Νηστέψατε για το Πάσχα;

Νηστέψατε για το πάσχα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Όλο 40ήμερο

    Ψήφοι: 11 16.4%
  • Μόνο την μεγάλη εβδομάδα

    Ψήφοι: 9 13.4%
  • 2-3 μέρες

    Ψήφοι: 12 17.9%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 35 52.2%

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μήπως όμως και η θρησκεία έγινε ότι μας συμφέρει; δεν μπαίνουμε σε πολλά καλούπια όταν έχεις την επιλογή να το κάνεις ή όχι, αλλα όταν κάνεις κάτι το κάνεις σωστά, έτσι πιστέυω. Το να κρατήσεις 1 ευδομάδα χωρίς σέξ και λάδια και βούτηρα μπορείς αλλα και πάλι κανείς δεν σου λέει μην το κάνεις, το ότι απλά νήστεψε 3 μέρες πρίν και ας μην κοινονίσεις, ή τόσα πράγματα που δείνει ελευερία πάλι δεν σε υποχρεώνει, αλλα άν θέλει κάποιος όμως να νηστέψει σωστά πρέπει να το κάνει σωστά όχι μόνο ότι μας συμφέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
το κανονικό είναι να νηστεύεις όλο το 50 ήμερο γιατί τόσο είναι και απο τα δύο, δεν μπορώ να πω κρέατα γιατί τότε δεν είμαστε άνθρωποι αλλά κανίβαλοι...οπότε όποιος πιστεύει και έχει κότσια κάνει την προσπάθεια να απέχει και από τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Κατά της πρώτες νηστείες μου (μόνο την μεγάλη εβδομάδα) οι πειρασμοί ήταν ουκ όχι λίγοι πίτσες σουβλάκια βρισιές κακές πράξης προσπάθησα όσο το δυνατών περισσότερο να αντισταθώ …στης επόμενες και πριν 2-3 χρόνια κατάφερα να τιθασέψω την πεινά μου και τον δαιμόνιο πνεύμα μου αλλά το στόμα με πρόδωσε το μεγάλο στοίχημα για εμένα αυτό το Πάσχα είναι εκτός τον υλικών να νηστέψω και τον πνευματικόν απολαύσεων επίσης να μην βρίσω πράγμα που δεν κατάφερνα να πραγματοποιήσω ούτε μια μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Βρε μάνια δεν το εννοώ έτσι! Νομίζω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει ένα τρόπο να κάνει τα πράγματα. Δεν είναι τυχαίο που ο Χριστός είχε 12 μαθητές και ο καθένας είχε άλλη προσωπικότητα.
Εσύ μπορεί να είσαι ο άνθρωπος που πρώτα το δουλεύει μέσα του και όταν το έχει ολοκληρωμένο το κάνει κατ'ευθείαν και καλά. Εγώ πρέπει να πέσω 10 φορές για να μάθω. Το θέμα είναι να υπάρχει η πρόθεση και η προσπάθεια.
Μπορούμε να τα δούμε σαν ελλάτωματα ή σαν προτερήματα και τα δύο, ανάλογα με την οπτική γωνία αλλά εγώ νομίζω ότι ο Θεός είναι κιμπάρης και ξέρει την ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Eγώ νήστεψα το sex για 2 μέρες! Δεν άντεξα περισσότερο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
το κανονικό είναι να νηστεύεις όλο το 50 ήμερο γιατί τόσο είναι και απο τα δύο, δεν μπορώ να πω κρέατα γιατί τότε δεν είμαστε άνθρωποι αλλά κανίβαλοι...οπότε όποιος πιστεύει και έχει κότσια κάνει την προσπάθεια να απέχει και από τα δύο.
;)
Βρε μάνια δεν το εννοώ έτσι! Νομίζω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει ένα τρόπο να κάνει τα πράγματα. Δεν είναι τυχαίο που ο Χριστός είχε 12 μαθητές και ο καθένας είχε άλλη προσωπικότητα.
Εσύ μπορεί να είσαι ο άνθρωπος που πρώτα το δουλεύει μέσα του και όταν το έχει ολοκληρωμένο το κάνει κατ'ευθείαν και καλά. Εγώ πρέπει να πέσω 10 φορές για να μάθω. Το θέμα είναι να υπάρχει η πρόθεση και η προσπάθεια.
Μπορούμε να τα δούμε σαν ελλάτωματα ή σαν προτερήματα και τα δύο, ανάλογα με την οπτική γωνία αλλά εγώ νομίζω ότι ο Θεός είναι κιμπάρης και ξέρει την ουσία.

