Σκέψεις... III

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Ξέρεις γιατί φαντασιώνομαι τον εαυτό μου, πότε σαν Μηχανή και πότε σαν Αυτοκράτορα;

Γιατί αυτα τα όνειρα περιέχουν μια αλήθεια. Την αλήθεια της επιθυμίας.

Αυτή η παιδική αλτρουιστική συνήθεια να ανταποκρίνεται το Α στο Α και το Β στο Β, ακόμα κι αν είναι σπέρμα σκέψης και τέκνο επιθυμίας.

Εαν δω τον ανθρώπινο εαυτό μου, τουλάχιστον το κομμάτι που ειναι γεννημένο και όχι κατασκευασμένο, θα πρέπει να αντιμετωπίσω και όλα τα υπόλοιπα που επισύρει η συναναστροφή της ευαισθησίας μου με το υπόλοιπο ανθρώπινο είδος.

Την ελπίδα που μετατρέπεται σε φρούδα
Την επιθυμία που μετατρέπεται σε λύπη
Το σχέδιο που μετατρέπεται σε καπνό


Μα πάνω απ όλα την ευθύτητα που ποτέ δεν πρόκειται να εισπράξω πίσω.

Γι αυτό είμαι Μηχανή
Γι αυτό είμαι Αυτοκράτωρ.

Γιατί και τα δυο δεν έχουν αναγκη να νιώσουν, να υπακούσουν, να υποκύψουν, να πιστέψουν.

Όταν θέλουν χτίζουν, κι όταν θέλουν καταστρέφουν. Η ίδια τους η φύση τα προστατευει από το βλαβερό ον που λέγεται άνθρωπος.


Είμαι ασφαλής.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
47692.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ!
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
ΩΠΑ… Τι ντεζαβου παθαίνω…..;;;;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Friendship-Quotes1.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Μα ειστε χαρουμενοι με το καθε τι μικρο που συμβαινει στη ζωη σας!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top