Αγαπημένο γλυκό

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
αγαπημενο γλυκο εεε?...καλα δεν χρειαζεται και πολλη σκεψη για μενα...οτιδηποτε εχει σοκολοτα καταρχην το τσακιζω...αλλα γενικα και ολα τα αλλα γλυκα τα τρωω αν μου τα προσφερουν δεν λεω οχι....ιδιαιτερη αδυναμια βεβαια...εχω στο τιραμισου...γιαμι....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παιδια..
εδω ειχατε βαλει καποτε μια συνταγη για καλα cookies..
και δεν τη βρισκω..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanPan2

Νεοφερμένος

Ο PanPan2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φίλε Chris το δοκίμασα και εγώ το παγωτό ΑΒ που λες σε μια επίσκεψη τώρα το Δεκαπενταύγουστο και ήταν όντως σούπερ! Εγώ βέβαια προτίμησα την πανακότα από το φυστίκι αλλά οκ γούστα είνα αυτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara9999

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chara9999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
αγαπημενο γλυκό? πολλα ειδικα αυτα με τη σοκολάτα... αλλα αν ειναι να διαλέξω ενα συγκεκριμένο ειναι το σουφλε σοκολάτας συνοδεμενο με παγωτο.. τελειοοοο! Θα ήθελα ένα τετοιο τώρα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.


Γλυκιά κρέπα με παγωτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

blur

Νεοφερμένος

Ο blur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σάχερ τόρτε του Παρλιάρου!

υνταγή για 8-10 άτομα

Υλικά:
Για το Κέικ:
150 γρ. βούτυρο αγελάδος
100 γρ. ζάχαρη
4 κρόκοι αυγού
200 γρ. σοκολάτα λιωμμένη σε μπεν μαρί, στους 30-35οC περίπου
80 γρ. αλεύρι
3 ασπράδια αυγού χτυπημένα σε μαρέγκα
μαρμελάδα βερύκοκο
Για τογλάσο:
115 γρ. ζάχαρη
145 γρ. νερό
145 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα λιωμμένη σε μπεν μαρί
40 γρ. ζεστό νερό

Προετοιμασία:
Πρώτα ετοιμάζουμε το κέικ: Στον κάδο του μίξερ βάζουμε το βούτυρο με τη ζάχαρη και χτυπάμε με το φτερό έως ότου το μίγμα ασπρίσει και αφρατέψει. Ρίχνουμε έναν-έναν τους κρόκους και τη χλιαρή σοκολάτα και συνεχίζουμε το χτύπημα για 10 λεπτά περίπου. Σταματάμε το χτύπημα και προσθέτουμε το αλεύρι και ανακατεύουμε. Κτυπάμε τα ασπράδια σε μαρέγκα και ενσωματώνουμε με απαλές κινήσεις στο υπόλοιπο μίγμα. Αδειάζουμε το μίγμα σε τσέρκι διαμέτρου 24 εκ. (ή βουτυρωμένο και αλευρωμένο ταψάκι) και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170οC -180oC για 45 λεπτά περίπου. Αφήνουμε να κρυώσει.
Ξεφορμάρουμε και μοιράζουμε το κέικ οριζόντια σε δυο ίσα κομμάτια. Στο ένα μέρος από το κέικ απλώνουμε τη μισή μαρμελάδα και σκεπάζουμε με το άλλο κομμάτι. Καλύπτουμε όλη την επιφάνεια και τα πλαϊνά με την υπόλοιπη μαρμελάδα.
Τέλος ετοιμάζουμε το γλάσο: Βράζουμε το νερό μαζί με τη ζάχαρη στους 115οC. Όταν αρχίσει η ζάχαρη να γίνεται καραμέλα αλλά σε λευκό χρώμα, ρίχνουμε το ζεστό νερό στη ζεστή σοκολάτα, ανακατεύουμε και ρίχνουμε το σιρόπι καραμέλα. Ανακατεύουμε καλά και γλασάρουμε. Αφήνουμε το γλυκό να κρυώσει για αρκετές ώρες. Το γλυκό αυτό διατηρείται εκτός ψυγείου για 15-20 ημέρες.
Σερβίρουμε την συνταγή αυτή του Παρλιάρου με κρέμα σαντιγί. Απολαύστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πωωωωωωω ποσες τετοιες εχω τσακισει;;;

