Σκέψεις... II

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.


:'(
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πριν λίγο είδα ένα αρκετά περίεργο όνειρο. Ήμουν στο αυτόκινητο μαζί με ένα φίλο μου και οδηγούσα ενώ ήτανε βράδυ. Σε κάποια στιγμή το αυτοκίνητο άρχισε να πηγαίνει αριστερά και δεξιά και δυσκολευομουνα να το κρατήσω ευθεία. Μετά σβήσανε εντελώς τα φώτα του δρόμου αλλά και τα φώτα του αυτοκινήτου και σε όποια σκαλα και να τα έβαζα το σκοτάδι πίσσα μπροστά. Προσπαθώ να πατήσω φρένο για να σταματήσω και να μην μπορώ γιατί τα πόδια μου δεν φτάνουν τα πεντάλ ενώ είμαι σαν δεμένος στην θέση και δεν μπορώ να κουνηθω. Φωνάζω στον άλλο να με βοηθήσει να σταματήσω το αμάξι αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μετά για κάποιο λόγο η κάμερα από την οποία βλέπω το ολο έργο φεύγει από πρώτο πρόσωπο και κολλάει στο μπροστινο καπό, δηλαδή βλέπω τον εαυτό μου να οδηγα αλλά όχι το δρόμο μπροστά ενώ όμως ακόμη οδηγώ, δηλαδή ελέγχω το σώμα μου. Σε μια στροφή το αμάξι βγαίνει από το δρόμο γιατί δε βλέπω που πάω και πέφτω σε μια λίμνη και μετά πέφτει κι αυτό από πάνω και αρχίσω να βυθιζομαι. Κι εκεί ξύπνησα. Έχουμε κανεναν όνειροκριτη;
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Πριν λίγο είδα ένα αρκετά περίεργο όνειρο. Ήμουν στο αυτόκινητο μαζί με ένα φίλο μου και οδηγούσα ενώ ήτανε βράδυ. Σε κάποια στιγμή το αυτοκίνητο άρχισε να πηγαίνει αριστερά και δεξιά και δυσκολευομουνα να το κρατήσω ευθεία. Μετά σβήσανε εντελώς τα φώτα του δρόμου αλλά και τα φώτα του αυτοκινήτου και σε όποια σκαλα και να τα έβαζα το σκοτάδι πίσσα μπροστά. Προσπαθώ να πατήσω φρένο για να σταματήσω και να μην μπορώ γιατί τα πόδια μου δεν φτάνουν τα πεντάλ ενώ είμαι σαν δεμένος στην θέση και δεν μπορώ να κουνηθω. Φωνάζω στον άλλο να με βοηθήσει να σταματήσω το αμάξι αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μετά για κάποιο λόγο η κάμερα από την οποία βλέπω το ολο έργο φεύγει από πρώτο πρόσωπο και κολλάει στο μπροστινο καπό, δηλαδή βλέπω τον εαυτό μου να οδηγα αλλά όχι το δρόμο μπροστά ενώ όμως ακόμη οδηγώ, δηλαδή ελέγχω το σώμα μου. Σε μια στροφή το αμάξι βγαίνει από το δρόμο γιατί δε βλέπω που πάω και πέφτω σε μια λίμνη και μετά πέφτει κι αυτό από πάνω και αρχίσω να βυθιζομαι. Κι εκεί ξύπνησα. Έχουμε κανεναν όνειροκριτη;
Γενικά τα όνειρα στα οποία δεν έχουμε έλεγχο αυτών που κάνουμε, νιώθουμε ανήμποροι να κουνηθούμε, βυθιζόμαστε στο νερό ενώ δε θέλουμε και λοιπά, είναι σημάδι ότι βρισκόμαστε σε πραγματικές καταστάσεις αγχωτικές από τις οποίες δυσκολευόμαστε να ξεφύγουμε και για τις οποίες δεν έχουμε βρει τη διέξοδο ή τη λύση ενός προβλήματος. Βλέπω πολλά παρόμοια όνειρα από μικρή, που έχω διαβάσει 40 ονειροκρίτες, πιστεύω πως η ουσία είναι αυτή.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
“Οταν ήμουν μικρός μου άρεσε πολύ το τσίρκο, και στο τσίρκο μου άρεσαν πιο πολύ τα ζώα. Μου έκανε τρομερή εντύπωση ο ελέφαντας που, όπως έμαθα αργότερα, είναι το αγαπημένο ζώο όλων των παιδιών. Στην παράσταση, το θεόρατο ζώο έκανε επίδειξη του τεράστιου βάρους του, του όγκου και της δύναμής του…
