Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δημήτρη αν και το My-ντανου δεν ξέρω τι είναι, η θεωρία σου έχει πολλή λογική. Δύο πράγματα όμως δε μου κολλάνε αν συμβαίνει αυτό που είπες: Γιατί ο physio έριξε ΑΠ στον Ικαριονα και γιατί είπε στα τελευταία λόγια "όχι νεκροφάνεια" (ότι δηλαδή δεν έχει νεκροφάνεια) .

Επισης κρατάω μια επιφύλαξη για το ουλτρα - πόρνη γιατί μου φαίνεται ως αποκαλυψη ρόλου το να αναφέρεται κάποιος τόσο ανοιχτα σε ένα παλιό παιχνίδι και τον ρόλο που είχε τη στιγμή που τον έχει και σε αυτό το παιχνίδι.

Τι λες; Μήπως ο λιμπερτους τελικά είναι ο ΑΜ που φαίνεται σαν μαφιόζος;
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Δημήτρη αν και το My-ντανου δεν ξέρω τι είναι, η θεωρία σου έχει πολλή λογική.
Δε μπορώ να σου απαντήσω τι σημαίνει για την Έμιλυ το -ντάνου χωρίς να παραβώ τους όρους του forum.
Όσοι δεν το καταλαβαίνετε στείλε πιμι στη ΣΕ να σας το εξηγήσει. Από τη στιγμή που το επέτρεψε, φαντάζομαι θα το εξηγήσει - ειδάλλως κάποιοι δεν έχουν καμία ευκαιρία να το καταλάβουν κι αυτό δεν είναι δίκαιο για όλους.

Γιατί ο physio έριξε ΑΠ στον Ικαριονα και γιατί είπε στα τελευταία λόγια "όχι νεκροφάνεια" (ότι δηλαδή δεν έχει νεκροφάνεια).

Αν ισχύει το ξενερωμένος Πολίτης τότε μπορεί όντως να μη θέλει να επιστρέψει. Επίσης μπορεί επίσης να πιστεύει ότι ο ρόλος του δεν έχει μεγάλη αξία ή ότι οι κάρτες του δεν είναι καλές και να μας λέει να μην τον φέρουμε πίσω. Άλλωστε ένας αδύναμος ρόλος με κακές κάρτες δε θα δικαιολογούσε και τον ξενερωμένο παίχτη;
Όσο για την ΑΠ στον Ικαρίωνα, δε γνωρίζω. Μπορεί όντως να τον θεώρησε ύποπτο σ εκείνο το σημείο. Εδώ χθες ο Ιορδάνης πήγε να τον πει Μαφιόζο, για κάποιον που δεν καταλαβαίνει τα σενάρια του Ικαρίωνα μπορεί όντως να του φάνηκε για ΔΑ.

Επισης κρατάω μια επιφύλαξη για το ουλτρα - πόρνη γιατί μου φαίνεται ως αποκαλυψη ρόλου το να αναφέρεται κάποιος τόσο ανοιχτα σε ένα παλιό παιχνίδι και τον ρόλο που είχε τη στιγμή που τον έχει και σε αυτό το παιχνίδι.

Όπως σου απάντησε κι ο Ακριβός κάποια στιγμή που το ξαναείπες αυτό, κάθε υπονόηση ρόλου, είτε έχεις αυτόν τον ρόλο, είτε δεν τον έχεις, θα οδηγούσε σε ποινή/προειδοποίηση. Σωστά αγαπητή ΣΕ;

Τι λες; Μήπως ο λιμπερτους τελικά είναι ο ΑΜ που φαίνεται σαν μαφιόζος;
Μετά τα σήματα προς την Έμιλυ και το πώς εξηγούνται όλα, όχι, δε νομίζω ο Χάρης να είναι ο ΑΜ. Ο Χάρης είναι κανονικός Μαφιόζος. Και γι αυτό τον ψηφίζω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Αν ισχύει το ξενερωμένος Πολίτης τότε μπορεί όντως να μη θέλει να επιστρέψει. Επίσης μπορεί επίσης να πιστεύει ότι ο ρόλος του δεν έχει μεγάλη αξία ή ότι οι κάρτες του δεν είναι καλές και να μας λέει να μην τον φέρουμε πίσω. Άλλωστε ένας αδύναμος ρόλος με κακές κάρτες δε θα δικαιολογούσε και τον ξενερωμένο παίχτη;
Όσο για την ΑΠ στον Ικαρίωνα, δε γνωρίζω. Μπορεί όντως να τον θεώρησε ύποπτο σ εκείνο το σημείο. Εδώ χθες ο Ιορδάνης πήγε να τον πει Μαφιόζο, για κάποιον που δεν καταλαβαίνει τα σενάρια του Ικαρίωνα μπορεί όντως να του φάνηκε για ΔΑ.
Γενικά ένας πολίτης που φεύγει από ψηφοφορία συνήθως λέει "να ξέρετε οτι δεν έχω καλές κάρτες οπότε αν θέλετε να ρίξετε νεκροφάνεια σε κάποιον, ρίξτε την αλλού" ή "θα ήταν χρήσιμο για τους πολίτες να γυρίσω οπότε θα ήθελα να με γυρίσετε με νεκροφάνεια".

Το να λέει "όχι νεκροφάνεια" θεωρώ οτι δε βγάζει νόημα, δηλαδή αν ήταν πολίτης τί μας ένοιαζε αν είχε ή όχι νεκροφάνεια; Ή αν εννοούσε "μη με γυρίσετε με νεκροφάνεια", για ποιο λόγο να το πει αυτό; Πάντα ένας πολίτης, ακόμα και με κακές ή καθόλου κάρτες, είναι ένα νούμερο υπέρ των πολιτών.

Επίσης στο ποστ του που ρίχνει την ΑΠ, κατηγορεί τον Ηλία ως μαφιόζο και ρίχνει την ΑΠ στον Ικαρίονα που τον υπερασπίζεται. Αυτό ποιος πολίτης θα το έκανε; Αν θεωρείς κάποιον μαφιόζο ρίχνεις την ΑΠ στον μαφιόζο, όχι σε κάποιον που τον υπερασπίζεται.

Δε δίνω μεγάλη πιθανότητα να είναι άλλος εκτός του physio ο ΔΑ.

Τώρα αν ο Χάρης με την Έμιλυ συνδέονται με άλλο τρόπο (μήπως πόρνη - μαφιόζος; ), δεν το ξέρω.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 05/08:

1.CiNeFiL
2. ComfortablySmug
3. dimijim --> Libertus
4. Himela
5. i_lie_us
6. Ikarionas --> ultraviolence
7. Jkaradakov
8. Libertus
9. tsarachaf
10. ultraviolence --> i_lie_us

Ψήφοι:
1 i_lie_us
1 Libertus
1 ultraviolence

Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08
Emilouko - Ψηφοφορία 01/08
Johnny15 - Δολοφονία 02/8
Marjoree26 - Ψηφοφορία 02/08

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες:
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών:
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
Ενεργοποίηση Κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από ultraviolence
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Marjoree26
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σ όλους!

Μιας και δεν είμαι από τους τυχερούς που θα περάσουν το ΣΚ τους σε κάποια παραλία, είπα να καθίσω να διαβάσω ξανά το παιχνίδι για να δω τι άλλο μπορούμε να αντλήσουμε από την πρώτη βδομάδα. Διαβάζοντας λοιπόν την ψηφοφορία της Τετάρτης πέφτω πάνω σ αυτό:

Emilouko - 18:40

Η Έμιλυ Μαϊντάνου. Μαϊντάνου. Γιατί όχι Μαϊντανού; Και σύμφωνα με τον Libertus μάλιστα. Οπότε γυρνάω λίγο πίσω:


Libertus - 18:06

Τι μπορεί να σημαίνει ο μαϊντανός και γιατί ο Χάρης αποκαλεί έτσι την Έμιλυ; Για αρχή δεν το καταλαβαίνεις αλλά... Πόσοι από μέσα γνωρίζετε πώς λένε την Έμιλυ; Μήπως το μαϊντανός είναι my-ντανός; Ο δικός μου -ντανος; Και πώς λένε την Έμιλυ κανονικά; Μήπως αυτό το -ντάνου που λέει η ίδια έχει κάποια προσωπική σχέση; Κι ο Χάρης θέλει μ αυτόν τον τρόπο να δείξει ότι η Έμιλυ είναι δική του; Σε ποια περίπτωση όμως η Έμιλυ ανήκει στον Χάρη κι οι δύο συνεργάζονται; Η Έμιλυ είναι η ΔΑ κι ο Χάρης ο Μαφιόζος της. Ένα σενάριο που πολύ κακώς έχουμε απορρίψει.

Πάμε όμως να δούμε τι έγινε εκείνη την ημέρα, με χρονολογική σειρά και γιατί όλα βγάζουν νόημα:

Libertus - 18:06

Λέει να μη δίνετε αξία στα λεγόμενά μου. Να με απομονώσετε. Να μου δώσετε ψήφο.

ΣΕ 18:20


Emilouko 18:40

Η Έμιλυ myντάνου σύμφωνα με τον Libertus επέστρεψε κι έλαβε το μήνυμα.
Είναι ύποπτος ο dimijim και ψήφος σ αυτόν, όπως έκανε κι ο Μαφιόζος της ο Χάρης.

