5 απαγορέυσεις που είχατε όταν ήσαστε παιδιά

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ολοι μάς ακούσαμε το "μη" απο τους γονεις μας, εσάς ποιά ήταν αυτά; πιστέυετε ότι κάποια ήταν άδικα; αν ναι γιατί;

Ευκολη και μικρή ερώτηση:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χουχου.. η μαμά μου πάντα:
1. Δεν μ άφηνε να τρωω πολύ, ούτε πολύ παχυντικά φαγητά με αποτέλεσμα να θέλω να πηγαίνω συνέχεια στη γιαγιά μου για να μου τα φτιάξει και να πάρω δέκα κιλά μόλις άρχισα να φτάνω στο ψυγείο... :P
2. Δεν μ' άφηνε μέχρι την Β' Λυκείου να βγω μόνη μου έξω, και στην Β' Λυκείου που μ' άφηνε ήταν μέχρι τις 12. (Εγώ κι η Σταχτοπούτα) :P
3. Δεν μ' άφηνε να την ξυπνάω το πρωί άμα ξυπνούσα νωρίτερα (μια φορά έφαγα ξανάστροφη και δεν το ξαναδοκίμασα :P).
4. Δεν μ' άφηνε να μπαίνω σε αμάξια τρίτων και να βγαίνω με άντρες που δεν ξέρω καλά όντας ενήλικη με το ακράδαντο επιχείρημα "με εχεις δει εμένα να βγαίνω με κανέναν;" "Μα καλέ, εσύ είσαι παντρεμένη!" :P Συνεννόηση κλαρίνο :bleh:
5. Θα επανέλθω άμα θυμηθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
1. Δεν με άφηνε να πιπιλάω το δάχτυλο μου :P
2.Δεν με άφηνε να κλαίω
3.Δεν με άφηνε να βγαίνω στη γειτονιά με τα άλλα παιδιά

Δεν θυμάμαι άλλα :P

edit:

4.Δεν με άφηνε, ούτε εμένα να λέω κακές λέξεις, και ακόμα και τώρα γίνεται φασαρία αν ακουστεί κακιά λέξη στο σπίτι :P Πιπέριιιι :P
5.Δεν με άφηνε να τρώω σαν "γουρούνι". Από τα 4 σχεδόν έτρωγα με μαχαίρι και πιρούνι και κάθε μεσημέρι (ακόμα και τώρα το κάνει) έβρισκε λάθη στον τρόπο που έτρωγα και έκανε παρατηρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
1.Να μην πιάνω μαχαίρια.
2.Να μην πιάνω μπρίζες.
3.Να μην αργώ να κοιμηθώ.
4.Να μην λέω κακές κουβέντες.
5.Να μην παίζω ηλεκτρονικό πολλές ώρες(αυτό προστέθηκε χρόνια αργότερα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
1. Nα μην πηγαίνω σε ξένα σπίτια
2. Να μην σπάω πράγματα. (δικαιολογημένο αφού ήταν από τα αγαπημένα μου σπορ)
3. Να μην δέρνω τον αδερφό μου. (ΤΟ αγαπημένο μου σπορ :P)
4. Να μην τολμήσω να πάω στο σχολείο αν δεν τα ξέρω όλα με το νι και με το σίγμα (ήταν η μάνα μου δασκάλα στο δημοτικό που πήγαινα...Δράμα η υπόθεση, ακόμα φέρω ψυχικά τραύματα :P )
5. Να μην τρώω συνέχεια.

