Ποιο είναι το κακό που έκανε;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
εγώ πάντως σε έχασα....
τι ακριβώς εννοείς δεν κατάλαβα....
βασικά δεν πιάσαμε καμία κοπέλα... τουλάχιστον όχι επαυτοφόρω :P
το ερώτημα είναι θεωρητικό, βρίσκεται στο chat & fun, και δημιουργήθηκε μια ψεύτικη ιστορία και το θέμα είναι "βρες το κακό που έκανε" (όπου κακό = λάθος)
το τραβάμε απ τα μαλλιά γιατί απλά είναι ένα παιχνίδι....

κατά τα άλλα, εξακολουθώ να μη σε πιάνω :confused:
καμία κοπέλα σε αυτή την ηλικία το δρόμο? :confused::confused:

Λάθος το ερώτημα είναι αληθηνό, είμουν με το μηχανάκι και έκανα παράκαμψη για να την προσπεράσω, άν έτρεχα θα την πατούσα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λάθος το ερώτημα είναι αληθηνό, είμουν με το μηχανάκι και έκανα παράκαμψη για να την προσπεράσω, άν έτρεχα θα την πατούσα;)

σορρυ τότε.. εγώ δεν κατάλαβα καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
σορρυ τότε.. εγώ δεν κατάλαβα καλά

Μην αγχώνεσε, είναι απο πράγματα που βλέπουμε στην καθημερινή μας ζωή, κάτι σαν παίζω και μαθαίνω στην ενηλικίωση:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δηλαδή το οτι επειδή δεν πρόσεξε μία κοπέλα το δρόμο δεν προσέχουν και οι περισσότερες είναι καλύτερο απο το όλες;

Τέλος πάντων, ας μη συνεχιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δηλαδή το οτι επειδή δεν πρόσεξε μία κοπέλα το δρόμο δεν προσέχουν και οι περισσότερες είναι καλύτερο απο το όλες;

Τέλος πάντων, ας μη συνεχιστεί.


suspiria.... χωρίς παρεξήγηση....
εσύ έχεις δει πολλές κοπέλες (και αγόρια) να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στο δρόμο ε?
όταν οδηγείς ας πούμε, τις βλέπεις να σου δίνουν προσοχή και δεν πετάγονται μπροστά σου γελώντας και αδιαφορώντας για το αν το όχημα έχει τη δυνατότητα να σταματήσει

χαίρομαι ειλικρινά
προφανώς η περιοχή που μένεις και οδηγείς έχει παιδεία γενικότερα, πράγμα πολύ καλό :)
απ ότι φαίνεται, η περιοχή που μένω εγώ δυστυχώς δεν έχει
καθημερινά θα μου τύχει τις πρωινές ώρες τουλάχιστον ένα παιδί θα μου πεταχτεί μπροστά μου (γιατί μένω σχετικά κοντά σε σχολείο) κι ας υπάρχει φανάρι στα 10 μέτρα

Με βάση λοιπόν αυτά που βλέπω εγώ σε καθημερινή βάση ας πω μόνο για τη γειτονιά μου ότι τα περισσότερα παιδιά που περνούν τους δρόμους, τους περνούν χωρίς να κοιτάξουν και χωρίς να ενδιαφερθούν.

Τώρα αν αυτό είναι γενικότητα... συγνώμη κι ολας :)

Τελικά δε μου απαντήσατε όμως... ας απαντήσει κάποιος μαθητής...
υπάρχει μάθημα οδικής αγωγής στο σχολείο και κακώς γενίκευσα ή όντως στα σχολεία δεν μαθαίνουν τα παιδιά οδική αγωγή?
Ειλικρινά θέλω να μάθω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μας κάνει κατα καιρούς μαθήματα οδικής αγωγής η αστυνομία αλλά δε μπορώ να πω οτι προσέχει κανείς ιδιαίτερα ή οτι είναι κάτι αξιοπρόσεχτο τέλος πάντων.

Δίκιο έχεις Κ.Ε. και δεν είναι μόνο οι νέοι όμως που δεν προσέχουν στο δρόμο έτσι; Προχτές οδηγούσα και ήταν ένας παππούς στη μέση, έκοψα ταχύτητα, σταμάτησα ακριβώς απο πίσω του, με την ελπίδα οτι θα ακούσει το θόρυβο της μηχανής και θα συντομεύσει και εκείνος συνέχισε να προσωράει αμέριμνος(και κουφός) στη μέση του δρόμου. Και όταν του σφύριξα να κάνει άκρη θύμωσε και άρχισε να φωνάζει οτι τον τρόμαξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μας κάνει κατα καιρούς μαθήματα οδικής αγωγής η αστυνομία αλλά δε μπορώ να πω οτι προσέχει κανείς ιδιαίτερα ή οτι είναι κάτι αξιοπρόσεχτο τέλος πάντων.

