Φωνές που ξεχωρίζουν !

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λιγο πολυ ολοι ακουμε μουσικη. Αλλοι παθητικά, άλλοι πιο συνηδειτά. Καποιοι τραγουδιστες ξεχωριζουν. Και λογο φωνης, και λογω χρωματισμου στον τροπο που τραγουδουν.

Θα ηταν ωραιο να κανουμε μια συλλογη εδω, παραθετωντας και βιντεακια αν υπαρχουν, απο ομορφες φωνες ασχετως φυλλου, εθνικοτητας και ειδους μουσικης. Kαι φυσικα να εξηγουμε γιατι μας αρεσει η φωνη, τι συναισθηματα μας βγαζει κλπ :)

Οσοι αγαπουν αυτην την τεχνη, θα εκτιμησουν μια φωνη και εναν καλλιτεχνη, εξω απο ολα αυτα :)

Και για να κανω μια αρχη :

Mark Knopfler





H φωνη των Dire Straits φυσικα. Μια απο τις αγαπημενες μου. Μπασα, σοβαρή, ζεστη, αλλα και διακριτικα παιχνιδιαρα οταν χρειαστει, ενω αλλοτε μελαγχολικη. Σιγουρα σε ταξιδευει (σε συνδυασμο με τη μουσικη του). Δεν ειναι για να σηκωθεις και να ξεσπασεις βεβαια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ωραίο θέμα :D

Η Mariah Carey είναι μια από τις φωνές που λατρεύω. :) Έχει πολύ απαλή και πάνω απ' όλα ερωτική φωνή. :inlove:
Δυστυχώς με τα χρόνια η χροιά της αλλάζει, γίνεται πιο βαριά και βραχνή :/:

Τρία τραγουδάκια :)





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Χμμμ ωραίο θέμα! Νομίζω μια από τις πιο αγαπημένες μου αντρικές φωνές είναι σίγουρα ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου. Με συγκινεί απίστευτα και έιναι ίσως ο μόνος Έλληνας καλλιτέχνης που πραγματικά αγαπώ.

Πάμε εκτός τώρα, ας μείνουμε στους άντρες. Ο Hansi Kursh των Guardian είναι μια διαχρονική αξία, και επίσης μου αρέσει ο Tony Kakko των Sonata Arctica, βγάζει τρομερό συνάισθημα σε κάποια τραγούδια, ειδικά στις μπαλάντες τους.

Από γυναίκες τώρα, νομίζω ότι η αγαπημένες μου φωνές είναι η Enya και η Loreena McKennitt, στο ίδιο περίπου στυλ και οι δύο και εξίσου ονειρεμένες. Φανταστική φωνή έχει και η Tarja Turunnen (πρώην Nightwish) αλλά πλεόν δε μου κάνει τόσο αίσθηση, την έχω αποκηρύξει!

Είναι και πολλοί άλλοι καλλιτέχνες βέβαια των οποίων θαυμάζω τις φωνές αλλά αυτές μου ήρθαν πρώτες στο μυαλό, ίσως επανέλθω κάποια στιγμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για φωνές δύο ονόματα μου έρχονται πάντα πρώτα στο μυαλό:


Αφιέρωμα στο Νίκο Ξυλούρη

Είπαν για τον Ξυλούρη:
Γιώργος Χατζηνάσιος, συνθέτης
"Για μένα ήταν η πιο αντιπροσωπευτική ελληνική φωνή. Η φωνή του χαρακτήριζε τη φυλή μας.
Μίμης Πλέσσας, συνθέτης
"Για μένα άνοιγε το στόμα του και τραγουδούσε η Ελλάδα. Ο χαμός του δεν είναι χαμός του τροβαδούρου, αλλά ενός συμβόλου".
Λινος Κοκοτος, συνθέτης
Ο Νίκος Ξυλούρης δεν είχε μόνο μια σπουδαία φωνή, αλλά κι ένα μοναδικό ένστικτο για να δίνει την σωστότερη ερμηνεία. Πάντα έλεγε : "Πρέπει να κάνουμε ότι μπορούμε για να μη χαθεί το ελληνικό τραγούδι".
Τζένη Καρέζη, ηθοποιός
"Ήταν από τα ωραιότερα και τα πιο αγνά πλάσματα που έχω συναντήσει . Όσο καθάρια και όσο συγκλονιστική ήταν η φωνή του, άλλο τόσο ήταν και στη ζωή του γνήσιος και καθάριος.
https://www.sansimera.gr/archive/biographies/show.php?id=79


