Ρώτα με να σε ρωτώ

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
αρκετα!
εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
4.:P:P

Αισθάνεσαι κουρασμένος/η;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Όχι. Δε θα το έλεγα.
Έχεις κάποιον ιδιαίτερο προβληματισμό, τον τελευταίο καιρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
ΝΑΙ!(αλλα μην σας κουραζω)
εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
μπα...όχι
τι ωρα ξύπνησες σήμερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
09:30
Ποιο είναι το αγαπημένο σου τραγούδι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
innocence-Avril Lavigne
νυστάζεις καθόλου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ΟI οργανισμοί της χέρσου είναι υποχρεωμένοι να έχουν προστατευτικούς μηχανισμούς, όπως το
δέρμα στα ζώα, με τους οποίους περιορίζουν τις απώλειες του νερού.
Ειδικά στις περιοχές της χώρας όπου επικρατεί το μακρύ, θερμό και άνυδρο «μεσογειακό»
καλοκαίρι, οι ευαίσθητοι στην απώλεια του νερού οργανισμοί -όπως τα σκουλήκια και τα
σαλιγκάρια- το καλοκαίρι «αδρανοποιούνται», περιμένοντας τη νέα περίοδο αφθονίας, την
περίοδο των βροχών. Κατά το «διαχειμάζουν», αυτά «διαθερίζουν».
Τα σκουλήκια συνήθως κουλουριάζονται σαν μπάλα και παραμένουν μέσα στο έδαφος. Μερικά
άλλα ζώα περιτυλίγονται με μια μεμβράνη, και αυτά μέσα στο έδαφος, που περιορίζει
σημαντικά τις απώλειες του πολύτιμου νερού. Τα σαλιγκάρια, αφού κλείσουν το διάφραγμά
τους, συνήθως κολλούν σε κλαριά θάμνων ψηλότερα από το έδαφος, επειδή εκεί έχει
χαμηλότερη θερμοκρασία. Βεβαίως, στις περιοχές της χώρα μας με εύκρατο κλίμα -το χειμώνα
με κρύο και το καλοκαίρι με βροχές-, όπως στα ψηλά βουνά, τόσο τα σκουλήκια όσο και τα
σαλιγκάρια πέφτουν σε χειμέρια νάρκη, επαναδραστηριοποιούμενα την άνοιξη. Όταν, στις
«μεσογειακές περιοχές», που συμπίπτουν με τη διανομή της ελιάς, αρχίζουν οι βροχές, τα
ετήσια φυτά φυτρώνουν και τα πολυετή ξαναζωντανεύουν. Όλοι οι οργανισμοί που το καλοκαίρι
απλώς επιβίωσαν ξανανιώνουν. Μόλις αρχίσει η βροχή και στο περιβάλλον η υγρασία αυξηθεί,
βγαίνουν από τα «καταφύγιά τους» τα σκουλήκια, τα σαλιγκάρια «ανοίγουν» το διάφραγμα και
αρχίζουν να βόσκουν. Η φύση επανενεργοποιείται.
Επομένως, η έκφραση «τα σαλιγκάρια βγαίνουν μετά τη βροχή» μάλλον πρέπει ν? αλλάξει. Τα
σαλιγκάρια βγαίνουν κατά τη διάρκεια της βροχής. Απλώς, ο άνθρωπος που τα μαζεύει βγαίνει
μετά τη βροχή.
https://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=337&article=9812

Ποιο θεωρείς πως είναι το μεγαλύτερο προτέρημά σου;

Μπράβο στον κ. Νίκο Μάργαρη. Θα προτιμούσα όμως η απάντηση να είχε δοθεί μετά από σκέψη, και ας ήταν λανθασμένη. Προσωπικά ούτε εγώ γνώριζα πως η έκφραση δεν ήταν σωστή και πως η συμπεριφορά αυτή των σαλιγκαριών σχετίζεται με το διάφραγμά τους. Μπορούσαμε όμως, μετά από τις απόψεις πολλών, να πηγαίναμε σε μία εγκυκλοπαίδεια και να μαθαίναμε.:)
Όπως και να ΄χει, ευχαριστώ για την απάντηση.

