Palermo #46 - Can you reverse the curse?

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (31/7)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ποιον ήθελαν να δολοφονήσουν την δεύτερη;
This cutie :P
Τον Joaquin!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαξρεμιος

Νεοφερμένος

Ο Μερξαζιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ειρωνικο το γεγονος οτι το μεγαλυτερο ποστ μου θα ειναι post-game και θα αφορα το παιχνιδι απο πλευρας balance.

αποδοση 1.30 σε στοιχημα οτι θα το αγνοησουν οι περισσοτεροι

Το παιχνιδι εχει ωραιο concept αλλα δεν εκτελειται σωστα κατα την γνωμη μου,και μπορω να αναλυσω και το γιατι.

Οπως ειπε και ο ΤασοςΖΓ,το παιχνιδι βασιζεται σε πληροφοριες ρολων που παιρνεις και προσπαθεις να καταλαβεις το play των δολοφονων,εκει περα βασιζεται το ολο νοημα του παλερμου,η κρυφη μειονοτητα να κρυψει το γεγονος οτι συνεργαστηκε για να δουμε αν η πλειοψηφια μπορει να καταλαβει ποια ακριβως ειναι η μειονοτητα. Το γεγονος οτι δεν ανοιγουν ρολοι απο ψηφοφορια σημαινει οτι καθε ψηφοφορια που δεν παιζεται τυμβω ειναι απλα χαμενη μερα,δεν μπορεις να ξερεις το play των δολοφονων και δεν μπορεις να ξερεις καν αν εχεις βγαλει δολοφονο.Τωρα θα πει ο καθενας "ε μαζεψε απο αλλου στοιχεια" και η αληθεια ειναι οτι μεσω καρτων μπορεις,αλλα μονο αν "the stars align" οπως λενε,οπως και ετυχε σε αυτο το παιχνιδι. Μαλλον γιαυτο ισως κερδισαν οι πολιτες σε αυτο αλλα συνηθως κερδιζει η μαφια,γιατι απλα ετυχε,γιατι ειδικα οι πρωτες ψηφοφοριες που εχουμε ελαχιστες πληροφοριες ηταν πανω-κατω ραντομ,δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον με επιχειρημα,πας περισσοτερο στο ντουκου,και πιστευω οτι οποιος πει το αντιθετο λεει ψεματα.

Το παιχνιδι χρειαζεται εναν τροπο να εμφανιζονται οι ρολοι π βγαινουν την μερα χωρις την χρηση τυμβωρυχιας,γιατι ειδικα αν μοιραστουν σε κακους ρολους 2 το παιχνιδι εχει πανω κατω τελειωσει.Δεν ειναι αναγκη να εμφανιζονται μετα την ψηφοφορια κατευθειαν,αν θελετε να το κανετε πιο "δυσκολο" (που ουσιαστικα ειναι artificial difficulty αυτο το πραγμα,εξυπηρετει εκνευρισμο περισσοτερο παρα κανονικο difficulty) σιγουρα υπαρχουν και αλλοι τροποι,αλλα η αληθεια ειναι οτι αν δεν επεφτε η τυμβω σε εκεινο το σημειο απο τον Τασο το παιχνιδι θα ειχε παρει εντελως αλλη μορφη,και τωρα ολο το παιχνιδι με 20+ ατομα να βασιζεται στο αν ενας ηθελε να παιξει την καρτα του ειναι πολυ random και ξενερωνει τους υπολοιπους (βλεπε εμενα) γιατι συνειδητοποιω οτι ο'τι και αν γραψω,αν δεν παιχτει η σωστη καρτα,δεν μπορω να αποδειξω τιποτα και ουσιαστικα δεν μπορω να πεισω και κανεναν εκτος και αν γραψω 20 ποστ (βλεκε ικαριονα (σαγαπαω οπως και ναχει ακη))

Αυτα απο εμενα,καλο σας καλοκαιρι,gg και ολα τα λοιπα,το input μου ειναι αυτο,καντε το οτι θελετε.

Αντε και φατσουλα αν και τις σιχαινομαι
:pleasantry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχ Μελανία καλά :P εύκολο θύμα το λέμε τώρα (πλακίζω :P)

:give_rose: :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
YOU SON OF A WITCH. Ξέρεις πόσο καιρό σε νομίζαμε πόρνη?? Εγώ ηθελα να σε βγαλουμε απο τους πρωτους να ξερεις.

Πραγματικά το λάθος με την πόρνη που έκανα την πρώτη δολοφονία δεν το έκανα επίτηδες, όντως το ξέχασα σαν περίπτωση, και φαντάζομαι απο εκεί και μετά πήρα το συγχωροχάρτι.

Όσο για το ότι ήθελες να με βγάλετε απο τους πρώτους να το πάρω σαν compliment? :redface:


:wizard:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Νομίζαμε οτι εισαι μεντιουμ.

Τότε γιατί δεν με δολοφονήσατε; Κάθε μέρα ετοίμαζα ποστ με την ΑΔ μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Πραγματικά το λάθος με την πόρνη που έκανα την πρώτη δολοφονία δεν το έκανα επίτηδες, όντως το ξέχασα σαν περίπτωση, και φαντάζομαι απο εκεί και μετά πήρα το συγχωροχάρτι.

Όσο για το ότι ήθελες να με βγάλετε απο τους πρώτους να πάρω σαν compliment? :redface:


:wizard:

Αυτό ήταν το πρώτο . Θεωρουσαμε οτι εισαι πολυ καλος παικτης για να εχεις ξεχασει αυτο το σεναριο. Απο κει και περα ανέφερες παρα πολλες φορες τη πορνη και ησουν ο μονος που το εκανε. Δεν μπορούσαμε να βρουμε κάποιον αλλον.

Σαν κομπλιμέντο παρτο ηθελα να αναλαβω και προσωπικά τη δολοφονια σου χαχαχα ησουν πολυ καλος παικτης για να μεινεις. Το οτι εμεινες μεσα οφείλεται στο οτι σε νομίζαμε πορνη.

Να σχολιάσω εδω οτι ο Ακριβος (ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΊ :'( :angel: ) αρνήθηκε απο την αρχη του παιχνιδιού να κάνω εγω κάρφωμα. Ελεγε οτι και σίγουρο να είναι παλι θα το εχανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ειρωνικο το γεγονος οτι το μεγαλυτερο ποστ μου θα ειναι post-game και θα αφορα το παιχνιδι απο πλευρας balance.

αποδοση 1.30 σε στοιχημα οτι θα το αγνοησουν οι περισσοτεροι

Το παιχνιδι εχει ωραιο concept αλλα δεν εκτελειται σωστα κατα την γνωμη μου,και μπορω να αναλυσω και το γιατι.

