Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Λοιπόν. Πάλι έφαγες κόλλημα.

1) Πρώτον την ώρα που ψήφισε ο τσαρα τη Μελανία ήταν 20:09 και εκείνη την ώρα παίχτηκαν κάρτες, αλλαγές και ακυρώσεις, ώστε θα ήταν αδύνατο να ξέρει σε ποιο σημείο είναι η ψηφοφορία και να προσπαθήσει να φέρει ισοβαθμία τον οποιοδήποτε. Δεύτερον και σημαντικότερο γιατί θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω: Ο physio ως ΔΑ περίμενε τους μαφιόζους να ρίξουν αυτόν στην ψηφοφορία και να ανεβάσουν τη Μελανία ώστε να πετύχει η ιδιότητά του. Αν ο Τσαρα λοιπόν είναι μαφιόζος και ήξερε οτι ο physio είναι ΔΑ, αυτό ακριβώς προσπάθησε να κάνει! Ψήφισε τη Μελανία ώστε να την ανεβάσει και να πετύχει η αλλαγή ψήφων! Και αυτό εσύ δεν το είδες; Επειδή κόλλησες τώρα οτι εκτός από Εμιλυ, Μαρτζη και Ούλτρα είναι μαφιόζοι και κλείδωσες;


2) Οπότε η σίγουρη μαφιόζα δίνει στεγνά δύο ακόμα μαφιόζους της;

Κανένα κόλλημα. Όλα δένουν.

1) Ο Τσάρα ψήφισε τη Μελανία όταν εκείνη έριξε τον εαυτό της στην τρίτη ψήφο ανεβάζοντας τον Φυσιογνώμω στην πέμπτη για να την ανεβάσει στην τέταρτη και να βοηθήσει. Και αν άλλος ένα ψήφιζε Μελανία εκεί θα είχαμε ισοβαθμία. Οπότε όχι δεν προσπάθησε να την ανεβάσει για να τη σώσει ο ΔΑ. Και δεν βρήκα κανένα ύποπτο ποστ του Τσάρα για Φύσιο.

2) Αν οι υποψίες μου είναι σωστές η Εμιλούκο ήταν φανερή μαφιόζος του πληροφοριοδότη. Κατηγόρησε άτομα για να μπερδέψει τον πληροφοριοδότη της και μέσα σε αυτά ΝΑΙ έβαλε και τους άλλους δύο μαφιόζους της, εκ των οποίων ο ένας ήταν φανερός και ίσως ο ΑΜ να μην ψήφιζε Εμιλούκο ακριβώς γι' αυτό. Δεν τους ψήφισε άλλωστε. Τους ανέφερε ως υπόπτους. Δεν βρίσκω τίποτα περίεργο στο να λες αν δίνει στεγνά δυο ακόμη μαφιόζους της. Άλλωστε έστω ότι τους δίνει, ποιος θα την πιστέψει μόλις μαθευτεί και απ' το μέντιουμ ότι είναι μαφιόζα; Δεν βρίσκω τίποτα περίεργο σ' αυτό που έκανε. Ίσως ήθελε να νομίζουμε ότι αποκλείεται να έδωσε και τους δυο, άντε μόνο τον έναν. Αλλα θεωρώ ότι έδωσε και τους δύο. Και με σειρά τις επόμενες μέρες πρέπει να προσπαθήσουμε να τους βγάλουμε. Έτσι κι αλλιώς δεν έχουν προσφέρει και οι δυο κάτι στο παιχνίδι μέχρι στιγμής από άποψη σεναρίων κλπ. Ο Ούλτρα βγαίνει και πάει να στρέψει τα βλέμματα στον i lie us και η Μαρτζορί στον Κομφόρταμπλι λέγοντας πως η Έμιλυ της φαίνεται αθώα. Έκανα κι ένα σχετικό ποστ σήμερα αλλά μάλλον το περάσατε για αεροθεωρία. Όπως και να 'χει ψηφίζω το όνομα της τραγουδίστριας του παρακάτω άσματος.






Αν τυχόν έχει καμιά εξαίρεση ψηφοφορίας θα αλλάξω σε Ultraviolence. Αυτά.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
αγαπητέ ικαριωνα θα σου ηταν ευκολο να μου εξηγησεις αναλυτικα γιατι με ψηφίζεις?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Κανένα κόλλημα. Όλα δένουν.

1) Ο Τσάρα ψήφισε τη Μελανία όταν εκείνη έριξε τον εαυτό της στην τρίτη ψήφο ανεβάζοντας τον Φυσιογνώμω στην πέμπτη για να την ανεβάσει στην τέταρτη και να βοηθήσει. Και αν άλλος ένα ψήφιζε Μελανία εκεί θα είχαμε ισοβαθμία. Οπότε όχι δεν προσπάθησε να την ανεβάσει για να τη σώσει ο ΔΑ. Και δεν βρήκα κανένα ύποπτο ποστ του Τσάρα για Φύσιο.
Και ξαναλέω, πότε πρόλαβε να δει ο τσαρα τις αλλαγές και τις κάρτες και να κάνει αριθμητική όταν αυτές έγιναν το ίδιο ακριβώς λεπτό;

Και πού το ξέρεις οτι δεν προσπάθησε να την ανεβάσει και προσπάθησε να φέρει ισοψηφία; Εγώ σού λέω οτι προσπάθησε να την ανεβάσει, όπως ακριβώς θα περίμενε ο ΔΑ να κάνει ένας μαφιόζος του!

Περιμένεις εσύ οτι ο τσαρα, όντας ο έμπειρος παίκτης που είναι, θα δώσει σήματα στον ΔΑ του που εσύ θα καταλάβεις; Έχεις δει το παιχνίδι του τσαρα;

Αλλά έστω λοιπόν οτι ο τσαρα είναι αθώος. Μπορείς να μου βρεις και να μού πεις περιεκτικά ποιους ενόχους έχει δώσει; Ή γενικότερα ως πολίτης τί έχει προσφέρει στο παιχνίδι; Γιατί εγώ αυτό που έχω δει από τσαρα είναι οτι σχολιάζει τις κινήσεις όλων, κάνει κάποιες θεωρίες με γκρουπάκια που δεν βοηθούν ιδιαίτερα, κι όταν τον ρωτάω να μου πει ένα, δύο, τρεις, τέσσερεις υπόπτους, επιμένει στα γκρουπάκια και τσαντίζεται.

Λοιπόν όχι Ικαρίονα, δε θα ακολουθήσουμε σαν πρόβατα την θεωρία σου οτι μαρτζ και ούλτρα είναι μαφιόζοι επειδή τώρα έτσι σού έκατσε. Η θεωρία σου για Μελανία ΔΑ ήταν 100% λάθος κι όμως μάς έπρηξες μια ολόκληρη μέρα και να σε εμπιστευτούμε ΒΡΕ και ακούστε τον Ικαρίονα κλπ. Λοιπόν, άσε και κάναν άλλο να σκεφτεί από μόνος του.

Παρ' όλα αυτά, επειδή κι εγώ μαφιόζους ψάχνω, δώσε μου κι άλλα στοιχεία για μαρτζ και ούλτρα και το συζητάμε ως αύριο.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
αγαπητέ ικαριωνα θα σου ηταν ευκολο να μου εξηγησεις αναλυτικα γιατι με ψηφίζεις?


αγαπητή Μarjorie, θα σου απαντήσω όσο αναλυτικά θες αλλά πρώτα περιμένω να κάνεις ένα κείμενο με το τι κατάλαβες απ' το παιχνίδι και να μας δείξεις τις σκέψεις σου, τις οποίες κρατάς τόσο καιρό ως επτασφράγιστο μυστικό και απλώς μπαίνεις για να ψηφίσεις. Είπες ότι μέχρι 1 του μηνός δεν θα μπορείς να πολυμπαίνεις, μετά τις 12.00 το βράδυ μπαίνουμε στις 2 του μηνός οπότε περιμένω κείμενο που θα μας κατατοπίσεις με σκέψεις σου. Αφού κάνεις αυτό το κείμενο είτε το βράδυ είτε μέσα στην Παρασκευή, κατά προτίμηση πριν τη δολοφονία γιατί δεν θα ήθελα να σε σκοτώσει η μαφία, τότε θα σου γράψω κι εγώ το δικό μου με όλες τις λεπτομέρειες. Διότι, αν δεν γράψεις τίποτε τότε αρκεί σαν λόγος το ότι δεν μας βοήθησες σε τίποτα ως πολίτης εδώ και 4 μέρες και άρα προτιμώ να βγάλω αδρανείς παίκτες σαν εσένα που δεν συμμετέχουν και που αργότερα θα με μπερδεύουν για το αν είναι ξενερωμένοι πολίτες ή μαφιόζοι που προσπαθούν να κρυφτούν, παρά να βγάλω άτομα που μιλούν ή δίνουν στοιχεία ή έχουν συμβάλλει στο να βγουν μαφιόζοι. Έχουν χαθεί παιχνίδια από μαφιόζους στυλ Μάιρας ή Νεφέλης Γκραφ που την βολεύονταν στη σιωπή και όλοι τους θεωρούσαν πολίτες μέχρι που τους πετούσαν το μαχαίρι. Δεν σκοπεύω να χάσω από τέτοιο μαφιόζο σε αυτό το παιχνίδι. Αν έχω πέσει τόσο έξω και οι εναπομείναντες μαφιόζοι είναι στους λαλίσαντες, θα τους βρω εύκολα από πράγματα στον λόγο τους. Τους σιωπηλούς όμως τους θέλω εκτός παιχνιδιού έπειτα από 4 μέρες παιχνιδιού. Αναμένω με ανυπομονησία το κείμενό σου. Λόγω ανειλημμένης υποχρέωσης, σε περίπτωση που αποφασίσεις να γράψεις το κείμενό σου τώρα το βράδυ, θα δυσκολευτώ να απαντήσω πριν τις 2 το βράδυ. Μετά αν δεν νυστάζω πολύ θα απαντήσω. Σου υπόσχομαι να έχεις απάντηση πριν την ανακοίνωση της δολοφονίας.

