Σκέψεις... II

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Χρυσοχερα, εύγε !

Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχεις την εγκράτεια να μη φας όλο το σκεύος σε μια μέρα... :laugh:


σε αλμυρο, σε φαγητο τελως παντων θελω εγκρατεια ναι μπορω να τρωω μεχρι να πεθανω
σε γλυκο οχι μετα απο ενα σημειο δεν μπορω να φαω αλλο μου τα σκαν οι παρενεργειες της ζαχαρης (εκτος και αν μιλαμε για παγωτο, εκει nothing can stop me)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μπορείς και συ! Ξεκίνα μ' αυτήν την αηδία. :rofl:



Μετά απ' αυτό δεν θα σου ξαναζητήσουν.

Έχω φτιάξει brownie με αυτόν τον τρόπο και βγήκε ΤΈΛΕΙΟ!!

Btw, όσο καλή μαγείρισσα είμαι, άλλο τόσο σκράπας είμαι στη ζαχαροπλαστική, οπότε είχα ενθουσιαστεί πολύ με το mug brownie, μην το κοροϊδεύεις ._.

ΥΓ: Τόσο σκράπας που έχω καταφέρει να κάνω κεφάλι με τρουφάκια μου. Κάτι πήγε πολύ λάθος με το κονιάκ μάλλον.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
weeeell οχι κανω παρεα με ελαχιστα ατομα και με ξερουν πολυ καλα δεν με τραβανε σε παρτι και ιστοριες και θενκ γκοντ ουτε εκεινοι τα πολυ αντεχουν αυτα (βρηκε ο γιουφτος τη γενια του φαση)
εκτιμω τα movie marathons αναλογα τις ταινιες (π.χ. λοτρ αξια ή ολες τις ταινιες της ντισνευ)
αλλα εκτιμω παρα πολυ και το me time που θελω να τον περναω σαπιζοντας by myself οριτζιναλ σαπισμα και το εκτιμω καμια φορα λιγο παραπανω απ οσο πρεπει οποτε αμα βρω τροπο να κατσω σπιτι να σαπισω αρπαζω την ευκαιρια, αυτη ειμαι τι να κανω ,δεν ειναι καν lie δεν πειθω κανεναν ολοι ξερουν ποσο σαπας ειμαι :P


ακουγεται αθλιο αλλα δεν εχω διπλωμα ειμαι σειφ με αυτα το εχω παιξει εξυπνα
πλας τα γλυκα σπιτι τα φτιαχνω εγω κατα κυριο λογο σπανια περνουμε απ εξω, βασικα γλυκα απ εξω συνηθως εχουμε μονο οταν μας φερνουν σε γιορτες και τετοια

Εγώ μετά τη μία ταινία, κουράζομαι. Και υπόψιν, είμαι και εγώ σινεφίλ, χε. Απλά τις ευχαριστιέμαι περισσότερο, έτσι. btw ακούω τώρα αυτό, ενώ διαβάζω



Εγώ είμαι σε "me time" συνέχεια και 1 μήνα μπορώ να είμαι κλεισμένος (βάζοντας τρέξιμο ή gym στο πρόγραμμα βέβαια), θα έχω πάντα πράγματα να κάνω κλεισμένος στο σπίτι και υπόψιν δεν εννοώ μόνο να το λιώνω σε ταινίες και games. Ωστόσο, υπάρχουν ορισμένα πράγματα που και κάθε μέρα θα μπορούσα να κάνω, εκτός σπιτιού με τα παιδιά, όπως παιχνίδια και αθλητισμό, σινεμά-ταινίες κ.λ.π.

Αλλά για κλαμπς και άλλες δραστηριότητες που δεν μου αρέσουν, όσες φορές έχω προσπαθήσει να κάνω υποχώρηση για χατίρι της παρέας, δεν μπόρεσα να διασκεδάσω.

Χρυσοχερα, εύγε !

Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχεις την εγκράτεια να μη φας όλο το σκεύος σε μια μέρα... :laugh:


Μάθε και εσύ αν δεν ξέρεις ήδη, είναι big (huge βασικά) plus για μια κοπέλα να ξέρει να μαγειρεύει (και να το κάνει κιόλας καμιά φορά)!
Εύχομαι, η πρώτη σκέψη σου όταν το διάβασες να μην ήταν του στυλ "και εμάς μας αρέσουν και τα εκτιμάμε, γιατί να μην μάθετε και εσείς?". Εννοείται αυτό, απλά για εσάς λέω τώρα. Πάντως εμένα μου αρέσει να πειραματίζομαι καμιά φορά με μαγειρικές. Αν και σαν φοιτητής, για να τελειώνω, τα κάνω όλα νερόβραστα και άγευστα. Ούτε αλάτι ούτε τίποτα. Δεν θα έχει νόημα, πάλι αδιάφορο θα είναι.
also, εγώ τα τελειώνω όλα, γλυκά και μη σε μια μέρα. Αν υπάρχει φαί στο σπίτι, δύσκολα να μην το τελειώσω (και μιλάω για μεγάλες ποσότητες), εκτός αν προσέχω εκείνες τις ημέρες.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
σε αλμυρο, σε φαγητο τελως παντων θελω εγκρατεια ναι μπορω να τρωω μεχρι να πεθανω
σε γλυκο οχι μετα απο ενα σημειο δεν μπορω να φαω αλλο μου τα σκαν οι παρενεργειες της ζαχαρης (εκτος και αν μιλαμε για παγωτο, εκει nothing can stop me)

Εγώ κοίτα να δεις τι παθαίνω. Όταν τρώω αλμυρό, μετά θέλω να γλυκαθω λιγάκι. Αλλά μόλις φάω γλυκό, νιώθω να με βαραίνει η ζάχαρη όπως λες κι εσύ, οπότε θέλω να τσιμπήσω κάτι αλμυρό. Φαύλος κύκλος...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μάθε και εσύ αν δεν ξέρεις ήδη, είναι big (huge βασικά) plus για μια κοπέλα να ξέρει να μαγειρεύει (και να το κάνει κιόλας καμιά φορά)!
Εύχομαι, η πρώτη σκέψη σου όταν το διάβασες να μην ήταν του στυλ "και εμάς μας αρέσουν και τα εκτιμάμε, γιατί να μην μάθετε και εσείς?". Εννοείται αυτό, απλά για εσάς λέω τώρα. Πάντως εμένα μου αρέσει να πειραματίζομαι καμιά φορά με μαγειρικές. Αν και σαν φοιτητής, για να τελειώνω, τα κάνω όλα νερόβραστα και άγευστα. Ούτε αλάτι ούτε τίποτα. Δεν θα έχει νόημα, πάλι αδιάφορο θα είναι.

also, εγώ τα τελειώνω όλα, γλυκά και μη σε μια μέρα. Αν υπάρχει φαί στο σπίτι, δύσκολα να μην το τελειώσω (και μιλάω για μεγάλες ποσότητες), εκτός αν προσέχω εκείνες τις ημέρες.

Στη μαγειρική είμαι εξαιρετική, φτιάχνω τα πάντα. Παστίτσιο, λαχανοντολμαδες, χωριάτικες πίτες (και το φύλλο), όλα τέλεια.

Στη ζαχαροπλαστική δεν ξέρω τι πάει λάθος... Τα τρουφακια ήταν σαν σφηνάκια κονιάκ, το μωσαϊκό βγήκε φλατ αντί για κορμός και με λίγα λόγια το μόνο γλυκό που πετυχαίνω είναι καραμελωμένα μήλα στο τηγάνι. :rofl:

Edit: Εμένα δε μ'αρέσει να μου μαγειρεύει ο άντρας, είμαι πολύ παραδοσιακή. Θέλω να επισκευάζει τα χαλασμένα αντικείμενα και να σκοτώνει τα ζουζούνια.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Εγώ κοίτα να δεις τι παθαίνω. Όταν τρώω αλμυρό, μετά θέλω να γλυκαθω λιγάκι. Αλλά μόλις φάω γλυκό, νιώθω να με βαραίνει η ζάχαρη όπως λες κι εσύ, οπότε θέλω να τσιμπήσω κάτι αλμυρό. Φαύλος κύκλος...

