Ρώτα με να σε ρωτώ

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Συνήθως απο Πειραια αλλά αν δεν γνωστοποιήσεις τα πρώτα δεν βγαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
ΚΛ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ΚΑΝΕΙς ΥΠΕΡΒΑΣΕΙς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Λέγοντας υπερβάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Όχι
Πας γυμναστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
οχι

κανεις θυσιες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Στο δημοτικό έκανα τώρα ποια όχι
Εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
οχι

πως σε λενε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοφία

Εσένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Μητσο

παιζεις ταβλι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Όχι.

Πόσο δυνατά βάζεις τη μουσική σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η ελευθερία μου τελειώνει εκεί που αρχίζει η δική σου.

Γενικά δε μου αρέσει να ακούω πολύ δυνατά μουσική, και για τον παραπάνω λόγο μιας και όταν γίνεται από πλευράς άλλων με εκνευρίζει, αλλά και επειδή μου αρέσει να ''καταλαβαίνω'' αυτό που ακούω, κάτι που δε μπορώ εύκολα να κάνω όταν το ακούω σε υψηλή ένταση. Συνεπώς η απάντηση είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

Αν σου ζητούσα να διαχωρίσεις τη χρησιμότητα των χεριών και των ποδιών καθώς και να διακρίνεις τη μεγαλύτερη, τι θα μου έλεγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Θα σου έλεγα πως έχουν την ίδια χρησιμότητα. Με τα πόδια περπατάς, τρέχεις κ.λπ.
Με τα χέρια κάνεις τα πάντα βέβαια. Μέχρι και να περπατήσεις μπορείς. Αλλά εαν χάσει κανείς τα χέρια του μπορεί να κάνει τα πάντα με τα πόδια του. Όπως επίσης εαν χάσει τα πόδια του, μπορεί να κάνει τα πάντα με τα χέρια του.

Ζωγραφίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για την ακρίβεια δεν ισχύει απόλυτα το δεύτερο, ούτε και το πρώτο (σε περίπτωση που χάσει κανείς τα χέρια και τα πόδια του αντίστοιχα). Όμως εντάξει σε γενικές γραμμές κι εγώ αυτό πιστεύω: δε γίνεται σε ένα οργανωμένο σύστημα, γιατί αυτό είναι ένας ζωντανός οργανισμός, να διακρίνεις το χρησιμότερο ''γρανάζι''. :iagree:

Όχι, δε ζωγραφίζω.

Νομίζεις πως ένα έργο τέχνης πρέπει να ερμηνεύεται σύμφωνα με κάποιους κανόνες και με κάποιον, πάντα προκαθορισμένο, τρόπο ή πως ο καθένας μπορεί να αντλήσει απ' αυτό ό,τι θέλει (και μπορεί);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ο κάθε άνθρωπος ερμηνεύει το κάθε έργο τέχνης (είτε αυτό είναι ένα πορτραίτο ή ένα γλυπτό) με διαφορετικό τρόπο από τους υπόλοιπους ανάλογα με τα προσωπικά του βιώματα. Ο καλλιτέχνης έχει στο μυαλό του κάτι συγκεκριμένο το οποίο το εξέφρασε με το έργο του. Ο υπόλοιπος κόσμος όμως θα σκεφτεί κάτι διαφορετικό μόλις το αντικρύσει.
Άρα συμφωνώ με το 2ο.


θεωρείς τον εαυτό σου ώριμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μπράβο. Γενικα μου αρέσουν οι απαντήσεις σου στις ερωτήσεις μου γιατί κατά κάποιον τρόπο πάντα βρίσκεις τα ''κρυφά νοήματα'' των τελευταίων. Ας πούμε στη συγκεκριμένη αν και δεν ανέφερα τίποτα σχετικό με τον x καλλιτέχνη, τον είχα στο μυαλό μου κι εσύ τον συμπεριέλαβες στην απάντησή σου. Μπράβο και πάλι. :xixi:

Ναι θεωρώ τον εαυτό μου ώριμο, αρκετά μπορώ να πω σε ορισμένα σημεία. Ωστόσο υπάρχουν και αυτά που θέλουν ακόμα δουλειά. Όμως συνολικά πιστεύω πως είμαι ένα, σχετικά, ώριμο άτομο (*''σχετικά'' γιατί η ωριμότητα είναι υποκειμενική).

Ό,τι πιστεύεις για τον τρόπο ερμηνείας των έργων τέχνης, το πιστεύεις και για τα λογοτεχνικά δημιουργήματα; Επίσης συμφωνείς με τον τρόπο που γίνεται η ανάλυση των κειμένων στο σχολείο, στο μάθημα της Λογοτεχνίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ευχαριστώ.:)

Φυσικά και το πιστεύω. Και η λογοτεχνία είναι τέχνη.
Σχετικά με την ανάλυση των κειμένων, δεν συμφωνώ απόλυτα. Θα έπρεπε να αναλύεται περισσότερο ο στόχος του συγγραφέα τα αισθήματά του και ο τρόπος σκέψης του. Τις περισσότερες φορές δίνουμε βάση μόνο στα "επιφανειακά" όπως το στίχο, τους αφηγηματικούς τρόπους.
Και πάλι όμως, ο καθένας αντιλαμβάνεται π.χ. το κάθε ποίημα διαφορετικά.


Πιστεύεις πως είσαι αδικημένος/-η από τη ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι, όχι. Ποτέ δεν πίστεψα πως είμαι αδικημένος από κανέναν, γιατί πολύ απλά δε μου αρέσει να το πιστεύω. Ακόμα και όταν αυτό υφίσταται νομίζω πως πρέπει να συνεχίζει κανείς να ζει και να πορεύεται πάντα θέτοντας στόχους.

Σου αρέσουν οι ''γήινες'' ή οι ''θαλάσσιες'' μυρωδιές, αυτή τη φορά, περισσότερο :xixi:;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
[Το έχεις ξαναρωτήσει αυτό νομίζω:P]

Δεν μπορώ να τις ξεχωρίσω. Ειλικρινά.

Σου αρέσουν οι μυρωδιές του φρεσκοκομμένου γρασιδιού, το βρεγμένου ξύλου, της βροχής...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι; Νόμιζα πως είχα ρωτήσει για γήινους και θαλάσσιους ήχους - γι' αυτό και είπα ''αυτή τη φορά'' :P. Δε βαριέσαι, έλλειψη έμπνευσης λόγω της ώρας. Συγγνώμη. :xixi:

Ναι, όλες αυτές οι φυτο-γήινες μυρωδιές μου αρέσουν, με αγαπημένη μου φυσικά αυτήν του βρεγμένου χώματος από τα πρωτοβρόχια το Σεπτέμβριο. :inlove:

Θεωρείς τον εαυτό σου παράξενο, γενικά, άνθρωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top