Palermo #45 - Marvels Cinematic Universe comes to Palermo

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (Ψηφοφορία 28/7)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)
  • Eileen

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Σπυρακος (^^)

    Ψήφοι: 1 25.0%
  • Είμαι ΣΕ

    Ψήφοι: 2 50.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τουλάχιστον σταθήκαμε τυχεροί και δεν έγινε κάποια αλλαγή από ΔΑ που πολύ συζητήθηκε αλλά πιστεύω το κρατάει για πιο αξιόλογο μαφιόζο.
Μαζί με τα υπόλοιπα ας προσθέσω κι ένα παρανοϊκό σενάριο, έτσι κι αλλιώς είμαι ψυχάκιας και μ'αρέσουν κάτι τέτοια.

Στην πρώτη σελίδα του παιχνιδιού τα πρώτα post που έγιναν για ευχές για το παιχνίδι κλπ, παρατηρήστε από ποιους έγιναν.














Όλως τυχαίως σχολίασαν μαζί όλα τα άτομα που κατηγόρησα και προσπάθησα να σας δείξω τη σύνδεσή τους. Άντε δεν είμαι τόσο σίγουρος για tsarachaf αλλά τον θεωρώ στους υπόπτους μετά το post του. Αμέσως μετά καπάκι Karadakov, Emilouko, Σπυράκος, PolGr, methexys. Όλως τυχαίως όλοι αυτοί ήταν μέσα ταυτοχρόνως εκείνες τις ώρες. Και όλως τυχαίως προσπάθησα να σας δείξω τη σύνδεσή τους. Toυ Pol, της methexys και του Σπυράκου την έκανε κι ο Dume. Εγώ πρόσθεσα Emilouko και Karadakov. Και μαντέψτε ποιος έσπευσε πρώτος να πει ότι δεν ισχύουν αυτά που είπα. Ο Tsarachaf.

Το ενδιαφέρον είναι ότι σχεδόν το ίδιο γίνεται και στη σελίδα 5. Δείτε τα post που γράφτηκαν από τις 23:35 και μετά.










4 απ' τους προηγούμενους 6 πάλι την ίδια χρονική στιγμή μέσα. Και πάλι η methexys με τον Pol. Μπορεί να υπάρχει κι άλλη φορά που γίνεται αυτό αλλά βαριέμαι να ψάχνω παραπάνω. Έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα σενάρια είναι προϊόντα παρανοϊκού μυαλού. Σιγά μη δείχνουν κάτι σημαντικό.

Προς τη ΣΕ: Νομίζω πως δεν παραβιάζω κάποιον κανόνα. Αναφέρομαι σε κείμενα που γράφτηκαν. Δεν αναφέρθηκα ούτε σε αξιολογήσεις ούτε σε παρουσία αυτών των παικτών σε άλλα μέσα δικτύωσης. Αναφέρθηκα εξολοκλήρου στο τι γράφτηκε στο forum.
Ότι μπορεί από τους 25 που πήραν ρόλους εκείνη τη μέρα αρκετοί όταν άνοιξε το νήμα να μπουν να πουν μία καλησπέρα όχι ε; Δε σου αρέσει κάποιος να μη γράφει,να αργεί,σε χαλάει που 2 το βράδυ έχει νέκρα αλλά έχεις βρει 6 ενοχους και βαζεις ως επιχειρημα που γραψανε ιδια ωρα.Και μαλιστα τοσο χαζοι θα ειναι οι μαφιοζοι που θα πανε γιολο να τα πουν και μετα ορμηστε στο θεμα. Δε νομιζω Τακη.. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Περιμένω εξηγήσεις στο post game από τον DumeNuke και θέλω να μας πει γιατί έπαιξε ετσι όπως έπαιξε. Αντί να στηρίζει τους πολίτες, αποφάσισε να παίξει από την αρχή εντελώς μόνος του βγάζοντας έναν αθώο. Η είχα δώσει τόσο λάθος σημάδια ή οπως είπα παραπάνω, ήθελε να παίξει εντελώς μόνος του. Αν σας φανεί χρήσιμο ας ρωτήσει το μέντιουμ για εμενα ή ας παίξετε μια κάρτα. ΔΕΝ ανήκω στη μαφία. Διώξατε έναν πολίτη. Αυτό που θέλω είναι μια νεκροφανεια αλλά επειδή ξέρω ότι δεν θα την παίξετε σε εμενα, τουλάχιστον ρίξτε τυμβωρυχία να δείτε τι ήμουν, αν και μετά θα μετανιώσατε που ψηφίσατε ετσι. Για εμενα ο Πολ είναι λογικά κακος ρόλος. Τοπ ύποπτοι για εμενα αυτοί που δεν μιλάνε πολύ και εμφανίζονται μια στο τόσο όπως Ειλιν και Βάσω, ο Johnny λογικά είναι εκτός μαφίας και ο Εμμανουηλ για εμενα δεν ήταν ντετέκτιβ. Παίξτε τυμβωρυχία. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βοηθήσω όσο ήθελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα κάνω πατάτα, αλλά θα εμπιστευτώ τον Ικ και θα ψηφίσω Tsarachaf κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Περιμένω εξηγήσεις στο post game από τον DumeNuke και θέλω να μας πει γιατί έπαιξε ετσι όπως έπαιξε. Αντί να στηρίζει τους πολίτες, αποφάσισε να παίξει από την αρχή εντελώς μόνος του βγάζοντας έναν αθώο. Η είχα δώσει τόσο λάθος σημάδια ή οπως είπα παραπάνω, ήθελε να παίξει εντελώς μόνος του. Αν σας φανεί χρήσιμο ας ρωτήσει το μέντιουμ για εμενα ή ας παίξετε μια κάρτα. ΔΕΝ ανήκω στη μαφία. Διώξατε έναν πολίτη. Αυτό που θέλω είναι μια νεκροφανεια αλλά επειδή ξέρω ότι δεν θα την παίξετε σε εμενα, τουλάχιστον ρίξτε τυμβωρυχία να δείτε τι ήμουν, αν και μετά θα μετανιώσατε που ψηφίσατε ετσι. Για εμενα ο Πολ είναι λογικά κακος ρόλος. Τοπ ύποπτοι για εμενα αυτοί που δεν μιλάνε πολύ και εμφανίζονται μια στο τόσο όπως Ειλιν και Βάσω, ο Johnny λογικά είναι εκτός μαφίας και ο Εμμανουηλ για εμενα δεν ήταν ντετέκτιβ. Παίξτε τυμβωρυχία. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βοηθήσω όσο ήθελα.

Ναι πολύ εύκολο να ζητάς τυμβωρυχία πάνω σου όταν η μοναδική που έμεινε βρίσκεται λογικά στα χέρια των μαφιόζων. Νεκροφάνεια όποιος σου ρίξει αυτομάτως θα είναι ο επόμενος που πρέπει να φύγει. Kαι σιγά μην πέσει νεκροφάνεια σε σένα. Ξόδεψες όλες σου τις κάρτες. Δεν έχεις να βοηθήσεις παραπάνω. Οπότε μην προετοιμάζεις το έδαφος για μετέπειτα 'ανάσταση'. Δεν θα την πάρεις εσύ τη νεκροφάνεια. Και αθώα να είσαι δεν συμφέρει να ξοδευτεί κάρτα για παίκτη που δεν έχει άλλες κάρτες. Το μέντιουμ θα δει μόνο του αν είσαι αθώα ή όχι. Αν και προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι είσαι ένοχη. Σε έδωσαν ακόμη και οι δικοί σου για να μην καρφωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ενημερώνω ότι στο τέλος κάθε σχολίου μου σε αυτό το ποστ θα μετράω, πόσες φορές ο η απάντηση του ικαρίωνα ήταν της μορφής "Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω", καθώς και το πόσο αστείος είμαι μετρώντας τα "γελάω/κλαίω".

Για να αρχίσουμε να βλέπουμε λίγο ποιος επιχειρηματολογεί σοβαρά και ποιος έχει ξεμείνει από επιχειρήματα και ανακυκλώνει αυτό που του λες και όταν στριμώχνεται πολύ δεν απαντάει καν.

Ξεκινάμε;
"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 0
Γελάω count: 0
Λοιπόν. Καλέ μου φίλε, έχεις κακό ρόλο. Είναι προφανές. Σε όλα όσα έγραψες προσπάθησες να διαστρεβλώσεις ό,τι έχω πει ή μεγέθυνες πράγματα τα οποία ήταν αρκετά ασήμαντα. Ο Emmanouil ήταν ο ντετέκτιβ. Τελεία. Mην προσπαθείς να μπερδέψεις το παιχνίδι για να κατευθύνεις αλλού τα βλέμματα επειδή κατάφερα και ανακάλυψα αρκετούς κακούς ρόλους. Ο Emmanouil ήταν ο ντετέκτιβ. Και ρώτησε για δύο άτομα. Για τον Τάσο και για τον Dumenuke. Στον έναν έριξε χρησμό πυθίας και στον άλλο χρησιμοποίησε την ιδιότητά του. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια σε ποιον έκανε τι. Ο Dumenuke τον κατηγορούσε και έτσι ρώτησε γι' αυτόν. Η ΣΕ του είπε ότι είναι μαφιόζος γιατί ο αντίπαλος μαφιόζος έτσι φαίνεται και επειδή είναι άπειρος παίκτης θεώρησε τον Dumenuke κανονικό μαφιόζο και γι' αυτό τον κατηγορούσε με τόση σιγουριά και μας έλεγε να πάμε πάνω του. Αν ο Emmanouil είχε κακό ρόλο όπως πας να μας το πασάρεις ρίχνοντας αλλού τα βλέμματα για τον ΔΑ, δεν θα μας έσπρωχνε να πάμε σε έναν ρόλο που αναγνωριζόταν ως μαφιόζος. Ήταν σίγουρος ότι ο Dume είναι μαφιόζος και για να είναι τόσο σίγουρος σημαίνει ή ότι ρώτησε γι' αυτόν ή ότι έπαιξε κάρτα. Ο Dume ήταν αντίπαλος μαφιόζος οπότε ιδού το τι έγινε. Ο Emmanouil αθώωνε εμένα γιατί με κατηγορούσε ο Dume, τον οποίο θεωρούσε μαφιόζο. Επίσης, εγώ αντιλήφθηκα πολύ γρήγορα ότι ο Εmmanouil ήταν ντετέκτιβ απ' αυτά που έλεγε ο ίδιος (τα οποία μόνο έμμεσα δεν ήταν και γι' αυτό έφαγε και μπαν) και προσπάθησα σε όλο το παιχνίδι να τον καλύψω, ανεπιτυχώς τελικά. Μας αθώωσε και τον Τάσο έτσι σίγουρα, οπότε ρώτησε και γι' αυτόν. Ίσως να έριξε τον χρησμό στον Τάσο γιατί υπήρχε διάδραση μαζί μας και με τον Dumenuke. Αν ο Emmanouil ήταν πληροφοριοδότης θα κατηγορούσε άλλον πέρα απ' τον Dume ο οποίος δεν ήταν φανερός μαφιόζος. Δεν κατηγόρησε όμως τόσο πολύ κάποιον άλλο. Εκτός ίσως από εσένα σε κάποια φάση αλλά δεν σε θεωρώ τόσο βλάκα για να μας πεις πως μπορεί να είναι πληροφοριοδότης ενώ ήσουν εσύ ο φανερός του μαφιόζος. Άρα δεν ήταν πληροφοριοδότης ή αν ήταν δεν ανέφερε κάποιο συγκεκριμένο άτομο. Για μένα ήταν ο ντετέκτιβ. Οπότε αλλού αυτά τα παραπλανητικά σενάρια.

