Palermo #46 - Can you reverse the curse?

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (31/7)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μετά από την εξέλιξη αυτή αθώωνω και εγώ προς τον παρόν τον jonny και τον TASOSGN

ωστόσο περιμένω την δικαιολόγηση ψήφου που πήρα από τον JKaradakov
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα δεν μπορώ να βρω το ποστ από το κινητό. Πώς δικαιολογείται το γρήγορο edit από μένα σε ντοιτς του Samael? Έγραψα χτες ένα σενάριο που μπορεί να είναι και οι δύο μαφιόζοι αλλά να κατάλαβε ότι η τριπλή ισοβαθμία δεν τους βοηθάει και να αποφάσισε να τη θυσιάσει. Είναι πιθανό σενάριο λέτε; Θα ήταν υπερβολικά καλό σενάριο αλλά από τη στιγμή που ο Σαμαελ είναι κρυφός μαφιόζος πρέπει να ψυχολογησουμε τη σκέψη του να ψηφίσει πρώτα εμένα και όχι τη ντοιτς ενώ έτσι θα γλίτωνε για τα καλά ( έβγαινε εκτός παιχνιδιού η ντοιτς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα δεν μπορώ να βρω το ποστ από το κινητό. Πώς δικαιολογείται το γρήγορο edit από μένα σε ντοιτς του Samael? Έγραψα χτες ένα σενάριο που μπορεί να είναι και οι δύο μαφιόζοι αλλά να κατάλαβε ότι η τριπλή ισοβαθμία δεν τους βοηθάει και να αποφάσισε να τη θυσιάσει. Είναι πιθανό σενάριο λέτε; Θα ήταν υπερβολικά καλό σενάριο αλλά από τη στιγμή που ο Σαμαελ είναι κρυφός μαφιόζος πρέπει να ψυχολογησουμε τη σκέψη του να ψηφίσει πρώτα εμένα και όχι τη ντοιτς ενώ έτσι θα γλίτωνε για τα καλά ( έβγαινε εκτός παιχνιδιού η ντοιτς).

Για ποιο edit μιλάμε; Δεν βρήκα κάτι και δεν ήμουν μέσα χθες. Έγραφε στο post ότι θα πάει σε εσένα και μετά γρήγορα αλλάζει σε Deutch;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Καλημέρα κι απο εμένα! Ευχαριστώ καταρχάς για τις ομορφες ευχες. Απο εδώ και πέρα θα μπορώ να συμμετέχω λίγο πιο πολύ (εκτός αν πετυχει τον σκοπο της ζωης του ο Ικαριωνας να με βγαλει αχαχαχ) και θα σχολιάσω μερικά πράγματα .

Με ξάφνιασε το χθεσινό περιστατικό με τις αλλαγες των ψήφων τελευταία ώρα. Κυμαινομασταν αναμεσα σε ντοιτς και τζοννυ και ξαφνικά οταν γύρισα ειχε βγει ισοψηφία με τον Σαμιουελ που αποδείχτηκε και μαφιοζος. Η απότομη ανάβαση του μπορουσε να κρύβει πολλά παρόλα αυτα δεν ειδα καμια τρελή κινητοποίηση να σωθεί. Μου φανηκε οτι βγήκε αρκετα αθόρυβα .. υπαρχει περίπτωση να πεσαμε πανω σε 2 μαφιόζους? (Δηλαδή ενας εκ των τζοννυ και ντοιτς).

Θελω να μελετήσω μερικα ποστ και να επανέλθω με εκτενή σχολιασμό κάποιων συμπεριφορών γιατι η τυμβωρυχια παντα αποκαλύπτει πολλα. Προς το παρον θα αναφερθω σε παίκτες .

blue_butterfly: Ριρικα για να κλεισουμε το θέμα προβληματίστηκα για σενα γιατι εκανες μια λανθασμένη κινηση που μεχρι πριν λιγη ωρα την κατεκρινες. Δεν μπορω να δεχτω οτι το εκανες τυχαία . Αυτο με εκανε να σε προσεξω. Αμα ζω μετα τη δολοφονια θα μελετησω και τη χθεσινη σου συμπεριφορά . Εμφανίστηκες σε πολυ βολικό σημειο ενω ησουν εξαφανισμένη.

ComfortablySmug: με εσενα τα εχω χαμενα :hehe: παιζει να προσπαθεις να μας μπερδεψεις? Γιατί σε βλεπω να ακολουθεις βολικα τα κύματα και να εμφανιζεσαι οταν πρέπει..

Deutsch... Lover: για σενα και για τον τζονυ ειχα πολλες αμφιβολίες . Δεν μου φαινεται απιθανο το σεναριο να πεσαμε σε εναν ακομα μαφιοζο και να επρεπε να θυσιαστει ο ενας.

Ikarionas: Εσυ ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι με θεωρεις ΔΑ.

sophie_96 : Θελω να μου πεις πως κρινεις τη κινηση του Τασου για τυμβωρυχια (επειδη ελεγες οτι συνεργαζόμαστε φανερά κιολας χαχαχα.

Ζαξρεμιος για σενα εχω να παρατηρήσω οτι χθες πολυ βολικα κρύφτηκες πισω απο τους αλλους και ελεγες και ξαναλεγες τη καραμελα για την ισοψηφία. Αυτο δεν σε αθωωνει να ξερεις. Να επιδιώκεις την ισοψηφία εννοω.

Σε λίγο θα επανέλθω με ψηφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Καλημέρα κι απο εμένα! Ευχαριστώ καταρχάς για τις ομορφες ευχες. Απο εδώ και πέρα θα μπορώ να συμμετέχω λίγο πιο πολύ (εκτός αν πετυχει τον σκοπο της ζωης του ο Ικαριωνας να με βγαλει αχαχαχ) και θα σχολιάσω μερικά πράγματα .

Με ξάφνιασε το χθεσινό περιστατικό με τις αλλαγες των ψήφων τελευταία ώρα. Κυμαινομασταν αναμεσα σε ντοιτς και τζοννυ και ξαφνικά οταν γύρισα ειχε βγει ισοψηφία με τον Σαμιουελ που αποδείχτηκε και μαφιοζος. Η απότομη ανάβαση του μπορουσε να κρύβει πολλά παρόλα αυτα δεν ειδα καμια τρελή κινητοποίηση να σωθεί. Μου φανηκε οτι βγήκε αρκετα αθόρυβα .. υπαρχει περίπτωση να πεσαμε πανω σε 2 μαφιόζους? (Δηλαδή ενας εκ των τζοννυ και ντοιτς).

Θελω να μελετήσω μερικα ποστ και να επανέλθω με εκτενή σχολιασμό κάποιων συμπεριφορών γιατι η τυμβωρυχια παντα αποκαλύπτει πολλα. Προς το παρον θα αναφερθω σε παίκτες .

blue_butterfly: Ριρικα για να κλεισουμε το θέμα προβληματίστηκα για σενα γιατι εκανες μια λανθασμένη κινηση που μεχρι πριν λιγη ωρα την κατεκρινες. Δεν μπορω να δεχτω οτι το εκανες τυχαία . Αυτο με εκανε να σε προσεξω. Αμα ζω μετα τη δολοφονια θα μελετησω και τη χθεσινη σου συμπεριφορά . Εμφανίστηκες σε πολυ βολικό σημειο ενω ησουν εξαφανισμένη.

ComfortablySmug: με εσενα τα εχω χαμενα :hehe: παιζει να προσπαθεις να μας μπερδεψεις? Γιατί σε βλεπω να ακολουθεις βολικα τα κύματα και να εμφανιζεσαι οταν πρέπει..

