Palermo #46 - Can you reverse the curse?

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (31/7)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Γιατί, αφού ο Ικαρίωνας έσπασε το 5-3 σε 4-3, αλλάζοντας την ψήφο του, δεν έκανες ακριβώς το ίδιο?
Συμφωνώ ότι ο Σπυράκος ήταν μια γενικά καλή επίλογη, απέναντι σε έναν ενεργό παίκτη που μπορεί να ήταν μαφία ή πολίτης. Αλλά γιατί να μην το βάλεις στο σκαμνί με κάποια που έχεις τις υποψίες ότι είναι μαφιόζα?

Για την ώρα θα ψηφίσω Himela, γιατί μου κάνει ως την πιο ύποπτη ανάμεσα στους 4. Επιφυλάσσομαι να αλλάξω κατά τη διάρκεια της ημέρας, αναλόγως με τις κινήσεις των Johnny15 και i_lie_us.

Γιατί οι υποψίες που απέκτησα προς τη Μελανία έγιναν ΜΕΤΑ την ψηφοφορία που βγήκε και μίλησε και έδειξε τρομερή εμμονή σε ένα άτομο που για μένα είναι αθώο (τη Σόφη) ενώ η Μελανία συνήθως πιέζει προς αρκετούς. Και επίσης γιατί όπως έχω πει 50 φορές ως τώρα προτιμούσα να ψηφίσω κάποιον που δε συμμετέχει γιατί και πολίτης να είναι δε μού χρησιμεύει.

Το οτι το έχω πει τόσες φορές κι εγώ και πολλοί άλλοι που το βρίσκουν λογικό και το οτι εσύ επιμένεις σε μένα με κάνει να πιστεύω οτι κάτι τρέχει. Συνδυασμένο με το γεγονός οτι βρίσκεσαι στα 4 άτομα που παρέθεσα πιο πάνω που επιμένουν να στοχοποιούν αυτούς που ψήφισαν το Σπύρο, δε θα έλεγα οτι θες να βοηθήσεις τους πολίτες. Επειδή όμως κανείς δεν σε έχει υποστηρίξει ως τώρα ίσως και να είσαι καμιά πόρνη που ρίχνεις παντού ενοχές για να δεις τί παίζει. Νομίζω οτι αυτά που έχω πει ως τώρα έχουν δείξει αρκετά πράγματα. Οι εμμονές δεν είναι καλό πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γιατί οι υποψίες που απέκτησα προς τη Μελανία έγιναν ΜΕΤΑ την ψηφοφορία που βγήκε και μίλησε και έδειξε τρομερή εμμονή σε ένα άτομο που για μένα είναι αθώο (τη Σόφη) ενώ η Μελανία συνήθως πιέζει προς αρκετούς. Και επίσης γιατί όπως έχω πει 50 φορές ως τώρα προτιμούσα να ψηφίσω κάποιον που δε συμμετέχει γιατί και πολίτης να είναι δε μού χρησιμεύει.

Το οτι το έχω πει τόσες φορές κι εγώ και πολλοί άλλοι που το βρίσκουν λογικό και το οτι εσύ επιμένεις σε μένα με κάνει να πιστεύω οτι κάτι τρέχει. Συνδυασμένο με το γεγονός οτι βρίσκεσαι στα 4 άτομα που παρέθεσα πιο πάνω που επιμένουν να στοχοποιούν αυτούς που ψήφισαν το Σπύρο, δε θα έλεγα οτι θες να βοηθήσεις τους πολίτες. Επειδή όμως κανείς δεν σε έχει υποστηρίξει ως τώρα ίσως και να είσαι καμιά πόρνη που ρίχνεις παντού ενοχές για να δεις τί παίζει. Νομίζω οτι αυτά που έχω πει ως τώρα έχουν δείξει αρκετά πράγματα. Οι εμμονές δεν είναι καλό πράγμα.


Δηλαδή και οι 4 ψήφοι του Σπύρου είναι από πολίτες; Και όσοι θελουμε να ξεκαθαρίσουμε λίγο τι έγινε λίγο πριν την αποχώρηση μέλη της Μαφίας;

Προσωπικά, αν αλλάξω τη ψήφο θα την αλλάξω πάλι ανάμεσα στις ψήφους του Σπύρου, εκτός κ αν τα δεδομένα είναι αρκετά διαφορετικά μετά τη δολοφονία. Αν αυτό το σενάριο δεν «πετύχει» οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
:bounce:

Ψηφοφορία για Τρίτη 31/7

  1. aggelogiannos

  2. Alma Libre

  3. bilire

  4. blue_butterfly

  5. ComfortablySmug

  6. Deutsch... Lover --> Johnny15

  7. DumeNuke --> Himela

  8. Emilouko --> Johnny15

  9. Himela --> blue_butterfly

  10. i_lie_us --> Johnny15

  11. Ikarionas --> Deutsch... Lover

  12. JKaradakov --> Johnny15

  13. Joaquin

  14. Johnny15

  15. ~Melania~ --> Deutch... Lover

  16. Samael

  17. sophie_96 --> tsarachaf

  18. Soukouu

  19. TasosZG

  20. tsarachaf --> Johnny15

  21. ultraviolence --> i_lie_us

  22. Wild_Boy --> Emilouko

  23. Ζαξρεμιος



Ψήφοι
5 Johnny15
2 Deutsch... Lover
1 blue_butterfly
1 Emilouko
1 Himela
i_lie_us
1 tsarachaf

Η χώρα των φαντασμάτων
Σπυράκος (^^) - Ψηφοφορία 30/7

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
Σπυράκος (^^) #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από sophie_96
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γιατί, αφού ο Ικαρίωνας έσπασε το 5-3 σε 4-3, αλλάζοντας την ψήφο του, δεν έκανες ακριβώς το ίδιο?
Συμφωνώ ότι ο Σπυράκος ήταν μια γενικά καλή επίλογη, απέναντι σε έναν ενεργό παίκτη που μπορεί να ήταν μαφία ή πολίτης. Αλλά γιατί να μην το βάλεις στο σκαμνί με κάποια που έχεις τις υποψίες ότι είναι μαφιόζα?
Εγώ πάντως θα ήθελα να ακούσω είτε απο εσένα είτε απο τον Ικαρίωνα τι θα περιμένατα να βλέπατε σε μια ισοπαλία εδώ.
Κινήσεις για να σωσουν την Μελανία; Τον Δήμαρχο; Και αν πηγαίναμε σε δημοσκόπηση τις θα περιμένατε να δείτε εκεί;
Ιορδανη δεν είπες παντως και κάτι καινούριο στο τελευταίο. Δίνεις 11 άτομα και λες σίγουρα υπάρχει μαφιόζος εκει. Ε πιθανολογικά να το δεις αν υπάρχουν 6 μαφιοζοι είναι αναμενόμενο.
Συμφωνώ ότι δεν είπα τίποτα. Αυτό που ουσιαστικά έκανα είναι να μαζέψω τα ονόματα αυτών που δεν μιλάνε πολύ.

Και αφού δεν μιλάνε από που να πιαστώ για να τους κατηγορίσω.

Οι 5 ψήφοι του Johnny15 που έπεσαν έτσι απανωτά και εμένα δεν μου αρέσουν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλησπέρα

Μόλις τέλειωσα τις υποχρεώσεις μου και υπόσχομαι μεγαλύτερη συμμετοχή (μη περιμένετε όμως κανα σεντόνι)

Λοιπόν ο Σουκου νομίζω επιβεβαίωσε ότι ο Τάσος είναι έμπειρος παίκτης οπότε δε νομίζω τελικά με το ποστ του να ήθελε να υπονοήσει ρόλο

Μετά να πω ότι δε μου αρέσουν οι ισοψηφίες.Νομίζω ότι οι αλλαγές ψήφων στις καθυστερήσεις μπορεί να πει περισσοτερα

Λιγο πριν τη δολοφονία,αν και δε μου αρέσει το κύμα εναντίον Johny (εκτός και αν γνωρίζετε κάτι που δε ξέρω,τότε πάσο) ψηφίζω την deutsch για λογους που και άλλοι ανέφεραν
Μετά προσωπικά η deutsch μου φαίνεται πως το παιχνίδι της μοιάζει με μαφιόζικο,δηλαδή δε πολυμιλάει και δεν πολυαπαντάει στα ποστ εναντίον της (θα μου πείτε έτσι είσαι και εσύ περίπου, αλλά αυτό είναι το στυλ μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Αρχική δημοσίευση από: Alma Libre
Καλημέρα στην όμορφη πόλη του Παλέρμο :flowers:.

Τα πράγματα έχουν ξεκινήσει επιτέλους να παίρνουν κάποια κατεύθυνση, και η λίστα μου με την ουδετερότητα έχει αρχίσει να αποκτά τροποποιήσεις. Αναφορικά με το ποιους θεωρώ αθώους ή υπόπτους θα επανέλθω και αργότερα, δεδομένου του οτι μόλις ξύπνησα και δεν τα έχω βάλει ακόμη σε μια σειρά στο μυαλό μου.

Πάντως, το σκεπτικό να ψάξουμε στους ψηφοφόρους του Σπύρου δεν ήταν και τόσο κακό - πιθανότατα θα υπάρχει έστω και ένας μαφιόζος στους ψηφοφόρους, αλλά ας μην αναλωθούμε γύρω απο αυτό, ας σκεφτούμε μόνο ποιοι ήταν ύποπτοι εξ αρχής απο τη λίστα και ας προχωρήσουμε σε συμπεριφορές.