Libertus 18:59

Απαντάει στη Μελανία. Τη συνδέει για 2η φορά με τον Ικαρίων. Αλλά λέει "δεν πάω να σε βγάλω". Άρα φτιάχνει το ζευγάρι Ικαριων-Μελανία για την αλλαγή του ΔΑ αλλά δίνει και την εντολή "μη βγάλεις τη Μελανία".
Λέει επίσης ότι υποφέρει από τη βεντέτα αυτήν. Να θεωρεί τον Ικαρίων ΑΜ και γι αυτό να θέλει να τον ξεφορτωθεί;
Επίσης, επιβεβαιώνει κι αυτός ότι η Εμιλούκο ξύπνησε - άρα ότι το πάει καλά.

ΣΕ 19:06


Emilouko 19:37

Ύποπτος ο dimijim όπως αρχικά είχε ζητήσει ο Χάρης.
Δεν ξέρει όμως κι αν η θεωρία του Ικαρίωνα ισχύει. Γιατί; Γιατί αν ισχύει μπορεί κάπως να καεί ο Χάρης αν ο Ικαρίων είναι ΑΜ;

Emilouko 19:51

Αφού έχει καταλάβει ότι το ζευγάρι για να δράσει είναι Ικαρίων-Μελανία τότε αρχίζει να ανεβάζει τη Μελανία για να γίνει σωστά η αλλαγή. Μην ξεχνάτε, ο ΔΑ θέλει το άτομο που θα επιλέξει ως mvp.

ΣΕ 19:53


Libertus 19:57

Κι έρχεται κι ο Χάρης να ψηφίσει κι αυτός Μελανία.

ΣΕ 20:02

Κι αφού κι εγώ με τη Σύλβια έχουμε θεωρήσει ύποπτη εκείνη τη στιγμή τη συνεργασία Έμιλυ-Χάρη, την έχουμε ψηφίσει κι η κατάσταση πριν την παράταση είναι με τη Μελανία mvp.

Απ εκεί και πέρα η εξέλιξη είναι γνωστή. Η Έμιλυ έπαιξε κάρτα για να σώσει τον εαυτό της, ο Χάρης έπαιξε κάρτα για να προστατέψει τη ΔΑ του, η Μελανία έπαιξε κάρτα κι άλλαξε ψήφο για να σώσει τον εαυτό της κι ο Ακριβός ψήφισε Μελανία γιατί τη θεωρούσε ΔΑ. Mvp βγήκε ο φύσιο, η αλλαγή Μελανίας-Ικαρίων έγινε αλλά το κόλπο δεν πέτυχε μιας κι ο Ικαρίων δεν αποχώρησε.

Όλα τα παραπάνω δείχνουν ότι μάλλον κάναμε λάθος με τον Φύσιο κι ότι η Emilouko είναι η ΔΑ. Κι ο Χάρης είναι Μαφία. Γυρνώντας μάλιστα σε παλιότερα post βρίσκει κανείς κι αυτό:

Libertus 30/7 12:23

FBI. Αστυνομία. Διεφθαρμένη αστυνομικός;
Εντοπίσουμε. Όπως ο ΔΑ εντοπίζει τη Μαφία;
Να βάλουμε; Ποιοι; Εσείς στη Μαφία Χάρη;


Πάμε λοιπόν τώρα στο F.A.Q.

1. Εάν ο Χάρης είναι Μαφιόζος τότε γιατί ψήφισε Φινεύς;
Η ψήφος ήταν η πρώτη που δόθηκε στον Φινεύς και δόθηκε νωρίς στην ψηφοφορία. Αν ο Χάρης είναι Φανερός, που πιστεύω ότι είναι, μπορεί να ήθελε να αθωώσει τον Φινεύς στα μάτια του ρουφιάνου/ΑΜ.

2. Εάν ο Χάρης είναι Μαφιόζος τότε γιατί μόλις ο Φινεύς πήρε 3η ψήφο ζήτησε να τον ψηφίσουμε για να τον αιφνιδιάσουμε;
Εδώ οι απαντήσεις μπορεί να είναι πολλές, μία ή συνδυασμός των παρακάτω:
- Μπορεί να τρόλλαρε
- Μπορεί να πίστευε ότι η Έμιλυ τον είχε καταλάβει και να ήταν σήμα προς αυτήν για να σώσει τον Φινεύς
- Μπορεί να ήθελε να προκαλέσει την αντίδραση του ρουφιάνου/ΑΜ που θα έτρεχε να σώσει τον Φινεύς
- Μπορεί να ήθελε να αθωωθεί, όπως κι αθωώθηκε, όταν θα έφευγε ο Φινεύς

3. Αν η Έμιλυ είναι ο ΔΑ τότε τι είναι ο Φύσιο;
Τείνω να πιστέψω ότι είναι απλά ξενερωμένος πολίτης. Αν ήταν Μαφιόζος τότε η Μαφία δε θα ρίσκαρε να κάνει τέτοιο παιχνίδι, θα ζητούσε από τον ΔΑ να αλλάξει αυτόν με τον Ικαρίων. Επίσης ο Φύσιο είχε παίξει νωρίτερα λανθασμένα την ΑΠ του στον Ικαρίων οπότε στήνοντας τέτοιο παιχνίδι η Μαφία στην ψηφοφορία μπορούσε να πουλήσει πολύ όμορφα τον Φύσιο ως ΔΑ που πήγε να παίξει την ιδιότητά του γιατί κινδύνευε και να πετάξει έξω το άτομο που νωρίτερα δοκίμασε να το διώξει με ΑΠ. Κι έτσι η Μαφία να καλύψει και την ταυτότητα της δικής της ΔΑ. Αλλά το ερώτημα έμενε αναπάντητο: Γιατί ο Φύσιο να μην ψηφίσει Μελανία αν ήθελε να αλλάξει τις δικές της ψήφους;

4. Κι αφού ο Φύσιο είναι Πολίτης γιατί η Μαφία να ήθελε ο ΔΑ να δράσει σ αυτήν την ψηφοφορία;
Η Μαφία δεν ήθελε να σώσει κάποιον. Η Μαφία ήθελε να ξεφορτωθεί κάποιον. Τον Ικαρίωνα. Ο Ικαρίωνας άρχισε να αθωώνεται στα μάτια πολλών αλλά και να προκαλεί ζημιά στη Μαφία. Επίσης υπάρχει η υποψία στη Μαφία ότι ο Ικαρίωνας είναι ΑΜ άρα δε μπορεί να τον δολοφονήσει, δε μπορεί να τον ψηφίσει/προφυλακίσει γιατί έχει αθωωθεί και θέλει να τον διώξει προτού κάνει ακόμη μεγαλύτερη ζημιά ή και φανερώσει τον Μαφιόζο που ξέρει. Πώς μπορεί να το καταφέρει αυτό; Με την ιδιότητα του ΔΑ.
Επίσης, κρατώντας μέσα στο παιχνίδι τη Μελανία, η οποία είχε μαζέψει μέχρι τότε αρκετές υποψίες, έχει έναν ακόμη παίχτη να στραφεί την επόμενη ημέρα, να συνεχίσει η συζήτηση κατά πόσο η Μελανία είναι αθώα ή ένοχη, να πάνε προς τα εκεί οι ψήφοι κι η Μαφία να παρακολουθεί ανενόχλητη.

5. Τι ρόλο έχει λοιπόν η Μελανία;
Η Μελανία σίγουρα δεν είναι Μαφιόζα. Στο σημείο που βρισκόμασταν η Μαφία είχε χάσει ήδη ένα μέλος της, αποκλείεται να ρίσκαρε να ανεβάσει τη Μελανία στην ψηφοφορία μόνο και μόνο για να παίξει ο ΔΑ. Όπως είδατε, η ψηφοφορία αρχικά δεν πήγαινε προς τη Μελανία. Η ΔΑ Έμιλυ κι ο Μαφιόζος Χάρης δώσανε τις +2 ψήφους και την έφεραν οριακά με τον Φύσιο. Η Μελανία ήταν απλά το θύμα της Μαφίας σ εκείνη την ψηφοφορία, είχε ήδη ψήφους, οι κατηγορίες του Ικαρίων μπορούσαν να φέρουν κι άλλα άτομα να την ψηφίσουν, ήταν για τη Μαφία ο ιδανικός στόχος για να ανέβει mvp και να δράσει η ΔΑ.
Θα μπορούσε βέβαια η Μελανία να είναι η Πόρνη, αλλά δεν το θεωρώ τόσο πιθανό.

6. Αν η Μελανία δεν έχει κακό ρόλο τότε ήταν λάθος η δολοφονία της Μάγισσας;
Ναι. Ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους: Μάγισσα ήταν ο ιλιασο. Κι η Μάγισσα είχε κάψει το heal της, ειδάλλως δε θα πέθαινε. Άρα έπρεπε να δολοφονήσει άμεσα, χωρίς να έχει ίσως τη δυνατότητα να είναι απολύτως σίγουρη.
Επίσης, η Μάγισσα είχε κάψει το heal της, θεωρούσε εντελώς αθώο τον Ικαρίων, ακολουθούσε τον Ικαρίων σε ο,τι αυτός έλεγε και δολοφόνησε το άτομο που ο Ικαρίων θεωρούσε πιο ύποπτο μέχρι εκείνη τη στιγμή. Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμύδια; Ποιο μπορεί να ήταν το πρώτο θύμα που έσωσε κι αθώωσε αργότερα η Μάγισσα; Το αφήνω να το βρείτε εσείς...

7. Κι αν τελικά η Μελανία δεν είναι ούτε Πόρνη, τότε ποια είναι η πόρνη;
Ο Ούλτρα!

