Συμμετοχές για το Palermo #48

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,621 μηνύματα.
Δεν θεωρώ πως έχουν κάτι το ακαταλαβίστικο οι κανόνες πάντως. Πάλι απλοί φαίνονται. Οι μόνες διαφορές με το κλασσικό πέραν από την προσθήκη νέων ρόλων είναι το ότι όποιος δολοφονείται ή αποχωρεί από την ψηφοφορία περνάει στη χώρα των φαντασμάτων όπου δεν γράφει τίποτα. Από εκεί φεύγει οριστικά από το παιχνίδι αν ενεργοποιηθεί σε βάρος του η κάρτα τυμβωρυχίας (όπου και φεύγει οριστικά και μαθαίνεται δημόσια ο ρόλος του) ή επιστρέφει στο παιχνίδι αν ενεργοποιηθούν οι κάρτες: νεκροφάνεια ή ηχώ από το υπερπέραν.

Απλό φαίνεται τελικά. Τώρα το ζήτημα είναι να βρούμε έναν ακόμα γιατί είμαστε 15 πλέον. Ένας ακόμα για να κλειδώσει σε πρώτη φάση το extreme.
Ναι, νομίζω μια χαρά είναι. Ας πάρουμε μία γενική αίσθηση του τι γίνεται τουλάχιστον, δεν χρειάζεται να ξέρουμε με λεπτομέρειες τι κάνει ο κάθε ρόλος, και ασχολούμαστε αναλυτικότερα με τον δικό μας όταν μας ανατεθούν. Κατά τ' άλλα εκεί θα είναι οι κανόνες και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, απλά να ξέρουμε τους βασικούς άξονες για να μην κάνουμε ό,τι μας έρχεται και χαλάμε το παιχνίδι. Αλλά δεν χρειάζεται άγχος, είπαμε, ένα παιχνίδι είναι. Για καλό το κάνουμε, μη μας βγει ξινό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Updated list

Παίκτες:
1) Poirot
2) American Economist
3) Pak
4) Joji
5) rafaela11
6) nearos
7) Hased Babis
8) Ουριήλ
9) Reader
10) Micro
11) juanium
12) Memetchi
13) ultraviolence
14) giannhs2001
15) Kate1914
16) Chem2000

Αναμένουμε τελική απάντηση από Samael και υπάρχει πιθανότητα να φέρω έναν φίλο. Φύγαμε από ΣΕ εγώ και η Κέιτ, θα την αναλάβουν έμπειρα άτομα όπως καταλάβατε.

Όπως και να έχει την Δευτέρα το παιγνίδι ξεκινάει. Είτε θα είναι extreme είτε αν μας εγκαταλείψει κόσμος μετατραπεί αναγκαστικά σε κλασσικό, ξεκινάει. Δεν υπάρχει για κανέναν άλλο περιθώριο χρόνου.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Updated list

Παίκτες:
1) Poirot
2) American Economist
3) Pak
4) Joji
5) rafaela11
6) nearos
7) Hased Babis
8) Ουριήλ
9) Reader
10) Micro
11) juanium
12) Memetchi
13) ultraviolence
14) giannhs2001
15) Kate1914
16) Chem2000

Αναμένουμε τελική απάντηση από Samael και υπάρχει πιθανότητα να φέρω έναν φίλο. Φύγαμε από ΣΕ εγώ και η Κέιτ, θα την αναλάβουν έμπειρα άτομα όπως καταλάβατε.

Όπως και να έχει την Δευτέρα το παιγνίδι ξεκινάει. Είτε θα είναι extreme είτε αν μας εγκαταλείψει κόσμος μετατραπεί αναγκαστικά σε κλασσικό, ξεκινάει. Δεν υπάρχει για κανέναν άλλο περιθώριο χρόνου.
Και πάνω που με είχε πιάσει η απαισιοδοξία μου.
Άντε εντάξει συνφορουμίτες, τη Δευτέρα να είστε έτοιμοι για την αναβίωση του Παλέρμο
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,621 μηνύματα.
Φύγαμε από ΣΕ εγώ και η Κέιτ, θα την αναλάβουν έμπειρα άτομα όπως καταλάβατε.
Μεταγραφές αεροδρομίου βλέπω, μάλιστα. Ευχαριστούμε που το ξεκινήσατε πάντως και για όση οργάνωση κάνατε μέχρι τώρα. Παρότι η θητεία σας στη ΣΕ κράτησε λιγότερο κι από γάμο του Απόστολου Γκλέτσου, ήταν καθοριστική.
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.
Updated list

Παίκτες:
1) Poirot
2) American Economist
3) Pak
4) Joji
5) rafaela11
6) nearos
7) Hased Babis
8) Ουριήλ
9) Reader
10) Micro
11) juanium
12) Memetchi
13) ultraviolence
14) giannhs2001
15) Kate1914
16) Chem2000

Αναμένουμε τελική απάντηση από Samael και υπάρχει πιθανότητα να φέρω έναν φίλο. Φύγαμε από ΣΕ εγώ και η Κέιτ, θα την αναλάβουν έμπειρα άτομα όπως καταλάβατε.

