Νηστέψατε για το Πάσχα;

Νηστέψατε για το πάσχα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 67)
  • Όλο 40ήμερο

    Ψήφοι: 11 16.4%
  • Μόνο την μεγάλη εβδομάδα

    Ψήφοι: 9 13.4%
  • 2-3 μέρες

    Ψήφοι: 12 17.9%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 35 52.2%

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
O δίπορος, δηλαδή οι εγκύοι, όχι ο οδοιπόρος ;)
It makes more sense, doesn't it? ;)
συμφωνω με την μισελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
O δίπορος, δηλαδή οι εγκύοι, όχι ο οδοιπόρος ;)
It makes more sense, doesn't it? ;)

Σωστά, michelle. Κι εγώ πριν καιρό νόμιζα ότι εννοούσαν τους οδοιπόρους, αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι...άδικα έψαχνα δικαιολογίες (για μένα λέω φυσικά, χωρίς να προσβάλλω κανένα!!;) )!

Εγώ νήστεψα όλη τη Σαρακοστή τα πάντα (όχι μόνο το κρέας δλδ) και το κάνω 2-3 χρόνια τώρα. Το κάνω για θρησκευτικούς λόγους, αλλά μου αρέσει και πολύ, γιατί μετά "καταλαβαίνω" το Πάσχα πολύ καλύτερα, όπως και όλο το νόημα των γιορτών.
Και όπως λένε και οι επιστήμονες, η νηστεία είναι μια πολύ υγιεινή αποτοξίνωση, οπότε...μ'ένα σμπάρο δυο τρυγώνια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
O δίπορος, δηλαδή οι εγκύοι, όχι ο οδοιπόρος ;)
It makes more sense, doesn't it? ;)

δεν με νοιάζει!!! Εμένα με βολεύει το παραφρασμένο :P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Όχι δεν νήστεψα όπως και δεν νηστεύω ποτέ(μονο μικρή δεν με άφηναν να πιω γάλα όταν πηγαίναμε με το σχολείο εκκλησία και κοινωνούσαμε).
Δεν νηστεύω για τον εξής απλό λόγο:Η νηστεία (και δη η 40ημερη) προυποθέτει ότι θα εξομολογηθείς και θα κοινωνήσεις.Δλδ θα προετοιμάσεις τον εαυτό σου να καθαρίσει απο τα "αμαρτηματα" για τα οποία μετανοιώνεις και δεν θα ξανακάνεις και να δεχθεί το σώμα κι αίμα Κυρίου.Οπότε η καθεαυτού νηστεία δεν περιορίζεται στην διατροφή αλλα στην "αποτοξίνωση" απο κάθε άσχημη σκέψη,πράξη(και το σεξ συμπεριλαμβάνεται σε αυτές:D ).Οπότε το θεωρώ ανοήτο να νηστεύω πχ. το κρέας ή το λάδι και όμως πάνω στα νεύρα μου να ρίχνω κανένα μπινελίκι.Επίσης το να εξομολογηθώ για πράγματα που δεν μετανοιώνω και σίγουρα θα ξανακάνω το θεωρώ επίσης μάταιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
To σίγουρο είναι ότι τα περισσότερα κουλά τα έχει επιβάλει η θρησκεία και οι εκπρόσωποι της. Μην τρώς λάδι αλλα τρώγε ελιές κτλ, μην λούζεσε Μ. Παρασκευή κτλ Εγω νύστεψα απλά το κρέας και πιό πολύ για λόγους αποτοξήνωσης άλλωστε τα πιστεύω του καθενός δεν κρίνονται στο τι θα φάει αλλα στον τρόπο ζωής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πάντως, όταν είδα το κατσικάκι στο τραπέζι, μετά από 40+ μέρες αποχής κρέατος από την διατροφή μου, κόντεψα να κάνω πάρτυ. Πρώτη φορά η γεύση του ήταν τόσο μα τόσο υπέροχη. Λουκούμι.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Δεν νηστεύω για τον εξής απλό λόγο:Η νηστεία (και δη η 40ημερη) προυποθέτει ότι θα εξομολογηθείς και θα κοινωνήσεις.Δλδ θα προετοιμάσεις τον εαυτό σου να καθαρίσει απο τα "αμαρτηματα" για τα οποία μετανοιώνεις και δεν θα ξανακάνεις και να δεχθεί το σώμα κι αίμα Κυρίου.Οπότε η καθεαυτού νηστεία δεν περιορίζεται στην διατροφή αλλα στην "αποτοξίνωση" απο κάθε άσχημη σκέψη,πράξη(και το σεξ συμπεριλαμβάνεται σε αυτές:D ).Οπότε το θεωρώ ανοήτο να νηστεύω πχ. το κρέας ή το λάδι και όμως πάνω στα νεύρα μου να ρίχνω κανένα μπινελίκι.Επίσης το να εξομολογηθώ για πράγματα που δεν μετανοιώνω και σίγουρα θα ξανακάνω το θεωρώ επίσης μάταιο.:)
Μια χαρά ενημερωμένη σε βρίσκω, kleftroula!
Κοίτα, έχεις απόλυτο δίκιο, όσον αφορά την πραγματική και ουσιώδη νηστεία που την κάνεις για καθαρά θρησκευτικούς λόγους. Όπως λες όλα μα όλα πρέπει κανονικά να τα νηστεύουμε και το ωμό και το ψημένο κρέας :P και να μη βρίζουμε και να εξομολογηθούμε κλπ, αλλά ξέρεις κάτι; Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Κι εγώ άλλα χρόνια, όταν άρχισα δηλαδή να συνειδητοποιώ το πραγματικό νόημα της θείας κοινωνίας, της νηστείας κλπ, το θεωρούσα μάταιο να τα κάνω όλα αυτά, ενώ δεν πρόκειται να γίνω "καλός και σωστός χριστιανός", έτσι όπως λένε οι παπάδες τουλάχιστον. Μόλις όμως βρήκα έναν πολύ καλό πνευματικό, με βοήθησε να καταλάβω ότι και μόνο η θέληση και η προσπάθεια αρκούν. Καλύτερα να νηστέψουμε, να εξομολογηθούμε και να κοινωνήσουμε, έστω κι αν βρίσουμε ή δε νηστεύουμε όπως πρέπει κατά τη νηστεία ή κάνουμε σεξ κλπ. Όλα συγχωρούνται. Σιγά-σιγά, όσο περνάει ο καιρός, ελλατώνονται και τα "παραστρατήματα", γιατί καταλαβαίνεις τελικά τι είναι καλύτερο για σένα και τι όχι. Το διαπιστώνεις ο ίδιος. Έτσι τουλάχιστον νιώθω εγώ. Εγώ, που όχι μόνο δε νήστεψα το "ωμό", αλλά σκέφτηκα σοβαρά και να μοιχεύσω:redface::whistle: ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
καθόλου, η πίστη (εαν πίστευει κάποιος σε κάτι) είναι πολύ προσωπική υπόθεση για μπει σε καλούπια και ανούσιες συμπεριφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εγώ στο δημοτικό έπινα γάλα και πήγαινα να κοινωνήσω για να αποδείξω στους συμμαθητές μου ότι δεν παθαίνεις τίποτα.. :P