Καλά αυτό το άνοιγμα με το είσαι κακός, το λατρεύω.
Άρα μου λες ότι απλά ότι ο εμμανουήλ είναι ο χειρότερος Ντετέκτιβ της ιστορίας, γιατί δεν τον έκοβε να κάνει μία σωστή ερώτηση το πρώτο βράδυ και πήγε και ρώτησε για τον Τάσο, αλλά είναι ο χειρότερος παίκτης που έχει παίξει Παλέρμο στην ιστορία, γιατί πήγε και ξόδεψε όνειρο την πρώτη μέρα του παιχνιδίου γύρω στις 13:32; Συγγνώμη αλλά εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό. Στην καλύτερη των περιπτώσεων ήταν πολίτης που το έπαιζε πληροφοριοδότης/ΑΜ/Ντετέκτιβ. Όπως δεν μπορώ να δεχτώ για κανένα λόγο ότι δεν μπορείς να το καταλάβεις εσύ αυτό, άρα για κάποιο λόγο σε βολεύει. Αν τυχόν δεν είσαι μαφία, ξεκόλλα λίγο το μυαλό σου και κατάλαβε ότι δεν είναι αθώος όποιος σε γλείφει και κακός όποιος διαφωνεί μαζί σου.

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 1
Γελάω count: 0

Άρα κατ' εσέ, ο Karadakov μάλλον αθώος, ο Pol αθώος, η Έμιλυ αθώα, ο Wild Boy ε ας μην τον βγάλουμε περισσότερο στην επιφάνεια. Επομένως τι μένει; Ποιοι είναι οι κακοί ρόλοι που μένουν για σένα; Εγώ, o Emmanouil, κάνας Dimitris S. που ψήφισε Methexys πρώτο γύρο, Deutsch Lover, soukouu, και ο Τάσος. Φοβερό ε; Αλλά ειδικά για το ότι θεωρείς αθώα την Emily, κλαίω. Στοιχηματίζω όλη την εμπειρία μου στο παλέρμο ότι τόσο εσύ όσο και η Emily έχετε κακό ρόλο. Αν είστε αθώοι είμαι διατεθειμένος να μην ξαναπαίξω ποτέ παλέρμο.

Ήμουν ξεκάθαρος. Είπα ότι ο Πολ δεν πιστεύω πως είναι ορίτζιναλ μαφία, αλλά δεν αποκλείω να είναι πόρνη ή ΔΑ και θεωρώ ότι η Έμιλυ είναι αθώα. Όσον αφορά τον Ιορδάνη είπα ότι μου έκατσε στραβά η κίνηση με τον Πολ αλλά δεν θα τον βγάλω κατευθείαν μαφία, γιατί δεν είμαι εσύ. Για τον Wild είπα ότι δεν έχω ακόμη πλήρη άποψη.
Και για να απαντήσω, στην ερώτηση σου: εσύ, η μέθεξις με πολύ μεγάλη πιθανότητα, πιθανώς και η Ντόιτς, αλλά επειδή δεν μου αρέσει να μιλάω στον αέρα θα καθίσω να μιλήσω αναλυτικά και γι' αυτούς που δεν έχω μιλήσει...

Το υπογραμμισμένο και έντονο το κρατάω για να τα πούμε στο τέλος...

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 1
Γελάω count: 0

Πολύ παραπλανητικό το πινακάκι. Πρώτον υπάρχουν για μένα πολύ μεγαλύτεροι ύποπτοι απ' τα άτομα που αναφέρεις ότι υπάγονται στην κατηγορία ''βοήθειας''. Τα άτομα εκείνα δεν συμμετέχουν πολύ στο παιχνίδι και ασφαλώς δεν μπορώ να πω πολλά για εκείνους και γι' αυτό τους καλώ να εκτεθούν παραπάνω. Απ' τα άτομα αυτά την Deutsch και την Έρις είπα πως τις θεωρώ προς το παρόν αθώες μάλιστα. Κάτι που παράβλεψες γιατί δεν σε συμφέρει ίσως να αθωώνονται άτομα και προσπαθείς να διαστρεβλώσεις λόγια. Για τον soukou και την Claire δεν έχω ιδέα. Υπάρχουν όμως πολύ σημαντικότερα άτομα για τα οποία είμαι σίγουρος ότι έχουν κακό ρόλο. Αν φύγουν αυτά μετά θα μπορώ να ασχοληθώ με τους υπόλοιπους. Εκτός κι αν θες να είμαι σε θέση να μπορώ να βρω το τι είναι ο καθένας εδώ μέσα. Σας είπα σίγουρους αθώους, σας είπα πιθανούς αθώους, σας είπα πιθανούς ενόχους και σας είπα και σίγουρους ενόχους. Δηλαδή τι άλλο θες να πω; Στον aggelogianno θα συνεχίσω να μην αναφέρομαι για να ρωτάς εσύ. :) Έχω πάρει θέση πάντως για όλους. Απλώς για κάποιους είμαι πιο σίγουρος. Τον δε aggelogianno τον είχα ψηφίσει και στον πρώτο γύρο μάλιστα επειδή ήταν αρκετά σιωπηλός. Οπότε πάλι ανακρίβειες λες με το πινακάκι.

Το πινακάκι αγαπητέ, είναι πολύ απλά μία αναζήτηση στα άτομα που αναφέρεις και πόσο συχνά, ποιους αθώωσες και ποιούς ενοχοποίησες τότε. Δεν σημαίνει ότι τους θεωρώ απαραίτητα μαφιόζους, θεωρώ ότι τους αναφέρεις ανάμεικτους στις κατηγορίες που αναφέρω, για να μην κινήσεις υποψίες ότι εξαιρείς κάποιους και μάλλον ο aggelogiannos σου ξέφυγε, με σκοπό να καταφέρεις να τους πάρεις με το μέρος σου.
Επίσης όταν έχεις για όλους μία άποψη, περίμενα έστω ένα σχόλιο για αυτούς που δεν έχεις ξεκαθαρίσει το μυαλό σου ακόμη, εφόσον έκατσες να κάνεις τέτοια ανάλυση.
Για αυτές που αθώωσες στην πορεία οκ, δεν το είχες κάνει την ώρα που έγινε το ποστ όμως.

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 2
Γελάω count: 0

α) Όχι, αγχώνεσαι επειδή κατάφερα και ξετρύπωσα αρκετούς κακούς ρόλους και προσπαθείς με μανία να τους βγάλεις όλους στο περιθώριο και να μπερδέψεις το παιχνίδι στρέφοντας τα βλέμματα οπουδήποτε αλλού. Ακόμη και στον Emmanouil ΔΑ. Γελάω.
β) Με κατηγορείς εσύ για διαστρέβλωση. Είναι φοβερό.
γ) πουθενά δεν έβγαλα τον Ντιουμ διάνοια. Απλώς είχε ρόλο με πληροφορίες και μας βοήθησε σε διάφορα πράγματα.

Σόρρυ, αλλά εδώ δεν λες κάτι που να μπορώ να σχολιάσω...

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 4
Γελάω/Κλαίω count: 1

Κλαίω με το σενάριο που θέλει τον Emmanouil ΔΑ. Πραγματικά κλαίω. Δεν έβρισκες κάνα καλύτερο άτομο για να αποδώσεις τον ρόλο; Αυτόν που κατηγορούσε τόσο έντονα (αντίπαλο) μαφιόζο βρήκες;

Εγώ δεν ψάχνω να κατηγορήσω κάποιον, λέω αυτά που βλέπω...

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 4
Γελάω count: 3

Ναι ψηφίστε Έμιλυ κι εγώ ακολουθώ. Κι αν αποδειχτεί πολίτης να μου τρυπήσεις τη μύτη.

Πολλές δηλώσεις βλέπω...

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 4
Γελάω count: 3

Eσένα, την Έμιλυ, τον Karadakov και τη methexys σίγουρα. Τον Pol και τον Σπυράκο ίσως. Τον Pol με μεγαλύτερη σιγουριά. Αλλά αυτές οι ερωτήσεις που πετάμε το μπαλάκι στους άλλους είναι πολύ γλυκές. Εσύ βρήκες κανέναν; Fast ψήφισες πρώτο γύρο, Dume ψήφισες μετά. Εγώ τουλάχιστον ψήφισα Nefeli και Johnny τα φύλλα των οποίων ακόμη δεν φάνηκαν για να μπορείς να με κατηγορήσεις ότι έπεσα έξω. Ούτε φάνηκε κανένα φύλλο απ' τους σίγουρους που σου δίνω. Ειδικά την Έμιλυ αλλά κι εσένα.

Σίγουρα;; Είσαι και σίγουρος; ΑΛΛΑ τον Πολ που μας έπρηξες σήμερα τώρα τον βάζεις σε δεύτερη μοίρα... Ενδιαφέρον...
Εγώ έχω αναλύσει το σκεπτικό μου για όποιον ψήφισα και πάνω απ' όλα έχω παραδεχτεί και αναλύσει τα λάθη μου. Γιατί μόνο έτσι μπορεί να προχωρήσει κάποιος στο παιχνίδι.
Επίσης εγώ δεν βγαίνω να δηλώνω σίγουρος για κανέναν, γιατί πολύ απλά δεν έχω πληροφορίες.

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 5
Γελάω count: 3

Ποια σχέδια γλυκέ μου; Μόνος μου είμαι στο παιχνίδι. Κανείς δεν ακολουθεί αυτά που λέω. Μόνος κάνω σχέδια για τους μαφιόζους; Μάλλον εγώ χάλασα τα δικά σας σχέδια.

Το σχέδιο, του βγαίνω, κάνω παιχνίδι, βρίσκω πρόβατα να με ακολουθήσουν και όλα καλά. Αλλά έσφιξαν τα γάλατα με την μεθ και ζορίστηκες.

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 6
Γελάω count: 3

Η Deutsch δεν συμμετέχει πολύ αλλά λέει πιο σωστά πράγματα απ' ό,τι εσύ ή η Έμιλυ που την κατηγορείτε. Έχω και μια αδυναμία στον γερμανικό λαό είναι η αλήθεια. Ο Σπυράκος δεν μπορεί να είναι φανερός μαφιόζος του Dume γιατί δεν μιλούσε καθόλου. Ο Dume δεν θα μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα απ' αυτόν αν ήταν δικός του. Ούτε θα είχε λόγο να κατηγορήσει και τα υπόλοιπα άτομα που κατηγόρησε π.χ. methexys, Johnny, Pol, Himela, στα οποία δεν αναφέρθηκε ο Σπυράκος. Είναι δυνατόν να είσαι τόσο έμπειρος παίκτης και να λες τέτοια πράγματα ή να μην μπορείς να σκεφτείς τόσο απλά πράγματα; Όχι. Τα λες επειδή έχεις κακό ρόλο.

Πιο σωστά πράγματα; Οκ, στην τελική άποψή σου είναι και το σωστό σ' αυτή την φάση είναι υποκειμενική έννοια. Αλλά να σου θυμίσω ότι μιλάμε για το άτομο που δεν μπαίνει για κανέναν λόγο σε κάποιο καυτό θέμα και ψηφίζει πάντα άσχετα.
Επίσης, όταν είσαι κολλημένος σε μία άποψη, προφανώς δεν μπορείς να δεις ότι υπάρχει κι η άλλη όψη του νομίσματος. Ναι προφανώς δεν μπορεί να είναι φανερός με βάση το σενάριό σου, αλλά δεν πιστεύω ότι ισχύει το σενάριό σου. Επίσης το σχόλιο ήταν γιατί πιο μετά κατηγόρησες τον Σπυράκο, σαν πιθανό μαφιόζο. Δηλαδη ο Ντιουμ, που την Δεύτερα έκραζες την τελευταία μέρα είχε 3/4 μαφιόζους;

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 7
Γελάω count: 3

Οκ είναι άσχετο με το παιχνίδι αλλά γελάω με αυτή την κατηγορία για έλλειψη επιχειρημάτων σε ένα άτομο που δεν έχει χάσει ποτέ σε αγώνα επιχειρηματολογίας. Απλώς εσύ προσπαθείς να παρουσιάσεις τα επιχειρήματά μου ως αδύναμα ή ανύπαρκτα επειδή δεν σε συμφέρουν.

Ποσώς με ενδιαφέρει τι κάνεις σε αγώνες επιχειρηματολογίας, ότι το συγκεκριμένο σου ποστ δεν ήταν επιχειρηματολογία δεν αλλάζει. Κι ακόμη κι αν ήταν μην ξεχνάς ότι το σωστό επιχείρημα, είναι έγκυρο και αληθές. Εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο, συγγνώμη.

