Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 05/08:

1. CiNeFiL --> ultraviolence
2. ComfortablySmug --> ultraviolence
3. dimijim --> Libertus
4. Himela --> ultraviolence
5. Indiana Jones --> dimijim
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> dimijim
8. Jkaradakov --> Libertus
9. Libertus --> ultraviolence
10. tsarachaf --> Libertus
11. ultraviolence --> Libertus

Ψήφοι:
5 ultraviolence
4 Libertus
2 dimijim

Η χώρα των φαντασμάτων
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08
Emilouko - Ψηφοφορία 01/08
Johnny15 - Δολοφονία 02/08
i_lie_us - Δολοφονία 5/08

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος
Marjoree26 - Ψηφοφορία 02/08 - Δήμαρχος

Απουσίες:
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών:
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
Ενεργοποίηση Κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από ultraviolence
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Νεκροφάνεια από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από JKaradakov
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θεωρώ χαζό το σενάριο Ο Ουλτρα είναι μαφία και σκότωσε τον Ηλία για να βγεί να πει ότι "θα τον σκότωνα αν ήμουν μαφία;".

Οπότε θα κάνω την εξής ερώτηση υπάρχει περίπτωση ο Ηλίας να είναι ο ΑΜ; Και αν είναι ο ΑΜ ποιος είναι ο φανερός του. Μήπως ο Ούλτρα ή ο Κόμφυ; Και για να πέθανε σήμερα μήπως έδωσε η μαφία σήμα εχθες στην πόρνη που είναι ακόμη μέσα;

Πιστεύω ότι αυτή η δολοφονία είχε σκοπό να μας στρέψει προς τον Ούλτρα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όταν πεθάνει ο ΑΜ πεθαινει κι ο μαφιόζος που τον δολοφόνησε.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Όταν πεθάνει ο ΑΜ πεθαινει κι ο μαφιόζος που τον δολοφόνησε.
I know!
Θεωρώ χαζό το σενάριο Ο Ουλτρα είναι μαφία και σκότωσε τον Ηλία για να βγεί να πει ότι "θα τον σκότωνα αν ήμουν μαφία;".

Οπότε θα κάνω την εξής ερώτηση υπάρχει περίπτωση ο Ηλίας να είναι ο ΑΜ; Και αν είναι ο ΑΜ ποιος είναι ο φανερός του. Μήπως ο Ούλτρα ή ο Κόμφυ; Και για να πέθανε σήμερα μήπως έδωσε η μαφία σήμα εχθες στην πόρνη που είναι ακόμη μέσα;

Πιστεύω ότι αυτή η δολοφονία είχε σκοπό να μας στρέψει προς τον Ούλτρα.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Θεωρώ χαζό το σενάριο Ο Ουλτρα είναι μαφία και σκότωσε τον Ηλία για να βγεί να πει ότι "θα τον σκότωνα αν ήμουν μαφία;".

Οπότε θα κάνω την εξής ερώτηση υπάρχει περίπτωση ο Ηλίας να είναι ο ΑΜ; Και αν είναι ο ΑΜ ποιος είναι ο φανερός του. Μήπως ο Ούλτρα ή ο Κόμφυ; Και για να πέθανε σήμερα μήπως έδωσε η μαφία σήμα εχθες στην πόρνη που είναι ακόμη μέσα;

Πιστεύω ότι αυτή η δολοφονία είχε σκοπό να μας στρέψει προς τον Ούλτρα.


1) Ο Ηλίας δεν ήταν ούτε μαφιόζος ούτε ΑΜ ούτε ΔΑ ούτε πόρνη.
2) Ο Ούλτρα δεν είναι πόρνη που δήθεν του έδωσαν σήμα να κοιμηθεί με τον Ηλία και μην σε μπερδεύει το ότι τον λέει σίγουρο μαφιόζο.
3) Το κιλ έγινε γιατί ήξεραν πως αυτό θα έδειχνε μεν να ενοχοποιεί τον Ούλτρα που μας έλεγε παπάτζες για τον Ηλία ως μαφιόζο αλλά ήξεραν ότι κανείς δεν θα πήγαινε να ενοχοποιήσει τον Ούλτρα γι' αυτό. Ήξεραν ότι θα σκεφτούμε το σενάριο πως ο Ούλτρα δεν θα το έκανε αυτό το κιλ αν ήταν μαφιόζος και άρα ας μην τον βγάλουμε σήμερα. Αυτό ακριβώς ήθελαν να σκεφτούμε. Γι' αυτό και πρέπει να φροντίσουμε ο Ούλτρα να είναι είτε σε ισοβαθμία είτε να βγει. Όλα δείχνουν μια προσπάθεια να μην βγει ο Ούλτρα. Επίσης σκότωσαν Ηλία επειδή είχε μονο μια καρτα και οι πιθανότητες να ήταν ΑΔ ήταν μικρές.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Οποτε αν η πόρνη κοιμηθεί με τον ΑΜ, ο μαφιόζος που σκοτώνει τον ΑΜ δεν πεθαίνει; Δεν το έχω υπόψη μου αυτό. Δεν είναι ιδιότητα για να τη χάσει πιστεύω.

. Επίσης σκότωσαν Ηλία επειδή είχε μονο μια καρτα και οι πιθανότητες να ήταν ΑΔ ήταν μικρές.
Καμία κάρτα δεν είχε.

Α ναι είχε τη χτεσινή.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αγαπητή ΣΕ, δώσε μας τα φώτα σου.

Στο υποθετικό σενάριο που το θύμα της μαφίας είναι ο ΑΜ και η πόρνη κοιμηθεί με τον ΑΜ, τι γίνεται;
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αγαπητή ΣΕ, δώσε μας τα φώτα σου.

Στο υποθετικό σενάριο που το θύμα της μαφίας είναι ο ΑΜ και η πόρνη κοιμηθεί με τον ΑΜ, τι γίνεται;

Αν η πόρνη κοιμηθεί με τον ΑΜ το βράδυ που η μαφία τον δολοφονήσει, τότε πεθαίνει μόνο αυτός, χωρίς να σκοτωθεί μαζί και ο μαφιόζος που τον εκτέλεσε.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ευχαριστούμε τη ΣΕ για την διευκρίνηση και τώρα που όλα ξεκαθάρισαν, πετάμε αμέσως στον κάδο το σενάριο να ήταν ΑΜ ο Ηλίας και συνεχίζουμε να δούμε τι θα κάνουμε με τους υπάρχοντες τρεις μαφιόζους.
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
ο ντιμιτζιμ για μενα μετα τις κατηγοριες στη χιμελα -που αν αρχισουμε να αμφισβητουμε τωρα και τη δικη της αθωοτητα χασαμε τη μπαλα παιζει ο καθενας αυτοκτονικα μονος του- απλα εχει χασει το παιχνιδι και προσπαθει να κανει τις τελευταιες απελπισμενες κινησεις μπας και στρεψει τα βλεμματα απο τις κατηγοριες αλλου
Διάβαζε λίγο καλύτερα τα post μου. Δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι η Σύλβια είναι Μαφιόζα. Κατηγορώ τη Σύλβια ότι με κατηγορεί για λάθος λόγους και χωρίς επιχειρήματα. Την κατηγορώ ότι παίζει λάθος ως Πολίτης. Δεν την κατηγόρησα για Μαφία. Δεν την ψήφισα. Δε θέλω να τη βγάλω. Προσπαθώ μόνο να της δείξω ότι κάνει λάθος έτσι ώστε να μη χαρίσει τη νίκη στη Μαφία με τα λάθη της.
Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι εγώ πρέπει να συμφωνώ στη Σύλβια και να μην της απαντάω μόνο και μόνο επειδή είναι αθωωμένη, τότε ξέρω ένα ωραίο μαντρί να σου προτείνω για διακοπές.

Αλλαγή σε dimijim.

Λόγοι:
1) Δεν είχε ψηφίσει Φινέα.
2)Μόλις βγήκε ο Φινέας εξαφανίστηκε για κάμποσο καιρό. Ήθελε να ανασυνταχθεί;
3) Επιτίθεται στη Χίμελα.
4) Ρωτάει συνέχεια αν θέλουμε να βγάλουμε τον Ικαρίωνα, που μου φαίνεται ότι βοηθάει περισσότερο τους πολίτες απο ότι ο ντιμ.
5) Έχει ειπωθεί πως σε όλα τα παιχνίδια ήταν είτε Μαφία είτε ΣΕ. Γιατί να μην είναι Μαφία και τώρα;
6) Μια ισοψηφία μεταξύ dimijim και ultraviolence θα βοηθούσε περισσότερο.
7) Δεν νομίζω ο Libertus να είναι μαφιόζος και να θέλουν και οι 2 (ντιμ και ούλτρα) να τον βγάλουν. Είναι κίνηση αυτοκτονίας αν είναι και οι 3 μαφία.
1. Όσοι δεν ψήφισαν Φινεύς είναι Μαφιόζοι κι όσοι τον ψήφισαν είναι αθώοι;
2. Άντε πάλι με τις ώρες. Πρέπει να είμαι 24/7 εδώ για να αποδείξω την αθωώτητά μου;
3. Το εξήγησα και πάνω στη Σινεφίλ. Το μαντρί χωράει κι άλλα άτομα αν θέλεις.
4. Ο Ικαρίωνας βοηθάει τον εαυτό του και μόνο.
5. Ωραιότατο επιχείρημα. Ο dimijim είναι Μαφία γιατί πάντα είναι Μαφία.
6. Ναι, τον Μαφιόζο να πετάξει έξω τελευταία στιγμή έναν αθώο.
7. Συμφωνώ ότι είναι κίνηση αυτοκτονίας αν είμαστε κι οι τρεις Μαφιόζοι. Αλλά εγώ δεν έστειλα κανένα σήμα στη ΔΑ, οι άλλοι δύο έστελναν. Παρόλα αυτά αθωώνεται ο Χάρης;
Come on, μπορείτε και καλύτερα! Fuck logic είστε!