Οπως ειπε και ο ΤασοςΖΓ,το παιχνιδι βασιζεται σε πληροφοριες ρολων που παιρνεις και προσπαθεις να καταλαβεις το play των δολοφονων,εκει περα βασιζεται το ολο νοημα του παλερμου,η κρυφη μειονοτητα να κρυψει το γεγονος οτι συνεργαστηκε για να δουμε αν η πλειοψηφια μπορει να καταλαβει ποια ακριβως ειναι η μειονοτητα. Το γεγονος οτι δεν ανοιγουν ρολοι απο ψηφοφορια σημαινει οτι καθε ψηφοφορια που δεν παιζεται τυμβω ειναι απλα χαμενη μερα,δεν μπορεις να ξερεις το play των δολοφονων και δεν μπορεις να ξερεις καν αν εχεις βγαλει δολοφονο.Τωρα θα πει ο καθενας "ε μαζεψε απο αλλου στοιχεια" και η αληθεια ειναι οτι μεσω καρτων μπορεις,αλλα μονο αν "the stars align" οπως λενε,οπως και ετυχε σε αυτο το παιχνιδι. Μαλλον γιαυτο ισως κερδισαν οι πολιτες σε αυτο αλλα συνηθως κερδιζει η μαφια,γιατι απλα ετυχε,γιατι ειδικα οι πρωτες ψηφοφοριες που εχουμε ελαχιστες πληροφοριες ηταν πανω-κατω ραντομ,δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον με επιχειρημα,πας περισσοτερο στο ντουκου,και πιστευω οτι οποιος πει το αντιθετο λεει ψεματα.

Το παιχνιδι χρειαζεται εναν τροπο να εμφανιζονται οι ρολοι π βγαινουν την μερα χωρις την χρηση τυμβωρυχιας,γιατι ειδικα αν μοιραστουν σε κακους ρολους 2 το παιχνιδι εχει πανω κατω τελειωσει.Δεν ειναι αναγκη να εμφανιζονται μετα την ψηφοφορια κατευθειαν,αν θελετε να το κανετε πιο "δυσκολο" (που ουσιαστικα ειναι artificial difficulty αυτο το πραγμα,εξυπηρετει εκνευρισμο περισσοτερο παρα κανονικο difficulty) σιγουρα υπαρχουν και αλλοι τροποι,αλλα η αληθεια ειναι οτι αν δεν επεφτε η τυμβω σε εκεινο το σημειο απο τον Τασο το παιχνιδι θα ειχε παρει εντελως αλλη μορφη,και τωρα ολο το παιχνιδι με 20+ ατομα να βασιζεται στο αν ενας ηθελε να παιξει την καρτα του ειναι πολυ random και ξενερωνει τους υπολοιπους (βλεπε εμενα) γιατι συνειδητοποιω οτι ο'τι και αν γραψω,αν δεν παιχτει η σωστη καρτα,δεν μπορω να αποδειξω τιποτα και ουσιαστικα δεν μπορω να πεισω και κανεναν εκτος και αν γραψω 20 ποστ (βλεκε ικαριονα (σαγαπαω οπως και ναχει ακη))

Αυτα απο εμενα,καλο σας καλοκαιρι,gg και ολα τα λοιπα,το input μου ειναι αυτο,καντε το οτι θελετε.

Αντε και φατσουλα αν και τις σιχαινομαι
:pleasantry:


Είναι τραγικά ειρωνικό, ότι έχουμε παίξει 5000 παιχνίδια με διαφορετικά set up κανόνων κι έχουμε κάθε φορά κόσμο να έρχεται και να μας λέει τι κάνουμε λάθος. Δεν έχουμε αποκαλύψεις ρόλων, γιατί υπάρχουν ο Ντετέκτιβ και το Μέντιουμ να μαθαίνουν για τους ενεργούς και μη ενεργούς παίκτες. Επίσης υπάρχει ο Χρησμός της Πυθίας. Μπερδεύεστε πολύ. Δεν έχει καμία σχέση με τα λάιβ παιχνίδια ή με ονλάιν παιχνίδια μικρής διάρκειας σε κάποιο τσατ. Το συγκεκριμένο είναι μαραθώνιος. Είχαμε άνοιγμα ρόλου σε παλιά παιχνίδια που δεν είχαν τίποτε απ' όλα αυτά και κατέληγαν βαρετά. Αν έχουμε και αποκαλύψεις ρόλων και Ντετέκτιβ, μέντιουμ και Χρησμούς, δεν θα κερδίζει ποτέ η μαφία.
Έχει πέσει υπερβολική ανάλυση από άτομα που έχουν πολύ περισσότερη εμπειρία από εσάς στο φορμάτ για να φτάσουμε εδώ. Και δεν μιλάω για μένα μόνο, αλλά για άτομα που δεν παίζουν μαζί μας πλέον, αλλά είχαν τεράστια συνεισφορά ώστε το παιχνίδι να χρειάζεται απλώς μικρές διορθώσεις here and there.
Ότι κάτι είναι διαφορετικό απ' ότι έχετε συνηθίσει, δεν σημαίνει ότι είναι λάθος.

Να σχολιάσω εδω οτι ο Ακριβος (ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΤΕ ΤΟ ΓΙΑΤΊ :'( :angel: ) αρνήθηκε απο την αρχη του παιχνιδιού να κάνω εγω κάρφωμα. Ελεγε οτι και σίγουρο να είναι παλι θα το εχανα.

Η απάντησή σου αγαπημένη, θα έρθει όταν θα αποκαλυφθούν τα πιμι που πήραν όλοι για τους ρόλους. Μέχρι τότε θα σιγήσω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Τότε γιατί δεν με δολοφονήσατε; Κάθε μέρα ετοίμαζα ποστ με την ΑΔ μου. :P

Θα εβγαινες μια και καλη με το κάρφωμα καλό μου :redface:

Η απάντησή σου αγαπημένη, θα έρθει όταν θα αποκαλυφθούν τα πιμι που πήραν όλοι για τους ρόλους. Μέχρι τότε θα σιγήσω. :P
Είναι ολα αισχρά ψέματα. :pfff: Επειδη εχω καταφέρει να βγω με καρφωμα ακομα και με ρόλους που δεν καρφώνονται? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η απάντησή σου αγαπημένη, θα έρθει όταν θα αποκαλυφθούν τα πιμι που πήραν όλοι για τους ρόλους. Μέχρι τότε θα σιγήσω. :P


αρχιμαφιοζάκο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ειρωνικο το γεγονος οτι το μεγαλυτερο ποστ μου θα ειναι post-game και θα αφορα το παιχνιδι απο πλευρας balance.

