Σκέψεις... I

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Ότι διψάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
θέλω διακοπες εδώ και τώρα!!!!!:adv::adv::adv::pilot::pilot::pilot::xalara::xalara::xalara:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
πως να ξεφορτοθώ ενα παιδί στο facebook που δεν το αντέχω!!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Η αλλόκοτη αγέλη των προϊστορικών θηλαστικών παραμένει ενωμένη, ενώ η Έλλη το μαμούθ περιμένει μωρό και ο Μάνυ καρτερά το χαρμόσυνο γεγονός με τη γραφική υπερβολική ανυπομονησία του κλασικού χαζομπαμπά. Μέσα στην οικογενειακή αυτή ατμόσφαιρα αναπτύσσονται τάσεις διάσπασης, αφού ο Ντιέγκο ο μαχαιρόδοντας νιώθει πως του λείπει η περιπέτεια και πως η οικογενειακή ζωή δεν του ταιριάζει κι αποφασίζει να φύγει, με την υπαρξιακή αγωνία σαραντάρη που νιώθει σιγά σιγά να χάνει τη φόρμα του και πως δεν θα τον παίρνει για πολύ ακόμη. Ο Σιντ (όχι ο γνωστός στεκίτης, αν και ομολογουμένως ο εν λόγω χαρακτήρας του ταιριάζει πολύ :hehe:) ο βραδύπους αντίθετα παρασύρεται από την κατάσταση και νιώθει έτοιμος να γίνει...μητέρα, με το γνωστό ασυνάρτητο και ατσούμπαλο τρόπο σκέψης και πράξης που τον χαρακτηρίζει. :P:D


Σκέψη : Προσοχή : Ο άνεργος , πρώην μαέστρος και μέλλων μελλοθάνατος , όττο (που το να τον βλέπεις και μόνο , είναι πιο γκαντέμικο από το χάσεις το χαρτάκι με το οποίο κέρδισες το λόττο) καταζητείται .
Αμοιβή θα δοθεί , πρώτα από όλα από την εσωτερική ηρεμία που θα νιώσετε
Κυκλοφορούσε στα σοκάκια της Σαλονίκης με μια σκονισμένη καραμούζα την οποία φυσάει με την μύτη του καθώς τραγουδούσε αναρχοαυτόνομα τραγούδια του πρώην αυτονομοάναρχου συγκροτήματος του - το οποίο ήτανε τόσο άναρχο που μια μέρα διαλύθηκε επειδή ο κιθαρίστας πήγε για τσιγάρα σε ένα μακρινό περίπτερο και ο μπασίστας για κατούρημα . Ο Όττο έπαιζε ντραμς και τα ολοκαίνουργια ντραμς του (το σετ κατσαρολικών της γιαγιάς του και 2 ξυλάκια από κινέζικο) ήτανε η μεγάλη του αγάπη . Μια δεύτερη αγάπη ήτανε να γράφει στίχους , τους οποίους απήγγελνε αργά και βασανιστικά έξω από το σπίτι του , μέχρι που μετακόμισαν και οι τοπικές κουκουβάγιες . Ο δήμαρχος απελπισμένος μην χάσει τις επιχορηγήσεις από τα σπάνια είδη πανίδας που εγκατέλειπαν τρομαγμένα , κόλλησε στην μουτσούνα του Όττο μια πινακίδα που έλεγε : <<θα σταματήσω άμα μαζέψω 100 ευρώ>> και από τότε όλοι οι περαστικοί ξαναγύρισαν και αδειάζανε μπροστά του το κομπόδεμα τους που κρατούσανε για περίπτωση νοσοκομείου ή πιθανού γλεντιού στον Ρέμο . Η τοπική πανίδα πάλι δεν γύρισε ποτέ εκτός από έναν παπαγάλο , ο οποίος όμως όταν οι άνθρωποι έκπληκτοι τον ρωτούσανε <<γιατί δεν επαναλαμβάνεις τους στίχους που ακούς ;>> αυτός απαντούσε << καλά , τρελαθήκατε , δεν σας αρκεί να ακούτε μια φορά αυτά τα κουραφέξαλα>>
Ο όττο γρήγορα ολοκλήρωσε το πρώτο του σόλο σιντί , το οποίο έκανε στην σαλονίκη αξιοσημείωτες πωλήσεις , οι μεν γέροι το βάζανε στο μπαλκόνι για να αντανακλά τον ήλιο και να διώχνει περιστέρια ή δε γριές σαν σουβέρ για τις επίσημες περιστάσεις .
Αφού πέρασε από πολλές δουλειές , που δεν αναγνώρισαν το πηγαίο ταλέντο του , έγινε μαέστρος , και έκανε διεθνή καριέρα σε ιδρύματα κωφών ανά όλο τον κόσμο . Με τα λεφτά που έβγαλε , έχτισε μια βίλα για αυτόν και το χαρέμι του , χρηματοδότησε εκστρατεία κατά του ψωμιάδη , της πατουλίδου , του μπουτάρη και του απόστολου γλέτσου και αφιερώθηκε με πάθος στις 3 αδυναμίες του : στην κόρη του , στο στέκι και στην συλλογή γραμματοσήμων .
Σήμερα διανύοντας περήφανα την τέταρτη δεκαετία της ζωής του , συνεχίζει να εμπλουτίζει την ροή των θεμάτων στο φόρουμ με μεταφυσικές αγωνίες τόσο που αφήνει με τα χέρια σταυρωμένα τους θεολόγους , με υπαρξιακές αγωνίες τόσο που αφήνει με τα χέρια σταυρωμένα όλους τους τρόλερ , με πολιτικές αγωνίες τόσο που αφήνει άλαλους τους ρήτορες και με τέτοια θετική διάθεση , που αναρωτιέσαι τι αντιρυτηδική κρέμα ψωνίζει