Γενικότερα έχω να κάνω μια παρατήρηση - ρε παιδιά, γράφετε και ουσιώδη πράγματα πέρα απο σχολιασμό. Ξέρω, ούτε εγώ το έκανα χτες αυτό (αλλά ήταν και ο πρώτος γύρος) αλλά τα γενικόλογα μας κρατάνε στάσιμους. Στα χτεσινά μου όμως, για να μην τα βάλω στο επόμενο και επαναλαμβάνομαι: πιστεύω οτι η Σόφη είναι περισσότερο αθώα και άπειρη, παρά μέλος της Μαφίας, για τον λόγο που είπαμε και χτες. Αποκλείεται οι μαφιόζοι να την άφηναν να κάνει κάτι απερίσκεπτο - η κίνηση προς τη Μελανία ήταν όντως παράξενη και ύποπτη, αλλά τι κι αν το παίξιμο της ίδιας της Μελανίας είναι ύποπτο αυτή τη φορά; Όπως είπε και κάποιος παραπάνω, η Μελανία έχει την τάση να ασχολείται με πολλά άτομα ταυτόχρονα και όχι μεμονωμένες περιπτώσεις - αυτό δεν την καθιστά άμεσα ύποπτη, αλλά είναι περίεργο σε κάθε περίπτωση. Η βιασύνη του Smug μου φαίνεται ίδια με χτες, και στη λίστα προστίθεται και η βιασύνη της Blue να "ξεσκεπάσει" τους συγκατοίκους - ωστόσο, βασιζόμενη στο σκεπτικό της, μέχρι στιγμής σημειώνω ως αθώους (πάντοτε με ερωτηματικό) τον Τάσο και τη bilire. Δεν βιάζομαι να αθωώσω κόσμο, αλλά καλό θα ήταν τα Α και τα Ε να σημειωθούν, έστω και με ερωτηματικά, στη λίστα μου για να ξέρω που κινούμαστε.

Πάω να φτιάξω καφέ και επανέρχομαι για πιο εκτενή σχολιασμό :morning1:.

Σταματήστε να ασχολείστε με τη Σόφι. Ούτε κανένα κύμα δημιούργησα ούτε έχω καμία εμμονή μαζί της. Το γεγονός ότι την θεωρώ ύποπτη και άρχισα να τη ρωτάω πράγματα έχει πάρει υπερβολικά μεγάλη τροπή (το ότι κάνω το ίδιο με Ριρίκα, και με τη Ντόιτς, τον Τζόννυ κλπ κανένας όμως δεν το σχολιάζει). Απλά όλοι εδώ μέσα φοβούνται να ψάξουν να ρωτήσουν να μιλήσουν και να στριμώξουν για να μην τους κατηγορήσουν, και πιαστήκατε από τη μια "επίθεση" (και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί επίθεση θα ήταν αν είχα αρχίσει να της πετάω και εγώ τίποτα κάρτες ή σας παρέσερνα όλους να τη βγάλουμε). Να μη μιλάμε καθόλου και να τη βγάλουμε όλοι καθαρή τότε. Δεν παίζεται έτσι το παιχνίδι όμως και η Μελανία (το βουνό) είναι συνηθισμένη στα δύσκολα (στα χιόνια) :hehe:

Δεν θα επικεντρωθώ άλλο στο θέμα. Έχουμε και άλλους υπόπτους και είναι σημαντικό σήμερα να κάνουμε σωστή κίνηση.
Ψήφισα την Εμιλυ, απλά και μόνο επειδή δεν ήθελα να βγει κάποιος από τους top υποψήφιους, πράγμα που δεν έγινε βέβαια εν τελει και βγήκε ο Σπύρος.

Αυτό το ποστ ^ ήταν ακριβώς οι σκέψεις μου για τον Σπύρο αλλά εν μερει και για τη Σοφία.
Η μαφία δεν θα άφηνε τον Σπύρο, γιατί να ήθελε να χάσει ένα μέλος της από τον πρώτο γύρο;
Να τον «θυσίαζε» τόσο εύκολα, φαίνεται απίθανο.

Το παίξιμο της κάρτας της Σοφίας, όσο περνάει η ώρα, φαίνεται κίνηση απελπισίας. Πιέστηκε από τη Μελάνια και την έπαιξε.

Ο Ικαριωνας έχει κάνει ξανά αυτό με τις ψήφους. Μια αλλαγή σε κάποιον παίχτη, δεν φαίνεται τόσο ύποπτη. Το ύποπτο είναι πως ψήφισαν όλοι αυτοι που ψήφισαν τον Σπύρο ξαφνικά.
Η λογική λέει βέβαια «καλύτερα ο Σπύρος που δεν ήταν ενεργός», όμως δεδομένου ότι ο Σπύρος είναι κατά 95% πολίτης συμφέρει να είναι εκτός ένας λιγότερος πολίτης;
Συμφέρει, τη μαφία.

Τα βλέμματα ντιουμ, δεν νομίζω να φύγουν από τη Σοφία πάντως τόσο εύκολα. Ακόμη κ αν δεν αναφέρεται, όλοι θαρρω θα συνεχίσουμε να προσέχουμε πως παίζει.


Ψηφίζεις εμένα γιατί επαιζα όπως πέρυσι που ήμουν στη μαφία; Είναι λογική αυτή;


ΥΓ: Εγώ θα πρότεινα πως θα έπρεπε ίσως να ψάξουμε περισσότερο τα άτομα που ψήφισαν εν τελει το Σπύρο ακόμη κ αν το έκαναν για να βγει κάποιος ανενεργός.

Καμία θεωρία δική σου έχεις; Γιατί κάνοντας μια ανασκόπηση στα ποστ σου σε βλέπω να ακολουθείς γνώμες, να συμφωνείς και να κάνεις ερωτήσεις. Πολύ βολική στάση. Έτσι ακριβώς έκανες και όταν ήσουν μαφιόζα. Και αν δεν θες να σε συγκρίνουμε με παλιά παιχνίδια, εγώ θα μιλήσω συγκεκριμένα. Λες γενικόλογα, συμφωνείς με τους πάντες και όταν αλλάζει το κύμα αλλάζεις και βολικά γνώμη, θέτεις ερωτήσεις ( στο κενό; ) αλλά κάτι ουσιαστικό ως τώρα δεν μας έχεις πει.

Είπα πως καλό θα ήταν να ψάξουμε στα άτομα που ψήφισαν τον Σπύρο, δεν είπα ψάξτε τη Χιμελα, δεν σε ανέφερα πουθενά ξεχωριστά.
Δέχομαι το σκεπτικό σου, έκανες την αλλαγή ψήφου στον Σπύρο και μέχρι εδώ είναι όλα οκ. Και εγώ την Εμιλυ τη ψήφισα γιατί δεν είχε καμία ψήφο και δεν ήθελα να ψηφίσω κάποιον από τους «τοπ» υποψήφιους.
Από εκεί και πέρα όμως, όπως ειπώθηκε άλλωστε και παραπάνω, δεν σου φάνηκε εσένα περίεργο πως έγιναν τόσες αλλαγές στον Σπύρο; Και ούτε έναν δεν ένοιαξε να υπάρξει κάποια κόντρα με κάποιον άλλον; Ώστε να δούμε κάτι παραπάνω;
Είναι ξεκάθαρο πως ο Σπύρος ήταν τουλάχιστον 99% πολίτης, ανενεργός μεν αλλά πολίτης και πολίτη έβγαλαν και για έναν γύρο κατάφεραν αυτό που ήθελαν.

"Δηλαδή είπα να κοιτάξουμε αυτούς που ψήφισαν χτες τον Σπύρο, αλλά δεν εννοούσα εσένα, δηλαδή και εσένα αλλά όχι αποκλειστικά εσένα,μην το πάρεις προσωπικά και με κατηγορήσεις". Θες να μας βοηθήσεις; Τότε πες μας που πιστεύεις ότι πρέπει να κοιτάξουμε και μην προσπαθείς να τα έχεις καλά με όλους. Εκτός αν σε συμφέρει αυτό;

Παραθέτω μερικά ποστ για να στηρίξω το σενάριο μου:

Λοιπόν! Ξεκίνησα να φτιάχνω απάντηση με πολλαπλές παρενθέσεις αλλά επειδή από μερικά ποστ θέλω να σχολιάσω μια σειρά και είμαι από κινητό, μου είναι αδύνατον ????... Οποτε μέχρι να έχω πρόσβαση από υπολογιστή θα προσπαθήσω με απλό ποστ.

Εμένα η Χιμελα δεν μου φαινεται ύποπτη. Σε όσα παιχνίδια έχει παίξει όντως προσπαθεί να δώσει ώθηση να ξεκινήσουμε κάπως, όσοι έχουν παίξει ξανά, το ξέρουν σίγουρα.
Στο πρώτο της ποστ έγραψε για χαζές δικαιολογίες γι ψήφους άλλων, συμφωνώ Χιμελα, αλλά μερικοί ψήφισαν μόλις άνοιξε το θρεντ, άρα 2 σενάρια: 1. Ήξεραν ποιον ψήφιζαν
2. Ψήφισαν όντως στη τύχη.
Σαν προβληματισμός θα ήταν εύλογος: Ψήφισαν τόσο νωρίς για να ανάψουν απλά τα αίματα;

Η Ζοφι/Σοφί/Σοφία, δεν μου αρέσει, το σχολίασαν κ άλλοι. Η Μελάνια μέχρι στιγμής προσπάθησε να τη «βάλει στον τοίχο», μετά η ζοφι που πήγε; Για ύπνο ίσως.

Ο Ικαριωνας, ήθελα να το σχολιάσω αλλά με πρόλαβε ο ίδιος, θα καρφωνόταν τόσο πολύ με τη Χιμελα;

Οι συμμετοχές είναι πολλές και έχουν σχολιάσει ελάχιστοι.

Ενώ έτσι δεν ήταν τυχαία, ε; ????

