Σκέψεις... I

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
«Μεταλλική» μυρωδιά





Οι επιστήμονες ανακάλυψαν τον λόγο για τον οποίο αφού αγγίξουμε κάποια μεταλλική επιφάνεια ή τα νομίσματα μένει πάνω μας αυτή η παράξενη «μεταλλική» μυρωδιά.
Η νέα έρευνα αποκάλυψε ότι η μυρωδιά αυτή του μετάλλου, δημιουργείται από την έκχυση κάποιων ελαίων από το δέρμα μας αφού έρθουμε σε επαφή με το αντικείμενο.
«Το γεγονός της όσφρησης του μετάλλου στην πραγματικότητα είναι μια ψευδαίσθηση», λέει ο Dietmar Glindemann από το πανεπιστήμιο Leipzig της Γερμανίας.
Σε ένα πείραμα, επτά άτομα ανέφεραν ότι μετά από την επαφή τους με μέταλλο, τα χέρια τους είχαν αποκτήσει αυτή τη χαρακτηριστική μυρωδιά. Οι ερευνητές πήραν αέριο δείγμα από το δέρμα των εθελοντών και εντόπισαν την μυρωδιά σε ένα οργανικό μόριο που σχηματίζεται όταν απελευθερώνονται συγκεκριμένα έλαια από το ανθρώπινο σώμα.


well, δεν ειναι σκεψη απο μονο του
...αλλα το παραπανω με ΕΒΑΛΕ σε πολλες...:/:
:) Ενδιαφέρον ! Ευτυχώς που έτυχε να το εκθέσεις σε θέμα που παρακολουθώ.:) Μήπως θα πρέπει να βάλουμε καινούριο θέμα με τίτλο "Νέες επιστημονικές ανακαλύψεις" ?:) Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη και --την άποψη μου λέω-ας το ανοίξει κάποιος mod-admin κι ας μας... μεταφέρει !:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Τι να κάνω το βράδυ;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ποτακι, χαλαρα! Και εγω αυτο λεω να κανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μ'εχει πιάσει ότι έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση της αποχωρησής μου από το Βόλο... Και νομίζω ότι θα αρχίσω να κάνω σαν παιδάκι που θα φωνάζει δεν θέλω να φύγω, μην με αφήνετε να φύγω...Καλά δεν είμαι εδώ μαζί σας; :(

Βλέπω την ζωή μου εδώ και αισθάνομαι ότι θα μπορούσα να έχω τα πάντα ( και αναφέρομαι και στο συναισθηματικό τομέα που τον τελευταίο καιρό πιάνει κορυφή και πάτο εναλλάξ σε κλάσματα δευτερολέπτου :worry:) Όχι ότι εκεί που πάω θα είμαι μόνη μου πλεον, έχω φτάσει την ζωή μου σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο αλλά και πάλι κάτι λείπει...

Ενώ εδώ τώρα, από χθες, το ξέρω....τι έχω και τι θα μπορούσα να έχω και απλά δεν μπορώ... Και δεν ξέρω από ποιον πρέπει να ζητήσω συγνώμη... Μάλλον από τον εαυτό μου που το τυραννάω και το ψυχοπλακώνω... αλλά θέλω να μείνω εδώ που είμαι, όπως ακριβώς είμαι και δεν μπορώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βίκυ μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγώ σε 10 μέρες γυρνάω Γλασκώβη και θα κάνω να έρθω πάλι 2 μήνες. Σκέφτομαι πως εντάξει, έχω άτομα εκεί, κάνω πράγματα, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με εδώ. Σκέφτομαι τις ώρες που θα περνάω μόνη μου στο δωμάτιό μου με μόνη παρέα τον υπολογιστή και με πιάνει φρίκη. Αλλά να δούμε τα πράγματα πιο θετικά. Μακριά από τα αγαπημένα μας πρόσωπα γινόμαστε πιο ανεξάρτητοι, βασιζόμαστε περισσότερο στον εαυτό μας, κάνουμε πράγματα για εμάς.

Εντάξει, ξέρω πως θα κλάψω λίγο μόνη μου την πρώτη μέρα στο δωμάτιο, θα χτυπηθώ στο στρώμα, αλλά την άλλη μέρα θα κάνω κάτι για να αισθανθώ ωραία! Και λέω, τι στο καλό, θα τα καταφέρω.:/: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ax...το ξέρω.... Απλά τόσο κλάμμα που έχω ρίξει εκεί δεν το έχω ρίξει σε όλη μου την ζωή :worry: Δεν ξέρω...Δεν είναι η πρώτη φορά που φεύγω μετά από τις γιορτές, το έργο το έχω ξαναζήσει... Απλά πέρυσι δεν με πείραζε.... Πέρυσι είχα μια πιο ολοκληρωμένη ζωή εκεί που ήμουν... 'Ημουν ευτυχισμένη εδώ με τους γονείς μου, ήμουν ευτυχισμένη και εκεί...

