Σκέψεις... I

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
βρεχει,βρεχειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι....γιουπυ!!!!!!!!!!!!!!!

Καποια κανει σαν 5χρονο:P!!
Παντα ζεστη εχει στη Λαρισα, τωρα το καταλαβες Βικουλα??

καταλαβες τωρα γιατι σιχτιριζω?? 200 χιλιομετρα πιο πανω βρεχει και εδω βραζουμε!:mad:
εσυ εισαι μακρια και μας το παιζεις κουλ! :pfff: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η παιδική γλώσσα, λέει, είναι έμφυτη ή επίκτητη διαδικασία. Πως; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
οποιος βαριεται να σηκωσει χερι...(χαχαχαχ)
σηκωνω χερι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Έβρεξε :clapup: Λατρεύω αυτό τον καιρό! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
πολύ κοσμοσυρροή στις σκέψεις
όπως
πολύ γατοσυρροή σε αυτή τη φωτογραφία ....


;):P:clapup::P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
«Θα μπορούσα να σου πω αλλά μετά θα έπρεπε να σε σκοτώσω»

Η φράση αυτή μας παραπέμπει σε ταινία κατασκοπείας... Κι όμως, δεν είναι από ταινία:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η παιδική γλώσσα είναι επίκτητη διαδικασία. Η βρεφική (δηλαδή το κλάμα) είναι έμφυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου τη σπάει αυτή η κοπέλα;:redface::redface:


Είναι δυνατόν στο δικό μου να τα βλέπω όλα μακρόστενα, και εδώ να τα βλέπω στενόμακρα;;;:worry:

Φόκοοοοοοοοοοοοοοο! Άρ γιού ίν λόόβ;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
φοκο χαχαχαχαχαχαχα τελειο αβαταρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
ολο βροχη λενε αλλα τιποτα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
η παιδική γλώσσα είναι επίκτητη διαδικασία. Η βρεφική (δηλαδή το κλάμα) είναι έμφυτη.
:no:
Στην παιδική γλώσσα το λέει.
Στη γλώσσα ανήκει το κλάμα; :hmm:
Τι ορίζουμε ως γλώσσα; :hmm:

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ! :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θεοδώρα, τώρα δε ρωτάμε για Γλωσσολογία... Τώρα βλέπουμε Ελλάδα-Τουρκία...

Αλλά θα απαντήσω μιας και έχουμε ημίχρονο...

Σύμφωνα με τη γενετική θεωρία, το κλάμα του μωρού δε συνιστά γλώσσα... Όπως και τα επιφωνήματα. Θεωρούν ότι το κλάμα συνδέεται με τη ζωική μας φύση. Στο παιδί, η κατασκευή του εγκεφάλου είναι τέτοια ώστε είναι ικανή η εκμάθηση της γλώσσας (υπάρχει δηλαδή προδιάθεση) και αν το παιδί βρεθεί σε κατάλληλες συνθήκες, δηλαδή θα έρθει σε επαφή με ομιλητές, θα μάθει τη γλώσσα. Αν π.χ. μεγαλώσει στο δάσος, δε θα μπορέσει να μάθει τη γλώσσα. Άρα η γλώσσα είναι επίκτητη.

Τώρα, το τί ορίζεται ως γλώσσα, είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση στην οποία δεν μπορώ να σου απαντήσω. Μελέτησε όμως, αν σε ενδιαφέρει, όσο πιο καλά μπορείς και αν και δε θα σου δοθούν απόλυτες απαντήσεις, τουλάχιστον θα εξειδικεύσεις λίγο περισσότερο τα ερωτήματα...

Σ.σ.: Δεν ξέρω ακριβώς ποιό βιβλίο μελετάς γιατί μπορεί να μιλά με διαφορετικούς όρους από αυτά που έχω διαβάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θεοδώρα, τώρα δε ρωτάμε για Γλωσσολογία... Τώρα βλέπουμε Ελλάδα-Τουρκία...