Deutsch... Lover: για σενα και για τον τζονυ ειχα πολλες αμφιβολίες . Δεν μου φαινεται απιθανο το σεναριο να πεσαμε σε εναν ακομα μαφιοζο και να επρεπε να θυσιαστει ο ενας.

Ikarionas: Εσυ ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι με θεωρεις ΔΑ.

sophie_96 : Θελω να μου πεις πως κρινεις τη κινηση του Τασου για τυμβωρυχια (επειδη ελεγες οτι συνεργαζόμαστε φανερά κιολας χαχαχα.

Ζαξρεμιος για σενα εχω να παρατηρήσω οτι χθες πολυ βολικα κρύφτηκες πισω απο τους αλλους και ελεγες και ξαναλεγες τη καραμελα για την ισοψηφία. Αυτο δεν σε αθωωνει να ξερεις. Να επιδιώκεις την ισοψηφία εννοω.

Σε λίγο θα επανέλθω με ψηφο.
Χρόνια πολλά αρχικά <3
Υποθέτω ότι θα σχολιάσεις και άλλα αλλά αυτά που είπες τώρα είναι μη βοηθητικά θεωρώ για την παρούσα φάση.
Ασχολείστε ακόμη από την πρώτο γύρο με ένα πράγμα που είπε η Ριρίκα ενω αυτή τη στιγμή καίνε άλλα.
Γιατί έχεις αμφιβολίες για Deutch και Johhny;
Εσύ πως κρίνεις την κίνηση του Τάσου για τυμβωρυχία; (εφόσον το ρωτάς στη Σόφι)
Δεν θεωρώ ότι ο Ζαξρεμιος κρύφτηκε βολικά. Γύρισε και έδωσε προβάδισμα Σαμαελ ενώ μπορούσε κάλλιστα να δώσει σε εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Εγώ αλλάζω την ψήφο μου προς το παρόν σε TasosZG. Ήταν από τους πρώτους που άλλαξε ψήφο σε Σαμ και συμφωνώ με Χουακίν ότι προσπαθούν να κάνουν κατάχρηση την επιθυμία της ισοψηφίας που υπήρχε.

Έπειτα στο 5λεπτο της παράτασης βλέπω Deutch να ακυρώνει ψήφους πάνω της και επειδή φοβήθηκα ότι και ο Σαμ θα αλλάξει ψήφο ήθελα να φέρω μια ισορροπία και την γύρισα πάνω της την ψήφο μην ξέροντας ότι θα έκανε και ο ikarionas το ίδιο. Μετά δεν πρόλαβα να κάνω κάτι άλλο.
Χτες λες οτι άλλαξες την ψήφο σου γιατί γίνεται κατάχρηση της ισοψηφίας (δε θες δηλαδή την ισοψηφία). Τώρα λες οτι άλλαξες στο πεντάλεπτο προς ντοιτς για να φέρεις ισορροπία (ισοψηφία δηλαδή). Επίσης λες οτι δεν ήξερες οτι κι ο Ικαρίονας θα ψήφιζε ντοιτς αλλά η ψήφος του ικαρίονα προς ντοιτς είναι 20:07 ενώ η δική σου 20:08 οπότε θα έπρεπε να την είχες δει. Εγώ πρόλαβα και είδα και του ικαρίονα και τη δική σου και πρόλαβα να παίξω και τη δεύτερη κάρτα μου στο ένα λεπτό που είχα.

Το οτι την πέφτεις στον Dumenuke προσωρινά δε μού λέει κάτι. Οι κινήσεις σου μού δείχνουν οτι δεν είσαι με τους πολίτες, φάσκεις και αντιφάσκεις και μπερδεύεσαι σε μια ψηφοφορία προσπαθώντας να βγάλεις την ντοιτς και να σώσεις τον σαμαελ (που είναι μαφιόζος).

Ψηφίζω Emilouko για λόγους που έχω πει πολλάκις. Το οτι ο Dume και η Emilouko αλληλοκατηγορούνται για το θεαθήναι δε με κάνει να αλλάζω γνώμη για κανέναν από τους δύο.

Θα ήθελα να μην ξεχάσετε όμως, ό,τι και να γίνει, την εμμονή του Dumenuke απέναντί μου. Μέχρι και η συνμαφιόζα του η Εμιλούκο την παρατήρησε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαξρεμιος

Νεοφερμένος

Ο Μερξαζιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλημέρα κι απο εμένα! Ευχαριστώ καταρχάς για τις ομορφες ευχες. Απο εδώ και πέρα θα μπορώ να συμμετέχω λίγο πιο πολύ (εκτός αν πετυχει τον σκοπο της ζωης του ο Ικαριωνας να με βγαλει αχαχαχ) και θα σχολιάσω μερικά πράγματα .

Με ξάφνιασε το χθεσινό περιστατικό με τις αλλαγες των ψήφων τελευταία ώρα. Κυμαινομασταν αναμεσα σε ντοιτς και τζοννυ και ξαφνικά οταν γύρισα ειχε βγει ισοψηφία με τον Σαμιουελ που αποδείχτηκε και μαφιοζος. Η απότομη ανάβαση του μπορουσε να κρύβει πολλά παρόλα αυτα δεν ειδα καμια τρελή κινητοποίηση να σωθεί. Μου φανηκε οτι βγήκε αρκετα αθόρυβα .. υπαρχει περίπτωση να πεσαμε πανω σε 2 μαφιόζους? (Δηλαδή ενας εκ των τζοννυ και ντοιτς).

Θελω να μελετήσω μερικα ποστ και να επανέλθω με εκτενή σχολιασμό κάποιων συμπεριφορών γιατι η τυμβωρυχια παντα αποκαλύπτει πολλα. Προς το παρον θα αναφερθω σε παίκτες .

blue_butterfly: Ριρικα για να κλεισουμε το θέμα προβληματίστηκα για σενα γιατι εκανες μια λανθασμένη κινηση που μεχρι πριν λιγη ωρα την κατεκρινες. Δεν μπορω να δεχτω οτι το εκανες τυχαία . Αυτο με εκανε να σε προσεξω. Αμα ζω μετα τη δολοφονια θα μελετησω και τη χθεσινη σου συμπεριφορά . Εμφανίστηκες σε πολυ βολικό σημειο ενω ησουν εξαφανισμένη.

ComfortablySmug: με εσενα τα εχω χαμενα :hehe: παιζει να προσπαθεις να μας μπερδεψεις? Γιατί σε βλεπω να ακολουθεις βολικα τα κύματα και να εμφανιζεσαι οταν πρέπει..

Deutsch... Lover: για σενα και για τον τζονυ ειχα πολλες αμφιβολίες . Δεν μου φαινεται απιθανο το σεναριο να πεσαμε σε εναν ακομα μαφιοζο και να επρεπε να θυσιαστει ο ενας.

Ikarionas: Εσυ ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι με θεωρεις ΔΑ.

sophie_96 : Θελω να μου πεις πως κρινεις τη κινηση του Τασου για τυμβωρυχια (επειδη ελεγες οτι συνεργαζόμαστε φανερά κιολας χαχαχα.

Ζαξρεμιος για σενα εχω να παρατηρήσω οτι χθες πολυ βολικα κρύφτηκες πισω απο τους αλλους και ελεγες και ξαναλεγες τη καραμελα για την ισοψηφία. Αυτο δεν σε αθωωνει να ξερεις. Να επιδιώκεις την ισοψηφία εννοω.

Σε λίγο θα επανέλθω με ψηφο.