Εκεί κάτι λείπει... Εγώ που λατρεύω την ρουτίνα και την ασφάλεια που μου προσφέρει, ε...εκεί την σιχαίνομαι... Δεν είναι ότι δεν έχω παρέα ή άτομα εκεί... Και ξέρω πως στο χέρι μου είναι πλέον να έχω και μια αγκαλιά μεγάληηηη και ζεστή να χώνομαι και να κοιμάμαι.... (Γιδάκι στους κοιλιακούς έπεσες μέσα :P)

Αλλά όλα εκεί μου φαίνονται τόσο λίγα.... έχω φτάσει να είμαι με μία βαλίτσα στο χέρι και μετά λέω θα μείνω να το παλέψω και όταν μένω πάλι δεν παλεύεται με τίποτα... Και ναι...έχω περάσει και πολύ ωραία και θα περάσω επίσης πολύ ωραία σε κάποια φάση αλλά αυτό το κλάμμα όταν θα μπω σπίτι και όταν μένω μόνη μου ,γιατί είμαι και μαζόχα και το αποζητώ πλέον - στην αρχή μου επιβάλλονταν-...ε...δεν το αντέχω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Στα λέω εγώ τώρα αλλά δε με πιστεύεις :kissing:
Ολα καλά θα πάνε :)


ontopic τώρα, βοηθήστε με να απαλλαχτώ από τις κακές συναναστροφές :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μήπως είμαστε κι οι 2 λίγο κλαψιάρες;:P Κάνουμε και την ίδια δουλειά από ότι έχω καταλάβει.:D

Μωρέ δεν ξέρω τι να πω πέρα από ένα ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ και μια σοφιστία όπως "η ολοκλήρωση έρχεται από μέσα μας κι όχι από εκεί που είμαστε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Α....Να τονίσουμε ότι δεν ήμουν αλλά έγινα :P
Έχεις απόλυτο δίκαιο με αυτό που λες κοπέλα μου αλλά άντε να το κάνω στην κατάστασή μου...εδώ κλαίω από τώρα που θα φύγω :worry: (νομίζωότι η κατάστασή μου απαιτεί άμεση παρακολούθηση από ψυχίατρο :P)

Δασκάλα για άτομα με ειδικές ανάγκες είσαι; :clapup:

Και στους δυο σας πολλές πολλές :bigarmhug :bigarmhug :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δασκάλα για άτομα με ειδικές ανάγκες είσαι; :clapup:

Ναι, αν και φέτος γλασκωβιάζω γαμ**ο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βίκυ, υποβρύχιο, ίφριτ...
:bigarmhug :bigarmhug :bigarmhug :bigarmhug :bigarmhug :bigarmhug :bigarmhug:bigarmhug:bigarmhug


Είστε καλύτερα τώρα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Συναδέλφισσααααααααα! :clapup:

(Μέχρι στιγμής γνώριζα άτομα στις πρωτοβάθμιες, τώρα γνωρίζω και στο στέκι!Αυτό θα πει εξέλιξη! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Γιωργάκη να είσαι καλά!:D

Βίκυ εγώ είμαι δευτεροβάθμιας βασικά αλλά off topic.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εχετε κάνει κλίκα οι δασκάλες εδώ μέσα :bleh:

:kissing:
//Ρε γιώργη όχι άλλα υποβρύχια, έλεος :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Back to school!!! :jumpy:


Ποια θα μας αναλάβει το πρωί και ποια το μεσημέρι; :bleh: :teasing:




[καλά είμαστε εντελώς οφτόπικ, αλλά δε βαριέσαι :P ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Back to school!!! :jumpy:


Ποια θα μας αναλάβει το πρωί και ποια το μεσημέρι; :bleh: :teasing:
]

Πάντως δε νομίζω πως θα χαιρόσουν και πολύ να σε αναλαμβάναμε εμείς (λόγω ειδικότητας).:P Περί ορέξεως βέβαια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Nαι...θα κάνουμε κόμμα! Υπάρχει πρόβλημα; :P

Γιωργάκι πολλές :bigarmhug :bigarmhug :bigarmhug :bigarmhug

οφφτοπικ: Εδώ δεν αντέχεται η πρωτοβάθμια...Πως θα αντέξεις στην δευτεροβάθμια; Είσαι σίγουρη γι'αυτο που πας να κάνεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
οφφτοπικ: Εδώ δεν αντέχεται η πρωτοβάθμια...Πως θα αντέξεις στην δευτεροβάθμια; Είσαι σίγουρη γι'αυτο που πας να κάνεις; :P

Βασικά ανοίγεις μεγάλη και off-topic συζήτηση!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάμε κουβεντούλα...θα τους κουράσουμε τους υπόλοιπους αλλά τώρα μιλανε οι δασκάλες (ναι...κάναμε ήδη κόμμα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειπαμε, αυτο το ποστ δεν εχει ορια...
για ποια οφ τοπικ μιλατε εσεις? :P
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 29 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top