Αν ήτανε ήρωας σε ταινία , θα ήτανε ο καπετάνιος του τιτανικού με το αξέχαστο βλέμμα (όταν έχει δηλώσει ότι θα μείνει στο καράβι) του στυλ <<όλα τελείωσαν γιατί όλα τώρα αρχίζουνε>>

Αν ήτανε χρώμα , θα ήτανε ένα σκοτεινό ουράνιο τόξο που βγαίνει πριν την βροχή για να την απειλήσει

Αν ήτανε αυτοκίνητο , θα ήτανε μια παλιά καμάρο , που όταν σταματάει στα φανάρια δίπλα στις μερσεντές , τους πέφτουνε οι καθρέφτες από την ζήλεια τους

Σήμερα καταζητείται γαι προσβολή κατά του Σιντ* και καλύτερα να παραδοθεί

*όχι εμένα , του ήρωα της ταινίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Φορ γκατζ σεικ, δεν ειπε ποτε κανεις σ'αυτο το παιδι οτι η σιωπη ειναι χρυσος; :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
θελω να κοιμηθω αλλα βαριεμαι να σηκωθω απο την καρεκλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
ναι , αλλά μιλούσε εκείνη την ώρα και δεν τον άκουσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Που σαι μωρ Κόρψω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Λιαζομαι :D
Στις οθονες σας απο αυριο mademoiselle, παω να ξαρμυριστω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
αυπνίες πάλι..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,172 μηνύματα.
Κάνε να βγει κανα καλό αποτέλεσμα αύριο!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
θελω να κοιμηθω αλλα βαριεμαι να σηκωθω απο την καρεκλα
κι εγωωωω..
η βαρεμαρα μ'έχει σκισειιιιιιιιιιι.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ότι πρέπει να συνεχίσω τον Καζαντζάκη και να βγάλω νόημα.Και να έρθει η νονά μου να μου δόσει το βιβλίο Βυζαντινής Ιστορίας:):no1::P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ότι στις 12 έχω γαλλικά.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Οτι πρεπει να φτιαξω βαλιτσα σιγα σιγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σκέφτομαι όλα όσα θέλω να κάνω, το καλοκαίρι και γενικότερα στη ζωή μου, και βλέπω πως απλά δεν έχω το χρόνο να τα κάνω.

Δεν πειράζει. Θα ''πεθάνουμε'' στη διαδικασία φαντάζομαι. Ω ναι. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Σκέφτομαι όλα όσα θέλω να κάνω, το καλοκαίρι και γενικότερα στη ζωή μου, και βλέπω πως απλά δεν έχω το χρόνο να τα κάνω.

Δεν πειράζει. Θα ''πεθάνουμε'' στη διαδικασία φαντάζομαι. Ω ναι. :xixi:
Ατο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

Με το ότι θα πεθάνουμε στη διαδικασία έχεις συμβιβαστεί πλήρως βλέπω. Μπράβο. :xixi:

Φυσικά όλη αυτή η ''απελπισία'' που με έπιασε δε μου ήρθε τυχαία. Χάρη στον Tolkien την απέκτησα. Και λέω ''χάρη σε'' και όχι ''εξαιτίας'' γιατί δεν είναι απαραίτητα κακό συναίσθημα η απελπισία για τον λιγοστό χρόνο που έχει ένας άνθρωπος. Ίσα ίσα θα έλεγα.

