Palermo #42 - The Wire Edition

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σπυράκο(^^), αν παρατηρήσεις όλες τις μέρες των ψηφοφοριών, ψηφίζω πάντα την τελευταία ώρα, επειδή όπως όλοι έχω μπερδευτεί και δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Όταν μπήκα μετά τη ψηφοφορία έμεινα, όταν είδα τους άλλους 2 παίκτες να τον έχουν ψηφίσει. Αυτός που ψηφίζει πρώτος δεν είναι πάντα αυτός που φταίει για την δημιουργία των "κυμμάτων", όπως λες.

Εγω ειδα 3 νταν αυτο ξερω..διολου τυχαιο τελευταιες στιγμες..και το ληγω εδω.Οψομεθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θα έπρεπε να είμαι και εγω μαφιόζος για να είμαι σε θεση να ξερω πλήρως τις προθεσεις και τους σκοπους των αδύτων της μαφίας...Οπότε δεν μπορώ να σου εξηγήσω το γιατι οι ψηφοι επεσαν στον τζονι και οχι σε καποιον άλλον! Πάντως ο τζονι ουτως ή άλλως θα έφευγε, οπότε θα έλεγες ότι αυτοι που τον ψήφισαν (και χρησιμοποιησαν την ιδια κατηγορια) φαίνονται τωρα λιγο πολυ "αθωοι" στα ματια μας...Αλλά σκεψου το, ο τζονι ηταν αλεξισφαιρο και ήδη υπηρξαν δυο αποτυχημενες δολοφονιες...Και αν η μαφια καταλαβε τον ρολο του?? Αν αυτός ήταν που καθε φορα ξεφευγε και ετσι αποκαλυφθηκε?? Τωρα οι πιθανοτητες να εχουμε επιτυχημενο φονο αυξανονται αρκετα....
Το αποκλείω να ήταν και τις δύο φορές αυτός το θύμα που έδειξε η μαφία, την μία απο τις δύο μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από εμένα. :)
Δεν μπόρεσα να μπω σήμερα να γράψω και να ψηφίσω λόγω υποχρεώσεων, ζητώ συγγνώμη!

Το λοιπόν, λέω να ψηφίσω τώρα, γιατι δεν ξέρω τι ώρα θα μπορέσω να μπω αύριο.


Καταρχάς θα ξεκινήσω λέγοντας ότι, μετά και τα σημερινά γεγονότα, η Μελανια για μένα ήταν μαφιοζα. Για τους υπόλοιπους που συμπληρώνουν το team δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρος, αλλα η αλήθεια είναι πως έχω κάποιες υποψίες, τις οποίες δηλώνω ευθρασως ότι δεν ειμαι σε θέση να υποστηριξω και να αιτιολογησω στο 100%.
Τα άτομα που υποπτεύομαι περισσότερο τώρα ειναι η Drama με τις guest εμφανίσεις και τις μη επαρκώς αιτιολογημένες κατηγορίες, ο Sommerfeld που φάνηκε να πείθετε εύκολα από την αυθεντία της Μελανιας και την υποτιθέμενη "κόντρα" που δημιουργήθηκε μεταξύ μας και ο Libertus ή ο Καραντακοβ, περισσότερο από ένστικτο. Κλίνω όμως προς τον πρώτο.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι η Μελανία είναι αθώα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέτω πολύ χρόνο για να αναλύω αυτά που γράφετε κτλ. Εξάλλου όπως είπα και σε άλλο ποστ, σε κανένα παλέρμο δεν έγραφα πολλά. Γενικά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου, λίγα και..."καλά" (που στην συγκεκριμένη περίπτωση ομολογώ δεν σας βοηθάνε αυτά που γράφω.) Θα κάνω ό,τι μπορώ. :)

Εγώ πάντως στα posts της Drama διακρινω μια κάποια προχειροτητα και αποφυγη στο να δωσει περισσοτερες εξηγησεις στους υπολοιπους...Κάνει όντως διαφορες guests εμφανισεις σχολιαζοντας διχως ομως να λεει κατι ουσιαστικο(όπως και άλλα μελη πχ johny), συμμετεχοντας μα διχως να δινει τροφη για σκεψη στην ολη υποθεση, συμμετεχοντας σε κυμα κατα του τασου διχως να μας δινει καμια ιδιαιτερη αιτιολογια...Ψηφιζω Drama Prinzessin επειδή αυτή η ουδετεροτητα και η ταση της να μην λεει κατι χρησιμο με κανουν να την υποπτευομαι...
Όσο για την στάση μου, εξηγώ πιο πάνω. ^^
Όσο για το ότι συμμετέχω σε κύμα εναντίον του Τάσου δεν ισχύει. Τον είχα ψηφίσει και είχα αιτιολογήσει. Μου φαινόταν περίεργος ο ενθουσιασμός του και γενικά η όλη όρεξη για το παιχνίδι και έτσι υπέθεσα ότι του άρεσε ο ρόλος του (aka μαφιόζος), αλλά είχα ξεχάσει ότι ο αγαπημένος του είναι το μέντιουμ. Πέσαμε έξω όσοι τον ψηφίσαμε.

Ο sommerfeld επίσης με προβληματίζει, γιατί από εκεί που ήταν ήσυχος, τώρα έχει πάρει φωτιά με σεντόνια...
Και εμένα με προβληματίζει αυτό. Γενικά η συμπεριφορά του δεν μου πολυαρέσει, κάτι μου μυρίζει.:hmm:

Αλλάζω ψήφο σε johnietraf
Αυτό που έκανες σε ενοχοποιεί στα μάτια μου. Ναι μεν, εξηγείς ότι το έκανες γιατί προτιμούσες να φύγει ένας ανενεργός παίκτης από έναν ενεργό. Από την άλλη αν δεν το έκανες, θα έφευγε και ο Libertus, αλλά και ο johny λόγω απουσιών. Δεν καταλαβαίνω, γιατί υποστηρίζεις τον Libertus.
Μέχρι στιγμής δεν σας είχα παρατηρήσει ιδιαίτερα, αλλά μετά από αυτό θα σας έχω υπόψην. Υποτίθεται δεν είσαι σίγουρος για τον ρόλο του για να μπορείς να τον υποστηρίξεις έτσι, εκτός κι αν τον ξέρεις..:whistle:

Δεν ψήφισα. Εάν ήθελα να μείνω μέσα, θα το έκανα και μόνος μου. :P
Προσωπικά δεν το πιστεύω! Το θεωρώ μπλόφα, έτσι ώστε να μπορέσεις να διώξεις τις κατηγορίες εναντίον σου με το να χρησιμοποιείς αυτήν την φράση.