<3
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Η Μελανία από πού κι ως πού είναι πόρνη; Πώς έχει προκύψει αυτό; Πλζ κάποιος να μού το εξηγήσει.
 

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!Ακολουθεί rant, προετοιμαστείτε

Και ξαναλέω, πότε πρόλαβε να δει ο τσαρα τις αλλαγές και τις κάρτες και να κάνει αριθμητική όταν αυτές έγιναν το ίδιο ακριβώς λεπτό;

Και πού το ξέρεις οτι δεν προσπάθησε να την ανεβάσει και προσπάθησε να φέρει ισοψηφία; Εγώ σού λέω οτι προσπάθησε να την ανεβάσει, όπως ακριβώς θα περίμενε ο ΔΑ να κάνει ένας μαφιόζος του!

Περιμένεις εσύ οτι ο τσαρα, όντας ο έμπειρος παίκτης που είναι, θα δώσει σήματα στον ΔΑ του που εσύ θα καταλάβεις; Έχεις δει το παιχνίδι του τσαρα;

Αλλά έστω λοιπόν οτι ο τσαρα είναι αθώος. Μπορείς να μου βρεις και να μού πεις περιεκτικά ποιους ενόχους έχει δώσει; Ή γενικότερα ως πολίτης τί έχει προσφέρει στο παιχνίδι; Γιατί εγώ αυτό που έχω δει από τσαρα είναι οτι σχολιάζει τις κινήσεις όλων, κάνει κάποιες θεωρίες με γκρουπάκια που δεν βοηθούν ιδιαίτερα, κι όταν τον ρωτάω να μου πει ένα, δύο, τρεις, τέσσερεις υπόπτους, επιμένει στα γκρουπάκια και τσαντίζεται.

Λοιπόν όχι Ικαρίονα, δε θα ακολουθήσουμε σαν πρόβατα την θεωρία σου οτι μαρτζ και ούλτρα είναι μαφιόζοι επειδή τώρα έτσι σού έκατσε. Η θεωρία σου για Μελανία ΔΑ ήταν 100% λάθος κι όμως μάς έπρηξες μια ολόκληρη μέρα και να σε εμπιστευτούμε ΒΡΕ και ακούστε τον Ικαρίονα κλπ. Λοιπόν, άσε και κάναν άλλο να σκεφτεί από μόνος του.

Παρ' όλα αυτά, επειδή κι εγώ μαφιόζους ψάχνω, δώσε μου κι άλλα στοιχεία για μαρτζ και ούλτρα και το συζητάμε ως αύριο.


Να τώρα ας πούμε θα μου πεις πάλι ότι τσατίζομαι. Προφανώς και τσατίζομαι!! Όταν αναγκάζομαι να ξοδεύω υπερβολικά περισσότερο χρόνο απ' ότι θα ήθελα να ξοδεύω για το παιχνιδι και να είναι ολοφάνερο ότι δε με διαβάζετε. Λοιπόν, σε αυτό το ποστ έγραψα αναλυτικότατα απαντήσεις και σχόλια στα περισσότερα θέματα τις χθεσινής ημέρας, είπα την γνώμη μου για τις περισσότερες θεωρίες που κυκλοφορούσαν μέχρι εκείνη την ώρα και επέκτεινα την θεωρία με τα γκρουπάκια όπως λες. Στο τέλος αυτού του ποστ, έδωσα μία λίστα με το ποιοι θα μπορούσαν να είναι μαφιόζοι κατά την άποψή μου και με βάση αυτή την θεωρία, αντίστοιχα έδωσα και εναλλακτική θεωρία για ΔΑ. Αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε. Αν θέλεις να με θεωρείς ένοχο, κανένα πρόβλημα, αλλά δεν θα δεχτώ να μου λέτε ότι δεν προσφέρω, διότι έχω ξοδεύω υπερβολικά πολύ χρόνο για να δώσω κάποιες θεωρίες με βάση την λογική, αλλά αρνείστε να ασχοληθείτε μαζί τους και κάθεστε όλη την ώρα και ασχολείστε με το καινούριο πράγμα που κατέβασε το κεφάλι του ικαρίωνα, τα οποία more often than not, είναι θέμα τύχης όταν πετυχαίνουν.
Έγραψα μία θεωρία και σχολίασα και θεωρίες άλλον, μπήκε κανείς στον κόπο να σχολιάσει, να γίνει συζήτηση; Όχι. Αν δεν γίνει αυτό, πώς θα πάρω feedback για να δω που μπορεί να μπάζει η θεωρία μου και να σκεφτώ εναλλακτικές; Ζητάτε από τον κόσμο να γράψει, αλλά όταν γράφει τον αγνοείτε και μετά ζητάτε και τα ρέστα. Δεν παίζετε έτσι το Palermo και πολύ λυπάμαι που αναγκάζομαι να κάνω τα ίδια σχόλια για άλλη μια χρονιά.

ΤΕΛΟΣ RANT

Σε άλλα νέα, νομίζω ότι κι εγώ συμφωνώ ότι η μάγισσα έκανε την δολοφονία σήμερα, γιατί μπορεί να είχα βάλει στην λίστα τον Iliaso σαν πιθανό ύποπτο, αλλά μόνο και μόνο γιατί δεν είχα κάτι που να μπορεί να τον βγάλει εξ' ολοκλήρου και το είχα αναφέρει κιόλας. Επίσης δεν μου ταιριάζει καθόλου για ΑΜ, ειδικά βλέποντας ξανά τα ποστ του. Θεωρώ σχετικά καλή δολοφονία την Μελ, γιατί για μένα είχε πιθανότητες να είναι στην μαφία.

Τώρα για την Έμιλυ που αποχώρησε την είχα για πιθανό ΔΑ, παρά για μαφιόζο. Το ιδανικό θα ήταν να πάρουμε κάποιες πληροφορίες για αυτήν, αν έχουμε Μέντιουμ μέσα, γιατί να πέσει τυμβωρυχία το βλέπω σχετικά απίθανο, ειδικά αν είναι μαφιόζα, γιατί μάλλον η τελευταία τυμβωρυχία, αν υπάρχει, είναι στα χέρια της μαφίας βάση στατιστικής.

Γενικά η μέρα δεν προσέφερε πάρα πολλά στοιχεία, οπότε θα προσπαθήσω να ξαναδιαβάσω το θέμα, για να δω μήπως βρω κάτι ενδιαφέρον, αλλά πιθανότατα αυτό θα συμβει στο πρωινό μου ποστ.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Και ξαναλέω, πότε πρόλαβε να δει ο τσαρα τις αλλαγές και τις κάρτες και να κάνει αριθμητική όταν αυτές έγιναν το ίδιο ακριβώς λεπτό;

Και πού το ξέρεις οτι δεν προσπάθησε να την ανεβάσει και προσπάθησε να φέρει ισοψηφία; Εγώ σού λέω οτι προσπάθησε να την ανεβάσει, όπως ακριβώς θα περίμενε ο ΔΑ να κάνει ένας μαφιόζος του!

Περιμένεις εσύ οτι ο τσαρα, όντας ο έμπειρος παίκτης που είναι, θα δώσει σήματα στον ΔΑ του που εσύ θα καταλάβεις; Έχεις δει το παιχνίδι του τσαρα;

Αλλά έστω λοιπόν οτι ο τσαρα είναι αθώος. Μπορείς να μου βρεις και να μού πεις περιεκτικά ποιους ενόχους έχει δώσει; Ή γενικότερα ως πολίτης τί έχει προσφέρει στο παιχνίδι; Γιατί εγώ αυτό που έχω δει από τσαρα είναι οτι σχολιάζει τις κινήσεις όλων, κάνει κάποιες θεωρίες με γκρουπάκια που δεν βοηθούν ιδιαίτερα, κι όταν τον ρωτάω να μου πει ένα, δύο, τρεις, τέσσερεις υπόπτους, επιμένει στα γκρουπάκια και τσαντίζεται.

Λοιπόν όχι Ικαρίονα, δε θα ακολουθήσουμε σαν πρόβατα την θεωρία σου οτι μαρτζ και ούλτρα είναι μαφιόζοι επειδή τώρα έτσι σού έκατσε. Η θεωρία σου για Μελανία ΔΑ ήταν 100% λάθος κι όμως μάς έπρηξες μια ολόκληρη μέρα και να σε εμπιστευτούμε ΒΡΕ και ακούστε τον Ικαρίονα κλπ. Λοιπόν, άσε και κάναν άλλο να σκεφτεί από μόνος του.