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 8
Γελάω count: 4

Α έγινα και μαφιόζος τώρα ε. Ο μαφιόζος που το έπαιζε ντετέκτιβ για να καλύψει τον ντετέκτιβ. Πολύ ενδιαφέρον. Δεν είπα σε κανέναν να πάρει την έγκρισή μου. Πρότεινα κάτι που το πρότεινε πολύ πριν από μένα ο Τάσος αγαπητέ για τον οποίο δεν λες τίποτα επειδή θες να στρέψεις την προσοχή πάνω μου. Πολύ αγχώθηκες tsarachaf. Πρέπει να σας έφερα σε πολύ δύσκολη θέση για να χρειαστεί να καθίσεις να γράψεις ολόκληρα κατέβατα το 90% των οποίων στρέφεται σε μένα και όχι σε άλλα τόσο σημαντικά που θίχτηκαν.

Όπως εξήγησα, είχα τις υποψίες μου για σένα από χθες το βράδυ. Το ποστ αυτό το ξεκίνησα περίπου στις 2 και ακολουθούσα την συζήτηση μέχρι που δημοσιεύθηκε, οπότε ναι στην πορεία με αυτά που έλεγες έγινες και μαφιόζος.

Επίσης σχολιάζω ότι βρίσκω και είναι άξιο σχολιασμού, δεν φταίω εγώ που εσύ μιλάς ακατάπαυστα και αναγκάζομαι να σε κάνω συνέχεια quote.

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 9
Γελάω count: 4

Δεν ξέρεις να πεις και σωστά πράγματα είναι η αλήθεια. Λες ότι είμαι μαφιόζος. Οκ και μετά λες ότι είμαι πανικόβλητος. Αν είχες φέρει εσύ ή κάποιος άλλος σε τόσο δύσκολη θέση τη μαφία, μόνο εγώ θα ήμουν πανικόβλητος; Όλοι οι μαφιόζοι θα ήταν. Αλλά δεν βλέπω να αναφέρεις κανέναν άλλο πανικόβλητο. Μήπως το ότι βλέπεις μόνο εμένα δείχνει ότι παίζω μόνος μου και ότι δεν είμαι μαφιόζος; Αλλά το ενδιαφέρον είναι ότι οι πανικόβλητοι είστε εσείς. Εσύ, η Έμιλυ, η methexys κ.λπ. Εγώ όχι απλά δεν είμαι πανικόβλητος, -άλλωστε γιατί να ήμουν, κινδυνεύω να φύγω στην ψηφοφορία;-, αλλά έχω ζητήσει κι απ' τον ΔΑ να με βγάλει απ' το παιχνίδι για να ασχοληθώ και με κάτι άλλο διότι εδώ δεν μπορείς να συνενοηθείς ούτε με άτομα που σε θεωρούν αθώο ή που τα θεωρείς αθώα. Προσπαθείς να με παρουσιάσεις σαν πανικόβλητο αλλά μόνο εσύ είσαι, ο οποίος έδειξα παραπάνω πόσες διαστρεβλώσεις προσπάθησες να κάνεις για μένα, τον Emmanouil κ.λπ. Χαίρομαι βέβαια που ετοιμάζεις ένα post με τους υπόπτους σου. Θα χαρώ να δω το κύκνειο άσμα σου και τι μπούρδες θα λέει εκεί μέσα.

Σοβαρά πώς είναι δυνατόν σε τόσες λέξεις να μην κατάφερες να πεις τίποτα πέρα από προσωπικές επιθέσεις και να γυρνάς πίσω το σχόλιο του άλλου;
Μήπως φαίνεσαι εσύ πανικόβλητος, γιατί μόνο εσύ βγαίνεις μπροστά κι οι άλλοι απλώς κρύβονται πίσω σου στην αφάνεια;

"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 11
Γελάω count: 4


"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 11
Γελάω count: 5

Συγκάτοικοι είστε και τους αθωώνεις; Μπα. Απλώς προσπαθείς να μπερδέψεις το παιχνίδι παρουσιάζοντας εμένα πανικόβλητο, ο οποίος παίζω εντελώς μόνος γιατί κανείς δεν διαβάζει αυτά που λέω. Αν με άκουγαν λίγο οι υπόλοιποι αθώοι θα είχαμε βγάλει τουλάχιστον 2 μαφιόζους έξω μέχρι στιγμής.

Είτε είμαι συγκάτοικος είτε όχι, είναι δική μου δουλειά. Εγώ δεν βγήκα ποτέ να λέω κάτι για τον ρόλο μου και αν είναι σημαντικός ή όχι, όπως κάνεις εσύ. Ούτε να λέω πόσο μόνος μου παίζω.
Μόνο 2; Όλους θα τους είχαμε βγάλει, δεν τίθεται αμφιβολία. Έλεος πια με τις βαρύγδουπες δηλώσεις...

Τελικά αποτελέσματα:
"Τον κατηγορώ για κάτι και μου απαντά ότι εγώ κάνω αυτό που του λέω" count: 12
Γελάω count: 5

Αρχίζω να πιστεύω έντονα ότι Methexys μαζί με Tsarachaf είναι ένοχοι.

Την πρώτη μέρα σαν να προσπάθησαν και οι δύο με παρόμοια τακτική να πουν κάποια πράγματα για να με πάρουν με το μέρος τους. Πχ ότι βιαστήκατε να κατηγορήσετε παίκτες άπειρους -τη στιγμή που δεν ξέραμε για κανένα με σιγουριά. Αυτό θα μπορούσε να σημαίνει ότι με κάποιο τρόπο ήταν συνεννοημένοι (?).

Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις, με συγκεκριμένο ποστ, πότε προσπάθησα εγώ να πάρω εσένα ή οποιονδήποτε άλλον με το μέρος μου.

Αυτο ειναι το επιχειρημα σου.Ετσι παιζουμε και αν κανουμε λαθη δεν θα βελτιωθουμε γιατι εχουμε αυτην την κατσαρολα.Εγω αν κανω λαθη προσπαθω να τα βελτιωσω και αν καποιος μου τα δειξει θα του πω σωστος.Δεν θα πω "ετσι ειμαι και σε οποιον αρεσω"

To επιχείρημά μου είναι ότι δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να έρχεται εδώ, χωρίς να καταλαβαίνει πως λειτουργεί το ονλάιν παιχνίδι και να πάει να βγάλει τους άλλους άχρηστους και να τους κοροϊδεύει με με ατάκες του στυλ πάντε παίξτε κρυφτό/κυνηγητό κλπ. Εντάξει; Επειδή εσένα δεν σου αρέσει, δεν σημαίνει ότι είναι και λάθος.
Κι επειδή δεν ξέρεις προφανώς πως λειτουργούμε εδώ, όταν κάνουμε λάθη πρώτοι εμείς τα επισημαίνουμε και τα συζητάμε για να τα διορθώσουμε.

Ο τσαραχαφ εν κατακλείδι ειπε οτι κατηγορει τον Ικαριωνα μονο και αθωωνει εμιλουκο και λιγοτερο Πολ.Για τον Πολ συμφωνω αλλα για αλλο λογο, το Εμιλουκο δεν εχει δειξει στοιχεια πολιτη γιατι απο αυτα που εχω δει το μονο που εχει πει ειναι οτι : τωρα οτι θα παει στην Μεθ οπως ολοι που ειναι το ευκολο θυμα και οτι μπορει να ειναι και ο Pολ.Μετα το μονο που κανει ειναι να υπερασπιζεται τον εαυτο της οτι δεν ειναι μαφια. Κλαιν δηλαδη με λιγα λογια.Ψιλοταριαζει αυτο που λεει ο Ικαριωνας αλλα δεν συμφωνω 100% σε οτι εχει πει.

Ο tsarachaf είπε πολύ περισσότερα από αυτά και είναι συμπληρωματικά σε προηγούμενα που είπε, βλέπεις αυτό είναι το καλό με το Παλέρμο ονλάιν, ό,τι λέμε μένει. :)

Εγώ είμαι υπέρ του να επιστρέψει αν και με κατηγορούσε. Θα λύσει αρκετά ερωτήματα.

Όχι. Για δύο λόγους.
1.Έστω ότι έχει δίκιο ο ικαρίωνας και είναι ντετέκτιβ, κάρφωμα.
Έστω ότι έχω εγώ δίκιο και είναι άκυρος πολίτης ή ΔΑ, δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη.
2.(και σημαντικότερο) Είμαι εντελώς αντίθετος, διότι δέχθηκε ποινή για έναν απαράδεκτο τρόπο παιξίματος που καταστρέφει παιχνίδια. Όποιος θέλει να τον ακούσει ας παίξει Ηχώ, αλλά νεκροφάνεια όχι.

Ή για τον Τσαφ θα μπορούσε να ρωτήσει.

Στα διάλα, με τρόμαξες... Λέω έφαγα ΑΠ και δεν το πήρα χαμπάρι;;:hehe:

Άσε που για τον tsarachaf δεν χρειάζεται να ξοδευτεί τίποτα. Είναι σιγουράκι. Έτσι έπαιζε και την πρώτη φορά που έπαιξα μαζί του και ήμουν πάλι αθώος και με κατηγορούσε τότε για ΔΑ με ένα φοβερά τρελό σενάριο, ενώ με είχε αθωώσει ο ντετέκτιβ τότε. Πρέπει να φύγει. Ας ρίξει εξαίρεση από την ψηφοφορία, να ξοδέψει τώρα την κάρτα του. Ας τον σώσει ο ΔΑ να ξοδευτεί και η δική του ιδιότητα να τελειώνουμε και να παίζουμε πιο άνετα μετά. Πρέπει να ψηφιστεί προς αποχώρηση ο tsarachaf αύριο. Κι αν η τελευταία τυμβωρυχία είναι σε καλούς (δεν είμαι σίγουρος) την ρίχνουν πάνω του χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν βγει αθώος βγάλτε εμένα μετά.

Παλίκαρε, ο tsarachaf παίζει πάντα με τον ίδιο τρόπο, ψάξε να βρεις παλιά παιχνίδια αν θες, που ήμουν πολίτης και δες πως παίζω. Να δεις τι διαφορές θα βρεις. Γι' αυτό βγαίνω πάντα με ψηφοφορίες.

Μα δηλαδή τη μια πατάτα μετά απ' την άλλη πρέπει να λέτε σήμερα; Άντε και ρωτάει για τον Εmmanouil. Ο Emmanouil μαφιόζος δεν ήταν. Το ανόητο σενάριο που υπάρχει είναι να ήταν ΔΑ. Εγώ σου λέω άντε να δεχτούμε ότι ήταν ο ΔΑ. Ο ΔΑ φαίνεται ως αθώος στο μέντιουμ. Δεν θα ξέρει το μέντιουμ αν είναι ο ΔΑ ή κάποιος αθώος ρόλος. Δεν θα βοηθηθεί σε τίποτα. Αν παίζετε έτσι τους ρόλους σας και σπαταλάτε έτσι τις κάρτες σας ζήτω που καήκαμε.

