Σκέψεις... I

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τι τελεια μερα :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και δηλαδή έτσι θα είναι ε;
Δεν μ' αρέσει. Κι ακόμα πιο πολύ δεν μ' αρέσει που αυτό το πράγμα έχει αρχίσει να μου χαλάει και την διάθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Tελικά το να φτιάχνεις βαλίτσα κάθε τρεις και λίγο είναι βαρετό... [δίκιο είχες Ηρώ...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Που να δεις πόσο βαρετό είναι το να μετακομίζεις έξι φορές σε δυόμισι χρόνια..:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
Που να δεις πόσο βαρετό είναι το να μετακομίζεις έξι φορές σε δυόμισι χρόνια..:wall:

:eek::eek::console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Άντε, ας πάμε όλοι με ήσυχες τις συνειδήσεις μας να γιορτάσουμε το Χριστούλη που θ' αναστηθεί και ν' αρχίσουμε τις ευχές για αγάπη σ' όλον τον κόσμο.

Χάος μου δεν πάει σε εσένα συγκεκριμένα το παρακάτω, απλά παίρνω αφορμή από το quote σου. Εντάξει; :)

Λοιπόν, διάβαζα το θέμα της ΚουΕ και πραγματικά δεν είχα κάτι να απαντήσω επειδή δεν ξέρω ποιο θα ήταν το καλύτερο γι αυτό το παιδί. Δεν είμαι δικαστικός, δεν είμαι γονιός, δεν είμαι κάτι ώστε να μπορώ υπεύθυνα, ως αρμόδιος, να αποφασίσω για την τύχη και τη ζωή ενός άλλου ανθρώπου. Ωστόσο στενοχωρήθηκα πολύ από την παρέμβαση τη δική σου και της κορπς, γιατί έχω σιχαθεί να την ακούω αυτή τη φράση... Τόσες πολλές φορές, σε τόσες παραλλαγές, σε τόσα διαφορετικά θέματα- και παντού κατηγορίες γι αυτά που δεν κάνουμε όλοι μας. :S
Ειλικρινά είμαι ένας άνθρωπος που δίνει τα πάντα στους άλλους, σε βάρος δικό μου και της ψυχικής μου ισορροπίας πλέον. :S Γι αυτό και τώρα, αυτή την περίοδο δεν μπορώ να αντιμετωπίσω αυτή τη φράση- γιατί δεν είμαι ένας από αυτούς που έχουν "ήσυχες τις συνειδήσεις τους", και έχω φτάσει σε τέτοιο σημείο που μου είναι αδύνατο να τη φορτώσω κι άλλο. Και το θέμα είναι ότι την έχω φορτώσει τόσο πολύ με προβλήματα των άλλων, που αγνοώ τελείως και επιδεικτικά τα δικά μου. Δηλαδή αυτό ξεπερνάει τα όρια της βλακείας (μου) :X
Δεν μπορώ να σώσω όλο τον κόσμο... Αλήθεια δεν μπορώ, παρότι πολλές φορές το χω προσπαθήσει.
Και είναι άτομα που έκαναν μεγάλο αγώνα για να με κάνουν να το πάρω αυτό απόφαση (που δεν το έχω πάρει δλδ...), γιατί σκέψου- θα κάναμε κάτι γι αυτό το παιδί. Μετά θα είχαμε ήσυχη συνείδηση; Θα μπορούσαμε να κοιμηθούμε το βράδυ; Εγώ πάντως όχι... Γιατί; Γιατί θα ήξερα πως υπάρχουν παρα πολλά άλλα παιδιά που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Και άλλα τόσα που αντιμετωπίζουν χειρότερα προβλήματα- εκείνα πάλι πώς θα σωθούν;
Άσε που αν δεν το νιώθεις, η καλή πράξη πάει στο δγιάολο*...
Οπότε πολύ σε παρακαλώ, μην χρησιμοποιείς αυτή τη φράση- μη μου φορτώνεις κι άλλες ενοχές για πράγματα που δεν μπορώ να αλλάξω μόνη μου. Δεν μπορώ να πάρω κι άλλα πάνω μου- αλήθεια στο λέω :(