χωρις κανενα σημαντικο στοιχειο η ισοψηφια θα ηταν ο μοναδικος τροπος να βγαλουμε στοιχεια,γτ εφοσον επεσε και τυμβω τωρα ξερουμε αρκετα πραγματα

δεν θα κατσω να πω τα αυτονοητα για το ποιοι θεωρουνται υποπτοι,αλλα αν δω οτι κανενας δεν κανει τις λογικες συνδεσεις (που βγαλαμε αρκετες χαρη στο γεγονος οτι υπηρχε ισοψηφια,γτ ειδαμτε ποιοι υποστηριξαν ποιους) θα αναγκαστω να τις αναφερω

ναι σιγουρα δεν με αθωωνει να επιδιωκω την ισοψηφια,αλλα σιγουρα με βαζει σε καλυτερο φως εφοσον δειχνει οτι προσπαθω να βγαλω στοιχεια για το παιχνιδι και οχι να παω βαση σεναριων και αν κανω λαθος μετα να λεω "αχ δεν πειραζει,την επομενη φορα" κατι που κανει συνηθως η μαφια

δεν κρυφτηκα καθολου,το γεγονος οτι δεν σπαμμαρω και δεν κανω κυκλους γυρω απτο ιδιο θεμα σημαινει 2 πραγματα :
1) δεν μαρεσουν οι κυκλοι,προτιμαω τα εννιαγωνα γενικα
2) αν μπω σε spam-mode δεν με σταματαει τιποτα

θα ψηφισω blue_butterfly προς το παρον,σε περιπτωση που πεθανω
αλλιως θα αλλαξω πιο μετα την ψηφο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TasosZG

Νεοφερμένος

Ο TasosZG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Όχι ότι θέλω να την υπερασπιστώ(την Εμιλούκο) αλλά στις 2 παραθέσεις που έβαλες δεν λέει αντίθετα πράγματα.
Στο ένα λέει ότι προσπαθούμε να καταχραστούμε την επιθυμία για ισοψηφία που υπάρχει και στο άλλο ότι άλλαξε για να φέρει ισορροπία.
Δεν υπάρχει ένας λόγος μόνο για να το πάμε ισοψηφία, όπως και για τα πάντα.
Πόσες φορές έχει τύχει να κατηγορήσεις κάποιον που έκανε την ίδια κίνηση με σένα επειδή πιστεύεις ότι το έκανε για άλλο λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bilire

Νεοφερμένος

Η bilire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλημέρα,
μέσα σε ένα βράδυ είχαμε εξελίξεις. Δεν ήμουν σίγουρη αν έπρεπε να ψηφίσω στο δημοψήφισμα και εν τέλει με πήρε ο ύπνος ,παρόλα αυτά είχαμε άριστα αποτελέσματα.
Τάσο πολύ σωστή κίνηση να παίξεις τυμβωρυχία.
Μετά από αυτό θα κάτσω να κοιτάξω όλα τα μηνυματα του σαμαελ, τις αναφορες σε αυτόν και τις ψήφους για να μπορεσω να βγαλω διαφορα συμπερασματα.
Θεωρω ότι υπαρχει πιθανοτητα να υπηρχε και άλλος κακος ρολος στην τριαδα(Johny-Deutsch-Samael) αλλα δε μπορω να αποδειξω τπτ χωρις επιχειρηματα και αποδειξεις .παω να διαβασω τα ποστ και επανερχομαι.
πχ η χιμελα φαινοταν σιγουρη για την ενοχη του σαμαελ σαν να έχει καλό ρόλο που γνωρίζει και ο johny επέμενε να αλλάξει ψήφους ο σαμαελ από πιο πριν. ηταν απλα υποψιασμένος και αυτος ή προσπαθουσε να καλυφθεί.και οι δυο παρολα αυτά προσπαθησαν να σωθουν.απο την άλλη η Deutsch lover προσπαθησε εν μερει να προστατευτεί αλλά χωρίς ιδιαίτερη θέρμη. είχε χάσει κάθε ελπίδα σαν πολίτης? ή προσπάθησε να καεί αυτή στη θέση του άλλου μαφίοζου? στο κύμα που δημιουργήθηκε εναντίον του samael μήπως προσπάθησαν να καλυφθούν οι άλλοι μαφίοζοι του?ή πηγαν να τον σώσουν φανερά?
Σόρρυ για τις πολλες κατηγορίες αλλά όπως είπα θα κάτσω να κοιτάξω αναλυτικότερα τα κείμενα.
Αρχικα ψηφιζω Deutsch lover ξανα μεχρι να αναλύσω τα ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τετάρτη 1/8

  1. aggelogiannos

  2. Alma Libre

  3. bilire --> Deutsch... Lover

  4. blue_butterfly

  5. ComfortablySmug

  6. Deutsch... Lover

  7. DumeNuke

  8. Emilouko --> DumeNuke

  9. Himela -->Emilouko

  10. i_lie_us

  11. Ikarionas --> ~Melania~

  12. JKaradakov --> sophie_96

  13. Joaquin

  14. Johnny15

  15. ~Melania~

  16. sophie_96 --> Deutsch... Lover

  17. Soukouu

  18. TasosZG --> aggelogiannos

  19. tsarachaf

  20. ultraviolence

  21. Wild_Boy

  22. Ζαξρεμιος --> blue_butterfly



Ψήφοι
2 Deutsch... Lover
1 aggelogiannos
1 blue_butterfly
1 DumeNuke
1 Emilouko
1 ~Melania~~
1 sophie_96



Η χώρα των φαντασμάτων
Σπυράκος (^^) - Ψηφοφορία 30/7


Οριστικές αποχωρήσεις
Samael - [Κρυφός Μαφιόζος Ε] -Ψηφοφορία 31/07 & Τυμβωρυχία 01/08

Απουσίες
Σπυράκος (^^) #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από sophie_96
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Deutsch... Lover
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Himela
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Himela
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από TasosZG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μελανία είπα ότι προς το παρόν αθωώνω μετά την τύμβο τον Τάσο . Όλοι στην αρχή κάνουμε σενάρια για ρόλους και πιθανές συνεργασίες αλλά μετά από κάποιες εξελίξεις αλλάζουν τα δεδομένα και μαζί και με αυτά η στάση μας απέναντι σε μερικούς παίχτες. Από την μία λοιπόν ήταν πολύ έξυπνη η κίνηση του Τάσου να κάνει τύμβω στον Samael, γιατί αφού αποκαλύφθηκε ότι πλέον είναι κρυφός μαφιόζος πιστεύω ότι το παιχνίδι θα ανοίξει και πλέον μπορούμε χρόνο με τον χρόνο να καταλάβουμε όλο και περισσότερα πράγματα. Από την άλλη τον αθωώνω γιατί δεν νομίζω τουλάχιστον σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού αν εάν ο Τάσος ήταν μαφία με τον Samael που όπως αποδείχτηκε ήταν κρυφός μαφιόζος να συνέφερε να χάσουν ένα παίχτη και να αποκαλύψουν και τον ρόλο του, είναι μάλιστα και απίθανο σενάριο.