Θα μπορούσε να ρωτήσει αν είναι ντετέκτιβ βέβαια...:whistle:


Λοιπόν, τα είπα τα ξαναείπα, το κουράσαμε. Κι αφού μου έκανε την τιμή να με ψηφίσει πρώτος δεν μπορώ παρά να ανταποδώσω ikarionas, από μένα.
Το ποστ με τους υπόπτους το βράδυ, πάω για διάλειμμα τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
προφανως καποιος προετοιμαζει σεντοναρα για παραπλανησεις ή για μια υπερτατη ΑΠ :hehe:

εδιτ: ακριβε ειμαστε χαμενα αδερφια, δεν παιζει να ημουν τοσο στο μυαλο σου για το σεντονι (εννοω οτι εγραφε σεντονι οχι οτι κατηγορει οποιον κατηγορει γιατι ακομα δεν εχω διαβασει, να μην παρεξηθηγω κιολας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
προφανως καποιος προετοιμαζει σεντοναρα για παραπλανησεις ή για μια υπερτατη ΑΠ :hehe:

εδιτ: ακριβε ειμαστε χαμενα αδερφια, δεν παιζει να ημουν τοσο στο μυαλο σου για το σεντονι (εννοω οτι εγραφε σεντονι οχι οτι κατηγορει οποιον κατηγορει γιατι ακομα δεν εχω διαβασει, να μην παρεξηθηγω κιολας)

Καλά τα έχουμε πει ότι είμαστε χαμένα αδέρφια εμείς ρε :P
Μην ανησυχείς, εσένα σε αθώωσε ο "ντετέκτιβ" και δεν κινδυνεύεις, εγώ είμαι ο σίγουρος μαφιόζος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ότι μπορεί από τους 25 που πήραν ρόλους εκείνη τη μέρα αρκετοί όταν άνοιξε το νήμα να μπουν να πουν μία καλησπέρα όχι ε; Δε σου αρέσει κάποιος να μη γράφει,να αργεί,σε χαλάει που 2 το βράδυ έχει νέκρα αλλά έχεις βρει 6 ενοχους και βαζεις ως επιχειρημα που γραψανε ιδια ωρα.Και μαλιστα τοσο χαζοι θα ειναι οι μαφιοζοι που θα πανε γιολο να τα πουν και μετα ορμηστε στο θεμα. Δε νομιζω Τακη.. :whistle:


Εγώ δεν είπα ότι το έκαναν σκόπιμα. Απλώς δεν φαντάστηκαν ότι θα γινόταν ποτέ θέμα. Τόσο τυχαίο το ότι τα άτομα αυτά που έτυχε να μπουν πρώτα είναι τρία άτομα που κατηγορήθηκαν από έναν αντίπαλο μαφιόζο (εσύ, η methexys κι ο pol), δύο άτομα που βρήκα εγώ διασυνδέσεις τους με τα παραπάνω τρία (Emilouko, Karadakov) και ένας ο οποίος προδώθηκε αργότερα και ήταν ο πρώτος που προσπάθησε να διαψεύσει τη σύνδεση των παραπάνω λέγοντας ένα σωρό αβάσιμα και παράλογα σενάρια; 4 απ' αυτά τα άτομα, πάλι μαζί την επόμενη μέρα την ίδια δώρα. Μα τόσο τύχη; Θα μπορούσε. Άλλωστε είπα και μόνος ότι πρόκειται για ένα παρανοϊκό σενάριο. Το πόσο παρανοϊκό είναι θα το δούμε όταν τελειώσει το παιχνίδι και ανοίξουν οι κάρτες. Τέλος, για το κάθε άτομο που κατηγόρησα έφερα ένα σωρό επιχειρήματα. Το σενάριο αυτό ήταν επικουρικό και όχι το βασικό μου επιχείρημα ασφαλώς. Χαίρομαι πάντως που σχολίασες. Άντε να αρχίσουμε να σε βλέπουμε πιο συχνά και σένα. Ασφαλώς, όπως και οι υπόλοιποι έτσι κι εσύ επικεντρώθηκες κυρίως σε μένα γιατί από τα δικά μου σενάρια απειλήστε προς το παρόν. Έχουν ειπωθεί ένα σωρό πράγματα, αλλά μπήκες μόνο και μόνο για να σχολιάσεις εμένα. Και μάλιστα παραπλανητικά καθώς προσπαθείς να παρουσιάσεις ως βασικό μου επιχείρημα το 'παρανοίκό' σενάριο και όχι τα υπόλοιπα που έθεσα πιο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
:popcorn::popcorn::popcorn:

Ψηφοφορία για Πέμπτη 27/7
  1. aggelogiannos
  2. Claire Rentfield
  3. ComfortablySmug
  4. Deutsch... Lover
  5. Dimitris S
  6. Eileen
  7. Emilouko
  8. Ikarionas --> tsarachaf
  9. JKaradakov
  10. Johnny15
  11. ~Melania~
  12. Nefeli Graf
  13. PolGR1509
  14. Soukouu
  15. Guest 278211
  16. tsarachaf --> Ikarionas
  17. Wild_Boy
  18. Ερις --> tsarachaf
  19. Σπυρακος (^^)
  20. Τάσος97

Ψήφοι
2 tsarachaf
1 Ikarionas

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7
methexys - Ψηφοφορία 26/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf:
1.Εσύ τώρα τι; Το παίζεις ενεργή παίκτρια και θες να ξυπνήσεις και τον Σπυράκο;; Μας κοροϊδεύεις; Γιατί δεν σε είδα να έχεις καμιά τρελή συμμετοχή μέχρι τώρα... Μάλιστα έχεις λιγότερα ποστ από αυτόν στο θέμα. ΛΟΛ.
Όχι ότι ο Σπυράκος είναι καλύτερος, αλλά είπαμε











2.Ντάξει, βρήκες την Ντόιτς που δεν έχει πει μισή σοβαρή κουβέντα σ' όλο το γκέιμ και ξαφνικά έγινε οπτασία... Φυσικά και δεν είναι φανερός ο Σπυράκος... Δεν θα σε βολέψει αν είναι, ε;.

2 σημεία, ενα σχόλιο: Αφιερώνω στο παιχνίδι οσο χρονο θα αφιέρωνα σε μια ασχολία του ελεύθερου μου χρόνου όπως πχ σε ενα βιβλιο. Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι η σούπερ Ουαου παίκτρια που σχολιάζει τα πάντα ομως διαβάζω. Σημασια άλλωστε δεν εχει ποσο γραφει κανεις αλλα το λεει. Και εγω όσα γράφω τα στηρίζω. Δεν ειπα πως εγω ειμαι περισσότερο ενεργή απο τον Σπύρο, αλλα οταν κάποιος που αποδείχτηκε αθώος σε εχει κατηγορήσει σε κάποια ποστ, γράφεις κατι. Δεν ειχε γραψει μεχρι τότε, γι αυτο και βιαστηκα να τον ψηφίσω και δεν το εκανα αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Έχω βαρεθεί να απαντάω στις ανακρίβειες που λες. Ίσως ετοιμάζεσαι να μου ρίξεις άμεση προφυλάκιση γιατί σας έχω φέρει σε δύσκολη θέση αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαιτέρως αυτό. Με το που θα αποκαλυφθεί ο ρόλος μου, έφυγες κι εσύ και το Emilouko. Δεν μπορώ να κάθομαι να επαναλαμβάνομαι σε ό,τι λες. Ας έχουν λίγο μυαλό οι αθώοι να έχουν καταλάβει ποιος είναι αθώος απ' τους δυο μας και ποιος όχι. Αν πιστεύουν ότι είσαι εσύ, ας βγάλουν εμένα. Όλα αυτά που λέω τα υποστηρίζω κυρίως εγώ. Δεν υπάρχει μεγάλη υποστήριξη από άλλους για να λες ότι είμαι στη μαφία. Γι' αυτό λέω ότι είμαι μόνος. Εκτός κι αν κατηγορήσεις τώρα την Έριδα επειδή σε ψήφισε κι αυτή ακολουθώντας εμένα. Απαντάω μόνο σε 2-3 πράγματα επιλεκτικά:

Άρα μου λες ότι απλά ότι ο εμμανουήλ είναι ο χειρότερος Ντετέκτιβ της ιστορίας, γιατί δεν τον έκοβε να κάνει μία σωστή ερώτηση το πρώτο βράδυ και πήγε και ρώτησε για τον Τάσο, αλλά είναι ο χειρότερος παίκτης που έχει παίξει Παλέρμο στην ιστορία, γιατί πήγε και ξόδεψε όνειρο την πρώτη μέρα του παιχνιδίου γύρω στις 13:32; Συγγνώμη αλλά εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό. Στην καλύτερη των περιπτώσεων ήταν πολίτης που το έπαιζε πληροφοριοδότης/ΑΜ/Ντετέκτιβ.

Μπορεί να έγινε το αντίστροφο. Να ρώτησε για τον Dume το πρώτο βράδυ με τον οποίο είχε και προσωπική κόντρα και να έριξε χρησμό για τον Τάσο, ο οποίος είχε μπει στη συζήτηση. Τον Τάσο τον αθώωσε νομίζω πιο μετά απ' όταν έλεγε με σιγουριά ότι ο Dume ήταν μαφιόζος. Αν ήταν ΔΑ αγαπητέ, δεν θα επέμενε τόσο σίγουρα να πάμε σε ρόλο που τελικά αποδείχτηκε πως σε τυχόν ερωτήσεις γι' αυτόν, θα φαινόταν ως μαφιόζος. Άρα δεν ήταν ΔΑ. Έπαιξε λάθος ο Εmmanouil και τσάμπα έφυγε τόσο νωρίς. Εγώ προσπαθούσα να τον καλύψω αλλά τελικά μόνος του έφαγε τα μούτρα του. Δεν μπορώ να ξέρω τι έκανε για ποιον. Τη ΣΕ ρώτησε, όχι εμένα.

Αν τυχόν δεν είσαι μαφία, ξεκόλλα λίγο το μυαλό σου και κατάλαβε ότι δεν είναι αθώος όποιος σε γλείφει και κακός όποιος διαφωνεί μαζί σου.

Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είμαι μαφία, όπως ήξερες επίσης πολύ καλά ότι η methexys ήταν δολοφόνος. Μην προσπαθείς να κρατήσεις αποστάσεις σε περίπτωση που φύγω με τυμβωρυχία και δουν όλοι ότι ήμουν αθώος και πέσουν οι κατηγορίες πάνω σου. Να έχεις το θάρρος να υποστηρίζεις αυτά που λες. Με λες μαφιόζο, οκ. Θα φανεί αυτό σε κάποια φάση. Αλλά μόλις φανεί τι είμαι, την έβαψες μετά.



Το πινακάκι αγαπητέ, είναι πολύ απλά μία αναζήτηση στα άτομα που αναφέρεις και πόσο συχνά, ποιους αθώωσες και ποιούς ενοχοποίησες τότε. Δεν σημαίνει ότι τους θεωρώ απαραίτητα μαφιόζους, θεωρώ ότι τους αναφέρεις ανάμεικτους στις κατηγορίες που αναφέρω, για να μην κινήσεις υποψίες ότι εξαιρείς κάποιους και μάλλον ο aggelogiannos σου ξέφυγε, με σκοπό να καταφέρεις να τους πάρεις με το μέρος σου.

Άρα σύμφωνα με το υπογραμμισμένο παραδέχεσαι ότι παίζω μόνος και προσπαθώ να πάρω τους υπόλοιπους με το μέρος μου. Ναι αυτό ακριβώς κάνω. Προσπαθώ να πείσω τους υπόλοιπους αθώους ότι είμαι αθώος για να τους πάρω με το μέρος μου και να σας πετάξουμε στον Άδη. Αν ήμουν μαφιόζος θα έπρεπε να προσπαθούν κι άλλοι να πάρουν με το μέρους τους αυτά τα άτομα. Δεν βλέπω να αναφέρεσαι σε άλλους. Παραπάνω λες ότι πιστεύεις πως είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο με methexys και Deutsch Lover. Η Deutsch Lover ποιον προσπαθεί να πάρει με το μέρος της; Γράφει μια στο τόσο. Η methexys ξέρεις πολύ καλά ότι ήταν μαφιόζα και άλλωστε το ίδιο έλεγα κι εγώ. Σε αντίθεση όμως με σένα που ήσουν ΤΟΣΟ σίγουρος για τη methexys, εγώ κάθισα να το ψάξω λίγο περισσότερο ανατρέχοντας σε κείμενα του παρελθόντος για να δω τι συμβαίνει με τα όσα έλεγε ο Dumenuke. Δεν ήμουν τόσο πληροφορημένος για τη methexys όσο εσύ. Κι ακόμη δεν έχω πειστεί εντελώς ότι ήταν η φανερή του Dumenuke. Aλλά μαφιόζα ήταν.


Σίγουρα;; Είσαι και σίγουρος; ΑΛΛΑ τον Πολ που μας έπρηξες σήμερα τώρα τον βάζεις σε δεύτερη μοίρα... Ενδιαφέρον...

Εντελώς σίγουρος είμαι ότι έχετε κακό ρόλο εσύ, η Έμιλυ, ο Karadakov και η Methexys. Το είπα τόσες φορές. Είμαι πιο σίγουρος για σας παρά για τον Pol αλλά ναι τον έβαλα σε δεύτερη μοίρα, όχι επειδή τον αθώωσα (τον λέω πιθανό ένοχο) αλλά επειδή έβλεπα αρκετούς από εσάς να λέτε ότι ήταν αθώος και σαν μαφιόζοι ίσως ξέρατε κάτι παραπάνω, οπότε δεν ήθελα να ρισκάρω να τον βάλω στους σίγουρους. Ίσως έκανα λάθος γι' αυτόν.