Παρ' όλα αυτά, επειδή κι εγώ μαφιόζους ψάχνω, δώσε μου κι άλλα στοιχεία για μαρτζ και ούλτρα και το συζητάμε ως αύριο.

Κανείς δεν σας είπε να ακολουθήσετε ως πρόβατα τις θεωρίες μου. Θέλετε να τις ακολουθήσετε; Καλώς. Δεν θέλετε; Ψηφίστε Κομφόρταμπλι ή Ηλία για να βγάλετε μαφιόζο. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι για να βρει κανείς αθώους ή ενόχους. Δεν είναι μόνο οι ιδιότητες ρόλων και τα όνειρα. Είναι κυρίως οι συνδέσεις. Ξέροντας κάποιους δολοφόνους αυτομάτως ξέρεις κάποιους αθώους και βλέποντας τη σύνδεση ατόμων με κακούς ρόλους, αποκλείεις άτομα από το να είναι μαζί τους. Αν για παράδειγμα ξέρω ότι εσύ είσαι αθώα επειδή βοήθησες στον Φινέα και του έριξες τυμβωρυχία, δεν θα καθίσω καν να ασχοληθώ με πράγματα ή κινήσεις σου που μπορεί να σε ενοχοποιούν διότι δεν γίνεται να είσαι μαφιόζος και θα χάσω τον χρόνο μου με θεωρίες. Όλες οι θεωρίες που έκανα αφορούσαν άτομα που θα μπορούσαν να είναι μαφιόζοι και η θεωρία για τη Μελανία βγήκε λάθος αλλά μας βοήθησε στο να δούμε αντιδράσεις και κινήσεις και ίσως να βοήθησε στο ότι ο Physiognomist δεν έσωσε τον Φινέα νομίζοντας ότι του έδωσα σήμα αφού εγώ πήρα τις ψήφους από πάνω του για να βγει ο Φινέας και δεν θα είχε τόσο νόημα να θέλω να βγάλω μαφιόζο για να σώσω τον ΔΑ μου. Και ήταν νομίζω μια καλή θεωρία βασισμένη σε ένα σωρό πράγματα. Δεν ήταν κάτι που εμπόδισε ή οδήγησε το παιχνίδι σε τραγικά λάθη. Δεν ήταν αεροθεωρία. Ένα άλλο στοιχείο που βοηθάει στο να αθωώσω παίκτες είναι αν βρω τον ρόλο κάποιου. Π.χ. αν γνωρίζω τους συγκάτοικους ή το μέντιουμ ή τον ντετέκτιβ ή τη μάγισσα, δεν με ενδιαφέρει αν θα κάνουν περίεργες κινήσεις εφόσον ξέρω την αθωότητά τους. Περιθώρια για λάθος πάντα υπάρχουν. Αλλά δεν νομίζω να πέφτω τόσο έξω σε αυτά που λέω. Άλλωστε ο Φινεύς βγήκε μαφιόζος, ο Φυσιογνώμος που τον είχα κατηγορήσει πρώτος, βγήκε επίσης κακός. Υπάρχουν πολλά πράγματα για να βρεις αθώους και ενόχους.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
για τη σημερινη διπλη δολοφονια ειμαι κ εγω απο αυτους που πιστευουν οτι ειναι δουλεια της μαγισσας παρολαυτα δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω απο αυτα που εχουν ηδη ειπωθει
για ΑΜ, πληροφοριοδοτη (ντετεκτιβ οχι τοσο δεν εχουν γινει θεωριες) δεν θα ηθελα να παραθεσω αυτη τη στιγμη την αποψη μου γιατι στη θεση που λογικα ειναι η μαφια αυτη τη στιγμη θα μπορουσε να ρισκαρει καρφωμα, δεν χρειαζεται να της δινουμε τις πιο πιθανες απαντησεις στο πιατο

οσο αφορα τον τσαρα
θα μπορουσε και να ειναι ο αυτοκρατορας
γιατι στο πρωτο παιχνιδι ο αυτοκρατορας να δωσει ασυλια σε οποιονδηποτε εκτος του εαυτου του? ειδικα πρωτο γυρο που κυριολεκτικα δεν ξερουμε που μας πανε τα 4 και μπορει ανετα να μην δωσει καν ασυλια
η αλλη λογικη ειναι οτι επειδη ψηφισαμε ακικο (που ως τοτε θεωρητικα ηταν ενοχος) και επειδη ο ακικος ψηφισε τσαρα οτι και καλα αυτο τον αθωωσε στα ματια του τη δεδομενη χρονικη περιοδο

αυτο που με προβληματιζει στον τσαρα ειναι το ποστ του που πριν αποκαλυφθει η ταυτοτητα του φινεα τον υποστηριζει
απο την αλλη για να μην βγαζουμε και βιαστικα συμπερασματα, μπορω εν μερη να δεχτω οτι το 7-4 εγινε πολυ ξαφνικα και δεν θα μπορουσαμε να ειμαστε σιγουροι για την ενοχη του Φινεα 100% και ως ενα βαθμο εκεινη τη μερα ειμασταν κωλοφαρδοι

οσο αφορα την Εμιλυ και κατα ποσο θα μας εδινε τους συμαφιοζους της
ειτε η Εμιλυ ειναι αθωα (δυσκολο αλλα καλο θα ηταν να μαθουμε την ταυτοτητα της για να ξερουμε που παταμε και που βρισκομαστε)
ειτε στην κατασταση που ειναι η μαφια το σχεδιο τους ειναι να φαινεται να παιζουν ανεξαρτητα ο ενας απο τον αλλο, και γιατι οχι? την Εμιλυ την υποπτεφθηκαμε απο το "καλα τα λεει ο Φινεας"
γιατι λοιπον να μην δινουν ο ενας τον αλλο, με το ο θανατος σου η ζωη μου ολο και καποιος θα μεινει ως το τελος αν φαινεται οτι ειναι υπερανω πασης υποψιας και δινει μαφιοζους και τους ψηφιζει κ ολα καλα
αν δειχνουν οτι συμφωνουν μεταξυ τους θα τους πετυχουμε ολους μαζι και ηλιου φαηνοτερον τι κανει νιαου νιαου

η μαρτζ δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι τοσο newbie παικτρια που σχεδον διαβαζει επιλεκτικα τα ποστ οποτε δεν εχει και πληρη εικονα για το τι γινεται ή ειναι ολο κομμενο και ραμμενο ετσι ωστε να θεωρουμε ολοι οτι απλα δεν παιζει να ειναι μαφιοζα και αν ειναι το δευτερο πετυχαινει γιατι δεν εχει δωσει και πολλα δικαιωματα περα απο αυτο του πιθανου αδιαφορου πολιτη

ο ουλτρα για μενα ειναι αρκετες οι πιθανοτητες να ειναι ενοχος
ψηφιζει απο την αρχη ηλια, ακομα και οταν δεν ειχε κανει ο ηλιας την γκαφα με την τυμβωρυχια
εκαιγε απλα ψηφους εξ αρχης
μολις βγηκε ο φινεας ελειπε, μπορει και να μην προλαβε, μπορει και για να μην κανει τα πραγματα χειροτερα (?)
ακομα και σημερα, ο ηλιας δεν θα ειχε αλλη ψηφο εκτος απο τη δικια του μετα πηρε και ασυλια
γιατι αποφασισε για την ψηφο του οταν η εμιλυ ειχε ηδη αρκετες ψηφους για να βγει και χωρις τη βοηθεια του?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Συγγνώμη ρε παιδιά, ο Ηλίας γιατί έχει αθωωθεί; Προσπάθησε να σώσει τον αρχιμαφιόζο με επιπλέον ψήφο στον Γιάννη και έπαιξε τυμβωρυχία χωρίς λογικές δικαιολογίες σε παίκτη που ήταν 99% πολίτης τη στιγμή που η τυμβωρυχία σε Φινέα θα μάς έδειχνε τί είχε γίνει και θα μάς έδινε μια κατεύθυνση. Αν δεν έπαιζα εγώ τυμβωρυχία στον Φινέα, μπορεί να τον είχαν επαναφέρει και θα ήμασταν στα μαύρα σκοτάδια ακόμα. Οπότε τη στιγμή που θεωρώ τον Ηλία ένοχο, γιατί να ενοχοποιήσω τον ούλτρα που τον ψήφισε;
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Συγγνώμη ρε παιδιά, ο Ηλίας γιατί έχει αθωωθεί; Προσπάθησε να σώσει τον αρχιμαφιόζο με επιπλέον ψήφο στον Γιάννη και έπαιξε τυμβωρυχία χωρίς λογικές δικαιολογίες σε παίκτη που ήταν 99% πολίτης τη στιγμή που η τυμβωρυχία σε Φινέα θα μάς έδειχνε τί είχε γίνει και θα μάς έδινε μια κατεύθυνση. Αν δεν έπαιζα εγώ τυμβωρυχία στον Φινέα, μπορεί να τον είχαν επαναφέρει και θα ήμασταν στα μαύρα σκοτάδια ακόμα. Οπότε τη στιγμή που θεωρώ τον Ηλία ένοχο, γιατί να ενοχοποιήσω τον ούλτρα που τον ψήφισε;