Για μένα μιλάω, συγκεκριμένα, και γι αυτό που ένιωσα όταν διάβασα το ποστ σου. Σαν γροθιά, "νοιάσου παραπάνω", ενώ έχω γεμίσει ως απάνω πια...
Δεν βγάζω τον εαυτό μου τελείως απέξω- πολλές φορές κι εγώ έχω βρεθεί σε καταστάσεις που θα μπορούσα να κάνω κάτι και απλά δεν έκανα. Είτε γιατί το επέλεξα, είτε γιατί δεν άντεχα να πάρω άλλα επάνω μου. Προσπαθώ όμως να σας δώσω να καταλάβετε πόσο μπορεί να πληγώσει μια τέτοια φράση έναν άνθρωπο που προσπαθεί και κάνει πράγματα μπας και δει έστω ένα μικρό κομματάκι από την αλλαγή που επιθυμεί, στον σκατόκοσμο*... Γιατί υπάρχουν τέτοιοι, αν παρατηρήσεις λίγο πιο προσεκτικά τους βλέπεις- είναι γύρω μας :)


πς. ίσως τώρα καταλάβατε περίπου τι μου συνέβη τότε, με εκείνο το ποστ που ξέσπασα
πς2. σόρρυ για τις κακές λεξούλες*- μου βγήκαν και δεν ήθελα να τις πνίξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καλυψακι, κανεις δεν ειπε οτι μπορει να σωσει ολο τον κοσμο απ'τα προβληματα του. Δεν μπορει, δε γινεται, δε θελει στο κατω κατω να αφιερωσει τη ζωη του σ'αυτο, κατανοητο. Ωστοσο το να ιντερνετοψυχοπλακωνομαστε για καποια θεματα που μπορουμε πιθανον -στο μετρο που γινεται- να βοηθησουμε, ειναι σαν να κλαις πανω απ'το χυμενο γαλα. Σε αλλους η ιντερνετοεξομολογηση βοηθαει, νιωθουν πως κατι κανουν, πως δηλωσαν την αντιφαση τους. Αλλοι λυπουνται για ενα παιδι στην Αφρικη που πεθαινει απ'την πεινα, αλλοι γινονται "νονοι" και στελνουν καθε μηνα ενα ποσο, αλλοι πηγαινουν εκει και βοηθανε, κι αλλοι δεν ξερουν που πεφτει η Αφρικη. Επιλογη του καθενος ειναι. Αυτο που πια με ενοχλει πραγματικα, ειναι αυτη η υποκρισια στην οποια εχουμε επαναπαυτει..τη βρισκω σχεδον διαστροφικη πλεον.

Λυπαμαι αν ενιωσες οτι σου φορτωσα ευθυνες, αλλα δεν ηταν καθολου αυτος ο σκοπος μου. Και ξαναλεω, το θεμα ξεφευγει, φυσικα δεν ειναι προσωπικο ουτε για την κουε, ουτε και για οποιοδηποτε αλλο νικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
It's ok λαβ (:-*) καταλαβαίνω τι λες

Σε αλλους η ιντερνετοεξομολογηση βοηθαει, νιωθουν πως κατι κανουν, πως δηλωσαν την αντιφαση τους. Αλλοι λυπουνται για ενα παιδι στην Αφρικη που πεθαινει απ'την πεινα, αλλοι γινονται "νονοι" και στελνουν καθε μηνα ενα ποσο, αλλοι πηγαινουν εκει και βοηθανε, κι αλλοι δεν ξερουν που πεφτει η Αφρικη. Επιλογη του καθενος ειναι. Αυτο που πια με ενοχλει πραγματικα, ειναι αυτη η υποκρισια στην οποια εχουμε επαναπαυτει..τη βρισκω σχεδον διαστροφικη πλεον.