Εγώ έχω αναλύσει το σκεπτικό μου για όποιον ψήφισα και πάνω απ' όλα έχω παραδεχτεί και αναλύσει τα λάθη μου.

H διαφορά μας όμως είναι ότι εσύ έχεις κάνει αρκετά λάθη που έχουν αποδειχτεί ενώ τα δικά μου τα στηρίζεις σε υποθέσεις. Ψήφισες τον Fast, ήταν αθώος. Ψήφισες τον Dumenuke, ήταν ουδέτερος ρόλος. Τώρα αναγκάστηκες να δώσεις συνμαφιόζα σου. Εγώ αντιθέτως άλλα άτομα ήθελα να βγουν σε κάθε περίπτωση. Ήθελα ισοψηφία με Nefeli, ήθελα να βγει ο Johnny πρώτος και όχι ο Dumenuke. Tα φύλλα αυτών δεν έχουν φανεί για να δούμε αν έπεσα έξω ή όχι. Οπότε δεν υπάρχουν αποδείξεις για μένα έτσι όπως λες. Για σένα υπάρχουν. Τόσο έμπειρος παίκτης και να μην επιδιώξεις ούτε μια ισοψηφία μέχρι στιγμής; Ε κάτι δεν πάει καλά.

Γιατί μόνο έτσι μπορεί να προχωρήσει κάποιος στο παιχνίδι. Επίσης εγώ δεν βγαίνω να δηλώνω σίγουρος για κανέναν, γιατί πολύ απλά δεν έχω πληροφορίες.

Ήσουν εντελώς σίγουρος για τη methexys πριν καν ψάξουμε τα κείμενα να δούμε πληροφορίες. Είσαι σίγουρος για μένα λες. Θα αποδειχτεί λάθος κι αυτό. Είσαι σίγουρος για την αθωότητα της Emilouko. Θα αποδειχτεί κι αυτό λάθος σε κάποια φάση.


Αλλά έσφιξαν τα γάλατα με την μεθ και ζορίστηκες.

Γιατί ζορίστηκα με τη Μεθ και πότε ζορίστηκα; Μαφιόζα την έλεγα κι εγώ. Αλλά ήθελα να το ψάξω παραπάνω.



Όπως εξήγησα, είχα τις υποψίες μου για σένα από χθες το βράδυ. Το ποστ αυτό το ξεκίνησα περίπου στις 2 και ακολουθούσα την συζήτηση μέχρι που δημοσιεύθηκε, οπότε ναι στην πορεία με αυτά που έλεγες έγινες και μαφιόζος.

Άρα να που είσαι σίγουρος για μένα. Μην λες ότι δεν είσαι σίγουρος για τίποτα. Να δεχτείς και τις επιπτώσεις.


Όχι. Για δύο λόγους.
1.Έστω ότι έχει δίκιο ο ικαρίωνας και είναι ντετέκτιβ, κάρφωμα.
Έστω ότι έχω εγώ δίκιο και είναι άκυρος πολίτης ή ΔΑ, δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη.
2.(και σημαντικότερο) Είμαι εντελώς αντίθετος, διότι δέχθηκε ποινή για έναν απαράδεκτο τρόπο παιξίματος που καταστρέφει παιχνίδια. Όποιος θέλει να τον ακούσει ας παίξει Ηχώ, αλλά νεκροφάνεια όχι.

Μα αν είναι ντετέκτιβ τότε είμαι κι εγώ αθώος tsarachaf. Αποφάσισε με ποιο σενάριο παίζεις. Όσο για το αν θα πρέπει ο Emmanouil να έρθει ξανά πίσω σε κάποια φάση, αυτό θα το κρίνει όποιος έχει τη νεκροφάνεια και όχι εσύ. Εκτός κι αν φοβήθηκες μην ρωτήσει για σένα ο ντετέκτιβ και αποκαλυφθείς εντελώς αλλά δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Θα φύγεις απ' το παιχνίδι νωρίτερα απ' όσο νομίζεις.


Θα μπορούσε να ρωτήσει αν είναι ντετέκτιβ βέβαια...:whistle:

Το μέντιουμ μπορεί να ρωτήσει ρόλο; Νόμιζω μόνο αν είναι με τους μαφιόζους ή τους πολίτες. Οκ πάσο. Αν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο το μέντιουμ αυτό θα ήταν αρκετά χρήσιμο αλλά και σπατάλη της ιδιότητάς του. Το σενάριο με emmanouil ΔΑ είναι πιο σουρεάλ και από πίνακες του Νταλί. Ήταν ντετέκτιβ. Και το ξέρεις. Απλώς προσπαθείς να θολώσεις τα νερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
2 σημεία, ενα σχόλιο: Αφιερώνω στο παιχνίδι οσο χρονο θα αφιέρωνα σε μια ασχολία του ελεύθερου μου χρόνου όπως πχ σε ενα βιβλιο. Δεν ειπα ποτε οτι ειμαι η σούπερ Ουαου παίκτρια που σχολιάζει τα πάντα ομως διαβάζω. Σημασια άλλωστε δεν εχει ποσο γραφει κανεις αλλα το λεει. Και εγω όσα γράφω τα στηρίζω. Δεν ειπα πως εγω ειμαι περισσότερο ενεργή απο τον Σπύρο, αλλα οταν κάποιος που αποδείχτηκε αθώος σε εχει κατηγορήσει σε κάποια ποστ, γράφεις κατι. Δεν ειχε γραψει μεχρι τότε, γι αυτο και βιαστηκα να τον ψηφίσω και δεν το εκανα αργότερα.

Δεν σου ζητησα, όπως και από κανέναν άλλο να λιώνεις πάνω από το πισι. Καθένας αφιερώνει όσο χρόνο διαθέτει. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ να βγαίνεις και να λες ότι ψηφίζεις τον Σπυράκο για να τον ξυπνησεις ενώ γράφετε τα ίδια αν δεν γράφεις εσύ λιγότερο.
Συγγνώμη αν φάνηκε ότι σε υποτιμώ σαν παίκτρια, δεν ήθελα να πω αυτό. Απλώς δεν μου αρέσει που σε τόσα φλέγοντα θέματα δεν έχεις πάρει θέση και ψηφίσεις άσχετα και ανώδυνα τόσους γύρους τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Για να τελειώνουμε με το σενάριο που θέλει τον Emmanouil ΔΑ, αν και το έχω ξαναπεί αυτό αλλά ας τεθεί ένα τέλος στη βλακεία αυτή:

Ο Εmmanouil δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να ήταν ΔΑ. Διότι επέμενε σίγουρος να πάμε στον Dumenuke που πίστευε ότι ήταν μαφιόζος. Πώς ήταν τόσο σίγουρος; Είτε χρησιμοποίησε χρησμό είτε ο ρόλος του, του επέτρεπε να ρωτήσει γι' αυτό. Επειδή σε μια άλλη φάση αθώωσε τον Τάσο, θεωρώ ότι έκανε χρήση και των δύο αυτών. Ρώτησε για τον ένα τη ΣΕ και έριξε για τον άλλο χρησμό. Και στις δύο αυτές ερωτήσεις, ο αντίπαλος μαφιόζος φαίνεται ως μαφιόζος. Δεν λέγεται δηλαδή από τη ΣΕ ότι είναι αντίπαλος μαφιόζος. Οπότε ο Emmanouil που είδε ότι ο Dumenuke ήταν μαφιόζος (είχε άλλωστε αντιπαράθεση μαζί του, ένας λόγος ακόμη να ρωτήσει γι' αυτόν), θεώρησε πως ήταν κανονικός μαφιόζος και δεν σκέφτηκε πως θα ήταν αντίπαλος μαφιόζος. Γι' αυτό και έλεγε σε όλους μας να πάμε να βγάλουμε τον Dume και ήταν σίγουρος ότι είναι μαφιόζος και τσατιζόταν που δεν τον ακούγαμε. Ένας ΔΑ δεν θα κυνηγούσε να βγάλει ρόλο που εμφανίζεται ως μαφιόζος. Θα τον είχε πιθανό 'πατέρα του'. Άρα ΔΑ ο Emmanouil με την καμία. Mάλιστα ο Emmanouil αθώωνε εμένα επειδή με κατηγορούσε ο Dume. Είχε τον Dume για μαφιόζο, με κατηγορούσε ο Dume και άρα πίστευε εμένα ως αθώο και γι' αυτό με αθώωνε. Τόσο απλά μπαίνουν όλα στη θέση τους. Όσοι δεν το βλέπουν αυτό (tsarachaf) προσπαθούν να παραπλανήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Λοιπόν. Καλέ μου φίλε, έχεις κακό ρόλο. Είναι προφανές. Σε όλα όσα έγραψες προσπάθησες να διαστρεβλώσεις ό,τι έχω πει ή μεγέθυνες πράγματα τα οποία ήταν αρκετά ασήμαντα. Ο Emmanouil ήταν ο ντετέκτιβ. Τελεία. Mην προσπαθείς να μπερδέψεις το παιχνίδι για να κατευθύνεις αλλού τα βλέμματα επειδή κατάφερα και ανακάλυψα αρκετούς κακούς ρόλους. Ο Emmanouil ήταν ο ντετέκτιβ. Και ρώτησε για δύο άτομα. Για τον Τάσο και για τον Dumenuke. Στον έναν έριξε χρησμό πυθίας και στον άλλο χρησιμοποίησε την ιδιότητά του. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια σε ποιον έκανε τι. Ο Dumenuke τον κατηγορούσε και έτσι ρώτησε γι' αυτόν. Η ΣΕ του είπε ότι είναι μαφιόζος γιατί ο αντίπαλος μαφιόζος έτσι φαίνεται και επειδή είναι άπειρος παίκτης θεώρησε τον Dumenuke κανονικό μαφιόζο και γι' αυτό τον κατηγορούσε με τόση σιγουριά και μας έλεγε να πάμε πάνω του. Αν ο Emmanouil είχε κακό ρόλο όπως πας να μας το πασάρεις ρίχνοντας αλλού τα βλέμματα για τον ΔΑ, δεν θα μας έσπρωχνε να πάμε σε έναν ρόλο που αναγνωριζόταν ως μαφιόζος. Ήταν σίγουρος ότι ο Dume είναι μαφιόζος και για να είναι τόσο σίγουρος σημαίνει ή ότι ρώτησε γι' αυτόν ή ότι έπαιξε κάρτα. Ο Dume ήταν αντίπαλος μαφιόζος οπότε ιδού το τι έγινε. Ο Emmanouil αθώωνε εμένα γιατί με κατηγορούσε ο Dume, τον οποίο θεωρούσε μαφιόζο. Επίσης, εγώ αντιλήφθηκα πολύ γρήγορα ότι ο Εmmanouil ήταν ντετέκτιβ απ' αυτά που έλεγε ο ίδιος (τα οποία μόνο έμμεσα δεν ήταν και γι' αυτό έφαγε και μπαν) και προσπάθησα σε όλο το παιχνίδι να τον καλύψω, ανεπιτυχώς τελικά. Μας αθώωσε και τον Τάσο έτσι σίγουρα, οπότε ρώτησε και γι' αυτόν. Ίσως να έριξε τον χρησμό στον Τάσο γιατί υπήρχε διάδραση μαζί μας και με τον Dumenuke. Αν ο Emmanouil ήταν πληροφοριοδότης θα κατηγορούσε άλλον πέρα απ' τον Dume ο οποίος δεν ήταν φανερός μαφιόζος. Δεν κατηγόρησε όμως τόσο πολύ κάποιον άλλο. Εκτός ίσως από εσένα σε κάποια φάση αλλά δεν σε θεωρώ τόσο βλάκα για να μας πεις πως μπορεί να είναι πληροφοριοδότης ενώ ήσουν εσύ ο φανερός του μαφιόζος. Άρα δεν ήταν πληροφοριοδότης ή αν ήταν δεν ανέφερε κάποιο συγκεκριμένο άτομο. Για μένα ήταν ο ντετέκτιβ. Οπότε αλλού αυτά τα παραπλανητικά σενάρια.



