Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Λοιπόν ο Λιμπέρτους είναι σίγουρος μαφιόζος αλλά δεν εχει νεκροφανεια και μετα εχουμε άλλους δυο. Δεν έκαναν καρφωμα σήμερα επειδή δεν υπηρχε λόγος. Εχουν νεκροφανεια στα χερια τους και αν βγει μαφιοζος τον ξαναεπαναφερουν και μετα ειναι παλι τρεις και τοτε θα κανουν μακελειο. Αυτο ίσως σημαινει οτι η νεκροφανεια ειναι στα χερια του dimijim, οπου ακομη κι αν ο Ούλτρα βγει, μπορει να τον ξαναφερει και ειναι ανετος οποιος κι αν φυγει απο Λιμπερτους και Ούλτρα. Δεν αγχωνονται με το καρφωμα γι' αυτό. Αρα η αποψη μου ειναι ότι η ισοψηφία σημερα πρεπει να κινηθεί αναμεσα σε Ουλτρα και Ντιμιτζιμ να τους αναγκασουμε να καψουν και καμια καρτα (ο ντιμιτζιμ εχει τρεις). Αν βγαλουμε αυτον με την νεκροφανεια το παιχνιδι ειναι δικο μας. Αν οχι, τελειωσαν ολα. Αξίζει το ρίσκο κι ας έχουμε σίγουρο τον Λιμπέρτους που μας λέει ότι δολοφόνησε τον Ηλία για να στραφούμε πάνω του. Δεν θέλουν να βγάλουμε Ούλτρα ή Ντίμιτζιμ. Πρέπει λοιπον να τους ανεβάσουμε. Αλλαγή ψήφου στον DIMIJIM
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
μισο ρε αν ο ηλιας ηταν πληροφοριοδοτης
και τον καρφωσε ο μαφιοζος
ο ηλιας δεν θα πεθαινε?
απλα αν κανουν καρφωμα εχουν δικαιωμα να σκοτωσουν κ ολας την ιδια μερα? ή γινεται μονο το καρφωμα?


Ο καρφωμένος είτε ο πληροφοριοδότης είτε ο μαφιόζος που απέτυχε στο κάρφωμα αποχωρεί οριστικά απο το παιχνίδι δεν πάει στην φαντασμοχώρα. Και ναι έχουν δικαίωμα και για δολοφονία.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
μισο ρε αν ο ηλιας ηταν πληροφοριοδοτης
και τον καρφωσε ο μαφιοζος
ο ηλιας δεν θα πεθαινε?
απλα αν κανουν καρφωμα εχουν δικαιωμα να σκοτωσουν κ ολας την ιδια μερα? ή γινεται μονο το καρφωμα?


O Ηλίας δεν καρφώθηκε. Δολοφονήθηκε. Μπορούσαν να κάνουν και κάρφωμα αλλά δεν έκαναν. Αν τον κάρφωναν και ήταν πετυχημένο, ο Ηλίας θα έφευγε οριστικά απ' το παιχνίδι. Αλλά τον δολοφόνησαν.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
οκκ
τοτε υποθετω ειναι κλασσικη μεθοδος
σκοτωσαν τον ηλια για να βγει ο ουλτρα και να πει "αν ημουν μαφιοζος και κατηγορουσα τοσο καιρο τον ηλια λετε να τον σκοτωνα και να καρφωνομουν ετσι"
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 05/08:

1. CiNeFiL --> ultraviolence
2. ComfortablySmug --> ultraviolence
3. dimijim --> Libertus
4. Himela --> ultraviolence
5. Indiana Jones --> Libertus
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> dimijim
8. Jkaradakov --> Libertus
9. Libertus --> ultraviolence
10. tsarachaf --> Libertus
11. ultraviolence --> Libertus

Ψήφοι:
5 Libertus
5 ultraviolence
1 dimijim

Η χώρα των φαντασμάτων
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08
Emilouko - Ψηφοφορία 01/08
Johnny15 - Δολοφονία 02/08
i_lie_us - Δολοφονία 5/08