8. Γιατί να είναι ο Ούλτρα η Πόρνη; Πώς προκύπτει αυτό;
Κι εδώ έχουμε διάφορες απαντήσεις, μια ή συνδυασμός από τις παρακάτω ισχύουν:
- Αναφέρεται από την πρώτη μέρα στο Palermo 43 όπου κι εκεί ήταν Πόρνη
- Είδε τον Ικαρίων να πάει να του παρουσιαστεί ως Πόρνη και τον εξέθεσε. Πώς μπορούσε να ήταν τόσο σίγουρος ότι ο Ικαρίων δεν ήταν η Πόρνη και γενικά δεν ήταν κακός ρόλος; Γιατί ο ίδιος ο Ούλτρα είναι η Πόρνη! Κανένας Μαφιόζος δε θα του το έπαιζε έτσι Πόρνη, ο Ικαρίων δεν είναι Πόρνη, άρα ο Ικαρίων είναι αθώος που στήνει μπλόφα/παγίδα στον Ούλτρα κι ο Ούλτρα βγαίνει και τον κατηγορεί ως Πόρνη για να τον ενοχοποιήσει.
- Δείτε το pattern των ψήφων του. Θα μπορούσαν οι ψήφοι να δείχνουν με ποιον κοιμάται τα βράδια; Δευτέρα ψηφίζει Ηλία, με δικαιολογία το Palermo #43 που τον είχε πεθάνει στο σεξ. Τρίτη ψηφίζει Ικαρίων, έναν όπως εξήγησα σίγουρα αθώο στα μάτια του. Είχε ήδη χαθεί η πρώτη δολοφονία, δεν έπρεπε να ρισκάρει η Πόρνη να χαθεί κι η δεύτερη. Τετάρτη παίρνει απουσία. Όλως τυχαίως απουσία παίρνει κι ο Ηλίας, ε; Πέμπτη ψηφίζει Έμιλυ. Εδώ ίσως αναγκάστηκε να πάει με το κύμα για να μην τραβήξει πολλές υποψίες. Δεν ξέρουμε με ποιον μπορεί να κοιμήθηκε. Παρασκευή ψηφίζει Ηλία. Τυχαίο που ψηφίζει Ηλία μέρα παρά μέρα, ε; Δευτέρα βράδυ κοιμήθηκε με τον Ηλία, Τρίτη με τον Ικαρίων, Τετάρτη με τον Ηλία, Πέμπτη δεν ξέρουμε και τώρα Παρασκευή (δλδ το βράδυ που παίζουμε τώρα) ετοιμάζεται να κοιμηθεί με τον Ηλία.

9. Κι εάν ο Ούλτρα είναι Πόρνη, οι στιχομυθίες του με τη ΔΑ Έμιλυ πώς δικαιολογούνται;
Η Έμιλυ αρχικά πρέπει να τον θεώρησε για Μαφιόζο και γι αυτό να βρήκε ούλτρα περίεργες τις κινήσεις του. Να ήταν ίσως μια επιβεβαίωση από την Έμιλυ ότι τον θεωρεί Μαφιόζο.
Στη συνέχεια ο ίδιος κατάλαβε τι έγινε με τον Χάρη και την Έμιλυ στην ψηφοφορία της Τετάρτης, κοινώς είδε το σήμα, το my-ντάνου κι έτσι κατάλαβε ότι ο Χάρης είναι Μαφιόζος κι η Έμιλυ είναι η ΔΑ. Κι έρχεται μετά αυτό το post του που επιβεβαιώνει κι αυτός το my-ντάνου για να μπει στην παρέα τους, στη συνέχεια αθωώνει τον Μαφιόζο του το Χάρη. Και μετά επιβεβαιώνει ότι κατάλαβε την Έμιλυ καθώς αναφέρει ότι θυμίζει την παλιά κακή Έμιλυ του Palermo #42 και #43 (που ήταν τότε Μαφιόζα αυτή) αλλά λέει πως δεν τη θεωρεί Μαφιόζα, αλλά βοηθητικό ρόλο (άρα ΔΑ).


Άρα λοιπόν, εάν είμαι σωστός με τα παραπάνω έχουμε ως Μαφία τον Φινεύς και τον Χάρη, ως ΔΑ την Έμιλυ κι ως Πόρνη τον Ούλτρα. Σ αυτήν την περίπτωση κολλάει ιδιαίτερα κι η Μαργιωρή ως Μαφιόζα, αφενός λόγω του σενάριο του Ικαρίων, αφετέρου γιατί ο Χάρης δεν ήταν που χθες προσπαθούσε να την πουλήσει ως αρχάρια χαμένη παίχτρια-Πολίτη και να την προστατέψει; Ο τέταρτος Μαφιόζος δε γνωρίζω ποιος μπορεί να είναι, σίγουρα όμως δε βρίσκεται στα φαντάσματα. Αυτή τη στιγμή η Μαφία έχει έναν Μαφιόζο που ξέρουμε ζωντανό (Χάρης), έναν ακόμη Μαφιόζο ζωντανό που δεν ξέρουμε και πρέπει να βρούμε και μια Πόρνη (Ούλτρα) που αλωνίζει. Προτείνω για αρχή να στραφούμε στον Μαφιόζο γιατί όσες περισσότερες ημέρες έχουν οι δύο Μαφιόζοι στο παιχνίδι τόσο κερδίζουν χρόνο για να λύσουν το παζλ και να κάνουν κάρφωμα. Αν μείνει ένας μόνο Μαφιόζος στο παιχνίδι τότε δε μπορούν να κάνουν κάρφωμα. Αφού φύγει ο Χάρης, μπορούμε να ψάξουμε για τον τελευταίο Μαφιόζο, είτε να στραφούμε και στην Πόρνη, ειδικά αν κάποιοι έχετε αμφιβολίες πως ίσως να είναι αυτή ο τελευταίος Μαφιόζος. Οπότε, από εμένα ψήφος σε Libertus.

Τέλος, η μόνη καθαρά αθώα του παιχνιδιού είναι η Σύλβια. Ο Ικαριων είναι καθαρά αθώος ή ΑΜ. Ακολουθούν στην κλίμακα αθωότητας Ηλίας κι Ιορδάνης, αλλά ακόμη και για αυτούς δεν πρέπει να είμαστε σίγουροι, ειδικά αν ο Ούλτρα είναι Πόρνη κι ο τελευταίος Μαφιόζος είναι πολύ καλά κρυμμένος.

Οι σκέψεις σου είναι πολύ ενδιαφέρουσες και δεν αποκλείεται να ισχύουν. Ο Libertus έχει κάψει και τις δύο κάρτες του βέβαια και αυτό με έκανε να τον θεωρώ λιγότερο πιθανό ένοχο αλλά αν το καλοσκεφτούμε την πρώτη κάρτα την έκαψε στην πρώτη ψηφοφορία και ενώ δεν χρειαζόταν να ακυρώσει ψήφο σε εκείνον. Αν ισχύει ότι είναι φανερός μαφιόζος, που μου φαίνεται λογικό, έτσι εξηγείται το γιατί φαινομενικά αχρήστεψε την πρώτη του κάρτα ενώ προηγούνταν ο ακίκος. Ίσως όντας φανερός μαφιόζος φοβήθηκε ξαφνική ψήφο από τον πληροφοριοδότη και γι' αυτό θέλησε να είναι σίγουρος ότι δεν θα γινόταν στραβή. Έπειτα έκαψε τη δεύτερη κάρτα του για να κατεβάσει σε ψήφους σίγουρα την Έμιλυ, την οποία ωστόσο κατηγορούσε, ώστε να μπορέσει εκείνη να χρησιμοποιήσει την ιδιότητά της. Η Έμιλυ ακύρωσε την ψήφο της Χιμέλας πάνω της για να κατέβει σίγουρα σε θέση βολής, ο Λιμπέρτους ξόδεψε δική του κάρτα για να βοηθήσει μια που ωστόσο κατηγορούσε και το μόνο που έμενε ήταν κάποιος άλλος να ανεβάσει τη Μελανία. Να είναι ο tsarachaf όντως μαζί τους, ο κρυφός μαφιόζος; Ήταν ο μόνος που ψήφισε Μελανία τότε. Η Μελανία ωστόσο τους το χάλασε γιατί ψήφισε τον Physiognomist. Αρκετά καλό το σενάριό σου. Προσωπικά πιστεύω ότι η Μελανία ήταν πόρνη και ότι Ultraviolence είναι ο μαφιόζος πλάι στον Libertus, o οποίος απλώς έδωσε το σήμα και στην Εμιλούκο. Αν δεις το ποστ μου γι' αυτόν ο Ultraviolence αναφέρει τον Comfortably ως ΑΜ. Όπως το κάνει και η Marjorie το πρωί πριν τη δολοφονία. Πού ήξερε ο Ultraviolence ότι η Marjorie ήταν η φανερή Β για να βγάλει τον Comfortably ΑΜ; Θεωρώ τον Ultraviolence μαφιόζο που ίσως πήγε να το παίξει πόρνη για να μη δώσουμε τόση σημασία. Φαίνεται να κατέχει πληροφορίες που δεν μπορεί να κατέχει ως πόρνη. Αν ο Ultra είναι πόρνη τότε μαζί με Libertus μαφία βγαίνει ο tsarachaf που πήγε να σηκώσει πάνω τη Μελανία. Αλλά δεν νομίζω να είναι μαφία ο tsarachaf. Ανέβασε τη Μελανία στο ένατο λεπτό και ενώ έδειχνε πως θα πήγαινε προς ισοβαθμία και είπε για τη Marjorie ότι του φαίνεται μιλημένη και ότι το ξέρει επειδή σαν μαφία έβαζε κι εκείνος να λένε τέτοια πράγματα. Να το είπε επειδή η Marjorie είναι Φανερή; Ο Tsarachaf χρήζει λίγης διερεύνησης αλλά προσωπικά τον θεωρώ προς το παρόν αθώο. Αν βγάλουμε Ultra και Libertus και τον ΑΜ και δεν έχει τελειώσει το παιχνίδι τότε θα πάω εκεί. Για μένα όμως ο Ultraviolence είναι μαφία που ήξερε πράγματα που δεν μπορούσε να ξέρει ως πόρνη. Όσο για τον Libertus θα μιλήσω ανοικτά ότι τον θεωρούσα τόσο καιρό συγκάτοικο για διάφορες κινήσεις που παρατήρησα. Ίσως να αναθεωρήσω. Δεν ξέρω όμως αν θα πρέπει να πάμε πρώτα στον Libertus και μετά στον Ultraviolence. Ο πρώτος ακόμη δεν έχει καν κάρτες, ο Ούλτρα έχει μια. Ίσως να μας διαφωτίσει την Κυριακή το βράδυ ο ντετέκτιβ, ρωτώντας για κάποιον απ' τους δύο.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Ikarionas μην διαστρεβλώνεις αυτά που έχω πει για να κολλάνε στις θεωρίες σου.
Τον κομφυ τον έχω πει αθώο.
Στο ποστ αυτό είπα ότι δεν βγάζει νόημα να κόψει την ΑΠ του ΔΑ, εκτός αν είναι μαφία που δεν γνωρίζει τον ΔΑ, δηλαδή πόρνη. Άρα δηλαδή ο κομφυ είναι αθώος αφού για το ρόλο της πόρνης υπάρχουν άλλοι στο μυαλό μου. Ουδέποτε τον είπα ΑΜ
Τώρα για τους ισχυρισμούς του να είμαι πόρνη. Μακάρι παιδιά μου να μου'χε τύχει, αλλά κληρώθηκα πάλι πολίτης φέτος.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Όσο για τον Physiognomist ίσως να ήταν αυτός η πόρνη και όχι η Μελανία και γι' αυτό πήγε να με βγάλει.