Όμως, μετά την παράσταση και λίγο προτού επιστρέψει στη σκηνή, ο ελέφαντας στεκόταν δεμένος συνεχώς σ΄ ένα μικρό ξύλο μπηγμένο στο έδαφος. Μιά αλυσίδα κρατούσε φυλακισμένα τα πόδια του.
Ωστόσο, το ξύλο ήταν ήταν αληθινα μικροσκοπικό κι έμπαινε σε ελάχιστο βάθος μέσα στο έδαφος. Μολονότι η αλυσίδα ήταν χοντρή και ισχυρή, μου φαινόταν ολοφάνερο ότι ένα ζώο που μπορούσε να ξεριζώνει δεντρα με τη δύναμη του, θα μπορούσε εύκολα να λυθεί και να φύγει.
Το θεωρούσα αληθινό μυστήριο.Μα τι τον κρατάει;Γιατί δεν το σκάει;
Όταν ήμουν πέντε ή έξι ετών ετών πίστευα ακόμα στη σοφία των μεγάλων. Ρώτησα τότε κάποιον δάσκαλο ,τον πατέρα μου ή ένα θείο μου, για το μυστήριο του ελέφαντα. Κάποιος μου εξηγησε ότι ο ελέφαντας είναι δαμασμένος.
Έκανα τότε την προφανή ερώτηση: “Κι αφού είναι δαμασμένος, γιατί τον αλυσοδένουν;”
Δε θυμάμαι να πήρα κάποια ικανοποιητική απάντηση. Με τον καιρό, ξέχασα το μυστήριο του ελέφαντα με το παλούκι, και το θυμόμουν μόνο όταν βρισκόμουν με κάποιους που είχαν αναρωτηθεί κάποτε πάνω στο ίδιο θέμα.
Πριν από μερικά χρόνια ανακάλυψα-ευτυχώς για μένα- ότι κάποιος είχε αρκετή σοφία ώστε ν΄ ανακαλύψει την απάντηση.
Ο ελέφαντας του τσίρκου δεν το σκάει γιατί τον έδεναν σ΄ένα παρόμοιο παλούκι από τότε που ήταν πολύ, πολύ μικρός.
Έκλεισα τα μάτια και φανάσθηκα τον νεογέννητο ανυπεράσπιστο ελέφαντα δεμένο στο παλούκι. Είμαι βέβαιος ότι τότε το ελεφαντάκι είχε σπρώξει, τραβήξει και ιδρώσει πασχίζοντας να λευτερωθεί. Μα, παρ΄ όλες τις προσπάθειές του, δεν τα είχε καταφερει, γιατί το παλούκι ήταν πολύ γερό για τις δυνάμεις του.
Φαντάσθηκα ότι θα κοιμόταν εξαντλημένο και την επόμενη μέρα θα προσπαθούσε ξανά, και τη μεθεπόμενη το ίδιο… Ώσπου μια μέρα, μια φρικτή μέρα για την ιστορία του, το ζώο θα παραδεχόταν την αδυναμία του και θα υποτασσόταν στη μοίρα του.
Αυτος ο πανίσχυρος και θεόρατος ελέφαντας που βλέπουμε στο τσίρκο δεν το σκάει γιατί νομίζει ότι δεν μπορεί, ο δυστυχής.
Η ανάμνηση της αδυναμίας που ένιωσε λίγο μετά τη γέννησή του ειναι χαραγμένη στη μνήμη του.
Και το χειρότερο είναι ότι ποτέ δεν αμφισβήτησε σοβαρά αυτή την ανάμνηση.
Ποτέ μα ποτέ δεν ξαναπροσπάθησε να δοκιμάσει τις δυνάμεις του…
———————————————————————————————————————–
Όλοι είμαστε λίγο- πολύ σαν τον τον ελέφανα του τσίρκου. Περιδιαβαίνουμε τον κόσμο δεμένοι σε εκατοντάδες παλούκια που μας στερούν την ελευθερία.
Ζούμε πιστεύοντας ότι “δεν μπορούμε” να κάνουμε ενα σωρό πράγματα , απλώς επειδή μια φορά, πριν από πολύ καιρό, όταν είμαστε μικροί, προσπαθήσαμε και και δεν τα καταφεραμε.
Πάθαμε τότε το ίδιο με τον ελέφαντα. Χαράξαμε στη μνήμη μας αυτό το μήνυμα: “Δεν μπορώ, δεν μπορώ και ποτέ δε θα μπορέσω.”
“Αυτό σου συμβαίνει. Ζεις μέσα στα όρια της ανάμνησης ενός που δεν υπάρχει πια, εκείνου που δεν τα κατάφερε.
Ο μοναδικός τρόπος να μάθεις εάν μπορείς, είναι να προσπαθήσεις πάλι με όλη σου την ψυχή…! “
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
30 συμβουλές ζωής που έδωσε ο Jorge Bucay στην κόρη του