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος
Marjoree26 - Ψηφοφορία 02/08 - Δήμαρχος

Απουσίες:
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών:
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
Ενεργοποίηση Κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από ultraviolence
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Νεκροφάνεια από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από JKaradakov
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
οκκ
τοτε υποθετω ειναι κλασσικη μεθοδος
σκοτωσαν τον ηλια για να βγει ο ουλτρα και να πει "αν ημουν μαφιοζος και κατηγορουσα τοσο καιρο τον ηλια λετε να τον σκοτωνα και να καρφωνομουν ετσι"


Ακριβώς. Και δεν μ' αρέσει που βιάστηκε ο Karadakov να το πει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
This doesn't make sense. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Ηλίας δολοφονήθηκε ή τουλάχιστον γιατί είναι το μόνο θύμα της δολοφονίας. Ήμουν σίγουρος ότι είναι μαφιόζος. Τώρα να πω ότι είναι μαφιόζος κι τον δολοφόνησαν για να τον φέρουν με νεκροφάνεια, θα με φάνε ζωντανό οι γνωστοί-άγνωστοι. Δεν θα έβγαζε και νόημα μια τέτοια κίνηση άλλωστε, γιατί τον θεωρούν όλοι αθώο. However, δεν γίνεται να μην είναι μαφιόζος ο Ηλίας, αυτό είναι de facto.
Τι να πω, ό,τι κι να πω εναντίον μου έρχεται μετά την δολοφονία αυτή.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
This doesn't make sense. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Ηλίας δολοφονήθηκε ή τουλάχιστον γιατί είναι το μόνο θύμα της δολοφονίας. Ήμουν σίγουρος ότι είναι μαφιόζος. Τώρα να πω ότι είναι μαφιόζος κι τον δολοφόνησαν για να τον φέρουν με νεκροφάνεια, θα με φάνε ζωντανό οι γνωστοί-άγνωστοι. Δεν θα έβγαζε και νόημα μια τέτοια κίνηση άλλωστε, γιατί τον θεωρούν όλοι αθώο. However, δεν γίνεται να μην είναι μαφιόζος ο Ηλίας, αυτό είναι de facto.
Τι να πω, ό,τι κι να πω εναντίον μου έρχεται μετά την δολοφονία αυτή.


Έλα όμως που δεν είναι μαφιόζος και δολοφονήθηκε μάλιστα! Και έλα όμως που μια χαρά ήξερες ότι θα πεθάνει και το παίζεις έκπληκτος τώρα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αν ο ντιμι είχε τη νεκροφάνεια, δε θα είχε λόγο να έρθει και να μας πει οτι λιμπ και ούλτρα είναι ένοχοι και να βγει στο προσκήνιο ο ίδιος. Θα άφηνε να βγάλουμε τη Δευτέρα τον ούλτρα και θα έπαιζε εκείνος τη νεκροφάνεια πάνω του με το πρόσχημα οτι δεν τον θεωρεί ένοχο. Από το Σάββατο σάς λέω οτι κάτι δε μού αρέσει, κάποιος πάει να σώσει τον ούλτρα και δεν έβρισκα το λόγο. Πιστεύω οτι ο λόγος είναι αυτός. Οτι ο ούλτρα έχει τη νεκροφάνεια.

Καλύτερα να μη μοιράζονται οι ψήφοι γιατί βοηθάνε να γίνει ένα μπαμ στην παράταση και να ψηφίσουν κι οι τρεις κάποιον πολίτη συν τις κάρτες τους και να βγει ο πολίτης. Δε νομίζω οτι μια ισοψηφία με λιμπ και ούλτρα θα βγάλει κάτι.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Αν ο ντιμι είχε τη νεκροφάνεια, δε θα είχε λόγο να έρθει και να μας πει οτι λιμπ και ούλτρα είναι ένοχοι και να βγει στο προσκήνιο ο ίδιος. Θα άφηνε να βγάλουμε τη Δευτέρα τον ούλτρα και θα έπαιζε εκείνος τη νεκροφάνεια πάνω του με το πρόσχημα οτι δεν τον θεωρεί ένοχο. Από το Σάββατο σάς λέω οτι κάτι δε μού αρέσει, κάποιος πάει να σώσει τον ούλτρα και δεν έβρισκα το λόγο. Πιστεύω οτι ο λόγος είναι αυτός. Οτι ο ούλτρα έχει τη νεκροφάνεια.

