Ποιο βιβλίο διαβάζετε τώρα;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1599472323906.png


Πασίγνωστο, εξαιρετικό βιβλίο με καταπληκτική μετάφραση της Μαρίας Σπυριδοπούλου.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Το ξεκίνησα σήμερα και ελπίζω να φανεί αντάξιο των κριτικών που δέχθηκε.

 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.


Ερμαν Εσσε
ΣΙΝΤΑΡΤΑ

Ένα ινδικό παραμύθι.
Προτροπή από φίλτατο Fast.
Ωραίο ήταν, το τελείωσα.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Agatha Christie. Το μυστήριο του μπλε τρένου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Το βρήκα σε pdf και το διαβάζω στο tablet. Περιγράφει διάφορες ακραίες ή αξιοσημείωτες καταστάσεις - περιπτώσεις κατά την πορεία της ως πόρνη, αν και είμαι ακόμα στην 50η σελίδα, δεν ξέρω τι θα αναφέρει μετέπειτα στο βιβλίο.
xeilou.png
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.

Euge.loukia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευγενία Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικο περιβάλλον Γ' Λυκείου.
(επανάληψη για το διαγώνισμα τετραμήνου που γράφω αύριο πρώτη ώρα):superman:
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Παλιό, αλλά βιβλιάρα...ειδικά για εμάς τους λάτρεις του ποδοσφαίρου!
''Ο Βασίλης Σερέτης – αυτός που αργότερα ονόμασαν Μπιλ – φεύγει μια ζωή κυνηγημένος από τη μια πόλη στην άλλη, αφήνοντας πίσω του ομάδες και προπονητές. Ατίθασος, άπιστος, εγωιστής. Τις μέρες αλωνίζει τα γήπεδα και τα βράδια, όταν δεν κουρνιάζει στα μπαρ, στρώνει πασιέντσες. Ένας άνθρωπος μέσα στο πλήθος και γι' αυτό μοναχικός. Γήπεδα, ξενοδοχεία, δρόμοι ξετυλίγονται με φόντο τη Θεσσαλονίκη, το Βόλο και την Αθήνα. Σε καθεμιά από αυτές και μια γυναίκα.


1635104848745.png
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Το Sapiens αξιζει φουλ για να το διαβασει κανεις αν εχει ερωτηματα με το πως δημιουργηθηκαμε ,εξελιξη , γιατι ο ανθρωπος δεν εχει μελλον κλπ

Το 2ο ειναι πιο πολυ θεμα πανδημιας και το πως επηρεαστικαν διαφοροι κλαδοι(οικονομικο,κοινωνικο κλπ)αλλα και πως θα διαμορφωθουν στο μελλον (αυτο για εκεινους που εχουν απορια για το πως μπορει να ειναι το after-pandemic ζωη)

Παρακατω ειναι και τα περιεχομενα ,μιας και αυτα ελκυουν στο να διαβασεις ενα βιβλιο

1638645330438.png
1638645344428.png
1638645565308.png
1638645773314.png
1638645713361.png
1638645815567.png
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το Sapiens αξιζει φουλ για να το διαβασει κανεις αν εχει ερωτηματα με το πως δημιουργηθηκαμε ,εξελιξη , γιατι ο ανθρωπος δεν εχει μελλον κλπ

Το 2ο ειναι πιο πολυ θεμα πανδημιας και το πως επηρεαστικαν διαφοροι κλαδοι(οικονομικο,κοινωνικο κλπ)αλλα και πως θα διαμορφωθουν στο μελλον (αυτο για εκεινους που εχουν απορια για το πως μπορει να ειναι το after-pandemic ζωη)

Παρακατω ειναι και τα περιεχομενα ,μιας και αυτα ελκυουν στο να διαβασεις ενα βιβλιο

View attachment 89151View attachment 89152View attachment 89153View attachment 89156View attachment 89155View attachment 89157

Το Great Reset το παρήγγειλα κι εγώ και μου ήρθε χθες μαζί με άλλα 4 βιβλία που πήρα:

Το "1984" του Όργουελ
Τον "Ηγεμόνα" του Μακιαβελι
Την "Πολιτική Ανυπακοή" και τη "Ζωή χωρίς Αρχές" του Henry David Thoreau.