Όλοι οι υπόλοιποι λογικά σκεπτόμενοι στο παιχνίδι να ελέγξετε παρακαλώ πολύ τον Ικαρίωνα και το παιχνίδι που πάει να κάνει. Σε περίπτωση που είναι αυτός ο ΑΜ, κάτι που το πιστεύω ιδιαίτερα με τον τρόπο που παίζει, τότε θα χάσουμε το παιχνίδι από τον ΑΜ. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια Μαφία με Φινεύς-Χάρη-Ούλτρα κι έναν άγνωστο Χ. Ο άγνωστος Χ είναι κι ο Φανερός Μαφιόζος Β, που τον γνωρίζει κι ο Ικαρίων και τον οποίο και δε δίνει δημόσια έτσι ώστε να προστατέψει τον εαυτό του από κάρφωμα ή την τελευταία δολοφονία. Ο Ικαρίων βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε φάση να έχει διώξει 1 ή 2 Μαφιόζους, να είναι έτοιμος να διώξει ακόμη 2 και να έχει για το τέλος να διώξει τον τελευταίο ή και κανέναν για να αναλάβει δολοφονίες ο ίδιος και να κερδίσει. Και μάλιστα αφού θα έχει αποδείξει σ όλους ότι έδιωχνε Μαφιόζους, για να σας πείσει για την αθωώτητά του. Για τον άγνωστο Χ έχω δύο ονόματα στο κεφάλι μου αυτή τη στιγμή: Μελανία ή Κόμφυ. Την πρώτη που προσπάθησε τόσο έξυπνα να τη διώξει ως ΔΑ κι όχι ως Μαφιόζο και τον δεύτερο που τον κρατάει για το τέλος, τον έχει ήδη ντύσει ως ΑΜ για να του φορτώσει και το ρόλο και τον κρατάει να φύγει με ψηφοφορία λίγο πριν το τέλος. Αλλά ο άγνωστος Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι επείγον να βρεθεί, μπορεί να βρεθεί και αύριο ή μεθαύριο αναλύοντας και ψάχνοντας τα post. Σήμερα επείγει να φύγει ένας σίγουρος Μαφιόζος. Κι ας δούμε λίγο τα σενάρια νίκης του Ικαρίων:

Το πρωί ήμασταν 11 παίχτες, με είτε 9-2, είτε 8-3 υπέρ των πολιτών. Θα τρέξω το worst case scenario, αυτό άλλωστε που προσπαθεί να πουλήσει κι ο Ικαρίων για να έχει Μαφιόζο να διώξει ή να πει ότι διώχνει σε μια ακόμη ψηφοφορία:

Φόνος Δευτέρας: 7-3
Mvp Δευτέρας: 7-2 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τρίτης: 6-2
Mvp Τρίτης: 6-1 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τετάρτης: 5-1
Mvp Τετάρτης: 4-1 (με mvp εμένα)
Φόνος Πέμπτης: 3-1
Mvp Πέμπτης: 2-1 ή 2-0 (με mvp τον Κόμφυ, που είτε είναι Μαφιόζος, είτε ο ΑΜ που θέλει να πουλήσει ο Ικαρίων)
Φόνος Παρασκευής: 1-1 ή 2-0
Κι εκεί κερδίζει ο ΑΜ Ικαρίων καθώς έχει μείνει μόνος του με έναν άλλον Πολίτη.

Αντίστοιχα αν ήμασταν το πρωί 9-2 έχει ως εξής:

Φόνος Δευτέρας: 8-2
Mvp Δευτέρας: 8-1 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τρίτης: 7-1
Mvp Τρίτης: 7-0 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τετάρτης: 6-0
Mvp Τετάρτης: 5-0 (με mvp εμένα)
Φόνος Πέμπτης: 4-0
Mvp Πέμπτης: 3-0 (με mvp τον Κόμφυ που είναι αθώος αλλά θέλει να τον πουλήσει ως ΑΜ ο Ικαρίων)
Φόνος Παρασκευής: 2-0
Κι εκεί κερδίζει ο ΑΜ Ικαρίων καθώς έχει μείνει μόνος του με έναν άλλον Πολίτη.

Επίσης, δεν είναι κάπως περίεργο που προσπαθεί να στραφεί σ εμένα τώρα; Τα επιχειρήματά του είναι απλά και μόνο οι κάρτες. Που κανείς δε μπορεί να ξέρει αν ισχύουν ή όχι. Όπως είπα και νωρίτερα μπορεί κάλλιστα να έχω στα χέρια μου Όνειρο, ΑΔ και μια Ακύρωση ΑΠ ή μια Επιπλέον Ψήφο ή μια Ηχώ που δεν υπάρχει νόημα να κάψω τώρα. Γιατί όμως να θέλει ο Ικαρίων να στραφείτε σε εμένα τώρα, σ έναν αθώο δηλαδή κι όχι σε έναν Μαφιόζο; Γιατί θέλει να δώσει χρόνο στη Μαφία, είτε αυτή έχει 3, είτε 2 μέλη, να βρει και να κάνει το κάρφωμα του ρουφιάνου/ντετέκτιβ. Γιατί να το κάνει αυτό; Γιατί είναι -1 Πολίτης εξτρά σε μια δολοφονία κι έτσι αναιρείται λάθος που μπορεί να γίνει σε δολοφονία είτε λόγω γιατρού, είτε λόγω ΑΔ. Και τέλος, για να του το γυρίσω κι ανάποδα, γιατί ο Ικαριων έχει κι αυτός 3 κάρτες; Μήπως κρατάει μια ΑΠ που θα τη ρίξει κι αυτήν προς το τέλος για να διώξει αθώο αν του χαλάσει καμιά ακόμη δολοφονία;

Όσοι ακόμη παίζετε και σκέφτεστε δείτε το παραπάνω κι αν δεν έχετε αποκλείσει ακόμη τον Ικαρίων από ΑΜ τότε μην κάνετε το λάθος και βγάλετε αθώο σήμερα. Σήμερα πρέπει να φύγει Μαφιόζος.

Αυτά.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Διάβαζε λίγο καλύτερα τα post μου. Δεν είπα ποτέ και πουθενά ότι η Σύλβια είναι Μαφιόζα. Κατηγορώ τη Σύλβια ότι με κατηγορεί για λάθος λόγους και χωρίς επιχειρήματα. Την κατηγορώ ότι παίζει λάθος ως Πολίτης. Δεν την κατηγόρησα για Μαφία. Δεν την ψήφισα. Δε θέλω να τη βγάλω. Προσπαθώ μόνο να της δείξω ότι κάνει λάθος έτσι ώστε να μη χαρίσει τη νίκη στη Μαφία με τα λάθη της.
Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι εγώ πρέπει να συμφωνώ στη Σύλβια και να μην της απαντάω μόνο και μόνο επειδή είναι αθωωμένη, τότε ξέρω ένα ωραίο μαντρί να σου προτείνω για διακοπές.


1. Όσοι δεν ψήφισαν Φινεύς είναι Μαφιόζοι κι όσοι τον ψήφισαν είναι αθώοι;
2. Άντε πάλι με τις ώρες. Πρέπει να είμαι 24/7 εδώ για να αποδείξω την αθωώτητά μου;
3. Το εξήγησα και πάνω στη Σινεφίλ. Το μαντρί χωράει κι άλλα άτομα αν θέλεις.
4. Ο Ικαρίωνας βοηθάει τον εαυτό του και μόνο.
5. Ωραιότατο επιχείρημα. Ο dimijim είναι Μαφία γιατί πάντα είναι Μαφία.
6. Ναι, τον Μαφιόζο να πετάξει έξω τελευταία στιγμή έναν αθώο.
7. Συμφωνώ ότι είναι κίνηση αυτοκτονίας αν είμαστε κι οι τρεις Μαφιόζοι. Αλλά εγώ δεν έστειλα κανένα σήμα στη ΔΑ, οι άλλοι δύο έστελναν. Παρόλα αυτά αθωώνεται ο Χάρης;
Come on, μπορείτε και καλύτερα! Fuck logic είστε!