Καλύτερα να μη μοιράζονται οι ψήφοι γιατί βοηθάνε να γίνει ένα μπαμ στην παράταση και να ψηφίσουν κι οι τρεις κάποιον πολίτη συν τις κάρτες τους και να βγει ο πολίτης. Δε νομίζω οτι μια ισοψηφία με λιμπ και ούλτρα θα βγάλει κάτι.


Μπορεί όντως να ισχύει αυτό και να την έχει ο Ούλτρα τη νεκροφάνεια. Αλλιώς την έχει ο dimijim. Από κει και πέρα. Δύο τα τινά.

α) Την έχει ο Ούλτρα και επειδή πάμε Ούλτρα, βγαίνει ο dimijim και προδίδει τον Λιμπέρτους για να πάμε εκεί και να αφήσουμε τον Ούλτρα να τον επαναφέρει. Δεν είχαν και άλλο μαφιόζο προς το παρόν για να επαναφέρουν.

β) Την έχει ο dimijim, είναι άνετος είτε βγει ο Ούλτρα είτε βγει ο Λιμπέρτους γιατί θα τον επαναφέρει και θα είναι πάλι τρεις. Γι' αυτό και δεν έκαναν κάρφωμα σήμερα. Διότι θα επαναφέρει όποιον βγει και θα πάνε πάλι τρεις στον αριθμό. Έχουν μάλλον και την προφυλάκιση και δεν φοβούνται να τους ρίξει κάποιος και να μειώσει κατά έναν τους μαφιόζους.

Και τα δύο μπορεί να ισχύουν. Το σίγουρο είναι ότι δεν την έχει ο Libertus. Γι' αυτό λέω να τους πάμε σε ισοβαθμία και να δούμε τι θα γίνει μεταξύ τους.

Και κυρίως θέλω να ελαφρύνουμε λίγο τον dimijim απ' τις τρεις κάρτες που έχει. Πρέπει να τον βαραίνουν λίγο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
β) Την έχει ο dimijim, είναι άνετος είτε βγει ο Ούλτρα είτε βγει ο Λιμπέρτους γιατί θα τον επαναφέρει και θα είναι πάλι τρεις.
Δεν τον λες και άνετο.

Αν είχε τη νεκροφάνεια ο ντιμι, για ποιο λόγο πήγε και μάς έφερε στο προσκήνιο οτι ο Λιμπ είναι μαφιόζος; Θεωρούσαμε Λιμπ και Ντιμι αθώους. Θα ψηφίζαμε σήμερα τον Ούλτρα και μετά ο ντιμι θα έλεγε "ρε παιδιά δε νομίζω οτι ο ούλτρα είναι μαφιόζος" και θα τον έφερνε πίσω με νεκροφάνεια. Εκεί θα υποπτευόμασταν ίσως ντίμι αλλά ο Λιμπ θα ήταν ακόμα αθώος.

Πάμε ξανά τη θεωρία μου:

Αν ο ούλτρα έχει τη νεκροφάνεια και τον άφηναν να φύγει σήμερα (αφού εκεί πήγαινε από την Παρασκευή), θα έχαναν και τη μοναδική νεκροφάνεια. Οπότε λένε γιόλο, θα εμφανίσουμε ούλτρα σαν πόρνη και λιμπ σαν μαφιόζο, η λογική λέει οτι όλοι θα πέσουν πάνω στον μαφιόζο και θα τη βγάλει καθαρή ο ούλτρα. Την Τρίτη το απόγευμα, νομίζοντας εμείς οτι κοντεύουμε στο τέλος και ψηφίζουμε ούλτρα, ο ούλτρα πριν φύγει θα έπαιζε τη νεκροφάνεια στον Λιμπ κι έτσι Τρίτη απόγευμα θα είχαμε ακόμα δύο μαφιόζους: τον Λιμπ κι έναν κρυφό. Τετάρτη θα ψηφίζαμε Λιμπ πάλι. Ως την Τετάρτη θα είχαν σκοτώσει 3 πολίτες και ίσως και δύο ακόμα με κάρφωμα. Πέμπτη πρωί έναν ακόμα πολίτη. Εκεί εμείς αρχίζουμε και ψάχνουμε να βρούμε τον κρυφό μαφιόζο. Ο Ντιμι θα ήταν αθώος εφόσον μάς είχε βρει τον Λιμπ και τον ούλτρα. Αρχίζουμε να φαγωνόμαστε μεταξύ μας. Αν Πέμπτη βγάζαμε αθώο, Παρασκευή φεύγει κι άλλος πολίτης. Έχω πει ήδη 8 πολίτες. Ε δεν είμαστε και πολλοί. Και μια ΑΠ να έχει ο ντίμι, τελειώνει το θέμα.

Αυτά.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Δεν τον λες και άνετο.

Αν είχε τη νεκροφάνεια ο ντιμι, για ποιο λόγο πήγε και μάς έφερε στο προσκήνιο οτι ο Λιμπ είναι μαφιόζος; Θεωρούσαμε Λιμπ και Ντιμι αθώους. Θα ψηφίζαμε σήμερα τον Ούλτρα και μετά ο ντιμι θα έλεγε "ρε παιδιά δε νομίζω οτι ο ούλτρα είναι μαφιόζος" και θα τον έφερνε πίσω με νεκροφάνεια. Εκεί θα υποπτευόμασταν ίσως ντίμι αλλά ο Λιμπ θα ήταν ακόμα αθώος.

Πάμε ξανά τη θεωρία μου:

Αν ο ούλτρα έχει τη νεκροφάνεια και τον άφηναν να φύγει σήμερα (αφού εκεί πήγαινε από την Παρασκευή), θα έχαναν και τη μοναδική νεκροφάνεια. Οπότε λένε γιόλο, θα εμφανίσουμε ούλτρα σαν πόρνη και λιμπ σαν μαφιόζο, η λογική λέει οτι όλοι θα πέσουν πάνω στον μαφιόζο και θα τη βγάλει καθαρή ο ούλτρα. Την Τρίτη το απόγευμα, νομίζοντας εμείς οτι κοντεύουμε στο τέλος και ψηφίζουμε ούλτρα, ο ούλτρα πριν φύγει θα έπαιζε τη νεκροφάνεια στον Λιμπ κι έτσι Τρίτη απόγευμα θα είχαμε ακόμα δύο μαφιόζους: τον Λιμπ κι έναν κρυφό. Τετάρτη θα ψηφίζαμε Λιμπ πάλι. Ως την Τετάρτη θα είχαν σκοτώσει 3 πολίτες και ίσως και δύο ακόμα με κάρφωμα. Πέμπτη πρωί έναν ακόμα πολίτη. Εκεί εμείς αρχίζουμε και ψάχνουμε να βρούμε τον κρυφό μαφιόζο. Ο Ντιμι θα ήταν αθώος εφόσον μάς είχε βρει τον Λιμπ και τον ούλτρα. Αρχίζουμε να φαγωνόμαστε μεταξύ μας. Αν Πέμπτη βγάζαμε αθώο, Παρασκευή φεύγει κι άλλος πολίτης. Έχω πει ήδη 8 πολίτες. Ε δεν είμαστε και πολλοί. Και μια ΑΠ να έχει ο ντίμι, τελειώνει το θέμα.

Αυτά.