Μαφία: Φινεύς, Libertus, Marjoriee, Ultraviolence/Tsarachaf
ΔΑ: Emilouko
Πόρνη: Physiognomist/Μελανία/Ultraviolence

Κάπως έτσι νομίζω είναι.

Και τώρα που το σκέφτομαι ο Φινεύς στα τελευταία του λόγια είπε ότι είναι sad και φαινόταν λίγο εκνευρισμένος λέγοντας ότι θα πει πράγματα στο post-game. Να νευρίασε επειδή βγήκε έπειτα από παρακίνηση του Libertus που ήταν συμμαφιόζοι; Χμμ... Για να δούμε λίγο ξανά τι λέει ο Φινεύς:


Το ποστ μου θα είναι λιτό. Είμαι και πολύ σαντ αυτή τη στιγμή, *sad*. Να πω ότι ξαφνιάστηκα; Θα το πω; Αφιέρωσα όσο πιο πολύ χρόνο είχα, είχα διάθεση, πολλή διάθεση. Έχετε λαθος γνώμη για μένα και θα φανεί πως μπορούσα να σας βοηθήσω παραπανω. Ξενέρωσα με το αποτέλεσμα και το πως προκλήθηκε , αλλά θα πω αρκετά και στο ποστ-γκέιμ μην ανησυχείτε. Για μένα 2 ξεχώρισαν, ο Libertus και η Σύλβια. Ο 1ος σε όλο το παιχνίδι δε μας τα έλεγε καλά. Πολύ τρολ, πολύ ό,τι να ναι. Προσέξτε τον. Η Σύλβια φέτος είναι στην κοσμάρα της. Ούτε ένα επιχείρημα, πολύ διαίσθηση και ψαχνό 0. Περίμενα περισσότερα από πολλούς ''έμπειρους'' παίκτες, τι να πω. Αυτά από μένα. Μέχρι την επόμενη ηχώ ή μια νεκροφάνεια, salut.
Ξενέρωσε με το αποτέλεσμα και το πώς προκλήθηκε (με το ότι δηλαδή σας έριξε πάνω μου ο Libertus; ). Ξεχώρισε γι' αυτόν ο Libertus που πολύ τρολ, πολύ ό,τι να 'ναι (πήγε και τους έριξε πάνω μου ο χαζός). ''Προσέξτε τον'', λέει. Αν ο Λιμπέρτους είναι φανερός μαφιόζος Α, τότε ο Φινέας εκμεταλλευόμενος το ότι θα νομίζουμε πως είναι αθώος επειδή έπεσε πάνω του ξαφνικό κύμα, κατηγορεί τον Λιμπέρτους, τον φανερό του για να τον αθωώσει ο Πληροφοριοδότης και να τον επαναφέρουμε με νεκροφάνεια. Ή ίσως και να κατηγορεί τον Λιμπέρτους εκδικητικά, επειδή τους έστειλε όλους πάνω του. Ο Λιμπέρτους ψήφισε πρώτος τον Φινέα για να τον αθωώσει στα μάτια του πληροφοριοδότη, έπειτα έστρεψε όλους πάνω στον Φινέα για να τον αθωώσει περισσότερο στα μάτια του πληροφοριοδότη αλλά δεν τους βγήκε, ο Φινέας έφυγε και κατηγορεί Λιμπέρτους εκδικητικά αλλά και για να αθωωθεί ώστε να τον επαναφέρουμε, όμως τους τα χάλασε η Χιμέλα με την τυμβωρυχία. Μπράβο dimijim, μου είχαν ξεφύγει αυτά. Νομίζω στέκει η θεωρία σου. Όλα κολλάνε.

Ikarionas μην διαστρεβλώνεις αυτά που έχω πει για να κολλάνε στις θεωρίες σου.
Τον κομφυ τον έχω πει αθώο.
Στο ποστ αυτό είπα ότι δεν βγάζει νόημα να κόψει την ΑΠ του ΔΑ, εκτός αν είναι μαφία που δεν γνωρίζει τον ΔΑ, δηλαδή πόρνη. Άρα δηλαδή ο κομφυ είναι αθώος αφού για το ρόλο της πόρνης υπάρχουν άλλοι στο μυαλό μου. Ουδέποτε τον είπα ΑΜ
Τώρα για τους ισχυρισμούς του να είμαι πόρνη. Μακάρι παιδιά μου να μου'χε τύχει, αλλά κληρώθηκα πάλι πολίτης φέτος.

Καλό μου αγόρι τι διαστρεβλώνω και τι δεν είπες ποτέ; Παρέπεμψα στο ποστ σου (ποστ 463) που μπορεί να το δει ο καθένας. Το ξαναπαραθέτω:

ComfortablySmug: Για κάποιο λόγο το play του τις πρώτες δύο μέρες μου φαινόταν περίεργο (?) παρόλα αυτά η ακύρωση της ΑΠ με κάνει να τον θεωρώ αθώο(?) Αν ο Physio είναι όντως ο ΔΑ, γιατί να πάει να τον κόψει απ'το να γλιτώσει η μαφία έναν γύρο ακόμη; Αν είναι μαφία μήπως έχει ρόλο που δεν ξέρει την ταυτότητα του ΔΑ;

Ποιος άλλος μαφιόζος έχει ρόλο που δεν ξέρει την ταυτότητα του ΔΑ; Ο Αντίπαλος Μαφιόζος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εγώ λέω να παίζουμε μόνο το Σαββατοκύριακο αφού φαίνεται τότε να μάς έρχονται καλές ιδέες. :P
Οτι δηλαδή ο μαφιόζος Λιμπ ψηφίζει τον μαφιόζο Φινέα, μετά λέει "ψηφίστε τον όλοι να τον αιφνιδιάσουμε", τον βγάζει και μετά ο Φινέας πάει και δίνει τον αρχιμαφιόζο του. Σας φαίνεται λογικό αυτό;
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Όσο για τον Physiognomist ίσως να ήταν αυτός η πόρνη και όχι η Μελανία και γι' αυτό πήγε να με βγάλει.

Μαφία: Φινεύς, Libertus, Marjoriee, Ultraviolence/Tsarachaf
ΔΑ: Emilouko
Πόρνη: Physiognomist/Μελανία/Ultraviolence

Κάπως έτσι νομίζω είναι.

Και τώρα που το σκέφτομαι ο Φινεύς στα τελευταία του λόγια είπε ότι είναι sad και φαινόταν λίγο εκνευρισμένος λέγοντας ότι θα πει πράγματα στο post-game. Να νευρίασε επειδή βγήκε έπειτα από παρακίνηση του Libertus που ήταν συμμαφιόζοι; Χμμ... Για να δούμε λίγο ξανά τι λέει ο Φινεύς:



Ξενέρωσε με το αποτέλεσμα και το πώς προκλήθηκε (με το ότι δηλαδή σας έριξε πάνω μου ο Libertus; ). Ξεχώρισε γι' αυτόν ο Libertus που πολύ τρολ, πολύ ό,τι να 'ναι (πήγε και τους έριξε πάνω μου ο χαζός). ''Προσέξτε τον'', λέει. Αν ο Λιμπέρτους είναι φανερός μαφιόζος Α, τότε ο Φινέας εκμεταλλευόμενος το ότι θα νομίζουμε πως είναι αθώος επειδή έπεσε πάνω του ξαφνικό κύμα, κατηγορεί τον Λιμπέρτους, τον φανερό του για να τον αθωώσει ο Πληροφοριοδότης και να τον επαναφέρουμε με νεκροφάνεια. Ή ίσως και να κατηγορεί τον Λιμπέρτους εκδικητικά, επειδή τους έστειλε όλους πάνω του. Ο Λιμπέρτους ψήφισε πρώτος τον Φινέα για να τον αθωώσει στα μάτια του πληροφοριοδότη, έπειτα έστρεψε όλους πάνω στον Φινέα για να τον αθωώσει περισσότερο στα μάτια του πληροφοριοδότη αλλά δεν τους βγήκε, ο Φινέας έφυγε και κατηγορεί Λιμπέρτους εκδικητικά αλλά και για να αθωωθεί ώστε να τον επαναφέρουμε, όμως τους τα χάλασε η Χιμέλα με την τυμβωρυχία. Μπράβο dimijim, μου είχαν ξεφύγει αυτά. Νομίζω στέκει η θεωρία σου. Όλα κολλάνε.