Όπως καταλαβαίνετε, όλα απέτυχαν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Οι εντολές της μάνας μου (επεξήγηση: μιλάω για την μάνα μου γιατί με αυτή μεγάλωσα, μιας και οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν 5-6 χρονων):

Να μην απομακρύνομαι από το σπίτι και τις αδελφές μου όταν υποτίθεται ότι τις πρόσεχα (τις ώρες που ήταν στην δουλειά)
Να μην βρίζω
Να μην παίζω πολύ υπολογιστή (δεν την άκουγα και να να που κατάντησα τώρα... με 3 βαθμούς μυωπία :P)
Να μην λέω ψέμματα
Να μην βγαίνω για παιχνίδι πριν τελειώσω τα μαθήματα

Τα συνηθισμένα δηλαδή... Ε, δεν με καταπίεζε κιόλας με τα συγκεκριμένα ΜΗ της. Δεν έχω παράπονο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Εγώ μεγάλωσα με μια μόνιμη απαγόρευση... Μερικές από αυτές είναι..:
1. Να μη μιλάω στα αγόρια (έλεος!!!)
2. Να μη βρίζω κ αντιμιλάω (καλά το αντιμιλάω ήταν όταν έλεγα γιατί)
3. Να μη ξυπνάω 12 το πρωΐ τα ΣΚ σαν παιδάκι (είχαμε λαϊκή να πάμε, να μαγειρέψουμε κ έπρεπε πάντα να είμαι κ εγώ, λες κ έκανα τίποτα!!!)
4. Να μη περνάω έτσι τους δρόμους αλλά να πηγαίνω από τα φανάρια(άσχετα αν έκανα 30 ώρες κ 700 κύκλους μέχρι να φτάσω)
5. Να μη μένω νηστική...και φυσικά να μην αφήνω το φαγητό μου(πόσες φορές είχα κάνει εμετό που με μπούκωνε λές κ είχα το στομάχι του Βενιζέλου...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
1)Μην ανάβεις συνέχεια φωτιές
2)Μην χαιδέυεις τα ζώα
3)Μην μηλάς στο τηλέφωνο με κανέναν
4)Μην Τσακώνεσαι με τα παιδάκια στο σχολείο
5)Μην ξαναφέρεις τέτοιο έλεγχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~

Νεοφερμένος

Η ~ΜΑΡΙΛΕΝΑ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
1 μη βγαινεις ως αργα:whistle::angelnot:
2 μην ακους τετοια μουσικη (rock):music:
3 μη τρως τα νυχια σου:hypno:
4 μη τρως πολυ σοκολατα:cry_x:
5 μη σε ξαναδω με τετοιες παρεες!!:beer::smoke::alljumpy:


:mastigio:mastigio:mastigio

:mastigio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
1)Μην ανάβεις συνέχεια φωτιές

:lol::lol: Απορώ γιατί σου έκανε mania τέτοιες απαγορεύσεις! Καταπίεζε την παιδική αθωότητα σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
το μονο που μπορω να θυμηθω ειναι οτι δεν με αφηναν ποτε μα ποτε να κοιμηθω σε σπιτια φιλεναδων μου τα βραδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
:lol::lol: Απορώ γιατί σου έκανε mania τέτοιες απαγορεύσεις! Καταπίεζε την παιδική αθωότητα σου :P

Μην γελάς:mad: ξέρεις τι βαρβαρότητα ήταν; εντάξει έκαψα την κουζίνα του σπιτιού και το μισό χωράφι και; δεν έχω εγώ ψυχή; :cry_x::cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Βαριέμαι και ξεθάβω.:rolleyes:

1) Να μην ζωγραφίζω τις καρέκλες του σαλονιού. (πράγμα που δεν το σταμάτησα μέχρι τα 7 μου.:redface: μετά ανακάλυψα και την απόλαυση του χαρτιού.:P)

2)Να μην ντύνω κορίτσι τον ξαδερφό μου. (όχι δεν του άφησα κουσούρι.:P) Απλά δεν είχα κάποιον να παίζω.:redface::P

3)Να μην κάνω παρέα με κακά παιδιά.:P

4)Να μην πηγαίνω στο σχολείο αδιάβαστη.