δεν λεω οτι ο ηλιας ειναι ντε και καλα αθωος
λεω οτι απο τις πρωτες ψηφοφοριες ψηφιζει μονιμα "τυχαια" τον ηλια εκτος απο την σημερινη που εδωσε λογο
ακομα και στην ψηφοφορια Φυσιο Τζονι ψηφισε ηλια με το σκεπτικο του "τον θεωρω αθωο και δεν θα παρει αλλες ψηφους αν παρει θα αλλαξω την ψηφο μου"
χθες δεν πηρε μερος στη ψηφοφορια γιατι ελειπε
δεν ξερω μου φαινεται σαν να αποφευγει να ψηφισει κατι που θα τον βαλει στο στοχαστρο οποτε στις ψηφοφοριες απλα "δεν υπαρχει"
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι παιδιά ότι ακόμα έχω λίγο κάποια προβληματακια για να κάνω keep up με τη πορεία του παιχνιδιού. Προσπαθώ όμως κάθε μέρα να διαβαζω τους κανόνες και όπως έχω υποσχεθεί από 01 και μετά θα είμαι ενεργή. Αποφεύγω να πάρω θέση γιατί φοβάμαι ότι θα είναι βεβιασμένη υπόθεση για κάποιον παίκτη εκτός αν ειπωθούν πράγματα τα οποία μου δίνουν σημάδι ότι πρόκειται είτε για πολίτη η μαφιόζο.
Δε έχω καμία πρόθεση να εκθέσω κάποιον.
Προσπαθώ να κινηθώ με βάση τα λεγόμενα και τις κινήσεις των υπολοίπων παικτών.
Έχετε δίκιο να σας ενοχλεί που δε είμαι τόσο ενεργή σε ποστ και δε λεω τίποτα για να βοηθήσω στο παιχνίδι.
Η ψήφος και οι σκέψεις μου θα αναρτηθούν αύριο.
Για τη ώρα καληνυχτα Παλέρμο!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Τσάρα έχεις δίκιο οτι είχες γράψει ενόχους, δεν μπόρεσα να το διαβάσω εκείνη την ώρα και μετά δεν το πρόσεξα. Συγγνώμη.

Δίνω μια ψήφο τώρα στον Comfortably Smug και βλέπουμε.

δεν ξερω μου φαινεται σαν να αποφευγει να ψηφισει κατι που θα τον βαλει στο στοχαστρο οποτε στις ψηφοφοριες απλα "δεν υπαρχει"
Υπάρχει κι άλλη λογική από το να τον καθιστά αυτό ένοχο.

Δες το ποστ του σήμερα. Τί δε σού αρέσει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!Ακολουθεί rant, προετοιμαστείτε




Να τώρα ας πούμε θα μου πεις πάλι ότι τσατίζομαι. Προφανώς και τσατίζομαι!! Όταν αναγκάζομαι να ξοδεύω υπερβολικά περισσότερο χρόνο απ' ότι θα ήθελα να ξοδεύω για το παιχνιδι και να είναι ολοφάνερο ότι δε με διαβάζετε. Λοιπόν, σε αυτό το ποστ έγραψα αναλυτικότατα απαντήσεις και σχόλια στα περισσότερα θέματα τις χθεσινής ημέρας, είπα την γνώμη μου για τις περισσότερες θεωρίες που κυκλοφορούσαν μέχρι εκείνη την ώρα και επέκτεινα την θεωρία με τα γκρουπάκια όπως λες. Στο τέλος αυτού του ποστ, έδωσα μία λίστα με το ποιοι θα μπορούσαν να είναι μαφιόζοι κατά την άποψή μου και με βάση αυτή την θεωρία, αντίστοιχα έδωσα και εναλλακτική θεωρία για ΔΑ. Αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε. Αν θέλεις να με θεωρείς ένοχο, κανένα πρόβλημα, αλλά δεν θα δεχτώ να μου λέτε ότι δεν προσφέρω, διότι έχω ξοδεύω υπερβολικά πολύ χρόνο για να δώσω κάποιες θεωρίες με βάση την λογική, αλλά αρνείστε να ασχοληθείτε μαζί τους και κάθεστε όλη την ώρα και ασχολείστε με το καινούριο πράγμα που κατέβασε το κεφάλι του ικαρίωνα, τα οποία more often than not, είναι θέμα τύχης όταν πετυχαίνουν.
Έγραψα μία θεωρία και σχολίασα και θεωρίες άλλον, μπήκε κανείς στον κόπο να σχολιάσει, να γίνει συζήτηση; Όχι. Αν δεν γίνει αυτό, πώς θα πάρω feedback για να δω που μπορεί να μπάζει η θεωρία μου και να σκεφτώ εναλλακτικές; Ζητάτε από τον κόσμο να γράψει, αλλά όταν γράφει τον αγνοείτε και μετά ζητάτε και τα ρέστα. Δεν παίζετε έτσι το Palermo και πολύ λυπάμαι που αναγκάζομαι να κάνω τα ίδια σχόλια για άλλη μια χρονιά.

ΤΕΛΟΣ RANT

Σε άλλα νέα, νομίζω ότι κι εγώ συμφωνώ ότι η μάγισσα έκανε την δολοφονία σήμερα, γιατί μπορεί να είχα βάλει στην λίστα τον Iliaso σαν πιθανό ύποπτο, αλλά μόνο και μόνο γιατί δεν είχα κάτι που να μπορεί να τον βγάλει εξ' ολοκλήρου και το είχα αναφέρει κιόλας. Επίσης δεν μου ταιριάζει καθόλου για ΑΜ, ειδικά βλέποντας ξανά τα ποστ του. Θεωρώ σχετικά καλή δολοφονία την Μελ, γιατί για μένα είχε πιθανότητες να είναι στην μαφία.

Τώρα για την Έμιλυ που αποχώρησε την είχα για πιθανό ΔΑ, παρά για μαφιόζο. Το ιδανικό θα ήταν να πάρουμε κάποιες πληροφορίες για αυτήν, αν έχουμε Μέντιουμ μέσα, γιατί να πέσει τυμβωρυχία το βλέπω σχετικά απίθανο, ειδικά αν είναι μαφιόζα, γιατί μάλλον η τελευταία τυμβωρυχία, αν υπάρχει, είναι στα χέρια της μαφίας βάση στατιστικής.

Γενικά η μέρα δεν προσέφερε πάρα πολλά στοιχεία, οπότε θα προσπαθήσω να ξαναδιαβάσω το θέμα, για να δω μήπως βρω κάτι ενδιαφέρον, αλλά πιθανότατα αυτό θα συμβει στο πρωινό μου ποστ.




1) για ΑΜ, πληροφοριοδοτη (ντετεκτιβ οχι τοσο δεν εχουν γινει θεωριες) δεν θα ηθελα να παραθεσω αυτη τη στιγμη την αποψη μου γιατι στη θεση που λογικα ειναι η μαφια αυτη τη στιγμη θα μπορουσε να ρισκαρει καρφωμα, δεν χρειαζεται να της δινουμε τις πιο πιθανες απαντησεις στο πιατο

2) οσο αφορα τον τσαρα
θα μπορουσε και να ειναι ο αυτοκρατορας
γιατι στο πρωτο παιχνιδι ο αυτοκρατορας να δωσει ασυλια σε οποιονδηποτε εκτος του εαυτου του? ειδικα πρωτο γυρο που κυριολεκτικα δεν ξερουμε που μας πανε τα 4 και μπορει ανετα να μην δωσει καν ασυλια
η αλλη λογικη ειναι οτι επειδη ψηφισαμε ακικο (που ως τοτε θεωρητικα ηταν ενοχος) και επειδη ο ακικος ψηφισε τσαρα οτι και καλα αυτο τον αθωωσε στα ματια του τη δεδομενη χρονικη περιοδο

3) την Εμιλυ την υποπτεφθηκαμε απο το "καλα τα λεει ο Φινεας"

4) η μαρτζ δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι τοσο newbie παικτρια που σχεδον διαβαζει επιλεκτικα τα ποστ οποτε δεν εχει και πληρη εικονα για το τι γινεται ή ειναι ολο κομμενο και ραμμενο ετσι ωστε να θεωρουμε ολοι οτι απλα δεν παιζει να ειναι μαφιοζα και αν ειναι το δευτερο πετυχαινει γιατι δεν εχει δωσει και πολλα δικαιωματα περα απο αυτο του πιθανου αδιαφορου πολιτη

5) ο ουλτρα για μενα ειναι αρκετες οι πιθανοτητες να ειναι ενοχος
ψηφιζει απο την αρχη ηλια, ακομα και οταν δεν ειχε κανει ο ηλιας την γκαφα με την τυμβωρυχια
εκαιγε απλα ψηφους εξ αρχης
μολις βγηκε ο φινεας ελειπε, μπορει και να μην προλαβε, μπορει και για να μην κανει τα πραγματα χειροτερα (?)
ακομα και σημερα, ο ηλιας δεν θα ειχε αλλη ψηφο εκτος απο τη δικια του μετα πηρε και ασυλια
γιατι αποφασισε για την ψηφο του οταν η εμιλυ ειχε ηδη αρκετες ψηφους για να βγει και χωρις τη βοηθεια του?