Όλοι οι υπόλοιποι λογικά σκεπτόμενοι στο παιχνίδι να ελέγξετε παρακαλώ πολύ τον Ικαρίωνα και το παιχνίδι που πάει να κάνει. Σε περίπτωση που είναι αυτός ο ΑΜ, κάτι που το πιστεύω ιδιαίτερα με τον τρόπο που παίζει, τότε θα χάσουμε το παιχνίδι από τον ΑΜ. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μια Μαφία με Φινεύς-Χάρη-Ούλτρα κι έναν άγνωστο Χ. Ο άγνωστος Χ είναι κι ο Φανερός Μαφιόζος Β, που τον γνωρίζει κι ο Ικαρίων και τον οποίο και δε δίνει δημόσια έτσι ώστε να προστατέψει τον εαυτό του από κάρφωμα ή την τελευταία δολοφονία. Ο Ικαρίων βρίσκεται αυτή τη στιγμή σε φάση να έχει διώξει 1 ή 2 Μαφιόζους, να είναι έτοιμος να διώξει ακόμη 2 και να έχει για το τέλος να διώξει τον τελευταίο ή και κανέναν για να αναλάβει δολοφονίες ο ίδιος και να κερδίσει. Και μάλιστα αφού θα έχει αποδείξει σ όλους ότι έδιωχνε Μαφιόζους, για να σας πείσει για την αθωώτητά του. Για τον άγνωστο Χ έχω δύο ονόματα στο κεφάλι μου αυτή τη στιγμή: Μελανία ή Κόμφυ. Την πρώτη που προσπάθησε τόσο έξυπνα να τη διώξει ως ΔΑ κι όχι ως Μαφιόζο και τον δεύτερο που τον κρατάει για το τέλος, τον έχει ήδη ντύσει ως ΑΜ για να του φορτώσει και το ρόλο και τον κρατάει να φύγει με ψηφοφορία λίγο πριν το τέλος. Αλλά ο άγνωστος Χ αυτή τη στιγμή δεν είναι επείγον να βρεθεί, μπορεί να βρεθεί και αύριο ή μεθαύριο αναλύοντας και ψάχνοντας τα post. Σήμερα επείγει να φύγει ένας σίγουρος Μαφιόζος. Κι ας δούμε λίγο τα σενάρια νίκης του Ικαρίων:

Το πρωί ήμασταν 11 παίχτες, με είτε 9-2, είτε 8-3 υπέρ των πολιτών. Θα τρέξω το worst case scenario, αυτό άλλωστε που προσπαθεί να πουλήσει κι ο Ικαρίων για να έχει Μαφιόζο να διώξει ή να πει ότι διώχνει σε μια ακόμη ψηφοφορία:

Φόνος Δευτέρας: 7-3
Mvp Δευτέρας: 7-2 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τρίτης: 6-2
Mvp Τρίτης: 6-1 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τετάρτης: 5-1
Mvp Τετάρτης: 4-1 (με mvp εμένα)
Φόνος Πέμπτης: 3-1
Mvp Πέμπτης: 2-1 ή 2-0 (με mvp τον Κόμφυ, που είτε είναι Μαφιόζος, είτε ο ΑΜ που θέλει να πουλήσει ο Ικαρίων)
Φόνος Παρασκευής: 1-1 ή 2-0
Κι εκεί κερδίζει ο ΑΜ Ικαρίων καθώς έχει μείνει μόνος του με έναν άλλον Πολίτη.

Αντίστοιχα αν ήμασταν το πρωί 9-2 έχει ως εξής:

Φόνος Δευτέρας: 8-2
Mvp Δευτέρας: 8-1 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τρίτης: 7-1
Mvp Τρίτης: 7-0 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τετάρτης: 6-0
Mvp Τετάρτης: 5-0 (με mvp εμένα)
Φόνος Πέμπτης: 4-0
Mvp Πέμπτης: 3-0 (με mvp τον Κόμφυ που είναι αθώος αλλά θέλει να τον πουλήσει ως ΑΜ ο Ικαρίων)
Φόνος Παρασκευής: 2-0
Κι εκεί κερδίζει ο ΑΜ Ικαρίων καθώς έχει μείνει μόνος του με έναν άλλον Πολίτη.

Επίσης, δεν είναι κάπως περίεργο που προσπαθεί να στραφεί σ εμένα τώρα; Τα επιχειρήματά του είναι απλά και μόνο οι κάρτες. Που κανείς δε μπορεί να ξέρει αν ισχύουν ή όχι. Όπως είπα και νωρίτερα μπορεί κάλλιστα να έχω στα χέρια μου Όνειρο, ΑΔ και μια Ακύρωση ΑΠ ή μια Επιπλέον Ψήφο ή μια Ηχώ που δεν υπάρχει νόημα να κάψω τώρα. Γιατί όμως να θέλει ο Ικαρίων να στραφείτε σε εμένα τώρα, σ έναν αθώο δηλαδή κι όχι σε έναν Μαφιόζο; Γιατί θέλει να δώσει χρόνο στη Μαφία, είτε αυτή έχει 3, είτε 2 μέλη, να βρει και να κάνει το κάρφωμα του ρουφιάνου/ντετέκτιβ. Γιατί να το κάνει αυτό; Γιατί είναι -1 Πολίτης εξτρά σε μια δολοφονία κι έτσι αναιρείται λάθος που μπορεί να γίνει σε δολοφονία είτε λόγω γιατρού, είτε λόγω ΑΔ. Και τέλος, για να του το γυρίσω κι ανάποδα, γιατί ο Ικαριων έχει κι αυτός 3 κάρτες; Μήπως κρατάει μια ΑΠ που θα τη ρίξει κι αυτήν προς το τέλος για να διώξει αθώο αν του χαλάσει καμιά ακόμη δολοφονία;

Όσοι ακόμη παίζετε και σκέφτεστε δείτε το παραπάνω κι αν δεν έχετε αποκλείσει ακόμη τον Ικαρίων από ΑΜ τότε μην κάνετε το λάθος και βγάλετε αθώο σήμερα. Σήμερα πρέπει να φύγει Μαφιόζος.

Αυτά.


Ενδιαφέρον σενάριο αλλά μήπως έχεις εσύ την ΑΠ και προσπαθείς να τους πείσεις ότι είμαι ΑΜ για να μην ρίξουν την ακύρωση που ξέρεις ότι την έχουν οι αθώοι; Είναι κι αυτό μια σκέψη. Δεν είμαι ούτε μαφιόζος ούτε ΑΜ. Με συμφέρει βέβαια να με λέτε ΑΜ γιατί δεν με χτυπούν το βράδυ. Επίσης, έστω ότι είμαι ΑΜ και ισχύει το σενάριό σου με Ούλτρα ως πόρνη που κοιμάται εναλλάξ με μένα και Ηλία, χτες κοιμήθηκε με Ηλία και σήμερα θα κοιμηθεί με μένα άρα είναι προς το συμφέρον μου να βγάλω τον Ultraviolence για να εξασφαλίσω ότι δεν μπορώ να φύγω απ' το παιχνίδι. Αντιθέτως όπως βλέπεις, παρότι επιμένω στον Ούλτρα ως μαφιόζο και όχι ως πόρνη, πάω και ψηφίζω εσένα και φτιάχνω σενάριο που θέλει να έχεις εσύ τη νεκροφάνεια. Αν ήμουν ΑΜ, δεν θα έφτιαχνα τέτοιο σενάριο γιατί δεν θα με συνέφερε. Θα τους άφηνα να πάνε όλοι στον Ούλτρα που θα με βόλευε. Αθώος δεν είσαι σε κανένα σύμπαν. Και θεωρητικά ναι έχω τρεις κάρτες. Αργά ή γρήγορα θα τις ανακαλύψετε. Αλλά θα ξοδευτούν για τους αθώους. Αθώος εντελώς δεν είσαι με τίποτα. Είτε είσαι μαφιόζος είτε ΑΜ και γι' αυτό κάνεις πως ψάχνεις τόσο πολύ τον ΑΜ. Ας είσαι όμως ό,τι θες. Το σημαντικό είναι να μην έχεις τη νεκροφάνεια.

Επίσης δεν ισχύει και το ότι σε κατηγορούμε για τις κάρτες. Η Χιμέλα έκανε ένα ολόκληρο σενάριο που δείχνει ότι μπορεί να το στήσατε μαζί με Libertus.

Σενάριο α) Είσαι φανερός και ψηφίζεις πρώτη μέρα έναν άλλο φανερό. Αυτομάτως τον ψιλοαθωώνεις στα μάτια του χαφιέ σου αλλά αθωώνεσαι και στα μάτια του δικού του χαφιέ. Εκτός κι αν είναι λίγο πιο πονηρός και δεν βιαστεί να αθωώσει για κάτι τέτοιο. Έπειτα συνεχίζεις να τον κατηγορείς και εκείνος εσένα και προσπαθείτε να μπερδέψετε χαφιέδες αλλά και να τους βρείτε απ' τις αντιδράσεις τους. Πχ. ποιος θα αθωώσει Λιμπέρτους τώρα που τον κατηγόρησα ή ποιος θα αθωώσει εμένα τώρα που κατηγόρησα Λιμπέρτους; Είναι ένα play που το ξανάκανες με τη Bilire. Δεν είναι κάτι καινούριο. Και τώρα είτε για να βρεις χαφιέ είτε επειδή θες να σώσεις το μέλος που έχει νεκροφάνεια, πας και τον δίνεις στεγνά. Να έχει την νεκροφάνεια ο Ούλτρα και επειδή πηγαίναμε σ' αυτόν να θες να βγάλουμε πρώτα τον Λιμπέρτους ευελπιστώντας πως θα αθωωθείς; Μια χαρά στέκει σαν σενάριο.

