Ανοιχτή συζήτηση του C'n'F

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Πάλι λαμπόγυαλο βλέπω τα κάναμε εδώ μέσα.

Δεν θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά αλλά να πω κάποια πράγματα. Είναι αρκετά εύκολο να ευρίσκουμε λάθη στα πάντα εκτός από εμάς. Είναι απίστευτα εύκολο να λέμε ότι φταίει η Ελλάδα που δεν έχουμε φίλους, ότι φταίνε οι Ελληνίδες που δεν έχουμε κοπέλα κλπ κλπ κλπ. Μπορούμε να αναλογιστούμε τι κάνουμε εμείς λάθος όμως;

Δεν υπάρχει κακός και καλός λαός. Μερικοί νομίζουν ότι θα πάνε στο εξωτερικό και θα βρουν τη Γη της Επαγγελίας και φιλικούς ανθρώπους. Είναι μέχρι να βρεθούν περικυκλωμένοι από τίποτα skinheads και να τους φωνάζουν γυρίστε στη σκατοχωρα σας βρωμοέλληνες.
Κοίτα, κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά, όπως οι μισθοί και το κόστος ζωής. Σαν χώρα δεν πάμε καλά σε αυτό το κομμάτι. Διάφορα άλλα μπορεί να είναι καθαρά υποκειμενικά όπως ο τρόπος ζωής, ο καιρός κλπ. Πχ εγώ δεν την παλεύω με την ζέστη και δεν μου αρέσει αισθητικά η Αθήνα. Βέβαια κάποιος άλλος μπορεί να σου πει τα αντίθετα από τα παραπάνω.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Κοίτα, κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά, όπως οι μισθοί και το κόστος ζωής. Σαν χώρα δεν πάμε καλά σε αυτό το κομμάτι. Διάφορα άλλα μπορεί να είναι καθαρά υποκειμενικά όπως ο τρόπος ζωής, ο καιρός κλπ. Πχ εγώ δεν την παλεύω με την ζέστη και δεν μου αρέσει αισθητικά η Αθήνα. Βέβαια κάποιος άλλος μπορεί να σου πει τα αντίθετα από τα παραπάνω.
Δεν μίλησα για αυτά. Μίλησα για τα περί κακών ανθρώπων και το κατά πόσο φταίει η Ελλάς που δεν έχει φίλους και αμόρε. Έχει διαφορά. Για το καιρό συμφωνώ μαζί σου. Ένας από τους λόγους που θα μετανάστευα κυρίως είναι το κλίμα. Προτιμώ κρύα και βροχερά μέρη. Για την Αθήνα σας δεν ξέρω ούτε εμένα θα μ'άρεζε πάντως μ'αρέσει η Θεσσαλονίκη μου προσωπικά και δεν θα την άλλαζα εύκολα.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Αγαπώ την Ελλάδα και η φιλοσοφία μου γι αυτή, εκφράζεται συνοπτικά σε κάτι που είπε κάποιος, κάποτε:
"Η Ελλάδα είναι μια ωραία χώρα, αλλά δυστυχώς κατοικείται από Έλληνες" .

Αν και δεν είναι απόλυτο αυτό. Κάποτε πίστευα οτι οι ξένοι (Βορειο-ευρωπαίοι κλπ) είναι πιο πολιτισμένοι, αλλά με τα χρόνια διαπίστωσα ότι δεδομένων των συνθηκών μια χαρά καθικάκια μπορούν να γίνουν. Αυτό που τους κρατάει είναι τα "γκέμια" που τους έχει (πολύ σωστά) βάλει η πολιτεία, το κράτος τους εκεί.
Και που εκφράζεται με την τήρηση των νόμων και τις συνέπειες που υφίστανται οι τυχόν παραβάτες. Υπάρχει ακολουθία λόγων και πράξεων, λιγότερα "παραθυράκια" και "λαδώματα", τα λαμόγια δεν είναι τόσο ελεύθερα να αλωνίζουν.