πόση όμως σημασία δίνουμε τελικώς σε εκείνους που πραγματικά κάνουν κάτι; Αυτό είναι που με στενοχωρεί εμένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αυτοι που κανουν πραγματικα κατι δεν ενδιαφερονται για το αν θα τους δωσουμε σημασια εσυ κι εγω, το κανουν για τον εαυτο τους:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτοι που κανουν πραγματικα κατι δεν ενδιαφερονται για το αν θα τους δωσουμε σημασια εσυ κι εγω, το κανουν για τον εαυτο τους:)

Φυσικά :)
Απλά σου λέω πως εμείς δεν δίνουμε σημασία σε αυτούς- και λέμε πολλές φορές "πωπω κανείς δεν κάνει τπτ" :X και εκείνοι το ακούν και νιώθουν πως με μία φράση των άλλων ό,τι και να έχουν κάνει/κάνουν αυτομάτως ακυρώνεται ή περνάει στα ψιλά γράμματα.
Κανείς δεν θέλει να κάνει κάτι, έστω κι αν δεν το κάνει για να το "δουν" οι άλλοι, επί ματαίω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
:) ---> :knife:


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Χρειαζονταν 4 1/2 ωρες?!
Φιουυυυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Χρειαζονταν 4 1/2 ωρες?!
Φιουυυυ...
Γράψτο σε C, θα σου πάρει μόλις μία ώρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Με αφορμή ένα τυχαίο περιστατικό, εξέφρασα τη θλίψη μου και την απόγνωσή μου, για τη γενικότερη κατάσταση που επικρατεί στον τομέα της πρόνοιας στη χώρα μας. Επειδή όμως το πολύ συναίσθημα βλάπτει, σκοπεύω να εξηγήσω τις αντικειμενικές αιτίες της θλίψης μου.

Η Καλυψώ έγραψε ότι δεν έχει ήσυχη τη συνειδησή της και το ξέσπασμά της με πείθει απόλυτα ότι λέει την αλήθεια. Εμένα προσωπικά, αυτό μου αρκεί και σ'ευχαριστώ.

Απορώ μόνο γιατί αυτή η συζήτηση γίνεται σε λάθος τόπικ και λάθος φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
If I never met you, I wouldn't like you. If I didn't like you, I wouldn't love you. If I didn't love you, I wouldn't miss you. But I did, I do, and I will...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Βέλαζε το κατσίκι επίμονα βραχνά.
Άνοιξα το φούρνο με θυμό τι φωνάζεις είπα
σε ακούνε οι καλεσμένοι.
Ο φούρνος σου δεν καίει, βέλαξε
κάνε κάτι αλλιώς θα μείνει νηστική
χρονιάρα μέρα η ωμότητά σας.

Έβαλα μέσα το χέρι μου. Πράγματι.
Παγωμένο το μέτωπο τα πόδια ο σβέρκος
το χορτάρι η βοσκή τα κατσάβραχα
η σφαγή.


ΚΙΚΗ ΔΗΜΟΥΛΑ (Αθήνα, 1931)

Πάσχα στο φούρνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
κατσίκια, φούρνος, πάσχα... Άντε να έρθει επιτέλους η Κυριακή να ξαναγίνω Έλληνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πίνω άρα υπάρχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Χορτάσαμε ιουδαικό φολκλόρ πάλι αυτές τις μέρες στην tv. Tί δουλειά έχει ο Σαμψών, ο Μωυσής και οι Φαραό με τα πάθη ; 'Ελεος. Αλλά τί να πεις και για τις ηθοποιάρες. Στην καλύτερη πασχαλοφολκλόρ - σπαγγέτι γουέστερν ταινία όλων των εποχών, τον Ιωάννη τον Πρόδρομο τον υποδύεται ένας τόφαλος. Στιφάδο σε ταίζανε άνθρωπέ μου στην έρημο και πάχυνες έτσι ; Κάτι τέτοια βλέπω και λέω οι ταινίες του Γκουσγκούνη είναι πραγματική πχιότητα μπροστά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Strange, αυτες οι μερες δε σου πανε!:P
Eχεις γινει κακος:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top