Ήθελα να σου τραγουδήσω, μα... παράκουσα!

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Στο «Ερωτικό» με το Μανώλη Μητσιά άκουγα για πολλά χρόνια (όπως και πολλοί άλλοι νομίζω) «εδώ είναι Αττική θεών νταμάρι» και όχι «φαιό νταμάρι» όπως είναι το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Έχω κι άλλο...

Δεν ξανακάνω φυλακή
με τον Καπετανάκη
που 'χει ντούγκλα στο μουστάκι
τα μιλήσαμε, τα συμφωνήσαμε



Και ναι...το φαντασιωνόμουν κιόλας :P

Αλλά μόλις σήμερα ανακάλυψα τι είναι η ντούγκλα


Καλέ μπούκλα λέει! :eek:
Πολιτισμικό σοκ αυτό το θέμα! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Κι ένα άλλο ωραίο που θυμήθηκα.
Ακούγοντας το περίφημο «Μαχαίρι» σε ποίηση Ν. Καββαδία και μουσική Θ. Μικρούτσικου με τον Β. Παπακωνσταντίνου στο σημείο «πόσο έχει; μόνο φράγκα επτά, αφού το θέλεις πάρ' το» εγώ άκουγα «πόσο έχει; μόνο μια φραγκέτα, αφού το θέλεις παρ'το». Η πλάκα δε ήταν ότι ήμουν και σίγουρος πως η «φραγκέτα» ήταν ένα ειδικό αποικιακό νόμισμα που είχαν στην Αλγερία τότε που περιγράφει ο Καββαδίας:P

Εγώ άκουγα : " ... ζήτω ο Μασκεμάς'', αλλά ποιός ήταν αυτός παραμένει ακόμα ένα μυστήριο! :P

Εγώ δε ως κλασικός κοιλιόδουλος άκουγα «ζει το τας κεμπάπ»:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εκεί γύρω στα 12 απέκτησα την πρώτη μου κασέτα που ήταν το Eye of the Tiger των Survivor και το ομώνυμο τραγούδι έγινε το αγαπημένο μου!

Μόνο που το τραγουδούσα με δικούς μου στίχους :redface:
Θα μπορούσα να παραθέσω όλο το κομμάτι (αφού το είχα σκοτώσει μιλάμε :P) αλλά ας βάλω τον πιο χαρακτηριστικό στίχο:

Don't lose your grip on the dreams of the past
You must fight just to keep them alive


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και ένα επίκαιρο, από την κόρη μου.

Στα κάλαντα της πρωτοχρονιάς, αντί για ζαχαροκάντιο ζυμωτή...



Μη γελάτε! :pfff: Υπάρχει σε άλλα τρία αποτελέσματα του google! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Και ένα επίκαιρο, από την κόρη μου.

Στα κάλαντα της πρωτοχρονιάς, αντί για ζαχαροκάντιο ζυμωτή...



Μη γελάτε! :pfff: Υπάρχει σε άλλα τρία αποτελέσματα του google! :hehe:

Δεν γελάω. Κι εγώ το ίδιο έλεγα (έχω αρχίσει να ανησυχώ με αυτό το θρεντ:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
εγώ που έλεγα ζαχαροκάπυλο ζυμωτή; :confused:

γενικά αυτά τα γιορτινά τα χω σκοτώσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Και ένα επίκαιρο, από την κόρη μου.

Στα κάλαντα της πρωτοχρονιάς, αντί για ζαχαροκάντιο ζυμωτή...



Μη γελάτε! :pfff: Υπάρχει σε άλλα τρία αποτελέσματα του google! :hehe:

Ζαχαροκάντιο; Εγώ νομίζω οτι λέει ζαχαρωτά και ζυμωτή (πίτα δηλαδή).:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Έλα καλέ δεν φταίμε εμείς ....
.... αυτοί δεν ξέρουν να τραγουδάνε :pfff:


Ας πω και γω τώρα τα ...ακουστικά μου χαίρια :P


Υπάρχει ένα ωραιότατο νησιώτικο τραγουδάκι το γνωστό και μη εξαιρετέο Ικαριώτικο
λέει λοιπόν ο ποιητής
<< ... μες στην Ικαριά και σαν τα πουλιά θα'χουμε κι οι δυο ζεστή φωλιά ....>>

Εγώ λοιπόν θέλετε τα πουλιά ? θέλετε η φωλιά ?