Εδώ είμαστε λίγο ξέφραγο αμπέλι.
Αφού και οι τουρίστες που έρχονται για διακοπές, βλέπουν οτι "τους παίρνει" να κάνουν τις μαλακιούλες τους και για όσο διάστημα βρίσκονται με τους ιθαγενείς εδώ, "χαλάνε" κι εκείνοι τη συμπεριφορά τους. :P

Υ.Γ. Το δε κλίμα της χώρας μας το θεωρώ, μακράν, το καλύτερο. Ειδικά του λεκανοπεδίου της Αθήνας κάποτε ήταν ιδανικό, αλλά με τις ανθρώπινες παρεμβάσεις (αποψίλωση των δασικών περιοχών, μπαζώματα και χτίσιμο ακόμα και μέχρι τις κορυφές των βουνών) το έκαναν σαν τα μούτρα τους.
Παραταύτα ούτε καλοκαίρια ζεστά σαν Ινδία, ούτε χειμώνες να "το δαγκώνουμε" ή/και να βρέχει διαρκώς, μέσα στην υγρασία. Τα υπόλοιπα είναι για να γκρινιάζουμε. :D
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Στο μεταξύ οι φίλοι μου όταν τους λέω να με βοηθήσουν με την Φυσική

View attachment 104111
Κάτσε να πας με το καλό στο πανεπιστήμιο που θα χρειάζεσαι τα μαθηματικά του λυκείου :P . Οι περισσότερες θετικές σχολές έχουν έστω ένα με δύο εξάμηνα μαθηματικά ωστόσο αν δεν κάνω λάθος, γιατί πάνε χρόνια από τότε που κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών, η σχολή που θες παίζει να μην έχει. Αλλά τονίζω ότι το λέω με επιφύλαξη.

Υ.Γ Όσον αφορά την παραπάνω συζήτηση συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν, αλλά δε γράφω κάποιο μήνυμα, γιατί θεωρώ ότι δε θα αλλάξει κάτι και απλά θα δώσω συνέχεια.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Κάτσε να πας με το καλό στο πανεπιστήμιο που θα χρειάζεσαι τα μαθηματικά του λυκείου :P . Οι περισσότερες θετικές σχολές έχουν έστω ένα με δύο εξάμηνα μαθηματικά ωστόσο αν δεν κάνω λάθος, γιατί πάνε χρόνια από τότε που κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών, η σχολή που θες παίζει να μην έχει. Αλλά τονίζω ότι το λέω με επιφύλαξη.

Υ.Γ Όσον αφορά την παραπάνω συζήτηση συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν, αλλά δε γράφω κάποιο μήνυμα, γιατί θεωρώ ότι δε θα αλλάξει κάτι και απλά θα δώσω συνέχεια.
Το ξέρω άσε :( Και στο βιολογικό που με ενδιαφέρει σαν σχολή, έχει μέσα μαθηματικά. Και με σύγχυσε λίγο αυτό. Αλλά αν κάνω ιδιαίτερα μπορώ να τα αναπληρώσω θεωρώ. Και μέσα στην χρόνια θα βελτιωθούν με την εξάσκηση. Ήδη έχω γίνει πιο γρήγορη, ευτυχώς.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Το ξέρω άσε :( Και στο βιολογικό που με ενδιαφέρει σαν σχολή, έχει μέσα μαθηματικά. Και με σύγχυσε λίγο αυτό. Αλλά αν κάνω ιδιαίτερα μπορώ να τα αναπληρώσω θεωρώ. Και μέσα στην χρόνια θα βελτιωθούν με την εξάσκηση. Ήδη έχω γίνει πιο γρήγορη, ευτυχώς.
Καλά και μένα έχουν σγουριάσει. Τα τελευταία χρόνια το πιο ¨ακραίο¨ που έκανα ήταν να ρίχνω καμιά λογαρίθμηση στο τσακίρ κέφι :laugh:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πως τον πίεσα;
Επίσης, εσύ είσαι άλλος άνθρωπος. Έχεις άλλον τρόπο. Δεν σημαίνει πως πρέπει να ακολουθήσω αυτό που κάνεις εσύ.
Ναι αλλά τον έκρινες για τις επιλογές του και τον ωθήσες με άσχημο τρόπο σε μια απόφαση πολυ σημαντική. Δε χρειάζεται καν να πω περισσότερα απλά διάβασε το μήνυμα σου.
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά τον έκρινες για τις επιλογές του και τον ωθήσες με άσχημο τρόπο σε μια απόφαση πολυ σημαντική. Δε χρειάζεται καν να πω περισσότερα απλά διάβασε το μήνυμα σου.
Και ο Φώτης, με τη σειρά του, έκρινε την Ελλάδα και τους Ελληνες, γενικεύοντας πολύ τα πράγματα. Ειδικά η φράση :