αποδοση 1.30 σε στοιχημα οτι θα το αγνοησουν οι περισσοτεροι

Το παιχνιδι εχει ωραιο concept αλλα δεν εκτελειται σωστα κατα την γνωμη μου,και μπορω να αναλυσω και το γιατι.

Οπως ειπε και ο ΤασοςΖΓ,το παιχνιδι βασιζεται σε πληροφοριες ρολων που παιρνεις και προσπαθεις να καταλαβεις το play των δολοφονων,εκει περα βασιζεται το ολο νοημα του παλερμου,η κρυφη μειονοτητα να κρυψει το γεγονος οτι συνεργαστηκε για να δουμε αν η πλειοψηφια μπορει να καταλαβει ποια ακριβως ειναι η μειονοτητα. Το γεγονος οτι δεν ανοιγουν ρολοι απο ψηφοφορια σημαινει οτι καθε ψηφοφορια που δεν παιζεται τυμβω ειναι απλα χαμενη μερα,δεν μπορεις να ξερεις το play των δολοφονων και δεν μπορεις να ξερεις καν αν εχεις βγαλει δολοφονο.Τωρα θα πει ο καθενας "ε μαζεψε απο αλλου στοιχεια" και η αληθεια ειναι οτι μεσω καρτων μπορεις,αλλα μονο αν "the stars align" οπως λενε,οπως και ετυχε σε αυτο το παιχνιδι. Μαλλον γιαυτο ισως κερδισαν οι πολιτες σε αυτο αλλα συνηθως κερδιζει η μαφια,γιατι απλα ετυχε,γιατι ειδικα οι πρωτες ψηφοφοριες που εχουμε ελαχιστες πληροφοριες ηταν πανω-κατω ραντομ,δεν μπορεις να κατηγορησεις καποιον με επιχειρημα,πας περισσοτερο στο ντουκου,και πιστευω οτι οποιος πει το αντιθετο λεει ψεματα.

Το παιχνιδι χρειαζεται εναν τροπο να εμφανιζονται οι ρολοι π βγαινουν την μερα χωρις την χρηση τυμβωρυχιας,γιατι ειδικα αν μοιραστουν σε κακους ρολους 2 το παιχνιδι εχει πανω κατω τελειωσει.Δεν ειναι αναγκη να εμφανιζονται μετα την ψηφοφορια κατευθειαν,αν θελετε να το κανετε πιο "δυσκολο" (που ουσιαστικα ειναι artificial difficulty αυτο το πραγμα,εξυπηρετει εκνευρισμο περισσοτερο παρα κανονικο difficulty) σιγουρα υπαρχουν και αλλοι τροποι,αλλα η αληθεια ειναι οτι αν δεν επεφτε η τυμβω σε εκεινο το σημειο απο τον Τασο το παιχνιδι θα ειχε παρει εντελως αλλη μορφη,και τωρα ολο το παιχνιδι με 20+ ατομα να βασιζεται στο αν ενας ηθελε να παιξει την καρτα του ειναι πολυ random και ξενερωνει τους υπολοιπους (βλεπε εμενα) γιατι συνειδητοποιω οτι ο'τι και αν γραψω,αν δεν παιχτει η σωστη καρτα,δεν μπορω να αποδειξω τιποτα και ουσιαστικα δεν μπορω να πεισω και κανεναν εκτος και αν γραψω 20 ποστ (βλεκε ικαριονα (σαγαπαω οπως και ναχει ακη))

Αυτα απο εμενα,καλο σας καλοκαιρι,gg και ολα τα λοιπα,το input μου ειναι αυτο,καντε το οτι θελετε.

Αντε και φατσουλα αν και τις σιχαινομαι
:pleasantry:

Ζαξρέμιε, είναι borderline ειρωνικό και θρασύτητα, αν σκεφτείς πως τη μεγαλύτερη συνεισφορά σου στο θέμα, την εντοπίζω στην πολύ ωραία υπογραφή σου! :)

Εγώ δέχομαι και το δικό σου feedback, και του Τάσου. Απλά έχουν παιχτεί άλλα πόσα παιχνίδια Extreme, έχει γίνει αναθεώρηση στους κανόνες και το παιχνίδι είναι πλέον ισορροπημένο. Έχουμε αφιερώσει πολύ χρόνο για να φτάσει σε αυτό το σημείο. Είναι άσχημο να έρχεσαι μετά από ένα game, στο οποίο μεταξύ μας δε συμμετείχες :P, και να θεωρείς προβληματικό το format, χωρίς καλά καλά να το έχεις δοκιμάσει. Η κριτική σου χάνει σε αξιοπιστία!

Φυσικά και υπάρχουν τρόποι άντλησης πληροφόρησης:
Detective - Medium - ΑΜ - Πληροφοριοδότης - Μάγισσα: και αυτά μόνο από ρόλους, χωρίς να βάζω τον χρησμό μέσα. Η πρόκληση είναι να μπορέσουν αυτοί οι ρόλοι να επικοινωνήσουν σωστά τι γνωρίζουν. Οι πολίτες έχουν τα νούμερα με το μέρος τους, άρα ο συντονισμός είναι το πεδίο στο οποίο de facto θα δυσκολεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αγαπητη ΣΕ ποτε παιρνουμε τα βραβεια μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Θα εβγαινες μια και καλη με το κάρφωμα καλό μου :redface:


Α ναι ξέχασα, το αποτυχημένο μακελειό. :girl_angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Βάλτε ημερολόγια να δούμε τι ψάρια πιάσαμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Να μαι κι εγώ! :D
Συγχαρητήρια στην ομάδα των Πολιτών για τη νίκη της! Όσο τραγικά και να έπαιξε η Μαφία (υπήρξε άραγε μία έστω σωστή κίνηση απ τη Μαφία?), η νίκη δε θα μπορούσε να έρθει χωρίς το καλό παιχνίδι κάποιων εκ των πολιτών. Συγκάτοικοι, Σύλβια (κι ας καρφώθηκε) και Τζόνυ παίξατε πολύ καλά! Επίσης, υποτιμημένο απ τους περισσότερους, αλλά στα δικά μου μάτια πολύ δυνατό και το παιχνίδι της Μάγισσας (ειδικά την πρώτη εβδομάδα). Λεπτομέρειες όμως στα ημερολόγια...
Όσον αφορά αυτά, το δικό μου δεν ξέρω εάν και πότε θα ανέβει. Αφενός είναι κακογραμμένο, κι ο συνδυασμός κακογραμμένου και τεραστίου θα σας κάνει να πείτε ότι το έχετε διαβάσει κι ότι σας άρεσε πολύ ενώ στην πραγματικότητα δε θα το διαβάσετε, αφετέρου το έχω παρατήσει κάπου μετά το ΣΚ γιατί δεν είχα σχεδόν καθόλου χρόνο. Μπορεί κάποιοι να παρατηρήσατε και την απουσία μου τις τελευταίες ημέρες, θέλω να ευχαριστήσω τη Ζωή που κατάφερε να με καλύψει και που γενικότερα αφιέρωσε παραπάνω χρόνο απ όσο αρχικά είχαμε συμφωνήσει. :hug:Το extra υλικό που έχουμε από τις νύχτες είναι φέτος πολύ λίγο, αλλά θα ανέβει σταδιακά, όσο για τα βραβεία σας, ξέρετε ότι δίνονται πάντα στο τέλος.
Συγχαρητήρια ξανά στους Πολίτες, αν κι η κυριαρχία σας θα είναι μόνο προσωρινή. Ο Ακριβός θα εκδιωχθεί με τις κλωτσιές απ τη γιάφκα κι η Μαφία θα ζήσει ξανά τις παλιές ένδοξες στιγμές της! (Μάκη, έχουμε κενή μια θέση Αρχιμαφιόζο, ενδιαφέρεσαι?)
Για εκτενέστερο σχολιασμό, υλικό κτλ, stay tuned.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
@Melania