1. Δεν θα τους «μάζευαν» ; Θα τους άφηναν να τρώγονται;
2. Τι κερδίζουν με το να κατηγορούν ο ένας τον άλλον αν είναι συγκάτοικοι; Να
Μη φανεί πως είναι μαζί;
3. Από μια κόντρα στον πρώτο γύρο βγαίνει τόσο αβίαστα ένα συμπέρασμα;

Ερωτήσεις και κατευθυντήριες οδηγίες; :P τι ακριβώς κάνεις μας κοιτάς που ψάχνουμε;

Κάρτα από το πρώτο γύρο δεν περίμενα, να πω την αλήθεια, αλλά λάθος μπορεί να έκανε όντως, πρώτη φορά παίζει, ίσως δεν διάβασε καλά.
Το ερωτηματικό είναι: Γιατί έπαιξε τη μια της κάρτα από τώρα και μάλιστα έδωσε και 2 ψήφους στη Μελανια, απλά επειδή της την «μπήκε;» Ή της είπαν να το κάνει;
Θα την εξέθεταν όμως τόσο; Να μου πείτε κάποιος πρέπει να εκτεθεί...
Το σίγουρο είναι πως το παίξιμο της κάρτας από τώρα και δη στη Μελάνια που ναι μεν έχει γραψει και έχει γραψει κ αρκετά στη Σοφία αλλά δεν έχει και τόσα ποστ ούτε τα ποστ της είναι τεράστια με πολλές πληροφορίες, δεν είναι καλή κίνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλησπέρα

Μόλις τέλειωσα τις υποχρεώσεις μου και υπόσχομαι μεγαλύτερη συμμετοχή (μη περιμένετε όμως κανα σεντόνι)

Λοιπόν ο Σουκου νομίζω επιβεβαίωσε ότι ο Τάσος είναι έμπειρος παίκτης οπότε δε νομίζω τελικά με το ποστ του να ήθελε να υπονοήσει ρόλο

Μετά να πω ότι δε μου αρέσουν οι ισοψηφίες.Νομίζω ότι οι αλλαγές ψήφων στις καθυστερήσεις μπορεί να πει περισσοτερα

Λιγο πριν τη δολοφονία,αν και δε μου αρέσει το κύμα εναντίον Johny (εκτός και αν γνωρίζετε κάτι που δε ξέρω,τότε πάσο) ψηφίζω την deutsch για λογους που και άλλοι ανέφεραν
Μετά προσωπικά η deutsch μου φαίνεται πως το παιχνίδι της μοιάζει με μαφιόζικο,δηλαδή δε πολυμιλάει και δεν πολυαπαντάει στα ποστ εναντίον της (θα μου πείτε έτσι είσαι και εσύ περίπου, αλλά αυτό είναι το στυλ μου)
Αυτό είναι το τρίτο μήνυμά σου στο παιχνίδι και μας λες:

  • Ότι ψηφίζεις για τους ίδιους λογους που ψηφισαν και οι άλλοι το ίδιο άτομο - ακολουθώ το κύμα

  • Ότι το να μην μιλας πολύ είναι το στυλ σου.



Στο προηγούμενο παιχνίδι τουλάχιστον βλέπαμε καμιά θεωρία απο εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Βασικά γιατί προτιμάς να παίζεις με έναν που ισοδυναμεί με άδεια καρέκλα;Θα πάρεις πληροφορίες;Θα μαθεις καπως αν μπορει να σε βοηθησει ή αν ειναι κακός;Συν οτι για τον Σπυρακο ακομα δεν εχουμε ιδέα τι ειναι.Πολλοι ειπαν ξενερωμενος πολίτης ποσο σιγουροι ειναι ή και εσυ ακομα;
Αργά ή γρηγορα δεν θα τον ειχες στο μυαλο σου τον συγκεκρειμενο παίκτη σαν μεγαλο ερωτηματικο;Μπορει να σε κερδιζε σαν μαφιοζος αν εισαι πολιτης και να ηταν αφκ ή το αντιθετο.ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ειναι.
Απο το να φύγει καποιος παικτης που συμμετεχει και δεν εχεις εξίσου ιδεα αν ειναι κακος ή οχι ΠΟΛΥ προτιμοτερο ειναι να φυγει ενας παίκτης που δεν παιζει.
Νομίζω ότι ουσιαστικά με τον Τσαφ πάνω κάτω το ίδιο θέλετε να πείτε, το να μη φεύγουν ενεργοί παίκτες άρα μην μπερδεύεσαι.

Προς τι η τιμή, μίλησαν και άλλοι; :redface:
Μάλιστα ο τσαρατσαφ πιο πάνω ισχυρίζεται ότι ουσιαστικά δεν είπα τίποτα και πέταξε το προηγούμενο ποστ μου στα σκουπίδια.
Εσύ μου κάνει εντύπωση που τιμάς αποκλειστικά εμένα ενώ έχεις κάποιες ώρες να εμφανιστείς.
Περιμένω να κάνεις και σε άλλους την τιμή, δεν θέλω να νιώθω ότι γίνονται διακρίσεις.
Αααμ κάτι δεν καταλαβαίνω; Γιατί δείχνεις ότι ο Samael ασχολείται μαζί σου; Και βασικά γιατί αντιδράς λίγο υπερβολικά ενώ δεν έγινε και κάτι; Δεν είναι ότι σε σχολίασε ή κάτι απλώς πάτησε πάνω στο ποστ σου για να σχολιάσει τους άλλους.
Και σε παρακαλώ μην είσαι τόσο narrative, κάνε και έναν καλό σχολιασμό, μην περιγράφεις απλώς.

Ηλία, μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι είναι ψήφος ξεκαρφώματος. Το να ψηφίσω κάποιον μαφιόζο για ξεκάρφωμα και μετά να πάρω πίσω την ψήφο μου μέσα στην ίδια ψηφοφορία, χτυπάει μάτι. Ξεκάρφωμα θα ήταν να ψήφιζα μαφιόζο και να άφηνα εκεί την ψήφο μου. Οι μαφιόζοι που αλληλοψηφίστηκαν στην πρώτη ψηφοφορία για ξεκάρφωμα, κράτησαν την ψήφο τους, αυτό πιστεύω εγώ.

Έχω να παρατηρήσω κάτι: Στην μαφία αρέσει πολύ να περνάει απαρατήρητη. Κάποιοι παίκτες συζητιόμαστε όλη την ώρα και κάποιοι παίκτες... περνούν απαρατήρητοι. aggelogiannos, bilire, Samael, Ζαξρεμιος περιμένω περισσότερα από εσάς. Να πείτε τη γνώμη σας για περισσότερους παίκτες, τόσα έχουν ειπωθεί. Έχουν πέσει υποψίες για κάποιους παίκτες και από μένα και από άλλους, τι έχετε να πείτε για αυτούς; Πχ για Deutsch?
Και εσύ σε παρακαλώ λίγο πιο έντονο σχολιασμό. Πέρα από αυτά που είπες χθες ότι θεωρείς πολύ ύποπτους όσους ψηφίζουν Σόφι και ότι οι μαφιόζοι κρύβονται κυρίως σε αυτούς που ψήφισαν τυχαία και μάλιστα άτομο με λίγες ψήφους τι άλλο έχεις να πεις;

Απλα επειδη ξερω οτι εισαι έμπειρη παικτρια δεν μου αρέσει ο τροπος που παιζεις. Παιζεις περίεργα και αυτη η κινηση ειλικρινα με παραξενεψε..
Καταρχάς τι είναι αυτή η καραμέλα με την έμπειρη παίκτρια και τον τρόπο που παίζω; Μετά το '13 άντε να έχω παίξει μία φορά, σίγουρα δεν μπορείς να γνωρίζεις τον τρόπο που παίζω και πώς αλλάζει ένας άνθρωπος.

Πέρα από αυτό, δε μου σχολίασες την όλη φάση που σου είπα με τη Σόφι και σε ρώτησα αν σου φάνηκε και εσένα περίεργη, ασχολήθηκες μονάχα με το κομμάτι που αφορούσε εμένα.

Αρχική δημοσίευση από: Himela


Σχετικά με Σόφη - Μελανία. Επειδή βλέπω οτι έχετε φάει κόλλημα, θα υποθέσω τί συνέβη μπας και προχωρήσουμε παρακάτω. Όπως φρόντισε να μάς διευκρινίσει η blue (κάτι που δεν έχω ξεχάσει), Ο Τάσος με την μπιλίρε ΜΑΛΛΟΝ είναι συγκάτοικοι. Μη μού πείτε γιατί το λέω ξανά, τί κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; Όταν λοιπόν ο Τάσος βλέπει τη Σόφη να ψηφίζει την μπιλίρε, θεωρεί τη Σόφη κακιά. Αυτή η συλλογιστική βέβαια είναι ελλιπής αφού είναι πρώτος γύρος και αν η Σόφη είναι πολίτης δεν μπορεί να ξέρει τί είναι η μπιλίρε. Υπάρχει ένας τσακωμός μεταξύ σόφης και Τάσου όοπου ο Τάσος λέει πιεζόμενος οτι δε θέλει να το συζητήσει περαιτέρω γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΓΙΑ ΡΟΛΟΥΣ. Εκεί έπρεπε το θέμα αυτό να σταματήσει. Η Σόφη όμως προφανώς λόγω της απειρίας της δεν το κατάλαβε και επέμενε να πιέζει τον Τάσο. Η μπλου όπως είπα έκανε και λιανά αυτό περί συγκατοίκων που είχαμε καταλάβει όλοι. Η Μελανία λοιπόν, βλέποντας τη Σόφη να επιμένει τόσο, σού λέει, δεν μπορεί αυτή να είναι τόσο αφελής, κάτι παίζει. Και την έπεσε στη Σόφη θεωρώντας οτι έπεσε σε κάποιον κακό που υπέπεσε σε σφάλμα και ευκαιρία να τον ξεμπροστιάσει. Η Σόφη το πήρε κάπως προσωπικά και έπαιξε την κάρτα στη Μελανία. Ως εδώ τα πράγματα είναι για μένα αρκετά απλά. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι η Μελανία, όντας έμπειρη παίκτρια, δεν δίνει μια πιθανότητα τα πράγματα να έγιναν όπως τα λέω και συνεχίζει με πάθος να ανακρίνει τη Σόφη. Μα καλά βρε Μελανία, δε βλέπεις οτι η μαφία δε θα την άφηνε ποτέ να κάνει τέτοια απανωτά λάθη; Και οκ, ασχολήθηκες με τη Σόφη υπέρ του δέοντος, πού είναι η ασχολία σου με τους υπόλοιπους; Η Μελανία που ξέρω εγώ ψάχνει τους πάντες και τα πάντα, δεν αποκτά εμμονή με έναν. Και κάπου εδώ η Μελανία γίνεται για μένα ύποπτη.