Εσύ που είσαι νέος και αναπτύσσεσαι έχεις το περιθώριο αυτής της γευστικής απόλαυσης. Απόλαυσέ το, λοιπόν, φίλε. Έτσι και φάω εγώ κάτι τέτοιο, την άλλη μέρα θα είμαι μισό κιλό παραπάνω. Από τα 35 (η ηλικία μου) και μετά δυστυχώς επιβραδύνεται ο μεταβολισμός και για να κρατήσω τα 58 κιλά μου πρέπει να προσέχω περισσότερο σε σχέση με το παρελθόν (όταν ήμουν πριν τα 30). Δε βαριέσαι; Υγεία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Η πανακότα είναι το αγαπημένο μου γλυκό:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ που είσαι νέος και αναπτύσσεσαι έχεις το περιθώριο αυτής της γευστικής απόλαυσης. Απόλαυσέ το, λοιπόν, φίλε. Έτσι και φάω εγώ κάτι τέτοιο, την άλλη μέρα θα είμαι μισό κιλό παραπάνω. Από τα 35 (η ηλικία μου) και μετά δυστυχώς επιβραδύνεται ο μεταβολισμός και για να κρατήσω τα 58 κιλά μου πρέπει να προσέχω περισσότερο σε σχέση με το παρελθόν (όταν ήμουν πριν τα 30). Δε βαριέσαι; Υγεία!:P

Απλά πρέπει να γυμνάζεσαι καθημερινά. Άμα περπατάς μια ώρα κάθε μέρα ή τρέχει κανένα μισάωρο μια χαρά μένει ο μεταβολισμός σου και μπορείς να απολαμβάνεις και τα φαγητά που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εμένα τα αγαπημένα μου γλυκά είναι 2! το μιλφειγ και η νουγκατινα :angel::popcorn:
1118-milfeig-by-martha2.jpg
sintagi_268.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Lemon pie, my love :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosa Nostra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cosa Nostra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Κοπανάκι (Μεσσηνία). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Κανα παγωτό το καλοκαίρι,γενικα δεν ειμαι fun των γλυκών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαλβάς σιμιγδαλένιος της γιαγιάς. Το καλύτερο γλυκό

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Παγωτο αντε και κανα μπακλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γλυκο να 'ναι και οτι να 'ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Απλά πρέπει να γυμνάζεσαι καθημερινά. Άμα περπατάς μια ώρα κάθε μέρα ή τρέχει κανένα μισάωρο μια χαρά μένει ο μεταβολισμός σου και μπορείς να απολαμβάνεις και τα φαγητά που θες.

Σε πληροφορώ ότι -πέρα από το περπάτημα- κάνω αεροβική μια ώρα την ημέρα. Οι άνδρες γενικώς παχαίνουν πιο δύσκολα από τις γυναίκες. Παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα να ξέρεις. Εγώ είμαι αδύνατη με προσπάθεια (γυμναστική, φρούτα, λαχανικά, όσπρια, δημητριακά ολικής άλεσης, ψάρι ψητό). Η κολλητή μου, ωστόσο, ευχαριστιέται τα γλυκά και τα τηγανιτά και κρατιέται αδύνατη. Όταν βγαίνουμε, λοιπόν, με τη φίλη μου, μου έρχεται να βάλω τα κλάματα βλέποντάς την να καταβροχθίζει λαχταριστές κρέπες ε σοκολάτα, σιρόπι, παγωτό, τρούφα και σαντιγί.:angry: κι εγώ να πίνω το πικρό εσπρέσο.
Ελπίζω η φίλη μου να μην έχει εδώ λογαριασμό.:redface:
Παλιά, όταν ήθελα κάτι γλυκό, έπαιρνα παγωτό με 0%. Ωστόσο, ειπώθηκε ότι είναι καρκινογόνα και δεν τα ξαναέβαλα στο στόμα μου. Κυκλοφορούν πάντως στα σούπερμάρκετ και γλυκά με φρουκτόζη (παγωτό σόγιας, σοκολάτες), που είναι φιλική με τον ανθρώπινο οργανισμό. Κι αυτά, όμως, πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top