Τι τρώτε για πρωινό;

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,864 μηνύματα.
μικρο και αυτο?:worry:
Ή ένα μικρό κουλούρι ή μισό κουλούρι-κοτσίδα. Αν πεινάω πολύ μπορεί να το φάω όλο! :P
Άσε που ο φούρναρης εδώ κοντά είναι των ακρών: ή θα το έχει κάνει κατάμαυρο από το ψήσιμο ή θα το έχει κάτασπρο! Φυσικά προτιμώ το λευκό.

Με το "βοήθεια" του milko έκοψα τους πρωινούς καφέδες' επειδή το milko είναι πολύ γλυκό μου κακοφαίνεται μετά η πίκρα του καφέ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Με το "βοήθεια" του milko έκοψα τους πρωινούς καφέδες' επειδή το milko είναι πολύ γλυκό μου κακοφαίνεται μετά η πίκρα του καφέ. :redface:
Γιατί να κόψεις τους καφέδες, είναι υπέροχοι!

Εγώ τρώω ταχίνι με ψωμί και κούπα καφέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
γαλλικο καφε στανταρ και οταν προλαβαινω κανενα φρουτο ή γαλα με δημητριακα ή θα πιω 2ο καφε (καπουτσινο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Σχολειο ενα κουλουρι. Σαββατα και Κυριακες εναν καφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα το έχει κάνει κατάμαυρο από το ψήσιμο ή θα το έχει κάτασπρο! Φυσικά προτιμώ το λευκό.
ρατσιστηηηηηηηηηηηηηηη:P


Με το "βοήθεια" του milko έκοψα τους πρωινούς καφέδες' επειδή το milko είναι πολύ γλυκό μου κακοφαίνεται μετά η πίκρα του καφέ.
και γω δεν μπορω την πικρα του καφε
και πινω μονο κακαο..
πώς την αντεχετε την πικρα,,απορω:worry::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Σήμερα επειδή άργησα να σηκωθώ και έπρεπε να φύγω πήρα μια μπανάνα για το δρόμο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ρατσιστηηηηηηηηηηηηηηη:P



και γω δεν μπορω την πικρα του καφε
και πινω μονο κακαο..
πώς την αντεχετε την πικρα,,απορω:worry::confused:

Γαλλικός+ ζάχαρη+ γάλα δεν είναι καθόλου πίκρα
ούτε ο ελληνικός με ζάχαρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Γαλλικός+ ζάχαρη+ γάλα δεν είναι καθόλου πίκρα
ούτε ο ελληνικός με ζάχαρη!

Νταξει ρε τοτε δεν πινεις καφε, πινεις ζαχαρονερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ὁ καφές, ὅπως καὶ ἄλλα ῥοφήματα ἢ φαγητά (π.χ. μαύρη σοκολάτα, χαβιάρι, αὐγοτάραχο, πατσᾶς, κακάο σκέτο), ἀνήκει σὲ αὐτὸ ποὺ ἀποκαλοῦν οἱ Ἄγγλοι «acquired tastes» δηλ. «ἀποκτημένες γεύσεις». Μαθαίνεις δηλαδὴ νὰ σοῦ ἀρέσουν. Συνήθως, ὅσοι ἀρέσκονται σὲ τέτοιες γεύσεις καὶ τὶς ἔχουν συνηθίσει πολύ, τὶς θέλουν ὅσο πιὸ δυνατὲς γίνεται. Στοὺς ὑπολοίπους εἴτε δὲν ἀρέσουν εἴτε θέλουν νὰ τὶς ἐξομαλύνουν ὥστε νὰ μποροῦν νὰ τὶς γευθοῦν. Οἱ πραγματικοῖ μερακλῆδες τοῦ καφὲ τὸν πίνουν σκέτο. Ἐγὼ δὲν εἶμαι τόσο μερακλὴς καὶ τὸν πίνω μὲ ὀλίγη ζάχαρη στὴ μύτη τοῦ κουταλιοῦ. Στὸν ἐσπρέσσο ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι βάζω λίγο παραπάνω ζάχαρη ἀπὸ τὸν ἑλληνικό.