Από όλα αυτά που είπα κρατάω ως ύποπτη την blue butterfly την οποία θα ψηφίσω γιατί δε μού άρεσε καθόλου όχι μόνο το "ξεμπρόστιασμα" των συγκατοίκων αλλά και οι δικαιολογίες που προέβαλλε για αυτό. Το "ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου" είναι τελείως διαφορετικό από το δίνω στο πιάτο στους μαφιόζους δύο πολίτες και το οτι έδειχνε να μην το καταλαβαίνει μού δείχνει κάτι ύποπτο για μια τόσο έμπειρη παίκτρια.

Τα ίδια θα έλεγα και στον Σαμαελ και τον Joaquin. Πολύ μπλα μπλα ρε παιδιά αλλά ουσία γιοκ. Χαίρομαι που Ηλίας και Soukou παρουσίασαν τις σκέψεις τους. Α και θέλω να πω κάτι και για τον Τζόνυ που ήθελα να το πω από χτες. Το πρώτο του ποστ ήταν "μα ρε παιδιά κανείς δε μιλάει". Μήπως είναι ο ΔΑ που ζητά σήμα από τους μαφιόζους του; Αργότερα θα το ψάξω περισσότερο.

Αυτά από μένα. :)
Αρχικά λες πως έκανα λιανά κάτι που είχαμε καταλάβει όλοι ενώ η ίδια χθες σχολίαζες ότι τρία τέσσερα άτομα μπερδεύτηκαν με αυτό που είπα και ακόμα και εδώ αναφέρεις ότι ούτε πχ η Σόφι το είχε καταλάβει και αν δεις αρκετοί μέχρι τώρα ασχολούνται με Τάσο και Μπιλίρε, τέλος πάντων.

Καλοδεχούμενη η ψήφος σου αν και δεν είπα ότι στην τελική δεν κατάλαβα ότι έκανα λάθος και θα μπορούσα να το είχα κάνει πιο καλυμμένα, και όπως είπα το ότι ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου, δε θα το έκανα ούτε για κακό ούτε για να μπερδέψω, το να υπάρχει μια βάση είναι σημαντικό για μένα όπως και το ότι οι συγκάτοικοι διαφέρουν από τον ρόλο του ΑΜ απλώς θα μπορούσα να το είχα θέσει πιο όμορφα, αλλά αυτά τα είπα και χθες οπότε ας μην επαναλαμβάνομαι.

Επίσης και εσύ εδώ στη συγκεκριμένη φάση καλύτερα να μην αναφέρεις απλώς ρόλους (ΔΑ) γιατί έτσι δίνεις το χρόνο στον άλλον να αλλάξει και να διορθώσει την τακτική του αν όντως ισχύει, κάνε την έρευνά σου και επέστρεψε με τα στοιχεία σου.


Καλημέρα και απο εμένα παιδιά!

Δεν έχω να σχολιάσω κάποιον συγκεκριμένα και γι'αυτο το πρώτο μου ποστ σήμερα θα είναι ανευ παραθέσεων.

Σχετικά με την χθεσινή αποχώρηση οι σκέψεις μου. Ο Σπύρος κατα 99.9% είναι πολίτης γιατί ένα κανείς δεν βγήκε να τον υπερασπιστεί, που και μαφία να ήταν θα μπορουσε να γίνει γτ είχε 0 ποστ, αλλα το σημαντικότερο δεν άφησε καποιο στοιχείο για να έχει πάτημα κάποιος να τον φέρει πίσω. Οκ έχει μια νεκροφάνεια η μαφία αλλά είναι ρισκο να την παίξει στον Σπυράκο εκτος και αν βρεθούμε σε πολύ late game για σενάρια νίκης.

Απο εκεί και πέρα συνεχίζω να πιστεύω ότι καλύτερα να χάσουμε στον πρώτο γύρο κάποιον ανενεργό παικτη απο κάποιον ενεργό. Και τονίζω ότι θεωρώ ότι είναι καλύτερο στον πρώτο γύρο.

Απο εκεί και πέρα για τα άτομα που αυτή την στιγμή έχουν μαζέψει ψήφους:


  • blue_butterfly, συνεχίζω να μην μπορώ να καταλάβω, γιατί έκανε αυτό που έκανε. Ναι, ριρίκα ξέρω ότι μας είπες τους λόγους σου αλλά προσωπικά δεν τους καταλαβαίνω. Και δεν νομίζω πως ένα ρόλος συνασπισμένος με την μαφία θα έβγαινε έτσι προκλητικά για να δώσει στην μαφία του συγκατοίκους και αυτό στον πρώτο γύρο.

  • Johnny15, ποστ με αυτά κυρίως να απαντάνε σε ένα δύο άτομα, χωρίς ανάπτυξη κάποιας θεωρίας. Θα μπορούσε να είνια κακός ρόλος, ναι θα μπορούσε, γιατί κάπως έτσι λειτουργούν ως επι το πλείστον οι παίκτες της μαφίας. Τουλάχιστον πέρυσι σε θυμάμαι πιο ενεργό.

  • Deutsch, τα ποστ ναι μεν λένε λίγα πράγματα και πράγματα που έχουν ειπωθεί αλλά δεν μου φαίνεται πως παίζει όπως περυσι που είμασταν μαζί μαφία. Θα μπορούσε βέβαια απλά να έχει αλλάξει στυλ παιχνιδιού. Οψόμεθα...

  • tsarachaf, από χθές το βράδυ μου θυμίζει τον τσαρα πολίτη όλο και περισσότερο. Αν είναι στην μαφία για την ώρα με έχει ξεγελάσει, αυτό δεν σημαίνει ότι θα τον εμπιστεύομαι τυφλά.

  • Emilouko, ερωτηματικό για την ώρα, δεν μπορώ να την ψυχολογίσω ακόμη.



Απο εκεί και πέρα σίγουρα μαγιόζοι βρίσκονται στους παίκτες με λίγα μηνύματα, όπως:
Emilouko
Samael
i_lie_us
TasosZG
Joaquín
DumeNuke
Ζαξρεμιος
bilire
aggelogiannos
ComfortablySmug

Είναι παρμένα απευθείας τα ονόματα απο τον μετρητή μηνυμάτων και είναι αυτοι που έχουν <6 μηνύματα. Εδώ κάπου σίγουρα έχουμε 1-2 μαφιόζους, ας το έχουμε στο νου μας. Επίσης δεύτερο γύρο και άτομα με μόνο 2-3 μηνύματα είναι απαράδεκτο, πείτε κατι ρε παιδιά. Έστω μια καλημέρα.

Ψήφος για την ώρα στον Johnny15 για πριν την δολοφονία και με την εξέλιξη της ημέρας μπορεί να αλλάξει.

Καλημέρα Ιορδάνη, ό,τι δεν καταλαβαίνεις πες μου αν και δε νομίζω να μπορέσω να εξηγήσω καλύτερα το γιατί έκανα ό,τι έκανα, σίγουρα θα μπορούσα να το είχα κάνει πιο όμορφα απλώς εκείνη την ώρα έτσι μου βγήκε.

Επίσης συμφωνώ για Johnny και τη συμπεριφορά του ότι είναι περίεργη όπως επίσης και η συμπεριφορά του i_lie_us και γενικά κινούμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο, για τώρα πριν τη δολοφονία ψηφίζω i_lie_us απλώς επειδή ο Τζόνι έχει πάρει αρκετές ψήφους και θέλω να δω τι παίζει, αν είμαι εδώ και μετά τη δολοφονία ίσως αλλάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τρίτη 31/7

  1. aggelogiannos

  2. Alma Libre

  3. bilire

  4. blue_butterfly --> i_lie_us

  5. ComfortablySmug --> Deutsch... Lover

  6. Deutsch... Lover --> Johnny15

  7. DumeNuke --> Himela

  8. Emilouko --> Johnny15

  9. Himela --> blue_butterfly

  10. i_lie_us --> Johnny15

  11. Ikarionas --> Deutsch... Lover

  12. JKaradakov --> Johnny15

  13. Joaquin

  14. Johnny15

  15. ~Melania~ --> Deutch... Lover

  16. Samael

  17. sophie_96 --> tsarachaf

  18. Soukouu

  19. TasosZG

  20. tsarachaf --> Johnny15

  21. ultraviolence --> i_lie_us

  22. Wild_Boy --> Emilouko

  23. Ζαξρεμιος



Ψήφοι
5 Johnny15
3 Deutsch... Lover
2 i_lie_us
1 blue_butterfly
1 Emilouko
1 Himela
1 tsarachaf

Η χώρα των φαντασμάτων
Σπυράκος (^^) - Ψηφοφορία 30/7

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
Σπυράκος (^^) #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από sophie_96
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αυτό είναι το τρίτο μήνυμά σου στο παιχνίδι και μας λες:

  • Ότι ψηφίζεις για τους ίδιους λογους που ψηφισαν και οι άλλοι το ίδιο άτομο - ακολουθώ το κύμα

  • Ότι το να μην μιλας πολύ είναι το στυλ σου.



Στο προηγούμενο παιχνίδι τουλάχιστον βλέπαμε καμιά θεωρία απο εσένα.


Να πω την αλήθεια έχω 1 ώρα που άρχισα να ασχολούμαι με το παιχνίδι σοβαρά,δώστε λίγο χρόνο :studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
@Μελανια:
Το ότι σε ένα μήνυμα συμφώνησα με τη Χιμελα, σημαίνει πως συμφωνώ με το σκεπτικό της, από ποτε;

Ναι, ήταν μήνυμα εκείνο: Τρεχτε να τους μαζέψετε κλπ, κινώ τα νήματα της μαφίας.
Επιπλέον, δεν εννοούσα αυτό όταν αναφερόμουν στη Χιμελα και στους 4.
Πίστευα και πιστεύω πως στους 4 υπάρχει μαφιόζος. Αναφορά δεν έκανα σε κανέναν ξεχωριστά.