...δεν είμαστε δίπλα του όταν μας έχει ανάγκη παρολο που εκείνος ήταν δίπλα μας πάντα...

καμία βάση δεν έχει. Καμία απολύτως. Μπορεί να σταθεί μόνο σε προσωπικό επίπεδο...

Δημόσια τοποθετήθηκε, λοιπόν, δημόσια είπε την άποψή της και η @meetmeinmontauk ...

Τον Φώτη όλοι τον νοιαζόμαστε. Αυτή είναι η αλήθεια. Και ο καθένας, με τον τρόπο του, έχει πει την άποψή του και τον έχει προτρέψει να κάνει κάτι για τον εαυτό του. Γιατί φαίνεται να είναι ένα αξιόλογο παιδί...

Αλλά όλα έχουν κάποιο όριο. Και όταν δημόσια λες, ξανά και ξανά, τί σε απασχολεί θ' ακούσεις και αυτά που ίσως δε σου αρέσουν (αλλά μπορεί να είναι και η πικρή αλήθεια...). Αλλά τί να γίνει, μέσα στο πρόγραμμα κι αυτό...

Σε κάθε περίπτωση, ας δούμε τί μπορούμε ν' αλλάξουμε σ' εμάς. Η αλλαγή από εκεί θα ξεκινήσει. Γατί, μερικές φορές, τα πράγματα είναι όπως εμείς τα βλέπουμε. Κι όχι όπως, στην πραγματικότητα είναι..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Το ξέρω άσε :( Και στο βιολογικό που με ενδιαφέρει σαν σχολή, έχει μέσα μαθηματικά. Και με σύγχυσε λίγο αυτό. Αλλά αν κάνω ιδιαίτερα μπορώ να τα αναπληρώσω θεωρώ. Και μέσα στην χρόνια θα βελτιωθούν με την εξάσκηση. Ήδη έχω γίνει πιο γρήγορη, ευτυχώς.
Στο εκπα μονο ένα μαθημα μαθητικών είναι υποχρεωτικό το οποίο είναι κυρίως στατιστική-πιθανότητες και λίγο calculus. Πιο σημαντική είναι η χημεία.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Στο εκπα μονο ένα μαθημα μαθητικών είναι υποχρεωτικό το οποίο είναι κυρίως στατιστική-πιθανότητες και λίγο calculus. Πιο σημαντική είναι η χημεία.
Εδώ στην Πάτρα είχαν στο πρώτο εξάμηνο μαθηματικά, η αδερφή μου μου είπε βέβαια πως δεν ήταν καθόλου δύσκολα για τα δεδομένα της. Αλλά εγώ φρίκαρα όταν τα είδα :P
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Για να μη δημιουργηθεί πάλι παρεξήγηση να τονίσω ότι δεν είπα πως τα μαθηματικά είναι βασικό μάθημα όλων των θετικών σχολών (δεν είναι κιόλας), απλά είναι ένα μάθημα που λίγο πολύ υπάρχει σε όλες και δυσκολεύει αρκετούς φοιτητές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Εδώ στην Πάτρα είχαν στο πρώτο εξάμηνο μαθηματικά, η αδερφή μου μου είπε βέβαια πως δεν ήταν καθόλου δύσκολα για τα δεδομένα της. Αλλά εγώ φρίκαρα όταν τα είδα :P
Σε σχέση με άλλες σχολές θετικών είναι εύκολα. Αν δεις τι κάνουν σε φυσικό, μαθηματικό, πολυτεχνείο, αυτά του βιολογικού είναι πιο απλά. Όμως είναι λογικό όταν δεν έχεις κάνει μαθηματικά κατεύθυνσης να δυσκολεύεσαι.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Για να μη γίνει πάλι παρεξήγηση δεν είπα ότι τα μαθηματικά είναι βασικό μάθημα όλων των θετικών επιστημών (δεν είναι κιόλας), απλά είναι ένα μάθημα που λίγο πολύ υπάρχει σε όλες και δυσκολεύει αρκετούς φοιτητές.
Ναι ναι, το έχω ακούσει ότι δυσκολεύει πολλούς. Δικαιολογημένα βέβαια.