Θα συμφωνήσω με την Emiluko στην ερώτηση που έκανε και περιμένω επίσης πως βρίσκεις την κίνηση του Τάσου για τύμβω προς τον Samael!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Χτες λες οτι άλλαξες την ψήφο σου γιατί γίνεται κατάχρηση της ισοψηφίας (δε θες δηλαδή την ισοψηφία). Τώρα λες οτι άλλαξες στο πεντάλεπτο προς ντοιτς για να φέρεις ισορροπία (ισοψηφία δηλαδή). Επίσης λες οτι δεν ήξερες οτι κι ο Ικαρίονας θα ψήφιζε ντοιτς αλλά η ψήφος του ικαρίονα προς ντοιτς είναι 20:07 ενώ η δική σου 20:08 οπότε θα έπρεπε να την είχες δει. Εγώ πρόλαβα και είδα και του ικαρίονα και τη δική σου και πρόλαβα να παίξω και τη δεύτερη κάρτα μου στο ένα λεπτό που είχα.

Το οτι την πέφτεις στον Dumenuke προσωρινά δε μού λέει κάτι. Οι κινήσεις σου μού δείχνουν οτι δεν είσαι με τους πολίτες, φάσκεις και αντιφάσκεις και μπερδεύεσαι σε μια ψηφοφορία προσπαθώντας να βγάλεις την ντοιτς και να σώσεις τον σαμαελ (που είναι μαφιόζος).

Ψηφίζω Emilouko για λόγους που έχω πει πολλάκις. Το οτι ο Dume και η Emilouko αλληλοκατηγορούνται για το θεαθήναι δε με κάνει να αλλάζω γνώμη για κανέναν από τους δύο.

Θα ήθελα να μην ξεχάσετε όμως, ό,τι και να γίνει, την εμμονή του Dumenuke απέναντί μου. Μέχρι και η συνμαφιόζα του η Εμιλούκο την παρατήρησε! :P
Πάρ'το ως δικαιολογία αλλά είμαι από σύνδεση eduoram και παίρνω internet από το σαλόνι του ορόφου οπότε δεν είδα του ikariona όχι,γιατί ήμουν δωμάτιο και το internet μου κολλούσε.
Καταλαβαίνω απολύτως γιατί από την οπτική σου με θεωρείς κακιά σε αυτή τη φάση αλλά εγώ προσπάθησα να παίξω όσο καλύτερα για τους πολίτες μπορούσα στη χθεσινή ψηφοφορία.
Άλλαξα ψήφο γιατί έβλεπα ότι υπήρχε κύμα και ότι γίνεται κατάχρηση της ισοψηφίας από τους άλλους(δεν είπα ότι και εγώ δεν την ήθελα). Και όπως είπα και στο μήνυμα μου ήξερα ότι ο Σαμαελ είχε το μπόνους ότι θα άλλαζε ψήφο οπότε αν την άφηνα στο Τζόνι θα μπορούσε να την γυρίσει πάνω του. Δεν ήξερα αν ο Σαμαελ είναι καλός ή κακός αλλά σε εκείνη τη φάση έκρινα ότι δεν είναι σωστό να του δοθεί τέτοιο προβάδισμα. Και μετά βλέποντας ότι η Deutch θα έμενε πίσω από Τζόνι γύρισα την ψήφο μου εκεί γιατί έτσι όπως τα υπολόγισα με την ψήφο μου θα γύριζε στις 4 , οπότε μια αλλαγή ψήφου Σαμαελ θα μπορούσε να ναι πάνω της για ισοψηφία και όχι Τζόνυ που θα αποχωρούσε με παραπάνω ψήφους. Δεν είδα του ikariona και μετά είδα το δικό σου.
Αυτά. Μπορεί να φάσκω και να αντιφάσκω αλλά πίστεψε με είναι επειδή προσπαθούσα να καταλάβω τι σκατά γίνεται και έχασα τον μπούσουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
>ζαξρεμιο που δεν αιτιολογησε

Θα το πω αλλη μια γιατι μεχρι στιγμης 3 ατομα εχουν πει οτι ψηφισα χωρις δικαιολογια.

Σε προηγουμενο ποστ δικαιολογισα γιατι ηθελα να το ψηφισω,και στο επομενο απο εκεινο ειπα "τον ειχα στους υποπτους μου".

johnny15 μετα απο το γεγονος οτι samael ηταν μαφια τον κανει αρκετα αθωο,τουλαχιστον προς το παρον.

Αν ημουν μαφια δεν θα εδινα συνμαφιοζο χωρις να εχει αναφερθει,γιατι οταν ειχα αναφερει οτι μπορει να ειναι μαφια ειχε 0 ψηφους και δεν τον υποπτευοντουσαν αρκετοι.

Για την ψηφο μου θα δω πιο μετα,θελω να διαβασω λιγο ακομα και θελω να μιλησουν καποια συγκεκριμενα ατομα.

Μεσα στο πολυ μπλαμπλα χανεστε και ξεχνατε πραγματα που λετε,πραγματα που εχουν ειπωθει,και κανετε κυκλους τριγυρω απο σκεψεις.

1ον τον ειχες αναφερει αλλα ποτε δεν τον ψηφισες οποτε μπορουσες να το ειχες κανει για ξεκαρφωμα.Δεν κινδυνευε τοτε ετσι κιαλλιως.

2ον αποτι φαινεται ο johnny εινα αθωος και εχω κανει μλκια αλλα με παραξενευει αυτο γτ πως η χιμελα ηξερε οτι ηταν σιγουρα αθωος ενω δεν ειχε ονειρο?Εκτος και εαν ειναι συγκατοικοι γιατι το στορυ του johnny "ημουν προετοιμασμενος αλλα δνε προλαβα" δεν μου ειναι πειστικο.ταν σιγουρος θα προστατευτει οποτε μπορει να κανονισαν ηχιμελα να τον βοηθησει.Συν το οτι ενω πηγαινε για τριπλη ισοβαθμια ξαφνικα ο σαμαελ πηγε 7-4 και καπακι αυτος βγηκε δολοφονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
. Επίσης, τουλάχιστον ένας που ψήφισε στην δημοσκόπηση τον Johnny, είναι μαφιόζος. Θα άφηναν σε δημοσκόπηση έναν μαφιόζο στο έλεος του; Σίγουρα ψήφισαν υπερ του.
Τουλάχιστον ένας εκ των tsarachaf, aggelogiannos και DumeNuke είναι επίσης μαφιόζοι.


Και επειδή ξέχασα να ψηφίσω, με βάση αυτό που που παρέθεσα, θα ψηφίσω τον tsarachaf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Χρόνια πολλά αρχικά <3
Υποθέτω ότι θα σχολιάσεις και άλλα αλλά αυτά που είπες τώρα είναι μη βοηθητικά θεωρώ για την παρούσα φάση.
Ασχολείστε ακόμη από την πρώτο γύρο με ένα πράγμα που είπε η Ριρίκα ενω αυτή τη στιγμή καίνε άλλα.
Γιατί έχεις αμφιβολίες για Deutch και Johhny;
Εσύ πως κρίνεις την κίνηση του Τάσου για τυμβωρυχία; (εφόσον το ρωτάς στη Σόφι)
Δεν θεωρώ ότι ο Ζαξρεμιος κρύφτηκε βολικά. Γύρισε και έδωσε προβάδισμα Σαμαελ ενώ μπορούσε κάλλιστα να δώσει σε εμένα.

Θα πω παραπανω οταν εχω προσβαση σε υπολογιστή. Η Ριρικα απλα για μενα παιζει περίεργα και δεν θελω να ξεχαστει αν βγω. Αμφιβολιες εχω γιατι μου εχει μπει στο μυαλο οτι πεσαμε ισως σε 2 μαφιοζους (στις 3 ισοψηφιες) και να έπρεπε να διαλέξουν. Το κυμα εναντι του Σαμαελ ήταν σωστο αλλα μπορει να ειχαν σχεδιο να σωσουν εναν απο τους αλλους 2 τελευταία στιγμη (και μετα να προέκυψε αυτό). Οποτε διατηρω επιφυλαξεις δεν αθωώνω ποτε απολυτα και ευκολα.