Όπως βλέπεις, προσπαθούμε όλοι να βγάλουμε κάποια άκρη όπως μπορούμε με κάποιους που έτυχε ( ; ) να είναι στους 4.

ΥΓ: Το να αλλάζεις την άποψη σου, κακό δεν είναι, η άποψη αλλάζει ανάλογα με τα δεδομένα. Όταν η Σοφία φαινόταν τοπ ύποπτη, εννοείται ασχολείσαι μαζί της, όπως και εσυ έκανες, και προσπαθεις να δεις αν είναι όντως ή απλά φαίνεται. Όταν καταλαβαίνεις την απόγνωση της, αν δεν ξέρεις κάτι στα σίγουρα, μπορείς να συνεχίσεις να εμμένεις τόσο πολύ στη Σοφία πχ;

Πριν κατηγορήσεις λοιπόν εμένα κυρίως, περίμενε καλύτερα να δούμε τι θα γίνει σε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelogiannos

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Λοιπον εχουμε και λεμε :

-Dumenuke και εσυ μην νμζεις δεν εχεις δωσει ογκο πληροφοριας.Επισης διαφωνω οτι ο κυριος λογος που εγινε φαντασμα ο σπυρος ηταν επειδη ηταν afk.Αντιθετως ειδα 2 γρηγορες αλλαγες ψηφου απο χιμελα και johnny που τον οδηγησαν εκει.Αν δεν το βλεπεις αυτο τοτε τι να πω....


-Johnny αποτι βλεπω στο #238 εδω λες "εχω να παρατηρησω κατι: στη μαφια αρεσει πολυ να ειναι απαρατηρητη".καποιοι συζητανε και καποιοι ειναι απαρατηρητοι οπως καποια ονοματα που ανεφερες που ενα απο αυτα ειμαι και γω.Να πειτε την γνωμη σας και για περισσοτερους παιχτες".Αυτο το παρατηρησες αλλα το οτι εχω γραψει 2 μηνυματα για σενα και ακομα να απαντησεις ομως δεν το παρατηρησες.Γιατι να σχολιασω τους περισσοτερους παιχτες που λες οταν δεν εχω απαντηση απο αυτους που μιλαω ηδη?



-Χιμελα γραφεις στο #236 "ψηφισα i_lie_us γτ δεν συμμετειχε.Μετα στην συνεχεια μπηκε και μιλησε και ο καραντακοφ ανεφερε οτι κιαλλοι δεν εχουν μιλησει οπως σπυρακος και σαμαελ.Ειδα οτι αλλαξατε ψηφους σε σπυρακο οποτε τον ψηφισα γιατι θελω να βγει καποιον που δεν συμμετεχει". Στο προηγουμενο μηνυμα που εγραψα για σενα εγραψα τι ελεγες.Αυτο που ελεγες ηταν "ψηφιζω σπυρακο γιατι δεν θελω οι ψηφοι να διασκορπηστουν".Αυτοι ειναι 2 διαφορετικοι λογοι που ψηφιζεις τον σπυρακο btw.


Εμενα η ψηφος μου θα μεινει "johnny" οπως και χθες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν εξαφανίστηκα ούτε έχω εμμονή μαζί σου ξεκόλλα :P ουτε δημιουργησα κανενα κυμα εναντίον σου ουτε λυσσαξα να φυγεις. Εσυ προσπαθεις απελπισμενα να με ενοχοποιησεις επειδη ειμαι η μονη που σε θεωρει ανοιχτά υποπτη. Απλα παντα εχω τη τάση να εστιαζω σε καποια ατομα (αν εισαι και ο ΔΑ θα εξηγείται εχω μανία με τους διεφθαρμένους αστυνομικούς :loltooth:)

Πού υποστηρίζεις ότι είμαι ένοχη όμως; :hmm: Από ένα ποστ στον Samael και ότι πχ ψήφισα την bilibre ; (Γιατί τόση μανία με αυτούς :D )

Γενικά εχω υποστηρίξει πολλούς παίκτες εδώ μέσα οπως και εχω υποψιαστεί πολλους αντίστοιχα . Το εχεις παρει προσωπικα χωρίς λόγο. Εχω κάνει ολόκληρη θεωρια πχ. για τη Ριρικα και τη ντοιτς αλλα ψήφισα εσενα γιατι ησουν η μονη που ειχε ψηφους και για μενα ειναι ύποπτη και προτιμούσα να βγει μια ύποπτη και οχι ενας ακυρος που ουτε καν ειχε προλαβει να μιλησει οπως επισης και να μη παει χαμένη η ψήφος μου. Επειδή βλέπω να έχεις πείσει πολλούς θα σε παρακολουθώ στενά και θα εστιασω στους αλλους υπόπτους μου για να δω τι θα κανεις εσύ.

Ναι έχω δεις τις θεωρίες σου για Ριρίκα πχ και για τη Ντόιτς κλπ, απλά ίσως και να το πήρα προσωπικά γιατί πως να το πω επέμενες τόσο πολύ στην ανάκριση όχι βέβαια ότι έκανες κάτι κακό σε παιχνίδι είμαστε, απλά είναι φανερό και έχω πει γιατί και εγώ σε θεωρώ επίσης ύποπτη για αυτό θα σαι επίσης υπό παρακολούθηση:P

(Εγώ δεν κατάλαβα ποια είναι η Ντόιντς :redface: )

Θα μπορούσες να αναπτύξεις τότε λίγο περισσότερο το σκεπτικό σου για την Μελανία τότε? Είναι πρώτη μέρα, λες ότι δεν την ψήφισες εκδικητικά και της έριξες και διπλή ψήφο. Γενικά, ήμουν στο demi με το λάθος παίξιμο της κάρτας και δεν ήθελα να βιαστώ να σε χαρακτηρίσω αθώα. Και πιστεύω ότι μάλλον είχα δίκιο. Διότι, ένα είχες κάποιου είδους πληροφορία και ήσουν αθώα, τότε δεν θα έκανες ολόκληρη φασαρία με διπλή ψήφο, από την πρώτη μέρα, καθώς θα στοχοποιούσαν η ίδια από τη μαφία. Επομένως, αφού εμένεις ότι έδρασες βάση πληροφορίας, το μόνο λογικό συμπέρασμα κατ' εμέ, είναι ότι είσαι μαφιόζα και προσπαθείς να κατευθύνεις προς λάθος κατεύθυνση τους πολίτες. Αν μην τι άλλο, θεωρώ ότι επιβεβαιώνεις τα λόγια που είπα χθες το βράδυ, διότι δεν μπορώ να βρω κανένα λογικό σενάριο στο οποίο είσαι α) αθώα και β) σε κατοχή πληροφοριών που τεκμηριώνουν την ψήφο προς την Μελανία. Θεωρείς λάθος τη συλλογιστική μου?

DumNuke δεν καταλαβαίνω τι περισσότερο έχω να πω για την Μελανία το έχω αναλύσει τόσες φορές γιατί την θεωρώ ύποπτη και τον λόγο που της έριξα κάρτα. Δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Μπορεί το σκεπτικό μου να είναι λάθος, μπορεί και όχι. Όλοι εδώ στους πρώτους γύρους κάνουμε σενάρια δεν γνωρίζουμε τίποτα με ακρίβεια από κάτι πιανόμαστε, και εγώ πιάστηκα από 2-3 στοιχεία που έχω αναλύσει. Κοίτα κανείς δεν μπορεί να πει ότι πχ εσύ είσαι ένοχος ή αθώος από την αρχή ούτε εγώ νομίζω είπα ντε και καλά η Μελανία είναι ύποπτη αλλά με βάση στοιχεία έκανα υποθέσεις και κινήθηκα εκεί. Σε αντίθεση με τον Τάσο πχ που δήλωσε σίγουρος αρχικά ότι είναι αθώα η bilibre και μετά λέει δεν είναι 100% σίγουρος. Ωστόσο νομίζω πως ο Τάσος στην υπόθεση έκανε μπλόφα και περισσότερο μου μοιάζει για μαφία που υποστήριξε την bilibre ίσως επειδή να την θεωρούν εύκολο θύμα (;; ) δεν ξέρω ίσως να μην τα λέω σωστά. Κανείς μας δεν είχε πληροφορίες αρκετές. Και πιστεύεις ότι η μαφία θα την βοηθούσα με αυτό που έκανα, αφού υποθέτεις ότι είμαι μαφιόζα; Ο καθένας κρίνει με ό,τι βλέπει και νομίζει, δεν υπάρχει λάθος σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού συλλογιστική.

Τα άλλα ποστ δεν έχω προλάβει να τα διαβάσω θέλω να προλάβω να γράψω πριν την δολοφονία. (ελπίζω να ζήσω :/: )
Ωστόσο θα ήθελα να αλλάξω την ψήφο μου και να την βάλω στον TasosZG
που από χθες τον έκανα για μαφιόζο και συνεχίζει να είναι στα μάτια μου.
Τον Τσαφ τσουφ πάντως σίγουρα θα τον έχω από κοντά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Αυτοί που κατηγορείτε τους 4 που ψήφισαν Σπυράκο έχετε έστω και τώρα εκ των υστέρων να προτείνετε τί καλύτερο μπορούσαμε να είχαμε κάνει στη χτεσινή ψηφοφορία; Ή μήπως βρήκατε κάτι να ασχολείστε για να αποφύγετε να πάρετε θέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το να μπορούμε να ψηφίζουμε πριν την ανακοίνωση της δολοφονίας δίνει ευκαιρίες για ξεκάρφωμα στη μαφία. Πχ ψήφισαν κάποιον που πέθανε άρα δεν είναι μαφιόζοι αυτοί που το έκαναν γιατί θα ήξεραν ότι πέθανε μάλλον τη νύχτα (εκτός και αν έδρασαν οι αντίστοιχοι ρόλοι).