Καλό μου αγόρι τι διαστρεβλώνω και τι δεν είπες ποτέ; Παρέπεμψα στο ποστ σου (ποστ 463) που μπορεί να το δει ο καθένας. Το ξαναπαραθέτω:



Ποιος άλλος μαφιόζος έχει ρόλο που δεν ξέρει την ταυτότητα του ΔΑ; Ο Αντίπαλος Μαφιόζος.

Εγώ την πόρνη εννοούσα, τέλος πάντων.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εγώ την πόρνη εννοούσα, τέλος πάντων.

Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ αυτό κατάλαβα, οτι εννοεί την πόρνη, και τότε που το διάβασα και τώρα. Γενικά όταν λέμε κάποιον οτι είναι μαφία στο παιχνίδι εννοούμε τους μαφιόζους αλλά και τους πόρνη/ΔΑ. Δεν εννοούμε ποτέ τον ΑΜ. Εγώ έτσι το ξέρω.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Η εκτίμησή μου είναι ότι ο χθεσινός γύρος ήταν ένας κακός γύρος, βγάζοντας την Marjoriee στη λήξη της εβδομάδας. Δεν πιστεύω επ' ουδενί ότι άνηκε στη μαφία, με είχε πείσει ότι είναι αρχάρια και με επιβεβαίωσε το γεγονός ότι ξόδεψε τις κάρτες της. Ακόμα κι αν δεν βγάζαμε μαφιόζο λόγω της εξαίρεσης ψηφοφορίας του ultraviolence, θα μπορούσαμε τυχαία να βγάλουμε τον ΑΜ, ρόλο που σε κανένα ουράνιο και τόξο δεν θα μπορούσε να έχει η Marj. Σε αντίθεση με την κοινή γνώμη, πιστεύω ότι ο ΑΜ έχει συμφέρον να παίζει συντηρητικά, αν και θεωρητικά θα μπορούσε να στηρίξει τον ρόλο ο Ikarionas.

Περίμενα ότι θα έρθει ξανά στο προσκήνιο η δήθεν συνεργασία μου με την Έμιλυ, μιας και είναι η τελευταία ελπίδα της μαφίας να ανατρέψει το παιχνίδι. Με τον dimijim θα συμφωνήσω σε ένα πράγμα: ότι έχει λογική η Emilouko να είναι η ΔΑ και είναι ένα στοιχείο που μπορούν να προβάλλουν με μεγαλύτερη βεβαιότητα οι κακοί ρόλοι προς το συμφέρον τους. Εγώ δεν μπορώ να είμαι μαφιόζος και να έχω την ΔΑ Emilouko, καθώς πέρα από το προφανές, ότι σας προέτρεψα να ψηφίσετε τον Φινέα, δεν είχα κανένα λόγο να καρφωθώ τόσο ως μαφιόζος και να στέλνω τόσο καθαρά σήματα, από τη στιγμή που κανείς σας δεν με υποπτευόταν. Εάν η Μελανία είναι μαφιόζος, το λογικό θα ήταν να στείλει αυτή το σήμα, που ήταν ούτως ή άλλως κίνδυνο. Εάν πάλι η Μελανία ήταν πολίτης (που αμφιβάλλω) πάλι δεν είχα λόγο να ζητήσω την αντιστροφή ψήφων ανάμεσα σε 2 πολίτες και να με εκθέσω κατ' αυτόν τον τρόπο, όταν όλοι με θεωρείτε αθώο.

Ο dimijim βέβαια μου έδωσε το έναυσμα να ψάξω και να αποκαλύψω μπροστά στα μάτια σας το πραγματικό σήμα και την σύνδεση ultraviolence-Emilouko.
Προς το παρόν ψηφίζω ULTRAVIOLENCE, γιατί μου άρεσαν οι λεπτομέρειες για στίχους που έκαναν point out ο Ικαρίονας και η Cinefil. Απ' όλα όσα διάβαζα για κάποιο λόγο αυτό μου έκανε εντύπωση.
Εδώ βλέπουμε την Έμιλυ να ψηφίζει τον ultraviolence στον δεύτερο γύρο. Σαφώς σε εκείνη τη φάση του παιχνιδιού δεν μπορεί να έχει βρει τη μαφία της, δεδομένου ότι η συμμετοχή της στο παιχνίδι ήταν ισχνή.
Καλά ρε Έμιλυ, κι εσύ εκεί κόλλησες; Τι έχετε πάθει όλοι; Δεν περίμενα κάτι τέτοιο από'σένα, πρώτη φορά βάζω τραγούδια? Μυαλωμένη είσαι, μην βασίζεσαι μόνο σε κάτι τέτοιο.
Το πραγματικό σήμα:
Της λέει ότι δεν περίμενε να τον ψηφίσει και ότι είναι μυαλωμένη. Πού αποσκοπούν όλα αυτά; Μα προφανώς ο ultraviolence είναι μαφιόζος και η Έμιλυ η ΔΑ στην οποία δείχνει το σωστό δρόμο. Στη συνέχεια βέβαια ο ultraviolence καρφώνεται περισσότερο για το ότι έχει σχέση μαζί της:
Emilouko: Αυτά τα μαϊντάνου που λέει με τον Libertus, καθόλου δεν μου αρέσουν, κυρίως γιατί δεν μπορώ να τα ερμηνεύσω μιας και αναφέρθηκε και από τους 2. Ο Libertus λόγω του ότι έσπρωξε Φινεύς δεν γίνεται να έχει τέτοιο ρόλο ( με την μεριά της μαφίας εννοώ) οπότε ας υποθέσουμε ότι ήταν κάτι χιουμοριστικό κι ότι δεν υπάρχει κάτι μεταξύ τους; Αλλά και πάλι, τι μπορεί να σημαίνει όταν λες κάποιον.. μαϊντανό; :loltooth: Τα της Εμιλούκο τώρα, μου θυμίζει την παλιά κακή Έμιλυ των 42 & 43 όπου και ήταν μαφιόζα. Θα μπορούσε να'ναι τυχαίο βέβαια ή να μην έχει ρόλο μαφιόζου απαραίτητα αλλά βοηθού.
Μέσα σε μια δημοσίευση που σχολιάζει όλους τους παίκτες σε λίστα, εξαιρεί μόνο εμένα, που με εντάσσει στο σχολιασμό της Emilouko. Γιατί εξαιρεί εμένα από τη λίστα; Διότι θέλει να κάνει μια νύξη, ότι εγώ και η Εμιλούκο συνδεόμαστε. Γνωρίζει ότι η Έμιλυ είναι η ΔΑ του και επειδή φάνηκε ότι "συνεργάστηκα" μαζί της σε εκείνον τον γύρο προσπάθησε να ρίξει τα φώτα πάνω μου. Εάν όμως ο ultraviolence έχει ρόλο πολίτη, θα τον συνέφερε να αναπτύξει περισσότερο αυτό το σκεπτικό, για να με αποκαλύψει. Δεν το κάνει όμως, γιατί ξέρει ότι τον συμφέρει να μένει στην αφάνεια και περιμένει από τον dimijim να κάνει τη βρώμικη δουλειά. Τέλος, αναφέρει ότι η Εμιλουκο έχει κακό ρόλο και ότι θα μπορούσε να μην έχει ρόλο μαφιόζου αλλά βοηθού. Προφανώς όταν είσαι μαφιόζος, ξέρεις περισσότερα πράγματα. ;)

Για τον dimjim ισχύει ότι είπα τότε: μην δίνετε αξία στα λεγόμενά του. Απομονώστε τον.
Ο ultraviolence είναι μαφιόζος και η Έμιλυ η ΔΑ του. Ήταν μάλιστα από τους τελευταίους που την ψήφισαν. Ο ultraviolence ψήφισε τον i_lie_us στον πρώτο γύρο τυχαία και ασχολείται μαζί του μέχρι και σήμερα, την 6η μέρα του παιχνιδιού, επειδή δεν έχει σενάρια για το παιχνίδι. Εγώ έχω βοηθήσει τους πολίτες και το έχω αποδείξει. Σε ευχαριστούμε dimijim για τη βοήθεια σου. Καταθέτω την ψήφο μου στον ultraviolence.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Εγώ λέω να παίζουμε μόνο το Σαββατοκύριακο αφού φαίνεται τότε να μάς έρχονται καλές ιδέες. :P

Οτι δηλαδή ο μαφιόζος Λιμπ ψηφίζει τον μαφιόζο Φινέα, μετά λέει "ψηφίστε τον όλοι να τον αιφνιδιάσουμε", τον βγάζει και μετά ο Φινέας πάει και δίνει τον αρχιμαφιόζο του. Σας φαίνεται λογικό αυτό;