Μεγαλύτερο προτέρημά μου: Το ότι δε με ενδιαφέρει καθόλου το τι πιστεύουν οι άλλοι για μένα. Αυτό αν το συνδυάσεις με άλλα, σου δίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

δεν ξέρω,δε το έχω σκεφτεί....
πόσα παγωτά έχεις φάει φέτος?

Αρκετά. Προσωπικά νομίζω πως το παγωτό είναι ''διεποχιακό'' γλυκό. :P

Ποιού είδους συζητήσεις βρίσκεις περισσότερο ενδιαφέρουσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μπράβο στον κ. Νίκο Μάργαρη. Θα προτιμούσα όμως η απάντηση να είχε δοθεί μετά από σκέψη, και ας ήταν λανθασμένη. Προσωπικά ούτε εγώ γνώριζα πως η έκφραση δεν ήταν σωστή και πως η συμπεριφορά αυτή των σαλιγκαριών σχετίζεται με το διάφραγμά τους. Μπορούσαμε όμως, μετά από τις απόψεις πολλών, να πηγαίναμε σε μία εγκυκλοπαίδια και να μαθαίναμε.:)
Όπως και να ΄χει, ευχαριστώ για την απάντηση.

Μεγαλύτερο προτέρημά μου: Το ότι δε με ενδιαφέρει καθόλου το τι πιστεύουν οι άλλοι για μένα. Αυτό αν το συνδυάσεις με άλλα, σου δίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.



Αρκετά. Προσωπικά νομίζω πως το παγωτό είναι ''διεποχιακό'' γλυκό. :P

Ποιού είδους συζητήσεις βρίσκεις περισσότερο ενδιαφέρουσες;

Θέλησα να δώσω μια τεκμηριωμένη απάντηση και όχι μία αυθαίρετη υπόθεσή μου. Αν επιθυμούσες το δεύτερο, ζητώ συγγνώμη αν σε απογοήτευσα.:(

Συζητήσεις που αφορούν σε κοινωνικά προβλήματα ή θέματα της επικαιρότητας.

Εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θέλησα να δώσω μια τεκμηριωμένη απάντηση και όχι μία αυθαίρετη υπόθεσή μου. Αν επιθυμούσες το δεύτερο, ζητώ συγγνώμη αν σε απογοήτευσα.:(

Συζητήσεις που αφορούν σε κοινωνικά προβλήματα ή θέματα της επικαιρότητας.

Εσύ;

Η αυθαίρετη υπόθεσή σου ήταν αυτή που με ενδιέφερε. Άλλωστε, θα είχε πολύ μεγαλύτερη αξία από το copy-paste. :)
Όχι, δε με απογοήτευσες αν και ξέρω ότι το λες ειρωνικά. :P

Αναφορικά με τις συζητήσεις, κι εμένα το ίδιο πάνω κάτω. Ωστόσο μου αρέσει πολλές φορές να πιάνω συζητήσεις με ηλικιωμένους, πολλές φορές αγράμματους ανθρώπους. Η εμπειρία τους είναι τρομερή. Μου αρέσει πολύ να συζητώ με ανθρώπους της ηλικίας μου αλλά αυτές οι συζητήσεις με μεγαλύτερους έχουν άλλη αξία, διαφορετική.

Ποιά ήταν η είδηση που σε χαροποίησε ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Τις συζητησεις που εχουν να κανουν με ψυχολογια (και ανθρωπινες σχεσεις γενικα) και βιολογια. Εχω ενα ψωνιο μ' αυτα τα 2. :P

Δεν μπορω να θυμηθω καποια ειδηση που να με χαροποιησε τον τελευταιο καιρο. Δειγμα απαισιοδοξου ατομου I suppose. :D



Ποιο στοιχειο του χαρακτηρα σου θεωρεις οτι επηρεαζει περισσοτερο την καθημερινοτητα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Η αυθαίρετη υπόθεσή σου ήταν αυτή που με ενδιέφερε. Άλλωστε, θα είχε πολύ μεγαλύτερη αξία από το copy-paste. :)
Όχι, δε με απογοήτευσες αν και ξέρω ότι το λες ειρωνικά. :P

Αναφορικά με τις συζητήσεις, κι εμένα το ίδιο πάνω κάτω. Ωστόσο μου αρέσει πολλές φορές να πιάνω συζητήσεις με ηλικιωμένους, πολλές φορές αγράμματους ανθρώπους. Η εμπειρία τους είναι τρομερή. Μου αρέσει πολύ να συζητώ με ανθρώπους της ηλικίας μου αλλά αυτές οι συζητήσεις με μεγαλύτερους έχουν άλλη αξία, διαφορετική.