Όπως έχω ξαναπει, ξεκίνησα από την αρχή να διαβάζω τα έργα του, κυρίως γιατί αισθανόμουν πως με την πρώτη ανάγνωση που είχα κάνει μικρότερος δεν είχα καταλάβει απολύτως τίποτα. Όταν ένα πράγμα το δεις σοβαρότερα και το μελετήσεις βαθύτερα ανακαλύπτεις τις ''κρυφές'' προεκτάσεις του και τα ολοκληρωμένα του νοήματα. Αναλογιζόμενος λοιπόν το πόσο λίγο έχω στην ουσία καταλάβει από το έργο του, και το πόσα πολλά έχω ακόμα να μάθω τόσο γι' αυτό όσο και για άλλα πράγματα που μ' ενδιαφέρουν, κατέληξα σε αυτές τις σκέψεις. Όπως άλλωστε είχε πει και ο ίδιος, μέσα από τα βιβλία του:

''I wish life was not so short, he thought. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.''

Η ζωή πράγματι είναι μικρή, τόσο για τις γλώσσες όσο και για όλα τα πράγματα που θέλει να γνωρίζει κάποιος. Ποιός ξέρει πού θα είχε φτάσει το ο ίδιος το έργο του αν δεν πέθαινε.

Ουφ, αρκετή φιλοσοφία για τις μεσημεριανές ώρες :xixi:. Συνεχίζουμε, όπως είπα, να μαθαίνουμε για πάντα με στόχο φυσικά να μάθουμε και να ανακαλύψουμε όλα όσα θα θέλαμε. Μολονότι αυτό δε γίνεται ποτέ, μιας και πάντα ξεπηδούν νέα πράγματα και ενδιαφέροντα, συνεχίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Με το ότι θα πεθάνουμε στη διαδικασία έχεις συμβιβαστεί πλήρως βλέπω. Μπράβο. :xixi:

Φυσικά όλη αυτή η ''απελπισία'' που με έπιασε δε μου ήρθε τυχαία. Χάρη στον Tolkien την απέκτησα. Και λέω ''χάρη σε'' και όχι ''εξαιτίας'' γιατί δεν είναι απαραίτητα κακό συναίσθημα η απελπισία για τον λιγοστό χρόνο που έχει ένας άνθρωπος. Ίσα ίσα θα έλεγα.

Όπως έχω ξαναπει, ξεκίνησα από την αρχή να διαβάζω τα έργα του, κυρίως γιατί αισθανόμουν πως με την πρώτη ανάγνωση που είχα κάνει μικρότερος δεν είχα καταλάβει απολύτως τίποτα. Όταν ένα πράγμα το δεις σοβαρότερα και το μελετήσεις βαθύτερα ανακαλύπτεις τις ''κρυφές'' προεκτάσεις του και τα ολοκληρωμένα του νοήματα. Αναλογιζόμενος λοιπόν το πόσο λίγο έχω στην ουσία καταλάβει από το έργο του, και το πόσα πολλά έχω ακόμα να μάθω τόσο γι' αυτό όσο και για άλλα πράγματα που μ' ενδιαφέρουν, κατέληξα σε αυτές τις σκέψεις. Όπως άλλωστε είχε πει και ο ίδιος, μέσα από τα βιβλία του:

''I wish life was not so short, he thought. Languages take such a time, and so do all the things one wants to know about.''

Η ζωή πράγματι είναι μικρή, τόσο για τις γλώσσες όσο και για όλα τα πράγματα που θέλει να γνωρίζει κάποιος. Ποιός ξέρει πού θα είχε φτάσει το ο ίδιος το έργο του αν δεν πέθαινε.

Ουφ, αρκετή φιλοσοφία για τις μεσημεριανές ώρες :xixi:. Συνεχίζουμε, όπως είπα, να μαθαίνουμε για πάντα με στόχο φυσικά να μάθουμε και να ανακαλύψουμε όλα όσα θα θέλαμε. Μολονότι αυτό δε γίνεται ποτέ, μιας και πάντα ξεπηδούν νέα πράγματα και ενδιαφέροντα, συνεχίζουμε.
Με το in bold συμφωνούμε απόλυτα :P:P
Και με τα άλλα φυσικά :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Με το in bold συμφωνούμε απόλυτα :P:P
Και με τα άλλα φυσικά :xixi:

Εσένα, σου ξαναείπα, δε θα μου φανεί περίεργο αν και αυτή τη φορά δεν καταλάβεις τίποτα.

Πάντως μπράβο σου που ασχολείσαι. :iagree:

Και για να μην είμαστε και off, συνεχίζω να σκέφτομαι ό,τι έγραψα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top