Το point ειναι οτι οταν σας καταλαβα, σας κατάλαβαν και όλοι οι υπόλοιποι πολίτες :P

Οπότε αναγκάστηκα κι εγώ να "κρυφτώ" όσο γινόταν μπας και κερδίσουμε late game.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εννοείται πως θα διαβάσουμε το ημερολόγιο Δημήτρη!!!! Το περιμένω εγώ τουλάχιστον πώς και πώς!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο Ντιουμ θα μού πει γιατί τόσο κόλλημα μαζί μου;


Το αρχικό σκεπτικό ήταν να πάρω τους "4 του Σπυράκου" και να αρχίσω να πηγαίνω σε αυτούς κυκλικά. Αυτό θα μου αγόραζε χρόνο μέχρι την Πέμπτη να φτιάξω καινούργια θεωρία.
Τα πράγματα πήγαν στραβά όταν βάλατε τον Samael στο παιχνίδι και επειδή κρατούσε την Νεκροφάνεια μας δεν μπορούσαμε να τον αφήσουμε να φύγει άκλαφτος. Αφού φάγαμε 4 ώρες με τις ισοβαθμίες (πραγματικά έλεος, δεν έχω ξαναφάει τόση ώρα να κοιτάω νούμερα και να υπολογίζω ποιος μένει και ποιος φεύγει) και πιάσαμε φοινίκι, επέστρεψα στην αρχική θεωρία.
Τετάρτη πρωί ξέκλεψα λίγο χρόνο από την πρακτική για να απαντήσω σε όλα όσα έγιναν, μπας και μπορέσουμε να κάνουμε το comeback. Και έριξε ο Τασος τυμβωρυχία και με ξεπάτωσε.

Ε, από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε την κατιούσα. Είχα κολλήσει με τον ζαξρέμιο που με ψήφισε πρώτη μέρα και έλεγε από την δεύτερη για ρόλο με πληροφορίες και για κάρφωμα πληροφοριοδότη. Οπότε, αφενώς θεωρούσα ασφαλές να μαλώνω μαζί σου, αφετέρου μέχρι να πάρουμε πρέφα γιατί έκανες all-in στον johnny είχαμε χάσει πολύτιμο χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soukouu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Soukouu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Γιατί κάθε καινούριος το λέει αυτό με τις κάρτες;! το ότι σας ζορίζει επειδή είναι αρκετές και είναι όντως πολύπλοκο, δε σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι unbalanced.
Αρχικα γλυκουλα εισαι πιο καινουρια απο τον Τασο,εχουμε παιξει μαζι με Ικαριωνα,Τασο,Εμιλουκο και Ζαξ πανω πανω απο 2000 γκειμς παλερμο.Καθε Τριτη και Παρασκευη που λες μαζευομαστε και παιζουμε λαιβ παλερμο,χωρις καρτες και τυχη.
ΠΑΙΚΤΑΡΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΣ.το σπαμαρα καμια 5000 φορες λεω που θα παει,θα τους τρομοκρατησουμε.
Φίλε μου εδώ κάνεις τεράστιο λάθος. Οι κάρτες εκτός απ' ότι είναι μελετημένες για να μοιράζονται όσο το δυνατόν πιο δίκαια, αν κάπου έγερναν ήταν προς τους πολίτες. Μπορεί να πήραμε τις ΑΠ, αλλά έτσι κι αλλιώς σας ήταν φουλ άχρηστες αφού μας βγάζατε για πλάκα. Το μόνο που θα μπορούσε να μας βοηθήσει πραγματικά ήταν κάποια νεκροφάνεια, αλλά αυτές τις πήρατε όλες εσείς εκτός από την μία υποχρεωτική που παίρνει η μαφία, αλλά κι αυτή χάθηκε άδοξα.
Αλλά ναι, αν δεν έβγαινε ο Σαμ έτσι, δεν θα χάναμε τόσο εύκολα.
Ακριβως.Αρα δεν ειναι μελετημενες.ειναι τυχη.Πηραμε 3 νεκροφανειες,γυρισαμε 3 ατομα πισω,αντικειμενικα ειχαμε πολυ καλυτερες καρτες απο σας και παλι στο γκειμ ειχατε μαθηματικα ελπιδες.Αρα δεν ειναι balanced.Δεν εχει ξαναγινει σε 7 ψηφοφοριες να βγαζουμε 6 κακους.Μονο ο Σπυρακος σαν αφκ βγηκε που ηταν πολιτης.ΟΛΕς οι αλλες ψηφοφοριες ηταν σε κακο.
Και όχι μόνο εσένα. Εδώ μου έστειλαν Ικαρίωνα για να χαλάσω το heal μου...