χαχαχαχ ισχυει αλλα αυτο συνηθως νομιζω συμβαινει κατα κυριο λογο οταν τρως κατι πολυ γλυκο και κατι πολυ αλμυρο αντιστοιχα
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Στη μαγειρική είμαι εξαιρετική, φτιάχνω τα πάντα. Παστίτσιο, λαχανοντολμαδες, χωριάτικες πίτες (και το φύλλο), όλα τέλεια.

Στη ζαχαροπλαστική δεν ξέρω τι πάει λάθος... Τα τρουφακια ήταν σαν σφηνάκια κονιάκ, το μωσαϊκό βγήκε φλατ αντί για κορμός και με λίγα λόγια το μόνο γλυκό που πετυχαίνω είναι καραμελωμένα μήλα στο τηγάνι. :rofl:


Κάνεις λαχανοντολμάδες και χωριάτικες πίτες? Και λαχανοντολμάδες? Το παστίτσιο δεν μου αρέσει... Αλλά και λαχανοντολμάδες?! Το ψήνεις σε μερικά χρόνια καμιά κατάσταση? Σε κανά 2-3 χρονάκια.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κάνεις λαχανοντολμάδες και χωριάτικες πίτες? Και λαχανοντολμάδες? Το παστίτσιο δεν μου αρέσει... Αλλά και λαχανοντολμάδες?! Το ψήνεις σε μερικά χρόνια καμιά κατάσταση? Σε κανά 2-3 χρονάκια.

Αν μαστορεύεις και σκοτώνεις ζουζούνια, θα το σκεφτώ σοβαρά. Θες μήπως να στείλω κανά τάπερ; :lol:

ΥΓ: Τι εννοείς δε σ αρέσει το παστίτσιο;!;!
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Btw, όσο καλή μαγείρισσα είμαι, άλλο τόσο σκράπας είμαι στη ζαχαροπλαστική, οπότε είχα ενθουσιαστεί πολύ με το mug brownie, μην το κοροϊδεύεις ._.

ΥΓ: Τόσο σκράπας που έχω καταφέρει να κάνω κεφάλι με τρουφάκια μου. Κάτι πήγε πολύ λάθος με το κονιάκ μάλλον.

Το αν βγήκαν καλά τα τρουφάκια το κρίενις από τη γεύση, αν καταλαβαίνεις κάτι άλλο πέρα από κονιάκ δλδ, γτ μπορεί να μεθάς εύκολα απλά. Ούτε εγώ έχω κάνει πολλά γλυκά, μόνο κορμούς και κέικ και βασικά τα κέικ δε μου βγαίνουνε πολύ αφράτα. α και μπισκότα.

σε αλμυρο, σε φαγητο τελως παντων θελω εγκρατεια ναι μπορω να τρωω μεχρι να πεθανω

Πρόσφατα έκανα σπανακόπιτα με σπιτικό φύλλο και δυσκολεύτηκα πολύ να μη φάω τη μισή όπως ήταν. Γουρούνιασμα. :(
Εγώ κοίτα να δεις τι παθαίνω. Όταν τρώω αλμυρό, μετά θέλω να γλυκαθω λιγάκι. Αλλά μόλις φάω γλυκό, νιώθω να με βαραίνει η ζάχαρη όπως λες κι εσύ, οπότε θέλω να τσιμπήσω κάτι αλμυρό. Φαύλος κύκλος...


Νομίζω η ορίτζιναλ βέρσιον του monte cristo sandwich έχει τυρί-ζαμπόν-μαρμελάδα φράουλα. Μετά νομίζω απ' έξω μπαίνει σε μίγμα με ζάχαρη και αυγό. Κόλαση.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αν μαστορεύεις και σκοτώνεις ζουζούνια, θα το σκεφτώ σοβαρά. Θες μήπως να στείλω κανά τάπερ; :lol:

ΥΓ: Τι εννοείς δε σ αρέσει το παστίτσιο;!;!