Ακουγα : μες στην Ικαριά .... χέσαν τα πουλιά :P

άσε δε , που αναρωτιόμανε μονάχη : μα καλά :hmm:μια σταλιά κουτσουλιά κάνουνε τι τι θένε ολόκληρη Ικαριά ?

Τεςπα πάμε στο δεύτερο και τραγικόν ξεφτιλίκι
Στο << Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή ..... Θεέ μου πρωτομάστορα ....>>

Εγώ η θρασύτατη άκουγα ...

Δεν τον μπορώ το μάστορα ( σε λέω :mad:)

Και αναρωτιόμανε επίσης για το τι ασυναρτησίες γράφουνε αυτοί οι ποιηται τσκ ! τσκ

Και μια και είμαστε σε τραγούδια με θρησκευτικό υπόβαθρο στο << Πότε Βούδας πότε Κούδας πότε Ιησους και Ιούδας >>

εγώ γεμάτη απορία άκουγα :

<< Πότε Ιησούς Ιούδας >>
δλδ το << και >> το έτρωγε η μαρμάγκα ,και φυσικά όπως ήτο αναμενόμενο είχα έντονες απορίες για το ποιος στο καλό είναι αυτός ο Ιησούς , που τον λέγανε και Ιούδα :hmm:
Πως λέμε δλδ σήμερα : Αλέξανδρος- Ιωάννης ? Ένα τέτοιο πράγμα δλδ , και μάλιστα ήθελα να αναζητήσω ποιο ιστορικό πρόσωπο ήταν αυτό που είχε και τα δύο ονοματα .... :P


Και για να περάσουμε στα λαικά ασματα όχι δηλαδής μη νομιζετε πως άκουγα μόνο πχιότητα
στο πασίγνωστο καψουροτράγουδο : << Δεν υπάρχει ευτυχία που να κόβεται στα τρία >> κάποια στιγμή ο στιχουργός λέει : <<.. ότι φορώ κλεμμένο ρούχο ... >>

Εγώ λοιπόν άκουγα : πως δεν φορώ κανένα ρούχο ....
Μάλιστα! ήμανε και απολύτως σίγουρη διότι το επιβεβαίωνε και ο Αντύπας με το γνωστό : κρυώνω αγάπη μου κρυώνω , γιατί με άφησες γυμνό και μόνο ...
Άρα , έκανα τη συνεπαγωγή = όποιος ταλαιπωρείται στα ερωτικά του νιώθει γυμνός ( βέεεβαια ήθελα και λογικοφανείς εξηγήσεις στη κουφαμάρα μου :P )


Τέλος για την παραποίηση αυτού δεν φταίω εγώ :pfff:... όοοοχι βέβαια ηθικός αυτουργός ένας θείος μου που μας έλεγε τον γνωστό στίχο που άδει ο Βοσκόπουλος <<... πέρασε σήμερα μπροστά μου με το φίλο της και με κοιτάξανε κι οι δυο ειρωνικά ...>>

ως εξής : πέρασε σήμερα μπροστά μου με το ... σκύλο της ....

Βέβαια , κάπου δεν μου κόλαγε το : με κοιτάξανε κι οι δυο ειρωνικά :P
αλλά έλεγα δεν βαριέσαι ?
χωρισμένος άνθρωπος είναι ...ότι θέλει βλέπει !:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κοιτάζοντας στο internet περί παρακουσμάτων και τραγουδιών, πέτυχα και το άλλο καλό: ''9ο χελιδόνι, κι η άνοιξη ακριβή''.:P

Το συγκεκριμένο τραγούδι είναι ανεξάντλητη πηγή παρακουσμάτων όπως φαίνεται.:P

Άλλο δικό μου παράκουσμα ήταν στο ''Ψάξε με'' του Δάντη, με το οποίο είχα φάει κόλλημα στο Γυμνάσιο. Λέει ''Ψάξε με με τα νυχτιατικά σου μάτια'' κι εγώ άκουγα ''με τα ανοιξιάτικά σου μάτια''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αμάν βρε Underwater μου! :P Όλα μαζί τα παρακούμε μου φαίνεται. Κι εγώ "ανοιξιάτικα" άκουγα! :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Και ένα επίκαιρο, από την κόρη μου.