Συν οτι ηταν ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΟ ΓΙΛΕΚΟ.Το καλό το παλικάρι λοιπόν,ξέρει κι άλλο μονοπάτι.Έχω και τη θεωρία ότι πήγατε και να σώσετε Libertus αλλά επειδή δε κάνει τόσο μπαμ όσο του ότι μέσα σε λίγη ώρα 2 ψήφισαν τον johnie και μετά τελευταία στιγμή έφαγε τη ψήφο του προφανώς και για να μη γκρινιάζετε ότι δεν εκφέρω άποψη,έχω άγνοια,ή δε προσφέρω,είμαι κακούλης και καλά κάποιος από σας θα φάει ψήφο!! Και επειδή κάποια πράγματα τα κρατάω, ορίστε,ψηφίζω JKaradakov για προφανείς λόγους.Ωραία συνεννόηση παιδιά!! ;) Και του χρόνου!
Συμφωνούμε αγαπητέ!! :)

Είμαι ανάμεσα σε JKaradakov, Libertus, Sommerfeld για τους παραπάνω λόγους.
Θα περιμένω μέχρι αύριο να δω και τις απόψεις των άλλων και θα ψηφίσω αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,256 μηνύματα.
Sorry ειμαι βολτα και ξεχάστηκα! Ψηφίζω Liberus τα αναλυτικα επιχειρήματα μετα!
Αναμένω να δω και το γιατί...εσύ πώς βοηθάς ας πούμε στο παιχνίδι; :hmm:

Αλήθεια, μια που το εφερε η κουβεντα, εσυ αγαπητε Libertus γιατι δεν ψηφισες?? Σε μια τοσο κρισημη(για εσενα) ψηφοφορια...:whistle:
Μα γιατί περίμενα να έρθει ο συνεργός μου να με σώσει, αντί να το κάνω μόνος μου...μας έπιασες! :P
Εγώ πάλι πιστεύω ότι η Μελανία είναι αθώα.


Είμαι ανάμεσα σε JKaradakov, Libertus, Sommerfeld για τους παραπάνω λόγους.
Θα περιμένω μέχρι αύριο να δω και τις απόψεις των άλλων και θα ψηφίσω αναλόγως.
Εσύ υποστηρίζεις ότι η Μελανία είναι αθώα, αλλά κατηγορείς όσους πιστεύουν το ίδιο με εσένα; Λογική, where...;


Προσωπικά δεν το πιστεύω! Το θεωρώ μπλόφα, έτσι ώστε να μπορέσεις να διώξεις τις κατηγορίες εναντίον σου με το να χρησιμοποιείς αυτήν την φράση.
Σωστά...αντί να σώσω τον εαυτό μου, αποφάσισα να βγούμε με τον Καραντακοβ και να καρφωθούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Εσύ υποστηρίζεις ότι η Μελανία είναι αθώα, αλλά κατηγορείς όσους πιστεύουν το ίδιο με εσένα; Λογική, where...;

Αρκετοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι η Μελανία είναι μαφιόζα.
Επίσης, αρκετοί είναι αυτοί που θεωρούν ύποπτο τον Piemaker, εγώ όχι.
Διαμορφώνω προσωπική άποψη, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,256 μηνύματα.
Αρκετοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι η Μελανία είναι μαφιόζα.
Επίσης, αρκετοί είναι αυτοί που θεωρούν ύποπτο τον Piemaker, εγώ όχι.
Διαμορφώνω προσωπική άποψη, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω.
Ναι, αλλά εσύ μόλις είπες ότι πιστεύεις το αντίθετο.
Ή απλά πας με το κύμα θα πω εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,256 μηνύματα.
Επίσης, ντράμα, σόρρυ κιόλας, αλλά μου δίνεις την αίσθηση πως το μόνο που κάνεις είναι να μπαίνεις, να βλέπεις ποια είναι τα φαβορί προς αποχώρηση, να ψηφίζεις και να φεύγεις. Μπαίνεις χωρίς να έχεις διαβάσει τίποτα, βλέπεις: Sommer και Libertus στην ψηφοφορία, τσουπ να 2 ύποπτοι. Είδες πρόχειρα ότι την έπεσαν και στον Ιορδάνη και λες "ας προσθέσω και αυτόν". Τα ίδια στον προηγούμενο γύρο με τον Τάσο.

Και απ' την άλλη λες ότι η Μελανία είναι αθώα. Ε, είτε είσαι μαφιόζα είτε αδιαφορείς και δεν έχεις διαβάσει απολύτως τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αυτό που έκανες σε ενοχοποιεί στα μάτια μου. Ναι μεν, εξηγείς ότι το έκανες γιατί προτιμούσες να φύγει ένας ανενεργός παίκτης από έναν ενεργό. Από την άλλη αν δεν το έκανες, θα έφευγε και ο Libertus, αλλά και ο johny λόγω απουσιών. Δεν καταλαβαίνω, γιατί υποστηρίζεις τον Libertus.
Μέχρι στιγμής δεν σας είχα παρατηρήσει ιδιαίτερα, αλλά μετά από αυτό θα σας έχω υπόψην. Υποτίθεται δεν είσαι σίγουρος για τον ρόλο του για να μπορείς να τον υποστηρίξεις έτσι, εκτός κι αν τον ξέρεις..:whistle:
Πάμε πάλι. Συμφωνούμε για την Μελανία, με βάση την λογική μου ένας μαφιόζος δεν έχει νόημα να υποστηρίξη ότι είναι αθώα είτε απέτυχε και ακόμα περισσότερο αν απέτυχε το καρφωμα. Οπότε επέλεξα να τον σώσω, γτ τον θεωρώ πολίτη και καλύτερο παίχτη για την ομάδα τον πολιτών απο τον Γιάννη που αποδείχθηκε ότι είναι στην ομάδα των πολιτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Επίσης, ντράμα, σόρρυ κιόλας, αλλά μου δίνεις την αίσθηση πως το μόνο που κάνεις είναι να μπαίνεις, να βλέπεις ποια είναι τα φαβορί προς αποχώρηση, να ψηφίζεις και να φεύγεις. Μπαίνεις χωρίς να έχεις διαβάσει τίποτα, βλέπεις: Sommer και Libertus στην ψηφοφορία, τσουπ να 2 ύποπτοι. Είδες πρόχειρα ότι την έπεσαν και στον Ιορδάνη και λες "ας προσθέσω και αυτόν". Τα ίδια στον προηγούμενο γύρο με τον Τάσο.

Και απ' την άλλη λες ότι η Μελανία είναι αθώα. Ε, είτε είσαι μαφιόζα είτε δεν έχεις διαβάσει απολύτως τίποτα.
Μπορεί να μην γράφω πολλά, αλλά διαβάζω όλα όσα λέτε.
Και όσο για τον Τάσο, εγώ ήμουν αυτή που τον ψήφισα πρώτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Μα γιατί περίμενα να έρθει ο συνεργός μου να με σώσει, αντί να το κάνω μόνος μου...μας έπιασες! :P

Σωστά...αντί να σώσω τον εαυτό μου, αποφάσισα να βγούμε με τον Καραντακοβ και να καρφωθούμε!

Πως ακριβως θα το έκανες μόνος σου?? Θα ψηφιζες τον τζονι ή εμενα για να παρει αλλος την πρωτια στην ψηφοφορια?? Μήπως θα έριχνες καμια ακυρωση ψηφου?? Και δεν θα ήταν λιγακι ριψοκινδυνη μια τέτοια κινηση, ειδαμε και τον i_lie_us που αλλαξε ψηφο για να σωθει και ολοι στο τελος τον εφαγαν...Μουμπλε μουμπλε, δεν μου τα λες και πολύ καλα αγαπητε Libertus...Και ακομη περισσοτερο ο Καραντακοβ με αυτο που εκανε...Προτου ομως ριξω την ψηφο μου, θελω να δω περισσοτερες αντιδρασεις και απο εσας αλλα και απο αλλα μελη...Είναι επισης αποριας αξιο το γιατι στην οργη ειχαμε τοσες απουσιες σημερα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
O Johnnaousa όταν ημουν εγώ πληροφοριοδότης και μάλιστα είχα κάνει παρόμοιο λάθος με την Μελανία. Αλλά τι θες να κάνουμε τώρα ακριβώς, να παίξουμε την κολοκυθιά; :P
Γιατί θα καρφωθεί; Γιατί πολύ απλά για να κατηγορήσεις έναν έμπειρο παίκτη πρέπει να έχεις επιχείρημα; Γιατί δεν είχε κανέναν λόγο να διώξει με το έτσι θέλω έναν έμπειρο παίκτη αν ήταν μαφιόζα; Γιατί οι μαφιόζοι μπορούν να κατηγορούν με ευκολία πιο άπειρους παίκτες; Νομίζω υπάρχουν πολλοί λόγοι...