Δεν λέω όχι αλλα άν ξέρεις ότι π.χ. είναι σωστό να πάς με ενα νορμάλ ρούχο στην εκκλησία και σύ πάς με το ξώβηζο, ξώπλατο και μίνι ότι αρκεί η προσπάθεια; όταν ξέρω ότι απο σεβασμό θα καταλάβω απο μόνη μου ότι δεν πρέπει να πάω στην εκκλησία όπως προανέφερα θεωρείς απλά σωστή χειρονομία επιδή προσπάθησα:hmm:

Δεν το λέω για σένα μηλάω γενικά έτσι; όπως λέει και klark παραπάνω όποιος έχει τα κότσια το κάνει;) απλά το λέω γιατί βλέπω θεούσες στο δρόμο και λένε α εγώ νηστέυω αλλα όταν πείς για σέξ σε κοιταει σαν εχθρό;)

Ειναι αυτό που μου είχε πεί η μάνα μου, είναι δικός μας άνθρωπος, είναι μέσα στην οικογενεια, τυρανιέτε απο κ'άποια ασθένεια και πεθενει, τότε εμέις έχουμε όρεξη για τροφή σέξ και μουσικές; όχι αρα πώς το κάνουμε σε Εκείνον; αυτό είναι η Μεγάλη ευδομάδα, θρήνος για έναν άντρα που πέθανε που τηρανήθηκε, δεν του αξίζει και εκείνου λίγη αγάπη και σοβαρότητα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Φαγητό: μόνο τη Μεγάλη Παρασκευή, που από έθιμο (στο σπίτι μου) τρώμε φακές. :P Πιο πολύ "για το καλό δηλαδή". Βέβαια εγώ τσιμπώ και διάφορες άλλες σαβούρες. :P



Όσο για το sex.... κόβεται το sex; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Η ερώτηση: Νηστέψατε για το Πάσχα;
Η απάντηση του Γιώργου:
Φαγητό: μόνο τη Μεγάλη Παρασκευή, που από έθιμο (στο σπίτι μου) τρώμε φακές. :P Πιο πολύ "για το καλό δηλαδή". Βέβαια εγώ τσιμπώ και διάφορες άλλες σαβούρες. :P

Συμπέρασμα: Ο Γιώργος τη Μεγάλη Παρασκευή (που είναι σε περισσότερο απο 2 εβδομάδες από τώρα) έφαγε φακές και συνεπώς νήστεψε!

Συμπέρασμα reloaded: Ο Γιώργος είναι πολύ μπροστά από την εποχή του! :clapup:



:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
λολ μπόραρ


Πότε είναι το πάσχα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
λολ μπόραρ


Πότε είναι το πάσχα?
Η εβδομάδα μετά την επόμενη είναι η Μεγάλη Εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Αν και δεν έχω ιδιαίτερα θρησκευτικά αισθήματα, νηστεύω μόνο τη Μεγάλη Εβδομάδα καθαρά για εθιμικούς λόγους, συνήθεια και επειδή είναι ένα καλό τεστ για την περίπτωση που θέλω να γίνω χορτοφάγος;) Δεν μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να μην φάω κρέας, μου αρέσουν πιο πολύ τα λαδερά, ζυμαρικά, πίτες κ.ό.κ, αλλά η νηστεία είναι περισσότερο μια ψυχική δοκιμασία που προϋποθέτει την κάθαρση/αποτοξίνωση της ψυχής και του μυαλού μας από άσχημες σκέψεις και πράξεις. Οπότε το σημαντικότερο είναι να μη βρίζεις, ειρωνεύεσαι αλλά και να τιθασεύεις τις ανάγκες σου είτε είναι η διατροφή είτε το σεξ.;)(που δεν παίζει σε καμία περίπτωση για εμένα....:whistle::whistle:)