Σενάριο β) Είσαι κρυφός και κάνεις το ίδιο. Σε αθωώνει ο χαφιές του Λιμπέρτους, προσπαθείς να βρεις χαφιέ ρωτώντας πράγματα σε άτομα που τα υποπτεύεσαι για πληροφοριοδότες ή ντετέκτιβ και τα υπόλοιπα είναι όπως το σενάριο α. Σε καμία περίπτωση δεν σε κατηγορούμε με βάση το σενάριο για κάρτες. Σε κατηγορούμε ότι έχεις στήσει μια ωραία σκευωρία. Μάλιστα δεν ψήφισες καν Φινεύς και έλεγες ότι θα είναι καλό να φανεί ο ρόλος μου φτιάχνοντας ένα σωρό σενάρια. Την ίδια μέρα ο ΔΑ σας προσπάθησε όντως να με πετάξει έξω και είχες ετοιμάσει ήδη το πεδίο για να μου ρίξεις τυμβωρυχία αφού συμφώνησαν οι πολίτες πως ο ρόλος μου θα δείξει πολλά για το παιχνίδι.

Μια χαρά σενάρια υπάρχουν για να σε ενοχοποιήσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Kάποια επιπλέον στοιχεία για dimijim που δεν αναφέρθηκαν:

Επειδή είμαι αρκετά καχύποπτος απ' τη φύση μου και όταν υποψιάζομαι ένα άτομο, βλέπω προσεκτικά ιδιαίτερα τις περίεργες κινήσεις που κάνει, σκέφτηκα το εξής. Έχουμε τον dimijim να κάθεται και να ψάχνει ένα ένα τα εμότικον στο ποστ που έγραψα για να δει αν τυχόν ξέχασα κάτι και υπάρχει σήμα. Μα γιατί να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία; Όλοι σχολίασαν πως τόσο εγώ όσο και αυτός που τα ξαναέψαξε ήμασταν υπερβολικοί. Σιγά μην πιστέψω όμως ότι ένα άτομο που έχει υποψίες για κακό ρόλο έκανε κάτι τέτοιο χωρίς να έχει συγκεκριμένο λόγο. Όπως θα σας δείξω λοιπόν άλλο πράγμα ήθελε να κάνει.

Ποστ 105: Το ποστ του dimijim που σχολιάστηκε από κάποιους ως υπερβολικό, ότι έψαξε δηλαδή να ελέγξει ξανά αυτά που έγραψα για τα emoticons και παρατήρησε ότι δεν έχω σχολιάσει ένα emoticon της Emilouko. Το ποστ αυτό το έγραψε πολύ πριν την αναφορά του Λιμπέρτους στο μαϊντάνου και με κατηγορεί πως έδωσα σήμα στην Έμιλυ. Επειδή όμως παραείναι ακραίο το σήμα μέσω παράλειψης ενός emoticon (απαιτεί το να μπει στη διάθεση ο ΔΑ να ψάξει ένα ένα όλα τα emoticons), εδώ πιστεύω ότι έχουμε το σήμα του dimijim στην Έμιλυ. Της στέλνει σήμα εμμέσως λέγοντας ότι της στέλνω εγώ. Αλλιώς πού ήξερε ότι η Έμιλυ ήταν ΔΑ τότε; Δεν υπήρχαν τα ίχνη που έπιασε από Libertus. Μπήκε στον κόπο να ξαναψάξει τα emoticons γιατί βρήκε πάτημα για να δώσει σήμα στην Έμιλυ. Για να μπορέσει μάλιστα να παρατηρήσει κάτι τέτοιο σημαίνει ότι ο ίδιος έβλεπε προσεκτικά τα ποστ της Έμιλυ και ήξερε το τι είχε πει ή βάλει εκείνη, οπότε παρατήρησε εύκολα πως δεν συμπεριέλαβα το δικό της και βρήκε πάτημα να δώσει το σήμα του προς αυτήν. Συγκεκριμένα είχα ξεχάσει δύο εμότικονς, ένα του ιλιάσο και ένα της Έμιλυ αλλά για το πρώτο λέει ότι μου ξέφυγε ενώ το δεύτερο το έκανα επίτηδες. Και γιατί να μην μου ξέφυγε και το δεύτερο; Πώς προκύπτει ότι το έκανα επίτηδες; Θα σας πω. Ήθελε να δώσει σήμα στην Έμιλυ και γι' αυτό εστίασε στο ότι το δεύτερη ήταν επίτηδες. Επίσης λέει πως της Έμιλυς το έβαλα επίτηδες και λέει επίσης ότι ανέφερα πως ανέφερα την τετράδα ανάμεσα σε Φινέα, Ούλτρα και Ιορδάνη. Μήπως εκεί της δίνει τους υπόλοιπους μαφιόζους; Όχι ασφαλώς. Της δείχνει ποιους να έχει κατά νου αλλά δεν τους δίνει όλους. Δεν δίνει π.χ. τον Λιμπέρτους. Δείτε τι λέει:

Αγνόησε εντελώς 2 post με emoticon. Το πρώτο είναι του iliaso με shifty emoticon και το δεύτερο είναι της Έμιλυ με ποτήρι καφέ και καρδούλα. Γι αυτά τα δύο υπάρχουν επίσης δύο σενάρια. Το πρώτο τα ξέχασε ο Αστέρης. Θα μπορούσε, άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε και πρώτους απ όλους εγώ έκανα λάθος χθες με τη χρονολογία του #40. Το δεύτερο, έγινε σκοπίμως. Από τη στιγμή που κάθεται να κάνει μια τόσο λεπτομερή δουλειά, θα περίμενε κανείς ο Αστέρης να είναι πολύ πιο προσεκτικός. Και να έχει μέσα ΟΛΑ τα emoticon κι όχι σχεδόν όλα. Όπως λοιπόν χρησιμοποιεί ο Αστέρης όλη τη φασαρία με τα emoticon για να εξάγει συμπεράσματα, θα μπορούσε να τη χρησιμοποιήσει για να δώσει και κάποιο σήμα, αν αυτός έχει κακό ρόλο. Για τον iliaso τον έχει βάλει σε ζευγάρι με τη Μαργιωρή κι αργότερα τη Μαργιωρή ως πιθανή Μαφιόζα. Αν somehow η Μαργιωρή βγει για Μαφιόζα τότε μπορεί βάσει αυτού να αθωώσει τον iliaso. Όσο για την Έμιλυ, έχει σίγουρα δει το post της ο Αστέρης, μιας και το σχολιάζει (εκεί που αναφέρει ότι η έμιλυ στο ποστ 74 και 77 μπλα μπλα μπλα) και στη συνέχεια τη βάζει σε 4αδα με Φινέα, Ούλτρα κι Ιορδάνη, για την ύπαρξη τουλάχιστον ενός Μαφιόζου σ αυτήν. Η Έμιλυ επίσης είναι που δε θέλει να ασχολούμαστε με καρδούλες κι ο Αστέρης κάνει ακριβώς αυτό, δεν ασχολείται με την καρδούλα της. Γιατί η καρδούλα της Έμιλυ έμεινε απαρατήρητη από τον Αστέρη;

Μάλιστα μας λέει ''Όπως λοιπόν χρησιμοποιεί ο Αστέρης όλη τη φασαρία με τα emoticon για να εξάγει συμπεράσματα, θα μπορούσε να τη χρησιμοποιήσει για να δώσει και κάποιο σήμα, αν αυτός έχει κακό ρόλο''. Αυτό που λέει, κάνει ακριβώς ο ίδιος. Χρησιμοποιεί όλη τη φασαρία με τα emoticon για να δώσει σήμα. Φαίνεται πως έχει παρατηρήσει προσεκτικά τα ποστ της Έμιλυς και στο τέλος λέει πως τη βάζω στην τετράδα Φινέα, Ούλτρα και Ιορδάνη λέγοντας πως υπάρχει τουλάχιστον ένας μαφιόζος ανάμεσά τους και όντως αυτό της λέει και ο dimijim. Και η γνώμη μου είναι πως υπάρχουν δύο μαφιόζοι σ' αυτήν την τριάδα. Όλο αυτό δείχνει πως ο dimijim ήξερε ως ΔΑ την Έμιλυ πολύ πριν αναφέρει αυτό με τον Λιμπέρτους. Πώς την ήξερε; Μα αφού είναι ένας απ' τους μαφιόζους της.