Η τυμβωρυχια παιζεται σε κομβικες στιγμες παντα. Η μαφια πρεπει να εχει στριμωχτει πολυ αυτη τη στιγμη. Ο σαμ ηταν καμένο χαρτι. Δεν αποκλείεται να την επαιξε για να αθωωθεί στα ματια μας(το εχω δει πολλες φορες το εργακι). Δεν τον υποστήριζα ποτέ αλλα κατηγορήθηκα για αυτό οποτε περιμενω να δω αυτη που τοσο επεμενε οτι συνεργαζομαστε φανερά τι θα πει.

Ο ζαξ πεταει ατακες γενικόλογες και περιμενει τους αλλους. Οποιος ζητωκραυγαζει για τις ισοψηφιες δεν είναι παντα καλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαξρεμιος

Νεοφερμένος

Ο Μερξαζιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
1ον τον ειχες αναφερει αλλα ποτε δεν τον ψηφισες οποτε μπορουσες να το ειχες κανει για ξεκαρφωμα.Δεν κινδυνευε τοτε ετσι κιαλλιως.

2ον αποτι φαινεται ο johnny εινα αθωος και εχω κανει μλκια αλλα με παραξενευει αυτο γτ πως η χιμελα ηξερε οτι ηταν σιγουρα αθωος ενω δεν ειχε ονειρο?Εκτος και εαν ειναι συγκατοικοι γιατι το στορυ του johnny "ημουν προετοιμασμενος αλλα δνε προλαβα" δεν μου ειναι πειστικο.ταν σιγουρος θα προστατευτει οποτε μπορει να κανονισαν ηχιμελα να τον βοηθησει.Συν το οτι ενω πηγαινε για τριπλη ισοβαθμια ξαφνικα ο σαμαελ πηγε 7-4 και καπακι αυτος βγηκε δολοφονος


τον ψηφισα στην ισοψηφια αφου μαζεψαμε στοιχεια
ειχα πει γιατι δεν θα τον ψηφισω στην αρχη,επειδη δεν θα μαζευε ψηφους οποτε δεν ειχε νοημα

δεν ηταν καθολου ξεκαρφωμα,θα ηταν ξεκαρφωμα αν γινοταν σε σημειο π ηταν να βγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Εγω λεω στους αθωους μου να κινηθουμε καλυτερα σε Melania, Alma ή Τσαρα. Μπορει Αγγελογιανοςς κακος αλλα ισως προβληματιστηκε απο την ξαφνικη ανοδο του Σαμαελ σε ψηφους. Για ριξτε μια ματια ομως ποιοι σχολιασαν 'εκπληκτοι' αυτη την ξαφνικη ανοδο προσπαθωντας να δημιουργησουν την εντυπωση οτι ειναι αθωος που ηρθε κυμα εναντιον του.
Για να μη λεει η Μελανια οτι δεν ειδε καμια τρελη κινηση να σωθει. Ναι δεν καρφωθηκαν πολυ αλλα τον παρουσιαζαν αθωο θυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν, ας κάνουμε μια ανασκόπηση των χθεσινών γεγονότων, γιατί θεωρώ ότι πέρασαν κάποια ουσιώδη πράγματα απαρατήρητα. Μέχρι τις 17.30 η Deutch πρωπορεύεται με 7 ψήφους, ακολουθεί ο Johnny15 με 5 και ο Samael με... 0. 17.40 παίρνει την πρώτη ψήφο από JKaradakov, ένα τέταρτο μετά τη δεύτερη από ComfortablySmug, στις 18.45 ο Soukouu ψηφίζει επίσης Samael, 19.03 o TasosZG αλλάζει και αυτός. 19.25 ο Ζαξρεμιος "δίνει και αυτός Samael". 19.30 o JKaradakov κάνει την εξής διαπίστωση, η οποία προφανώς μένει στον αέρα: "Γιατί 4 άτομα πέσατε ξαφνικά στον Samael"? Το μεγάλο ερωτηματικό για τον JKaradakov τίθεται εδώ όμως. Τι ακριβώς εννοείς "Ναι αλλά εγώ δεν ψήφισα κάποιον γιατί έγραψε κάτι 5-10 λεπτα πριν το ποστ της ψήφου μου."? Στις 17.42 η Himela κάνει αναφορά για την μαφιόζα Deutch και τον ΔΑ. 18.20 ο Samael ψηφίζει Himela, βασιζόμενος σε αυτό το μήνυμα. Η χρονική μεσολάβηση ανάμεσα στα 2 post είναι κάτι λιγότερο από ώρα. Οπότε, η πρώτη μου παρατήρηση είναι η εξής:
Από όσους ψήφισαν Samael, μόνο ο JKaradakov αιτιολόγησε αυτήν την κίνηση, γιατί όπως λέει έβλεπε τον Samael ανενεργό. Με την ίδια λογική πετάξαμε τον Σπυράκο την 1η μέρα, τον οποίο όλοι θέλετε πολίτη. Δηλαδή, την μία μετά την άλλη, θα πετάμε πολίτες γιατί δεν είναι όσο ενεργοί θα θέλαμε? Επαναφέρω τα λόγια της Himela εδώ, δεν βρίσκω το ακριβές post τώρα, εάν χρειαστεί θα ψάξω να το βρω: "Ένας πολίτης που δεν είναι ενεργός μου είναι άχρηστος και προτιμών να αποχωρήσει". Τώρα, ξαφνικά, την ίδια άποψη υιοθετεί ο JKaradakov που ξεκινάει το κύμα έναντι του Samael, με όλους τους παρατρεχάμενους να ακολουθούν από πίσω, χωρίς να αιτιολογούν γιατί τον ψηφίζουν.

1ο ζήτημα λοιπόν, πώς ακριβώς προέκυψαν όλες αυτές οι "τυχαίες" και αδικαιολόγητες ψήφοι, λίγο πριν τις 20.00. Τι είδατε όλοι εσείς στον Samael, που ήταν τόσο προφανές, ώστε να μην χρειάζεται αιτιολόγηση, το οποίο σημειωτέον εμείς οι υπόλοιποι αγνοήσαμε? Ιορδάνη, τι ακριβώς εννοείς με το bold παραπάνω?

Συνεχίζοντας, ο Johhny15 ποστάρει στις 19.39 ότι ο Samael ψήφισε κάποιον εκτός του τριπτύχου και άρα μπορεί άνα πάσα ώρα και στιγμή να αλλάξει την ψήφο του και να χαλάσει την ισοβαθμία. Τι κάνει 1 και 1? 19.42 ο i_lie_us παραξενεύεται με τις ψήφους που μάζεψε ο Samael, o Joaquin επισημαίνει ότι δημιουργείται χάος. 19.47 ο Samael τονίζει και ο ίδιος το λάθος του JKaradakov, αλλά χωρίς ιδιαίτερη σημασία, όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια. 19.49 η Emily αλλάζει την ψήφο από Johnny15 σε TasosZG. Soukouu αλλάζει από Samael σε Emilouko.
Και μπαίνουμε στο 5λεπτο. Η ακύρωση της Deutch δεν μας λέει πολλά. Ikarionas και Emilouko πηγαίνουν γραμμή για Deutch. Προσέξτε, η Emily ήταν αρχικά σε Johnyy, άλλαξε σε random και πήγε να πετάξει την Deutch στα μουλωχτά. Ακολούθως, η Himela κάνει all-in για να προστατέψει τον Johnyy15, όπως η ίδια έχει πολλάκις παραδεχτεί από χθες.