5)Να μη σπάω τα κόκκαλα στα χέρια μου. Αυτό το κρακ κρακ.:redface:

Βέβαια είχαμε και άλλα... τα 5 είναι τόσο λίγα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
1) Να μη βρίζω!
2) Να μη δέχομαι μικροπραγματάκια που μου χάριζαν οι φίλες μου!
3) Να μην κοιμάμαι μετά τις 10!
4) Να μην παίρνω κάτω από 10 στα τεστ! :P
5) Να μην πηγαίνω αδιάβαστη στο σχολείο και στα αγγλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
1) Να μη βρίζω
2) Να μην παίρνω κακούς βαθμούς (δηλαδή οτιδήποτε κάτω από 9,5/10)
3) Να μην παίζω μπουκάλα
4) Να μη φεύγω πολύ μακριά απ την πλατεία χωρίς να ενημερώσω πρώτα πού πάω
5) Να μη ζωγραφίζω τους τοίχους
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
1) Δεν θα ερθει το Polar Express ποτε να με μαζεψει, οποτε επιβεβαιωθηκε οριστικα η καχυποψια στον Αγιο Βασιλη που ειχα απο τα 4 μου (εδω θα μπορουσα να πω και για την Ναρνια και πολλα αλλα, η παιδικη ηλικια ειναι μια μονιμη, ατελειωτη πτωση απο τα συννεφα)
2) Οτι βρηκα το δωρο του Αη Βασιλη κατω απο την τραπεζαρια στα 4 μου
3) Στην αλεπου και το κυνηγοσκυλο οτι δεν μενουν φιλοι για παντα (ακομα ποναω)
4)Ο σιδερενιος γιγαντας.....αυτο, οποιος ξερει, καταλαβε, οποιος δεν, η παιδικη του ηλικια ηταν ενα ροζ συννεφακι, οικτηρω
5) Την ορθογραφια πρεπει να τη διαβαζεις και να τη μαθεις, δεν ειναι γραφω τυχαια γραμματα μεχρι να βγει μια λεξη
ΕΔΙΤ *ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΧΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ, ΟΚ ΟΥΤΕ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΕΜΑΘΑ *
οκ παμε παλι
1) Να μην βλεπω ολη μερα τηλεοραση
2) Να βρω κανονικους φιλους και να σταματησω να μιλαω στους φανταστικους μου φιλους που δεν υπαρχουν (παρολο που ηταν κλασεις ανωτεροι)
3) Να μην κατεβαινω την τσουληθρα με το κεφαλι
4) Να μην κανω ποδηλατο ορθια χωρις χερια ειδικα στην κατηφορα στη μεση του δρομου
5) Να μην χαιδευω οποιο σκυλι βρω στο δρομο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Ήμουν λίγο δύσκολο παιδί μέχρι τα 10 μου
1) να μην τρώω τα νύχια ( το σταμάτησα ευτυχώς)
2) να μην σκαλίζω τη μύτη μου ( και αυτό σταμάτησα)
3) να μην μαλώνω με την μεγάλη αδερφή μου για το ποιος θα κάτσει υπολογιστή
4) να μην κάνω φασαρία στο αυτοκίνητο ( έχω αρκετές ιστορίες που θα με πεταγατε και εσείς από το αυτοκίνητο επειδή τα είπα αλλά τώρα είμαι ήρεμος)
5) να μην τρώω πολύ γλυκά
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) απαγορευονταν τα σοκολατακια και τα ζαχαρώδη γενικά.Δεν ξερω αν αυτό συνεβαλε στο οτι μεγαλώνοντας δεν με τραβηξαν καθόλου.
2)Να μην λέω ψέματα για τιποτα ( ασχετα με το οτι αυτοι μου λεγανε)
3)Να μην φερνω αδεσποτες γατες στο σπιτι(ναι εφερνα συνεχεια)
4) να μην παιζω στη λασπη ( μια φορα ειχα γυρισει μες τη λασπη και δεν με βαλανε σπιτι, και με επλυναν με το λαστιχο στην αυλη ΛΟΛ)