Όπως και να έχει την Δευτέρα το παιγνίδι ξεκινάει. Είτε θα είναι extreme είτε αν μας εγκαταλείψει κόσμος μετατραπεί αναγκαστικά σε κλασσικό, ξεκινάει. Δεν υπάρχει για κανέναν άλλο περιθώριο χρόνου.
Πετάει η ομάδα, μπράβο σας !!!

Καλέ, ο @Samael ναι θα πει. Είναι πολύ καλό παιδί. Θα συνδράμει...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,318 μηνύματα.
Μεταγραφές αεροδρομίου βλέπω, μάλιστα. Ευχαριστούμε που το ξεκινήσατε πάντως και για όση οργάνωση κάνατε μέχρι τώρα. Παρότι η θητεία σας στη ΣΕ κράτησε λιγότερο κι από γάμο του Απόστολου Γκλέτσου, ήταν καθοριστική.
Αν δεν γίνονταν αυτό extreme βερσιόν δεν θα έβλεπες ούτε με επιστολή στην ΠτΔ... :bleh:
 

gazaki voutaniou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η 2-προπανόλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 114 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,277 μηνύματα.
Τελικά γνωρίζουμε περιπου ποτε ξεκιναμε και ποτε τελειώνουμε on average? γιατι απο 2 σεπτεμβρη ξεκινανε τα διαγωνισματα και δε θα εχω τοσο χρονο προς το τελος γιατι θα διαβαζω
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Τελικά γνωρίζουμε περιπου ποτε ξεκιναμε και ποτε τελειώνουμε on average? γιατι απο 2 σεπτεμβρη ξεκινανε τα διαγωνισματα και δε θα εχω τοσο χρονο προς το τελος γιατι θα διαβαζω

Νομίζω ξεκινάμε Δευτέρα και αν κατάλαβα καλά το παιχνίδι διαρκεί περίπου δύο εβδομάδες.
 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,277 μηνύματα.

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Τελικά γνωρίζουμε περιπου ποτε ξεκιναμε και ποτε τελειώνουμε on average? γιατι απο 2 σεπτεμβρη ξεκινανε τα διαγωνισματα και δε θα εχω τοσο χρονο προς το τελος γιατι θα διαβαζω
Όπως είπε ο Γιάννης παραπάνω, τη Δευτέρα θα γίνει η έναρξη του παιχνιδιού, καθώς δεν μπορούμε να χάνουμε και άλλο καιρό αν θέλουμε να παίξουμε.

Οπότε, αν το παιχνίδι κρατήσει δύο εβδομάδες στο περίπου όπως μας είπαν οι παλιότεροι, λογικά κάπου αρχές Σεπτέμβρη θα έχουμε τελειώσει. Μιας και είμαστε και λίγοι σε σχέση με τις παλαιότερες χρονιές, υποψιάζομαι πως θα τελειώσουμε αρκετά γρήγορα. Μπορεί επίσης να παίξουμε απλώς την κλασική έκδοση, ανάλογα με τον αριθμό των παικτών.

Πάντως, φέτος όσο και αν χαιρόμαστε που παίζουμε, η αλήθεια είναι πως η διοργάνωση έγινε πολύ γρήγορα και ίσως κάπως βιαστικά. Και πάλι θα μας αρέσει, δε λέω, αλλά πρέπει να ξαναγίνει ετήσιος θεσμός, για να είμαστε και εμείς πιο οργανωμένοι και να το ευχαριστιόμαστε παραπάνω.
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Θεωρητικά δεν μπορούμε να παίζουμε και Χριστούγεννα / Πάσχα;
Ή δεν θα έχουμε αρκετό χρόνο και θα μπορούμε μόνο τα καλοκαίρια;
Αυτό και εγώ το σκέφτηκα. Θα μπορούσαμε ίσως, δεν ξέρω όμως πώς και αν θα βόλευε από πλευράς εξεταστικής. Και ας μην ξεχνάμε πως ειδικά εκείνες οι δύο περίοδοι είναι κρίσιμες για τους μαθητές της Γ' λυκείου, όπως ο νεαρός. Οπότε για αυτούς τους λόγους τα καλοκαίρια είναι η πλέον ιδανική περίοδος, αν όχι για όλους, τουλάχιστον για τους περισσότερους.

