Γρίφοι! Εδώ γράψτε ότι γρίφους ξερετε και αφήστε τους άλλους να μαντέψουν!

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless :
εγώ ομολογώ ότι δεν έχω καταλάβει τις παραμέτρους του προβλήματος λάμπα - διακόπτης.
Τι ακριβώς δεν έχεις καταλάβει ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
επειδή έχει περάσει καιρός δεν μας την λες την απάντηση γιατι θα με φάει η περιέργεια??? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοίπον.
Κάθε φόρα που μπαίνει κάποιος στο κέλι και βρίσκει σβησμένη την λάμπα θα την ανάβει ή έκτος είναι αναμμένη ήέχει ανάψει στο παρελθόν την λάμπα ξάνα.

Τώρα στο ένα λέπτο που είχαν στην αρχή να συζήτησουν όρισαν κάποιον που θα μετράει πως φορές βρήκε αναμένη την λάμπα.

Τώρα όταν αυτός όταν μπεί 106+Χ φόρες από στις οποίες 106 φορες ήταν ανοιχτω το φώς τότε πάει στους αθάνατους και λέει με βεβαιότητα ότι έχουν περάσει τουλάχιστον μια φόρα όλοι από το κέλι ....


Επίσης θα ανεβάσω και μια αλλή λύση σε pdf που είναι στα αγγλικά όποιος έχει όρεξη ας την διαβάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • prisoners.pdf
    247.9 KB · Εμφανίσεις: 972

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χμ :hmm:.

για να πετύχει ένας οποιοσδήποτε από τους αθανάτους το φως 106 τουλάχιστον φορές ανοιχτό σημαίνει πως δεν το σβήνει κανείς. ειδάλλως εάν έμπαινε π.χ. κάποιος για πρώτη φορά και το άναβε, μετά έμπαινε κάποιος που είχε ξαναμπεί και το έσβηνε και μετά έμπαινε ο εν λόγω αθάνατος και το έβρισκε κλειστό, θα μέτραγε μία μείον. επομένως σε αυτή την περίπτωση οι αθάνατοι δε θα βγούν ποτέ από την φυλακή (η μόνη περίπτωση να βγούνε είναι να τυχαίνει συνεχώς και να μπαίνει ο ίδιος αθάνατος μετά απο την παρθενική είσοδο του καθενός απο τους υπόλοιπους αθανάτους στο μεσαίο κελί). οπότε το φώς ανάβει με την είσοδο του πρώτου αθανάτου και δε σβήνει μέχρι να καεί η λάμπα :D. δε νομίζω πως στέκει. πείτε γνώμες. επίσης με αυτή την λογική (δλδ όταν δε σβήνει τη λάμπα) μπορεί να μπαίνει π.χ. κάθε δεύτερη φορά ο ίδιος αθάνατος, δλδ στις 213 φορές να βγει και να πεί πως μπήκαν όλοι οι αθάνατοι στο μεσαίο κελί και να τους στείλουν στο πυρ το εξώτερο οι θεοί :hehe:. δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ωραιος γριφος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
χμ :hmm:.

για να πετύχει ένας οποιοσδήποτε από τους αθανάτους το φως 106 τουλάχιστον φορές ανοιχτό σημαίνει πως δεν το σβήνει κανείς. ειδάλλως εάν έμπαινε π.χ. κάποιος για πρώτη φορά και το άναβε, μετά έμπαινε κάποιος που είχε ξαναμπεί και το έσβηνε και μετά έμπαινε ο εν λόγω αθάνατος και το έβρισκε κλειστό, θα μέτραγε μία μείον.
Μα δικαίωμα να ανάβουν το φως έχουν μόνο αυτοί που μπαίνουν για πρωτή φορά ή και αυτοί που δεν το έχουν ανάψει το ποτε ξανα το φως.
Δικαίωμα να σβήνει το φως έχει μόνο μετρητής.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
καθε φορα που εμπαινε καποιος αφηνε εκει τα ρουχα του, (προσπαθω να σκεφτω κατι που κανεις δε μπορει να κανει δυο φορες) αυτος που πρωτος μετρησε 107 αλλαξιες ή μπλουζες πχ καταλαβε οτι ολοι μπηκαν

ειμαι εστω κοντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
καθε φορα που εμπαινε καποιος αφηνε εκει τα ρουχα του, (προσπαθω να σκεφτω κατι που κανεις δε μπορει να κανει δυο φορες) αυτος που πρωτος μετρησε 107 αλλαξιες ή μπλουζες πχ καταλαβε οτι ολοι μπηκαν

ειμαι εστω κοντα?