Άρα κατ' εσέ, ο Karadakov μάλλον αθώος, ο Pol αθώος, η Έμιλυ αθώα, ο Wild Boy ε ας μην τον βγάλουμε περισσότερο στην επιφάνεια. Επομένως τι μένει; Ποιοι είναι οι κακοί ρόλοι που μένουν για σένα; Εγώ, o Emmanouil, κάνας Dimitris S. που ψήφισε Methexys πρώτο γύρο, Deutsch Lover, soukouu, και ο Τάσος. Φοβερό ε; Αλλά ειδικά για το ότι θεωρείς αθώα την Emily, κλαίω. Στοιχηματίζω όλη την εμπειρία μου στο παλέρμο ότι τόσο εσύ όσο και η Emily έχετε κακό ρόλο. Αν είστε αθώοι είμαι διατεθειμένος να μην ξαναπαίξω ποτέ παλέρμο.

.

Πολύ παραπλανητικό το πινακάκι. Πρώτον υπάρχουν για μένα πολύ μεγαλύτεροι ύποπτοι απ' τα άτομα που αναφέρεις ότι υπάγονται στην κατηγορία ''βοήθειας''. Τα άτομα εκείνα δεν συμμετέχουν πολύ στο παιχνίδι και ασφαλώς δεν μπορώ να πω πολλά για εκείνους και γι' αυτό τους καλώ να εκτεθούν παραπάνω. Απ' τα άτομα αυτά την Deutsch και την Έρις είπα πως τις θεωρώ προς το παρόν αθώες μάλιστα. Κάτι που παράβλεψες γιατί δεν σε συμφέρει ίσως να αθωώνονται άτομα και προσπαθείς να διαστρεβλώσεις λόγια. Για τον soukou και την Claire δεν έχω ιδέα. Υπάρχουν όμως πολύ σημαντικότερα άτομα για τα οποία είμαι σίγουρος ότι έχουν κακό ρόλο. Αν φύγουν αυτά μετά θα μπορώ να ασχοληθώ με τους υπόλοιπους. Εκτός κι αν θες να είμαι σε θέση να μπορώ να βρω το τι είναι ο καθένας εδώ μέσα. Σας είπα σίγουρους αθώους, σας είπα πιθανούς αθώους, σας είπα πιθανούς ενόχους και σας είπα και σίγουρους ενόχους. Δηλαδή τι άλλο θες να πω; Στον aggelogianno θα συνεχίσω να μην αναφέρομαι για να ρωτάς εσύ. :) Έχω πάρει θέση πάντως για όλους. Απλώς για κάποιους είμαι πιο σίγουρος. Τον δε aggelogianno τον είχα ψηφίσει και στον πρώτο γύρο μάλιστα επειδή ήταν αρκετά σιωπηλός. Οπότε πάλι ανακρίβειες λες με το πινακάκι.



α) Όχι, αγχώνεσαι επειδή κατάφερα και ξετρύπωσα αρκετούς κακούς ρόλους και προσπαθείς με μανία να τους βγάλεις όλους στο περιθώριο και να μπερδέψεις το παιχνίδι στρέφοντας τα βλέμματα οπουδήποτε αλλού. Ακόμη και στον Emmanouil ΔΑ. Γελάω.
β) Με κατηγορείς εσύ για διαστρέβλωση. Είναι φοβερό.
γ) πουθενά δεν έβγαλα τον Ντιουμ διάνοια. Απλώς είχε ρόλο με πληροφορίες και μας βοήθησε σε διάφορα πράγματα.



Κλαίω με το σενάριο που θέλει τον Emmanouil ΔΑ. Πραγματικά κλαίω. Δεν έβρισκες κάνα καλύτερο άτομο για να αποδώσεις τον ρόλο; Αυτόν που κατηγορούσε τόσο έντονα (αντίπαλο) μαφιόζο βρήκες;



Ναι ψηφίστε Έμιλυ κι εγώ ακολουθώ. Κι αν αποδειχτεί πολίτης να μου τρυπήσεις τη μύτη.




Eσένα, την Έμιλυ, τον Karadakov και τη methexys σίγουρα. Τον Pol και τον Σπυράκο ίσως. Τον Pol με μεγαλύτερη σιγουριά. Αλλά αυτές οι ερωτήσεις που πετάμε το μπαλάκι στους άλλους είναι πολύ γλυκές. Εσύ βρήκες κανέναν; Fast ψήφισες πρώτο γύρο, Dume ψήφισες μετά. Εγώ τουλάχιστον ψήφισα Nefeli και Johnny τα φύλλα των οποίων ακόμη δεν φάνηκαν για να μπορείς να με κατηγορήσεις ότι έπεσα έξω. Ούτε φάνηκε κανένα φύλλο απ' τους σίγουρους που σου δίνω. Ειδικά την Έμιλυ αλλά κι εσένα.



Ποια σχέδια γλυκέ μου; Μόνος μου είμαι στο παιχνίδι. Κανείς δεν ακολουθεί αυτά που λέω. Μόνος κάνω σχέδια για τους μαφιόζους; Μάλλον εγώ χάλασα τα δικά σας σχέδια.




Η Deutsch δεν συμμετέχει πολύ αλλά λέει πιο σωστά πράγματα απ' ό,τι εσύ ή η Έμιλυ που την κατηγορείτε. Έχω και μια αδυναμία στον γερμανικό λαό είναι η αλήθεια. Ο Σπυράκος δεν μπορεί να είναι φανερός μαφιόζος του Dume γιατί δεν μιλούσε καθόλου. Ο Dume δεν θα μπορούσε να βγάλει κανένα συμπέρασμα απ' αυτόν αν ήταν δικός του. Ούτε θα είχε λόγο να κατηγορήσει και τα υπόλοιπα άτομα που κατηγόρησε π.χ. methexys, Johnny, Pol, Himela, στα οποία δεν αναφέρθηκε ο Σπυράκος. Είναι δυνατόν να είσαι τόσο έμπειρος παίκτης και να λες τέτοια πράγματα ή να μην μπορείς να σκεφτείς τόσο απλά πράγματα; Όχι. Τα λες επειδή έχεις κακό ρόλο.


Οκ είναι άσχετο με το παιχνίδι αλλά γελάω με αυτή την κατηγορία για έλλειψη επιχειρημάτων σε ένα άτομο που δεν έχει χάσει ποτέ σε αγώνα επιχειρηματολογίας. Απλώς εσύ προσπαθείς να παρουσιάσεις τα επιχειρήματά μου ως αδύναμα ή ανύπαρκτα επειδή δεν σε συμφέρουν.



Α έγινα και μαφιόζος τώρα ε. Ο μαφιόζος που το έπαιζε ντετέκτιβ για να καλύψει τον ντετέκτιβ. Πολύ ενδιαφέρον. Δεν είπα σε κανέναν να πάρει την έγκρισή μου. Πρότεινα κάτι που το πρότεινε πολύ πριν από μένα ο Τάσος αγαπητέ για τον οποίο δεν λες τίποτα επειδή θες να στρέψεις την προσοχή πάνω μου. Πολύ αγχώθηκες tsarachaf. Πρέπει να σας έφερα σε πολύ δύσκολη θέση για να χρειαστεί να καθίσεις να γράψεις ολόκληρα κατέβατα το 90% των οποίων στρέφεται σε μένα και όχι σε άλλα τόσο σημαντικά που θίχτηκαν.



Δεν ξέρεις να πεις και σωστά πράγματα είναι η αλήθεια. Λες ότι είμαι μαφιόζος. Οκ και μετά λες ότι είμαι πανικόβλητος. Αν είχες φέρει εσύ ή κάποιος άλλος σε τόσο δύσκολη θέση τη μαφία, μόνο εγώ θα ήμουν πανικόβλητος; Όλοι οι μαφιόζοι θα ήταν. Αλλά δεν βλέπω να αναφέρεις κανέναν άλλο πανικόβλητο. Μήπως το ότι βλέπεις μόνο εμένα δείχνει ότι παίζω μόνος μου και ότι δεν είμαι μαφιόζος; Αλλά το ενδιαφέρον είναι ότι οι πανικόβλητοι είστε εσείς. Εσύ, η Έμιλυ, η methexys κ.λπ. Εγώ όχι απλά δεν είμαι πανικόβλητος, -άλλωστε γιατί να ήμουν, κινδυνεύω να φύγω στην ψηφοφορία;-, αλλά έχω ζητήσει κι απ' τον ΔΑ να με βγάλει απ' το παιχνίδι για να ασχοληθώ και με κάτι άλλο διότι εδώ δεν μπορείς να συνενοηθείς ούτε με άτομα που σε θεωρούν αθώο ή που τα θεωρείς αθώα. Προσπαθείς να με παρουσιάσεις σαν πανικόβλητο αλλά μόνο εσύ είσαι, ο οποίος έδειξα παραπάνω πόσες διαστρεβλώσεις προσπάθησες να κάνεις για μένα, τον Emmanouil κ.λπ. Χαίρομαι βέβαια που ετοιμάζεις ένα post με τους υπόπτους σου. Θα χαρώ να δω το κύκνειο άσμα σου και τι μπούρδες θα λέει εκεί μέσα.



Γελάω.



Συγκάτοικοι είστε και τους αθωώνεις; Μπα. Απλώς προσπαθείς να μπερδέψεις το παιχνίδι παρουσιάζοντας εμένα πανικόβλητο, ο οποίος παίζω εντελώς μόνος γιατί κανείς δεν διαβάζει αυτά που λέω. Αν με άκουγαν λίγο οι υπόλοιποι αθώοι θα είχαμε βγάλει τουλάχιστον 2 μαφιόζους έξω μέχρι στιγμής.

Και μια ερώτηση στη ΣΕ για αυτά που είπε ο Dimitris S. και ο Tsarachaf.

α) Eπιτρέπεται να πέσει νεκροφάνεια σε παίχτη με ποινή;

Γιατί ο Dimitris λέει ότι θα μπορούσαμε να επαναφέρουμε πίσω τον Emmanouil.

β) Επιτρέπεται να πέσει τυμβωρυχία σε παίχτη με ποινή;

Γιατί ο Tsarachaf λέει ότι θα μπορούσε η Methexys να ρίξει τυμβωρυχία στον Emmanouil και όχι στον Fast. (μετά βέβαια δεν θα μπορούσε να τον παρουσιάσει ως ΔΑ).
Λοιπόν αν και δεν έχω πει τίποτα σχεδόν σε αυτό το παιχνίδι για σένα σοβαρά; Ότι δηλαδή γύρισε κάποιος να στα χώσει τον κάνει ένοχο; Και πραγματικά μη γελάσεις αλλά κοίταξα λίγο τις σελίδες και το πινακάκι του είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.Συμφωνώ σταντέ με αυτό για τον Τάσο,διότι έχω ξαναπαίξει(νομίζω κι εσύ) μαζί του,και είναι πρατγματικά παιχταράς από την αρχή,όμως δεν είχε χρόνο τώρα στην αρχή,άρα γιατί ο Εμμανουήλ να ρωτήσει γι΄αυτόν; Βλέπεις παντού ό,τι σου αρέσει και παντού συνωμοσίες.Θα ήθελα κι εγώ 2-3 άτομα με το που μου τη σπάσει αυτό που κάνουν να τους συνδέσω ενώ δεν έχω λόγο αλλά δεν το κάνω.Το ότι προσβάλεις,προσβάλεις,και επίσης από τη μία ξεσκίζεσαι να ασπαστούν όλοι το δικό σου,ενώ από την άλλη κλαίγεσαι για παίχτες που παίζουν εδώ και καιρό.Α και ξαφνικά θα τα βάλεις με τον οποιοδήποτε.Στο προηγούμενο Παλέρμο που δε θυμάμαι καν την έκβασή του για να μην λέω ψέματα πραγματικά σε ψήφισα λόγω της συμπεριφοράς σου. Τραβάς τα ήδη παρατραβηγμένα σενάριά σου από τα μαλλιά και θα πω κάτι που έχω ξαναπεί: Καλύτερα να μη λες τίποτα,παρά να λες πολλά χωρίς νόημα, και καλύτερα να χαθεί ένας αθώος που είναι χαμένος και παραλογίζεται παρά ένας που έχει 100 ενοχοποιητικά στοιχεία γιατί ο πρώτος δεν μπορεί να βοηθήσει,για τον δεύτερο δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε. Ψηφίζω ΙΚΑΡΙΩΝΑ προς γνώσιν και συμμόρφωσιν πραγματικά.Έχεις πει τόσα και ακόμα παραλογίζεσαι.