Πόσα παιχνίδια είχε παίξει τότε ο Νάουσα ρε Χάρη;; Μην λέμε ιστορίες για αγρίους τώρα. Μην σκέφτεσαι πόσα παιχνίδια έχει παίξει κάποιος ως τώρα, τότε σκέψου. Δεν παίζουμε την κολοκυθιά, απλά προσπαθώ να σου φέρω και μερικά παραδείγματα για να καταλάβεις πόσο δύσκολο είναι αυτό το σενάριο που λες.

Για το άλλο ακριβώς αυτό λέω. Ότι είναι τόσο εύκολο και χρήσιμο για έναν μαφιόζο να προσπαθήσει να πετάξει έτσι εύκολα και άκοπα έναν έμπειρο παίκτη. Γιατί τον βοηθάει στο παιχνίδι του.


Η
Η Μελανία ανέφερε αρκετά άτομα που ψήφισαν τον Ηλία και κάποια από αυτά πιο έντονα. Ο λόγος για τον οποίο παραπλανηθήκαμε και ασχοληθήκαμε με τον Πάι και τον Τάσο περισσότερο, επειδή και αυτή ασχολήθηκε αρκετά με αυτούς, είναι ο εξής: η Μελανία κατάλαβε αμέσως μετά την ψηφοφορία ότι παίζει αρκετά φανερά τον ρόλο της. Συνεπώς, προσπάθησε να βρει άτομα που της φάινονταν ύποπτα με βάση το πώς συνδέονται με τον μαφιόζο που γνώριζε... επίσης λες ότι είναι τεράστιο ρίσκο να καρφώσεις αυτόν που θεωρείς πληροφοριοδότη αν δεν σε έχει αναφέρει ιδιαίτερα. Εξίσου τεράστιο ρίσκο θα πω εγώ ότι είναι η Μελανία να ήταν μαφιόζα και να πήγε να καρφώσει...και μάλιστα ποιον; Δηλαδή, υποστηρίζεις μια θεωρία χωρίς το πιο βασικό σημείο της...

Αν συνεχίσεις να διαβάζεις, σου ετοιμάζω αφιερωματάκι με ποστ της Μελανίας...
Α, προσπάθησε να κάνει εικασίες για άλλους και δεν μπήκε στον κόπο να μας δώσει τον μαφιόζο που ξέρει. Πραγματικά ελπίζω να μην είναι πληροφοριοδότης η Μελανία, γιατί θα έχει κάνει ρεσιτάλ τραγικού παιξίματος αν ισχύουν όσα λες...

Ξέρεις ποια είναι η διαφορά;; Αν είναι να ψάξεις ποιον μπορεί να κάρφωσε, πρέπει να ψάξουμε σε παράξενες και άκυρες κατηγορίες και όχι στο ποιος μπορεί να την κατηγόρησε. Μην ξεχνάς, αν η Μελανία είναι μαφιόζος είναι η κρυφός ή ο αρχιμαφιόζος. Ναι, μου λείπει ένα βασικό μέρος της, αλλά βγάζει πολύ πολύ καλύτερο νόημα..

Από πότε οι δολοφόνοι ρισκάρουν να εκτεθούν για να σώσουν έναν αθώο από έναν...αθώο; Ειλικρινά δεν πιστεύεις ότι είναι λίγο τραβηγμένο αυτό που λες;
Για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη των πολιτών, υποστηρίζεις έναν πολίτη αλλά χρησιμοποιείς και επιχειρήματα, και η Μελανία δεν είναι και χθεσινή στο Παλέρμο... δεν το παίζεις συγκάτοικος ή ότι έχεις κάρτα, γιατί μπορεί ένας πολίτης με ρόλο να μάθει για εσένα.

Θέλεις να σου πω μία φορά που θυμάμαι πρόσφατα;; Στο 40 αν θυμάσαι ήμουν από τους πιο ένθερμους υποστηρικτές του φρικ, που μάλιστα ήταν ο ντετέκτιβ. Συμβαίνει πολύ πολύ συχνότερα απ'ότι νομίζεις. Και όχι, δεν το θεωρώ ούτε λίγο τραβηγμένο.
Και γιατί δεν το παίζεις συγκάτοικος;; Είναι ο πιο εύκολος τρόπος να το περάσεις ακόμη κι αν έχεις έλλειψη επιχειρημάτων. Επίσης σοβαρά τώρα;; Θα το παίζει ο άλλος συγκάτοικος και θα παίξει κάποιος κάρτα;; Για ποιο λόγο;; Ειδικά τόσο νωρίς στο παιχνίδι.

Η Μελανία αρχικά έχει αναφέρει αρκετά ονόματα: Jkaradakov, Emilouko, Nefeli Graf και άλλους. Γιατί αγνοείς τις αναφορές της; Και γιατί να μην παιχτεί κάρτα στην Μελανία από τη στιγμή που δηλώνει τόσο σίγουρη; Κάθε πληροφοριοδότης για να καλυφτεί πλάθει διάφορα σενάρια, ότι είναι συγκάτοικος, ότι έχει κάρτα κτλ, επειδή ακριβώς φοβάται ότι θα τον καταλάβουν.

Αφιερωματάκι σε ποστ μελανίας ακολουθεί... Τα διάβασα όλα, αλλά πέραν του φρικ και του τάσου, βρήκα τρεις αναφορές σε άλλους παίκτες που να πεις ότι τους την έλεγε ας πούμε. Για ευνόητους λόγους προσπερνώ το σχόλιο που έκανε στον Ηλία σε αυτό το ποστ, εδώ επίσης αναφέρθηκε σχεδόν στους μισούς παίκτες που παίζουν λέγοντας από μια κουβέντα στον καθένα.

Προχωράμε σε αυτό το ποστ, δεν περιέχει κάποια ιδιαίτερη αναφορά σε παίκτη αλλά έχει ένα πολύ ενδιαφέρον σχόλιο.
Για να δούμε:
Δεν πιστεύω ότι αυτές οι κατηγορίες έχουν κάποια βάση, θα ήταν όντως ανόητο να αποκαλυφθούν ήδη οι ρόλοι που ξέρουν κάτι.

Ενδιαφέρουσα άποψη για άτομο που όπως λες καρφώθηκε από τον πρώτο γύρο...