Σορυ κιολας, αλλα το διαβασες καθολου το thread;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Σορυ κιολας, αλλα το διαβασες καθολου το thread;
συγχωρεμενος, ναι. Γιατι ρωτας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
συγχωρεμενος, ναι. Γιατι ρωτας?
Απλώς έχω δώσει την λύση 2-3 post πιο πάνω από το δικό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Λοίπον.
Κάθε φόρα που μπαίνει κάποιος στο κέλι και βρίσκει σβησμένη την λάμπα θα την ανάβει ή έκτος είναι αναμμένη ήέχει ανάψει στο παρελθόν την λάμπα ξάνα.

Τώρα στο ένα λέπτο που είχαν στην αρχή να συζήτησουν όρισαν κάποιον που θα μετράει πως φορές βρήκε αναμένη την λάμπα.

Τώρα όταν αυτός όταν μπεί 106+Χ φόρες από στις οποίες 106 φορες ήταν ανοιχτω το φώς τότε πάει στους αθάνατους και λέει με βεβαιότητα ότι έχουν περάσει τουλάχιστον μια φόρα όλοι από το κέλι ....


Επίσης θα ανεβάσω και μια αλλή λύση σε pdf που είναι στα αγγλικά όποιος έχει όρεξη ας την διαβάσει
και αν αυτος που ορισαν μπηκε μονο μια φορα?
δε νομιζω οτι το λες σωστα, γιατι πρεπει ντε και καλα να κανουν κατι με την λαμπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Απλώς έχω δώσει την λύση 2-3 post πιο πάνω από το δικό σου
δε μου λες κατι ποιο χρησημο, βρισκεις καποιο λαθος στην λυση μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
δε μου λες κατι ποιο χρησημο, βρισκεις καποιο λαθος στην λυση μου?
Κάποτε θα μπεί και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη.........
Για αυτό το λόγο χρησιμοποιούμε στο γρίφο αθάνατους , για να μην υπάρχει πρόβλημα χρόνου.
Χρησιμοποιούμε την λάμπα για τον απλό λόγο ότι μας την δίνει ο γρίφος. Π.χ. δεν ξέρουμε καν αν φοράνε ρούχα ωστε αν μπαίνουν για πρώτη φορά να αφήνουν κάτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Κάποτε θα μπεί και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη.........
Για αυτό το λόγο χρησιμοποιούμε στο γρίφο αθάνατους , για να μην υπάρχει πρόβλημα χρόνου.
Χρησιμοποιούμε την λάμπα για τον απλό λόγο ότι μας την δίνει ο γρίφος. Π.χ. δεν ξέρουμε καν αν φοράνε ρούχα ωστε αν μπαίνουν για πρώτη φορά να αφήνουν κάτι....
α οκ δεν ηξερα οτι μονο οτι γραφει η ιστορια πρεπει να χρησιμοποιησεις, σορρυ, παντως αν δεν πρεπει να απανταμε αλλο κλειδωσε το, αλλιως μη μου την λες...

"Απλώς έχω δώσει την λύση 2-3 post πιο πάνω από το δικό σου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Με το "Απλώς έχω δώσει την λύση 2-3 post πιο πάνω από το δικό σου" αυτό που ήθελα να πω ήταν απλώς να εξηγίσω τι εννοεί ο dark_kronos τίποτα παραπάνω , ούτε είχα σκόπο να προσβάλω κάποιον. Σορρύ ωστόσο αν φάνηκε αυτό.
Πάντως έχεις δικαίο , το θέμα πρέπει να κληδωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι εγώ είµαι ένας υπηρέτης ενός πλούσιου ζευγαριού ευγενών (ανδρόγυνο) της Γαλλίας πριν ακριßώς ξεσπάσει η Γαλλική Επανάσταση. Είµαι κάθε µέρα µαζί τους και τους ξέρω καλά. Ακούστε µια ιστορία για αυτούς και θα σας εξηγήσω µετά τι θέλω:

"Το ζευγάρι αυτών των ανθρώπων είχε ένα κόλληµα. Κάθε φορά που έßγαιναν ßόλτα µε την άµαξα και η άµαξα είχε τα άσπρα άλογα, η κυρία φόραγε τα µαύρα γάντια. Αντίστοιχα όταν ήταν ζεµένα τα µαύρα άλογα, η κυρία φόραγε τα άσπρα γάντια. Μια Κυριακή ξυπνάνε και θέλουν να πάνε στην Παναγία των Παρισίων να εκκλησιαστούν. Φτάνουνε στην εκκλησία κι έτσι όπως κατεßαίνουν από την άµαξα η κυρία ßλέπει ότι είχε φορέσει τα άσπρα γάντια και η άµαξα είχε τα άσπρα άλογα! Ψιλοεκνευρισµένη λέει του άντρα της:"Άντρα µου µπορείς να πας να µου φέρεις τα µαύρα γάντια από το σπίτι; Εγώ θα σε περιµένω µέσα στην εκκλησία. "Εντάξει", της λέει αυτός και φεύγει. Αυτή µπαίνει στην εκκλησία και πιάνει ένα στασίδι. Έτσι όπως καθόταν την παίρνει ο ύπνος και ßλέπει στον ύπνο της ότι οι επαναστάτες έπιασαν τον άντρα της και τον σκότωσαν. Εκείνη την ώρα την ακουµπάει ένα χέρι και πεθαίνει από ανακοπή."

Αυτό που θέλω είναι να βρείτε κάτι παράλογο, κάτι που δεν στέκει στην παραπάνω ιστορία......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ας υποθέσουμε ότι εγώ είµαι ένας υπηρέτης ενός πλούσιου ζευγαριού ευγενών (ανδρόγυνο) της Γαλλίας πριν ακριßώς ξεσπάσει η Γαλλική Επανάσταση. Είµαι κάθε µέρα µαζί τους και τους ξέρω καλά. Ακούστε µια ιστορία για αυτούς και θα σας εξηγήσω µετά τι θέλω:

"Το ζευγάρι αυτών των ανθρώπων είχε ένα κόλληµα. Κάθε φορά που έßγαιναν ßόλτα µε την άµαξα και η άµαξα είχε τα άσπρα άλογα, η κυρία φόραγε τα µαύρα γάντια. Αντίστοιχα όταν ήταν ζεµένα τα µαύρα άλογα, η κυρία φόραγε τα άσπραγάντια. Μια Κυριακή ξυπνάνε και θέλουν να πάνε στην Παναγία των Παρισίων να εκκλησιαστούν. Φτάνουνε στην εκκλησία κι έτσι όπως κατεßαίνουν από την άµαξα η κυρία ßλέπει ότι είχε φορέσει τα άσπρα γάντια και η άµαξα είχε τα άσπρα άλογα! Ψιλοεκνευρισµένη λέει του άντρα της:"Άντρα µου µπορείς να πας να µου φέρεις τα µαύρα γάντια από το σπίτι; Εγώ θα σε περιµένω µέσα στην εκκλησία. "Εντάξει", της λέει αυτός και φεύγει. Αυτή µπαίνει στην εκκλησία και πιάνει ένα στασίδι. Έτσι όπως καθόταν την παίρνει ο ύπνος και ßλέπει στον ύπνο της ότι οι επαναστάτες έπιασαν τον άντρα της και τον σκότωσαν. Εκείνη την ώρα την ακουµπάει ένα χέρι και πεθαίνει από ανακοπή."

Αυτό που θέλω είναι να βρείτε κάτι παράλογο, κάτι που δεν στέκει στην παραπάνω ιστορία......

μαντης ηταν η κυρία ή προφητικο το ονειρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχε σχέση αυτό, κάτι άλλο είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Μήπως έχει σχέση με το ότι θα έπρεπε να είχε δει ότι ήταν τα άσπρα άλογα όταν ΕΜΠΑΙΝΕ στην άμαξα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Η ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
πριν ακριβώς ξεσπάσει η Γαλλική Επανάσταση

και μετα στον υπνο της : και βλέπει στον ύπνο της ότι οι επαναστάτες έπιασαν τον άντρα της και τον σκότωσαν

Δεν στεκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top