Όχι δεν φαίνεται λογικό αλλά γι' αυτό ο Φινέας του λέει ότι είναι ό,τι να 'ναι και λέει ότι στο post game θα πει πολλά. Λογικά παράπονα για τη μαφία του. Μπορεί να το είχαν στήσει κιόλας μαζί νομίζοντας ότι θα πιάσει και δεν θα πέσει τυμβωρυχία στον Φινέα. Ο Φανερός κατηγορεί και ψηφίζει τον κρυφό, έπειτα τους στέλνει όλους εκεί για να κόψει αντιδράσεις από πληροφοριοδότες αλλά τελικά αντί να πει κάποιος ότι δεν πηγαίνει στον Φινέα, όλοι τον ψήφισαν. Και αυτομάτως με αυτούς που τον ψήφισαν ο Libertus απέκλεισε άτομα για πληροφοριοδότες. Έπειτα μπορεί να μην περίμεναν να πέσει τυμβωρυχία και γι' αυτό ο Φινεύς κατηγόρησε τον Libertus και λέει να τον προσέχετε αλλά φάνηκε και εκνευρισμένος απ' την κίνησή του. O Libertus είναι ο Φανερός Μαφιόζος Α. Έκλεισε αυτό. Το ζήτημα είναι αν θα πρέπει να βγάλουμε αυτόν ή τον Ultra πρώτο. Τείνω να θεωρήσω ότι πρέπει να απαλλαγούμε απ' τον Ultra που έχει ήδη μια κάρτα και θα πάρει και δεύτερη. Αν έχουμε ΑΠ πρέπει να την ρίξουμε στον Ultra. Διότι ακόμη και πόρνη να είναι, ο Libertus θα πάρει μόνο μια κάρτα και οι πιθανότητες να είναι ακύρωση προφυλάκισης δεν είναι πολλές. Ο Ultra όμως μπορεί να έχει ακύρωση προφυλάκισης και να σώσει Libertus. Μετά μένει να δούμε αν ο Libertus θα πάρει νεκροφάνεια. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα μοιραστούν οι κάρτες την Κυριακή; Δηλαδή αν έχουμε δυο μαφιόζους μέσα και μια νεκροφάνεια πηγαίνει πάντα σε μαφιόζους, αυτό σημαίνει ότι ένας απ' τους δύο θα πάρει σίγουρα νεκροφάνεια;

Απ' την άλλη αν την ακύρωση δεν την πάρει ο Libertus αλλά ο άλλος μαφιόζος (σε περίπτωση που ο Ultra δεν είναι αλλά εγώ σας λέω ότι είναι ο κρυφός), τότε όποιος την παίξει για τον Ultra θα ξέρουμε ότι είναι ο άλλος κακός ρόλος και θα τους έχουμε βρεί όλους. Το σημαντικό είναι να μην πάρει ακύρωση ο Libertus. Άρα δυο γρήγορες κινήσεις πρέπει να γίνουν απ' τους πολίτες με το που θα ερθουν οι κάρτες. Άμεση προφυλάκιση στον Ultraviolence για να του κάψουμε τις δύο κάρτες. Τυμβωρυχία σε Έμιλυ ή/και Marjorie. Η δεύτερη είναι σίγουρη μαφιόζος που μπορούμε να βγάλουμε οριστικά έξω αλλά η Έμιλυ έχει και μια κάρτα στη διάθεσή της και αν δούμε τελικά αν ήταν μαφιόζος ή ΔΑ θα καταλάβουμε πολλά. Το ιδανικό είναι να υπάρχει ακόμη μια τυμβωρυχία σε πολίτη που την κράτησε και να πάρει κι άλλη την Κυριακή άλλος ένας και να τις βγάλουμε εκτός και τις δυο. Στην περίπτωση μιας τυμβωρυχίας ίσως η Marjorie να είναι η καλύτερη επιλογή για να ξεμπερδεύουμε με δεύτερο μαφιόζο.

Η εκτίμησή μου είναι ότι ο χθεσινός γύρος ήταν ένας κακός γύρος, βγάζοντας την Marjoriee στη λήξη της εβδομάδας. Δεν πιστεύω επ' ουδενί ότι άνηκε στη μαφία, με είχε πείσει ότι είναι αρχάρια και με επιβεβαίωσε το γεγονός ότι ξόδεψε τις κάρτες της. Ακόμα κι αν δεν βγάζαμε μαφιόζο λόγω της εξαίρεσης ψηφοφορίας του ultraviolence, θα μπορούσαμε τυχαία να βγάλουμε τον ΑΜ, ρόλο που σε κανένα ουράνιο και τόξο δεν θα μπορούσε να έχει η Marj. Σε αντίθεση με την κοινή γνώμη, πιστεύω ότι ο ΑΜ έχει συμφέρον να παίζει συντηρητικά, αν και θεωρητικά θα μπορούσε να στηρίξει τον ρόλο ο Ikarionas.

Περίμενα ότι θα έρθει ξανά στο προσκήνιο η δήθεν συνεργασία μου με την Έμιλυ, μιας και είναι η τελευταία ελπίδα της μαφίας να ανατρέψει το παιχνίδι. Με τον dimijim θα συμφωνήσω σε ένα πράγμα: ότι έχει λογική η Emilouko να είναι η ΔΑ και είναι ένα στοιχείο που μπορούν να προβάλλουν με μεγαλύτερη βεβαιότητα οι κακοί ρόλοι προς το συμφέρον τους. Εγώ δεν μπορώ να είμαι μαφιόζος και να έχω την ΔΑ Emilouko, καθώς πέρα από το προφανές, ότι σας προέτρεψα να ψηφίσετε τον Φινέα, δεν είχα κανένα λόγο να καρφωθώ τόσο ως μαφιόζος και να στέλνω τόσο καθαρά σήματα, από τη στιγμή που κανείς σας δεν με υποπτευόταν. Εάν η Μελανία είναι μαφιόζος, το λογικό θα ήταν να στείλει αυτή το σήμα, που ήταν ούτως ή άλλως κίνδυνο. Εάν πάλι η Μελανία ήταν πολίτης (που αμφιβάλλω) πάλι δεν είχα λόγο να ζητήσω την αντιστροφή ψήφων ανάμεσα σε 2 πολίτες και να με εκθέσω κατ' αυτόν τον τρόπο, όταν όλοι με θεωρείτε αθώο.

Ο dimijim βέβαια μου έδωσε το έναυσμα να ψάξω και να αποκαλύψω μπροστά στα μάτια σας το πραγματικό σήμα και την σύνδεση ultraviolence-Emilouko.

Εδώ βλέπουμε την Έμιλυ να ψηφίζει τον ultraviolence στον δεύτερο γύρο. Σαφώς σε εκείνη τη φάση του παιχνιδιού δεν μπορεί να έχει βρει τη μαφία της, δεδομένου ότι η συμμετοχή της στο παιχνίδι ήταν ισχνή.

Το πραγματικό σήμα:
Της λέει ότι δεν περίμενε να τον ψηφίσει και ότι είναι μυαλωμένη. Πού αποσκοπούν όλα αυτά; Μα προφανώς ο ultraviolence είναι μαφιόζος και η Έμιλυ η ΔΑ στην οποία δείχνει το σωστό δρόμο. Στη συνέχεια βέβαια ο ultraviolence καρφώνεται περισσότερο για το ότι έχει σχέση μαζί της:

Μέσα σε μια δημοσίευση που σχολιάζει όλους τους παίκτες σε λίστα, εξαιρεί μόνο εμένα, που με εντάσσει στο σχολιασμό της Emilouko. Γιατί εξαιρεί εμένα από τη λίστα; Διότι θέλει να κάνει μια νύξη, ότι εγώ και η Εμιλούκο συνδεόμαστε. Γνωρίζει ότι η Έμιλυ είναι η ΔΑ του και επειδή φάνηκε ότι "συνεργάστηκα" μαζί της σε εκείνον τον γύρο προσπάθησε να ρίξει τα φώτα πάνω μου. Εάν όμως ο ultraviolence έχει ρόλο πολίτη, θα τον συνέφερε να αναπτύξει περισσότερο αυτό το σκεπτικό, για να με αποκαλύψει. Δεν το κάνει όμως, γιατί ξέρει ότι τον συμφέρει να μένει στην αφάνεια και περιμένει από τον dimijim να κάνει τη βρώμικη δουλειά. Τέλος, αναφέρει ότι η Εμιλουκο έχει κακό ρόλο και ότι θα μπορούσε να μην έχει ρόλο μαφιόζου αλλά βοηθού. Προφανώς όταν είσαι μαφιόζος, ξέρεις περισσότερα πράγματα. ;)

Για τον dimjim ισχύει ότι είπα τότε: μην δίνετε αξία στα λεγόμενά του. Απομονώστε τον.
Ο ultraviolence είναι μαφιόζος και η Έμιλυ η ΔΑ του. Ο ultraviolence ψήφισε τον i_lie_us στον πρώτο γύρο τυχαία και ασχολείται μαζί του μέχρι και σήμερα, την 6η μέρα του παιχνιδιού, επειδή δεν έχει σενάρια για το παιχνίδι. Εγώ δεν ανήκω στη μαφία και το έχουμε αποδείξει. Σε ευχαριστούμε dimijim για τη βοήθεια σου. Καταθέτω την ψήφο μου στον ultraviolence.