needless to say ότι δεν έχω νηστέψει ποτέ μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από emufear:
Εγώ στο δημοτικό έπινα γάλα και πήγαινα να κοινωνήσω για να αποδείξω στους συμμαθητές μου ότι δεν παθαίνεις τίποτα.. :P

needless to say ότι δεν έχω νηστέψει ποτέ μου..

Εμένα επειδή με ξύπναγαν πρωί και δεν έπρεπε να πιώ τίποτα έτρωγα ένα βρώμικο (3 καλαμάκια, ντομάτα, κρεμμύδι) απο το λιμάνι για να με πιάσει μέχρι να κοινωνήσω!:P

Πλάκα κάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Εμένα επειδή με ξύπναγαν πρωί και δεν έπρεπε να πιώ τίποτα έτρωγα ένα βρώμικο (3 καλαμάκια, ντομάτα, κρεμμύδι) απο το λιμάνι για να με πιάσει μέχρι να κοινωνήσω!:P

Πλάκα κάνω!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Άκου βρώμικο! χαχαχαχαχααχαχαχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μπα.

είναι αμαρτία να πεινάει κόσμος κι εγώ να πετάξω ένα δίλιτρο γάλα και 5 μερίδες γιουβέτσι. εξάλλου αν δεν υπήρχα κι εγώ, πχιός θα δοκίμαζε τη μαγειρίτσα και πχιός θα τσέκαρε αν τα σπιτικά ταρτάκια πέτυχαν, ε; :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
μπα.