Σε σχέση με άλλες σχολές θετικών είναι εύκολα. Αν δεις τι κάνουν σε φυσικό, μαθηματικό, πολυτεχνείο, αυτά του βιολογικού είναι πιο απλά. Όμως είναι λογικό όταν δεν έχεις κάνει μαθηματικά κατεύθυνσης να δυσκολεύεσαι.
Θεωρώ γενικά ότι πρέπει να σε τραβάνε και οι συγκεκριμένες επιστήμες to another level για να ανταπεξέλθεις. Ας πούμε εγώ τις βρίσκω ενδιαφέρον αλλά ποτέ δεν θα πήγαινα σε αντίστοιχη σχολή.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Ναι ναι, το έχω ακούσει ότι δυσκολεύει πολλούς. Δικαιολογημένα βέβαια.


Θεωρώ γενικά ότι πρέπει να σε τραβάνε και οι συγκεκριμένες επιστήμες to another level για να ανταπεξέλθεις. Ας πούμε εγώ τις βρίσκω ενδιαφέρον αλλά ποτέ δεν θα πήγαινα σε αντίστοιχη σχολή.
Αν δεν σε τραβάει θα κουραστείς πολύ να τελειώσεις. Το ίδιο έπαθα και εγώ, ή θα έκανα δέκα χρόνια για να τελειώσω το φυσικό ή θα άλλαζα σχολή.
Τελικά άλλαξα σχολή :bleh:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,415 μηνύματα.
Ναι ναι, το έχω ακούσει ότι δυσκολεύει πολλούς. Δικαιολογημένα βέβαια.


Θεωρώ γενικά ότι πρέπει να σε τραβάνε και οι συγκεκριμένες επιστήμες to another level για να ανταπεξέλθεις. Ας πούμε εγώ τις βρίσκω ενδιαφέρον αλλά ποτέ δεν θα πήγαινα σε αντίστοιχη σχολή.
Το μαθηματικό και το φυσικό είναι σχολές που επιλέγουν μερικοί φοιτητές καθαρά λόγω των χαμηλών μορίων. Ωστόσο όσο εύκολα μπαίνεις τόσο δύσκολα βγαίνεις.

Υ. Γ
Εισαι σίγουρη ?
Αυτό είναι ευχή πλέον και σε παρακαλανε να τους την πεις γιατί ως συνήθως αν γινόταν κάτι τέτοιο πολλά θα ήταν διαφορετικά :P :P
Τις συζητήσεις μας τις κάνουμε εδώ, εξάλλου αυτός ήταν και ο λόγος που δημιουργήθηκε αυτό το θρεντ. Λογικά θα σου διαγράψει και η ΟΔ το μήνυμα, γιατί είναι εκτός θέματος.