Δεν μαστορεύω ιδιαίτερα :/
Αλλά είμαι από αυτούς που θα προσπαθήσουν να μαστορέψουν, αν έχουν ίντερνετ να το googlarουν λολ. Οπότε διάθεση υπάρχει, ίντερνετ να υπάρχει κιόλας και θα είμαστε καλά. Ζουζούνια σκοτώνω, don't worry. Βέβαια αν με αιφνιδιάσει καμιά κατσαρίδα, τα πρώτα 5 ms δικαιολογούνται, έτσι? Δεν αιφνιδιάζεστε μόνο εσείς, χε.

Αλλά ναι, I am solid.
Btw, το λες για πλάκα, αλλά αν έστελνες κανένα τάπερ με λαχανοντολμάδες θα το εκτιμούσα λολ. Θα σου πληρώσω το έξοδα, στείλε το iban σου.

Ναι, δεν μου αρέσει. Με μπουκώνει και δεν το βρίσκω γευστικό, σόρρυ. Παραδόξως ούτε ο μουσακάς μου αρέσει ιδιαίτερα (τα παππουτσάκια μου αρέσουν βέβαια). Αλλά, τα τρώω όλα χωρίς παράπονα, εδώ τρώω νερόβραστες, ανάλατες φακές, στα άλλα θα κολλήσουμε?

Όπως λένε μερικά memes για στρατό, λέσχες κ.λ.π. για τους τύπους φαντάρων ή φοιτητών στο φαί, εγώ είμαι αυτός που λέει "τι γκρινιάζετε, μια χαρά είναι το φαί". Με ελάχιστες εξαιρέσεις!
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Αν μαστορεύεις και σκοτώνεις ζουζούνια, θα το σκεφτώ σοβαρά. Θες μήπως να στείλω κανά τάπερ; :lol:

ΥΓ: Τι εννοείς δε σ αρέσει το παστίτσιο;!;!
ειναι λιγο overrated το παστιτσιο tbh
Το αν βγήκαν καλά τα τρουφάκια το κρίενις από τη γεύση, αν καταλαβαίνεις κάτι άλλο πέρα από κονιάκ δλδ, γτ μπορεί να μεθάς εύκολα απλά. Ούτε εγώ έχω κάνει πολλά γλυκά, μόνο κορμούς και κέικ και βασικά τα κέικ δε μου βγαίνουνε πολύ αφράτα. α και μπισκότα.



Πρόσφατα έκανα σπανακόπιτα με σπιτικό φύλλο και δυσκολεύτηκα πολύ να μη φάω τη μισή όπως ήταν. Γουρούνιασμα. :(
ποια μιση αν δεν σε σταματανε οι φωνες της συνειδησης σου και ολο το ταψι τρωγεται ευκολα

για τα κεικ παιζει να μην σου βγαινουν αφρατα αν κατι πηγαινει λαθος με το χτυπημα στο βουτυρο με ζαχαρη γιατι εκει ειναι που εισαγεται ο αερας και βοηθαει να βγει φουσκωτο το κεικ
ή αν δεν βαζεις τα αυγα σταδιακα ενα ενα, μπεικιν υποθετω βαζεις σιγουρα
και υπαρχει και η περιπτωση να μην ειναι αρκετα ζεστος ο φουρνος οταν βαλεις το κεικ να ψηθει και να σου γινει μαλακια
αυτα δεν εχω αλλα σεναρια

εεεδιτ εχω κ αλλο ενα σεναριο
αν βαζεις πρωτα αυγα με ζαχαρη και μετα το βουτυρο παιζει να σου χαλαει το μειγμα αν το βουτυρο ειναι κρυο

αυτα I rest my case
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για τα κεικ παιζει να μην σου βγαινουν αφρατα αν κατι πηγαινει λαθος με το χτυπημα στο βουτυρο με ζαχαρη γιατι εκει ειναι που εισαγεται ο αερας και βοηθαει να βγει φουσκωτο το κεικ