Αλλά θα απαντήσω μιας και έχουμε ημίχρονο...

Σύμφωνα με τη γενετική θεωρία, το κλάμα του μωρού δε συνιστά γλώσσα... Όπως και τα επιφωνήματα. Θεωρούν ότι το κλάμα συνδέεται με τη ζωική μας φύση. Στο παιδί, η κατασκευή του εγκεφάλου είναι τέτοια ώστε είναι ικανή η εκμάθηση της γλώσσας (υπάρχει δηλαδή προδιάθεση) και αν το παιδί βρεθεί σε κατάλληλες συνθήκες, δηλαδή θα έρθει σε επαφή με ομιλητές, θα μάθει τη γλώσσα. Αν π.χ. μεγαλώσει στο δάσος, δε θα μπορέσει να μάθει τη γλώσσα. Άρα η γλώσσα είναι επίκτητη.

Τώρα, το τί ορίζεται ως γλώσσα, είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση στην οποία δεν μπορώ να σου απαντήσω. Μελέτησε όμως, αν σε ενδιαφέρει, όσο πιο καλά μπορείς και αν και δε θα σου δοθούν απόλυτες απαντήσεις, τουλάχιστον θα εξειδικεύσεις λίγο περισσότερο τα ερωτήματα...

Σ.σ.: Δεν ξέρω ακριβώς ποιό βιβλίο μελετάς γιατί μπορεί να μιλά με διαφορετικούς όρους από αυτά που έχω διαβάσει...
Ψυχολογία είναι. Αναπτυξιακή.

Τις ερωτήσεις αυτές τις έκανα επειδή ο φόκος μίλησε για κλάμα. Η γλώσσα ως έμφυτη διαδικασία μου φαίνεται κουλό με την έννοια της ομιλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γλώσσα χωρίς να είμαι ειδικός θα όριζα τον τρόπο με τον οπιό δύο οργανισμοί ή περισσότεροι επικοινωνούν μεταξύ τους. (δηλαδή γλώσσα είναι και οι κινήσεις που κάνουμε δεν είναι μόνο ο λόγος). Και η νοηματική γλώσσα είναι.
Το βρέφος όταν γεννιέται το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να κλαίει και κάνει κάτι άλλους ήχους όταν θέλει να δείξει κάτι (π.χ. κλαίει μετά τον τοκετό) αυτό το χαρακτηριστικό είναι έμφυτο. Με τον καιρό με την βοήθεια επιδράσεων από το περιβάλλον του αποκτά κάποιες δεξιότητεες (π.χ. λεκτικές). Αυτές οι δεξιότητες είναι επίκτητες.

Η βρεφική ηλικία είναι από 0-9 μήνες (νομίζω)
η νηπιακή από 9 μήνες μέχρι 6ο έτος (νομίζω)
παιδική ηλικία από 6ο έτος - 14ο (νομίζω)

Οπότε εγώ θα έγραφα όλα αυτά που είπα παραπάνω και θα βγαζα συμπέρασμα ότι η παιδική γλώσσα είναι επίκτητη.

Και σαν παράδειγμα.θα έπαιρνα από την βρεφική ηλικία.. νήπια που δεν μπορούν να ακούσουν εξαιτίας γενετικής ανωμαλίας δεν βγάζουν τους ήχους που βγάζουν τα νήπια χωρίς πρόβλημα. Συνεπώς η παιδική (νηπιακή) γλώσσα είναι ο τρόπος που μεταφράζουν τα νήπια την γλώσσα που ακούν από τους ενηλίκους (και το περιβάλλον τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
Syllabus- 80 GB.
We study- 80 MB.
We remember- 80 KB.
Write in exams- 80 Bytes.
But results are always in binary ie. 00,01,10,11. haha :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
δεν το πισρευω ρε σεις χασαμε απο τους τουρκους..........γμτ..........:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
απιστευτο και ομως αληθινό!
αφου δεν παιζει ο παπαλουκας λογικο να χασουμε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top