Ποιά ήταν η είδηση που σε χαροποίησε ιδιαίτερα τον τελευταίο καιρό;

1)Μην είσαι κακοπροαίρετος. Δεν το είπα ειρωνικά.:(
2)Ότι αφαιρέθηκαν 2 κεφάλαια στο μάθημα της Γεωγραφίας από την ύλη των τελικών εξετάσεων.
3)Έχεις κάποια αγαπημένη συνήθεια;
-----------------------------------
------
Τις συζητησεις που εχουν να κανουν με ψυχολογια (και ανθρωπινες σχεσεις γενικα) και βιολογια. Εχω ενα ψωνιο μ' αυτα τα 2. :P

Δεν μπορω να θυμηθω καποια ειδηση που να με χαροποιησε τον τελευταιο καιρο. Δειγμα απαισιοδοξου ατομου I suppose. :D



Ποιο στοιχειο του χαρακτηρα σου θεωρεις οτι επηρεαζει περισσοτερο την καθημερινοτητα σου;

Η αποφασιστικότητά μου και το γεγονός του ότι δύσκολα επηρεάζομαι από τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
να κούω μουσική πριν κοιμηθώ
τι έφαγες για βραδινό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@ chris_90: Το πείσμα και ο εγωισμός (όλοι έχουν ψεγάδια) :P.

Χρήστο καιρό είχα να σε ''δω''. Welcome back. :) Διάβασμα ε;

@ Lacta144: τοστάκι.

Εκνευρίζεσαι όταν στοιχεία προφορικού λόγου εμφανίζονται στο γραπτό;
-----------------------------------------
1)Μην είσαι κακοπροαίρετος. Δεν το είπα ειρωνικά.:(

Καλό αυτό. Δεν είμαι κακοπροαίρετος, απλά το θεώρησα κάπως φυσικό ύστερα από τις ''υποψίες'' μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Lacta: Τοστ. :P

Shadowfax: Thanks! Διαβασμα και προβληματα στη συνδεση. :P
Στα forums δεν μ' εκνευριζει, γιατι ο λογος εχει εξ' ορισμου στοιχεια προφορικοτητας. Ειμαστε σαν μια "παρεα" που τα λεει και τα στοιχεια αυτα κανουν την επικοινωνια πιο αμεση καποιες φορες. Σε αλλες περιστασεις ομως με εκνευριζει.



Διαβασες καθολου στις μεχρι τωρα σχολικες διακοπες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
1)Δεν εκνευρίζομαι. Απλώς δεν το βρίσκω καλαίσθητο.
2)Ποιον συμπαθείς περισσότερο στο forum (φιλικά πάντα. Μην παρεξηγηθούμε κιόλας:P)
3)chris_90: Τελείωσα Γεωγραφία και Ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@ Βασιλική: Χμμ, δε μπορώ να διακρίνω διαφορετικά άτομα με διαφορετικούς χαρακτήρες. Νομίζω πως στο forum υπάρχουν άτομα που αξίζει κανείς να γνωρίσει καλύτερα.
@ chris_90: Ναι, Χημεία.

Σου αρέσει όταν οι άνθρωποι θέτουν στόχους και τους πετυχαίνουν βήμα-βήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
ναι
πόσες φορές τη μέρα τρως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
ναι
πόσες φορές τη μέρα τρως?

2 (συνήθως)
Ποιον συμπαθείς περισσότερο στο forum (φιλικά πάντα. Μην παρεξηγηθούμε κιόλας)=>με περάσατε πριν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
τη valentina και τον iasonsea
τι θες να σπουδάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top