Τα χτυπάω δυνατά με φουλ μαλακό βούτυρο. Νομίζω το πρόβλημα είναι όταν βάζω το αλεύρι που το χτυπάω παραπάνω απ' όσο πρέπει με τη μαρίζ. 'Ολα τα άλλα τα κάνω. Ζάχαρη όμως βάζω κανονική. Μήπως η άχνη αφρατεύει καλύτερα;
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τα χτυπάω δυνατά με φουλ μαλακό βούτυρο. Νομίζω το πρόβλημα είναι όταν βάζω το αλεύρι που το χτυπάω παραπάνω απ' όσο πρέπει με τη μαρίζ. 'Ολα τα άλλα τα κάνω. Ζάχαρη όμως βάζω κανονική. Μήπως η άχνη αφρατεύει καλύτερα;


Μήπως κατά το ψήσιμο ανοίγεις το φούρνο συχνά;
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Τα χτυπάω δυνατά με φουλ μαλακό βούτυρο. Νομίζω το πρόβλημα είναι όταν βάζω το αλεύρι που το χτυπάω παραπάνω απ' όσο πρέπει με τη μαρίζ. 'Ολα τα άλλα τα κάνω. Ζάχαρη όμως βάζω κανονική. Μήπως η άχνη αφρατεύει καλύτερα;


γενικα καλο ειναι να μην χτυπας το μειγμα παρα πολυ ο,τι ζαχαρη και αν χρησιμοποιησεις και μαλλον αυτο ειναι το προβλημα σου γιατι αν παραδουλευτει το μειγμα δεν θα εχει καλο αποτελεσμα οπως και αν δεν το χτυπησεις οση ωρα πρεπει
η αχνη απορροφαται και πιο ευκολα απο την κρυσταλλικη οποτε ισως εχεις χειροτερο θεμα αν την χτυπας παρα πολυ ωρα και να καταληξεις να βλεπεις το κεικ να λιωνει σαν μπισκοτο στο φουρνο
γενικα η αχνη κανει τις υφες πιο μαλακες, εγω την προτιμω σε μπισκοτα που δεν τα θελω τοσο τραγανα, τα θελω πιο πολυ cookies φαση
και στο κεικ θα εχει καλο αποτελεσμα αν το θες πιο μαλακο (με αλλη δοσολογια), αν θες πιο σταθερη υφη τοτε καλυτερα κρυσταλλικη
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γενικα καλο ειναι να μην χτυπας το μειγμα παρα πολυ ο,τι ζαχαρη και αν χρησιμοποιησεις και μαλλον αυτο ειναι το προβλημα σου γιατι αν παραδουλευτει το μειγμα δεν θα εχει καλο αποτελεσμα οπως και αν δεν το χτυπησεις οση ωρα πρεπει


Εννοώ στην αρχή το βούτυρο με τη ζάχαρη που το χτυπάω σε μέτρια προς δυνατή ταχύτητα για 5-6 λεπτά. Μετά όταν βάζω το αλεύρι προσπαθώ να ανακατεύω λίγο με πλαστική σπάτουλα, όχι το μίξερ. Θα ξαναφτιάξω σύντομα να δω αν θα βρω άκρη. :(
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ τα έντομα τα πιάνω και τα βγάζω έξω από το σπίτι να πεθάνουν σωστά στη φύση οπότε το ταπερ με τους λαχανοντολμάδες να ρθει απο δω
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Παιδιά καλά όλα αυτά, αλλά το αυγολέμονο δε θα χαλάσει κατά τη μεταφορά; Επίσης, μήπως να ανοίξω καμιά μπιζνα με λαχανοντολμαδες κονσέρβα; Τι φάση; :laugh:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παιδιά καλά όλα αυτά, αλλά το αυγολέμονο δε θα χαλάσει κατά τη μεταφορά; Επίσης, μήπως να ανοίξω καμιά μπιζνα με λαχανοντολμαδες κονσέρβα; Τι φάση; :laugh:


Ε πόσο να πάρει? Μια μέρα? "Είναι" και χειμώνας, άρα όλα κομπλέ. Όρεξη να έχεις. Χριστούγεννα έρχονται, σκέψου το σαν συμβολική κίνηση.

Και btw πρώτος το ζήτησα, just saying χε
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.
Top