Εγώ δεν είπα ότι το έκαναν σκόπιμα. Απλώς δεν φαντάστηκαν ότι θα γινόταν ποτέ θέμα. Τόσο τυχαίο το ότι τα άτομα αυτά που έτυχε να μπουν πρώτα είναι τρία άτομα που κατηγορήθηκαν από έναν αντίπαλο μαφιόζο (εσύ, η methexys κι ο pol), δύο άτομα που βρήκα εγώ διασυνδέσεις τους με τα παραπάνω τρία (Emilouko, Karadakov) και ένας ο οποίος προδώθηκε αργότερα και ήταν ο πρώτος που προσπάθησε να διαψεύσει τη σύνδεση των παραπάνω λέγοντας ένα σωρό αβάσιμα και παράλογα σενάρια; 4 απ' αυτά τα άτομα, πάλι μαζί την επόμενη μέρα την ίδια δώρα. Μα τόσο τύχη; Θα μπορούσε. Άλλωστε είπα και μόνος ότι πρόκειται για ένα παρανοϊκό σενάριο. Το πόσο παρανοϊκό είναι θα το δούμε όταν τελειώσει το παιχνίδι και ανοίξουν οι κάρτες. Τέλος, για το κάθε άτομο που κατηγόρησα έφερα ένα σωρό επιχειρήματα. Το σενάριο αυτό ήταν επικουρικό και όχι το βασικό μου επιχείρημα ασφαλώς. Χαίρομαι πάντως που σχολίασες. Άντε να αρχίσουμε να σε βλέπουμε πιο συχνά και σένα. Ασφαλώς, όπως και οι υπόλοιποι έτσι κι εσύ επικεντρώθηκες κυρίως σε μένα γιατί από τα δικά μου σενάρια απειλήστε προς το παρόν. Έχουν ειπωθεί ένα σωρό πράγματα, αλλά μπήκες μόνο και μόνο για να σχολιάσεις εμένα. Και μάλιστα παραπλανητικά καθώς προσπαθείς να παρουσιάσεις ως βασικό μου επιχείρημα το 'παρανοίκό' σενάριο και όχι τα υπόλοιπα που έθεσα πιο πριν.
Μην άγχεσαι και απαντάω και σε άλλα.Φυσικά και θα ασχοληθώ με έναν παίχτη που προσβάλει και που το χει φτάσει στα άκρα προκειμένου να στηρίξει κάτι. Επίσης σε ό,τι έχεις αναφερθεί σε μένα σου έχω απαντήσει και το θεωρώ υποχρέωσή μου να απαντάω σε ποστ που αναφέρομαι,να ψηφίζω σωστά προς όφελος των πολιτών και μετά να βγάλω κάποια δικά μου συμπεράσματα.Έλα ώρα να με βάλεις και μένα στο crew της μαφίας,σε προκαλώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Για να τελειώνουμε με το σενάριο που θέλει τον Emmanouil ΔΑ, αν και το έχω ξαναπεί αυτό αλλά ας τεθεί ένα τέλος στη βλακεία αυτή:

Ο Εmmanouil δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να ήταν ΔΑ. Διότι επέμενε σίγουρος να πάμε στον Dumenuke που πίστευε ότι ήταν μαφιόζος. Πώς ήταν τόσο σίγουρος; Είτε χρησιμοποίησε χρησμό είτε ο ρόλος του, του επέτρεπε να ρωτήσει γι' αυτό. Επειδή σε μια άλλη φάση αθώωσε τον Τάσο, θεωρώ ότι έκανε χρήση και των δύο αυτών. Ρώτησε για τον ένα τη ΣΕ και έριξε για τον άλλο χρησμό. Και στις δύο αυτές ερωτήσεις, ο αντίπαλος μαφιόζος φαίνεται ως μαφιόζος. Δεν λέγεται δηλαδή από τη ΣΕ ότι είναι αντίπαλος μαφιόζος. Οπότε ο Emmanouil που είδε ότι ο Dumenuke ήταν μαφιόζος (είχε άλλωστε αντιπαράθεση μαζί του, ένας λόγος ακόμη να ρωτήσει γι' αυτόν), θεώρησε πως ήταν κανονικός μαφιόζος και δεν σκέφτηκε πως θα ήταν αντίπαλος μαφιόζος. Γι' αυτό και έλεγε σε όλους μας να πάμε να βγάλουμε τον Dume και ήταν σίγουρος ότι είναι μαφιόζος και τσατιζόταν που δεν τον ακούγαμε. Ένας ΔΑ δεν θα κυνηγούσε να βγάλει ρόλο που εμφανίζεται ως μαφιόζος. Θα τον είχε πιθανό 'πατέρα του'. Άρα ΔΑ ο Emmanouil με την καμία. Mάλιστα ο Emmanouil αθώωνε εμένα επειδή με κατηγορούσε ο Dume. Είχε τον Dume για μαφιόζο, με κατηγορούσε ο Dume και άρα πίστευε εμένα ως αθώο και γι' αυτό με αθώωνε. Τόσο απλά μπαίνουν όλα στη θέση τους. Όσοι δεν το βλέπουν αυτό (tsarachaf) προσπαθούν να παραπλανήσουν.

Λοιπόν για να στα κάνω πιο λιανά, γιατί δεν θέλεις να δεις τι γίνεται. Ξέρεις γιατί ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι ντετέκτιβ; Γιατί πολύ απλά, αν ήταν ντετέκτιβ με όνειρο και το πίστευες πραγματικά, θα έλεγες ότι ρώτησε για μένα, που προσπάθησε να με κατηγορήσει μετά. Αλλά δεν το κάνεις, γιατί μάλλον σε συμφέρει πιο πολύ να βγάλεις τον Τάσο αθώο, πάρα να κατηγορήσεις εμένα. Για ποιον λόγο δεν ξέρω.
Επίσης εκτός από ΔΑ είπα ότι μπορεί να είναι και πολίτης που το παίζει πληροφοριοδοτης/ΑΜ/Ντετέκτιβ. Αλλά κι αυτό το περασες στην ζουλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ομολογώ πως έχω μπερδευτεί απείρως αυτή τη στιγμή. Λόγω του ότι είχα επικεντρωθεί στο να απαντάω στον Ικαρίωνα και τη Methexys, είχα δώσει λιγότερη σημασία στα υπόλοιπα ποστ και έτσι έκατσα και τα ξαναδιάβασα, δίνοντας περισσότερη έμφαση στα ποστ μεταξύ τσαρ και Ικ (χωρίς να έχω αφήσει τα άλλα). Η αλήθεια είναι ότι τους συγκεκριμένους δύο τους είχα πιο πολύ για αθώους, όμως ίσως και να μην είναι έτσι. Δεν θέλω καν να βάλω στο μυαλό μου ότι ο Ικαρίωνας έχει κακό ρόλο. Δε γίνεται ρε φίλε, δε γίνεται. Τα ποστ του μου δείχνουν το ακριβώς αντίθετο. Και δείχνει μάλιστα πόλυ σίγουρος για τον τσαρ ότι είναι μαφιόζος. Από την άλλη και τον τσαρ τον είχα εμπιστευτεί κάπως και φαινόταν να έχει καλό ρόλο κι αυτός. Ουφ δεν ξέρω καθόλου.

Για να είμαι ειλικρινής, εγώ στρέφομαι λίγο στον JKaradakov. Δεν ξέρω, το σενάριό του με προβλημάτισε. Ο Dume ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα φύγει ή έστω ότι θα έρθει σε ισοψηφία με τον Johnny. Έκανε όλη αυτό δηλαδή σε περίπτωση που σωθεί; Και θα αποπροσανατόλιζε τους πάντες να βγάλουν έναν τυχαίο πολίτη έτσι ώστε αν πεθάνει να μην καρφωθεί; Κι όταν μετά τελικά δεν σώθηκε, γιατί δεν πέρασε έδωσε μετά εμένα ή τον Σπυράκο και έβαλε πάλι την methexys στην κορυφή της λίστας του; Ήλπιζε σε καμιά νεκροφάνεια; Αφού ήταν 95% σίγουρο ότι θα πέσει τυμβωρυχία με το που φύγει. Και επίσης, αθωώνεις την methexys; Τα ποστ της τα έχεις διαβάσει; Πανικός υπήρχε ναι, αλλά για άλλο λόγο. Ααα επίσης περιμένω και μία εξήγηση από σένα. Δεν ξέρω αν το έχεις δει το ποστ μου. Αν όχι, παρακαλώ να ανατρέξεις στο #615
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Όταν κάνετε παράθεση τις τεράστιες σεντονάρες βάζετε και κανένα σποιλ σ αυτές να διευκολύνετε το scrolling στο θέμα. :ropalo:

Ψηφοφορία για Πέμπτη 27/7
  1. aggelogiannos
  2. Claire Rentfield
  3. ComfortablySmug
  4. Deutsch... Lover
  5. Dimitris S
  6. Eileen
  7. Emilouko
  8. Ikarionas --> tsarachaf
  9. JKaradakov
  10. Johnny15
  11. ~Melania~
  12. Nefeli Graf
  13. PolGR1509
  14. Soukouu
  15. Guest 278211
  16. tsarachaf --> Ikarionas
  17. Wild_Boy
  18. Ερις --> tsarachaf
  19. Σπυρακος (^^) --> Ikarionas
  20. Τάσος97

Ψήφοι
2 Ikarionas
2 tsarachaf

Η Χώρα των Φαντασμάτων
Emmanouilmyrgia - Ποινή
Himela - Δολοφονία 26/7
methexys - Ψηφοφορία 26/7

Οριστικές Αποχωρήσεις
DumeNuke [Αντίπαλος Μαφιόζος] - Ψηφοφορία 25/7 & Τυμβωρυχία
Fast [Πολίτης Β] - Ψηφοφορία 24/7 & Τυμβωρυχία

Απουσίες
~Melania~ #1
Guest 278211 #1
Τάσος97 #1

Λοιπές Ενέργειες Παιχτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από Fast
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Nefeli Graf
Ενεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από DumeNuke
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από ComfortablySmug
Ενεργοποίηση κάρτας: Τυμβωρυχία από methexys
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον Ψήφος από methexys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις, με συγκεκριμένο ποστ, πότε προσπάθησα εγώ να πάρω εσένα ή οποιονδήποτε άλλον με το μέρος μου.
Πιάστηκα από κάποιες παρατηρήσεις που έκανα πάνω στις αντιδράσεις της πρώτης μέρας. Η κατηγορία μου της μορφής "ρίχνω άδεια να πιάσω γεμάτα" για τον Ικ οδήγησε σε μια παρόμοια συμπεριφορά για εσένα και τη Methexys. Αναφέρομαι σ' αυτό το post. Tόσο εσύ όσο και η Methexys είχατε πιαστεί από αυτό που είπα και μάλιστα το σχολιάσατε με παρόμοιο τρόπο.

Όλα αυτά με οδήγησαν στο να πιστέψω ότι η κοινή αυτή συμπεριφορά δεν ήταν τυχαία. Ότι είναι αποτέλεσμα συνεννόησης. Πιο απλά θα μπορούσε να έχει ειπωθεί το εξής, σε μια κοινή σας συνομιλία:

"Ωραία, πέφτουμε πάνω σε Fast και Ικαρίωνα. Πιανόμαστε από αυτό που λέει αυτή για το λακωνίζειν για τον έναν και την τρελιάρικη ψήφο του Fast. Απλά να τα μοιράσουμε κάπως για να μη φανεί. :P Σπυράκο εσύ παίρνεις τον Fast, Methexys συμφώνείς με αυτό για τον Ικ και λες ότι Έρις και Γιάννης είναι πρωτάρες και έπεσαν να τους φάνε. Εγώ κάνω λίγο απ' όλα. Έτσι, και κάνουμε κάποιους να μας συμπαθήσουν ΚΑΙ ρίχνουμε σε κάποιους, οι οποίοι ήδη έχουν προσφέρει το έδαφος, τις υποψίες "

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μάλιστα, τη βγάλαμε τη methexys. Τουλάχιστον έφυγε ένας κακός ρόλος, κάτι είναι κι αυτό. ΄Οσο για τα τελευταία της λόγια ήταν αναμενόμενα, απογοητευμένη που βγήκε ήθελε να ρίξει λάσπη σε άλλους.