2ο ζήτημα λοιπόν, γιατί η Emily πήγε στα μουλωχτά να καλύψει τον Johnny15, θα μπορούσε εάν ήθελε να βγάλει την Deutch να κάνει το κάνει απευθείας, όχι να κάνει το Θεσσαλονίκη-Αθήνα μέσω Καβάλας. Επίσης, γιατί ο Ikarionas έριξε επίσης Deutch, πέρα της αθάνατης ισοψηφίας. Και το βασικότερο, πώς προέκυψε όλος αυτός ο μηχανισμός που έσωσε τον Johnny15, ο οποίος δεν κίνησε φτερό στο 5λεπτο. Δεν είναι περίεργο τόσα άτομα να προσπαθούν να τον καλύψουν και ο ίδιος να παραμένει αδρανής?

Εδώ θα κάνω μια παρένθεση:
1ον Όλη μέρα χθες, όσο εγώ πίεζα την Himela, αυτήν υποστήριζε ότι:
α) Η σόφι είναι αθώα
β) Η μελανία είναι ένοχη
γ) Πλέον υποστηρίζει ότι ο Johnny15 είναι σίγουρα αθώος και για αυτό τον προστάτεψε.
Από την στιγμή που οι δύο κάρτες της ήταν Ακυρώσεις, δεν μπορεί να κρατούσε Όνειρο. Ακόμα και αν είχε κάποια ιδιότητα για να μαζεύει πληροφορίες, δεν θα μπορούσε να γνωρίζει για 3 άτομα από τη 2η μέρα, αλλά μόνο για 1. Επομένως, πιστεύω γενικά ότι η Himela ξεκίνησε να παίζει τον Ντετέκτιβ και όταν είδε ότι την παίρνει το συνέχισε για να υποστηρίξει τις ιστορίες της.

Γενικά, θεωρώ ότι είναι εμφανές ότι μεθοδεύει καταστάσεις. Εάν είναι πολίτης, έχει καλώς, έχει αναλάβει τα ηνία της επιχείρησης και μας οδεύει προς την νίκη. Μακάρι να πέτυχε και μαφιόζο χθες. Αλλά, πολύ φοβάμαι, ότι δεν αποφάσισε η Himela να κουβαλήσει την ομάδα των πολιτών. Το μόνο που αποφάσισε να κουβαλήσει, είναι την γιάφκα της, πετυχαίνοντας δύο στόχους, έναν μεγάλο και έναν μικρό, ταυτόχρονα:
1) Να προστατέψει τον Johnny15, τον οποίο θεωρεί αθώο.
2) Να πετάξει κάποιον από το δίδυμο Deutch-Samael. Δεν μπορώ να διακρίνω εάν ήθελε κάποιον συγκεκριμένα, ίσως να την βόλευε περισσότερο τον Samael, ίσως να μην την ένοιαζε καθόλου.

Συνεχίζοντας την αναδρομή, 22.37 η Himela αρχίζει το δράμα, ότι θα φύγει. Σε αυτήν την φάση, έχει λήξει η τριπλή ισοβαθμία των 20.10, έχει λήξει σε διπλή ισοβαθμία Johnny15-Samael στις 22.20 και έχουμε πάει στον 3ο γύρο. Εάν παίζει τόσο καλά από την πλευρά των πολιτών όπως υποστηρίζει, το να την δολοφονήσουν είναι απλά καταστροφικό για την μαφία, γιατί επιβεβαιώνουν τα σενάρια της στο ακέραιο. Εάν η Himela δεν παίζει τόσο καλά για την πλευρά των πολιτών, απλά θα την αφήσουν, να συνεχίζει να αποπροσανατωλίζει (νομίζω σε κάποια φάση με αποκάλεσε και πόρνη, ίσως για να κάνει σήμα στους μαφιόζους?). Εάν είναι μαφιόζα, θεωρώ ότι όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν πρόκειται να πεθάνει.
Εάν ξεκινούσε τα μηνύματα "Πεθαίνω, πεθαίνω" ΜΕΤΑ την οριστική λήξη της ψηφοφορίας, θα έλεγα ότι υπάρχει πιθανότητα να ισχύει η πρώτη περίπτωση, ώστε εάν δολοφονηθεί, να δώσουμε περισσότερο προσοχή στα λόγια της. Από τη στιγμή όμως που το είπε όσο εξελισσόταν η ψηφοφορία, πιστεύω ότι προσπάθησε να μεθοδεύσει το αποτέλεσμα, υπέρ του Johnny15. Και αυτό το θεωρώ ύποπτο.

3ο ζήτημα επομένως, γιατί η Himela ξεκίνησε τα περί δολοφονίας της, πριν βγάλουμε αποτέλεσμα στην ψηφοφορία? Μήπως υπήρχε σκοπιμότητα?

Ανοίγω μια παράνθεση για αργότερα και παραθέτω την άποψη της sophie, πριν κλείσει ο τρίτος γύρος, η οποία συνοψίζεται στο ότι:
Είμαι σίγουρη ότι η Deutch είναι αθώνα, ανάμεσα στον Johnny15 και τον Samael δεν είμαι σίγουρη, θέλω να το σκεφτώ. Και μετά πάει και ρίχνει Samael.
Μετά τη λήξη ρίχνει απευθείας Deutch.

Πέραν των παραπάνω, θεωρώ ότι κάτι το οποίο πέρασε απαρητήρητο, είναι το σήμα που έπεσε από την ΔΑ, στους μαφιόζους, για το αν θα πρέπει να δωθεί
Στις 17.42 η Himela κάνει αναφορά για την μαφιόζα Deutch και τον ΔΑ. 19.07 η Emilouko αναφέρεται και αυτή στην ΔΑ, λέγοντας ότι δεν είναι λογικό να δράσει. 22.16 ο Ikarionas αναφέρεται επίσης στην ΔΑ.

4ο και φλέγον ζήτημα: Εάν η Himela φοβόταν ότι θα καθαρίσει το όνομα της Deutch ο ΔΑ, και άρα την θεωρεί μαφιόζα, γιατί δεν έκανε καμία κίνηση για την φέρει στο προσκήνιο? Μήπως τελικά, έστειλε την Deutch στο παρασκήνιο, λέγοντας ότι υπερασπίζεται και καλά τον Johnny15, ενώ ταυτόχρονα κατάφερε να φύγει ο Samael?