Επόμενο ποστ, περιέχει την σπόντα προς την Emilouko.
Έτοιμοι;; Πάμε:
Άρα θέλει να καλύψει και αυτή τον εαυτό της; :hmm:
Χρειάζεται να σχολιάσω ότι δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κάποιον βασιζόμενη σε αυτό;

Από το σεντονάκι για την υπεράσπιση του Ηλία. Εδώ υπάρχουν οι αναφορές στον τραφ και τον Καραντάκοβ.
Αχ ναι δεν το είδες το κύμα που δημιούργησα; :/: Έπαιξα πολύ απλά, έφερα απλά μια ισοψηφία, πετάχτηκαν όλοι εναντίον του Ηλία, ο Ηλίας έφυγε πανεύκολα και εγώ έκανα κύμα εναντίον του Τάσου! Μπράβο JKaradakov το βρήκες ;)
Τι συμβαίνει JK, χτύπησα φλέβα; :whistle:

Με λίγα λόγια:

Ο τάσος μέχρι τις 19.33 προηγείται, όπου ξαφνικά:
ultraviolence: https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=4198702&postcount=114
Nefeli Graf: https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=4198708&postcount=120
tsarachaf : https://cnf.e-steki.gr/showpost.php?p=4198714&postcount=124

Και PieMaker και johnietraf αλλάζουν ψήφο, κατά του Ηλία. Πουθενά ούτε ένα ίχνος υποστήριξης :hehe:

Δεν ξέρω πόσοι μαφιόζοι έχουν μπλεχτεί σε αυτό, ούτε αν όντως ο Τάσος ξέφυγε κατά τύχη ή επίτηδες. Αλλά ένα επίσης όνομα ξέφυγε που ανέβαινε -κι ας μην το ξεχνάμε- PieMaker.
Αυτά προς το παρόν.

Καλά εδώ τους έκανε την μούρη κρέας και καρφώθηκε τρελά ότι τους ξέρει.

Προχωρώ. Εδώ έχουμε μία αναφορά στην κλεοπ:
Eμφανέστατα :hehe: τόσο πολύ βγήκα να καρφωθώ χαχαχα! Δεν έφαγα κανέναν εγώ, απλά προσπαθώ να μιλήσω λογικά σε αυτούς που δεν ακούνε :P Έχω επιχειρηματολογήσει πολλές φορές, υποψιαστείτε λιγάκι... Διόλου ύποπτος ο Τάσος;:hmm: Εγώ σε θεωρώ αυτόματα ύποπτη, γιατί σαν πολλοί εμφανίστηκαν να υποστηρίξουν τον Τάσο... Επίσης κι εσύ με πολλή βεβαιότητα μιλάς... :whistle:

Αυτό ίσως είναι το μοναδικό που μπορείς να το πεις και λίγο κατηγορία. Δεν έχει σημασία που η κλεοπ έχει ήδη βγει, είναι η πιο σοβαρά στοιχειοθετημένη κατηγορία της Μελανίας.

Και τέλος. Αυτό είναι το τελευταίο της ποστ πριν την αποχώρησή της. Για να δούμε κατηγορία που έριξε
Πιο εμφανές ήταν το κύμα εναντίον του Ηλία, και πρόσεξα αυτό, ότι όταν υπήρξαν υποψίες για να φύγει αυτός ή ο Τάσος (δεν το έχω διευκρινίσει ακόμα, αναμένω την επίθεση του Τάσου :P) έγινε ο κακός χαμός.
Εγώ προσέχω Τάσο και φρικ.

Φρικ και Τάσο. Μόνο. Ούτε καν μια κουβέντα ακόμη για τον πραγματικό δολοφόνο που ψάχνουμε. Και θες να βασιστούμε σε αυτά;;

Επίσης ένα μικρό κομμάτι από το τελευταίο ποστ που δείχνει πόσο σοβαρά επιχειρήματα μας προσέφερε η Μελανία σε αυτό το παιχνίδι(που κατά τ'άλλα την εκτιμώ αφάνταστα σαν παίκτρια)
Μα αυτό ακριβώς θέλω,να τραβήξω την προσοχή σας.. Γιατί μπορώ πραγματικά να βοηθήσω.

Αυτό σημαίνει δύο πράγματα: Ή "Καρφώστε με" ή "Παρακαλάω να με πιστέψουν να τους κάνω ό,τι θέλω". Συνήθως πάντως τέτοιες ατάκες χρησιμοποιούν οι μαφιόζοι.....

Άρα, έχουμε και λέμε, μου λες να βασιστώ σε αυτά για να βρούμε έναν μαφιόζο;; Κατηγόρησε(λέμε τώρα) 6 παίκτες. Και αυτοί ήταν το Μέντιουμ, το Αλεξίσφαιρο Γιλέκο(που είναι εκτός), ένα φάντασμα(κλεοπ), τον φρικ(που 99% είναι αθώος) και μας μένουν Εμιλούκο(δεν έχω ξεκάθαρη άποψη) και Καραντάκοβ(που με προβληματίζει, αλλά πιο πολύ μου κάνει για κακός παίκτης παρά για μαφιόζος). Συγγνώμη, αλλά δεν με πείθει για κανέναν λόγο το σενάριό σου...

Πάντως, το γυρνάς εύκολα σε εμένα... οι υποθέσεις μου μόνο σε αδιέξοδο δεν οδηγούν, Τσαρα, αντιθέτως έχω πει σαφέστατα προς τα που πρέπει να στραφούμε, αλλά μάλλον αυτό δεν εξυπηρετεί κάποιους. Το πείσμα μου σε συγκεκριμένα σενάρια το είχα πάντα στο Παλέρμο. Εσύ όμως λειτουργείς αρκετά μονόπλευρα και δεν παίζεις έτσι συνήθως για πολίτης...

Και φτάνουμε εδώ. Εύκολα;; Αλήθεια τώρα;; Σόρρυ που το λέω, αλλά όλο το πιο πάνω εμένα μου μοιάζει πολύ με αδιέξοδο. Και ναι, μόνο έναν μαφιόζο εξυπηρετεί όλο αυτό.
Και τώρα το γυρνάς σε μένα; Καλώς. Βέβαια πάντα όταν πειστώ για κάτι παίζω έτσι. Και έχω πληρώσει αρκετά τέτοια λάθη λόγω της σιγουριάς μου, οπότε είναι λίγο παράλογο αυτο.

Επειδή το βλέπω να πέφτεται πάνω μου γι'αυτό που έγινε, ας εξηγηθώ:

1. Αφού με τον Χάρη συμφωνούμε σχετικά με το τι έγινε με την Μελανία δεν θεωρώ πως είναι μέλος της μαφίας. Αν όντως η Μελανία ήταν στην μαφία δεν υπάρχει λόγος για άλλο ένα μέλος της μαφίας να υποστηρίζει ότι είναι αθώα. Είτε θα στηρίξει ότι είναι στην μαφία είτε δεν θα πάρει τόσο σαφή στάση γι'αυτό. Απο εχθές μόνο εγώ και ο Χάρης πιστεύουμε ότι η Μελανία είναι αθώα.

2. Προτίμησα να ψηφίσω τον Γιάννη απο τον Sommer, γιατί προτιμούσα να πάω σε ισοψηφία την ψηφοφορία με ένα μέλος που δεν είναι ενεργό παρά με ένα μέλος που προσπαθεί να εκφράσει γνώμη και για το οποίο δεν έχω σχηματίσει καθαρή γνώμη ακόμη.

3. Δεν ήξερα τίποτα γι'αυτό τον όρο. Πίστευα ότι θα έχουμε δράση της ιδιότητας του Δημάρχου και με τόσες λίγες ψήφους θα μπορούσαμε να δούμε ποιος είναι ή θα πηγαίναμε σε δημοσκόπηση.

Πιστεύω σε κάλυψα or not?

Δεν μπορώ να πω, στέκει. Από την άλλη δεν με πείθει και πολύ. Ειδικά το γιατί να το αφήσεις στον Δήμαρχο...