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Περιμένω εξηγήσεις στο post game από τον DumeNuke και θέλω να μας πει γιατί έπαιξε ετσι όπως έπαιξε. Αντί να στηρίζει τους πολίτες, αποφάσισε να παίξει από την αρχή εντελώς μόνος του βγάζοντας έναν αθώο. Η είχα δώσει τόσο λάθος σημάδια ή οπως είπα παραπάνω, ήθελε να παίξει εντελώς μόνος του. Αν σας φανεί χρήσιμο ας ρωτήσει το μέντιουμ για εμενα ή ας παίξετε μια κάρτα. ΔΕΝ ανήκω στη μαφία. Διώξατε έναν πολίτη. Αυτό που θέλω είναι μια νεκροφανεια αλλά επειδή ξέρω ότι δεν θα την παίξετε σε εμενα, τουλάχιστον ρίξτε τυμβωρυχία να δείτε τι ήμουν, αν και μετά θα μετανιώσατε που ψηφίσατε ετσι. Για εμενα ο Πολ είναι λογικά κακος ρόλος. Τοπ ύποπτοι για εμενα αυτοί που δεν μιλάνε πολύ και εμφανίζονται μια στο τόσο όπως Ειλιν και Βάσω, ο Johnny λογικά είναι εκτός μαφίας και ο Εμμανουηλ για εμενα δεν ήταν ντετέκτιβ. Παίξτε τυμβωρυχία. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βοηθήσω όσο ήθελα.

Λογικό να λέει κακούς εμένα και την Eilleen μια και την ψηφίσαμε, το θέμα είναι πως την ψήφισαν κι άλλοι 12 αλλά... Μάλιστα εγώ της μίλησα πολύ λογικά νωρίτερα γιατί έχω βρεθεί στη θέση που εκείνη υποννοεί πως βρέθηκε και ξέρω πως είναι. Είπε όμως πως δεν είχε τρόπο να μας πείσει, ε τι να κάνουμε... Βαδίζουμε σύμφωνα με τα στοιχεία που βλέπουμε, το αν είμαστε τόσο λάθος αυτό θα το δούμε στο τέλος του παιχνιδιού υποθέτω.

Να πω εδώ σε κάποιους, πως αυτό είναι ένα παιχνίδι και πρώτος του σκοπός είναι να διασκεδάσουμε και αν μπορούμε να κερδίσουμε κιόλας σαν μέρος αυτής της διασκέδασης. Αλλά όπως είπε και κάποιος άλλος, δεν θα είμαστε όλη μέρα πάνω από το pc παρατώντας τη ζωή μας στην άκρη...

Να δούμε τώρα τι κάνουμε παρακάτω. Προσωπικά έψαξα λίγο τα ποστ της Σύλβιας(Himela) για να θυμηθώ ακριβώς τι έλεγε γιατί για μένα ήταν αθώα. Δεν ξέρω αν είχε σημαντικό ρόλο αλλά είναι παλιά και έμπειρη παίκτρια και όλο και κάτι παραπάνω από μένα θα είχε πιάσει. Κοιτάζω επίσης και τα ποστ του tsarachaf γιατί κι αυτός στο μυαλό μου αθώος είναι κι ας λέτε κάποιοι το αντίθετο. Εγώ δεν έχω δει κάτι που να ενισχύει αυτή την άποψη.
Οπότε θα επανέλθω αργότερα απόψε πριν κλείσω, πρέπει να κοιτάξω και το site και τις υποχρεώσεις μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Και πραγματικά μη γελάσεις αλλά κοίταξα λίγο τις σελίδες και το πινακάκι του είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

Ω θεοί. Η διαστρέβλωση της διαστρέβλωσης.

Τραβάς τα ήδη παρατραβηγμένα σενάριά σου από τα μαλλιά και θα πω κάτι που έχω ξαναπεί: Καλύτερα να μη λες τίποτα,παρά να λες πολλά χωρίς νόημα, και καλύτερα να χαθεί ένας αθώος που είναι χαμένος και παραλογίζεται παρά ένας που έχει 100 ενοχοποιητικά στοιχεία γιατί ο πρώτος δεν μπορεί να βοηθήσει,για τον δεύτερο δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε. Ψηφίζω ΙΚΑΡΙΩΝΑ προς γνώσιν και συμμόρφωσιν πραγματικά.Έχεις πει τόσα και ακόμα παραλογίζεσαι.

Να τος κι ο άλλος ο ύποπτος του αντίπαλου μαφιόζου. Δεν με πειράζει αν θα με ψηφίσεις. Στην ψηφοφορία που έρχεται, δεν θα φύγω εγώ :) Σκέψου όμως το τι είπες. Έχουν φύγει σίγουρα 2 και μπορεί 3 αθώοι και εσύ ψηφίζεις κάποιον για λόγους ''συμπεριφοράς'' και προτιμάς να βγει ακόμη και αν είναι αθώος. Φοβερό. Και για ποια συμπεριφορά με κατηγορείς; Άντε όλοι εύθικτοι μας βγήκατε ξαφνικά, επειδή σας συμφέρει. Δεν μπορείτε να βρείτε κάτι άλλο για να με κατηγορήσετε. Κι ο tsarachaf την ίδια συμπεριφορά είχε προς εμένα σε κάποια πράγματα που είπε. Γιατί δεν ψηφίζεις εκεί; Τεσπα, όπως είπα και παραπάνω, δεν με νοιάζει. Έτσι κι αλλιώς σε θεωρούσα ύποπτο. Σε είχα ανέκαθεν στους πιθανούς ενόχους. Έχεις κατηγορηθεί και ως de facto κακός ρόλος από τον αντίπαλο μαφιόζο.


Ομολογώ πως έχω μπερδευτεί απείρως αυτή τη στιγμή. Λόγω του ότι είχα επικεντρωθεί στο να απαντάω στον Ικαρίωνα και τη Methexys, είχα δώσει λιγότερη σημασία στα υπόλοιπα ποστ και έτσι έκατσα και τα ξαναδιάβασα, δίνοντας περισσότερη έμφαση στα ποστ μεταξύ τσαρ και Ικ (χωρίς να έχω αφήσει τα άλλα). Η αλήθεια είναι ότι τους συγκεκριμένους δύο τους είχα πιο πολύ για αθώους, όμως ίσως και να μην είναι έτσι. Δεν θέλω καν να βάλω στο μυαλό μου ότι ο Ικαρίωνας έχει κακό ρόλο. Δε γίνεται ρε φίλε, δε γίνεται. Τα ποστ του μου δείχνουν το ακριβώς αντίθετο. Και δείχνει μάλιστα πόλυ σίγουρος για τον τσαρ ότι είναι μαφιόζος. Από την άλλη και τον τσαρ τον είχα εμπιστευτεί κάπως και φαινόταν να έχει καλό ρόλο κι αυτός. Ουφ δεν ξέρω καθόλου.

Για να είμαι ειλικρινής, εγώ στρέφομαι λίγο στον JKaradakov. Δεν ξέρω, το σενάριό του με προβλημάτισε. Ο Dume ήταν σχεδόν σίγουρο ότι θα φύγει ή έστω ότι θα έρθει σε ισοψηφία με τον Johnny. Έκανε όλη αυτό δηλαδή σε περίπτωση που σωθεί; Και θα αποπροσανατόλιζε τους πάντες να βγάλουν έναν τυχαίο πολίτη έτσι ώστε αν πεθάνει να μην καρφωθεί; Κι όταν μετά τελικά δεν σώθηκε, γιατί δεν πέρασε έδωσε μετά εμένα ή τον Σπυράκο και έβαλε πάλι την methexys στην κορυφή της λίστας του; Ήλπιζε σε καμιά νεκροφάνεια; Αφού ήταν 95% σίγουρο ότι θα πέσει τυμβωρυχία με το που φύγει. Και επίσης, αθωώνεις την methexys; Τα ποστ της τα έχεις διαβάσει; Πανικός υπήρχε ναι, αλλά για άλλο λόγο. Ααα επίσης περιμένω και μία εξήγηση από σένα. Δεν ξέρω αν το έχεις δει το ποστ μου. Αν όχι, παρακαλώ να ανατρέξεις στο #615

Κι ο Karadakov έχει κακό ρόλο. Μπορεί επίτηδες να δημιούργησε το σενάριο με την αθώα methexys έτσι ώστε να δικαιολογήσει τυχόν νεκροφάνεια πάνω της. Αν τον δεις να αρχίζει να μαλώνει με τον tsarachaf ξαφνικά μην απορήσεις. Ο ένας θα έχει τη methexys ένοχη, ο άλλος αθώα για να μπορέσει να την επαναφέρει δείχνοντας πως ο tsarachaf που την κατηγορούσε έχει κακό ρόλο και άρα πρέπει να ήταν αθώα αυτή. Τα έχουμε ζήσει ξανά και ξανά αυτά. Και οι δυο τους είναι. Δεν σε αθωώνω εσένα ωστόσο. Απλώς πλέον ομολογώ πως έχω κάποιες αμφιβολίες.

Λοιπόν για να στα κάνω πιο λιανά, γιατί δεν θέλεις να δεις τι γίνεται. Ξέρεις γιατί ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι ντετέκτιβ; Γιατί πολύ απλά, αν ήταν ντετέκτιβ με όνειρο και το πίστευες πραγματικά, θα έλεγες ότι ρώτησε για μένα, που προσπάθησε να με κατηγορήσει μετά. Αλλά δεν το κάνεις, γιατί μάλλον σε συμφέρει πιο πολύ να βγάλεις τον Τάσο αθώο, πάρα να κατηγορήσεις εμένα. Για ποιον λόγο δεν ξέρω.
Επίσης εκτός από ΔΑ είπα ότι μπορεί να είναι και πολίτης που το παίζει πληροφοριοδοτης/ΑΜ/Ντετέκτιβ. Αλλά κι αυτό το περασες στην ζουλα.

Τώρα ξαφνικά παύεις να τον έχεις τόσο ως ΔΑ και τα γυρίζεις στον πολίτη που το έπαιζε συγκεκριμένος ρόλος; Άπειρος παίκτης ήταν. Είδες τι λάθη έκανε. Σιγά μην σκεφτόταν να προσποιηθεί ρόλο. Στο κάτω κάτω αν ήταν ΔΑ τόσο το καλύτερο για μας, δεν θα χρησιμοποιήσει τη δυνατότητά του και θα παίζουμε άνετα. Θα φανεί αν ήταν ΔΑ ή όχι. Τώρα το γιατί έπρεπε αν ήταν ντετέκτιβ να ρωτήσει για σένα, ούτε που το κατάλαβα. Είχε τόσα άτομα για να ρωτήσει. Μπορεί να ρώτησε και για μένα και γι' αυτό να με εμπιστευόταν τόσο και να πήγαινε μαζί μου. Μπορεί να ρώτησε για σένα να έμαθε ότι είσαι κακός και γι' αυτό να σε κατηγορούσε. Εγώ θεωρώ ότι ρώτησε για τον Τάσο. Τώρα το τι προσπαθείς να πεις, δεν το καταλαβαίνω. Αν είχε ρωτήσει για σένα, ένας λόγος παραπάνω για να σε βγάλουμε. Σε κατηγορούσε οπότε μπορεί να έμαθε ότι είσαι μαφιόζος.


Κοιτάζω επίσης και τα ποστ του tsarachaf γιατί κι αυτός στο μυαλό μου αθώος είναι κι ας λέτε κάποιοι το αντίθετο. Εγώ δεν έχω δει κάτι που να ενισχύει αυτή την άποψη.

Γιατί μωρέ τον έχεις αθώο; Από τι τον έχεις αθώο; Όλο διαστρεβλώνει πράγματα. Δες κι αυτά που έγραψα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top