είναι αμαρτία να πεινάει κόσμος κι εγώ να πετάξω ένα δίλιτρο γάλα και 5 μερίδες γιουβέτσι. εξάλλου αν δεν υπήρχα κι εγώ, πχιός θα δοκίμαζε τη μαγειρίτσα και πχιός θα τσέκαρε αν τα σπιτικά ταρτάκια πέτυχαν, ε; :P :D
Και μετά έλεγες εμένα αντίχριστο το μεγάλο σάββατο ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μιας που υπάρχει το θέμα και μια που τα λέω αλλα δεν με ακούει κανείς, νηστέυετε εσείς το κρέας 40 μέρες; αν ναι νηστέυετε και απο το ζωντανό κρέας; επειδή είχα μια διαφωνία με κάποια άτομα και με βγάζουν τρελλη, πώς είναι δυνατόν κάποιος να μην τρώει κρέας αλλα να κάνει σέξ;


Και κάτι άλλο, μεγάλη ευδομάδα πρόσεξα ότι οι μεγαλύτεροι νυστέυουν αλλα κάνουν και σέξ πώς είναι δυνατόν αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εγώ τη μεγάλη βδομάδα θα νηστέψω. Τώρα το σεξ δεν ξέρω αν θα το νήστευα, αλλά επί του παρόντος έτσι κι αλλιώς...:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ τη μεγάλη βδομάδα θα νηστέψω. Τώρα το σεξ δεν ξέρω αν θα το νήστευα, αλλά επί του παρόντος έτσι κι αλλιώς...:redface::P

δηλαδή μεγάλη ευδομάδα αν έχεις σχέση και νηστέυεις κάνεις σέξ; (ξέρω προσωπική ερώτηση σόρυ) δεν καταλαβαίνω, πώς είναι αμαρτία να τρώω κρέας και δεν είναι αμαρτία να κάνω σέξ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Γιατί είναι αμαρτία να κάνεις σεξ με το σύντροφό σου; Ίσα-ίσα δυσκολεύεις και τον οργανισμό σου περισσότερο αργότερα, μιας κ χάνεις πολύ ενέργεια σε αυτό, την οποία δεν μπορείς να αναπληρώσεις με το φαγητό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
δηλαδή μεγάλη ευδομάδα αν έχεις σχέση και νηστέυεις κάνεις σέξ; (ξέρω προσωπική ερώτηση σόρυ) δεν καταλαβαίνω, πώς είναι αμαρτία να τρώω κρέας και δεν είναι αμαρτία να κάνω σέξ; :hmm:

Κοίτα, αμαρτία δεν είναι τίποτα. Απλώς είναι μια δοκιμασία του ανθρώπου. Και τη στιγμή που το σεξ είναι υλική απόλαυση, θα μπορούσε κάποιος να το κόψει και αυτό όσο νηστεύει. (βέβαια δεν το έχω ξανακούσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιατί είναι αμαρτία να κάνεις σεξ με το σύντροφό σου; Ίσα-ίσα δυσκολεύεις και τον οργανισμό σου περισσότερο αργότερα, μιας κ χάνεις πολύ ενέργεια σε αυτό, την οποία δεν μπορείς να αναπληρώσεις με το φαγητό :P
καλό αλλα δεν ισχείει, είναι αμαρτία:P

Κοίτα, αμαρτία δεν είναι τίποτα. Απλώς είναι μια δοκιμασία του ανθρώπου. Και τη στιγμή που το σεξ είναι υλική απόλαυση, θα μπορούσε κάποιος να το κόψει και αυτό όσο νηστεύει. (βέβαια δεν το έχω ξανακούσει)

Λοιπόν όταν νηστέυεις προσπαθείς να μην βρήσεις, προσπαθείς να είσαι ήρεμος ψυχικά για να κοινονίσεις, όταν λοιπόν κάνεις σέξ κάνεις για απόλαυση όχι για αναπαραγωγή, εξάλου πώς να είσαι ήρεμος όταν χειδεολογείς κάνεις πράγματα απο άλλες διόδους:whistle: και το στόμα λέει πράγματα;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αφού είμαστε "σάρκα μία" δεν ξέρω γιατί το σεξ είναι αμαρτία? Πλάκα κάνω!
Συμφωνώ με την Aayla. Ότι μπορεί ο καθένας και αν θέλει. Η πίστη είναι τόσο προσωπικό θέμα που δεν θα'πρεπε να μπαίνει σε τόσα καλούπια.
Εγώ νηστεύω την Μεγάλη Εβδομάδα. 'Αλλωστε είμαι ο "σκουπιδοντενεκές" της οικογένειας και τα παιδιά δεν νηστεύουν. Επίσης έχω μια αίσθηση ότι δεν νιώθω το Πάσχα από τόσο νωρίς λόγω του τρεξίματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top