Δεν ψήφισα. Εάν ήθελα να μείνω μέσα, θα το έκανα και μόνος μου. :P

Και γιατί ακριβώς πρέπει να σε τιμά αυτό;; Ότι δηλαδή θυσιάστηκες για την αλήθεια ας πούμε;;

Επίσης, ντράμα, σόρρυ κιόλας, αλλά μου δίνεις την αίσθηση πως το μόνο που κάνεις είναι να μπαίνεις, να βλέπεις ποια είναι τα φαβορί προς αποχώρηση, να ψηφίζεις και να φεύγεις. Μπαίνεις χωρίς να έχεις διαβάσει τίποτα, βλέπεις: Sommer και Libertus στην ψηφοφορία, τσουπ να 2 ύποπτοι. Είδες πρόχειρα ότι την έπεσαν και στον Ιορδάνη και λες "ας προσθέσω και αυτόν". Τα ίδια στον προηγούμενο γύρο με τον Τάσο.

Και απ' την άλλη λες ότι η Μελανία είναι αθώα. Ε, είτε είσαι μαφιόζα είτε αδιαφορείς και δεν έχεις διαβάσει απολύτως τίποτα...

Ότι δεν βοηθάει καθόλου και ότι παίζει παράξενα η Ντράμα, ισχύει. Ότι πάει με το ρεύμα, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Και αν βάλω και το γεγονός ότι σφάζεστε, πιο πολύ για αδιαφορία το κόβω. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω, στέκει. Από την άλλη δεν με πείθει και πολύ. Ειδικά το γιατί να το αφήσεις στον Δήμαρχο...

Αν είχαμε δράση της ιδιότητας Δημάρχου θα περιόριζες τους πιθανούς στους 3 σε όποια περίπτωση και αν ήταν. Είναι αρκετά μικρός αριθμός και σε μια δευτερη τέτοια περίπτωση εύκολα τον βρίσκεις. Όπως και να έχει οι κύριοι λόγοι μου ήταν ο 1 και 2 το 3 ήταν δευτερεύον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αν είχαμε δράση της ιδιότητας Δημάρχου θα περιόριζες τους πιθανούς στους 3 σε όποια περίπτωση και αν ήταν. Είναι αρκετά μικρός αριθμός και σε μια δευτερη τέτοια περίπτωση εύκολα τον βρίσκεις. Όπως και να έχει οι κύριοι λόγοι μου ήταν ο 1 και 2 το 3 ήταν δευτερεύον.

Ναι, ας φανερωθούν 4-5 ρόλοι ακόμη... Θα πάει πολύ καλά...

Για τα 1 και 2 ξεκάθαρα διαφωνώ, και έχω αναλύσει εκτενώς το γιατί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Λοιπόν, λοιπόν, λοιπόν...

Τι έχω για σας καλά μου παιδιά;;

Αρχική Δημοσίευση από MissKit:
Διακόπτω (με θράσος) την κανονική ροή του προγράμματός σας φέρνοντας νέα από την πιο πυκνοκατοικημένη φαντασματοχώρα, εκείνη που συγκεντρώνει τα πνεύματα όλων των παικτών που πέρασαν από το Παλέρμο.
Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον και κρατώ σημειώσεις, θέλω πολύ να δω πώς θα εξελιχθεί το παιχνίδι! Παίζουν πολλοί και πολύ αγαπημένοι μου παίκτες! Καλή συνέχεια και μπράβο στη ΣΕ που σας οργάνωσε μετά από τόσο καιρό!
Ευχαριστώ πολύ τον tsarachaf για την αναμετάδοση του μηνύματός μου. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.
Αν υποπτευομουν μια φορα τον Libertus πριν τα αποτελεσματα της ψηφοφοριας, τώρα τον υποπτευομαι 10.


Παρακολουθώ τα post, ωστόσο δεν έχω να παραθέσω κάποια επιπλέον σκέψη από αυτές που ήδη διαβάζω.
Ψηφίζω τον johnietraf. Μπείτε και λίγο κάποιοι. Δεν είναι, γιατί τον θεωρώ απαραίτητα λόγω συμπεριφοράς μέλος της μαφίας, όσο για το ότι είχα σκοπό να ψηφίσω τον Libertus, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για τον ρόλο του, όπως χθες και με τον Τάσο και τον PieMaker.

Οπως προανεφερε και ο Σπυρακος, δεν βλεπω καποιον ουσιαστικο λόγο ( de ja vu?) ενώ η ψηφοφορια ειχε ως εξης
Ψήφοι
2 Libertus
2 Sommerfeld
1 Drama Prinzessin
1 PieMaker
1 Σπυρακος (^^)

Και επειτa συνεχιστηκαν οι ψηφοι υπερ του τραφ. Λογικο θα ηταν να σκεφτουμε πως είτε η σημερινη είτε η χθεσινη δολοφονια ήταν απόπειρα προς τον johnietraf οπότε τι πιο λογικό από το να βρουν οι μαφιοζοι ως δικαιολογια οτι απουσιαζε σήμερα για να τον διωξουν εφοσον δε μπορουν μεσω δολοφονιας.

Ωραίο επιχείρημα βρε. Βασικά προσπαθώ να αναδείξω την αλήθεια, η οποία και είμαι σίγουρος ότι θα αναδειχθεί στο τέλος και θα είναι δική μου. Από εκεί και πέρα...χαιρετίσματα! :P

Δε με πειθεις

Αν όντως η Μελανία ήταν στην μαφία δεν υπάρχει λόγος για άλλο ένα μέλος της μαφίας να υποστηρίζει ότι είναι αθώα. Είτε θα στηρίξει ότι είναι στην μαφία είτε δεν θα πάρει τόσο σαφή στάση

Πιστεύω σε κάλυψα or not?

1) Γιατι δεν υπάρχει λόγος; Παιδια οι μαφιοζοι περιμενουν να σκεφτούμε το αναμενόμενο. Πρέπει να πονηρευομαστε και λιγο

Ωραία πάμε για μια υπόθεση, ότι ο Libertus είναι στην μαφία.
Γιατί να ψηφίσουν οι υπόλοιποι μαφιοζοι έναν ανενεργό παίχτη και όχι εσένα;

Γιατι πολυ πιθανον οι μαφιοζοι ειτε απο τη πρωτη ειτε απο τη δευτερη αποπειρα δολοφονιας καταλαβαν τον ρολο του traf!

Σπυράκο(^^), αν παρατηρήσεις όλες τις μέρες των ψηφοφοριών, ψηφίζω πάντα την τελευταία ώρα, επειδή όπως όλοι έχω μπερδευτεί και δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Όταν μπήκα μετά τη ψηφοφορία έμεινα, όταν είδα τους άλλους 2 παίκτες να τον έχουν ψηφίσει. Αυτός που ψηφίζει πρώτος δεν είναι πάντα αυτός που φταίει για την δημιουργία των "κυμμάτων", όπως λες.


Το οτι δεν φταιει για τη δημιουργια δε αναιρει το οτι συμμετεχει σε αυτα!


Καταληκτικα, έχω 3-4 άτομα στο μυαλο μου ως υπόπτους, επιστρέφω αύριο με την ψηφο μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, παιδιά!
Όπως είπα και πριν ήμουν βόλτα οπότε ψήφισα βιαστικά. Σας χρωστάω λοιπόν αφ' ενός τους λόγους για τους οποίους ψήφισα τον Libertus αφ' ετέρου ένα σχολιασμό για την συνέχεια. Ας πάμε, λοιπόν!