Κι όμως είσαι μαφιόζος φανερός. Γι' αυτό προκάλεσες κύμα εναντίον του Φινέα. Για να βρεις τον Πληροφοριοδότη σου αλλά όπως κατάλαβες την πάτησες. Όχι μόνο έκαψες τον έναν μαφιόζο σου τον κρυφό αλλά σε έκαψε κι εκείνος στα τελευταία του λόγια. Ευχήσου να πάρεις πολύ χρήσιμη κάρτα στη μοιρασιά. Το ότι δίνεις τον Ultraviolence δεν λέει και τίποτα. Προδώθηκες απ' το ότι ξόδεψες την μοναδική κάρτα που σου έμεινε, για την Έμιλυ. Που υποτίθεται ότι την κατηγορούσες.

Σου αναγνωρίζω πάντως το ότι έπαιξες με τρόπο που θα έπαιζα εγώ σαν μαφιόζος. Θα έδινα άνετα δικούς μου για να αθωωθώ και να βρω πληροφοριοδότες ή ΑΜ. Δεν αλλάζω ψήφο γιατί θέλω να φύγει ο δίκαρτος πρώτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Κι όμως είσαι μαφιόζος φανερός. Γι' αυτό προκάλεσες κύμα εναντίον του Φινέα. Για να βρεις τον Πληροφοριοδότη σου αλλά όπως κατάλαβες την πάτησες. Όχι μόνο έκαψες τον έναν μαφιόζο σου τον κρυφό αλλά σε έκαψε κι εκείνος στα τελευταία του λόγια. Ευχήσου να πάρεις πολύ χρήσιμη κάρτα στη μοιρασιά. Το ότι δίνεις τον Ultraviolence δεν λέει και τίποτα. Προδώθηκες απ' το ότι ξόδεψες την μοναδική κάρτα που σου έμεινε, για την Έμιλυ. Που υποτίθεται ότι την κατηγορούσες.
Τι εννοείς δίνω τον ultraviolence; Τον έχω κατηγορήσει νωρίτερα από τους περισσότερους. Κατ' ουσίαν λες ότι Φινευς-ultraviolence-Libertus είμαστε μαφιόζοι και σφαζόμαστε από την αρχή του παιχνιδιού. Αυτό που λες είναι τελείως άστοχο από τη στιγμή που η μαφία δεν πάει καλά. Η Έμιλυ δεν κινδύνευε όταν ξόδεψα την κάρτα μου. Δεν ξέρω πόσες φορές θες να σου το πω.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 05/08:

1.CiNeFiL
2. ComfortablySmug
3. dimijim --> Libertus
4. Himela
5. i_lie_us
6. Ikarionas --> ultraviolence
7. Jkaradakov
8. Libertus --> ultraviolence
9. tsarachaf
10. ultraviolence --> i_lie_us

Ψήφοι:
2 ultraviolence
1 i_lie_us
1 Libertus

Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08
Emilouko - Ψηφοφορία 01/08
Johnny15 - Δολοφονία 02/8
Marjoree26 - Ψηφοφορία 02/08

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες:
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών:
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
Ενεργοποίηση Κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από ultraviolence
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Marjoree26
 

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Σύλβια, σε παρακαλώ, μην κολλήσεις κι εσύ. Σκέψου ότι μπορεί το σενάριο σου για τον Φύσιο ΔΑ να είναι λάθος. Δε γίνεται το μαϊντάνου να μην είναι σήμα όπως κι όλα όσα ακολούθησαν σε εκείνη την ψηφοφορία ανάμεσα σε Χάρη κι Έμιλυ.

Ικαρίων, μην κάνεις focus στο τι κάρτες κρατάει η Μαφία τώρα αλλά κάνε focus στα νούμερα. Για τον Χάρη δεν υπάρχει άλλος ρόλος που να ταιριάζει, είναι σίγουρα Μαφιόζος. Για τον Ούλτρα μπορεί να υπάρχει η περίπτωση να είναι και Πόρνη και να ψάχνουμε κάποιον άλλον πολύ καλά κρυμμένο Μαφιόζο. Δε λέω ότι δεν πρέπει να φύγει ο Ούλτρα, πρέπει να φύγει γιατί μπορεί να είναι κι αυτός Μαφία κι η Πόρνη να παίζει κάπου ανάμεσα σε Φύσιο και Μελανία. Αλλά είναι πολύ σημαντικό αύριο να φύγει ο πιο πιθανός Μαφιόζος κι όχι αυτός με τις περισσότερες κάρτες. Βγάζουμε Κυριακή βράδυ ή στην ψηφοφορία της Δευτέρας το Χάρη και την Τρίτη τον Ούλτρα. Αν υπάρχει περίπτωση ο Ούλτρα να είναι Πόρνη και να υπάρχει κι άλλος Μαφιόζος μαζί με τον Χάρη, αν αύριο έρθει μια Νεκροφάνεια για τη Μαφία και προλάβουν και την παίξουν σωστά τότε μπορεί και να κινδυνεύουμε με κάρφωμα Μακελειό. Και κάρφωμα Μακελειό σημαίνει έξω Πληροφοριοδότης, Ντετέκτιβ, Μέντιουμ κι ένας πολίτης απ τη δολοφονία. Θα χάσουμε 4 πολίτες και θα είμαστε πραγματικά τυφλοί και θα πρέπει να βρούμε έναν πολύ καλά κρυμμένο Μαφιόζο (ειδικά αν η Νεκροφάνεια έρθει στο Χάρη κι έτσι ο δεύτερος Μαφιόζος δε φανεί). Γι αυτό πιστεύω ότι πρέπει να φύγει ΑΜΕΣΑ ο Χάρης, εφόσον η Έμιλυ είναι ΔΑ δε γίνεται ο Χάρης να έχει άλλο ρόλο και πρέπει να μειώσουμε όσο περισσότερο γίνεται τις πιθανότητες αύριο η Μαφία να βγάλει Κάρφωμα.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Καλησπέρα Παλέρμο.

Ίσως γράψω κάτι μεγαλύτερο αργότερα σήμερα ή αύριο.
Διαβάζοντας πάντως λίγο τα σημερινά γραφόμενα θα πω ότι μου φαίνεται ακραίο ο ultra να 'ναι πόρνη και να χώθηκε έτσι στο παιχνίδι με την αναφορά στο #43. Αν πρέπει να του δώσω κακό ρόλο θα του δώσω του μαφιόζου που προσπαθεί να βρει την πόρνη, παρά της ίδιας της πόρνης.

Αντίστοιχα αν πρέπει να δώσω κακό ρόλο στον Physio θα του δώσω της πόρνης. Προσωπικά δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι ο Physio είναι ο ΔΑ που άφησε την ψήφο του σε μένα και πήγε τόσες ώρες για καφέ ξέρω 'γω, δεν την εκμεταλλεύτηκε καν για να ανεβάσει το άτομο που είχε πρόθεση ν' αλλάξει, ειδικά αν φαινότανε (το αν φαινότανε ή όχι θα το τσεκάρω αργότερα) ότι στην ψηφοφορία δεν θα υπήρχε καθαρό κεφάλι για να την κάνει.
Και μιας που λέω για ψηφοφορία, η πιο κομβική ψηφοφορία για εμένα είναι της Τρίτης που έφυγε ο Φινευς και με βάση αυτήν ίσως αργότερα αν έχω την όρεξη και το χρόνο να μελετήσω αυτήν.

Σε γενικά σχόλια, να πω ότι μου φαίνεται too good to be true να έχουμε 3 μαφιόζους έξω. Θα υποθέσω ότι υπάρχει ένας για τον οποίο κυκλοφορούν υποψίες (πχ. ultra/εγώ, γι'αυτό και κανείς εκ των δύο μας δεν περιμένω να πεθάνει τη Δευτέρα) κι ένας για τον οποίον σπανίως υπάρχουν υποψίες (κι εδώ εντάσσονται και σενάρια μεγάλων plot twists ίσως τα οποία δεν ξέρω αν έχει σημασία να εξετάσουμε από τώρα).
Όταν φύγει ένας από τους δύο μετά μπορεί να ξεκινήσει η εύρεση για πιθανό τέταρτο και ταυτόχρονα η εύρεση ΑΜ.

Κλείνοντας να πω ότι αν εμένα μου έρθει νεκροφάνεια αύριο, θα την ρίξω iliaso. Δε δένω κόμπο όπως εσείς ότι είναι μάγισσα και συνεχίζω να κατακρίνω το role-calling πολιτών. Θα την ρίξω εκεί γιατί είναι δίκαρτος πολίτης απλά. Απ' την άλλη βέβαια αν είναι μάγισσα και έχει καλές κάρτες θα έπαιζε κάποια το μοιραίο βράδυ να μου πεις, αλλά δε βαριέσαι.
Αν μου έρθει τύμβω, δυσκολεύομαι να αποφασίσω αν θα βοηθούσε περισσότερο να τη ρίξω σε Μελανία ή Εμιλούκο οπότε μάλλον θα την πάω όπου θεωρείτε εσείς καλύτερο.
(Εμιλούκο btw τελευταία λόγια δεν πήραμε, κι αν θυμάμαι καλά από το αρχαίο βιβλίο των κανόνων που λέτε και οι παλαιότεροι, πλέον δεν τα δικαιούται αφού πέρασε το 24ωρο).

Αν μου έρθει προφυλάκιση θα τη ρίξω στο άτομο για το οποίο έχω περισσότερες υποψίες αυτή τη στιγμή (ultraviolence, ο οποίος και παίρνει για την ώρα την ψήφο μου).