Θα επανέλθω με σχολιασμό μετά αργότερα το μεσημέρι μόλις ξαναδιαβάσω όλα τα μηνύματα που παίχτηκαν μετά τα μεσάνυχτα μια δευτερη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
-Χιμελα γραφεις "ψηφισα i_lie_us γτ δεν συμμετειχε.Μετα στην συνεχεια μπηκε και μιλησε και ο καραντακοφ ανεφερε οτι κιαλλοι δεν εχουν μιλησει οπως σπυρακος και σαμαελ.Ειδα οτι αλλαξατε ψηφους σε σπυρακο οποτε τον ψηφισα γιατι θελω να βγει καποιον που δεν συμμετεχει". Στο προηγουμενο μηνυμα που εγραψα για σενα εγραψα τι ελεγες.Αυτο που ελεγες ηταν "ψηφιζω σπυρακο γιατι δεν θελω οι ψηφοι να διασκορπηστουν".Αυτοι ειναι 2 διαφορετικοι λογοι που ψηφιζεις τον σπυρακο btw.
Εννοούσα δε θέλω να διασκορπιστούν σε ανθρώπους που δεν είχαν μιλήσει ως τότε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Τρίτη 31/7

  1. aggelogiannos --> Johnny15

  2. Alma Libre

  3. bilire

  4. blue_butterfly --> i_lie_us

  5. ComfortablySmug --> Deutsch... Lover

  6. Deutsch... Lover --> Johnny15

  7. DumeNuke --> Himela

  8. Emilouko --> Johnny15

  9. Himela --> blue_butterfly

  10. i_lie_us --> Johnny15

  11. Ikarionas --> Deutsch... Lover

  12. JKaradakov --> Johnny15

  13. Joaquin

  14. Johnny15

  15. ~Melania~ --> Deutch... Lover

  16. Samael

  17. sophie_96 --> TasosZG

  18. Soukouu

  19. TasosZG

  20. tsarachaf --> Johnny15

  21. ultraviolence --> i_lie_us

  22. Wild_Boy --> Emilouko

  23. Ζαξρεμιος



Ψήφοι
6 Johnny15
3 Deutsch... Lover
2 i_lie_us
1 blue_butterfly
1 Emilouko
1 Himela
1 TasosZG

Η χώρα των φαντασμάτων
Σπυράκος (^^) - Ψηφοφορία 30/7

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
Σπυράκος (^^) #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από sophie_96
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Η Σοφία είναι πασιφανέστατα πολίτης. Όσοι την ψήφισαν κατηγορώντας την για μαφιόζα είναι όλοι ύποπτοι. Όλη την ώρα γράφει, κάνει λάθη, εκθέτει συνεχώς τον εαυτό της. Σίγουρα δεν μιλάει με άλλους μαφιόζους εκτός και αν της έχουν δώσει ελεύθερο ρόλο, ωστόσο δεν το πιστεύω. Και σαν πολίτης δε βοηθάει την ομάδα της, αλλά μαφιόζα δεν την κόβω.

Για τον ultra ίσως έχω κάνει λάθος. Ήταν πρώτη ψήφος, πιάστηκα από μια λεπτομέρεια επειδή μου φάνηκε σαν ο SouKou να προσπάθησε να τον βάλει στο επίκεντρο χωρίς να είναι.

Ικαρίωνα συγκεντρώσου μαν μου. Η τελευταία υπόθεση που έκανες δε βγάζει καν νόημα.

Όσον αφορά την ψήφο μου την αλλάζω σε Σπυράκο. Έχει πάει 7μιση, ακόμα και δουλειές να έχει ένα πόστ έπρεπε να το κάνει. Δηλαδή και πολίτης να είναι, αν δεν συμμετέχει δε βοηθάει την ομάδα.
Πασιφανέστατα δεν θα'λεγα, σίγουρα αρχιμαφιόζα δεν είναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κερδίζει με την μαφία. Το δέχομαι όμως ότι όντως, κάποιοι που προσπαθούν με το ζόρι να φτιάξουν δράμα γύρω απ'την Σοφία το κάνουν για συγκεκριμένους λόγους. Αν και ως μαφία σε συμφέρει να υπάρχει κάποιος πολίτης να σπαμάρει συνέχεια, ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ η Σοφία να ήταν στη σωστή κατεύθυνση με το σκεπτικό της και μπορεί να την φοβόταν. Οψόμεθα...

Όσον αφορά τις αλλαγές ψήφου σε Σπυράκο που έκανες κι εσύ όπως βλέπω εδώ και τον διώξατε, να πω απλά ότι εκ των υστέρων ο Σπυράκος είπε ότι σκόπευε να συμμετέχει περισσότερο τις επόμενες μέρες. Και παιδιά ΗΜΑΡΤΟΝ, αλλά δεν "συμφέρει" να φύγει κάποιος πολίτης, ακόμα κι αν είναι ανενεργός την ΠΡΩΤΗ μέρα. Χωρίς να θέλω να πω ότι ο Σπυράκος είναι πολίτης αλλά όχι ότι συμφέρει κιόλας. Είναι στρατηγικό λάθος και μακάρι να διαψευσθώ και όντως ο Σπυράκος ως αρχιμαφιόζος να προτίμησε το μπιτσόμπαρο από το στέκι.
Emilouko συντακτικά αυτό που είπες δεν έβγαζε νόημα.


Αν υποθέσουμε οτι Τάσος και Μπιλίρε είναι συγκάτοικοι, η μπιλίρε δεν είχε μιλήσει ούτε ανοιχτά ούτε ... κλειστά (:P) οπότε για ποιον χρησιμοποίησες πληθυντικό (μιλούσαν);
Εγώ κατάλαβα οτι μπέρδεψες κι εσύ την μπιλίρε με τη Σόφη και μού φάνηκε περίεργο. Αν έκανα λάθος, το παίρνω πίσω.

Αλλάζω λοιπόν κι εγώ σε Σπυράκο αφού θέλω να ψηφίσω κάποιον που δε συμμετέχει και δε θέλω οι ψήφοι να διασκορπιστούν.
Κι εσένα σε κάνω παράθεση εδώ για την ψήφο σε Σπυράκο, απλά λολ με το σκεπτικό ότι επειδή δεν συμμετέχει την πρώτη μέρα πρέπει να τον διώξουμε ανεπιστρεπτί. Γενικά παίζεις πολύ γιόλο και με θράσος, αρνούμαι να δεχτώ ότι είσαι μαφιόζα, τι να πω. Αν είσαι μπράβο. Τον φορτώσατε τον Σπυράκο στις 7ΜΙΣΗ Η ΩΡΑ, δηλαδή ντάξει.
Να είναι ο Σπυράκος μαφιόζος και να τον αφήνουν έτσι οι μαφιόζοι, αποκλείεται.
Και λες κι αυτό. Θα μπορούσες να ψηφίσεις κάποιον άλλο για να ποντάρεις σε αυτό το 5% να πετύχεις μαφιόζο και να παιχτεί κάτι ενδιαφέρον. Αφού αποφασίζεις ότι ο Σπυράκος δεν είναι μαφιόζος, πώς είναι δυνατόν να τον ψηφίζεις πρώτη μέρα λόγω ανενεργίας; Γενικά βλέπω ότι έχω διαφορετική οπτική σε αυτό το θέμα με πολλά μέλη, γιατί βλέπω και παρακάτω ότι και άλλοι προτιμούσαν να φύγει ο Σπυράκος ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΛΟΓΩ ΑΝΕΝΕΡΓΙΑΣ(θα το πω 200 φορές μέχρι να το καταλάβετε)...παρόλο που τον θεωρούν πολίτη!
Με όλα αυτά θέλω να πω ότι στην πρώτη ψηφοφορία τα κάναμε ΘΑΛΑΣΣΑ, αυτό συμπεραίνω εγώ με τα δεδομένα που έχω. Καθόλου έξυπνα δεν ψηφίσατε. Όχι ότι εγώ ψήφισα πιο σοβαρά με την τυχαία ψήφο, αλλά 7μιση ώρα δεν φόρτωσα τον πιο ανενεργό παίκτη...
Τέλος πάντων, όσο το σκέφτομαι δεν βγαίνει και τίποτα από αυτό. Από την μια δεν μπορώ να δικαιολογήσω το θράσος σας στον πρώτο γύρο, από την άλλη δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για σπυράκλα.

Κρατάω ότι ο σπυράκλας κατά πάσα πιθανότητα είναι αθώος και ότι οι μαφιόζοι την έβγαλαν ζάχαρη.
Όσον αφορά κάποιους που λένε ότι πρέπει να ψάξουμε τις ψήφους σπυράκλα, δεν συμφωνώ όσο θα θέλατε αν και δεν αθωώνω κανέναν.Και εξηγώ τι εννοώ. Προφανώς όλοι είναι υπό του μικροσκοπίου, όμως εφόσον προσωπικά νιώθω ότι ο σπύρος είναι αθώος, περισσότερο με διαολίζουν οι υπόλοιποι.Αυτοί που την έβγαλαν ζάχαρη ψηφίζοντας ότι να'ναι. Η πρώτη ψηφοφορία θα μας χρειαστεί στο μέλλον θέλω να ελπίζω.
Υπάρχει πιθανότητα έχει να είναι πολίτης που απλά βαριέται το ρόλο του. Επίσης αλλάξαμε σε Σπυράκο πολύ γρήγορα όλοι μαζί. Για κάτσε να δούμε αν θα εμφανιστεί τώρα.
Να ένας λογικός που δεν άλλαξε την ψήφο του πάλι ενώ προλάβαινε... :/
Κι εγώ αναρωτιέμαι που είναι. Επίσης μόνο σε μένα φαίνεται παράξενο ότι ξαφνικά πήρε 3 ψήφους ακόμη ο Σπυράκος και 2 έφυγαν από τον ούλτρα;

Και κάτι ακόμη που το είδα από την λίστα. Παρατήρησε κανείς οτί αφού άρχισε η Himela να λέει για εμένα, Έμιλυ και Ντόιτς, η Ντόιτς πάει και ψηφίζει Έμιλυ;
Κακώς μπλέκεσαι με το δράμα Σπυράκου και αθώωσης ούλτρα γιατί...παραείναι... Δεν συμπληρώνω κάτι, ο νοών νοείτο.