Ναι σου είπα μπορεί να ισχύει κάλλιστα και ίσως έχει περισσότερες πιθανότητες απ' το δεύτερο που είπα. Απλώς μου έκανε φοβερή εντύπωση το ότι δεν έκαναν κάρφωμα. Αν ξέρουν ότι στην ψηφοφορία αυτή οι πιθανότητες να φύγει ο Ούλτρα είναι πολύ αυξημένες τότε γιατί να μην κάνουν κάρφωμα; Να είναι τόσο μπερδεμένοι με τους ρόλους που να αποφάσισαν να μην ρισκάρουν; Δεν το πολυθεωρώ λογικό. Η μόνη εξήγηση που μπόρεσα να δώσω είναι ότι μπορεί να έχει τη νεκροφάνεια ο ντίμιτζιμ. Αλλά πάλι αν την έχει, γιατί να δώσει τον Λιμπέρτους σε εκείνη τη φάση. Φαίνεται σαν να μην ήθελε να βγει ο Ούλτρα. Θα πρέπει να ρισκάρουμε σε ένα απ' τα δύο. Αν ποντάρουμε στο λάθος άλογο, τότε αυτός που έχει τη νεκροφάνεια θα φέρει τον άλλο και θα πάμε ξανά στους τρεις μαφιόζους. Αν σκοτώσουμε αυτόν με την νεκροφάνεια, το παιχνίδι έχει τελειώσει για τη μαφία. Κι ας έχουν ΑΠ.
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αλλαγή σε dimijim.

Λόγοι:
1) Δεν είχε ψηφίσει Φινέα.
2)Μόλις βγήκε ο Φινέας εξαφανίστηκε για κάμποσο καιρό. Ήθελε να ανασυνταχθεί;
3) Επιτίθεται στη Χίμελα.
4) Ρωτάει συνέχεια αν θέλουμε να βγάλουμε τον Ικαρίωνα, που μου φαίνεται ότι βοηθάει περισσότερο τους πολίτες απο ότι ο ντιμ.
5) Έχει ειπωθεί πως σε όλα τα παιχνίδια ήταν είτε Μαφία είτε ΣΕ. Γιατί να μην είναι Μαφία και τώρα;
6) Μια ισοψηφία μεταξύ dimijim και ultraviolence θα βοηθούσε περισσότερο.
7) Δεν νομίζω ο Libertus να είναι μαφιόζος και να θέλουν και οι 2 (ντιμ και ούλτρα) να τον βγάλουν. Είναι κίνηση αυτοκτονίας αν είναι και οι 3 μαφία.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Μπορούν ακόμα να κάνουν κάρφωμα μέχρι τις 20:00 αν είναι όντως τρεις μαφιόζοι.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Αλλαγή σε dimijim.

Λόγοι:
1) Δεν είχε ψηφίσει Φινέα.
2)Μόλις βγήκε ο Φινέας εξαφανίστηκε για κάμποσο καιρό. Ήθελε να ανασυνταχθεί;
3) Επιτίθεται στη Χίμελα.
4) Ρωτάει συνέχεια αν θέλουμε να βγάλουμε τον Ικαρίωνα, που μου φαίνεται ότι βοηθάει περισσότερο τους πολίτες απο ότι ο ντιμ.
5) Έχει ειπωθεί πως σε όλα τα παιχνίδια ήταν είτε Μαφία είτε ΣΕ. Γιατί να μην είναι Μαφία και τώρα;
6) Μια ισοψηφία μεταξύ dimijim και ultraviolence θα βοηθούσε περισσότερο.
7) Δεν νομίζω ο Libertus να είναι μαφιόζος και να θέλουν και οι 2 (ντιμ και ούλτρα) να τον βγάλουν. Είναι κίνηση αυτοκτονίας αν είναι και οι 3 μαφία.


Ο Λιμπέρτους είναι σίγουρη μαφία. Όσα είπε ο ντίμιτζιμ γι' αυτόν ισχύουν. Και εγώ πρόσθεσα τα υπόλοιπα με το ότι ο κρυφός Φινέας τον κατηγορεί ρητώς στα τελευταία του λόγια σε μια κίνηση να αθωωθεί για να τον φέρουν πίσω με νεκροφάνεια. Είπε σήμερα και στον Ηλία ότι θα πεθάνει. Μην σας πείσει για το αντίθετο. Είναι φανερός μαφιόζος. Αλλά είναι όλοι μαζί. Άντε ίσως ανάμεσα στους Ουλτρα και Ντιμιτζιμ ο ένας να είναι ο ΑΜ αλλά αυτό σημαίνει ότι παιζουν δυο μαφιοζοι και γι' αυτό δεν εγινε καρφωμα. Ποιος να ηταν ο αλλος; Η Μελανία; Δύσκολο μάλλον. Οπότε συμφωνω για ισοβαθμια ντιμ και ουλτρα. Και να εχουμε το νου μας.