1) Και πολύ καλά κάνεις να μην αναφέρεις θεωρίες τέτοιες γιατί βοηθούν τη μαφία. Ο καθένας ας κάνει τις σχετικές δικές του.
2) Τώρα δεν είπες ότι η αποκάλυψη ρόλων βοηθάει μαφία; Τι μας λες για αυτοκράτορες; Δεν μας αφορά κιόλας το ποιος είναι ο αυτοκράτορας.
3) ΟΧΙ. Την Έμιλυ προφανώς και δεν την υποπτευθήκαμε απ'το ''καλά τα λέει ο Φινέας''. Ούτε τον Φινέα τον υποπτευθήκαμε (ή τουλάχιστον μιλάω για τον εαυτό μου) επειδή μας ήρθε ουρανοκατέβατη φλασιά. Υπάρχουν στα γραπτά τους αρκετά πράγματα που τους ενοχοποιούσαν. Το ότι κάποια απ' αυτά δεν λέγονται ανοικτά σχετίζεται και με το ότι δεν συμφέρει να τα πεις για να μην κάψεις ρόλους.
4) Άλλος ένας λόγος για να βγει. Γιατί με το να την κρατήσουμε μέσα θα αναρωτιόμαστε διαρκώς αν είναι newbie παίκτης ή μαφιόζος που θέλει να περάσει στην αφάνεια και έχουν χαθεί αρκετά παιχνίδια έτσι. Προτιμώ να φεύγει ένας ''newbie παίκτης'' για να μένουν οι πιο ομιλητικοί.
5) Συμφωνώ. Δεν έχει προσφέρει επίσης καμία θεωρία για το παιχνίδι πέρα απ' αυτήν που με ήθελε πόρνη και που και ο ίδιος είπε ότι δεν ισχύει, παρότι αναγνωρίζω ότι δεν ήταν εντελώς αβάσιμη. Αλλά ήταν μια θεωρία που απλώς έψαξε στα lyrics και έβαλε το τι λένε στρέφοντας την κατηγορία μου προς εμένα. Δεν δείχνει να έχει ψάξει το παιχνίδι. Δεν έχει προσφέρει κάτι άλλο. Μας λέει για τον Ηλία τώρα, προσπαθώντας να κερδίσει χρόνο να πάρουν περισσότερες κάρτες. Ένας πολύ καλός τρόπος για να καταλαβαίνει κάποιος μαφιόζους είναι και η ποιότητα αυτού που λένε. Οι μαφιόζοι το παιχνίδι το έχουν λυμένο εξαρχής απ την άποψη ότι ξέρουν ποιοι είναι οι μαφιόζοι. Ψάχνουν να βρουν ρόλους πολιτών που δεν είναι εύκολο αλλά είναι κάτι διαφορετικό από άποψη προοπτικής. Αυτό σημαίνει ότι αν ο άλλος δεν είναι πολύ καλός παίκτης μαφιόζου (εκεί τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα), οι θεωρίες τους συνήθως είναι θεωρίες απλώς για να πιαστούν από κάπου, θεωρίες του ποδιού ή πιάνονται από κάτι και προσπαθούν να το αναπτύξουν χωρίς να δείχνουν ότι έχουν κάνει πολλή έρευνα, χωρίς να το συνδέουν με πράγματα που δείχνουν ότι παρακολούθησαν το παιχνίδι με προσοχή για να μπορέσουν να το λύσουν. Ως μαφιόζοι δεν ψάχνουν μαφιόζους και άρα δεν έχουν την οπτική του παιχνιδιού που έχει ένας πολίτης με καμία ή το πολύ μια πληροφορία στην κατοχή του.


Συγγνώμη ρε παιδιά, ο Ηλίας γιατί έχει αθωωθεί; Προσπάθησε να σώσει τον αρχιμαφιόζο με επιπλέον ψήφο στον Γιάννη και έπαιξε τυμβωρυχία χωρίς λογικές δικαιολογίες σε παίκτη που ήταν 99% πολίτης τη στιγμή που η τυμβωρυχία σε Φινέα θα μάς έδειχνε τί είχε γίνει και θα μάς έδινε μια κατεύθυνση. Αν δεν έπαιζα εγώ τυμβωρυχία στον Φινέα, μπορεί να τον είχαν επαναφέρει και θα ήμασταν στα μαύρα σκοτάδια ακόμα. Οπότε τη στιγμή που θεωρώ τον Ηλία ένοχο, γιατί να ενοχοποιήσω τον ούλτρα που τον ψήφισε;


Ποιος σου είπε να ενοχοποιήσεις τον Ούλτρα; Ψήφισε τον Ηλία, αν τον θεωρείς μαφιόζο.

Τώρα επί της ουσίας δεν προσπάθησε να σώσει τον αρχιμαφιόζο. Απλώς κατηγόρησε Τζόνι με μια θεωρία του και ξαφνικά είδε κύμα προς τον Φινεύς απ' το πουθενά. Λογικό είναι να νομίζει ότι κάτι βρωμάει και πάνε να σώσουν Τζόνι. Πόσες φορές δεν κατηγορήσαμε κάποιον και μετά βλέποντας κύμα προς άλλον δεν μας φάνηκε ύποπτο; Και πόσες φορές τελικά βγήκαμε εμείς λάθος και οι άλλοι με το κύμα είχαν δίκιο; Η τυμβωρυχία ήταν λάθος κίνηση ναι και θα μας ήταν φοβερά χρήσιμη τώρα αν την είχαμε. Αυτή η βιασύνη να παιχτούν κάρτες μην τυχόν και τις χάσουμε αν μας σκοτώσουν, έχει γκρεμίσει πόσα παιχνίδια. Ας χαθούν αν είναι να χαθούν. Απ' το να τις πετάξουμε έτσι. Τεσπα. Ό,τι έγινε έγινε. Ψηφίστε ό,τι νομίζετε.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ικαρίονα παιδί μου και λοιπός κόσμος ΜΕΓΆΛΑ ΦΑΝΤΑΧΤΕΡΆ ΓΡΆΜΜΑΤΑ στις ψήφους. <3

Ψηφοφορία για Παρασκευή 02/08:

1. CiNeFiL
2. ComfortablySmug
3. dimijim
4. Himela --> ComfortablySmug
5. i_lie_us
6. Ikarionas --> Marjoree26
7. Jkaradakov
8. Johnny15
9. Libertus
10. Marjoree26
11. tsarachaf
12. ultraviolence

Ψήφοι:
1 ComfortablySmug
1 Marjoree26

Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08
Emilouko - Ψηφοφορία 01/08


Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες:
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών:
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
 
Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
1) Και πολύ καλά κάνεις να μην αναφέρεις θεωρίες τέτοιες γιατί βοηθούν τη μαφία. Ο καθένας ας κάνει τις σχετικές δικές του.
2) Τώρα δεν είπες ότι η αποκάλυψη ρόλων βοηθάει μαφία; Τι μας λες για αυτοκράτορες; Δεν μας αφορά κιόλας το ποιος είναι ο αυτοκράτορας.
3) ΟΧΙ. Την Έμιλυ προφανώς και δεν την υποπτευθήκαμε απ'το ''καλά τα λέει ο Φινέας''. Ούτε τον Φινέα τον υποπτευθήκαμε (ή τουλάχιστον μιλάω για τον εαυτό μου) επειδή μας ήρθε ουρανοκατέβατη φλασιά. Υπάρχουν στα γραπτά τους αρκετά πράγματα που τους ενοχοποιούσαν. Το ότι κάποια απ' αυτά δεν λέγονται ανοικτά σχετίζεται και με το ότι δεν συμφέρει να τα πεις για να μην κάψεις ρόλους.
4) Άλλος ένας λόγος για να βγει. Γιατί με το να την κρατήσουμε μέσα θα αναρωτιόμαστε διαρκώς αν είναι newbie παίκτης ή μαφιόζος που θέλει να περάσει στην αφάνεια και έχουν χαθεί αρκετά παιχνίδια έτσι. Προτιμώ να φεύγει ένας ''newbie παίκτης'' για να μένουν οι πιο ομιλητικοί.
5) Συμφωνώ. Δεν έχει προσφέρει επίσης καμία θεωρία για το παιχνίδι πέρα απ' αυτήν που με ήθελε πόρνη και που και ο ίδιος είπε ότι δεν ισχύει, παρότι αναγνωρίζω ότι δεν ήταν εντελώς αβάσιμη. Αλλά ήταν μια θεωρία που απλώς έψαξε στα lyrics και έβαλε το τι λένε στρέφοντας την κατηγορία μου προς εμένα. Δεν δείχνει να έχει ψάξει το παιχνίδι. Δεν έχει προσφέρει κάτι άλλο. Μας λέει για τον Ηλία τώρα, προσπαθώντας να κερδίσει χρόνο να πάρουν περισσότερες κάρτες. Ένας πολύ καλός τρόπος για να καταλαβαίνει κάποιος μαφιόζους είναι και η ποιότητα αυτού που λένε. Οι μαφιόζοι το παιχνίδι το έχουν λυμένο εξαρχής απ την άποψη ότι ξέρουν ποιοι είναι οι μαφιόζοι. Ψάχνουν να βρουν ρόλους πολιτών που δεν είναι εύκολο αλλά είναι κάτι διαφορετικό από άποψη προοπτικής. Αυτό σημαίνει ότι αν ο άλλος δεν είναι πολύ καλός παίκτης μαφιόζου (εκεί τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα), οι θεωρίες τους συνήθως είναι θεωρίες απλώς για να πιαστούν από κάπου, θεωρίες του ποδιού ή πιάνονται από κάτι και προσπαθούν να το αναπτύξουν χωρίς να δείχνουν ότι έχουν κάνει πολλή έρευνα, χωρίς να το συνδέουν με πράγματα που δείχνουν ότι παρακολούθησαν το παιχνίδι με προσοχή για να μπορέσουν να το λύσουν. Ως μαφιόζοι δεν ψάχνουν μαφιόζους και άρα δεν έχουν την οπτική του παιχνιδιού που έχει ένας πολίτης με καμία ή το πολύ μια πληροφορία στην κατοχή του.

