Σκέψεις... III

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Το 2024 θα τολμήσω όλα όσα έβλεπα απο μακριά τα προηγούμενα έτη και τα ειχα βαφτισει ειτε απομακρα, είτε ακατόρθωτα.

Εγω επέλεξα να μεινω απόμακρος, εγω τα έκανα ακατόρθωτα.

Στην τελική, δε γαμιέται; Πόσες ζωές θα ζήσεις μωρέ μαλάκα;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αυτη η μυρωδιά του βιβλίου, μμμμ τι ωραιο πράγμα...
 

Guest 671981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ξέρουν κατά βάθος ότι σε έχουν αδικήσει.
γι’ αυτό σε αποφεύγουν.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Λέγεται ότι ο Κουρμπέ είχε έναν φίλο που ξυπνούσε τη νύχτα ουρλιάζοντας: “Να κρίνω, θέλω να κρίνω”. Είναι τρελό που αρέσει στους ανθρώπους να κρίνουν. Η διεργασία του κρίνειν υπάρχει παντού, αδιάκοπα. Είναι ίσως ένα από τα απλούστερα πράγματα που έχουν δοθεί στην ανθρωπότητα να κάνει.

Και ξέρετε καλά ότι ο τελευταίος άνθρωπος, όταν επιτέλους η ύστατη εκπομπή ακτινοβολίας θα έχει μετατρέψει σε στάχτες τον τελευταίο του εχθρό, θα πάρει ένα κουτσό τραπέζι, θα στρογγυλοκαθίσει από πίσω και θα διεξάγει τη δίκη για την απόδοση ευθυνών.»

Michel Foucault, | Ετεροτοπίες (Ο προσωπιδοφόρος φιλόσοφος) | μτφρ.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευλογημένοι είστε όσοι έχετε κατοικίδιο <3
Ίσως και η λέξη «κατοικίδιο» να είναι λίγη...
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
ed0681f23daa6d7d99bc750ee1dd15fa.jpg
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Λέγεται ότι ο Κουρμπέ είχε έναν φίλο που ξυπνούσε τη νύχτα ουρλιάζοντας: “Να κρίνω, θέλω να κρίνω”. Είναι τρελό που αρέσει στους ανθρώπους να κρίνουν. Η διεργασία του κρίνειν υπάρχει παντού, αδιάκοπα. Είναι ίσως ένα από τα απλούστερα πράγματα που έχουν δοθεί στην ανθρωπότητα να κάνει.

Και ξέρετε καλά ότι ο τελευταίος άνθρωπος, όταν επιτέλους η ύστατη εκπομπή ακτινοβολίας θα έχει μετατρέψει σε στάχτες τον τελευταίο του εχθρό, θα πάρει ένα κουτσό τραπέζι, θα στρογγυλοκαθίσει από πίσω και θα διεξάγει τη δίκη για την απόδοση ευθυνών.»

Michel Foucault, | Ετεροτοπίες (Ο προσωπιδοφόρος φιλόσοφος) | μτφρ.

Είναι όμως κάτι τόσο απαραίτητο. Να κρίνει κανείς, αυτά που βλέπει γύρω του. Και ειδικά να μην σιωπεί όπου βλέπει αδικία ή τυχών παρατράγουδα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Φρίντριχ Νίτσε, ο μοναχικός

«Σιχαίνομαι ν’ ακολουθώ, σιχαίνομαι και να καθοδηγώ.
Να υπακούω; Όχι! Και να κυβερνώ; Ούτε και τούτο!
Όποιος δεν φοβάται τον εαυτό του, φόβο δεν προκαλεί.
Και μόνον όποιος φόβο προκαλεί, μπορεί να οδηγήσει άλλους. Σιχαίνομαι ακόμα και να καθοδηγώ τον εαυτό μου!
Μ’ αρέσει, όπως στα ζώα του δάσους και της θάλασσας, να χάνομαι για λίγο.


Nα κάθομαι ανακούρκουδα σε μια ερημιά
και να στοχάζομαι,
να ξαναφέρνω πάλι πίσω τον εαυτό μου από μακριά,
πλανεύοντάς τον για να γυρίσει ξανά σ’ εμένα.»
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Στα μόνα πράγματα που πρέπει κανείς να ξοδεύει λεφτά είναι σε φαγητό, ένδυση, στέγαση και σε οτι άλλο αποτελεί "όπλο" για αυτόν για να αντιμετωπίσει...την καθημερινότητα.
 

Guest 671981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελπίζω αυτή τη χρόνια να δώσω λίγη από την αγάπη που δίνω στους άλλους και στον εαυτό μου.🌹
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
101,5 κιλά, βάρεσε πλατό εδω και δυο βδομάδες

Αυτη τη βδομάδα ας παίξουμε λίγο διαφορετικά, θα τα σπάσω προς τα κατω τα 100.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Των Φώτων σήμερα.
Όχι, δεν πιστεύω.
Αλλά βρίσκω αφορμές για ευχές.
Εύχομαι σε όλους μας φώτιση :)
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Οι άνθρωποι πληγώνουν, αδικούν, ζηλεύουν, παιδεύουν.

Το ξέρω, γιατί είμαι κι εγώ άνθρωπος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Να λες αυτά που πραγματικά πιστεύεις. Μόνο έτσι θα υπάρχει πιθανότητα να σε πιστέψουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top