Η αλήθεια είναι ότι στην τελική ψηφίζω ultra επειδή ξέρω την δική μου αθωότητα και δεν ξέρω πως να εκμεταλλευτώ την ψήφο μου καλύτερα. Δεν είναι ότι δεν κατανοώ τους λόγους που με ψηφίζει (πέραν των δύο πρώτων που ήταν λίγο στα κουτουρού), όπως δεν μπορώ να μην κατανοήσω το λόγο που με ψηφίζει ή με έχει για ύποπτο οποιοσδήποτε γιατί όπως είμαστε κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος εδώ.

Τέλος επειδή ειπώθηκε και το 'να (μην) προδώσω την ομάδα μου' θα πω ότι ο λόγος που εν τέλει ψήφισα για την Πέμπτη δεν είναι για να μην προδώσω την ομάδα μου, αλλά για να μην προδώσω το παιχνίδι. Για να είμαι ειλικρινής όταν το παιχνίδι φτάνει σε ψυχοφθόρα για εμένα επίπεδα όπως μετά το αποτέλεσμα της τύμβω μου, χέστηκα αν θα την προδώσω την ομάδα μου, ειδικά αν αυτή είναι πολυπληθέστερη και μια χαρά θα επιβιώσει και μετά από μία απώλεια μου. Η ψυχική μου ηρεμία μπαίνει πάνω από εκείνη.

Τα ξαναλέμε Παλέρμο.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Σύλβια, σε παρακαλώ, μην κολλήσεις κι εσύ. Σκέψου ότι μπορεί το σενάριο σου για τον Φύσιο ΔΑ να είναι λάθος. Δε γίνεται το μαϊντάνου να μην είναι σήμα όπως κι όλα όσα ακολούθησαν σε εκείνη την ψηφοφορία ανάμεσα σε Χάρη κι Έμιλυ.

Ικαρίων, μην κάνεις focus στο τι κάρτες κρατάει η Μαφία τώρα αλλά κάνε focus στα νούμερα. Για τον Χάρη δεν υπάρχει άλλος ρόλος που να ταιριάζει, είναι σίγουρα Μαφιόζος. Για τον Ούλτρα μπορεί να υπάρχει η περίπτωση να είναι και Πόρνη και να ψάχνουμε κάποιον άλλον πολύ καλά κρυμμένο Μαφιόζο. Δε λέω ότι δεν πρέπει να φύγει ο Ούλτρα, πρέπει να φύγει γιατί μπορεί να είναι κι αυτός Μαφία κι η Πόρνη να παίζει κάπου ανάμεσα σε Φύσιο και Μελανία. Αλλά είναι πολύ σημαντικό αύριο να φύγει ο πιο πιθανός Μαφιόζος κι όχι αυτός με τις περισσότερες κάρτες. Βγάζουμε Κυριακή βράδυ ή στην ψηφοφορία της Δευτέρας το Χάρη και την Τρίτη τον Ούλτρα. Αν υπάρχει περίπτωση ο Ούλτρα να είναι Πόρνη και να υπάρχει κι άλλος Μαφιόζος μαζί με τον Χάρη, αν αύριο έρθει μια Νεκροφάνεια για τη Μαφία και προλάβουν και την παίξουν σωστά τότε μπορεί και να κινδυνεύουμε με κάρφωμα Μακελειό. Και κάρφωμα Μακελειό σημαίνει έξω Πληροφοριοδότης, Ντετέκτιβ, Μέντιουμ κι ένας πολίτης απ τη δολοφονία. Θα χάσουμε 4 πολίτες και θα είμαστε πραγματικά τυφλοί και θα πρέπει να βρούμε έναν πολύ καλά κρυμμένο Μαφιόζο (ειδικά αν η Νεκροφάνεια έρθει στο Χάρη κι έτσι ο δεύτερος Μαφιόζος δε φανεί). Γι αυτό πιστεύω ότι πρέπει να φύγει ΑΜΕΣΑ ο Χάρης, εφόσον η Έμιλυ είναι ΔΑ δε γίνεται ο Χάρης να έχει άλλο ρόλο και πρέπει να μειώσουμε όσο περισσότερο γίνεται τις πιθανότητες αύριο η Μαφία να βγάλει Κάρφωμα.

Αν είναι για ψηφοφορία, συμφωνώ ότι προέχει να βγει ο Libertus. Αν όμως πρέπει να παιχτεί προφυλάκιση νομίζω πως πρέπει να πέσει στον Ultra και όχι στον Libertus διότι ο Libertus θα πάρει μια κάρτα. Αν είναι τυχερός και πάρει την ακύρωση προφυλάκισης χαλάλι του. Αν δεν την πάρει όμως, οι πιθανότητες είναι περισσότερες στο να έχει ακύρωση προφυλάκισης στα χέρια του ο Ούλτρα. Και άρα αν πέσει ΑΠ στον Λιμπέρτους ο Ούλτρα θα τον σώσει και θα τη χάσουμε. Αν όμως ρίξουμε στον Ούλτρα και δεν πάρει ακύρωση ο Λιμπέρτους τότε είτε θα κάψουμε τις δυο κάρτες του Ούλτρα και θα φύγει ανενόχλητος είτε θα αναγκαστεί να αποκαλυφθεί ο κρυφός μαφιόζος για να σώσει τον Ούλτρα. Μετά μένει να δούμε αν θα πάρουν και νεκροφάνεια, ώστε να φέρουν πίσω τον Ούλτρα. Γι' αυτό σκέφτομαι τις κάρτες, για να δω που συμφέρει η προφυλάκιση. Αν δεν πέσει προφυλάκιση και πάμε με ψηφοφορία έχεις δίκιο, πρέπει να φύγει ο Libertus.


Libertus σχετικά με αυτό που λες ότι έπαιξες την κάρτα σου ενώ η Έμιλυ δεν κινδύνευε και επειδή νόμιζες ότι η Μελανία θα ψήφιζε Έμιλυ, αυτό δεν ισχύει. Εφόσον κατηγορείς Έμιλυ, την ανεβάζεις να φύγει. Δεν της ακυρώνεις ψήφο βγάζοντάς την εντελώς απ' τον κίνδυνο. Άλλωστε την κατηγορούσες υποτίθεται. Οκ κατηγορούσες Μελανία αλλά δεν θα έπρεπε να σε στενοχωρεί το αν θα έφευγε τελικά η Έμιλυ. Αλλά δεν ήθελες να συμβεί κάτι τέτοιο.


Αλλαγή ψήφο σε LIBERTUS
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 05/08:

1.CiNeFiL
2. ComfortablySmug
3. dimijim --> Libertus
4. Himela
5. i_lie_us --> ultraviolence
6. Ikarionas --> Libertus
7. Jkaradakov
8. Libertus --> ultraviolence
9. tsarachaf
10. ultraviolence --> i_lie_us

Ψήφοι:
2 ultraviolence
2 Libertus
1 i_lie_us

Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08
Emilouko - Ψηφοφορία 01/08
Johnny15 - Δολοφονία 02/8
Marjoree26 - Ψηφοφορία 02/08

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες:
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών:
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
Ενεργοποίηση Κάρτας: Εξαίρεση ψηφοφορίας από ultraviolence
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Marjoree26
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από Marjoree26
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Κλείνοντας να πω ότι αν εμένα μου έρθει νεκροφάνεια αύριο, θα την ρίξω iliaso. Δε δένω κόμπο όπως εσείς ότι είναι μάγισσα και συνεχίζω να κατακρίνω το role-calling πολιτών. Θα την ρίξω εκεί γιατί είναι δίκαρτος πολίτης απλά. Απ' την άλλη βέβαια αν είναι μάγισσα και έχει καλές κάρτες θα έπαιζε κάποια το μοιραίο βράδυ να μου πεις, αλλά δε βαριέσαι.

Συμφωνώ στην επαναφορά του iliaso ή και του Johnny.


Αν μου έρθει τύμβω, δυσκολεύομαι να αποφασίσω αν θα βοηθούσε περισσότερο να τη ρίξω σε Μελανία ή Εμιλούκο οπότε μάλλον θα την πάω όπου θεωρείτε εσείς καλύτερο.

Σίγουρα όχι στη Μελανία. Θα έλεγα πως το καλύτερο είναι να πέσει σε Marjorie για να φύγει μαφιόζος εκτός οριστικά. Αλλιώς Εμιλούκο. Όχι όμως Μελανία.

Αν μου έρθει προφυλάκιση θα τη ρίξω στο άτομο για το οποίο έχω περισσότερες υποψίες αυτή τη στιγμή (ultraviolence, ο οποίος και παίρνει για την ώρα την ψήφο μου).

Ναι σωστό
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Σημείωση για κάρτες:
Οδηγίες προς την ΣΕ:
-Σύμφωνα με τα παραπάνω πρώτα μοιράζονται όλες οι κάρτες οι οποίες έχουν περιορισμούς σε όσους περισσότερους παίχτες είναι δυνατό και ύστερα μοιράζονται οι κάρτες που δεν έχουν περιορισμούς εναλλάξ η κάθε μία στους παίχτες.
- Η επιπλέον κάρτα που μοιράζεται στην αρχή της κάθε εβδομάδας μοιράζεται με τον εξής τρόπο: Οι κάρτες 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10 δίνονται μία φορά η κάθε μία και οι κάρτες 3 και 4 στους παίχτες που έχουν απομείνει χωρίς περιορισμό στον αριθμό.
Είμαστε 10 οπότε θα δοθεί ένα τύπος κάρτας στον καθένα χωρίς περιορισμό (με μόνο περιορισμό η ΑΔ να πάει σε πολίτη για να 'μαι ακριβής). Η νεκροφάνεια μπορεί να πάει οπουδήποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top