Στὸ θέμα τώρα· τί τρώω λοιπὸν γιὰ πρωϊνό: Συνήθως ἕναν καφὲ καὶ κάτι σφολιατοειδές. Ὅταν εἶμαι στὸ σπίτι στὴν Πάτρα, πίνω γάλα καὶ δὲν τρώω πάντα κάτι συγκεκριμένο. Μπορεῖ νὰ φάω λίγο ψωμὶ μὲ λάδι καὶ ῥίγανη ἢ ἕνα τόστ ἢ ψωμὶ μὲ βούτυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Νταξει ρε τοτε δεν πινεις καφε, πινεις ζαχαρονερο :P
Τι ζαχαρόνερο, στον γαλλικό λιγότερη από κουταλιά βάζω και στον ελληνικό ρίχνω 2 (είναι μεγάλη κούπα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
καφέ δεν πίνω ποτέ.
δημητριακά με γάλα, και καμία μπάρα πρωτεινης μετα το gym
εκτος αν ειμαι πρωι και ξυπναω απο τις 4,30 οποτε τρωω μπουγατσα+μιλκο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Καφε εννοειται! Και τελευταια κρουασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μαθαίνεις δηλαδὴ νὰ σοῦ ἀρέσουν. Συνήθως, ὅσοι ἀρέσκονται σὲ τέτοιες γεύσεις καὶ τὶς ἔχουν συνηθίσει πολύ, τὶς θέλουν ὅσο πιὸ δυνατὲς γίνεται. Στοὺς ὑπολοίπους εἴτε δὲν ἀρέσουν εἴτε θέλουν νὰ τὶς ἐξομαλύνουν ὥστε νὰ μποροῦν νὰ τὶς γευθοῦν. Οἱ πραγματικοῖ μερακλῆδες τοῦ καφὲ τὸν πίνουν σκέτο. Ἐγὼ δὲν εἶμαι τόσο μερακλὴς καὶ τὸν πίνω μὲ ὀλίγη ζάχαρη στὴ μύτη τοῦ κουταλιοῦ. Στὸν ἐσπρέσσο ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι βάζω λίγο παραπάνω ζάχαρη ἀπὸ τὸν ἑλληνικό.
μπαα
διαφωνω
ειναι γενετικο σε καποιους να αρεσει η γευση του αλκοολ ή του καφε περισσοτερο

τα γουστα που λεμε ,,
και εχει αποδειχθει ακομα και σε ερευνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όταν εχω σχολη στις 9 πίνω ένα ποτήρι χυμό ή αν εχω ξυπνησει νωρίς τρώω δημητριακά με γάλα. Και παίρνω μαζί και κανένα τοστ να φάω στο κενό (και τσάι αν κάνει κρύο).

Όταν εχω μάθημα στις 11 φτιάχνω το πρωί ψωμί ή με μέλι ή με μαρμελαδα ή με μερεντα, μαζί με καφέ και χυμό.

Αν εχω φτιάξει κέικ μέσα στην εβδομάδα, τα παραπάνω αναιρούνται, τρώω απ'αυτό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaggelio

Νεοφερμένος

Η vaggelio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
μπαα
διαφωνω
ειναι γενετικο σε καποιους να αρεσει η γευση του αλκοολ ή του καφε περισσοτερο

τα γουστα που λεμε ,,
και εχει αποδειχθει ακομα και σε ερευνες..
οκ...ΘΕΟΣ.;)

το milko και γενικά το κακαο αλλα ειδικά το milko εγώ στην θέση σας θα το απέφευγα
θυμάμαι πριν 100 χρόνια στο δημοτικό μας είχαν πάει στο εργοστάσιο που παράγεται κ παίζει να είναι ότι πιο σηχαμένο εχω δεί ποτέ μου.το γάλα ήταν 2 χρόνια ληγμένο κ μάλιστα μας το είχαν πεί κατάμουτρα,κ βρόμαγε απαίσια,κ επίσης είχε στερεοποιηθεί λόγω παλαιότητας.
ουσιαστικά κ οι ίδιοι οι παραγωγοί μας έλεγαν να μην πίνουμε milko
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ποτε δεν ηπια μιλκο

ποιος ο λογος?
βαζω ζεστο γαλα ή νερο,κακαο μελι ή ζαχαρη και εγινε το κακαο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
μπαα
διαφωνω
ειναι γενετικο σε καποιους να αρεσει η γευση του αλκοολ ή του καφε περισσοτερο

τα γουστα που λεμε ,,
και εχει αποδειχθει ακομα και σε ερευνες..