Επίσης αυτό που και εσύ και ο Σουκου λέτε αυριο θα με φάνε και σας έτρωγαν δεν μπορώ να το καταλάβω...
Ειναι Mindfuck ρε.Play level 999999999999999.( Ουτε καν)
Είναι τραγικά ειρωνικό, ότι έχουμε παίξει 5000 παιχνίδια με διαφορετικά set up κανόνων κι έχουμε κάθε φορά κόσμο να έρχεται και να μας λέει τι κάνουμε λάθος. Δεν έχουμε αποκαλύψεις ρόλων, γιατί υπάρχουν ο Ντετέκτιβ και το Μέντιουμ να μαθαίνουν για τους ενεργούς και μη ενεργούς παίκτες. Επίσης υπάρχει ο Χρησμός της Πυθίας. Μπερδεύεστε πολύ. Δεν έχει καμία σχέση με τα λάιβ παιχνίδια ή με ονλάιν παιχνίδια μικρής διάρκειας σε κάποιο τσατ. Το συγκεκριμένο είναι μαραθώνιος. Είχαμε άνοιγμα ρόλου σε παλιά παιχνίδια που δεν είχαν τίποτε απ' όλα αυτά και κατέληγαν βαρετά. Αν έχουμε και αποκαλύψεις ρόλων και Ντετέκτιβ, μέντιουμ και Χρησμούς, δεν θα κερδίζει ποτέ η μαφία.
Έχει πέσει υπερβολική ανάλυση από άτομα που έχουν πολύ περισσότερη εμπειρία από εσάς στο φορμάτ για να φτάσουμε εδώ. Και δεν μιλάω για μένα μόνο, αλλά για άτομα που δεν παίζουν μαζί μας πλέον, αλλά είχαν τεράστια συνεισφορά ώστε το παιχνίδι να χρειάζεται απλώς μικρές διορθώσεις here and there.
Ότι κάτι είναι διαφορετικό απ' ότι έχετε συνηθίσει, δεν σημαίνει ότι είναι λάθος.



Η απάντησή σου αγαπημένη, θα έρθει όταν θα αποκαλυφθούν τα πιμι που πήραν όλοι για τους ρόλους. Μέχρι τότε θα σιγήσω. :P
Εχουμε παιξει κολλητε σιγουρα περισσοτερο απο σας.Παιζουμε απο το 2013 μεχρι και χτες συνεχομενα παλερμο που εχουμε φτιαξει ενα μεγαλο community και παει καλα.Για να σας λεμε πολλα ατομα οτι κατι δεν παει καλα,ε κατι δεν θα παει ρε παιδια.Δεν ειναι κακο.Ο Ικαριωνας Game Designer ειναι,εχει φτιαξει τοσα παιχνιδια,τι λετε να σας σαμποταρει γιατι ετσι του ηρθε;Το γκειμ εδω ειναι πολυ ωραια Οργανωμενο αλλα ειναι Unbalanced.
Το Παλερμο οπως ολοι ξερουμε ειναι παιχνιδι επιχειρηματων και μπλοφας.Δεν ειναι Yu-gi-oh οι καλυτερες καρτες νικανε.Αν ειχατε λιγο καλυτερες καρτες σαν μαφια,ειχατε παλι πιθανοτητες να το κερδισετε το γκειμ ενω σας ειχαμε βρει ολους ρε παιδια.Δεν λεμε κατι παραλογο.Μην αρχιζετε παλι και λετε "οι καινουριοι που ηρθαν να μας δειξουν κλπ κλπ κλπ".Ειναι καποια αντικειμενικα σημεια που το γκειμ εχει αδυναμιες.


Αν ο Τασος που τον λετε και "νεο" δεν επαιζε Τυμβω στον Σαμαελ, θα νικουσατε.Εκεινο ηταν το σημειο ΚΛΕΙΔΙ και φανηκαν πολλοι μαφιοζοι.

Αυτος ειναι ο λογος που στα προηγουμενα παιχνιδια παιδια νικανε 70% η μαφια.Ουτε με κακο τροπο σας το λεμε,ουτε τιποτα.
Σκεφτειτε οτι τα λεμε αυτα ενω ΝΙΚΗΣΑΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ετσι;Δεν χασαμε και τα ειπαμε λογω κομπλεξ ή τιλταραμε απο το παιχνιδι.

Αλλα δεν υπαρχει λογος να λετε οτι το γκειμ ειναι τελειο και δεν εχει αδυναμιες.Για να σας το λενε πολλοι σημαινει οτι θελει βελτιωσεις.Οπως πχ εγινε φετος με την ΑΠ και τις 5 ωρες.Στο προηγμενο παλερμο θυμαμαι που επαιζα δεν το ειχε αυτο.Επαιζαν η μαφια Απ και καπακι Τυμβω.Σωστη αλλαγη και μπραβο σας αλλα θελει και αλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Κάποια δικά μου σχόλια πέραν των όσων έκανα ήδη:


1) Καταρχάς χάρηκα πολύ όταν είδα συγκάτοικο γιατί είναι ο αγαπημένος μου ρόλος και ΚΥΡΙΩΣ γιατί ήμουν πάλι αθώος. Ευχαριστώ τη ΣΕ και τη θεά Τύχη. Μέχρι στιγμής σε online παλέρμο είμαι μόνο αθώος και κάτι μου λέει ότι θα συνεχίσω έτσι :). Βαριέμαι αφόρητα τους κακούς ρόλους και σε περίπτωση που τύχω κακό ρόλο δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να ακολουθήσω συμβουλές άλλων μαφιόζων για το τι να κάνουμε, θα παίξω όπως παίζω πάντα, μοναχικό παιχνίδι και ακολουθώντας τη δική μου κρίση για το τι είναι καλύτερο να γίνει. Αλλά επειδή αυτό μπορεί να εκνευρίσει τους άλλους μαφιόζους, είναι ένας ακόμη ρόλος που χαίρομαι να παίρνω πολίτες. Γλιτώνω γκρίνιες. Με τον Μάκη περάσαμε πολύ ωραία. Και ήταν και ένας τρόπος να συνεχίσω να παίζω ακόμη και μετά τον θάνατό μου, αφού συζητούσαμε τα πάντα. Νομίζω πως σαν συγκάτοικοι κάναμε καλό παιχνίδι. Δεν μας βρήκε κανείς, γιατί δεν θέλαμε να αποκαλύψουμε ρόλο (σε κάποια φάση ρώτησα στο forum μέχρι και ''Ποιος είναι ο Μάκης;' :P). Eίχαμε δυνατές κάρτες και νομίζω αξιοποιήθηκαν καλά με μια εξαίρεση την ακύρωση προφυλάκισής μου στην οποία θα επανέλθω. Αλλά για τον ρόλο που είχαμε νομίζω βρήκαμε πολλούς κακούς χωρίς πολλές πληροφορίες. Σαμαέλ δεν τον είχα ψιλιαστεί. Είχα ένα σενάριο ότι ο ΑΜ ήταν ο Τάσος με αυτό που είχε πει ''ότι θέλει να κερδίσει η ομάδα του αλλά δεν λέει σε ποια ομάδα είναι'', και ενώ έκανα αυτό το σενάριο στο μυαλό μου βλέπω τον Κομφόρταμπλι να λέει ρητά το ίδιο πράγμα, να τον θεωρεί ΑΜ. Πείστηκα σε εκείνη τη φάση ότι ήταν όντως ο ΑΜ και η σιγουριά που έδειξε για τον Σαμαέλ με έκανε να ψάξω να βρω πώς στο καλό τον βρήκε, αφού ο Σαμαέλ ήταν κρυφός μαφιόζος. Ο Τάσος κινήθηκε σε Σαμαέλ και επέμενε να φύγει η Σόφη. Το μόνο άτομο που είχε αναφέρει Σόφη και Σαμαέλ με ύποπτο τρόπο ήταν η Άλμα και έτσι θεώρησα ότι αυτή ήταν ο Φανερός του και την παρακολουθούσα για να τον καλύψω. Μόλις έπεσε η τυμβωρυχία στον Σαμαέλ, φάνηκε η ενοχή του Ντιουμ, ο οποίος ψήφισε Τζόνι δήθεν για να διατηρήσει την ισοβαθμία και σίγουρα θα υπήρχε τουλάχιστον ένας κακός ανάμεσα σε Τσάρα και Αγγελόγιαννο που ψήφισαν τον Τζόνι. Κι εκεί άρχισε να ξετυλίγεται το παιχνίδι. Η Μελανία ήταν νομίζω η μοναδική που τη βρήκα απ' τους πρώτους γύρους. Δεν μου άρεσαν διάφορα στο παίξιμό της και γι' αυτό πρώτο γύρο ήθελα να πάει σε ισοβαθμία με τον Σπυράκο, κάτι που δυστυχώς δεν βοήθησαν οι υπόλοιποι πολίτες να γίνει. Κολλούσε σε ένα άτομο, στη Σόφη, είχα δει τα άλλα με τα μαστίγια στον Κόμφυ κλπ. Είχε κι ένα όνειρο ο Χοακίν και δεν ξέραμε σε ποιον αξίζει περισσότερο να τον ρίξουμε. Επειδή μόλις είχε βγει με τυμβωρυχία η Μπλε, είδαμε πως τελικά ήταν αθώα, κάτι που δεν το περιμέναμε γιατί πήγε να φανερώσει συγκατοίκους (ασχέτως αν δεν ήταν οι πραγματικοί), εκεί μπήκαμε σε αμφιβολίες για άλλους κι έτσι ρίξαμε το όνειρο στη Μελανία για να σιγουρευτούμε και είδαμε ότι ήταν όντως μαφιόζα. Ήμασταν να το ρίξουμε είτε σε Μελανία είτε σε Άλμα, η οποία επίσης προς μεγάλη μας έκπληξη ήταν τελικά φουλ αθώα. Όταν έπεσε η Προφυλάκιση στην Μπλε, μπορούσα να τη σώσω γιατί ήμουν ξύπνιος και είχα την Ακύρωση αλλά δεν το έκανα για δυο λόγους. Ο ένας είναι γιατί φοβήθηκα μήπως έχουν δυο προφυλακίσεις οι μαφιόζοι και έριξαν τη μια σε έναν βοηθό τους (θεωρούσα την Άλμα κακιά) ώστε να πέσει ακύρωση από πολίτη, να ξοδευτεί η κάρτα του και μετά να ρίξουν τη δεύτερη σε κάποιον πιο καλό στόχο, αν είχαν οι ίδιοι την άλλη ακύρωση προφυλάκισης και ήξεραν πως οι πολίτες είχαν μια. Αν την έσωζα θα είχαμε παραπάνω στο παιχνίδι τη Γιατρό και θα νικούσαμε ίσως πιο εύκολα αλλά δεν μπορούσα να την αθωώσω με τίποτα γι' αυτό με τους συγκάτοικους. Μπορεί να ήταν πόρνη και μαφιόζος να μην ήταν. Σκεφτόμουν επίσης ότι και να την έσωζα σε κάποια φάση έτσι όπως είχε πάει το παιχνίδι, θα τη βγάζαμε σε ψηφοφορία γιατί είχε υποψίες, οπότε θα σπαταλούσαμε μια ψηφοφορία σ' αυτή. Προτίμησα λοιπόν να φύγει έτσι. Ο Αγγελόγιαννος φάνηκε ότι ήταν κακός με το ποστ που είπα στον Χοακίν να γράψει σχετικά με τις ψήφους του, δεν πήγαινε σε μαφιόζους ή βοηθούσε μαφιόζους να γλιτώσουν. Η Μπίλιρε μας δυσκόλεψε περισσότερο λόγω της ελλιπούς συμμετοχής της αλλά την τσακώσαμε από το μήνυμα στον Κόμφυ και από έναν ακόμη τυχαίο παράγοντα. Όταν έφυγε η Μελανία και είδαμε ότι δεν την υποστήριξε κανείς, σκέφτηκα ότι ίσως τελικά να ήταν αυτή ο ΑΜ και έψαξα να δω ποιανού θα ήταν. Είπε αυτό για το ότι υπάρχει μαφιόζος στους αθώους μας και επειδή όλοι οι άλλοι είχαν αθωωθεί πολύ, έμενε μόνο η Μπίλιρε. Επίσης η Μελανία κατηγορούσε τη Μπλε σε κάποια φάση και η Μπλε είχε πει συγκάτοικο την Μπίλιρε. Οπότε αν η Μελανία ήταν ΑΜ κατέληξα ότι μόνο η Μπίλιρε μπορούσε να είναι φανερός της. Κι έτσι πήγα σε Μπίλιρε αν και τελικά ήταν μαζί αλλά μας βγήκε έστω κι έτσι. Μπίλιρε και Ηλίας πάντως δεν μπορούσαν να είναι μαζί μαφιόζοι γιατί φαινόταν απ' όσα έλεγαν ότι είχαν διαφορετικές πληροφορίες. Τον Ηλία ΑΜ δεν θα τον έβρισκα με τίποτα.

2) Τώρα κάποια προσωπικά μου παράπονα-σκέψεις

Παρότι θεωρώ πως σαν συγκάτοικος έκανα πολύ καλό παιχνίδι, αν κάποιος δει το παιχνίδι από ψηλά ως σύνολο δεν θεωρώ ότι ήταν καλό παιχνίδι. Λόγοι: παίκτες που δεν ενδιαφερόντουσαν και λάθος πλέι από αθώους και ενόχους. Εξηγούμαι αναλυτικά.

Δεν θέλω να θίξω κανέναν αλλά θέλω να είμαι ειλικρινής: Εξοργίστηκα με 3-4 άτομα που δεν έκαναν τίποτα στο παιχνίδι.