ότι έχει πει ο ηλίας
Ηλία ΔΕΝ μ'αρέσεις και δεν εννοώ εμφανισιακά. Το γράφω για ασφάλεια σε περίπτωση που σκοπεύετε να με φάτε νωρίς.
Κι εσύ και η Ντόιτς γράφετε με τον ίδιο ύποπτο τρόπο. Όποιος διαβάσει τα μηνύματά σου καταλαβαίνει τι εννοώ.

Το ότι η Λοβερ ψήφισε Εμιλυ θα μπορούσε να είναι ξεκάρφωμα.

Στο πρώτο γύρο αποκλείεται πάνω από ένας μαφιόζος να ψήφισε Σπυράκο. Θα ήταν επικίνδυνο να συγκεντρωθούν σε αυτόν που θα βγει από τον 1ο γύρο. Όσοι ψήφισαν άσχετα, δείτε παίκτες που ψήφισαν παίκτη που είχε μόλις μια ή δυο ψήφους, είναι πιο ύποπτοι. Πιστεύω υπάρχουν και τα ξεκαρφώματα δηλαδή ένας μαφιόζος να ψήφισε έναν άλλο ώστε όταν χρησιμοποιούμε τις ψήφους σαν checkpoint να μπερδευόμαστε. Πάντα γίνεται αυτό και είναι ο πιο εύκολος τρόπος να μένουν στην αφάνεια για πολλούς γύρους.
Δεν θεωρώ τρελή τη σκέψη τα κοριτσάκια να κάνουν ξεκάρφωμα και σίγουρα η Ντοιτς μου βρωμάει ΓΕΝΙΚΑ. Έμιλυ να πω την αλήθεια δεν την έχω παρατηρήσει -> περνάει απαρατήρητη :worship:

Προσυπογράφω το γεγονός ότι λιγότεροι από ένας μαφιόζοι ψήφισαν Σπυράκο. Ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε η ψηφοφορία, νομίζω ότι συμφωνώ. Θα το ξανά τσεκάρω ΣΙΓΟΥΡΑ.
Και με το υπόλοιπο σκεπτικό συμφωνώ απόλυτα. Ενδιαφέρον έχει να τσεκάρουμε, ποιοι ψήφισαν κάποιον άσχετο ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΙΣΑ της ψηφοφορίας, με τι σκεπτικό, πώς του/της μιλάνε μετά από αυτό κλπ....και μετά από αυτό που γράφουμε εμείς και τους πονηρεύουμε, πολίτες και μαφιόζους.

Για να κάνω ένα recap το θέμα με τις ψήφους, βλέπετε ότι υπάρχουν πολλά σενάρια, μην κολλάτε στην λούμπα της ψηφοφορίας της προηγούμενης μέρας απαραίτητα. Κεραίες ψηλά.
Εμένα σε όλη αυτήν την υπόθεση μου φαίνονται περίεργοι αρχικά και πολύ περισσότερο η Μελανία με Τάσο και ο ComfortablySmug.
Και αυτή η 3άδα μαζί με blue και bilire σχετικά πίσω από τα φώτα της δημοσιότητας. Ειδικά μπλου...μας έγινε από φρέντο καπουτσίνο γλυκό σε ελληνικός σκέτος. Πάνε οι αγαπούλες, πάνε όλα. (αστειεύομαι προφανώς, αλλά δεν μ'αρέσουν αυτά...οι αλλαγές..)
Αυτό ακριβώς. Δεν θα τον άφηναν έτσι.

Ξεκάθαρα δεν μπορούσε να πει κάτι παραπάνω. Ούτε να βοηθήσει. Αν ήταν στη μαφία θα τον ειδοποιούσαν να μπει έστω και για ένα ποστ. Είδε τον ρόλο του και δεν μπήκε ξανά, προφανώς ρόλος αδιάφορος όπως είπε και κάποιος πιο πάνω ή δεν είχε καθολου χρόνο/πρόσβαση.



Προσωπικά δεν μπήκα να την αλλάξω γιατί
Ήμουν εκτός. Αλλά το κύμα προς τον Σπύρο ήταν πολύ «απότομο» και ύποπτο ταυτοχρονα.
Εύλογα όπως είπε ο Ικαριωνας, κανείς δεν άλλαξε σε Μελάνια. Αν άλλαζε και ερχόταν ισοβαθμία θα έδειχνε περισσότερα πράγματα η όλη ιστορία.

Η Σοφία φαινόταν ύποπτη και τη κατηγόρησα και εγώ. Καμία φορά ο ενθουσιασμός ξέρετε της πρώτης φοράς δεν σε αφηνει να σκεφτείς ψύχραιμα. Μετά τη κάρτα όμως, ξεκάθαρα αθώα.

Συμφωνώ με τη Χιμελα, η νύχτα θα δείξει
Αυτό ακριβώς...εύλογα...ξεκάθαρα αθώα...προφανώς...
Οι λέξεις δεν με πειράζουν. Αλλά Ντοιτς μου εδώ κάνεις μια επανάληψη όλων όσων έχουν λεχθεί μέχρι στιγμής. Άσχετο αυτό, αλλά κι εγώ κατηγορήθηκα γι'αυτό, όμως στην περίπτωσή μου διαφωνώ ότι το'κανα, εγώ προσπάθησα να αναλύσω τι γίνεται και όχι απλά να πω "ναι ναι παιδιά έχετε δίκιο". Έχει διαφορά.

Σε γενικές γραμμές αυτά για την ώρα λοιπόν.
Εγώ κρατάω ότι συνέφερε να φύγει ο Σπυράκος (απλώς δεν είμαστε ακόμα σίγουροι για το γιατί) και ότι μου έκαναν εντύπωση πέραν του θέματος με τον Κόμφυ-ΑΜ που σημείωσα μες στη μέρα, οι αλλαγές από ψήφους που ήταν αρχικά στον Ούλτρα και πήγαν μετέπειτα στο Σπυράκο.
Προφανώς σε περίπτωση αθώου Σπυράκου όλοι είναι ύποπτοι συμπεριλαμβανομένου εμού, αλλά πέραν αυτού σίγουρα υπάρχουν άτομα μαφίας που έχουν ψηφίσει άτομα με μία ψήφο οι οποίοι είτε απλά έπαιξαν safe είτε λόγω ομάδας τους βόλευε να μην μπλεχτούν στο Σπυρακος-Μελανια-Σοφη-Χιμελα-Τζονυ.
Συνέφερε να φύγει ο Σπυράκος αλλά...δεν ξέρουμε γιατί! Ε ρε γλέντια...
Η αθώωση Σπυράκου δεν σημαίνει τίποτα γιατί πρώτον δεν είναι αθώωση και δεύτερον δεν μας λέει και πολλά για τους μαφιόζους. Οι μαφιόζοι στον πρώτο γύρο πιθανότατα ψηφίσαν όπως περιμένα, δηλαδή με τζούφιες σφαίρες εδώ κι εκεί. Εκτός κι αν είναι τόσο τσακάλια και συνεννοήθηκαν στα γρήγορα για το πως θα παίξουν και ποιο ρόλο θα έχει ο καθένας στις συζητήσεις.
Παιδιά, θα καθόμουν να σχολιάσω διεξοδικά αυτή τη στιγμή, αλλά δυστυχώς είμαι κομμάτια.

Επανέρχομαι αύριο, καλό σας βράδυ :flowers:.
ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ, έχεις γράψει τουλάχιστον 3 μηνύματα για να πεις καληνύχτα, καλή όρεξη κλπ. Καλά κάνεις αλλά αυτό είναι γνώρισμα του μαφιόζου που δεν θέλει να χάνεται... Be careful. <3

Καλησπερες και παλι.
Θα ηθελα να σταθω κυριως στα λογια και τις υποθεσεις του Ηλια και να κανω ορισμενες παρατηρησεις.
Αρχικα ειλικρινα δεν περιμενα η περισσοτερη και ουσιαστικοτερη δραση να υπαρξει προς το τελος του γυρου.
Ομολογω οτι οι αλεπαλληλες αλλαγες της ψηφου του Ικαριωνα αλλα και αλλων παικτων βεβαια(ως παικτη που ουτως η αλλως αρχικα ειχα πει οτι θα προσεχω) μου κινησαν το ενδιαφερον και θα πω οτι θα μπορουσαν να ηταν εξαιρετικες προσπαθειες για να παραπλανησει και να μπερδεψει τους υπολοιπους παικτες.Απο την αλλη βεβαια οπως εχω πει,φαινεται η εμπειρια του και θα μπορουσε καλλιστα απλα με βαση την δυναμικη της εξελιξης του παιχνιδιου να κινειται αναλογως,ειναι φυσιολογικο αυτο.Μπαινει ενα μεγαλο ερωτηματικο για τις πραγματικες προθεσεις του ομως, καθως τιποτα δεν αποκλειεται αλλα τιποτα δεν επιβεβαιωνεται επισης...