Freddie Mercury, Barcelona (Last Performance)

Freddie Mercury possessed a remarkably light voice, capable of producing not only very high sounds but low sounds as well. If we were to classify him according to the classic standards he would be a light tenor or a lyric tenor. He had a most enviable vocal extension, with an outstanding range of three octaves and a major sixth, including his falsetto singing (F2 - D6).

Since falsetto is not a part of a singer's real range, his real full-voiced range was three octaves (F2 - F5).

But Freddie was actually a baritone. His lowest range, (below C3), it's not a tenor tessitura. He was a light baritone, who was actually singing in tenor's range. His passagio zone was, in fact, more similar to tenor's than a baritone's.
https://www.f-mercury.com.ar/eng_characteristics.htm

και συνεχίζουμε...


Madredeus ~ O Pastor (Teresa Salgueiro)


Dulce Pontes ~ Cancao do Mar


Amalia Rodrigues

(κάτι έπαθα με τις πορτογαλλίδες σήμερα ε? :P)

Και μια αλλιώτικη φωνή, αντρική:

Rhapsody Feat Christopher Lee ~ The Magic of the Wizard's Dream


...νομίζω θα ήταν ντροπή να μην αναφερθούμε και στη "μητέρα των φωνών":


Maria Callas ~ Butterfly-Puccini
Χωρίς Λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Έλεγα να βάλω κι εγώ κανα-δυο, αλλά όταν βάζει η Ισίλιελ Ξυλούρη, τι μπορεί να μπει μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Μας ισοπέδωσες Φεγγαρένια!Δεν έχω λόγια! :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Larry Flynt

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Freddie Mercury...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
lol, καλε ασε και κανα αλλο παιδακι να πει κανεναν ! :P

Πλακα κανω , ευχαριστω ολους για τα μεχρι τωρα. Keep it up να ανακαλυπτουμε και αγνωστους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα μ' αρέσουν πολύ οι φωνές των Whitney Houston, Aretha Franklin και Χάρις Αλεξίου. Θα σκότωνα να είχα τέτοια φωνή.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αν και δεν είναι πολύ μέσα στα ακούσματα μου, θεωρώ ότι η φωνή της Celine Dion είναι απλά... λες και τραγουδάει κάποιος άγγελος!




επίσης... μου αρέσει πολύ η χροιά της cher



να μην τα βάλω όλα με μία... θα ξαναποστάρω ;)


ΥΓ madredeus ~ O Pastor (Teresa Salgueiro) απλά Κ Ο Ρ Υ Φ Η .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, η Isi με κόλλησε στον τοίχο...
Και η πορτογαλέζικη μουσική, Dulce Pontes κλπ, με λιώνει... Λατρεία μεγάλη ο Mercury... Πατρίδα ο Ξυλούρης... Και, απλά ό,τι έβαλε! :)
Να προσθέσω τον Θηβαίο, με τη μελαγχολική βραχνάδα, τον David Bowie ειδικά στο Wild is the Wind, τον μεγάλο Klaus Nomi, και φυσικά τον Αλκίνοο Ιωαννίδη...