Ο πρώτος που με εξόργισε απίστευτα και περισσότερο ήταν ο Σπυράκος. Άνθρωποι είμαστε, μπορώ να καταλάβω ότι κάτι μπορεί να συμβεί ή να ξεχαστούμε κλπ. Δεν τον κατηγορώ γι' αυτό. Αλλά δεν μπήκε καν στον κόπο να καθίσει να διαβάσει 2 σελίδες ποστ για να πει τις δικές του σκέψεις στα τελευταία του λόγια. Βγαίνει και μας λέει ότι έχασε την ευκαιρία του κι ότι μας αγαπάει. Και όχι μόνο αυτό αλλά παίζεται ηχώ από τον Τάσο και δεν μπαίνει καν να ψηφίσει. Τίποτα. Απόλυτη αδιαφορία για το παιχνίδι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δήλωσε συμμετοχή. Κι άλλα παιδιά που δεν είχαν χρόνο να παίξουν είπαν εξαρχής ότι θα το παρακολουθούν απλά για να μην μας κρεμάσουν. Ασυγχώρητος για μένα. Κανένας σεβασμός στο παιχνίδι, στους συμπαίκτες και στους διοργανωτές από πλευράς του.

Ο δεύτερος ήταν ο Ζαχρέμιος. Νίκο κομπλέ, μπορεί να ξενέρωσες απ' το παιχνίδι, να περίμενες κάτι άλλο και να είδες άλλο, διαφορετικά γούστα έχουμε, το καταλαβαίνω ότι μπορεί να συμβεί. Αλλά εφόσον συμμετέχεις σε ένα παιχνίδι πρέπει να παίξεις. Κι άλλοι σπάστηκαν με συμπεριφορές άλλων αλλά τουλάχιστον προσπάθησαν να παίξουν. Δεν έμπαινες καν στον κόπο να γράψεις μια πρόταση, μια ιδέα. Έμπαινες μόνο για να ψηφίσεις. Μηδενική συμβολή στο παιχνίδι. Αθωώθηκες μόνο από την ψήφο στον Σαμαέλ. Θα μπορούσες να το είχες κάνει για ξεκάρφωμα και να σε υποπτευόμασταν αργότερα, οπότε θα χάναμε γύρους βγάζοντας αθώους. Γενικώς δεν μπορώ την ελλιπή συμμετοχή στο παιχνίδι. Με τρελαίνει γιατί κρεμάει τους πολίτες και δείχνει ασέβεια προς τους διοργανωτές. Έχω κάνει πολλές διοργανώσεις πραγμάτων και ξέρω πόσο απαιτητική δουλειά είναι. Διαφωνίες μπορεί να υπάρχουν, ξενερώματα μπορεί να υπάρχουν αλλά μην κρεμάτε τους υπόλοιπους. Εφόσον μπήκατε στον χορό πρέπει να χορέψετε αλλιώς ας μη δηλώνατε εξαρχής.

Τρίτη ήταν η Μπίλιρε και από κοινού η Άλμα. Ενοχλήθηκα πολύ και από τις δυο σας. Η μεν πρώτη έπαιξε μαφιόζο σαν την τελευταία φορά που δεν μιλούσε, δεν έλεγε τίποτα, επαναλάμβανε λόγια που έλεγαν άλλοι και θεωρεί ότι κρύφτηκε καλά. Έτσι ξέρω κι εγώ να παίζω μαφιόζο. Να λέω ότι έχω δουλειές ή υποχρεώσεις και να κάθομαι στην αφάνεια. Αλλά παίζουμε υποτίθεται παιχνίδι για επιχειρήματα και για να παίξουμε. Όχι να λέμε δικαιολογίες για να κρυφτούμε. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι πλέι θέλει αλλά εγώ προσωπικά ενοχλήθηκα πολύ και με ενοχλούν οι καλοί ή κακοί ρόλοι που απλώς κάθονται στην αφάνεια. Ο Τσαραχάφ τουλάχιστον έβγαινε έγραφε πράγματα ή και ο Ντιουμ. Όσο για την Άλμα, εξαφανίστηκες, δεν έδωσες τίποτα στο παιχνίδι, σε κατηγορούσαν, το δεχόσουν, δεν υποστήριζες τον εαυτό σου κι απ' αυτά που έλεγες φαινόταν ότι δεν διάβαζες καν το τι έγραφαν οι άλλοι, φαινόταν ότι αγνοούσες πράγματα που συνέβησαν. Μπορεί να είναι λάθος εντύπωση δική μου, δεν ξέρω. Λέω απλώς αυτό που ένιωσα. Σε λέγαμε πόρνη και δεν έλεγες τίποτα. Κατάλαβα ότι δεν είσαι πόρνη στο τέλος με τον Γουάιλντ. Λέω αν ήσουν πόρνη θα παρακολουθούσες σίγουρα το παιχνίδι γιατί ήταν σε κρίσιμο σημείο για τους μαφιόζους. Εσύ έδειχνες να μην ενδιαφέρεσαι καν. Οπότε λέω απλώς παίζει να είσαι αθώα και να ήταν τελικά ο Γουάιλντ η πόρνη που τελικά ήταν. Γι' αυτό προσπαθούσαμε με τον Χοακίν μανιασμένα χτες να τους στρέψουμε όλους στο να βγάλουν Μπίλιρε πρώτα και όχι Γουάιλντ. Έλεγα συνέχεια στον Χοακίν να γράφει ποστ για τη Μπίλιρε. Αλλά δεν πείστηκαν.

Σόφη, έγραφες έναν τόνο πράγματα χωρίς να λες τίποτα. Κούρασες πολλούς παίκτες όχι με τη συμμετοχή σου, η οποία ήταν αξιέπαινη αλλά γιατί δεν έγραφες τίποτα. Έκανες κάποια σενάρια που δεν είχαν λόγο π.χ. το σενάριο η μαφία να πετάξει τυμβωρυχία στη Μελανία ή να σκοτώσουν τον Κομφόρταμπλι και άλλα τέτοια που δεν έβγαζαν νόημα. Σε κάθε ποστ σου που διάβαζα ήθελα να κάνω μπάφο. Φαινόταν ότι ήσουν αθώα απ' αυτά που έλεγες αλλά μπέρδευες πολύ το παιχνίδι σε κάποιες φάσεις. Δεν σε κατηγορώ απλώς άλλη φορά γράφε πιο προσεκτικά. Ήταν πολύ ασύντακτα τα κείμενά σου.