Καθ'όλη τη διάρκεια των γεγονότων που ακολούθησαν το "Κάρφωμα" τα πράγματα περιπλέχτηκαν αρκετά, για όλους μας. Κάποιοι από εμάς πιστεύουν ότι η Μελανία ήταν μαφιόζα κάποιοι την θεωρούν αθώα. Δεν έχει νόημα να παραθέσω τους λόγους και τα επιχειρήματα από τις δυο πλευρές, άλλωστε είναι κάτι που έχει γίνει σε εξαιρετικά μεγάλο βαθμό, μέχρι τώρα.
Μετά από όλη αυτή την ανάλυση, εγώ δεν μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι ήταν αθώα, πόσο μάλλον, να "κυνηγήσω" τους ουκ ολίγους παίκτες για τους οποίους έχει πετάξει "καρφιά" - όσους από αυτούς δεν έχουν ήδη αθωωθεί από τις περιστάσεις!
Ο λόγος λοιπόν, που σε ψήφισα, Χάρη ήταν διότι ενώ κλήθηκες πολλές φορές και από διαφορετικά πρόσωπα να πεις σε ποιους πρέπει να στραφούμε, αφού είσαι τόσο σίγουρος για την αθωότητα της Μελανίας, δεν είχες απολύτως καμία συνεισφορά στο συγκεκριμένο τομέα. Εγώ είδα μία εμμονή με το να αποδείξεις την αθωότητά της, κάτι που φαίνεται από τον τρόπο που συζητούσες.
Χαρακτηριστικό είναι για εμένα μάλιστα, το γεγονός ότι ενώ έχουμε πολλάκις πει ότι είναι επικίνδυνες οι σπόντες και πως δεν έχουν βγει σε καλό, στα σημεία που ζοριζόσουν, επικαλόσουν κάρτες ή ρόλο.
Θα σου μιλήσω ειλικρινά, δεν είμαι σίγουρη ότι έχεις κακό ρόλο. Με προβλημάτισε απίστευτα όμως, το ότι δεν ψήφισες κάποιον.

Δε μπορώ να γίνω πιο σαφής όταν λέω: η αποχή δεν είναι μαγκιά! :P (κακό αστειάκι το ξέρω)
Το να μην ψηφίζετε, δε μας βοηθάει, ίσα-ίσα δυσκολεύει τα πράγματα. Πέραν από τις απουσίες, που και αυτές θα πρέπει να λογίζονται, αν μείνουμε να ψηφίζουμε 4 άτομα και μετά όλη η συζήτηση να γίνεται βάσει των δικών μας ψήφων, συγγνώμη αλλά δεν έχει καθόλου νόημα! Δηλαδή εμείς που ψηφίζουμε και στοχοποιούμαστε για αυτό είμαστε χαζοί; :P

Αν είχαμε δράση της ιδιότητας Δημάρχου θα περιόριζες τους πιθανούς στους 3 σε όποια περίπτωση και αν ήταν. Είναι αρκετά μικρός αριθμός και σε μια δευτερη τέτοια περίπτωση εύκολα τον βρίσκεις. Όπως και να έχει οι κύριοι λόγοι μου ήταν ο 1 και 2 το 3 ήταν δευτερεύον.

Το έχουμε πει πολλές φορές, το να επιδιώκουμε ισοψηφίες στη συγκεκριμένη εκδοχή του παιχνιδιού είναι όχι μόνο ατελέσφορο αλλά κάποιες φορές και επικίνδυνο. Γιατί; Γιατί υπάρχουν υπόνοιες για την ταυτότητα του Δημάρχου... Είναι πρακτικά σαν να δίνουμε ακόμη ένα θύμα στην ομάδα των μαφιόζων... :/:
Οπότε την επόμενη φορά που θα θέλει κάποιος ισοψηφία, ας το σκεφτεί από όλες τις πλευρές...

Όταν έκανα το post μου δεν είχε ακομη ανακοινωθει ο ρόλος του Τασου, οποτε θεωρουσα οτι ακομη υπαρχει μεντιουμ...Όπως και να έχει, η αλήθεια είναι ότι όντως κατα την δικη μου άποψη πληροφοριοδοτης πια δεν υπαρχει άρα απορριπτεται ΚΑΙ αυτο το ενδεχομενο....Η χρήση καρτας φανταζει καπως απιθανη στον πρώτο κιολας γυρο και μαλιστα για πρωταρη, οποτε τι μας μενει?/...Ο μαφιοζος ή ο πολιτης είναι οι μεην ρολοι που θα μπορουσε να εχω....Ή ίσως να ήξερα κατι παραπανω λόγω του ρολου μου...Ο καθε ένας μπορει να κρινει αναλογα...Πάντως εγω μεχρις στιγμης σε καποιο κυμα δεν εχω μπλεχτει, σε αντιθεση με μερικους άλλους...
Από τα λόγια σου συμπεραίνω ότι κατάλαβες γιατί θεώρησα παραπλανητικά τα σενάρια που έδωσες. Δέχομαι ότι δεν είχες δει το ρόλο του Τάσου, αφού οι δημοσιεύσεις ήταν πολύ κοντά στην ώρα. Το ζήτημα για εμένα είναι ότι όλοι εδώ μέσα υπαινίσονται ρόλους κάτι που ζωγραφίζει πολλές περίεργες εικόνες για διάφορα άτομα και τους πιθανούς τους ρόλους και από την άλλη, για να λέμε την αλήθεια όχι μόνο είναι λίγο ... τεμπέλικη τακτική, αλλά όπως έχει δείξει η έκβαση του παιχνιδιού, δε βοηθά και καθόλου!

Σε ευχαριστώ:redface:

Πάει και αυτός...Πάει και το αλεξισφαιρο γιλεκο και θα μπορουσε να συμβαλει πολύ(αν δεν εκανε τόσες χοντρες βλακειες)...Να πεις ότι τον εφαγαν, χλωμο...Εφυγε απο μονος του σαν καλοθελητης...Χάθηκε να ήταν απλός πολίτης?/....;)
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως δεν υπάρχει "απλός" πολίτης στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Όλοι οι πολίτες έχουν κάποιο ιδιαίτερο ρόλο, νομίζω!

σορρυ παιδες αλλα ουτε και χθες αλλα ουτε και σημερα ειχα τον χρονο για να παιξω
ελεγα μηπως μπορω να προλαβω να γραψω πριν τις 7 αλλα τελικα κατι δεν εγινε
ανευθυνοτητα ειναι φυσικα μιας και ειχα δηλωσει συμμετοχη και τωρα το μονο που εκανα ηταν να χαλασω το παιχνιδι
και επιπλεον να νευριασουν αρκετοι με μενα
συγνωμη παιδια
Τα ίδια λέγαμε και για την Κλεοπάτρα. Έχεις δικαίωμα για τελευταία λόγια, γιατί να μην πεις κάτι παραπάνω; :/:



7 λεπτά πριν την λήξη της ψηφοφορίας και έχουν να ψηφίσουν ακόμα 6 άτομα;

Τι γίνεται ρε παιδιά;
Εγώ θα ήθελα να ... διαβάσω και κάτι από τους υπόλοιπους 5, έτσι για τα τυπικά! Η συμμετοχή όπως φαίνεται φιλική είναι ούτως ή άλλως!