1. Χρήστος Θηβαίος



2. David Bowie


3. Klaus Nomi


4. Αλκίνοος Ιωαννίδης


5. Marianne Faithful
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ η φωνή του Jim Morisson. Αρρενωπή και ερωτική. Τρελαίνομαι για Shakira. Με κάνει να ονειρεύομαι ο Αλκίνοος, με γοητεύει ο Θηβαίος και μου προκαλεί πολλά συναισθήματα η απίστευτη φωνή του Μητροπάνου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Λουτσιάνο Παβαρότι
Βασίλης Παπακωνσταντίνου
Δημήτρης Μητροπάνος

....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χμμ......
Νικος Παπαζογλου.... & Χαρις Αλεξιου.... δυο φωνες πολυ ιδιαιτερες, που με κανουν να δημιουργω εικονες, να ανατριχιαζω, να συγκινουμαι..να νοιωθω..
Με ταξιδευουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ η φωνή του Jim Morisson. Αρρενωπή και ερωτική. Τρελαίνομαι για Shakira. Με κάνει να ονειρεύομαι ο Αλκίνοος, με γοητεύει ο Θηβαίος και μου προκαλεί πολλά συναισθήματα η απίστευτη φωνή του Μητροπάνου!


Συμφωνω με ολους οσους ανεφερες! Καταπληκτικες φωνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Θέλω να σας πάω κόντρα damnit!

Πρώτος πρώτος, Rob Halford.



Δεύτερος: Jon Oliva.


σημείωση: όσοι βαριέστε να το δείτε ολόκληρο προχωρήστε το απλά στο 3:05. Ίσως πειστείτε να το βάλετε από την αρχή :)

Τρίτος: Geoff Tate.



Μπορεί να γράψω κι άλλους άλλη στιγμή, που θα είμαι και σε άλλη μουσική φάση :D

Προσπάθησα να μην βάλω ούτε πολύ γνωστούς ούτε πολύ άγνωστους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Περιεργο που δεν ειδα και πιο κλασσικ ροκ κτλ φωνες. Τεσπα.

Led Zeppelin.
https://www.youtube.com/watch?v=lKg4g9zMeHI

Queen
https://www.youtube.com/watch?v=4ADh8Fs3YdU

Black Sabbath (ΠΟΡΩΣΗ σκετη)
https://www.youtube.com/watch?v=aA8KvzrqoTY

Monster Magnet. (ακυρο με τ'αλλα, αλλα μου 'ρθε)
https://www.youtube.com/watch?v=oxnpmvuRo8E
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Περιεργο που δεν ειδα και πιο κλασσικ ροκ κτλ φωνες. Τεσπα.

Led Zeppelin.
https://www.youtube.com/watch?v=lKg4g9zMeHI

Queen
https://www.youtube.com/watch?v=4ADh8Fs3YdU

Black Sabbath (ΠΟΡΩΣΗ σκετη)
https://www.youtube.com/watch?v=aA8KvzrqoTY

Monster Magnet. (ακυρο με τ'αλλα, αλλα μου 'ρθε)
https://www.youtube.com/watch?v=oxnpmvuRo8E

Ozzy? Please, Ozzy???
Όσο κι αν αγαπώ τους σάμπαθ. Όσο μορφή κι αν είναι ο Οζζυ. Φωνή ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
Είναι ο Παππούς του μέταλ. Αλλά είναι άφωνος.

Από την άλλη, σεβαστή η άποψη του καθενός (naaaaah :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ozzy? Please, Ozzy???
Όσο κι αν αγαπώ τους σάμπαθ. Όσο μορφή κι αν είναι ο Οζζυ. Φωνή ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
Είναι ο Παππούς του μέταλ. Αλλά είναι άφωνος.

Από την άλλη, σεβαστή η άποψη του καθενός (naaaaah :P)

Φωνες που ξεχωριζουν λεει, οχι τενοροι :P :P :P
Κι οσο να 'ναι ο Ozzy οχι μονο ξεχωριζει αλλα εχει στιγματισει και ειδη, και την παρουσια του στη σκηνη με την φωνη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε, ναι πως να το κάνουμε, άλλο τι μας αρέσει να ακούμε κι άλλο "φωνές που ξεχωρίζουν"
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top