Μπορούν ακόμα να κάνουν κάρφωμα μέχρι τις 20:00 αν είναι όντως τρεις μαφιόζοι.


Κάτσε. Το κάρφωμα δεν μπορεί να γίνει μόνο μετά το τέλος της ψηφοφορίας; Μπορούν να το στείλουν και μέρα;
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Δυστυχώς για εμένα, τα επιχειρήματά σας εναντίον μου είναι ακλόνητα. Ήρθε η ώρα λοιπόν να ομολογήσω τα πάντα. Αρχικά, ας ξεκινήσουμε από μια βασική αρχή που πρέπει να διέπει κάθε μαφία που σέβεται τον εαυτό της: οι παλιοί αποφασίζουν. Οι νέοι απλώς ακολουθούν. Δεν έχουν δικαιώματα. Πώς τολμάει ο Φινεύς και μόνο να σκεφτεί ότι έχει δικαίωμα στη συμμετοχή και λήψη αποφάσεων, και, πόσω μάλλον πώς νομίζει ότι έχει το δικαίωμα να παίξει; Σε τι εποχές ζούμε; Είναι απόλυτα λογικό ο φανερός μαφιόζος Α να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να διώξει αυτόν που οικειοποιήθηκε τη θέση του αρχιμαφιόζου. Κανείς δεν θέλει γιαλαντζί αρχηγούς σε αυτόν τον κόσμο. Άλλωστε, είναι πιο σημαντικό να μπερδευτεί ο πληροφοριοδότης από τα να μείνουν όλοι οι μαφιόζοι στο παιχνίδι. Μένουν 3 μαφιόζοι, αλλά ο πληροφοριοδότης μπερδεύεται. Δεν είναι λαμπρό σχέδιο; Μάλιστα διαβάζοντας τις θέσεις σας, μου ήρθε μια ακόμα πιο λαμπρή ιδέα για την επόμενη μαφία: ο φανερός μαφιόζος Α να βγάλει τον αρχιμαφιόζο στον πρώτο γύρο και εν συνεχεία να βγάλει και τον φανερό Β, ώστε να μπερδέψει τον ΑΜ. Έτσι, μένουν 2 μαφιόζοι από την αρχή στο παιχνίδι αλλά ΑΜ και πληροφοριοδότης μπερδεύονται. Λαμπρό; Δύο μόνο μαφιόζοι στην αρχή του παιχνιδιού είναι η συνταγή της επιτυχίας. Όσο για τα σήματα που μας παρουσίασε ο dimjim, πραγματικά τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους. Όταν ο φανερός Α έχει διώξει τον δήθεν αρχηγό της μαφίας και έχει αθωωθεί από όλους, πρέπει να βάλει τα δυνατά του, ώστε να στείλει σήματα και να καρφωθεί όσο περισσότερο γίνεται. Και ποιοι είναι οι dimjim και ultraviolence, πώς νομίζουν ότι μπορούν να σταθούν αυτοί μπροστά μου; Σαφώς τους έχω κατηγορήσει εδώ και πολλούς γύρους, γιατί αν και ανήκουν στη μαφία, εγώ θέλω να κάνω μόνος καριέρα. Η δόξα είναι δική μου! :smoke:
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Κάτσε. Το κάρφωμα δεν μπορεί να γίνει μόνο μετά το τέλος της ψηφοφορίας; Μπορούν να το στείλουν και μέρα;

Κανόνες:

Και τα τρία είδη καρφώματος μπορούν να γίνουν οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, όχι όμως 20:00 – 20:10, το αποτέλεσμα τους όμως ανακοινώνεται την ώρα της ανακοίνωσης της δολοφονίας το μεσημέρι.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Δυστυχώς για εμένα, τα επιχειρήματά σας εναντίον μου είναι ακλόνητα. Ήρθε η ώρα λοιπόν να ομολογήσω τα πάντα. Αρχικά, ας ξεκινήσουμε από μια βασική αρχή που πρέπει να διέπει κάθε μαφία που σέβεται τον εαυτό της: οι παλιοί αποφασίζουν. Οι νέοι απλώς ακολουθούν. Δεν έχουν δικαιώματα. Πώς τολμάει ο Φινεύς και μόνο να σκεφτεί ότι έχει δικαίωμα στη συμμετοχή και λήψη αποφάσεων, και, πόσω μάλλον πώς νομίζει ότι έχει το δικαίωμα να παίξει; Σε τι εποχές ζούμε; Είναι απόλυτα λογικό ο φανερός μαφιόζος Α να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να διώξει αυτόν που οικειοποιήθηκε τη θέση του αρχιμαφιόζου. Κανείς δεν θέλει γιαλαντζί αρχηγούς σε αυτόν τον κόσμο. Άλλωστε, είναι πιο σημαντικό να μπερδευτεί ο πληροφοριοδότης από τα να μείνουν όλοι οι μαφιόζοι στο παιχνίδι. Μένουν 3 μαφιόζοι, αλλά ο πληροφοριοδότης μπερδεύεται. Δεν είναι λαμπρό σχέδιο; Μάλιστα διαβάζοντας τις θέσεις σας, μου ήρθε μια ακόμα πιο λαμπρή ιδέα για την επόμενη μαφία: ο φανερός μαφιόζος Α να βγάλει τον αρχιμαφιόζο στον πρώτο γύρο και εν συνεχεία να βγάλει και τον φανερό Β, ώστε να μπερδέψει τον ΑΜ. Έτσι, μένουν 2 μαφιόζοι από την αρχή στο παιχνίδι αλλά ΑΜ και πληροφοριοδότης μπερδεύονται. Λαμπρό; Δύο μόνο μαφιόζοι στην αρχή του παιχνιδιού είναι η συνταγή της επιτυχίας. Όσο για τα σήματα που μας παρουσίασε ο dimjim, πραγματικά τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους. Όταν ο φανερός Α έχει διώξει τον δήθεν αρχηγό της μαφίας και έχει αθωωθεί από όλους, πρέπει να βάλει τα δυνατά του, ώστε να στείλει σήματα και να καρφωθεί όσο περισσότερο γίνεται. Και ποιοι είναι οι dimjim και ultraviolence, πώς νομίζουν ότι μπορούν να σταθούν αυτοί μπροστά μου; Σαφώς τους έχω κατηγορήσει εδώ και πολλούς γύρους, γιατί αν και ανήκουν στη μαφία, εγώ θέλω να κάνω μόνος καριέρα. Η δόξα είναι δική μου! :smoke:

Αρχικά δεν πίστευες να έτρωγε ξαφνικά τόσους ψήφους ο Φινέας. Κατά δεύτερον, ο ίδιος ο Φινέας ζητούσε νεκροφάνεια και το έπαιζε αθώος και σε κατηγορεί φανερά λέγοντάς μας να σε προσέχουμε. Τι καλύτερος τρόπος να αθωωθεί απ' το να κατηγορήσει φανερό μαφιόζο. Ακόμη κι αν έπεφτε τυμβωρυχία πάνω του, όπως έγινε, θα αθωονώσουν εσύ και αν σε κατηγορούσε κανεις, θα ψιλιαζοσουν χαφιε. Όσοι ψηφισαν Φινεα αρχισαν να πεθαινουν μετα γιατί θεωρησες οτι ο πληροφοριοδότης σου δεν ειναι σ' αυτούς. Μια χαρά στέκουν όλα.
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Tsarachaf, τί έχεις να σχολιάσεις για τη σημερινή δολοφονία καθώς και για την ψηφοφορία που διεξάγεται; Ποια είναι η γνώμη σου για ουλτρα,,ντιμ και Libertus;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top