Μην το πάρεις προσωπικά, απλά προσπαθούμε να έχουμε μία τάξη :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,572 μηνύματα.
Αν δεν σε τραβάει θα κουραστείς πολύ να τελειώσεις. Το ίδιο έπαθα και εγώ, ή θα έκανα δέκα χρόνια για να τελειώσω το φυσικό ή θα άλλαζα σχολή.
Τελικά άλλαξα σχολή :bleh:
Έλαα, δεν το ήξερα, μπράβο! Το βιολογικό σου αρέσει;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Έλαα, δεν το ήξερα, μπράβο! Το βιολογικό σου αρέσει;
Ναι καλέ, μου αρεσει.
Το φυσικό είναι αντικειμενικά δύσκολη σχολή. Πολύ διάβασμα. Αν δεν το έχεις και δεν σου αρέσει θέλει κόπο. Βέβαια έχει και καθηγητές που σου κάνουν την ζωή δύσκολη, σαν έναν που έλεγε ότι θέλει μόνο 50 εκλεκτούς πρωτοετείς φοιτητές κάθε χρόνο.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Όσο αφορά την Ελλάδα, πολλά μέλη εδώ μέσα έχουν εκφράσει την δυσαρέσκεια τους για τους Έλληνες και την ζωή στην Ελλάδα, και εκτός από το φόρουμ χιλιάδες άτομα θα βρεις που θα έχουν την ίδια αρνητική άποψη για την Ελλάδα και την νοοτροπία που κυριαρχεί . Μάλλον όλοι θελουμε ψυχολόγο τότε 😉😉
Παραποιείς τα λεγόμενά μου. Άλλη η συζήτηση για τα εργασιακά στην Ελλάδα που ομολογουμένως βασανίζουν την πλειοψηφία κι άλλο να προβάλεις τα προβλήματά σου στην συμπεριφορά ενός ολόκληρου λαού.
Κοιτά αρχικά αν δεν θέλεις να βλέπεις τα μηνύματα μου υπάρχει το ignore.
Τονίζω ξανά, αν δεν θέλεις να βλέπεις τα μηνύματα μου απλά μην απαντάς, κρίμα είναι να στεναχωριέσαι αν δεν σου αρέσουν.🙃🙃
Δεν στενοχωριέμαι καθόλου. Αλλά επειδή έχει ειπωθεί ξανά αυτή η καραμέλα για το ιγκνορ και την μη ανάγνωση ενοχλητικών μηνυμάτων, θα πω κάτι τελευταίο.

Αυτό είναι πράγματι μία λύση, μολονότι παροδική. Διότι α) το ιγκνορ σπάει την ροή των θεμάτων και β) ακόμη και χωρίς το ιγκνορ, όταν ένα μέλος επαναλαμβάνεται συνεχώς, όσο και να θες να το αποφύγεις, γίνεται φορτικό. Θα κάνεις τα στραβά μάτια και 1 και 2 και 3... και 10. Ε πόσο πια;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Παραποιείς τα λεγόμενά μου. Άλλη η συζήτηση για τα εργασιακά στην Ελλάδα που ομολογουμένως βασανίζουν την πλειοψηφία κι άλλο να προβάλεις τα προβλήματά σου στην συμπεριφορά ενός ολόκληρου λαού.

Δεν στενοχωριέμαι καθόλου. Αλλά επειδή έχει ειπωθεί ξανά αυτή η καραμέλα για το ιγκνορ και την μη ανάγνωση ενοχλητικών μηνυμάτων, θα πω κάτι τελευταίο.

Αυτό είναι πράγματι μία λύση, μολονότι παροδική. Διότι α) το ιγκνορ σπάει την ροή των θεμάτων και β) ακόμη και χωρίς το ιγκνορ, όταν ένα μέλος επαναλαμβάνεται συνεχώς, όσο και να θες να το αποφύγεις, γίνεται φορτικό. Θα κάνεις τα στραβά μάτια και 1 και 2 και 3... και 10. Ε πόσο πια;
Οκ τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή 🙃🙃
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο για τη συζήτηση παιδιά μου που κάνατε καθώς έλειπα. Όχι δεν είναι γενίκευση ούτε έχει ψυχολογικά κάποιος που απλά έχει περάσει άσχημα στην Ελλάδα. Με τη λογική αυτή οι 700.000 που έφυγαν για το εξωτερικό επειδή δεν άντεχαν την Ελλάδα πρέπει να πάνε σε ψυχολόγο.

Αν έγραψα 2 πράγματα παραπάνω εδώ πέρα το έκανε επειδή ένιωθα άνετα και ήθελα να ακούσω την άποψη και τις συμβουλές σας πάνω στα θέματα αυτά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top