στον αυτοκρατορα δεν μπορει να παιχτει καρφωμα, επισης αυτο εχει λεχθει ηδη απο την 1η ασυλια οτι ισως ειναι ο ιδιος ο τσαρα και μας δειχνει ετσι την αθωοτητα του, απλα υπενθυμιζω εκεινη τη μερα

δεν λεω οτι την εμιλυ την υποπτεφθηκαμε απο αυτο και μονο απλα μετα ειπωθηκε παρα πολλες φορες οτι εχει πει κ αυτο και το παραθεσαμε ποσες φορες για να απαντησει
γιατι να ξανακανει το ιδιο πραγμα και να πει για καποιο συμπαικτη της "α ναι συμφωνω δικιο εχει" και γιατι να μην τον δωσει στεγνα για να σωθει η ιδια? ή για να αθωωσει και εκεινον, τον εδωσε αρα δεν ειναι στην ιδια ομαδα, κομπλε νεξτ.

περιμενω να δω το ποστ της μαρτζ που υποσχεθηκε αυριο αν οντως το κανει

τωρα για τον ουλτρα αυτο το απανταω κυριως στη χιμελα
το σημερινο του ποστ ειναι το μοναδικο ως τωρα που ειπε κατι για ολους, το δεχομαι αλλα ακομα θεωρω υποπτη τη συμπεριφορα του γενικοτερα
δεν ειχε πει ως τωρα τιποτα για κανενα, πανω κατω παρατηρουμε κοινο μοτιβο με τον φυσιο, εμιλυ και τη μαρτζ
καμια γνωμη για μελανια, για τζονι, για φυσιο, για φινεα, για τις δολοφονιες,για οποιονδηποτε ειχαμε υποψιες, ψηφιζω κατι που δεν θα αλλαξει τιποτα και φευγω αυτο
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ικαρίονα παιδί μου και λοιπός κόσμος ΜΕΓΆΛΑ ΦΑΝΤΑΧΤΕΡΆ ΓΡΆΜΜΑΤΑ στις ψήφους. <3
Το έγραψα επίτηδες έτσι για να λάβω μήνυμά σου και καρδούλα <3


Η αλήθεια είναι παιδιά ότι ακόμα έχω λίγο κάποια προβληματακια για να κάνω keep up με τη πορεία του παιχνιδιού. Προσπαθώ όμως κάθε μέρα να διαβαζω τους κανόνες και όπως έχω υποσχεθεί από 01 και μετά θα είμαι ενεργή. Αποφεύγω να πάρω θέση γιατί φοβάμαι ότι θα είναι βεβιασμένη υπόθεση για κάποιον παίκτη εκτός αν ειπωθούν πράγματα τα οποία μου δίνουν σημάδι ότι πρόκειται είτε για πολίτη η μαφιόζο.
Δε έχω καμία πρόθεση να εκθέσω κάποιον.
Προσπαθώ να κινηθώ με βάση τα λεγόμενα και τις κινήσεις των υπολοίπων παικτών.
Έχετε δίκιο να σας ενοχλεί που δε είμαι τόσο ενεργή σε ποστ και δε λεω τίποτα για να βοηθήσω στο παιχνίδι.
Η ψήφος και οι σκέψεις μου θα αναρτηθούν αύριο.
Για τη ώρα καληνυχτα Παλέρμο!


Μην ανησυχείς είμαστε κι εμείς εδώ να σε βοηθήσουμε να κάνεις keep up. Στηρίξου πάνω μας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
-Σχολιασμός ημέρας-

Emilouko: βγήκε με μεγάλη διαφορά. Συνήθως τα μεγάλα κύματα στο Παλέρμο από τη μέση του παιχνιδιού και μετά βγάζουν εκτός ενόχους. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και σίγουρος για την ενοχή της, μολονότι ήμουν από αυτούς που την κατηγόρησαν. Όσον αφορά την υποτιθέμενη συνεργασία μου με την Έμιλυ, θεωρώ ότι είναι απλά αστείο. Αρχικά, την κατηγόρησα. Εν συνεχεία, όταν ακύρωσα την ψήφο της, δεν διέτρεχε κανένα κίνδυνο, γιατί είχε ήδη 2 ψήφους. Εάν δεν με πιστεύετε ότι δεν πρόλαβα να διαβάσω τις δημοσιεύσεις της Μελανίας και της Έμιλυς, τότε πώς πιστεύετε ότι πρόλαβα να το κάνω και αποφάσισα να κάψω μια κάρτα για μια παίκτρια που δεν διέτρεχε πλέον κίνδυνο; Δεν έχει λογική.

ΑΜ: Το σενάριο που με θέλει ΑΜ και συνεργάστηκα με την μαφία είναι εξίσου ανυπόστατο. Ο ΑΜ επιδιώκει να βγάλει τους μαφιόζους, γιατί μόνο έτσι μπορεί να πάρει τη θέση τους. Το να είμαι ΑΜ και η Έμιλυ η φανερή Β και να την έσωσα για ξεκάρφωμα είναι ακόμα πιο ακραίο, καθώς ο ΑΜ δεν έχει κανένα λόγο να κάνει σόου που μπορεί να τον προδώσει. Ούτε δεδομένο είναι ότι θα πέσει τυμβωρυχία στην Έμιλυ για να πετύχει αυτό το σχέδιο. Ο ΑΜ έχει συμφέρον, ναι μεν να βοηθάει τους πολίτες, αλλά παίζοντας συντηρητικά για να μην καρφωθεί. Έχω σκεφτεί για κάποιους παίκτες τι θα μπορούσαν να είναι, για να τους αποκλείσουμε από ΑΜ, αλλά δεν είναι η ώρα τώρα. Ας βγάλουμε τη μαφία και βλέπουμε.

Δολοφονίες: και η δική μου λογική λέει ότι η Μελανία δολοφονήθηκε από τη μάγισσα και ο iliaso από τους μαφιόζους. Η μάγισσα επηρεάστηκε λογικά από τον πόλεμο Μελανίας-Ικαρίωνας και σκέφτηκε ότι ο Ικαρίωνας κάτι ξέρει για να επιμένει. Το θέμα, Ικαρίωνα, είναι ότι καλό είναι να μην επιμένουμε πάρα πολύ σε κάτι, εάν δεν είμαστε σίγουροι. Εάν έκαψες τος πολίτες προτρέποντας τη μάγισσα να σκοτώσει τη Μελανία; Το ίδιο κόλλημα έχεις πάθει και με την Marjoree τώρα που πραγματικά θα εκπλαγώ εάν είναι ένοχη, γιατί στα μάτια μου κάνει μπαμ ότι είναι αρχάρια.


Πάμε τώρα στους παίκτες. Για εμένα είναι:

σίγουρα αθώοι: Himela, (i_lie_us), Ikarionas, Jkaradakov, Johnny15, Libertus, Marjoree26
σχετικά ύποπτοι: Comfortablysmug (έδωσε την 4η ψήφο στον Φινέα, οπότε δεν θεωρώ ότι είναι προτεραιότητα να φύγει), (i_lie_us)
ιδιαιτέρως ύποπτοι: ultraviolence, CiNeFiL, tsarachaf, dimijim. Αναλυτικά:

ultraviolence: μηδενική συνεισφορά για τους πολίτες, η θεωρία του για τον Ικαρίωνα κατέρρευσε, υπερβολική ουδετερότητα και χθες ήταν εξαφανισμένος.

CiNeFiL: μηδενική συνεισφορά για τους πολίτες, αερολογίες και πετάχτηκε ταραγμένη από τις εξελίξεις μετά την αποχώρηση του Φινέα.

tsarachaf: προσπάθησε για ισοψηφία στον 3ο γύρο. Δεν μπορώ να ξεχάσω όμως τα νεύρα που είχε στον γύρο μετά την αποχώρηση του Φινέα.

dimijim: η πόρνη.

Λοιπόν, πείτε γνώμες για επόμενη αποχώρηση.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,100 μηνύματα.
Καλησπέρα Παλέρμο, έφερα άλλο ένα μήνυμα για το οποίο η έκφραση [(λες πολλά) Ή (λες τίποτα)] αποτιμάται ως αληθής.