5)απαγορευοταν να παρω το ποδηλατο της αδερφης μου που μου ριχνει και 10 χρονια επειδη ειχα σκατεψει τα γονατα μου .
Γενικα οπως καταλαβατε δεν επαιζα ως κοριτσακι με κουκλες και κουκλοσπιτα ουτε και τηρουσα τους παραπανω κανονες :upside:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
1) να μη φερνω γατια σπιτι αδεσποτα ναι ( κι εγω και γατια εφερνα και σκυλια αδεσποτα και τα ταιζα κιολας,μεχρι και μια κουκουβαγια μωρο ειχα βρει που ειχε πεσει απο ενα δεντρο που εκοψαν,και ειχε μεινει μονο του κατω με αποτελεσμα να το ετρωγαν οι γατες αν το αφηνα,ε το επιασα,ε η αντιδραση τους μην το βαλεις μεσα στο σπιτι ειναι γρουσουζια,σιγα λεω τι θα παθουμε? α γυμνασιου και δημοτικο ολα αυτα,τελικα με πηγαν πιο εξω και την αφησαμε ελευθερη γιατι ακομα φιλοζωικη εκει που έμενα δεν υπηρχε)
2) να τρωω ολο μου το φαγητο ( εφτασα σε σημειο να βρεθω απο τη βουλιμια στην ανορεξια για ολη αυτη την πιεση με το φαι) πλεον τρωω σαν πουλι.
3)μη τυχον και εφερνα αγορι στο σπιτι ή με εβλεπαν να κανω παρεες με αγορια ( κι εγω εκανα κοντρες με τα ποδηλατα γυρνωντας απο αγγλικα και απο σχολειο,ε με ειχε δει μια γειτονισσα την αλλη μερα αντιδραση εσυ γιατι ετρεχες και ησουν εκει με αυτον? νομιζω ειχα πει μια βλακεια δικαιολογια δε θυμαμαι ακριβως αλλα με πιστεψαν :D και παρεες εκανα με αγορια και κοριτσια,και κολλητους ειχα και φυσικα μετα ηρθαν οι ερωτες,ασχετο αν οι γονεις μου δεν το εμαθαν ποτέ,περνουσα απαρατηρητη που λεμε ειχα μαθει να κρυβομαι σαν τον κατασκοπο ενα πραγμα :D αποκτας ικανοτητες που δεν ηξερες οτι ειχες,στα ξαφνικα :P )
4)να μιλαω ωραια να μη βριζω ολα αυτα τα καθως πρεπει της κοινωνιας,ε τελικα και εβρισα και ξυλο επαιξα με καποια παιδια,ασχετα αν δε με ειδαν ή δεν εμαθαν ποτέ :P
5) να γυρναω 9 η ωρα στο δημοτικο και μετα γυμνασιο λυκειο πριν τις 12,ποτέ δεν καταλαβα αυτο το πριν τις 12 ποιο λογο εξυπηρετουσε,αφου με ηξεραν ηξεραν τις παρεες δηλαδη καπου ενταξει ελεος λιγο.Ε ενα βραδυ γυρισα μετα τις 12,δεν μου ανοιξαν με ειχαν κλειδωσει εξω και μου ανοιξε μονο οταν με ειδε η γειτονισσα και αρχισε να της χτυπαει εκεινη για να ανοιξει,νταξει τραγικα πραγματα θα ελεγε κανεις.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
1) Μην τρως άλλο (ενώ έχω φάει μόλις 1-2 πιρουνιές)
2) Μην ξυπνάς μετά τις 8 (ΕΛΕΟΣ) λες και έχω να κάνω τίποτα από τις 6 και τις 7 που θέλουν να ξυπνάω
3) Μην γυρνάς μετά την τάδε ώρα (ανάλογα με την ηλικία) και αν τυχόν έφτανα 10-20 λεπτά μετά με εκραζε χωρίς αύριο
4) Μην κάθεσαι όλη ώρα σπίτι που είναι οι παρέες σου? (Αντιφατικό με το από πάνω +ότι μετά μου τα χώνει που έχω ξεκόψει με τους περισσότερους)
5) Άσε το κινητό/λάπτοπ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top