Δίκιο έχεις Κ.Ε. και δεν είναι μόνο οι νέοι όμως που δεν προσέχουν στο δρόμο έτσι; Προχτές οδηγούσα και ήταν ένας παππούς στη μέση, έκοψα ταχύτητα, σταμάτησα ακριβώς απο πίσω του, με την ελπίδα οτι θα ακούσει το θόρυβο της μηχανής και θα συντομεύσει και εκείνος συνέχισε να προσωράει αμέριμνος(και κουφός) στη μέση του δρόμου. Και όταν του σφύριξα να κάνει άκρη θύμωσε και άρχισε να φωνάζει οτι τον τρόμαξα.

Συμφωνώ... είναι και οι παππούδες αλλού για αλλού αλλά αυτοί είναι μια άλλη κατηγορία και οι περισσότεροι δικαιολογούνται (λέμε τώρα) λόγω γεροντικής άνοιας :P


αμάξι ή κανά παπάκι?
μας έχει πει στο παρελθόν...παπάκι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τελικά δε μου απαντήσατε όμως... ας απαντήσει κάποιος μαθητής...
υπάρχει μάθημα οδικής αγωγής στο σχολείο και κακώς γενίκευσα ή όντως στα σχολεία δεν μαθαίνουν τα παιδιά οδική αγωγή?
Ειλικρινά θέλω να μάθω

Υπάρχει μάθημα που λέγεται Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή στο οποίο η δασκάλα στο σχολείο της κόρης μου μιλάει και για οδική συμπεριφορά.
Το βιβλίο του μαθήματος αυτού έχει ΕΝΑ κεφάλαιο στο ΤΕΛΟΣ του βιβλίου για Κυκλοφοριακή Αγωγή!!! (Δηλαδή μπορεί και να μη φτάσουν ποτέ σ'αυτό το μάθημα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
α μάστα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τελικά δε μου απαντήσατε όμως... ας απαντήσει κάποιος μαθητής...
υπάρχει μάθημα οδικής αγωγής στο σχολείο και κακώς γενίκευσα ή όντως στα σχολεία δεν μαθαίνουν τα παιδιά οδική αγωγή?
Ειλικρινά θέλω να μάθω

Υπάρχει μάθημα που λέγεται Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή στο οποίο η δασκάλα στο σχολείο της κόρης μου μιλάει και για οδική συμπεριφορά.
Το βιβλίο του μαθήματος αυτού έχει ΕΝΑ κεφάλαιο στο ΤΕΛΟΣ του βιβλίου για Κυκλοφοριακή Αγωγή!!! (Δηλαδή μπορεί και να μη φτάσουν ποτέ σ'αυτό το μάθημα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς...)
Μόνο αυτό που λέει η Isi υπάρχει. Και μάλιστα... μόνο στην Ε' Δημοτικού και πουθενά αλλού. :confused:


Βέβαια σε μας μοίρασαν κάτι CD's από το Υποργείο Μεταφορών μόλις αποφοιτήσαμε (το Λύκειο :P), σχετικά με την οδήγηση (που δεν το 'χω κοιτάξει καν :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι λέτε προχωράμε σε κάνα άλλο;

Υπάρχουν άπειρα αυτοκίνητα απο σχολές οδηγών, όταν ξαυνικά βλέπω ότι πάει να στρήψει φοβησμένα και σφηρίζουν οι πίσω γιατί βιάζοντε, ποιανου λάθος υπάρχει και γιατί;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
προφανώς της σχολής οδηγών που έβγαλε για μάθημα τον μαθητή σε ώρα αιχμής:P

άσε που καλό του κάνει να συνηθίσει στα κορναρίσματα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γεια μένα το κακό είναι ότι κομπλάρεις τον νέο οδηγό, στο κάτω κάτω όλοι κάποτε ήταν στην θέση του νέου, δεν καταλαβένω πώς μπορούν και ξεχνάνε τι πέρασαν οι ίδιοι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
οι νέοι είναι ψάρακλες και πρέπει να μάθουν the hard way. To λέει και ο στρατός:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
οι νέοι είναι ψάρακλες και πρέπει να μάθουν the hard way. To λέει και ο στρατός:bleh:

Είσαι πολλύ κακιασμένη :mad: :mad: :mad: :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
@ Hacuna Matata: Εγώ θα επιμείνω στη γενίκευσή μου γιατί το φαινόμενο της κακής ποιότητας παιδείας είναι απολύτως γενικευμένο στη χώρα μας και είναι ένα από αυτά που πρέπει η μελλοντική κοινωνία ν' αντιμετωπίσει. Έχω και κόρη στη 2α δημοτικού και βλέπω πολύ καλά και πόσα τους διδάσκουν (πολλά) και πόσα μαθαίνουν (τίποτε, τίποτε). Αλήθεια, πόσο καιρό έχεις να δεις κάποιον να γνωρίζει σωστή ορθογραφία; Καλά μαθηματικά; Σωστό χειρισμό της ελληνικής γλώσσας; Πάρε για παράδειγμα τους νεότερους των 30 ετών, όχι γιατί εμείς είμαστε φωστήρες, αλλά γιατί στα χρόνια αυτά τα πράγματα χειροτέρεψαν με εκθετικούς ρυθμούς. Έκανα και καθηγητής βιολογίας σε φροντιστήρια. Οι μαθητές μου ήταν κάθε χρόνο και χειρότεροι. Οι περισσότεροι δεν ήξεραν να κάνουν απλές αριθμητικές πράξεις. Κι όμως τους τα είχαν διδάξει όσο μου τα είχαν διδάξει και μένα, αν όχι και καλύτερα...

Μας κάνει κατα καιρούς μαθήματα οδικής αγωγής η αστυνομία αλλά δε μπορώ να πω οτι προσέχει κανείς ιδιαίτερα ή οτι είναι κάτι αξιοπρόσεχτο τέλος πάντων.

Και για του λόγου μου το αληθές, να η επιβεβαίωση από μία που είναι ακόμη μαθήτρια (αν και τίγκα στις απουσίες λένε οι κακές γλώσσες νεαρά μου ε;:D)

Υπάρχει μάθημα που λέγεται Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή στο οποίο η δασκάλα στο σχολείο της κόρης μου μιλάει και για οδική συμπεριφορά.
Το βιβλίο του μαθήματος αυτού έχει ΕΝΑ κεφάλαιο στο ΤΕΛΟΣ του βιβλίου για Κυκλοφοριακή Αγωγή!!! (Δηλαδή μπορεί και να μη φτάσουν ποτέ σ'αυτό το μάθημα κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς...)

Ορίστε κι άλλη επιβεβαίωση. Υπάρχει μάθημα Κοινωνική και Πολιτική αγωγή στην εποχή που η συμπεριφορά μας γίνεται όλο και περισσότερο αντικοινωνική και απολίτικη. Δεν σας είπα ότι ο καλύτερος τρόπος να μην μάθει κανείς κάτι είναι να το διδάξεις στο σχολείο;

Γεια μένα το κακό είναι ότι κομπλάρεις τον νέο οδηγό, στο κάτω κάτω όλοι κάποτε ήταν στην θέση του νέου, δεν καταλαβένω πώς μπορούν και ξεχνάνε τι πέρασαν οι ίδιοι:hmm:

Συμφωνώ Μάνια μου (για να ξαναμπώ στο θέμα), αυτό είναι το λάθος, όχι του μαθητευόμενου οδηγού βέβαια. Μάλιστα κάποια σχολή οδηγών στη Σαλλονίκη έχει βάλει ταμπέλλα στο πίσω μέρος των εκπαιδευτικών της αυτοκινήτων: "Δείξε λίγη υπομονή κι εσύ κάποτε υπήρξες μαθητής". Όμως οι τρελοέλληνες έχουν να απαντήσουν στην ερώτησή σου: "Τώρα δεν μιλάμε για μας, μιλάμε γι' αυτόν τον ψάρακα που μας κλείνει τον δρόμο". Άσε δε που θα σου πούνε, όπως το έχω ακούσει στο στρατό από πολλούς: "Μπα, δηλαδή εμένα γιατί μου τα κάνανε και μου τη σπάγανε ρε, τώρα θα βγάλω κι εγώ τ' αποθημένα μου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο γείτωνας φέρετε βάναυσα στα παιδιά του, ολοι ακούν τά κλάματα και τις ιστεριες άλλα φοβούντε καθός αυτός έχει κακή φήμη και κακό ιστορικο(ναρκοτικά Βία) μια μέρα λοιπόν ακούγοντε ώς συνήθος φωνές άλλα περισσότερο, βγένουν όλοι έξω απο την πόρτα του χτυπάνε και όταν ανοίγει και τον βλέπουν ντερέκι λένε μόνο άν σηναίβει τίποτα εκείνος λέει όχι και οι ένοικοι φέυγουν, ποιο το λάθος των ενήκων;

Αυτό δεν είναι αλήθεια λέω εγώ τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Γιατί δεν καλέσανε την αστυνομία.....;

(θα μου πεις τι θα έκαναν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top