Στα κάλαντα της πρωτοχρονιάς, αντί για ζαχαροκάντιο ζυμωτή...



Μη γελάτε! :pfff: Υπάρχει σε άλλα τρία αποτελέσματα του google! :hehe:

εγώ μέχρι πριν 5 δευτερόλεπτα νόμιζα ότι λέει "ζαχαροπλάστη ζυμωτή":confused::confused::confused::confused:

επίσης φυσικά ήμουν θαυμάστρια του Ροβιόλη:P

το perastus peracampus θα μππορούσε κάλλιστα να είνναι ομοιοπαθητικό φάρμακο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Χμμμ...

Στο:
Άιντε θύμα άιντε ψώνιο άιντε σύμβολο αιώνιο
αν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


:redface:

Τώρα πως κολλούσε...δεν ξέρω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δεν διεκδικώ δάφνες αστειότητας σαν τα άλλα υπερ-τέλεια ποστ που διάβασα , αλλά ποτέ δεν πίστεψα ότι λέει κάτι άλλο από αυτό που άκουγα :

https://www.youtube.com/watch?v=yhypLyww3t8

Μα κάποια μέρα θα 'ρθεις πάλι πίσω
τα βιονικά σου χείλη να φιλήσω
κι όταν αγάπη μου σε ρωτήσω
θα μου πεις σ' αγαπώ

αρχές γυμνασίου , προσπαθούσα να πείσω τα άλλα παιδάκια ότι ο Πασχάλης φιλάει ένα ρομπότ - στιγμιαίο λάθος 8)αλλά με αιώνια αποτελέσμτα (ακόμα με κοροΐδεύουνε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Προχτές πέτυχα στο ράδιο το "Σ'αναζητώ στη Σαλονίκη" και θυμήθηκα το φανταστικό παράκουσμά μου...

"Σ'αναζητώ μένα βιολί κι ένα φεγγαρι
λείπει το όνειρο εσύ και το δοξάρι"

:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εγώ έχω το καλύτερο....

Στο "Πότε Βούδας πότε Κούδας, πότε Ιησούς κι Ιούδας..."
Εγώ άκουγα Σκιούδας :redface:

Το ανακάλυψα ρωτώντας την κολλητή μου ποιος στα κομμάτια είναι αυτός ο Σκιούδας! :worry: :P


Αλήθειααααααααα?Δεν είναι Σκιούδας????????

:jumpy:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Θα σε στεναχωρήσω και δεν το θέλω....

Αλλά





















Όχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Ενταξει πλακα με κανετε τωρα ....Και εγω Σκιουδας ακουγα και τραγουδουσα και οχι,δεν αναρωτιομουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena

Πολύ δραστήριο μέλος

Η elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος. Έχει γράψει 888 μηνύματα.
πλάκα έχει το θέμα :D

2 μουρχονται άμεσα
το ένα είναι από Θ.μικρούτσικο "άρλεκιν" που λέει
"τον έρωτά σου λεν' πληρώνεις, i love στις μπλούζες σιδερώνεις" κάτι που προκάλεσε πολλά σοκ σε έναν φίλο που έψαχνε χρόνια τι είναι το "i love στην Τούτε σιδερώνεις" (δεν είχε καταλήξει αν είναι κάποιο σίδερο τύπου "τη στιρέλλα τη στιρέλλα" ή σούπερ γκόμενα της εποχής :P)

το δικό μου παιδικό all time classic ήταν η ...Ζωντανίνα που την έψαχνα χρόνια στο

"θέλει νεκροί χιλιάδες να 'ναι στους τροχούς,
θέλει κι η Ζωντανίνα πίνουν το αίμα τους" (πως λέμε "τα παιδία παίζει"? ε, εγώ την επέκτεινα την αττική σύνταξη :P)


:eek: ααααα κι εγώ Ζωντανίνα άκουγα..... χαχαχαχαχαααα :D
και όταν ήμουν μικρή στο γνωστό ''είμαι της γερακίνας γιος'' εγώ άκουγα της ''είμαι της Γερακιναζιός'' (κάτι με κινέζο δλδ) :D:) και έλεγα που κολλάει αυτό με τον κινέζο;;;:hmm:
μέχρι που το είδα γραμμένο και μου λύθηκε η απορία......:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top