Κατ' εμέ, η κατάσταση έχει ως εξής:
1,5-2 ώρες περίπου πριν λήξη η αρχική ψηφοφορία, ξεκίνησε ένα αδικαιολόγητο κύμα εναντίον του Samael. Αυτό έγινε για να καλύψει είτε την Deutch είτε τον Johnny15, καθώς ένας από τους δύο είναι μαφιόζος. Η άποψη μου είναι ότι λογικά ο μαφιόζος είναι η Deutch, καθώς, εάν η Himela είναι η μαφιόζα που κρύφτηκε στους "4 του Σπυράκου", το θεωρώ δύσκολο να είναι και ο Johnny15 μαζί της. Αφού έγινε ο χαμός, η Himela, έβαλε την Deutch να ρίξει απευθείας την ακύρωση, ώστε να ενεργοποιήσει λίγο τους υπόλοιπους και να μπορεί να μπει αυτή στο τέλος σχεδόν του πενταλέπτου και να κάνει το all-in της. Βασιζόταν στο γεγονός ότι ο Samael θα έκανε την αλλαγή που φοβόταν ο Johnny15, ώστε από το 5-4-5 να πάει στο 5-5-5. Εδώ κάνω μια παρένθεση, γιατί με προβληματίζει η δράση του Δημάρχου, δεν έχω βρει ακόμα πώς διασφαλίστηκε αυτό. Ίσως να μην υπολόγιζε τις επιπλέον ψήφους στην Deutch, να ήθελε δηλαδή διπλή ισοβαθμία, και το ότι δεν υπήρξε Δήμαρχος να ήταν ευτυχές γεγονός. Εν πάση περιπτώση, με το 5-5-5 και δεδομένου ότι οι διαθέσεις μας βρισκόταν περισσότερο διχασμένες ανάμεσα στον Johnny15 και τον Samael, είχε πολύ καλές πιθανότητες να φύγει ένας από τους δύο, περισσότερο ο Samael και μετά να στρέψουμε όλοι την προσοχή μας στον άλλο, ie Johnny15. Οπότε, αφενώς γλυτώνει η Deutch, αφετέρου φαίνονται υπερβολικά ύποπτοι 2 πολίτες και η Himela την βγάζει λάσκα, αφού η ίδια υποστηρίζει σθεναρά ότι ο Johnny15 είναι αθώος. Αν πχ τον βγάλουμε σήμερα εκτός παιχνιδιού και πέσει και μια Τυμβωρυχία, η Himela έχει αράξει στον καναπέ της και γελάει με την υπόλοιπη γιάφκα της.
Επομένως, η ψήφος μου για σήμερα είναι στην Himela. Εκτός εάν την δολοφονήσουν, όποτε και θα ψηφίσω Deutch.

Χτες λες οτι άλλαξες την ψήφο σου γιατί γίνεται κατάχρηση της ισοψηφίας (δε θες δηλαδή την ισοψηφία). Τώρα λες οτι άλλαξες στο πεντάλεπτο προς ντοιτς για να φέρεις ισορροπία (ισοψηφία δηλαδή). Επίσης λες οτι δεν ήξερες οτι κι ο Ικαρίονας θα ψήφιζε ντοιτς αλλά η ψήφος του ικαρίονα προς ντοιτς είναι 20:07 ενώ η δική σου 20:08 οπότε θα έπρεπε να την είχες δει. Εγώ πρόλαβα και είδα και του ικαρίονα και τη δική σου και πρόλαβα να παίξω και τη δεύτερη κάρτα μου στο ένα λεπτό που είχα.

Το οτι την πέφτεις στον Dumenuke προσωρινά δε μού λέει κάτι. Οι κινήσεις σου μού δείχνουν οτι δεν είσαι με τους πολίτες, φάσκεις και αντιφάσκεις και μπερδεύεσαι σε μια ψηφοφορία προσπαθώντας να βγάλεις την ντοιτς και να σώσεις τον σαμαελ (που είναι μαφιόζος).

Ψηφίζω Emilouko για λόγους που έχω πει πολλάκις. Το οτι ο Dume και η Emilouko αλληλοκατηγορούνται για το θεαθήναι δε με κάνει να αλλάζω γνώμη για κανέναν από τους δύο.

Θα ήθελα να μην ξεχάσετε όμως, ό,τι και να γίνει, την εμμονή του Dumenuke απέναντί μου. Μέχρι και η συνμαφιόζα του η Εμιλούκο την παρατήρησε! :P

Σε όλη την έκταση του ποστ του ντιουμ, πρωταγωνίστρια έχουμε τη Χιμελα. Βγάζει 500 σενάρια στα οποία τη βγάζει συνεχώς ενοχή, μαζί με εμένα ( 2 φορές αναφορά με το επίθετο: «μαφιοζα» )
Είναι εν μερει λογικό να βρίσκεται η Χιμελα
Πρωταγωνίστρια λόγω των καρτών. Έμμεσα όμως, έτσι, τη κατηγορεί πως εξ αιτίας της έφυγε ο αθώος Σαμαελ. Προφανώς ο ντιουμ δεν περίμενε να παίξει ο Τάσος τη κάρτα, ζητά αν η Χιμελα φύγει να παίξουμε εκεί τύμβο, ώστε να μην υπάρχει κ ολας πιθανότητα να την επαναφέρουμε ( ! ) αλλά ταυτοχρονα να προτρέψει κάποιους αππ τους αθώους να τη ψηφίσουν.
Αυτό που η Χιμελα υποστηρίζει για την αλληλοκατηγορία έχει μια βάση, αλλά κυρίως στέκομαι στο «φάσκεις κ αντιφάσκεις» : Δεν της αρέσει πιθανώς η ισοψηφία για τα άτομα που δεν την ενδιαφέρουν.
Της αρέσει να υπάρχει ισοψηφία, ώστε με ένα μπέρδεμα να σωθεί κάποιος αππ την ομάδα που είναι και κινδυνεύει και έτσι να βγει κάποιος αντίπαλος.

Θέλω να προλάβω τη δολοφονία. Για την ώρα:
DumeNuke
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Καλημέρα Παλέρμο! :flowers: Κάποια απο τα πράγματα θα τα σχολιάσω ετεροχρονισμένα, αλλά δεν πειράζει.

Αλλαγή ψήφου σε Σαμαελ.

Ακύρωση ψήφου σε ντοιτς

Ακύρωση ψήφου σε εμιλούκο

Αυτή η κίνηση της Himela την αθώωσε στα μάτια μου, μιας και πήγε όλα για όλα χωρίς να το σκεφτεί. Ο λόγος που την αιτιολογώ είναι επειδή βγήκα σωστή στη πρόβλεψη μου για τον Samael, άρα όχι μόνο ήταν καλή κίνηση, αλλά και πιθανότατα δεν ήταν ξεκάρφωμα (γιατί να ψηφίσει συνμαφιόζο?). Πιστεύω οτι μόνο ένα πολιτάκι θα τα έπαιζε όλα για όλα, ενώ ένας μαφιόζος θα ήταν πιο "ύπουλος" και επιφυλακτικός. Είχα κάνει quote και ένα ποστ του Samael περί Himelaς, αλλά μιας και βγήκε απο το παιχνίδι (και μάλιστα οριστικά) δεν θεωρώ γόνιμο τον σχολιασμό του. Νομίζω πως και πάλι πρέπει να ψάξουμε τους ψηφοφόρους, αλλά και να έχουμε το νου μας σε όσους κατηγορούσε ο Samael όσο βρισκόταν στο παιχνίδι.

