11 προϊόντα που σας έχω παρακάτω σε όσα αντίγραφα θέλετε (μπορεί και κανένα!).

Survivors έτοιμοι; Ξεκινήστε. Τρέχουμε μέχρι τις 23:30, εκτός αν κάποιος βρει την καλύτερη λύση στο ενδιάμεσο.

[table 1 3 0]2^=Προϊόντα
3^=Διαστάσεις|=Τιμή (σε €)
=2 x 2|=5
=1 x 8|=10
=3 x 7|=20
=2 x 10|=30
=4 x 5|=40
=4 x 16|=170
=6 x 12|=180
=8 x 9|=180
=7 x 14|=200
=9 x 13|=280
=10 x 20|=320
[/table]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το ύφασμα σε διπλάσιο μέγεθος, όπως το ζήτησε ο Στράτος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μπορούν να υπάρχουν κομμάτια του υφάσματος που να μην πωληθούν?

Ευχαριστώ για την εικόνα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μπορούν να υπάρχουν κομμάτια του υφάσματος που να μην πωληθούν?
Πούλα ό,τι θες, φτάνει να έχεις το μέγιστο δυνατό κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
1η προσπάθεια: 465ευρώ αν δεν έχω κάνει κάνα λάθος!
1.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
1η προσπάθεια: 465ευρώ αν δεν έχω κάνει κάνα λάθος!
View attachment 37142

  • 2 προϊόντα των 16 x 4 = 2 x 170€
  • 2 προϊόντα των 5 x 4 = 2 x 40€
  • 3 προϊόντα των 2 x 2 = 3 x 5€
  • 1 προϊόν των 2 χ 10 = 1 x 30€
Σύνολο: 465€

Πολύ καλή μεν, όχι βέλτιστη δε.
Ωστόσο για την ώρα, η Myrtle οδηγεί! Προσπαθείστε να σπάσετε τα 465€.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ετοιμη:
8x9 (2)
2x2 (14)
Συνολικο κερδος 430 ευρω, αν το υπολογισα σωστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • cloth_10x20.png
    cloth_10x20.png
    6.1 KB · Εμφανίσεις: 91

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
freak καλός μεν, αλλά η Myrtle βγάζει 465€, οπότε πρέπει να ακολουθήσεις άλλη τακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εκανα μεχρι και 460 αλλα πανω απο 470 δεν μπορω...........ουφφ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Ακόμη κι ένα παραπάνω από το 465 της Myrtle, σας φέρνει πιο κοντά στην ασυλία κι ας μην είναι η καλύτερη λύση. Αν έχετε καλύτερες λύσεις από την ήδη υπάρχουσα να τις ποστάρετε. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Πφφφφ... εγώ δεν μπορώ να βρω παραπάνω με τίποτα!

Μπορείτε να μας πείτε πόσο είναι η καλύτερη λύση; Ε, φανταστική ΣΕ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top