Αγαπημένη σοκολάτα

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γενικά δεν είναι κάπως η γεύση της λάκτα; Δεν καταλαβαίνεις ότι τρως σοκολάτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
:eek: Σόφι μη μου το χαλάς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
:eek: Σόφι μη μου το χαλάς :P
Μα δε συγκρίνεται η ίον με τη λάκτα ρε συ:P Η γεύση λάκτα που με αρέσει είναι αυτή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μα δε συγκρίνεται η ίον με τη λάκτα ρε συ:P Η γεύση λάκτα που με αρέσει είναι αυτή :P

Aααα αυτή είναι η αγαπημένη μου λάκτα <3 <3<3 Τι μου κάνεις πρωινιάτικα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σοκολάτα να υπάρχει και ας είναι ότι θέλει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Σοκολάτα να υπάρχει και ας είναι ότι θέλει.:P

Έχω φίλη που σε έκτακτη ανάγκη τρώει και την σοκολάτα που βάζουμε στο γάλα :P Είναι να μην σε πιάνει :hehe: Εγώ όταν θέλω πολύ σοκολάτα θα πάρω και με το κουτάλι νουτέλλα δεν έχω θέμα :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Έχω φίλη που σε έκτακτη ανάγκη τρώει και την σοκολάτα που βάζουμε στο γάλα :P

Και εγώ το κάνω:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
σαν την lacta δεν υπαρχει!!!κατα προτιμηση λακτα με βαφλα ή ορεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
πικρη σοκολατα ftw :redface: (στην ελβετια εχω φαει την καλυτερη στην Γενευη)

αλλα γενικα δεν εχουμε κανενα θεματακι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Aααα αυτή είναι η αγαπημένη μου λάκτα <3 <3<3 Τι μου κάνεις πρωινιάτικα :inlove:
χαχαχα έτσι για να έχεις λιγούρες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
lacta και hipsters gonna hate
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
προτιμας τη λακτα δηλαδη?
πιο πολυ γαλα λιγοτερο κακαο?
ή την υγειας..εξαιρετικη επισης?

προτιμαω τη σοκολατα γενικοτερα:P:redface:

(σιχαινομαι την υγειας)
απο τις αγαπημενες μου τις γαλακτος ,εχουμε:
λακτα>κρανσ>ιον>μπουενο>κιντερ>αυγο κιντερ:redface:>κιτ κατ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
crunch(κυριως ασπρη)ααααααχχ και πεθυμησα maltesers.......να χα ενα σακουλακι.............τι ελεγα;α ναι.κατα τα αλλα τα γνωστα kinder bueno,kit kat,kinder αυγο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
crunch(κυριως ασπρη)ααααααχχ και πεθυμησα maltesers.......να χα ενα σακουλακι.............τι ελεγα;α ναι.κατα τα αλλα τα γνωστα kinder bueno,kit kat,kinder αυγο

ααααααααααααα <3

maltesers<3<3<3
δε ξαναμπαινω σε αυτο το τοπικ:mad:

μου ανοιγει η όρεξη:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προτιμαω τη σοκολατα γενικοτερα:P:redface:

(σιχαινομαι την υγειας)
απο τις αγαπημενες μου τις γαλακτος ,εχουμε:
λακτα>κρανσ>ιον>μπουενο>κιντερ>αυγο κιντερ:redface:>κιτ κατ...
τοτε
δεν σου αρεσει η σοκολατα βασικα -που δεν σημαινει τιποτα μονο του-αλλα το λιπος το γαλα και η ζαχαρη.

η σοκολατα ειναι κατασκευασμα,,το κακαο ειναι η ουσια..
και αυτο που κανει και καλο στην υγεια κλπ,,τα υπολοιπα απλα λιπος ειναι

μου τη δινει λιγο,,οχι προσωπικα -γενικά
που λενε ειμαι λατρης της σοκολατας -και μετα να λεει μου αρεσουν ολα τα μπασταρδα σοκολατοειδη που ειπες παραπανω..
που αν εχουν 30% κακαο-γιαυτο και φθηνοτερα-
και λεγονται σοκολατες

απλα γλυκα με λιγο κακαο ειναι..