Αυτό που ήθελα να κάνω ήταν α) να σώσω τον Τζόνυ, τον οποίο θεωρώ αθώο πια ΚΑΙ β) να φέρω σε ισοψηφία τον Samael και την Ντόιτς. Αυτό είναι όλο. Δεν ξέρω γιατί μπερδευτήκατε τόσο και σας φάνηκε περίεργο. [...] Ειδικά η Εμιλούκο που όλο μάς λέει οτι δεν προλαβαίνει κλπ μαζί με όλα τα προηγούμενα που έχουν γίνει και οι τόσο καθοριστικές αλλαγές της για να σωθεί ο Σαμαελ την κάνει για μένα σχεδόν σίγουρα μαφιόζα. Επίσης για μένα η αλλαγή ψήφου του Σαμαελ στο 20:09 είναι σίγουρα κάτι καθοδηγούμενο. Συνδυασμένο οτι ο Σαμαελ εμφανίστηκε μαζί με μπλου και τσαρα (που έχω στους υπόπτους μου) να με κατηγορήσει για το δήθεν "σήμα" που έδωσα προς τον ΔΑ (βρε τα καμάρια που τούς έστησα την παγίδα και πέσαν μέσα :whistle:) για μένα από αυτή την ψηφοφορία βγήκε οτι Samael και Εμιλούκο είναι ένοχοι, η Ντοίτς ακόμα δεν έχω καταλήξει αλλά μπορεί τελικά να έχουμε πέσει έξω (αφήνω ερωτηματικό) και αθώος για μένα ο Τζόνυ λόγω όσων έχει πει ως τώρα και λόγω του οτι ο Σαμαελ πήγε να αλλάξει την ψήφο του προς τον Τζόνυ.
Δεν είμαι βέβαιη για την αθωότητα του Johnny (αν και οδεύω προς τα εκεί), αλλά παραμένω στα ίδια που πίστευα και χτες για την Deutsch. Έχω αρχίσει κι εγώ να πιστεύω στην πιθανή ενοχή της Έμιλι μετά απο αυτό, και έχω να σας συμβουλέψω το εξής... Προσέχετε γενικά τις αλλαγές στις ψήφους που γίνονται τελευταία στιγμή, εμπειρικά μπορώ να πω οτι δείχνουν ενοχή (και δασκάλεμα). Προφανώς ο Samael σαν πρώτη του φορά στο παιχνίδι ΚΑΙ στη μαφία θα καθοδηγούνταν απο κάποιον άλλον, και μάλιστα πολύ πιο έμπειρο μέλος. Η λίστα μας βλέπω πως διαμορφώνεται παρόμοια, μιας και η Έμιλι βρίσκεται και στους δικούς μου υπόπτους πλέον.
[...]

Δεν μπορώ να ψηφίσω οπότε δε θα κάνω κάποια τοποθέτηση μεταξύ Samuel και Deutsch. Για μένα είναι επίσης ύποπτο ότι η Deutsch δεν προσπάθησα ιδιαίτερα σθεναρά να δικαιολογήσει τον εαυτό της. Οπότε ο καθένας ας κρίνει με την κρίση του.

Αυτό με ανησυχεί και εμένα, για να είμαι ειλικρινής. Λαμβάνοντας υπόψιν και τον Samael λίγο πριν την ψηφοφορία, νομίζω η σύγκριση τους στο παιχνίδι θα έκανε φανερή και την πιθανή συνενοχή της Deutsch.
Μισή ώρα μετά την αποχώρηση του και ακόμα τα τελευταία του λόγια.

Μήπως κάποιος τα ελέγχει;
Στο παιχνίδι μας φαίνεται πως έχουμε έναν πολύ ικανό μαριονετίστα, ο οποίος πιθανότατα είναι πολύ παλιός και έμπειρος παίχτης :hmm:.
Αν ο Σαμαελ βγει κακος τοτε θα μπορεσουν να αποκαλυφθουν κι αλλοι κακοι σε οσους σχολιαζαν τα περι Χαρι Ποτερ, το βιντεακι και το σχολιο της Σοφιας κλπ.

By the way, Σοφια κατηγορεις εντονα Τασο αλλα ψηφιζεις μαζι του Σαμαελ.
Τροφή για σκέψη και τα δύο, τώρα που ο Samael βγήκε μαφιόζος μπορούμε να πάρουμε κατεύθυνση απο τα Harry Potter (αλλά να μη σταθούμε αποκλειστικά εκεί) αλλά και να έχουμε στο μυαλό μας τη Σόφη (αν και, όπως είπα, αν ήταν συνμαφιόζα δεν θα ψήφιζε Samael - καλό θα είναι όμως να έχουμε υπόψιν μας πιθανή ψήφο ξεκαρφώματος).
Αν δεν σας αρεσει η αποχωρηση του, ας ησασταν εδω να μας πειτε τι σκεφτεστε εγκαίρως. Μετά θάνατον πολλοί προφήτες μαζεύτηκαν. Απ' την άλλη αν τον θεωρούσες ύποπτο Αλμα γιατι στενοχωριεσαι; Εφυγε ενας απ' τους υποπτους σου. Θα προτιμουσες να εφευγε καποιος απ'τους μη υποπτους σου;
Αγαπητέ μου Ικαρίωνα, δεδομένου του οτι έφυγε ακριβώς ένας απο τους υπόπτους μου, με παραξένεψε ακριβώς το ξαφνικό κύμα εναντίον του. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Βέβαια, το κύμα μας βγήκε σε καλό, και θα ήταν γόνιμο να μην αναλωνόμαστε σε κάτι τέτοια, αλλά να παίρνουμε κατεύθυνση απο τις εξελίξεις του παιχνιδιού. Ας μην επαναλαμβάνομαι.
Επίσης γενικά να πω οτι αυτά που λένε κάποιοι "θα γράψω λίγα γιατί τα μάτια μου κλείνουν - κουτουλάω - είμαι πτώμα - δεν κοιμήθηκα πολύ" είναι πράγματα που συνήθως λένε μαφιόζοι για να δικαιολογήσουν τα λίγα που θα πουν γιατί φυσικά δεν μπορούν να πουν πολλά. Ό,τι κι αν πουν γυρίζει κατά τους οπότε θέλουν να λένε λίγα.

Κρατάω αυτό για να πω οτι την ίδια κατηγορία μου απέδωσε (πλέον και προσωπικά) ο Joaquin. Δεν φοβάμαι μη γυρίσει κάτι εναντίον μου, απλά είμαι όντως απασχολημένη αυτό το διήμερο (και το είχα κάνει εξ αρχής γνωστό οτι ταξιδεύω αυτή την περίοδο). :)
Δεν ειπες τιποτα σημαντικο και απ' αυτα που ειπες ολα λαθος ειναι. Παιζει να μην ανεφερες κανενα μαφιοζο σε οσα ειπες. Δεν ανεφερες πολυ υποπτα ατομα π.χ Αλμα, Τσαρα κλπ. Οποτε καλυτερα που εφυγες. Μπορει να ησουν κακος ανετα κι αν δεν ησουν δεν θα βοηθουσες.

Για ποιο λόγο είμαι ύποπτη πάλι; Θα ήθελα να λάβω μια πειστική απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαξρεμιος

Νεοφερμένος

Ο Μερξαζιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ο ζαξ πεταει ατακες γενικόλογες και περιμενει τους αλλους. Οποιος ζητωκραυγαζει για τις ισοψηφιες δεν είναι παντα καλος.


Ναι μιλαω πιο γενικα γιατι αν μιλησω συγκεκριμενα και πω παμε χ ψ και ζ αντιστοιχα εφοσον εκαναν αυτο στην ισοψηφια φανερωνει καποια πραγματα για εμενα και για τον πιθανο πληροφοριοδοτη,και επειδη εγω προσωπικα δεν ψηνομαι να πεσει καρφωμα,προσπαθω να πεισω τους αθωους να κοιταξουν τα ποστ και να καταλαβουν οι ιδιοι ποιοι ειναι οι χ ψ και ζ

ναι δεν ειπα οτι οποιος θελει ισοψηφια ειναι καλος,αλλα στην συγκεκριμενη φαση του παιχνιδιου βοηθησε πολυ περισσοτερο τους αθωους παρα τους κακους

αν πεις ομως "πως ηξερες οτι θα βοηθησει τους καλους"

ε αν το καλοσκεφτεις η θα βοηθουσε τους καλους η το παιχνιδι θα παρεμενε στο σκοταδι ουσιαστικα,δεν γινοταν να μπερδευτει περισσοτερο,μονο να ξεκαθαριστει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top