Το ερώτημα είναι λοιπόν πόσοι κακοί υπάρχουν στην τετράδα που δίνει ο dimijim παραπάνω: Αν είναι και ο Φινέας και ο Ούλτρα και ο Καραντάκος και ο dimijim, μας βγαίνει εκτός ο Λιμπέρτους που όμως είναι μαφιόζος. Και θεωρώ λίγο δύσκολο να δώσει όλους τους μαφιόζους του ο dimjim με τη μια στην Έμιλυ. Πολύ ριψοκίνδυνο. Υπάρχει βέβαια η θεωρία να είναι όλοι τους, με τον Libertus ΑΜ που γι' αυτό προσπαθεί να τον δώσει ο dimijim τόσο έντονα, επειδή ίσως ο dimijim είναι ο Φανερός Β και γι' αυτό αυτός με τον Libertus αλληλοκατηγορούνται. Αυτό μας κάνει τον Karadakov επίσης μαφιόζο. Ο Karadakov δεν έχει αθωωθεί από κάτι. Δεν έφτιαξε κάποια σημαντική θεωρία, πήγε να κατηγορήσει εμένα ως πιθανό μαφιόζο ενώ ο ίδιος ο ΔΑ με ήθελε έξω και συνεπώς θα μπορούσαμε να φανταστούμε ένα σενάριο να τον θέλει μαφιόζο, ίσως και μαφιόζο με νεκροφάνεια που μας λέει πως θεωρεί τον Ούλτρα αθώο για να τον επαναφέρει μετά. Ο Καραντάκος εκμεταλλεύτηκε το κιλ στον Ηλία, κιλ που οι ίδιοι έκαναν για να μας απομακρύνει απ' το να βγάλουμε Ούλτρα οπότε να πάμε πρώτα στον ΑΜ Libertus και να κερδίσουν χρόνο η τριάδα τους. Μας λέει ότι θεωρεί αθώο τον Ούλτρα γιατί έχει την νεκροφάνεια και θέλει να τον ξαναφέρει. Δεν το θεωρώ τόσο τραβηγμένο σενάριο αλλά υποθέτει ότι ο dimijim έδωσε στην Έμιλυ με τη μια όλη τη τετράδα τους.

Η δεύτερη εναλλακτική είναι ο Karadakov να είναι αθώος και να είναι μαφιόζοι Ούλτρα, dimijim, Libertus και Φινέας ενώ αλλού κρύβεται ο ΑΜ. Δεν ξέρω ποια μου αρέσει πιο πολύ είναι η αλήθεια. Ο Karadakov θα μπορούσε να είναι ένας καλός κρυφός μαφιόζος που στην ουσία δεν έχει κάνει κάτι για να αθωωθεί. Έριξε τυμβωρυχία σε έναν αθώο δήθεν για να μας διαφωτίσει και απέφυγε ασφαλώς την Έμιλυ ως ΔΑ. Και αυτό μου φαίνεται λογικό σαν σενάριο. Οπότε μην εκπλαγείτε αν τον δείτε ξαφνικά να ρίχνει νεκροφάνεια στον Ούλτρα. Θα μας λέει πως ''τον θεωρούσα αθώο''.

Τι λέτε οι υπόλοιποι;

Αν βέβαια ισχύουν τα παραπάνω, τότε ο Ούλτρα λέει αλήθεια ότι δεν έχει νεκροφάνεια και μάλλον δεν την έχει ο dimijim αλλά ο Karadakov. Είναι ο μοναδικός που αθωώνει Ούλτρα ενώ λέμε να τον βγάλουμε. Μήπως λοιπόν είναι προετοιμασία για νεκροφάνεια;
Και μήπως η όλη προσπάθεια του dimijim να βγάλουμε Libertus δεν έγινε επειδή κατέχει τη νεκροφάνεια ο Ούλτρα αλλά επειδή θα αναγκαστεί να καρφωθεί ο Karadakov επαναφέροντάς τον και μετά θα τους έχουμε όλους στο πιάτο με τη νεκροφάνεια ξοδευμένη και τον ΑΜ Libertus μέσα στο παιχνίδι ακόμη; Σκεφτείτε το και πράξτε σοφά.

Αλλάζω ψήφο σε KARADAKOV για να δούμε λίγο τι να γίνει. Ίσως η καλύτερη δυνατή ισοψηφία που έχουμε αυτή τη στιγμή να είναι Karadakov με Ούλτρα. Θέλω να δω τι θα πει και ο Karadakov για όλα αυτά, διότι μια χαρά κατηγορούμε άλλους ότι δεν είπαν και δεν έγραψαν κάποια θεωρία, αλλά ούτε αυτός έχει γράψει κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Kάποια επιπλέον στοιχεία για dimijim που δεν αναφέρθηκαν:

Επειδή είμαι αρκετά καχύποπτος απ' τη φύση μου και όταν υποψιάζομαι ένα άτομο, βλέπω προσεκτικά ιδιαίτερα τις περίεργες κινήσεις που κάνει, σκέφτηκα το εξής. Έχουμε τον dimijim να κάθεται και να ψάχνει ένα ένα τα εμότικον στο ποστ που έγραψα για να δει αν τυχόν ξέχασα κάτι και υπάρχει σήμα. Μα γιατί να μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία; Όλοι σχολίασαν πως τόσο εγώ όσο και αυτός που τα ξαναέψαξε ήμασταν υπερβολικοί. Σιγά μην πιστέψω όμως ότι ένα άτομο που έχει υποψίες για κακό ρόλο έκανε κάτι τέτοιο χωρίς να έχει συγκεκριμένο λόγο. Όπως θα σας δείξω λοιπόν άλλο πράγμα ήθελε να κάνει.

Ποστ 105: Το ποστ του dimijim που σχολιάστηκε από κάποιους ως υπερβολικό, ότι έψαξε δηλαδή να ελέγξει ξανά αυτά που έγραψα για τα emoticons και παρατήρησε ότι δεν έχω σχολιάσει ένα emoticon της Emilouko. Το ποστ αυτό το έγραψε πολύ πριν την αναφορά του Λιμπέρτους στο μαϊντάνου και με κατηγορεί πως έδωσα σήμα στην Έμιλυ. Επειδή όμως παραείναι ακραίο το σήμα μέσω παράλειψης ενός emoticon (απαιτεί το να μπει στη διάθεση ο ΔΑ να ψάξει ένα ένα όλα τα emoticons), εδώ πιστεύω ότι έχουμε το σήμα του dimijim στην Έμιλυ. Της στέλνει σήμα εμμέσως λέγοντας ότι της στέλνω εγώ. Αλλιώς πού ήξερε ότι η Έμιλυ ήταν ΔΑ τότε; Δεν υπήρχαν τα ίχνη που έπιασε από Libertus. Μπήκε στον κόπο να ξαναψάξει τα emoticons γιατί βρήκε πάτημα για να δώσει σήμα στην Έμιλυ. Για να μπορέσει μάλιστα να παρατηρήσει κάτι τέτοιο σημαίνει ότι ο ίδιος έβλεπε προσεκτικά τα ποστ της Έμιλυ και ήξερε το τι είχε πει ή βάλει εκείνη, οπότε παρατήρησε εύκολα πως δεν συμπεριέλαβα το δικό της και βρήκε πάτημα να δώσει το σήμα του προς αυτήν. Συγκεκριμένα είχα ξεχάσει δύο εμότικονς, ένα του ιλιάσο και ένα της Έμιλυ αλλά για το πρώτο λέει ότι μου ξέφυγε ενώ το δεύτερο το έκανα επίτηδες. Και γιατί να μην μου ξέφυγε και το δεύτερο; Πώς προκύπτει ότι το έκανα επίτηδες; Θα σας πω. Ήθελε να δώσει σήμα στην Έμιλυ και γι' αυτό εστίασε στο ότι το δεύτερη ήταν επίτηδες. Επίσης λέει πως της Έμιλυς το έβαλα επίτηδες και λέει επίσης ότι ανέφερα πως ανέφερα την τετράδα ανάμεσα σε Φινέα, Ούλτρα και Ιορδάνη. Μήπως εκεί της δίνει τους υπόλοιπους μαφιόζους; Όχι ασφαλώς. Της δείχνει ποιους να έχει κατά νου αλλά δεν τους δίνει όλους. Δεν δίνει π.χ. τον Λιμπέρτους. Δείτε τι λέει:



Μάλιστα μας λέει ''Όπως λοιπόν χρησιμοποιεί ο Αστέρης όλη τη φασαρία με τα emoticon για να εξάγει συμπεράσματα, θα μπορούσε να τη χρησιμοποιήσει για να δώσει και κάποιο σήμα, αν αυτός έχει κακό ρόλο''. Αυτό που λέει, κάνει ακριβώς ο ίδιος. Χρησιμοποιεί όλη τη φασαρία με τα emoticon για να δώσει σήμα. Φαίνεται πως έχει παρατηρήσει προσεκτικά τα ποστ της Έμιλυς και στο τέλος λέει πως τη βάζω στην τετράδα Φινέα, Ούλτρα και Ιορδάνη λέγοντας πως υπάρχει τουλάχιστον ένας μαφιόζος ανάμεσά τους και όντως αυτό της λέει και ο dimijim. Και η γνώμη μου είναι πως υπάρχουν δύο μαφιόζοι σ' αυτήν την τριάδα. Όλο αυτό δείχνει πως ο dimijim ήξερε ως ΔΑ την Έμιλυ πολύ πριν αναφέρει αυτό με τον Λιμπέρτους. Πώς την ήξερε; Μα αφού είναι ένας απ' τους μαφιόζους της.