Λίγο άσχετο...
Τη Μεγάλη Παρασκευή "δεν κάνει" να φας λάδι (η χειρότερη μέρα.... το μενού έχει νερόβραστα φασόλια:tongue:) ξέρει κανείς γιατί ισχύει αυτό; Το λάδι δεν είναι ζωϊκό παράγωγο για ποιο λόγο δεν κάνει το καταναλώσουμε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Νηστεύω όλο το χρόνο με τον μισθό που παίρνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Νηστεύω όλο το χρόνο με τον μισθό που παίρνω.

Ρε αλήτη... και τάχα λες στο άλλο θέμα για 700 ευρώ δώρο στα έτερα ημίσεα! Δάσκαλε που δίδασκες και νόμον δεν εκράτεις!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
α) Όχι και "ρε"

β) Ξαναδές πόσα θα μείνουν για δώρο

γ) Το Πάσχα είναι εποχή χαράς και αγάπης, παλιο#@$@#@.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε το λέει ο άνθρωπος μπας και φιλοτιμηθεί το έτερον ήμισι και του κάνει το πολυπόθητο δώρο... :lol: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
α) Όχι και "ρε"

β) Ξαναδές πόσα θα μείνουν για δώρο

γ) Το Πάσχα είναι εποχή χαράς και αγάπης, παλιο#@$@#@.

Spank me! I'll be your Easter Bunny!:redface: (Και μετά στάξε και τα 700 ευρά!:P)

Ε το λέει ο άνθρωπος μπας και φιλοτιμηθεί το έτερον ήμισι και του κάνει το πολυπόθητο δώρο... :lol: ;)

:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klark

Νεοφερμένος

Ο klark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η νηστεία του Πάσχα είναι η πιο "αυστηρή" και πιο σημαντική του χρόνου για έναν Ορθόδοξο Χριστιανό. Τις πενήντα ημέρες που καλείται να νηστέψει πρέπει να απέχει από κρέας, γαλακτοκομικά υλικά, ψάρια και τέλος λάδι. Αυτό το κάνει επειδή πιστεύει. Η έλευση του Χριστού είναι γεγονός και η Σταύρωση Του επίσης. Η νηστεία γίνεται για να πενθήσουμε το γεγονός ότι ο Χριστός ενώ ήρθε γεμάτος αγάπη για το δημιούργημά Του, για να το σώσει (δηλ εμάς) εμείς γεμάτοι μίσος και πνευματική τύφλα τον Σταυρώσαμε. Και το κάνουμε αυτό καθημερινά με τις αμαρτίες μας, δηλ Τον Σταυρώνουμε καθημερινά με τις αμαρτίες μας. Το ωραίο και το ευχάριστο όμως ποιο είναι? Ότι μετά την μεγάλη αυτή νηστεία(περίοδος θλίψης) έρχεται η μεγάλη χαρά, έρχεται η του Χριστού Ανάσταση! Δια τούτο παύει και η νηστεία, και το σημαντικό ποιο είναι? Ότι η Ανάσταση του Χριστού συμβαίνει κάθε χρόνο, δεν γιορτάζουμε την επέτειο της Αναστάσεως αλλά το ίδιο το γεγονός που γίνεται εκείνη τη στιγμή. Η νηστεία τέλος δεν είναι υποχρεωτική όπως και όλα τα πράγματα στην ζωή του Χριστιανού, αφήνεται ο καθένας στον πνευματικό ζήλο που έχει, την προαίρεσή του και το φιλότιμο του να πράξει όπως νομίζει. Ο Θεός δέχεται κάθε θυσία που κάνει ο εκάστοτε Χριστιανός και την προσμετράει, έστω και αν νομίζουμε ότι είναι κάτι το ελάχιστο. Τώρα ξέρετε...πράξετε ανάλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Θα'θελα να καταφέρω ένα πράγμα αντί να νηστεύω γιατί το θεωρώ άσκηση στην αγάπη και την μεγαλύτερη εντολή: να μην κρίνω. Και δυστυχώς μου είναι το πιό δύσκολο (κοινώς είμαι φαρμακόμυαλη).
Για τα υπόλοιπα μου αρκεί η φράση του Χριστού "Ο Θεός έφτιαξε το Σάββατο για τον άνθρωπο κι όχι τον άνθρωπο για το Σάββατο" και νομίζω ότι μας δίνονται ως τρόποι άσκησης που μπορεί να βοηθήσουν για το παραπάνω. (έχεις δίκιο ρε Μάνια, τη φέρνω στα μέτρα μου τη θρησκεία αλλά μόνο έτσι μπορώ να κάνω σχέση με το Θεό, προσωπικά και με όλα τα ελλατώματα μου).
'Οσο για το σεξ το "νηστεύω" λόγω άλλων λόγων τόσο όλο το χρόνο που δεν το βάζω στις προτεραιότητες μου για νηστεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Εγω νηστεύω μόνο το κρέας Μ. Πέμπτη & Μ. Παρασκευή...απλά γιατί έτσι το νοιώθω...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για τα υπόλοιπα μου αρκεί η φράση του Χριστού "Ο Θεός έφτιαξε το Σάββατο για τον άνθρωπο κι όχι τον άνθρωπο για το Σάββατο" και νομίζω ότι μας δίνονται ως τρόποι άσκησης που μπορεί να βοηθήσουν για το παραπάνω. (έχεις δίκιο ρε Μάνια, τη φέρνω στα μέτρα μου τη θρησκεία αλλά μόνο έτσι μπορώ να κάνω σχέση με το Θεό, προσωπικά και με όλα τα ελλατώματα μου).

Σε πέιραξε αυτό που είπα; κακώς, μπορώ να πώ κάκιστα, θές να μάθεις το γιατί;

Οταν λέω ότι φέρνεις στα μέτρα σου την θρησκεία δεν ενωω ότι εσύ ή ο άλλος αλλα ότι ενώ υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι ας το πούμε "σωστά" που και εγώ το κάνω, λέμε ότι έτσι είναι μόνο και μόνο επειδή μας βολέυει, και γώ δεν είμαι καμιά σωστή χριστιανή ούτε είμαι αναμαρτητη, εγώ η ίδια τα χριστούγεννα λέω ότι γιατί να νηστέψω αφού είναι μέρες χαράς; Λέω λοιπόν ότι όταν είναι κάτι σωστό απλά λέμε ότι δεν το κάνω γιατί π.χ. δουλέυω αργά ή κάνω βαριά δουλειά, όχι να λέμε ότι κάνω σέξ γιατί δεν το λέει η γραφή, κατάλαβες τι προσπαθώ να πώ;

Μαθένουμε σωστά απο μικρά κάποιους κανόνες σεβασμού πρώς τους άλλους, όταν λοιπόν μας συμφαίρει τους ξεχνάμε και όποτε μας συμφέρει το θυμώμαστε, αυτό προσπαθώ να πώ, ότι κάποια πράγματα τα αλλάζουμε όπως όχι κρέας την μεγάλη ευδομάδα γιατί θέλω και λίγη αποτοξύνοση απο το κρέας να χάσω και κάνα κιλό, αλλα κάνει το σέξ γιατί δεν μου είπε κανείς ότι δεν κάνει, ενώ απο μόνοι μας μπορούμε να το σκευτούμε;)

συγνώμη αν είπα κάι που σε πείραξε αλλα αυτό πιστέυω καρδιά μου, όλοι μας το κάνουμε και εγώ μέσα σε αυτούς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top