Δεν θα κρύψω ότι μου άρεσε λίγο η σημερινή ψηφοφορία χωρίς το άγχος ιδιότητας ΔΑ. Συνήθως κάτι τέτοιες ψηφοφορίες μονοκούκι όπως η σημερινή είναι είτε πολύ σωστές είτε πολύ λάθος. Θα επιλέξω να ταχθώ με το πρώτο και να αποχώρησε στη χειρότερη πόρνη/ΔΑ.
Και ναι, βάζω και τον ΔΑ στην εξίσωση γιατί κι εγώ δεν το παίρνω ως δεδομένο ότι ήταν ο Φύζιο όπως ένα σενάριο που κυκλοφορεί. Καταλαβαίνω να θεωρείτε χρήσιμο να βρεθεί αλλά εμένα συνήθως αυτό με αποπροσανατολίζει στο παιχνίδι και φάνηκε να μην είμαι και καλός στον εντοπισμό σημάτων σε τούτο (και στο περσινό, αντίστοιχα).

Όσον αφορά την προσπάθεια που έκανες στις 7μιση ικαρίωνα, δεν συμφωνώ προσωπικά. Για τις αριθμητικές των καρτών έχεις δίκιο αλλά εξέφρασα τη διαφωνία μου με το σκεπτικό 'ας ψηφίσουμε τον Χ τώρα, τον Υ τον ξέρουμε, τον διώχνουμε όποτε θέλουμε' ακόμα και όταν έφαγα την πικρά με την τύμβω μου. Προσωπικά το βρίσκω επικίνδυνο ως κίνηση, που δίνει στη μαφία χρόνο να αναπτύξει στρατηγικές για να γλυτώσει τον μαφιόζο στον οποίο είχες την πρόθεση αρχικά να κινηθείς (στο σενάριο μας, έστω η Εμιλούκο).
Το αντίστοιχο επικίνδυνο θεωρώ το να είσαι αθώος, να κατέχεις προφυλάκιση και να μην την ρίχνεις σε κάποιον ύποπτο σου (εγώ) όπως έκανε ο Φύζιο πχ.
Η μάρτζι την οποία και πρότεινες, θα ήταν εξαιρετικό παράδειγμα αφανούς μαφιόζου (ολογράφως Nefeli Graf που ακόμα φαίνεται να περιπλανιέται στην πόλη μας). Έχει και δύο κάρτες όπως είπες άρα λογικό να φοβάται κάποιος ότι αν είναι μαφία, θα ζορίσει πολύ μετά τους πολίτες. Well, αν προκαλέσει ζόρι ας μην γίνει σε τόσο late game που τότε δεν θα βγαίνουν καν τα νούμερα αν με ρωτάς τώρα.
Επίσης μέχρι τώρα δεν ήθελα να την τάξω σε αυτήν την κατηγορία λόγω του ότι το είχε πει και στο θέμα των συμμετοχών ότι δεν θα είναι ενεργή αυτό το διάστημα.

Προσωπικά την ψήφο μου την πάω σε αυτό που βλέπω ως πιθανότερο ή σε ισοψηφία που ίσως με βοηθήσει σε κάποιο συμπέρασμα όπως είπα και για την ψήφο μου για τη σημερινή ψηφοφορία. Σε ξαφνικό κύμα δεν θα τη γυρίσω εκτός αν έχω εξίσου υποψίες για το άτομο που τρώει το κύμα . Αλλά αν έχω υποψίες για την αρχική μου ψήφο και δεν θεωρώ ότι θα με βοηθήσει ισοψηφία, θα παραμείνω εκεί.
Οπότε σε ένα κύμα σήμερα-χθες για τη Μάρτζι πχ. δεν θα συμμετείχα γιατί θα πρόκρινα ή τον ούλτρα στο μυαλό μου ή το εμιλούκο ή ενδεχομένως και τον κόμφυ.

Αντίστοιχα, σε ένα κύμα για τον Φίνεα την δεύτερη μέρα δεν θα συμμετείχα. Δεν τον είχα υποψιαστεί καν, ήταν εκείνη τη στιγμή για μένα στην κατηγόρια 'λιγομίλητοι αλλά βλέπουμε μετά' αν θυμάμαι καλά. Δεν θα ψηφίσω εγώ ένα άτομο ενώ έχω στο νου μου ύποπτο ένα άλλο επειδή είδα ξαφνικά 4-5 ψήφους να πέφτουν εκεί.
Θα μου πεις, οκ, ήταν υπερβολή όμως η επιπλέον στον τζόνυ τότε. Ίσως ήταν. Είπα αφενός να ενισχύσω την ψήφο μου κι αφετέρου να είναι πιο πιθανή η ισοψηφία στις αρχές πχ τις παράτασης για να δω εξέλιξη.
Αυτό είναι το δικό μου σκεπτικό. Το πως το ερμηνεύει ο κάθε παρατηρητής/συμπαίκτης/αντίπαλος, είναι δικό του θέμα. Του παίκτη του, και του ρόλου του.

Το αντίστοιχο μπορεί να ισχύει και για την τύμβω μου για την οποία όσες φόρες και να με ρωτήσεις θα απαντήσω με τα ίδια 8-9 πράγματα που είπα όταν την έριξα. Πίστευα ότι θα δω γραμμένο akikos - Διευθαρμένος Αστυνομικός ή στη χειρότερη Πόρνη, θα επιβεβαιωθεί η θεωρία μου και θα έχουμε πιθανά μέλη μαφίας για να μπορούμε να κινηθούμε εξαρχής.
Υπερεκτίμησα το σενάριο μου; Ναι. Κι αντίστοιχα υποτίμησα τη συμπεριφορά της μαφίας που λογικά δεν θα έκανε τέτοιες κινήσεις τόσο νωρίς ή τέλος πάντων τόσο εύκολα ώστε να τις μυριστώ τότε.
Ήταν καλύτερη επιλογή ο Φίνευς εκείνη τη στιγμή αν έπεφτε τύμβω; Όχι. Ακόμα όχι θα σου απαντήσω σε αυτό. Στα δικά μου μάτια, ο στις 7μιση και πέρα ξεκίνησα να ανέρχομαι και πήρα εντέλει 7 ψήφους και κεφάλι 3, δεν είναι. Ε, πόσο μάλλον στα τότε μάτια μου που βλέπανε Τζόνυ μάφια.

Προφανώς όμως σε αυτά κρίνεσαι εκ του αποτελέσματος γιατί είμαστε στην πόλη που είμαστε. Όπως είπε και ο Κόμφυ τότε 'μόνο ένας κακός ρόλος άκικου' θα με έσωνε. Ε, δε με έσωσε. Κι όταν μετά από το αποτέλεσμα της τύμβω κάθομαι και λέω εγώ η Μάρθα Βούρτση αν με θεωρείτε ύποπτο να με διώξετε, δεν το λέω μόνο επειδή δεν μου αρέσει ο ρόλος που είδα στην τύμβω, το λέω γιατί δεν αξίζει ως ομάδα να αναλωθείς για 3-4 γαμημένες μέρες στο ίδιο άτομο. Έχεις για ύποπτο κάποιον -> ψήφισε τονα και στην τελική ας κάνεις λάθος. Κάντο έστω όσο πιο νωρίς γίνεται. Όταν το έλεγα εγώ αναφερόμουν στην 3η ψηφοφορία άλλωστε.
Κι έναν πολίτη να βγάλεις στην 3η, δεν έχει χαθεί τίποτα, ειδικά αν ο πολίτης που ισχυρίζεται ότι μάλλον δεν θα σου προσφέρει κάτι στο μέλλον, το κάνει εντέλει όντως.

Και μιας που λέω για ανάλωση, αντίστοιχα άσκοπο θεωρώ το να υπήρχε σήμερα η Μελανία μέσα και να αναλωνόταν η ομάδα πάλι στο σήμα-ΔΑ-Μαφιόζα που έπρεπε να σωθεί-Ικαρίωνας αθώος-Έχουμε και το Εμιλούκο όμως ρε ποια να πρωτοψηφίσουμε, και θα προτιμούσα την συσπείρωση σε ένα άτομο από την αρχή. Ειλικρίνα, δεν ξέρω αν θα συμμετείχα εγώ σε αυτή και πόσο άνετα θα ένιωθα με μια ψήφο μου στη Μελανία οπότε το ότι έφυγε με έβγαλε από μία δύσκολη 'εκλογικά' θέση. (Σα να σκεφτόσουνα αν θα ψηφίσεις ΣΥΡΙΖΑ το Σεπτέμβρη του 15 σκέψου και τελικά ο ΣΥΡΙΖΑ μαγικά να μην κατέβαινε στις εκλογές).

Αντίστοιχα εκ του αποτελέσματος της τύμβω της κρίθηκε και η Χιμέλα. Έριξε μία στο Φίνεα. Είναι αναμενόμενο να αθωωθεί στα μάτια ενός παίκτη. Κάποιος που θεωρεί ότι η Χιμέλα είχε κάπως κάποια γνώση και το έκανε αυτό δεν θα την ψηφίσει και κάποιος που θεωρεί ότι η Χιμέλα απλά διάβασε καλά (ή καλύτερα από εκείνον) το παιχνίδι, αντίστοιχα, γιατί θα είναι πολύτιμη για την ομάδα. Έκανε κάτι καλό για την ομάδα των πολίτων (και του ΑΜ ενδεχομένως) με λίγα λόγια.