Το ερώτημα είναι λοιπόν πόσοι κακοί υπάρχουν στην τετράδα που δίνει ο dimijim παραπάνω: Αν είναι και ο Φινέας και ο Ούλτρα και ο Καραντάκος και ο dimijim, μας βγαίνει εκτός ο Λιμπέρτους που όμως είναι μαφιόζος. Και θεωρώ λίγο δύσκολο να δώσει όλους τους μαφιόζους του ο dimjim με τη μια στην Έμιλυ. Πολύ ριψοκίνδυνο. Υπάρχει βέβαια η θεωρία να είναι όλοι τους, με τον Libertus ΑΜ που γι' αυτό προσπαθεί να τον δώσει ο dimijim τόσο έντονα, επειδή ίσως ο dimijim είναι ο Φανερός Β και γι' αυτό αυτός με τον Libertus αλληλοκατηγορούνται. Αυτό μας κάνει τον Karadakov επίσης μαφιόζο. Ο Karadakov δεν έχει αθωωθεί από κάτι. Δεν έφτιαξε κάποια σημαντική θεωρία, πήγε να κατηγορήσει εμένα ως πιθανό μαφιόζο ενώ ο ίδιος ο ΔΑ με ήθελε έξω και συνεπώς θα μπορούσαμε να φανταστούμε ένα σενάριο να τον θέλει μαφιόζο, ίσως και μαφιόζο με νεκροφάνεια που μας λέει πως θεωρεί τον Ούλτρα αθώο για να τον επαναφέρει μετά. Ο Καραντάκος εκμεταλλεύτηκε το κιλ στον Ηλία, κιλ που οι ίδιοι έκαναν για να μας απομακρύνει απ' το να βγάλουμε Ούλτρα οπότε να πάμε πρώτα στον ΑΜ Libertus και να κερδίσουν χρόνο η τριάδα τους. Μας λέει ότι θεωρεί αθώο τον Ούλτρα γιατί έχει την νεκροφάνεια και θέλει να τον ξαναφέρει. Δεν το θεωρώ τόσο τραβηγμένο σενάριο αλλά υποθέτει ότι ο dimijim έδωσε στην Έμιλυ με τη μια όλη τη τετράδα τους.

Η δεύτερη εναλλακτική είναι ο Karadakov να είναι αθώος και να είναι μαφιόζοι Ούλτρα, dimijim, Libertus και Φινέας ενώ αλλού κρύβεται ο ΑΜ. Δεν ξέρω ποια μου αρέσει πιο πολύ είναι η αλήθεια. Ο Karadakov θα μπορούσε να είναι ένας καλός κρυφός μαφιόζος που στην ουσία δεν έχει κάνει κάτι για να αθωωθεί. Έριξε τυμβωρυχία σε έναν αθώο δήθεν για να μας διαφωτίσει και απέφυγε ασφαλώς την Έμιλυ ως ΔΑ. Και αυτό μου φαίνεται λογικό σαν σενάριο. Οπότε μην εκπλαγείτε αν τον δείτε ξαφνικά να ρίχνει νεκροφάνεια στον Ούλτρα. Θα μας λέει πως ''τον θεωρούσα αθώο''.

Τι λέτε οι υπόλοιποι;

Αν βέβαια ισχύουν τα παραπάνω, τότε ο Ούλτρα λέει αλήθεια ότι δεν έχει νεκροφάνεια και μάλλον δεν την έχει ο dimijim αλλά ο Karadakov. Είναι ο μοναδικός που αθωώνει Ούλτρα ενώ λέμε να τον βγάλουμε. Μήπως λοιπόν είναι προετοιμασία για νεκροφάνεια;
Και μήπως η όλη προσπάθεια του dimijim να βγάλουμε Libertus δεν έγινε επειδή κατέχει τη νεκροφάνεια ο Ούλτρα αλλά επειδή θα αναγκαστεί να καρφωθεί ο Karadakov επαναφέροντάς τον και μετά θα τους έχουμε όλους στο πιάτο με τη νεκροφάνεια ξοδευμένη και τον ΑΜ Libertus μέσα στο παιχνίδι ακόμη; Σκεφτείτε το και πράξτε σοφά.

Αλλάζω ψήφο σε KARADAKOV για να δούμε λίγο τι να γίνει. Ίσως η καλύτερη δυνατή ισοψηφία που έχουμε αυτή τη στιγμή να είναι Karadakov με Ούλτρα. Θέλω να δω τι θα πει και ο Karadakov για όλα αυτά, διότι μια χαρά κατηγορούμε άλλους ότι δεν είπαν και δεν έγραψαν κάποια θεωρία, αλλά ούτε αυτός έχει γράψει κάτι.
Κλαίω με το "έριξε την τυμβωρυχία σε έναν αθώο δήθεν" όταν όλοι λέγατε ότι η τυμβω πρέπει να πέσει ανάμεσα σε Έμυλι και Μαργιωρή. Πες μου Ικαρίωνα έχω την επιλογή να μάθω την ταυτότητα μεταξύ ενός πιθανού ΔΑ και ενός πιθανού μαφιόζου; Τι είναι προτιμότερο να μάθω για εμένα και να βγάλω οριστικά εκτός παιχνιδιού; Τον μαφιόζο. Γτ; Γιατί είναι σημαντικό νούμερο για την μαφία και σημαντική πληροφορία για τους πολίτες. Αν δεν την έπαιζα στην μαργιωρή εσύ ο ίδιος ακόμα θα πίστευες ότι έχουμε βγάλει 2 μαφιόζους και θα έψαχνες άλλους δυο. Τώρα ξέρουμε τι ψάχνουμε.

Επίσης γτ να βγάλω τον ΔΑ; Δεν έχει κάρτες, οκ έχει μια που ποιος ξέρει τι είναι, δεν έχει την ιδιοτητά του. Γτ να επιλέξω τον πιθανό ΔΑ;

Απο εκεί και πέρα ναι δεν έχω συνεισφέρει στο παιχνίδι με κάποια θεωρία αλλά τουλάχιστον προσπαθώ να εξετάσω κάποια πράγματα απο διαφορετική οπτική γωνιά απο εσάς. Όπως με εσένα πριν 4-5 μέρες και όπως και με την δολοφονία του Ηλία σήμερα.

Στην ερώτηση τι έχει προσφέρει η Σινεφιλ δεν έχεις απαντήσει ακόμα παρεπιπτόντως. Αλλά ναι θα μου πεις σιγά μην σου πω και αποκαλύψω ρόλο.
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Tsarachaf, τί έχεις να σχολιάσεις για τη σημερινή δολοφονία καθώς και για την ψηφοφορία που διεξάγεται; Ποια είναι η γνώμη σου για ουλτρα,,ντιμ και Libertus;


Η σημερινή δολοφονία ήταν πανέξυπνη από πλευράς μαφίας και κατάφερε απόλυτα τον σκοπό της. Ο Ηλίας είχε αθωωθεί και δεν υπήρχε περίπτωση να ψηφιστεί για αποχώρηση, οπότε τον δολοφονούν και μας βάζουν στο τριπάκι να σκεφτόμαστε, γιατί μπορεί να είναι ο ούλτρα μαφιόζος και να σκότωσε τον ηλία που κατηγορεί συνέχεια. Δεν λέω ότι είναι 100% μαφιόζος ο ούλτρα, λέω ότι η δολοφονία είχε σκοπό να μας μπερδέψει περισσότερο και το πέτυχε.


Τώρα η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να βγουν οπωσδήποτε εκτός οι:


  • dimijim

  • Ikarionas

  • Libertus

  • ultraviolence


Τους βάζω αλφαβητικά γιατί δεν είμαι σίγουρος ποια είναι η σειρά αποχώρησης που προτιμώ. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι στην χειρότερη περίπτωση θα μας περισσεύει ένας μαφιόζος ή ο ΑΜ, όπου αν έχει καταφέρει κάποιος από τους 2 να κρυφτεί τόσο καλά ως τότε, του αξίζει και να κερδίσει το παιχνίδι και θα είμαι ο πρώτος που θα του πω μπράβο.


Προς Δημήτρη(άλλαξε ο τρόπος που δουλεύει το mention και δεν πήρα το μέμο μάλλον): Δηλαδή εσύ ποιοι θεωρείς ότι είναι οι 3 μαφιόζοι που απομένουν, αν λάβουμε υπόψη το worst case scenario?
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 05/08:

1. CiNeFiL --> ultraviolence
2. ComfortablySmug --> ultraviolence
3. dimijim --> Libertus
4. Himela --> ultraviolence
5. Indiana Jones --> dimijim
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> JKaradakov
8. Jkaradakov --> Libertus
9. Libertus --> ultraviolence
10. tsarachaf --> Libertus
11. ultraviolence --> Libertus

Ψήφοι:
5 ultraviolence
4 Libertus
1 dimijim
1 JKaradakov

Η χώρα των φαντασμάτων
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08
Emilouko - Ψηφοφορία 01/08
Johnny15 - Δολοφονία 02/08
i_lie_us - Δολοφονία 5/08

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος
Marjoree26 - Ψηφοφορία 02/08 - Δήμαρχος

Απουσίες:
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών:
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
Ενεργοποίηση Κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από ultraviolence
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Νεκροφάνεια από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από JKaradakov
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Αστέρη, είσαι ο ορισμός της παραπληροφόρησης.