Βέβαια, ας καταφέρουμε να κάνουμε μια φορά αυτή τη ρημάδα την αρχή σε αυτό επιτέλους και μετά για άλλες διοργανώσεις έχει ο Θεός. Τουλάχιστον να παίξουμε για να πάρουμε το κολάι, και να ξέρουμε πάνω κάτω τι μας γίνεται την επόμενη φορά που θα παίξουμε (γιατί θα υπάρξει και επόμενη στάνταρ, είναι να μην αρχίσουμε εμείς :laugh:).
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Αυτό και εγώ το σκέφτηκα. Θα μπορούσαμε ίσως, δεν ξέρω όμως πώς και αν θα βόλευε από πλευράς εξεταστικής. Και ας μην ξεχνάμε πως ειδικά εκείνες οι δύο περίοδοι είναι κρίσιμες για τους μαθητές της Γ' λυκείου, όπως ο νεαρός. Οπότε για αυτούς τους λόγους τα καλοκαίρια είναι η πλέον ιδανική περίοδος, αν όχι για όλους, τουλάχιστον για τους περισσότερους.
Ναι δίκιο έχεις.
Θα δημιουργήσουμε καινούργια παιχνίδια τότε που να μην παίρνουν τόσο χρόνο.
:alljumpy:
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Θα δημιουργήσουμε καινούργια παιχνίδια τότε που να μην παίρνουν τόσο χρόνο.
Μα πώς θα το κάνουμε όμως; Να κρατάνε πέντε μέρες; Μέχρι να αρχίσουμε θα τελειώνουμε κιόλας :/

Τέλος πάντων, θα δείξει. Έχουμε καιρό έως τότε, πολλά μπορούμε να κάνουμε.
 

Reader

Δραστήριο μέλος

Η Reader αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Μα πώς θα το κάνουμε όμως; Να κρατάνε πέντε μέρες; Μέχρι να αρχίσουμε θα τελειώνουμε κιόλας :/

Τέλος πάντων, θα δείξει. Έχουμε καιρό έως τότε, πολλά μπορούμε να κάνουμε.
Θα μπορούσαμε ίσως να δημιουργήσουμε κάποιο παιχνίδι escape thread. Σαν escape room. Ο διοργανωτής εγκαινιάζει το thread με ένα μήνυμα στο οποίο περιγράφει μια υπόθεση και το οποίο μήνυμα περιλαμβάνει κρυπτογραφημένα /κωδικοποιημένα στοιχεία για να λύσουν οι παίκτες την υπόθεση. Παράλληλα, στέλνει σε κάθε παίκτη με pm ένα στοιχείο. Δύο από τα στοιχεία του εγκαινιαστικού μηνύματος στο thread είναι ψεύτικα και ανάμεσα στους παίκτες υπάρχει κάποιος που συνεργάζεται με τον διοργανωτή, ο οποίος χρησιμοποιεί το δικό του στοιχείο για να παραπλανήσει τους άλλους παίκτες.

Θα είχε πλάκα κάτι τέτοιο αλλά πιο καλά φτιαγμένο φυσικά, άσε που είναι και δύσκολο να βρίσκει ο διοργανωτής κώδικες /γρίφους. Δεν ξέρω, είναι βράδυ και η έμπνευσή μου έχει πιάσει πάτο.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.
Υπήρχε το survivor σε αυτό το στυλ, με αποστολές και γρίφους. Αλλά κι αυτό απαιτεί ΣΕ με φαντασία για να οργανωθεί.

Παίχτε το Παλέρμο σας τώρα αφού μάλλον βγήκαν και τα κουκιά για εξτριμ, να δείτε και πως είναι η φορουμικη του μορφή μιας που είστε κυρίως πρωτάρηδες, και βλέπετε πως πάει. Χριστούγεννα/Πάσχα/καλοκαίρια προσφέρονται.
Κάποια καλοκαίρια μάλιστα η όρεξη ήταν τόση που γίνονταν back to back τα extreme.

Ποιον τελικά ψήσατε για ΣΕ αφού ο ουλτρα θα παίξει ακόμα δεν είμαι σίγουρος 🤔
Για να δούμε.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,338 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top