Από αύριο ξεκινάω το 1984 και μετά θα περάσω σ' αυτό που λες.

received_315848213512393.jpeg
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Great Reset το παρήγγειλα κι εγώ και μου ήρθε χθες μαζί με άλλα 4 βιβλία που πήρα:

Το "1984" του Όργουελ
Τον "Ηγεμόνα" του Μακιαβελι
Την "Πολιτική Ανυπακοή" και τη "Ζωή χωρίς Αρχές" του Henry David Thoreau.

Από αύριο ξεκινάω το 1984 και μετά θα περάσω σ' αυτό που λες.

View attachment 89174
Καλή «ανάγνωση» ;)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Το Great Reset το παρήγγειλα κι εγώ και μου ήρθε χθες μαζί με άλλα 4 βιβλία που πήρα:

Το "1984" του Όργουελ
Τον "Ηγεμόνα" του Μακιαβελι
Την "Πολιτική Ανυπακοή" και τη "Ζωή χωρίς Αρχές" του Henry David Thoreau.

Από αύριο ξεκινάω το 1984 και μετά θα περάσω σ' αυτό που λες.

View attachment 89174
Και το sapiens πρέπει να πάρεις ! Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην το ελκύσει το βιβλίο απ' τις πρώτες σελίδες κιόλας . Άλλο ένα ωραίο βιβλίο που είχα διαβάσει το καλοκαίρι είναι το

Εδώ να δεις πως ενδιαφέρον είναι αν η ανθρωπότητα συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς που πηγαίνει σήμερα.
Αυτό το βιβλίο πρέπει να το διαβάσεις μαζί με το great reset μια sapiens ταυτόχρονα με το που τελειώνει τκ ένα να αρχίσεις το άλλο .Πάνε πακέτο
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Διάβασα( αγορά από Amazon ) αυτά τα δύο βιβλιαράκια
41kN-nJL-lL._AC_SY1000_.jpg
61EtOW8t5fL.jpg

Για να εντρυφήσεις στο τι εστί φασιστική ιδεολογία πρέπει να διαβάσεις έναν καλό θεωρητικό του φασισμού από τη Βρετανική πλευρά, του Oswald Mosley. Βιβλία με άρτιο λεξιλόγιο, καμία σχέση με το Ο Αγών Μου του Χίτλερ, με τρομερά ρηξικέλευθες ακόμα και για την εποχή ΜΑΣ απόψεις πάνω σε πολλά θέματα. Η άσχημη εικόνα του φασισμού σήμερα καταλύεται με το διάβασμα.

Για εμένα δεν μπορεί να χρησιμοποιεί κανένας την λέξη φασίστας/φασισμός ούτε να λέει ότι ξέρει τι είναι ο φασισμός αν δεν έχει διαβάσει αφενός το Δόγμα του Φασισμού ( La dottrina del Fascismo ) του γενάρχη της ιδεολογίας, Μπενίτο Μουσολίνι και το Fascism: 100 questions asked and answered του Βρετανού φασίστα ηγέτη Sir Oswald Mosley.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
IMG_20211205_103121_553.jpg


Ύστερα από τους "Δαιμονισμένους", ομολογώ πως ο τεράστιος αυτός λογοτέχνης με κέρδισε!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Για εμένα δεν μπορεί να χρησιμοποιεί κανένας την λέξη φασίστας/φασισμός ούτε να λέει ότι ξέρει τι είναι ο φασισμός αν δεν έχει διαβάσει αφενός το Δόγμα του Φασισμού ( La dottrina del Fascismo ) του γενάρχη της ιδεολογίας, Μπενίτο Μουσολίνι και το Fascism: 100 questions asked and answered του Βρετανού φασίστα ηγέτη Sir Oswald Mosley.

Καλώς ή κακώς, like it or not, η έννοια του φασισμού στις μέρες μας πιστεύω ότι έχει πάρει την παρακάτω μορφή:

Tzimakos-750x400.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top