Τι γράφεις εσύ:
Συγκεκριμένα είχα ξεχάσει δύο εμότικονς, ένα του ιλιάσο και ένα της Έμιλυ αλλά για το πρώτο λέει ότι μου ξέφυγε ενώ το δεύτερο το έκανα επίτηδες. Και γιατί να μην μου ξέφυγε και το δεύτερο; Πώς προκύπτει ότι το έκανα επίτηδες; Θα σας πω. Ήθελε να δώσει σήμα στην Έμιλυ και γι' αυτό εστίασε στο ότι το δεύτερη ήταν επίτηδες.

Τι γράφω εγώ:
Αγνόησε εντελώς 2 post με emoticon. Το πρώτο είναι του iliaso με shifty emoticon και το δεύτερο είναι της Έμιλυ με ποτήρι καφέ και καρδούλα. Γι αυτά τα δύο υπάρχουν επίσης δύο σενάρια. Το πρώτο τα ξέχασε ο Αστέρης. Θα μπορούσε, άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε και πρώτους απ όλους εγώ έκανα λάθος χθες με τη χρονολογία του #40. Το δεύτερο, έγινε σκοπίμως. Από τη στιγμή που κάθεται να κάνει μια τόσο λεπτομερή δουλειά, θα περίμενε κανείς ο Αστέρης να είναι πολύ πιο προσεκτικός. Και να έχει μέσα ΟΛΑ τα emoticon κι όχι σχεδόν όλα. Όπως λοιπόν χρησιμοποιεί ο Αστέρης όλη τη φασαρία με τα emoticon για να εξάγει συμπεράσματα, θα μπορούσε να τη χρησιμοποιήσει για να δώσει και κάποιο σήμα, αν αυτός έχει κακό ρόλο. Για τον iliaso τον έχει βάλει σε ζευγάρι με τη Μαργιωρή κι αργότερα τη Μαργιωρή ως πιθανή Μαφιόζα. Αν somehow η Μαργιωρή βγει για Μαφιόζα τότε μπορεί βάσει αυτού να αθωώσει τον iliaso. Όσο για την Έμιλυ, έχει σίγουρα δει το post της ο Αστέρης, μιας και το σχολιάζει (εκεί που αναφέρει ότι η έμιλυ στο ποστ 74 και 77 μπλα μπλα μπλα) και στη συνέχεια τη βάζει σε 4αδα με Φινέα, Ούλτρα κι Ιορδάνη, για την ύπαρξη τουλάχιστον ενός Μαφιόζου σ αυτήν. Η Έμιλυ επίσης είναι που δε θέλει να ασχολούμαστε με καρδούλες κι ο Αστέρης κάνει ακριβώς αυτό, δεν ασχολείται με την καρδούλα της. Γιατί η καρδούλα της Έμιλυ έμεινε απαρατήρητη από τον Αστέρη; <3 Γιατί το emoticon του iliaso έμεινε επίσης απαρατήρητο; :shifty: Τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά;


Τι εννοώ:
Για αυτά τα δύο (emoticon που ξέχασε) υπάρχουν δύο σενάρια. Το πρώτο (σενάριο) τα ξέχασε ο Αστέρης. Το δεύτερο (σενάριο) έγινε σκοπίμως. Αν ανατρέξεις στα post μου θα δεις ότι την έκφραση "Το πρώτο, το δεύτερο" τη χρησιμοποιώ συχνά.
Επίσης μετά από το γιατί η καρδούλα της έμιλυ έμεινε απαρατήρητη, ρωτάω και γιατί και το emoticon του iliaso έμεινε απαρατήρητο. Κάτι το οποίο όμως εντέχνως διέγραψες από την παράθεση του post μου στο δικό σου post γιατί δε σε βόλευε να υπάρχει εκεί. Διαστρέβλωση και προπαγάνδα!

Εγώ έψαχνα τα post του Αστέρη προσπαθώντας να βρω αν όντως υπάρχει κάποιο σήμα σ αυτά. Προσπαθούσα να τον ελέγξω ελέγχοντας τα λεγόμενά του, ακριβώς αυτό που κάνει κι ο ίδιος ψάχνοντας και παραθέτοντας post των υπολοίπων μας. Απ εκεί και πέρα, αν οι υπόλοιποι θεωρείτε ότι έδωσα έτσι σήμα στη Έμιλυ και θέλετε να με βγάλετε, be my guest. Μην έρθει όμως κανείς κλαίγοντας στο post game όταν θα έχετε χάσει από τον Αστέρη. Και κυρίως μην έρθει με τις γνωστές πι*ες του post game ότι ο Αστέρης είχε την ΑΠ και καμιά άλλη κάρτα κι ήταν τυχερός που κέρδισε και τη νίκη την αξίζαμε οι πολίτες κτλ κτλ κτλ.

Τέλος, είδατε πόσο ωραία πάει να πασάρει και τον Ιορδάνη τώρα ως Μαφιόζο; Ένα ακόμη άτομο να φύγει ως mvp, σε περίπτωση που χαλάσουν αρκετές δολοφονίες ή η Μαφία δε βγάλει κάρφωμα.

Εγώ θα επιμείνω, σήμερα πρέπει να φύγει ο πιο σίγουρος Μαφιόζος απ όλους κι αυτός είναι ο Libertus. Παρακαλώ όσοι είστε πολίτες να σκεφτείτε με καθαρό μυαλό και με κριτική σκέψη, να κλείσετε τα αυτιά σας στις προπαγανδιστικές σειρήνες και να ψηφίσετε αυτόν που θεωρείτε εσείς πιο πιθανό να είναι Μαφιόζος. Αν για κάποιον έχετε και μια εναλλακτική, μην τον ψηφίζετε. Πρέπει να φύγει Μαφιόζος σήμερα!
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Κλαίω με το "έριξε την τυμβωρυχία σε έναν αθώο δήθεν" όταν όλοι λέγατε ότι η τυμβω πρέπει να πέσει ανάμεσα σε Έμυλι και Μαργιωρή. Πες μου Ικαρίωνα έχω την επιλογή να μάθω την ταυτότητα μεταξύ ενός πιθανού ΔΑ και ενός πιθανού μαφιόζου; Τι είναι προτιμότερο να μάθω για εμένα και να βγάλω οριστικά εκτός παιχνιδιού; Τον μαφιόζο. Γτ; Γιατί είναι σημαντικό νούμερο για την μαφία και σημαντική πληροφορία για τους πολίτες. Αν δεν την έπαιζα στην μαργιωρή εσύ ο ίδιος ακόμα θα πίστευες ότι έχουμε βγάλει 2 μαφιόζους και θα έψαχνες άλλους δυο. Τώρα ξέρουμε τι ψάχνουμε.

Επίσης γτ να βγάλω τον ΔΑ; Δεν έχει κάρτες, οκ έχει μια που ποιος ξέρει τι είναι, δεν έχει την ιδιοτητά του. Γτ να επιλέξω τον πιθανό ΔΑ;

Απο εκεί και πέρα ναι δεν έχω συνεισφέρει στο παιχνίδι με κάποια θεωρία αλλά τουλάχιστον προσπαθώ να εξετάσω κάποια πράγματα απο διαφορετική οπτική γωνιά απο εσάς. Όπως με εσένα πριν 4-5 μέρες και όπως και με την δολοφονία του Ηλία σήμερα.

Στην ερώτηση τι έχει προσφέρει η Σινεφιλ δεν έχεις απαντήσει ακόμα παρεπιπτόντως. Αλλά ναι θα μου πεις σιγά μην σου πω και αποκαλύψω ρόλο.


Σ' αυτό ακριβώς το ποστ 727, λέω ότι την τυμβωρυχία δεν θα πρέπει να βιαστούμε να την παίξουμε και εξηγώ τους λόγους. Οπότε μην μου λες ότι είπα πως πρέπει να πέσει σε Έμιλυ ή Μαρτζορί. Το λέγαμε στην αρχή αυτό αλλά είπα ότι δεν έχει κάρτες και καλύτερα να πέσει σε άλλον. Ναι προσπαθείς να εξετάσεις αλλά όλως τυχαίως εξετάζεις πράγματα που συμφέρουν τη μαφία και μπερδεύουν τους πολίτες π.χ. ότι ο Ηλίας μπορεί να είναι ΑΜ, ότι ο Ικαρίονας έχει αρκετές πιθανότητες να είναι μαφία κλπ. Δεν είπα ότι είσαι σίγουρος μαφιόζος αλλά άρχισα να σε υποπτεύομαι αρκετά ομολογώ.

