Αφιερώστε ένα τραγούδι στον από πάνω σας

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
https://alex.eled.duth.gr/EthM/kabakopoulos/song1.html

Αχιλλεύς και Πενθεσίλεια

Σήμερα ψάλλουν εκκλησιές, ψάλλουν τα μοναστήρια,
ψάλλει και η αγιά Σοφιά με δεκαχτώ καμπάνες.
Κι' ο βασιλιάς Αλέξαντρος βαριά αποκοιμήθη
κι η μάνα του τον έλεγε και τον παρακαλούσε :
-Σήκω, ψηλέ μ', σήκω, λιγνέ μ', σήκω, και βασιλιά μου,
σήκω να πας στην εκκλησιά και στον καλό το λόγο.
Σηκώθηκε ταράχτηκε, σηκώθηκε πηγαίνει.
Μπροστά πηγαίν' η μάνα του, κατόπ' η αδερφή του,
μέσα στη μέση ο βασιλιάς σα μήλο μαραμένο.
-Όταν τον είδε η εκκλησιά σε τρεις μεριές ραγίσ' κε,
κι εκεί παπάδες πόψελναν, διάκοι κανοναρχούσαν,
ακούστηκε ψιλή φωνή πιό μέσα απ' τ' άγιο βήμα.
-Έξω, οργί μ', έξω, σκυλί μ', έξω, και βασιλιά μου.
Κι' ή μάνα του τον έλεγε και τον παρακαλούσε.
-Τί ήταν , υγιέ μου, που καμες, υγιέ μ' και βασιλιά μου,
και δε σε θέλ' η εκκλησιά και η αγιά Σοφιά ;
-Μάνα μου, βρες πνευματικό να πω τα κρίματά μου.
-Εγώ, παιδί μ', πνευματικός, πέ μου τα κρίματά σου,
πέ μου τις αμαρτίες σου να σου τις συχωρήσω.
-θυμάσαι οταν μ' έστειλες το πρώτο το ταξίδι ;
Το πλήθος ήτανε πολύ κι' ο τόπος ήταν λίγος.
Όλ' έδεσαν τους μαύρους τους σε δάφνες σε κλαδάκια,
κι' εγώ 'δεσα το μαύρο μου σε μνημουργιάς κρικέλλα.
Κι' ο μαύρος ήτανε μικρός, ήταν και παιγνιδιάρης,
- και παίζοντας και ρίχνοντας εσήκωσε την πλάκα,
και μέσα κόρη κοίτονταν τριώ μερών θαμένη,
και φάνηκαν σγουρά μαλλιά και οι μακρές πλεξίδες
έλαμπε και το πρόσωπο καλύτερ' απ' τον ήλιο.
Κι' έσκυψα και τη φίλησα στα μάτια και τα φρύδια,
- στα σταυρωμένα χέρια της, στα κόκκινα χειλάκια.
-Εσύ, παιδί μ', το κρίμα σου συχώριο δε θα χη ,
μόνο να πας στην ερημιά, να πας στο μοναστήρι,
και να νηστεύης πάντα σου και προσευχές να κάνης.
Και εκείνος αποκρίνεται σαν παραπονεμένος :
-Σκάψτε βαθειά, σκάψτε πλατειά, ίσα για δυο νομάτοι,
να πέσ' ο νιος με τ' άρματα κι' η νια με τα στολίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ζουζούνια-Ο Χαραλάμπης (Αφιερωμένο στους μπερμπάντηδες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ένα Μητροπάνο για τον πιτ :P
https://www.youtube.com/watch?v=GgHnnH7yiVw&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Monika-Babe https://www.youtube.com/watch?v=AqyoDOAvdKs

Για τον Bill....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Αν και ρίχνεις το επίπεδο θα απαντήσω με σοβαρότητα... (στο τσακ ήμουν να σου βάλω το ''ήταν ένας γάιδαρος...'' που βγήκε πρώτο πρώτο στα related :P)

https://www.youtube.com/watch?v=jOSjo_vbiWw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
[ (στο τσακ ήμουν να σου βάλω το ''ήταν ένας γάιδαρος...'' που βγήκε πρώτο πρώτο στα related :P)
σου πάει η καρδιά; :redface::loltooth:

Άντε που πήγαμε στο Φάμελο που του αρέσει να πέφτει, πάμε στον πάτο :P

https://www.youtube.com/watch?v=OfL7ldp_7Zg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μάρα -> Λαυρέντης Μαχαιρίτσας - Φλασάκι




Bill -> Guns N Roses Paradise City

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ρε βικ πιάσε κόκκινο :P
τσάκο Σφακιανάκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top