Πάντως, δεν ξέρω ποιος το έγραψε παραπάνω, νομίζω ένας παρατηρητής, αλλά συμφωνώ πως αν δεν έχετε χρόνο να διαθέσετε για το παιχνίδι, μην δηλώνετε. Είναι πολύ πιο συνεπής και έντιμη προς τους υπόλοιπους παίκτες στάση απ' το να δηλώσετε και να μη συμμετέχετε. Ήμουν Κένυα χωρίς υπολογιστή, με ελάχιστες δυνατότητες για ίντερνετ και για να μην κρεμάσω το παιχνίδι πήγαινα από μέρος σε μέρος για wifi και έγραφα κατεβατά απ' το κινητό μου. Ήμουν στο αεροπλάνο σε πτήση και αγόρασα ίντερνετ για να συμμετέχω και να μην αφήσω ξεκρέμαστους τους πολίτες. Όποιος ενδιαφέρεται βρίσκει χρόνο και τρόπο.

Όσον αφορά τη ΣΕ δεν έχω κάποιο παράπονο πέρα απ' το ότι θεωρώ πως το μπαν στον Ούλτρα ήταν άδικο γιατί στο τελευταίο του ποστ πριν το μπαν που είπε ότι θα ήταν εγκληματικό να πηγαίναμε πρώτα Άλμα και μετά Αγγελόγιανο, δεν το άφησε έτσι. Παρέπεμψε σε χωρία από προηγούμενα ποστ. Δεν είπε ότι η Άλμα δεν ήταν μαφιόζα και ότι ο Αγγελόγιαννος ήταν. Είπε ότι δεν πίστευε πως η Άλμα ήταν μαφιόζα και παρέπεμψε σε ένα ποστ με τους λόγους που δεν το πίστευε και ΄για τον Αγγελόγιαννο παρέπεμψε σε ποστ που είχε κάνει ο Χοακίν για τις ψήφους του που τον ενοχοποιούσε. Αν έλεγε απλώς ο χ είναι και η ψ δεν είναι, θα το καταλάβαινα. Αλλά παρουσίασε λόγους γι' αυτά που έλεγε και επίσης κανείς δεν τον είχε ψιλιαστεί ως ντετέκτιβ. Αν δεν έπεφτε το μπαν, ο Αγγελόγιαννος θα τη γλίτωνε έναν γύρο και θα πήγαιναν Άλμα οι πολίτες. Κανείς δεν πίστευε τον Ούλτρα. Με το μπαν που έγινε όλοι στράφηκαν στον Αγγελόγιαννο και ίσως ήταν κάπως άδικο για τον ίδιο επειδή αλλιώς θα τη γλίτωνε.


3) Όσον αφορά το balance επειδή ειπώθηκαν κάποια πράγματα. Το παιχνίδι δεν είναι πολύ unbalanced αλλά νομίζω χρειάζεται κάποιες ψιλοτροποποιήσεις ακόμη. Η κατάργηση της τυμβωρυχίας ταυτοχρόνως με την ΑΠ είναι νομίζω εξαιρετική αλλαγή γιατί αλλιώς το παιχνίδι γινόταν unbalanced και η Ακύρωση προφυλάκισης έπαυε να έχει νόημα. Πρώτη βδομάδα βρήκαμε τουλάχιστον 4 απ' τους 6 μαφιόζους, βρήκαμε και τον ΔΑ, απέτυχαν 2 δολοφονίες, είχαμε πολύ καλύτερες κάρτες απ' τους μαφιόζους, έκαναν κι οι ίδιοι αρκετά λάθη, βγάλαμε δυο μαφιόζους εκτός απ' την πρώτη βδομάδα και πάλι το παιχνίδι δεν είχε κριθεί υπέρ των αθώων. Δηλαδή που να μην αστοχούσαν και τα δυο πρώτα κιλ. Εδώ νομίζω χρειάζονται κάποιες ψιλοτροποποιήσεις. Να είναι ένας λιγότερος μαφιόζος στις αναλογίες; Να αλλάξουν κάποια πράγματα στις κάρτες; Δεν ξέρω, θέλει σκέψη. Αλλά θεωρώ πως μερικές ακόμη τροποποιήσεις χρειάζονται. Με πρώτη που ίσως μπορώ να προτείνω, την αλλαγή ή κατάργηση της Επιπλέον Ψήφου. Παίζει να είναι η πιο άχρηστη κάρτα που υπάρχει. Με εξαίρεση τη Σόφη που την έπαιξε και μάλιστα λάθος, κανείς δεν έπαιξε ΕΨ γιατί είναι φοβερά αδύναμη κάρτα. Κλειδώνει την ψήφο σου, δεν μπορείς να την παίξεις στην παράταση και αρκεί μια ακύρωση ψήφου για να ακυρώσει και την αρχική σου ψήφο και την επιπλέον. Τουλάχιστον ας μπορείς να την παίξεις στην παράταση. Αλλά θέλει νομίζω αλλαγή αυτή η κάρτα. Με την εμφάνιση ρόλων όσων φεύγουν σε ψηφοφορίες δεν θα συμφωνήσω. Έχει περισσότερο ενδιαφέρον το παιχνίδι να μην φαίνονται ρόλοι και να πιέζεσαι να βρεις επιχειρήματα και να στήσεις θεωρίες παρά να είναι όλα φανερά. Επειδή καταλαβαίνω βέβαια πως το παιχνίδι χωρίς αποκάλυψη καρτών βαδίζει στα τυφλά μέχρι να πέσει τυμβωρυχία, θα μπορούσε ίσως μια φορά τη βδομάδα να φανερώνεται ένας ρόλος νεκρού ή κάπως έτσι. Θέλει σκέψη. Αλλά και όλα κρυφά να είναι, υπάρχουν τρόποι να βρεις ρόλους. Εγώ κατάλαβα ένα σωρό ρόλους χωρίς να έχω πληροφορίες. Βρήκα Εμιλούκο δήμαρχο, Τζόνι Αυτοκράτορα, Χιμέλα πληροφοριοδότη ή ντετέκτιβκ Κάποιους απλούς πολίτες, και προς το τέλος βρήκα Αλεξίσφαιρο και Μάγισσα τον Καραντάκο. Υπάρχουν τρόποι να βρει κανείς ρόλους. Αλλά θέλει διάβασμα.

Νομίζω αυτά σε γενικές γραμμές από μένα. Άντε στήστε ένα καινούριο παιχνίδι να παίξουμε λίγο πιο σωστά να μην μείνει η χρονιά με αυτό μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Δε θεωρώ ότι η δεδομένη στιγμή είναι η κατάλληλη για να κάνουμε σχολιασμούς για τους κανόνες και γενικά για το παιχνίδι, αυτό θα μπορούσε να γίνει μια ωραία και κόσμια συζήτηση στο θέμα με τις απορίες και τις γνώμες για το παλέρμο Extreme.
Προς το παρόν ας χαρούμε με το παιχνίδι που παίξαμε και ας μην χαλάσουμε όλο αυτό το κλίμα. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top