Έπειτα σκέφτομαι μάλιστα ότι ο dimijim στέλνοντας το σήμα στην Έμιλυ μπορεί να κατηγόρησε τον Libertus γι' αυτό που έκανε ο ίδιος. Το ερώτημα είναι βέβαια αν όλα αυτά ισχύουν τότε το μαϊντάνου τι ήταν; Κατά λάθος σήμα του Libertus; Κατάλαβε ο Λιμπέρτους σαν αντίπαλος μαφιόζος ότι η Έμιλυ ήταν ΔΑ και πήγε να της περαστεί ως πραγματικός μαφιόζος; Για μένα η τυμβωρυχία έπρεπε να πέσει σε Ούλτρα ή Λιμπέρτους για να ξεκαθαρίσει μια και καλή το παιχνίδι. Είναι ο Λιμπέρτους ΑΜ; Είσαι μαφιόζος Karadakov. Είναι Φανερός Α; Είσαι αθώος.
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Προς Δημήτρη(άλλαξε ο τρόπος που δουλεύει το mention και δεν πήρα το μέμο μάλλον): Δηλαδή εσύ ποιοι θεωρείς ότι είναι οι 3 μαφιόζοι που απομένουν, αν λάβουμε υπόψη το worst case scenario?
Νομίζω πλέον ότι Ούλτρα και Χάρης είναι όντως μαζί στη Μαφία, μαζί με Φινεύς και ΔΑ την Έμιλυ. Για την τελευταία θέση θα μπορούσε να είναι ο Κόμφυ, μιας κι ο Ικαρίων πάει να τον περάσει ως ΑΜ κι άρα για κάποιον λόγο τον θέλει έξω για να κερδίσει, θα μπορούσε όμως να είναι κι η Μελανία, που την έχουμε ήδη βγάλει. Την ήξερε ο Ικαρίων, την πάσαρε ως ΔΑ για να μην καρφωθεί ότι την ξέρει κι είμαστε με 2 Μαφιόζους τώρα μέσα. Η Μελανία θα μπορούσε να είναι και Πόρνη στο πρώτο σενάριο ή στο δεύτερο σενάριο τελικά η Πόρνη να είναι ο Φύσιο. Τραβηγμένο το σενάριο να είναι Μελανία και Κόμφυ μαζί στη Μαφία κι ο Ούλτρα η Πόρνη τους. Αλλά δεν τα έχω σκεφτεί πολύ αναλυτικά αυτά, νομίζω προέχει να βγει ο πιο σίγουρος Μαφιόζος (όποιος μπορεί να είναι αυτός για τον καθένα μας, ας ψηφίσουμε βάσει συνείδησης κι όχι με κομματική γραμμή) και στη συνέχεια, βάζοντας και τον Ικαρίων στο mute να βρούμε ποιος είναι ο τελευταίος Μαφιόζος, αν είναι ακόμη εν ζωή.
Για τους υπολοίπους που κυκλοφορούμε πάντως, αν υπάρχει Μαφιόζος ανάμεσα μας τότε οκει, είναι πάρα πολύ καλά κρυμμένος και θα χρειαστούμε κάθε βοήθεια από τυχόν ρόλους και κάρτες που μπορούν να μάθουν κάτι.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Έπειτα σκέφτομαι μάλιστα ότι ο dimijim στέλνοντας το σήμα στην Έμιλυ μπορεί να κατηγόρησε τον Libertus γι' αυτό που έκανε ο ίδιος. Το ερώτημα είναι βέβαια αν όλα αυτά ισχύουν τότε το μαϊντάνου τι ήταν; Κατά λάθος σήμα του Libertus; Κατάλαβε ο Λιμπέρτους σαν αντίπαλος μαφιόζος ότι η Έμιλυ ήταν ΔΑ και πήγε να της περαστεί ως πραγματικός μαφιόζος; Για μένα η τυμβωρυχία έπρεπε να πέσει σε Ούλτρα ή Λιμπέρτους για να ξεκαθαρίσει μια και καλή το παιχνίδι. Είναι ο Λιμπέρτους ΑΜ; Είσαι μαφιόζος Karadakov. Είναι Φανερός Α; Είσαι αθώος.

Δεν ήθελα να την κρατήσω για μετά την δολοφονία γιατί θεωρούσα ότι είμαι μια χαρά στόχος για την μαφία. Ο Ιατρός δεν είχε λόγω να με προστατέψει, κανείς σας δεν με θεωρούσε ένοχο, δεν έχω προσφέρει κάτι απτό στο παιχνίδι για να με επαναφέρεται. Απο εκεί και πέρα αν θέλεις με πιστεύεις αν θέλεις όχι.

Για την ερώτηση σχετικά με Σινεφιλ, άλλο ένα προσπέρασμα.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Τώρα η δική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να βγουν οπωσδήποτε εκτός οι:


  • dimijim

  • Ikarionas

  • Libertus

  • ultraviolence


Νομίζω συμφωνείς πως original μαφία δεν είμαι, έτσι; Προσοχή μην χάσετε το παιχνίδι απ' αυτό. Κάθε τι που έχω υποστηρίξει το έκανα πάντα με σενάριο και παραθέσεις σε γραπτά. Δεν ήταν απ' το μυαλό μου. Βλέπω το παιχνίδι, διαβάζω και λέω τη γνώμη μου. Πολλοί είπατε ότι τα σενάρια που έβαλα βγάζουν νόημα ή έχουν λογική. εν λέω λοιπόν κάτι παράλογο. Εγώ θα σου πω ότι πρέπει να φύγουμε και οι τέσσερις που λες, φρόντισε όμως να με βγάλεις στο τέλος. Παίζουν τρεις μαφιόζοι μέσα. Και όταν με βγάλεις θα δεις ότι το παιχνίδι θα συνεχιστεί.


Τι εννοώ:
Για αυτά τα δύο (emoticon που ξέχασε) υπάρχουν δύο σενάρια. Το πρώτο (σενάριο) τα ξέχασε ο Αστέρης. Το δεύτερο (σενάριο) έγινε σκοπίμως. Αν ανατρέξεις στα post μου θα δεις ότι την έκφραση "Το πρώτο, το δεύτερο" τη χρησιμοποιώ συχνά.
Επίσης μετά από το γιατί η καρδούλα της έμιλυ έμεινε απαρατήρητη, ρωτάω και γιατί και το emoticon του iliaso έμεινε απαρατήρητο. Κάτι το οποίο όμως εντέχνως διέγραψες από την παράθεση του post μου στο δικό σου post γιατί δε σε βόλευε να υπάρχει εκεί. Διαστρέβλωση και προπαγάνδα!

Τέλος, είδατε πόσο ωραία πάει να πασάρει και τον Ιορδάνη τώρα ως Μαφιόζο; Ένα ακόμη άτομο να φύγει ως mvp, σε περίπτωση που χαλάσουν αρκετές δολοφονίες ή η Μαφία δε βγάλει κάρφωμα.

Παρέθεσα το λινκ με το ποστ σου για να το δει ο καθένας. Αν ήθελα να κάνω προπαγάνδα και διαστρέβλωση θα παρέθετε απλώς τα λόγια σου. Δεν σχολίασα αυτό με τον ιλιάσο γιατί όλοι ξέρουμε πως ήταν αθώος. Ήθελα να εστιάσω στην Έμιλυ και σ' αυτό που έλεγες. Και βέβαια η απάντησή σου δεν αναιρεί τίποτα. Μια χαρά σήμα στην Έμιλυ μπορεί να εκληφθεί αυτό και σόρρυ κιόλας αλλά η τετράδα Φινέας, Ούλτρα και Καραντάκος, τότε που μπήκε και έτσι όπως κατέληξε τώρα το παιχνίδι, ψιλοβρωμάει λίγο. Το μόνο που χαλάει το σενάριό μου με τον Καραντάκο μαφία είναι η αναφορά του Λιμπέρτους στον μαϊντάνο. Εκεί μου φαίνεται ότι όντως δίνει σήμα στην Έμιλυ. Να το έκανε τυχαία ή επειδή κατάλαβε τον ΔΑ σας; Πιο πολύ μου κάνεις μαζί με τον Λιμπέρτους αλλά και το σενάριο να είστε Φανερός Β και ΑΜ κι αυτό καλό μου φαίνεται. Και θες να τον βγάλεις για να μείνετε τρεις μέσα.

Δεν ήθελα να την κρατήσω για μετά την δολοφονία γιατί θεωρούσα ότι είμαι μια χαρά στόχος για την μαφία. Ο Ιατρός δεν είχε λόγω να με προστατέψει, κανείς σας δεν με θεωρούσε ένοχο, δεν έχω προσφέρει κάτι απτό στο παιχνίδι για να με επαναφέρεται. Απο εκεί και πέρα αν θέλεις με πιστεύεις αν θέλεις όχι.

Για την ερώτηση σχετικά με Σινεφιλ, άλλο ένα προσπέρασμα.


Δεν έχω να πω κάτι για Σινεφίλ. Βρήκα ποιος είναι ο ντετέκτιβ και είδα ότι την αθώωσε, όπως αθώωσε και μένα. Τόσο απλά.

Επίσης dimijim το σενάριό σου με μένα ΑΜ μια χαρά ταιριάζει και για σένα:

Φόνος Δευτέρας: 7-3
Mvp Δευτέρας: 7-2 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τρίτης: 6-2
Mvp Τρίτης: 6-1 (με mvp Χάρη ή Ούλτρα)
Φόνος Τετάρτης: 5-1
Mvp Τετάρτης: 4-1 (με mvp Ικαρίονα ως ΑΜ)
Φόνος Πέμπτης: 3-1
Mvp Πέμπτης: 2-1 ή 2-0 (με mvp τον Κόμφυ, που είτε είναι Μαφιόζος, είτε ο ΑΜ)
Φόνος Παρασκευής: 1-1 ή 2-0
Κι εκεί κερδίζει ο dimijim καθώς έχει μείνει μόνος του με έναν άλλον Πολίτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top