1. Να χαίρεσαι τον έρωτα

2. Να έχεις εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σου

3. Να αντιμετωπίζεις τους φόβους σου

4. Να ενθουσιάζεσαι με τη ζωή

5. Να ζητάς βοήθεια όταν τη χρειάζεσαι

6. Να επιτρέπεις να σε παρηγορούν όταν πονάς

7. Να παίρνεις τις δικές σου αποφάσεις

8. Να υπερασπίζεσαι τις επιλογές σου

9. Να είσαι φίλη του εαυτού σου

10. Να μη φοβάσαι μήπως γελοιοποιηθείς

11. Να ξέρεις πως αξίζεις να σ΄ αγαπάνε

12. Να μιλάς στους άλλους τρυφερά

13. Να λες κάτι ή να σωπαίνεις ανάλογα με το τι κρίνεις για σένα σωστό

14. Να αποκτάς φήμη για τα κατορθώματά σου

15. Να αγαπάς και να φροντίζεις το κοριτσάκι που έχεις μέσα σου

16. Να μην εξαρτάσαι από την επιδοκιμασία των άλλων

17. Να μην επωμίζεσαι τις ευθύνες όλων

18. Να συνειδητοποιείς τα συναισθήματά σου και να πράττεις ανάλογα

19. Να μην κυνηγάς το χειροκρότημα αλλά τη δική σου ικανοποίηση από το γεγονός

20. Να δίνεις επειδή το θέλεις και ποτέ επειδή το νομίζεις υποχρέωσή σου

21. Να απαιτείς να σε πληρώνουν όπως πρέπει για τη δουλειά σου

22. Να δέχεσαι τους περιορισμούς και την αδυναμία σου χωρίς θυμό

23. Να μην επιβάλλεις τα κριτήριά σου ούτε να επιτρέπεις να σου επιβάλλουν οι άλλοι τα δικά τους

24. Να λες «ναι» μονάχα όταν το θέλεις και να λες «όχι» χωρίς ενοχές

25. Να ζεις το σήμερα και να μην έχεις μεγάλες προσδοκίες

26. Να ρισκάρεις περισσότερο

27. Να δέχεσαι την αλλαγή και ν’ αναθεωρείς τις πεποιθήσεις σου

28. Να φέρεσαι και να απαιτείς να σου φέρονται με σεβασμό

29. Να σχεδιάζεις το μέλλον αλλά να ζεις το παρόν

30. Να μη θεοποιείς κανέναν, και ακόμη περισσότερο εμένα
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1590156059671.png


"She made you decent and in return you made her so happy"

Επειδή κάπου-κάπου πρέπει να ικανοποιούμε το έφηβο κοριτσάκι που κρύβεται μέσα μας!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.
Top