Επιπλεον,πραγματι ψηφηστικε αρχικα ο Ultra,ο οποιος εκανε παραπονα(ενα πιθανο ξεκαρφωμα ; ) και οι ψηφοι αλλαξαν κατοχο,και το περιεργο δεν ειναι απλα οτι αλλαξαν κατοχο απανωτα ,αλλα κυριως και η ταχυτητα που αυτο εγινε,κατι που αυξανει τις πιθανοτητες για ενα καλο και διακριτο σημα.Πραγματικα δεν μπορει να ειναι τελειως τυχαιο οτι αρχικα ο Ultra ψηφιζει Σπυρακο,επειτα ψηφιζουν τον Ultra αρκετοι παικτες και αμεσως μετα αστραπιαια αλλαζουν οι ψηφοι.Τις ανησυχιες για μια πιθανη συνωμοσια ερχεται να επιβεβαιωσει η ευγνωμοσυνη του Ultra και ο λογος του οτι θα φανει πολυ χρησιμος(για ποιον θα φανει χρησιμος δεν ξερουμε),πιθανων μια επιβεβαιωση για το σημα των δικων του;Ποιος ξερει,υποπτο παντως και φανηκε πραγματικα να εννοει οτι θα βοηθησει,περισσοτερο απ'οσο θα χρειαζοταν καθως ουτε ο ιδιος ξερει σε ποιον θα φανει χρησιμος...η μηπως ξερει ; Απο την αλλη εαν ηταν μαφιοζοι θα εκαναν τοσο μεγαλο σκηνικο και θα τραβαγαν τα βλεμματα πανω τους;Κανεις δεν ξερει το εαν οι μαφιοζοι θα επιλεξουν να ειναι in plain sight ή να κρυβονται νομιζω εξαρταται απο το ειδος των υπολοιπων παικτων και τις συνθηκες που επικρατουν,διαφορετικα δεν μπορει να υπαρξει προτιμηση υπερ της μιας αντι της αλλης τακτικης χωρις καποια λογικη. Απο την αλλη εαν ο ultra ηταν μαφιοζος ή ΔΑ και ηθελαν απλα ξεκαρφωμα ή αναγνωριση(του ΔΑ) θα διακινδυνευαν να τον αφησουν εκτος παιχνιδιου απο το 1ον γυρο και μαλιστα χωρις καμια εγγυηση οτι το σχεδιο τους θα πετυχαινε και πιθανων θα αποκαλυπτονταν ολοι τους,ή μηπως απλα βολεψε καποιον μαφιοζο να αναμιχθει αναμεσα σε αλλους αθωους που παραφερθηκαν και αλλαξαν ψηφο μαζι κατα τυχη,ωστε ο Ultra ως πιθανος ΔΑ να κανει narrow down τουλαχιστον εναν μαφιοζο με προσοχη στις κινησεις των παικτων που τον ψηφισαν για τυχον μελλοντικα καλυτερα συνιαλα;Μεχρι στιγμης αυτά εχω για ultra.

Οσον αφορα στο θεμα της Σοφης,θεωρω οτι φανηκε να αντιδραει παρα να επιχειρηματολογει.Αυτο στα ματια μου την καθιστα αθωα διοτι δεν θα ειχε λογο ως κακη να ανησυχησει απο την στοχοποιηση της Melanias απο τον 1ο γυρο.Σιγουρα εαν εβλεπε οτι συνεχιζει να της την μπαινει ενω δεν ειναι προκλητικη,θα ηθελε να την ξεφορτωθει,ως εμποδιο,και θα περιμενε την καταλληλη στιγμη να ενεργοποιησει την καρτα της επιπλεον ψηφου.Δεδομενου οτι δεν πονηρευτηκε για κατι τετοιο που και σημαντικα λιγοτερη στοχοποιηση θα της εδινε αλλα και πιο ευκολα θα εκανε την δουλεια της και δεδομενου οτι αντι να το αφησει να περασει ως οχι κατι ιδιαιτερα επικινδυνο για τοσο νωρις,μαλλον απλα το πηρε προσωπικα.

Τελος θα ηθελα να επιστησω την προσοχη μου σε εσενα Ηλια και να σχολιασω την πιστη σου πως ο Σπυρακος εφυγε δικαιως και καλως για εναν λογο που ακομα δεν γνωριζουμε.Αυτο με κανει να πιστευω την υπαρξη του σεναριου, οτι οχι πανω απο 2 μαφιοζοι πιθανοτατα ψηφισαν ultra και αλλαξαν επειτα ψηφο,εκτος εαν μπορεις να στηριξεις την δηλωση σου αυτη καπου,διαφορετικα δεν βλεπω πως ειναι καλο απο οποιαδηποτε αποψη να αποχωρησει ενας παικτης και μαλιστα ποσο μαλλον απο την στιγμη που το προφιλ του δεν εχει καν σκιαγραφηθει αφου δεν εχει μιλησει.Μηπως προκειται για ενα ευκολο και βολικο θυμα για να καταφερουν οι μαφιοζοι να κανουν την δουλεια τους χωρις να εχουν παρατραγουδα;
Λοιπόν ο φίλος Σαμ δεν με πείθει δυστυχώς. Αυτό το σενάριο για Ούλτρα κλπ είναι τράτζικ όπως έχω πει και προηγουμένως και είπα πως το βλέπω εγώ.

Σαμ ύποπτος.
Είπα πως καλό θα ήταν να ψάξουμε στα άτομα που ψήφισαν τον Σπύρο, δεν είπα ψάξτε τη Χιμελα, δεν σε ανέφερα πουθενά ξεχωριστά.
Δέχομαι το σκεπτικό σου, έκανες την αλλαγή ψήφου στον Σπύρο και μέχρι εδώ είναι όλα οκ. Και εγώ την Εμιλυ τη ψήφισα γιατί δεν είχε καμία ψήφο και δεν ήθελα να ψηφίσω κάποιον από τους «τοπ» υποψήφιους.
Από εκεί και πέρα όμως, όπως ειπώθηκε άλλωστε και παραπάνω, δεν σου φάνηκε εσένα περίεργο πως έγιναν τόσες αλλαγές στον Σπύρο; Και ούτε έναν δεν ένοιαξε να υπάρξει κάποια κόντρα με κάποιον άλλον; Ώστε να δούμε κάτι παραπάνω;
Είναι ξεκάθαρο πως ο Σπύρος ήταν τουλάχιστον 99% πολίτης, ανενεργός μεν αλλά πολίτης και πολίτη έβγαλαν και για έναν γύρο κατάφεραν αυτό που ήθελαν.
Παραθέτω ξανά εδώ τις σκέψεις της Ντοιτς και χωρίς να επαναλάβω τα ίδια και τα ίδια...
ΨΗΦΙΖΩ ΝΤΟΙΤΣ. Απλά ΔΕΝ πείθομαι με αυτό το (θα μου επιτρέψετε) θέατρο. Μακάρι να έχω δίκιο, αλλά πρέπει να ψηφίσω και κάτι μέχρι την δολοφονία οπότε ορίστε η ψήφος μου, ότι καλύτερο έχω. Όποιος διάβασε και το υπόλοιπο μήνυμα καταλαβαίνει ποιοι είναι επόμενοι στην λίστα μου με τους υπόπτους αλλά η Ντοιτς βρωμάει και εφόσον έχει ήδη ψηφισθεί, θα την ζορίσω σήμερα.


Λοιπόν, πάνω κάτω αυτά προς το παρόν. Άξιο αναφοράς είναι να καλέσουμε και τα υπόλοιπα μέλη που δεν συμμετέχουν να ψηφίζουν γρηγορότερα και γιατί όχι να πέφτουν πιο γρήγορα οι ψήφοι για να μην δίνουμε χώρο στην μαφία να τα μαγειρεύει. Ρητορικά το λέω όλο αυτό προς γνώση και συμμόρφωση, αλλά θα μπορούσαμε να κάνουμε μια συμφωνία αντρών να ρίχνουμε ψήφους με επιχειρήματα πριν τις...let's say...19:30.


Καλό απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η πρώτη νύχτα στο Παλέρμο είχε πλέον περάσει. Ο dimijim είχε καταφέρει να βολευτεί από την πρώτη στιγμή, αλλά η Eileen χρειαζόταν λίγο ακόμη χρόνο να συνηθίσει στην πόλη. Της έλειπε το σπίτι της και η Qwerty, που ο dimijim αρνιόταν πεισματικά να δεχθεί ως τρίτο μέλος της ΣΕ. :cry_x: «Είναι επικίνδυνη πόλη το Palermo, Eileen. Δεν είναι υπεύθυνο να πάρεις μαζί την Qwerty!» προσπαθούσε να της εξηγήσει μάταια, καθώς τελείωνε το γλυκό του. Καθισμένοι σε ένα καφέ στην πλατεία, προσπαθούσαν να φτιάξουν ένα πρόγραμμα για το πώς θα κινηθούν τις επόμενες μέρες στην πόλη. «Μην μιλάς για την Qwerty σαν να είναι κανένα μικρό σκυλάκι, είναι φύλακας, αν θες να ξέρεις!» απάντησε η Eileen εκνευρισμένη και έστρεψε το βλέμμα της στο σιντριβάνι, όπου ένα πλήθος τουριστών μαζευόταν γύρω από κάποιον. Η φασαρία που έκαναν κάλυπτε το γέλιο του dimijim, που μόλις τους πρόσεξε, παράτησε την Eileen και ξεκίνησε να τρέχει κατά εκεί.
«Ρε Eileen, τι στρογγυλοκάθεσαι ακόμη; Δε καταλαβαίνεις τι έγινε;»






H Eileen ξεκίνησε κι εκείνη σιγά – σιγά.






«Φώναξε κανείς βοήθεια; Είμαι γιατρός!» έλεγε ο dimijim σπρώχνοντας κόσμο στην άκρη για να περάσει.






«Ευτυχώς που ήρθατε!» του φώναξε μία κυρία και τον πήρε από το χέρι βιαστικά.






«Δείξτε μου, πού είναι το θύμα;»






«Πιο θύμα καλέ; Εγώ την κόρη μου θέλω να σας δείξω. Ο πατέρας της την δίνει μόνο σε γιατρό!»






«Σας παρακαλώ κυρία μου, δείξτε μου το θύμα, έχουμε και άλλες δουλειές!»






«Καλέ δεν υπάρχει θύμα! Τι λέμε τόση ώρα;!»








*Το παρόν κείμενο αποτελεί προϊόν μυθοπλασίας της ΣΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top