σοκολατα σημαινει κακαο..
αν δεν αρεσει σε καποιον καθολου η πικραδα του κακαο απλα του αρεσουν τα γλυκα γενικα,,οχι η σοκλατα.
[FONT=georgia, arial] Milk Chocolate is candy

Chocolate is very bitter.
[/FONT]
[FONT=georgia, arial]The darker and bitterer a Chocolate bar, the more Cacao it has (and the better it is).
For more than 3000 years Americans have been consuming Chocolate. Sugar has been part of the mixture for about 10% of that time. The Mayans and Aztecs of the Americas consumed Chocolate bitter and often added chilies. It was used by the common people as a spice, while the royalty drank it straight and bitter. In Latin America, Cacao is often used in it's original role as a bitter spice. Try a Molé burrito sometime. Yum! Cacao did not know sugar at all until the European love for sugar combined them.
The sweeter something is, the more sugar it has and the less Cacao it has. Chocolate is not sweet. Sugar is sweet. Candy is sugar. If it is sweet, it is not Chocolate, it is candy. Cadbury®, Hersheys®, Nestlé®, Milka® and Kinder® bars are not Chocolate, they are candy, as is all milk chocolate.
In milk-chocolate-candy, what you are tasting is NOT Chocolate. A Hersheys® Bar is about 11% Cacao! (And it is only that high because the United States Food & Drug Administration REQUIRES a minimum of 10% Cacao solids!) Cadbury®, Kinder® and Milka® are less then that! Snickers® is less than 2%. These bars all contain very tiny portions of Cacao and huge quantities of sugar and other additives. All milk chocolate contains more sugar than Cacao! This is not Chocolate; Sugar is the largest portion, the primary ingredient, and the selling point. (People call candy bars like Snickers® "chocolate" but they have a much higher percentage of both sugar and nuts than Cacao. They should be called "Nut Candy".)
Since the mid-1990s a number of the smaller chocolate manufacturers have introduced bars that are 60% - 90% Cacao. These are real Chocolate. They are the only Chocolate i buy. You will notice that some of the bars that list a high Cacao content which have weak or unpleasant flavor. Nestlé makes a 70% bar that is just awful. The addition of extra Cocoa Butter into the bar can weaken the flavor and there are many different levels and qualities of Chocolate. See the Varieties Page for a discussion of the primary cultivars.
Sugar, vegetable oils, artificial flavors, fillers and milk solids are all much cheaper than Cacao. The candy companies use any filler they can to cut down on the quantity of Chocolate they use, in fact, since flavorless Cocoa Butter is cheaper than Cacao Paste, they even raise the quantity of that, all to avoid Chocolate. Low Cacao solids means less Chocolate flavor, less money for the farmer and a higher profit margin for the manufacturer. Cocoa Butter has a very high resale value and is therefore often replaced by vegitible or milk fats. people think it is vanilla
Most People Don't Know What Chocolate Is!
"Today the taste that most people associate with Chocolate springs primarily from the vanilla and other spices mixed with the Chocolate. Cocoa Butter has yielded to flavored forms of vegetable shortening, and now people ingest real Chocolate in such minute quantities that most of the narcotic effect has been sacrificed to the sugar rush that substitutes for it. -- Jack Weatherford
Milk chocolate is, by definition, less than 30% Chocolate and few, if any milk chocolate bars ever exceed 20%. In milk-chocolate-candy, what you taste is not Chocolate. Milk-chocolate-candy is primarily sugar and spices with almost no Chocolate at all:
[/FONT]

  • Three 30 gram Hersheys® bars contain about 12 Cacao beans total,
  • one 100g 85% Cacao, plain Chocolate bar contains about 99 Cacao beans!
There is of course, nothing wrong with candy, or with liking candy, but don't call it Chocolate. Don't pretend you are ingesting Chocolate, and don't call yourself a Chocoholic if you eat only milk-chocolate-candy.
White Chocolate
There are two kinds of White Chocolate, both are not Chocolate.

  1. "Real" White Chocolate is a candy bark developed for people who were allergic to Cacao. It contains not a speck of Cacao.
  2. Much of today's fine grade White Chocolate is primarily Cocoa Butter, sugar, milk and vanilla, without any Cacao flavoring. Since there is little noticeable taste of Cacao in the common milk-chocolate-candy bar, it is easy to make a bar taste like that without Cacao flavoring.
White Chocolate is everything that is in candy bars that is not Chocolate.
αντε,,καλα χριστουγεννα και πλακωστε τα γλυκα,,μια γιορτη την εχουμε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
αυτο θα πει κυριος.μας τα χωνει για τα γλυκα π μας αρεσουν και μετα μας πετά και ενα καλα χριστουγεννα(ετσι για την ισορροπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν χωνω τιποτα
απλα ξεκαθαριζω τα πραγματα..
να ξερουμε τι ειναι σοκολατα και τι οχι..

η σοκολατα ειναι σοβαρη υποθεση,,οχι απλα ενα γλυκο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
lactaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa



.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στους περισσοτερους -ειδικα σε πιο μικρους και οχι μονο-αρεσει η γλυκια γευση

οποτε η ζαχαρη,,και οχι το πικρο κακαο.

λογικο..

απορω που κυριαρχει τοσο η λακτα,,τη βρισκω υπερβολικα γλυκερη..
μεχρι ιον αμυγδαλου,,50% κακακο περιπου στη μεση,ανεχομαι,,μετα,,μπαα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top