Σκέψεις... I

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.

αλλά και
οι καλές σχέσεις με τους γύρω σου συμβάλλουν στο να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου.

Σίγουρα δεν γίνεται να τα έχεις καλά με άλλους, αν δεν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, όπως όμως δεν γίνεται να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, αν δεν τα έχεις καλά και με άλλους (όχι όλους βέβαια)
Η πρώτη και η δεύτερη συνθήκη αλληλοτροφοδοτούνται.


Και επειδή δεν υπάρχει μέσα μας κάποιος αντικειμενικός μετρητής σωστής αλληλοτροφοδοσίας (τι διάολο... λες και δίνω εξετάσεις στα ΣΑΕ Συστήματα Αυτομάτου Ελέγχου) :worry: ) , υπόκειται πάντα στην αυτογνωσία μας να συνειδητοποιεί και (άρα) να διαχειρίζεται την "δοσολογία" τροφοδότησης, που να είναι συμβατή με την ξεχωριστή μας προσωπικότητα.

Πιο απλά: Η καλή γνώμη για τον εαυτό μας επηρεάζει την καλή γνώμη των άλλων για μας. Είμαστε όμως κοινωνικά όντα, οπότε ισχύει και το αντίστροφο: η καλή γνώμη των άλλων για μας επηρεάζει την καλή γνώμη για τον εαυτό μας. Ένα σημαντικό λάθος όμως στη "δοσολογία" (μιλάει ο Μαμαλάκης τώρα πρόσεξε :ρ) μπορεί να μας κάνει, χωρίς μάλιστα να το συνειδητοποιούμε, να έχουμε καλή γνώμη για τον εαυτό μας επειδή οι άλλοι έχουν καλή γνώμη για μας, κι έτσι να ακολουθούμε ασυνείδητα κατευθύνσεις ενάντιες στον αυθεντικό εαυτό μας προκειμένου να είμαστε αρεστοί σε αυτούς.

Το θέμα λοιπόν είναι να έχουμε καλή γνώμη για τον εαυτό μας, χωρίς συγχρόνως να είμαστε εξαρτημένοι απ' τους άλλους. Στην ακριβώς αντίθετη και ακραία περίπτωση όμως, η υπερβολική ανεξαρτησία απ' τους άλλους μας καθιστά αντικοινωνικά στοιχεία.


Κι ανάμεσα σε τέτοια άκρα, υπάρχουν πάντα κι οι ενδιάμεσες οδοί στις οποίες κινούμαστε. Ο καθένας μπορεί υποκειμενικά να αντιλαμβάνεται μέσα του, έστω και θολά, τα όρια τέτοιων οδών, με οδοδείκτη την αυτογνωσία του, αρκεί να μην παρεκτρέπεται τόσο από αυτές ώστε να κάνει κακό στον εαυτό του.


:cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x:
:cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x:
:cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x:
:cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x::cry_x:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.



ευχομαι σε ολους Χαρουμενα Χριστουγεννα με πολλη πολλη πολλη αγάπη, ειρήνη και ζεστασιά!!!

;):)

σιντ,:console::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • usb_tree_300_244.jpg
    usb_tree_300_244.jpg
    22.3 KB · Εμφανίσεις: 77

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
σκεφτομαι...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
και εγω το ιδιο^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ωραία πέρασα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
μπραβο βαμπι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καραμπερδεμα... Και τι να κανω ρε γμτ;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Κρύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
οτι βρεχει και εχουμε αναψει το τζακι!!!!!!!!^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ωραία πέρασα.:D
Χαιρομαι....:xixi:

Σας εχω χασει γαμωτο εσενα και τον αλλο..:'(
-----------------------------------------
κ τώρα που θα κοιμηθώ που μου κάναν το κρεβάτι σκατά??
:jumpy:και εμενα παραλιγο να μου σπασουν το κρεβατι χθες...
αλλα οκ.. την γλιτωσε....

ΡΕ... γιατι αλλαξες το ονομα???? :!::!::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω τι μουφες λεει ρε.
Αλατι?Αταντι?Πωωω.
Τα νευρα μου.Τι λεειιιιιιιιι??:mad:
-----------------------------------------
Το βρηκα ακυρο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
οτι περασα τελειααααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
...μου τη δινει ο χειμωνας
μου τη δινει η συννεφια...
μου τη δινει η βροχη...
μου τη δινει το κρυο...
μου τη δινουν στα νευρα και οι κακοριζικοι, κλαψιαρηδες και μουρτζουφληδες ανθρωποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
Bob Dylan Bob Marley Bob Sinclair....πολλοι μπομπηδες

για να μην λογαριασουμε Μπομπ σφουγκαρακι και Μπομπ το μαστορα

(φιλοσοφησα αλλη μια φορα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
τα θελε ο τετοιος του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Bob Dylan Bob Marley Bob Sinclair....πολλοι μπομπηδες

για να μην λογαριασουμε Μπομπ σφουγκαρακι και Μπομπ το μαστορα

(φιλοσοφησα αλλη μια φορα)
https://thebobclub.com/allbobs.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
οοοο τα λεγα εγω υπαρχουν πολλοι μπομπηδες----> ελληνιστη Μπαμπηδες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top