Ἂν δώσῃς σὲ ἕνα παιδὶ 5 ἐτῶν νὰ πιῇ καφέ, ἀμφιβάλλω πολὺ ἂν θὰ τοῦ ἀρέσῃ. Ὁ ἄνθρωπος δὲν ἔχει φυσικὴ τάση πρὸς τὴν πικρὴ γεύση τοῦ καφέ. Αὐτὸ φαίνεται ἂν δῇ κανεὶς ποιό ποσοστὸ ἀνθρώπων πίνει τὸν καφὲ μὲ λίγη ζάχαρη ἢ σκέτο. Εἶναι ἡ συντριπτικὴ μειοψηφία... Ὁμοίως καὶ στὸ πόσοι τρῶνε τὴ μαύρη σοκολάτα καὶ τὴν προτιμοῦν ἀπὸ αὐτὴν τοῦ γάλακτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lime

Νεοφερμένος

Η Lime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καφέ φίλτρου με γάλα και
δημητριακά με γάλα.
γρήγορο και απλό γιατί δεν έχω χρόνο το πρωί. Ομως θέλω να τονίσω ότι κυριολεκτικά άλλαξε η ζωή μου, το σώμα μου, η διάθεσή μου από τότε που άρχισα να τρώω πρωινό (έστω και αυτό) εδώ και μερικά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν το παρακάτω είναι σύμπτωση, πάντως πιστεύω πως δεν είναι. Λοιπόν, εγώ πάντα έτρωγα για πρωινό γάλα με "παιδικά" δημητριακά (Crunch, Coco Pops, Lion, Cookie Crisp, Cheerios, Clusters, Fitness chocolate, quaker φράουλα κλπ) σε μπολ για σούπα. Τελευταία ήθελα να χάσω λίγο μπάκα αλλά δεν γινόταν τίποτα, παρόλο που είχα μια αξιοπρεπή σωματική δραστηριότητα και έτρωγα πιό πολύ μαγειρευτά. Κάποια στιγμή βαρέθηκα όλα αυτά τα δημητριακά και είπα να πάρω τα κλασσικά corn flakes για αλλαγή. Λοιπόν, μετά από 2 εβδομάδες με αυτά για πρωινό και καμία άλλη αλλαγή (βασικά τρωω λίγα παραπάνω σκατολοίδια τώρα), η μπάκα έφυγε. Κοιτώντας λοιπόν και τις ετικέτες, διαπίστωσα μια σημαντική διαφορά στα λιπαρά (και στις θερμίδες) από την πρώτη κατηγορία σε σύγκριση με τα απλά corn flakes. Οπως επίσης καταλήγω να τρώω λιγότερη ποσότητα από τα corn flakes γιατί είναι μικρότερα και το γάλα τελειώνει χωρίς να προσθέτω συνέχεια.
Ακουσα κιόλας πως η χρησιμότητα του πρωινού δεν είναι να μην πεινάσουμε γρήγορα αργότερα (μάλιστα λέει αν φας πρωινό, τότε είναι που θα πεινάσεις πιό γρήγορα και όντως, εγώ μετά από 3 ώρες πεινάω πάλι) αλλά να πάρει τροφή ο οργανισμός ώστε να "ξυπνήσει" ο μεταβολισμός. Οπότε προσέξτε λίγο τι τρώτε γιατί αυτό το θεωρητικά αθώο γεύμα της ημέρας μπορεί να φταίει που δεν χάνετε τους πόντους που θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το πρωινό είναι για να ξυπνήσει ο μεταβολισμός (μετά από ένα 8 ωρο ύπνου, θα χει λιμοκτονήσει), και η λογική είναι να τρέφεσαι κάθε τρεις ώρες. (Για να κάνεις τα 5 μικρά γεύματα). Είναι φυσιολογικό που μετά από 3 ώρες πεινάς. Που να δεις πως θα αδυνατίσεις μόλις αρχίσεις να τρως βρόμη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top