Χιμέλα, αν με ρωτάς, δεν ξέρω αν έχω αθωωθεί από την κοινή γνώμη. Κι αν ναι, δεν ξέρω γιατί και πως.
Κι αν με βάλεις να προσπαθήσω να αποδείξω εγώ την αθωότητα μου, θα γίνει το ίδιο με την αιτιολόγηση μου για την τύμβω στον άκικο και δεν θα λάβεις κάτι περισσότερο απ' ότι έχεις ήδη λάβει. Βάζεις σε μία συνάρτηση ίδιο input, ίδιο output θα πάρεις. Οπότε αν έχεις εμένα για ύποπτο και δεν έχεις τον ούλτρα, ψήφισε με, είναι μία πολύ λογική σκέψη.

Και για τη δική μου ψήφο ισχύει το αντίστοιχο. Θα την δώσω στον ultraviolence γιατί ακόμα δεν βρίσκω κάτι το εξίσου 'ύποπτο' σε κάποιον άλλον. Οι λόγοι είναι οι ίδιοι με τους λόγους της προηγούμενης ψήφου μου σε αυτόν.
Το ότι ψήφισε τελικά σήμερα Εμιλούκο, ένα άτομο το οποίο ενδεχομένως να έγερνε περισσότερο στη μεριά του συνασπισμού μαφίας παρά στων πολιτών στη ζυγαριά μου, όταν χρονικά η εντύπωση που δινόταν είναι ότι το αποτέλεσμα έχει κριθεί, δεν μου αφαιρεί κάτι. Και βλέπουμε.

Καλημέρα Παλέρμο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Παρασκευή 02/08:

1. CiNeFiL
2. ComfortablySmug
3. dimijim
4. Himela --> ComfortablySmug
5. i_lie_us --> ultraviolence
6. Ikarionas --> Marjoree26
7. Jkaradakov
8. Johnny15
9. Libertus
10. Marjoree26
11. tsarachaf
12. ultraviolence

Ψήφοι:
1 ComfortablySmug
1 Marjoree26
1 ultraviolence

Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07
Iliaso - Δολοφονία 01/08
~Melania~ - Δολοφονία 01/08
Emilouko - Ψηφοφορία 01/08


Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες:
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών:
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
1) Εάν έκαψες τος πολίτες προτρέποντας τη μάγισσα να σκοτώσει τη Μελανία; Το ίδιο κόλλημα έχεις πάθει και με την Marjoree τώρα που πραγματικά θα εκπλαγώ εάν είναι ένοχη, γιατί στα μάτια μου κάνει μπαμ ότι είναι αρχάρια.


Πάμε τώρα στους παίκτες. Για εμένα είναι:

2) σίγουρα αθώοι: Himela, (i_lie_us), Ikarionas, Jkaradakov, Johnny15, Libertus, Marjoree26
3) σχετικά ύποπτοι: Comfortablysmug (έδωσε την 4η ψήφο στον Φινέα, οπότε δεν θεωρώ ότι είναι προτεραιότητα να φύγει), (i_lie_us)
4) ιδιαιτέρως ύποπτοι: ultraviolence, CiNeFiL, tsarachaf, dimijim. Αναλυτικά:

5) ultraviolence: μηδενική συνεισφορά για τους πολίτες, η θεωρία του για τον Ικαρίωνα κατέρρευσε, υπερβολική ουδετερότητα και χθες ήταν εξαφανισμένος.

6) CiNeFiL: μηδενική συνεισφορά για τους πολίτες, αερολογίες και πετάχτηκε ταραγμένη από τις εξελίξεις μετά την αποχώρηση του Φινέα.

7) tsarachaf: προσπάθησε για ισοψηφία στον 3ο γύρο. Δεν μπορώ να ξεχάσω όμως τα νεύρα που είχε στον γύρο μετά την αποχώρηση του Φινέα.

8) dimijim: η πόρνη.

Λοιπόν, πείτε γνώμες για επόμενη αποχώρηση.


1) Αρχικά δεν προέτρεψα καμία μάγισσα να σκοτώσει κανέναν. Η θεωρία μου έκανε τη Μελανία ΔΑ και όχι μαφιόζο και κάτι τέτοιο αποδείχτηκε πριν τη δολοφονία της μάγισσας ότι δεν ισχύει. Επειδή ο ΔΑ πήγε να τη σώσει όμως μπορεί η μάγισσα απ' αυτό να νόμιζε πως είναι μαφιόζα. Και προσωπικά θεωρώ μια χαρά το κιλ. Εγώ πάλι θα εκπλαγώ πολύ αν η Marjoree δεν είναι μαφία.

2) Συμφωνώ σε όλους με εξαίρεση τη Marjorie.

3) Θα συμφωνήσω για το ''σχετικά'' ύποπτοι που δεν τους κάνει όμως ύποπτους ή ένοχους. Απλώς έγιναν κάποιες δράσεις που είναι λογικό να τους κατηγορούν κάποιοι. Δεν νομίζω όμως ότι κάποιος απ' τους δύο είναι στην ίδια ομάδα με Φινέα. Δεν βγαίνει.

4) Διαφωνώ εδώ.

5) Συμφωνώ για Ultra.

6) Διαφωνώ εδώ. Η Σινεφίλ ειδικά στα πρώτα της ποστ έκανε μερικές παρατηρήσεις που ήταν πολύ καλές και δεν τις είχε κάνει άλλος. Παρατηρήσεις που δεν θα βόλευαν τη μαφία. Τη θεωρώ φουλ αθώα και την είχα αθωώσει απ' την πρώτη μέρα μάλιστα.

7) Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας πείραξε που φάνηκε νευριασμένος σε κάποια σημεία. Νομίζω τα νεύρα τα είχε επειδή του είπαν για τον χρόνο που διαθέτει και όχι για το πώς πήγε το παιχνίδι. Απλώς δεν κατάλαβε γιατί πήγε τόσος κόσμος στον Φινεύς. Δεν τον θεωρώ ένοχο. Εδώ θα εκπλαγώ εγώ αν τελικά είναι. Όμως τα ποστ που διάβασα, το πώς φαίνεται να το ψάχνει και να προσπαθεί να το λύσει με λογική, δεν μου δείχνει μαφιόζο.

8) Δεν μου φαίνεται να παίζει για πόρνη. Το σενάριο που είχε κάνει για μένα με διάφορους πιθανούς ρόλους είναι περισσότερο σενάριο κάποιου που δεν έχει πληροφορίες και κάθεται και διαβάζει τα πάντα για να καταλάβει τι γίνεται στο παιχνίδι και είχε κάνει ενδιαφέρουσες θεωρίες παρότι εσφαλμένες. Το ίδιο και η ενασχόλησή του με το ποστ για τα εμότικονς που είχα αναρτήσει, όπου κάθισε και τα έψαξε ξανά ένα ένα. Νομίζω είναι ένα παιχνίδι όπου τα αιωνίως κακά παιδιά του παλέρμο dimijim και tsarachaf είναι και τα δύο αθώα.

Εγώ θα προσπαθήσω να βγάλω Marjorie και μετά Ultra. Αν προτιμάτε Ultra πάμε πρώτα Ultra. Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο υπάρχει τουλάχιστον ένας κακός ρόλος. Αλλά όπως είπα και πάνω, θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση να μην είναι η Marjorie μαφιόζος.

Όσον αφορά την προσπάθεια που έκανες στις 7μιση ικαρίωνα, δεν συμφωνώ προσωπικά. Για τις αριθμητικές των καρτών έχεις δίκιο αλλά εξέφρασα τη διαφωνία μου με το σκεπτικό 'ας ψηφίσουμε τον Χ τώρα, τον Υ τον ξέρουμε, τον διώχνουμε όποτε θέλουμε' ακόμα και όταν έφαγα την πικρά με την τύμβω μου. Προσωπικά το βρίσκω επικίνδυνο ως κίνηση, που δίνει στη μαφία χρόνο να αναπτύξει στρατηγικές για να γλυτώσει τον μαφιόζο στον οποίο είχες την πρόθεση αρχικά να κινηθείς (στο σενάριο μας, έστω η Εμιλούκο).

Εγώ πρότεινα κάτι, ώστε να φύγει πρώτα μαφιόζος με δύο κάρτες. Η Εμιλυ ειχε μια που δεν ηταν νεκροφανεια ουτε εξαίρεση απ' την ψηφοφορία. Ο Ούλτρα ή η Μαρτζορί μπορεί να έχουν εξαίρεση απ την ψηφοφορία οποτε αν την παιξει καποιος θα ψαχνονται μετα ποιον να βγαλουν και αν δεν συμφωνησουν ολοι σε εναν μπορεις να φυγεις εσυ ή ο Κομφορταμπλι από αδεσποτη. Ενω αν βγαζαμε σημερα καποιον θα εφευγαν δυο καρτες απ' τη μαφια ή θα καιγοντουσαν νεκροφανειες της μαφιας και θα βγαζαμε αυριο Εμιλυ με την ανεσή μας. Οπως και να 'χει έγινε τώρα. Το πολυ πολυ να πανε 2 μαφιοζοι στη δευτερη βδομαδα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top