Αναμένω να δω και το γιατί...εσύ πώς βοηθάς ας πούμε στο παιχνίδι; :hmm:
Δε ξέρω αν σε κάλυψε η εξήγησή μου, πάντως εγώ ψήφισα, δε κρύφτηκα! :)

Τα credits για την έκφραση πηγαίνουν στον ... προφητικό θα έλεγα Sommerfeld! Τελικά θα φορεθεί η φράση σου! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Και επειτa συνεχιστηκαν οι ψηφοι υπερ του τραφ. Λογικο θα ηταν να σκεφτουμε πως είτε η σημερινη είτε η χθεσινη δολοφονια ήταν απόπειρα προς τον johnietraf οπότε τι πιο λογικό από το να βρουν οι μαφιοζοι ως δικαιολογια οτι απουσιαζε σήμερα για να τον διωξουν εφοσον δε μπορουν μεσω δολοφονιας.

Χωρίς να θέλω να σου το χαλάσω, αλλά όχι δεν είναι σίγουρο ότι προσπάθησαν να τον δολοφονήσουν. Επίσης για να πούμε και την αλήθεια, δεν νομίζω ότι στέκει απόλυτα το να τον ψηφίσουν τόσοι πολλοί και να ρισκάρουν για το αν θα μπει να ψηφίσει. Εκτός κι αν έπαιζαν πάνω από ένας μαφιόζοι ως πιθανοί mvp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα στους μαφιόζους. Ο Sommerfeld αναφέρθηκε σε πιθανό σενάριο με δράση της μάγισσας προς όφελος του πιθανού θύματος της μαφίας. Ωστόσο έχει την δυνατότητα να το πράξει μία φορά.
  • Μάγισσα
    Η μάγισσα γνωρίζει ποιον προσπαθούν να σκοτώσουν οι μαφιόζοι. Στη διάρκεια της νύχτας λαμβάνει προσωπικό μήνυμα από τη ΣΕ με το όνομα του επόμενου θύματος των μαφιόζων.
    Επιπλέον ιδιότητες: Μια φορά σε όλο το παιχνίδι έχει δικαίωμα να σώσει το θύμα, μπορεί να ενημερώσει τη ΣΕ αν θα σώσει το θύμα μέχρι και 5' πριν την ανακοίνωση της δολοφονίας. Ακόμη, μπορεί να πραγματοποιήσει και μια δολοφονία κατά τη διάρκεια της νύχτας, το θύμα της όμως δεν μπορεί να σωθεί από τον Γιατρό. Ισχύει η ίδια διαδικασία που ακολουθούν και οι μαφιόζοι.
Επομένως, η μάγισσα για να σώσει κάποιον πρέπει να είναι σίγουρη ή έστω οι υποψίες της να έχουν βάση.
Ναι βρε κατάλαβα, εννοείς ότι ίσως η μάγισσα να έσωσε το θύμα αυτό που σε ρωτάω είναι για ποιο πράγμα θα πρέπει να είναι σίγουρη εφόσον κάθε βράδυ μαθαίνει το θύμα των μαφιόζων όχι κάτι άλλο.

Η Μελανία αρχικά έχει αναφέρει αρκετά ονόματα: Jkaradakov, Emilouko, Nefeli Graf και άλλους. Γιατί αγνοείς τις αναφορές της; Και γιατί να μην παιχτεί κάρτα στην Μελανία από τη στιγμή που δηλώνει τόσο σίγουρη; Κάθε πληροφοριοδότης για να καλυφτεί πλάθει διάφορα σενάρια, ότι είναι συγκάτοικος, ότι έχει κάρτα κτλ, επειδή ακριβώς φοβάται ότι θα τον καταλάβουν.

Ναι αλλά δεν είχε αναφερθεί σε αυτά τα ονόματα εκτενώς και τόσο έντονα ώστε να πεις ότι επειδή τα ανέφερε μια δυο φορές την κατάλαβαν και την έβγαλαν εκτός.

Όταν έκανα το post μου δεν είχε ακομη ανακοινωθει ο ρόλος του Τασου, οποτε θεωρουσα οτι ακομη υπαρχει μεντιουμ...Όπως και να έχει, η αλήθεια είναι ότι όντως κατα την δικη μου άποψη πληροφοριοδοτης πια δεν υπαρχει άρα απορριπτεται ΚΑΙ αυτο το ενδεχομενο....Η χρήση καρτας φανταζει καπως απιθανη στον πρώτο κιολας γυρο και μαλιστα για πρωταρη, οποτε τι μας μενει?/...Ο μαφιοζος ή ο πολιτης είναι οι μεην ρολοι που θα μπορουσε να εχω....Ή ίσως να ήξερα κατι παραπανω λόγω του ρολου μου...Ο καθε ένας μπορει να κρινει αναλογα...Πάντως εγω μεχρις στιγμης σε καποιο κυμα δεν εχω μπλεχτει, σε αντιθεση με μερικους άλλους...

Συγνωμη για πριν:)



Απαντησα πιο πανω για τα ενδεχομενα...Όσον αφορά το post είναι αλήθεια ότι είχα μπει πρωτυτερα στο site και παρακολουθουσα τις εξελιξεις στο τοπικ, δεν είναι και απλό πράγμα να κανει ένας πρωταρης την αρχη στο παιχνιδι διχως να κινησει υποψιες εναντιον του(ειδαμε και τι επαθε ο i_lie_us), όταν πια είχαν γραφτει αρκετά σχολια στο thread και έπεσαν και 2 ψηφοι θεωρησα πως ειναι καιρος να απαντησω και εγω...Το άλλο με τα "συνεταιρακια"(:whistle:) το αφηνω εντελως ασχολιαστο, μου φαίνεται πας να θολωσεις τα νερά και να επηρεάσεις με εντελως αυθαιρετο τρόπο και εικασιες την κριση των άλλων παικτων....Ενταξει να με ρωτας κατι αλλά εσύ βλεπω το προχωρας απο μονη σου στο ιδιο ποστ ακομη περισσοτερο λόγω μιας ασχετης παρατηρησης...Αναρωτιεμαι ξέρεις μήπως κατι παραπανω απο εμας τους περισσοτερους και ψαχνεις δικαιολογιες?? Και αν ξερεις κατι παραπανω, με ποιανου το μερος εισαι??:hmm:
Τι παραπάνω θα μπορούσες να γνωρίζεις δηλαδή λόγω του ρόλου σου Sommer και επιπλέον τι ακριβώς μπορούμε να συμπεράνουμε από το ότι δεν ανακατεύτηκες σε κάποιο κύμα;


Δε φοβήθηκες όμως αν και πρωτάρης όπως είπαμε να σχολιάσεις και καποια δρώμενα στο πρώτο σου ποστ, τα οποία σε ακολούθησαν μετά και στην απόφαση της ψήφου που έδωσες. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος φόβος ας το πούμε να γράψεις το πρώτο σου ποστ, όλοι μας μπορούμε να κατηγορηθούμε και να παρεξηγηθούμε όπως και έγινε, όχι μονάχα οι πρωτάρηδες. Δεν πάω να θολώσω καθόλου τα νερα απλώς ανέφερα την πιο πιθανή απάντηση που θεωρώ ότι αιτιολογεί την παρατήρηση που έκανα. Και ότι προχωράω τις σκέψεις μου δε σημαίνει αυτό απαραίτητα κάτι αρνητικό. Νομίζω μπερδεύτηκες λίγο στις ερωτήσεις που έκανες ε; :whistle:

Θα έπρεπε να είμαι και εγω μαφιόζος για να είμαι σε θεση να ξερω πλήρως τις προθεσεις και τους σκοπους των αδύτων της μαφίας...Οπότε δεν μπορώ να σου εξηγήσω το γιατι οι ψηφοι επεσαν στον τζονι και οχι σε καποιον άλλον! Πάντως ο τζονι ουτως ή άλλως θα έφευγε, οπότε θα έλεγες ότι αυτοι που τον ψήφισαν (και χρησιμοποιησαν την ιδια κατηγορια) φαίνονται τωρα λιγο πολυ "αθωοι" στα ματια μας...Αλλά σκεψου το, ο τζονι ηταν αλεξισφαιρο και ήδη υπηρξαν δυο αποτυχημενες δολοφονιες...Και αν η μαφια καταλαβε τον ρολο του?? Αν αυτός ήταν που καθε φορα ξεφευγε και ετσι αποκαλυφθηκε?? Τωρα οι πιθανοτητες να εχουμε επιτυχημενο φονο αυξανονται αρκετα....
Δε νομίζω η μαφία να δολοφονούσε τον ίδιο παίκτη δύο συνεχόμενες βραδιές να πεις ότι προσέφερε κάτι το ουσιαστικό και ξαναδοκίμασε μήπως και δεν ήταν αλεξίσφαιρος αλλά ουσιαστικά δεν είχε προσφέρει κάτι.
Λοιπόν, λοιπόν, λοιπόν...

Τι έχω για σας καλά μου παιδιά;;

Γεια σου Αννίνιόν μου, φιλάκια. :-* :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Γεια σας και χαρά σας. Πριν παραθεσω το σύντομο σχολιασμό μου, θα ήθελα να σας ζητήσω για άλλη μια φορά συγνώμη που δε συμμετέχω με τον ίδιο ζήλο που συμμετείχα τις προηγούμενες ημέρες, αλλα ο χρόνος που έχω για το παιχνίδι ειναι πραγματικά ελάχιστος. Παρόλα αυτά προσπαθώ να διαβαζω ΟΛΑ τα σχόλια σας και ΚΥΡΙΩΣ φροντίζω να ειμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου και να δίνω την ψήφο μου. Ημαρτον δηλαδή!!


Έχουμε και λέμε. Για μένα ο johnietraf ήταν ξεκάθαρα αθώος από τον πρώτο κιόλας γυρο. Προχώρησε σε αλλαγή ψήφου την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή, κάτι που δύσκολα θα έκανε ένας μαφιόζος, καθώς θα τραβούσε τα βλέμματα πάνω του. Αν σκεφτούμε μάλιστα ότι οι παίχτες με τις περισσότερες ψήφους μετά τον Ηλία ήμασταν ο Τάσος κι εγώ, ήταν ολοφάνερο ότι δεν υπήρχε κάποια σκοπιμότητα (με την αρνητική έννοια) στην πράξη του. Συμφωνώ ότι ήταν τέρμα άκυρος και αμέτοχος, αλλα ένοχος δε φαινόταν σε καμια περίπτωση. Και σας ρωτάω λοιπόν, για ποιον λόγο οδηγηθήκατε στο να ρίξετε την ψήφο σας εκεί και όχι σε κάποιον άλλο παίχτη που κινείται περισσότερο περίεργα; Η μόνη δικαιολογία που μπορώ να δεχθώ ειναι ότι ψάχνατε τον "σιωπηλό δολοφόνο". Και κυρίως εσυ Ιορδάνη, για ποιο λόγο άλλαξες την ψήφο σου την τελευταία στιγμή; Επειδή η κοσμοθεωρία σου συμφωνούσε με εκείνη του Χάρη; Σου πέρασε έστω από το μυαλό ότι ο johnietraf υπάρχει περίπτωση να ειναι στο team της μαφίας; Η μονη δικαιολογία που θα δεχομουνα ειναι ότι ειδες ότι ο johnie κινδυνεύει να μείνει από απουσίες, οποτε δε θέλησες να χάσουμε δυο παίχτες μέσα στην ίδια μέρα. Έλα μου όμως που όπως εσυ ο ίδιος είπες, δεν το είχες υπόψη σου αυτό...
Από την άλλη εσένα Χάρη πως σου φάνηκε η κίνηση του Ιορδάνη;; Πως σου φάνηκε το γεγονός ότι προτίμησε να κρατήσει έναν έμπειρο παίχτη που συμμετέχει και θεωρητικά μπορεί να βοηθήσει περισσότερο και όχι έναν άλλο, που πιθανότατα ειναι αθώος;; Σε ρωτάω γιατι για αυτόν ακριβώς το λόγο με είχες στήσει στον τοίχο μετά την πρώτη ψηφοφορία και επέμενες στη συγκεκριμένη ερώτηση.
Ήσασταν και οι δυο στη λίστα με τους υποπτους μου, ο Ιορδάνης λιγότερο, ε μετά απ' αυτό λυπάμαι αλλα έχετε ανεβει στις δυο πρώτες θέσεις. Αν δεν είστε και οι δυο μαφιόζοι, ποντάρω στο σενάριο ότι ο ένας από τους δυο ειναι ο Δ.Α (πιθανότατα ο Ιορδάνης). Επίσης δεν ξεχνάω το γεγονός ότι στην πρώτη ψηφοφορία ο Χαρης περίμενε να ψηφίσει το τελευταίο λεπτό και τελικά έριξε μια κούφια ψήφο στο Θωμα, πιθανότατα για να περάσει απαρατηρητος και να μπει στο μάτι του κυκλώνα και των ερωτησεων-ανακρίσεων.
Ωστόσο, επειδή ο Ιορδάνης ειχει ήδη μια ψήφο, θα προτιμήσω να τη ρίξω κι εγώ εκεί. Ψηφίζω λοιπόν JKARADAKOV, αναμένοντας με αγωνία τις απαντήσεις σας (έχω δει ότι έχετε απαντήσει ηδη, αλλα εγώ προσωπικά δεν εμεινα ικανοποιημένος απ' όσα είπατε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Σας αφήνω και για σήμερα, με μια απ τις πιο ωραίες σκηνές της σειράς απ όπου πήραμε το θέμα μας, μερικά μόνο επεισόδια πριν το series finale. Νομίζω σας καληνυχτίζει όλους!


Ψηφοφορία για Πέμπτη 30/7
  1. blue_butterfly
  2. Drama Prinzessin
  3. Eileen
  4. Emilouko
  5. JKaradakov
  6. Libertus
  7. Nefeli Graf
  8. PieMaker --> JKaradakov
  9. Sommerfeld
  10. thomas l.
  11. tsarachaf
  12. ultraviolence
  13. Σπυρακος (^^) --> JKaradakov

Ψήφοι
2 JKaradakov

Η Χώρα των Φαντασμάτων
i_lie_us - Ψηφοφορία 27/7
kleop - Ψηφοφορία 28/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
~Melania~ - Δολοφονία 28/7 - ???
Τάσος97 - Ποινή 28/7 - Μέντιουμ
johnietraf - Απουσίες 29/7 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο

Απουσίες
Drama Prinzessin #1
johnietraf #1 #2
Libertus #1
thomas l. #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση ψήφου από PieMaker
Ενεργοποίηση ιδιότητας δικηγόρου: Μηδενισμός ψήφων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top