Συμμετοχές για το Palermo #48

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Μετά από συνεννόηση με ορισμένα μέλη του φόρουμ αποφασίστηκε η έναρξη ενός πρώτου-δοκιμαστικού παιχνιδιού Παλέρμο (κλασσική έκδοση για αρχή εκτός αν μαζευτούν πολύ και πάμε για extreme). Αυτό το θρεντ είναι για να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι αύριο 12 το βράδυ όσοι και όσες ενδιαφέρεστε να συμμετάσχετε στο παιγνίδι. Μόνη προϋπόθεση συμμετοχής να έχετε χρόνο κυρίως 1-8 το απόγευμα (όχι και τις 7 ώρες προφανώς) όπου είναι η περίοδος συζητήσεων και η ψηφοφορία των παικτών. Περισσότερα για τα διαδικαστικά θα αναφέρω σε αυτό το thread αύριο βράδυ και κάτω θα παραθέσω τους κανόνες να το δείτε και μόνοι σας για να πάρετε μία πρώτη γεύση. Πέμπτη πρωί ξεκινάει το παιγνίδι.

Μέλη ως τώρα που θα συμμετάσχουν: @Kate1914 @nearos @American Economist @Pak @Joji @Poirot @Hased Babis @Ουριήλ @rafaela11 @giannhs2001

Κανόνες παιχνιδιού(δείτε το δεύτερο ποστ που αφορά την κλασσική εκδοχή):

 

nearos

Περιβόητο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 6,147 μηνύματα.
νομιζω ξερω ποιος πρεπει να ειναι ο δικηγορος εξαρχης
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Μετά από συνεννόηση με ορισμένα μέλη του φόρουμ αποφασίστηκε η έναρξη ενός πρώτου-δοκιμαστικού παιχνιδιού Παλέρμο (κλασσική έκδοση για αρχή εκτός αν μαζευτούν πολύ και πάμε για extreme). Αυτό το θρεντ είναι για να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι αύριο 12 το βράδυ όσοι και όσες ενδιαφέρεστε να συμμετάσχετε στο παιγνίδι. Μόνη προϋπόθεση συμμετοχής να έχετε χρόνο κυρίως 1-8 το απόγευμα (όχι και τις 7 ώρες προφανώς) όπου είναι η περίοδος συζητήσεων και η ψηφοφορία των παικτών. Περισσότερα για τα διαδικαστικά θα αναφέρω σε αυτό το thread αύριο βράδυ και κάτω θα παραθέσω τους κανόνες να το δείτε και μόνοι σας για να πάρετε μία πρώτη γεύση. Πέμπτη πρωί ξεκινάει το παιγνίδι.

Μέλη ως τώρα που θα συμμετάσχουν: @Kate1914 @nearos @American Economist @Pak @Joji @Poirot @Hased Babis @Ουριήλ @rafaela11 @giannhs2001

Κανόνες παιχνιδιού(δείτε το δεύτερο ποστ που αφορά την κλασσική εκδοχή):

Άρα θα είμαστε εσύ και εγώ ΣΕ έτσι;
Όσο το βλέπω καλή είναι η φάση να είσαι στην επιτροπή, ξέρεις τους πάντες και τα πάντα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Άρα θα είμαστε εσύ και εγώ ΣΕ έτσι;
Όσο το βλέπω καλή είναι η φάση να είσαι στην επιτροπή, ξέρεις τους πάντες και τα πάντα.
Μάλλον ναι. Το ιδεατό θα ήταν να αφήναμε τις αιτήσεις μεγαλύτερο διάστημα αλλά νομίζω πως δεν βολεύει ούτε εμένα (στρατός) ούτε εσάς (εξεταστική, σχολείο). Αργήσαμε φέτος να το πάρουμε απόφαση. Του χρόνου μόλις βγω από στρατό θα σας μαζέψω από νωρίς :hehe:
 

Υδροχόος

Περιβόητο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,007 μηνύματα.
Δύσκολο φαίνεται. Όσοι δεν το ξέρουμε καθόλου, θα το καταλάβουμε στην πορεία μάλλον, κι όσο προχωράει...
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Μάλλον ναι. Το ιδεατό θα ήταν να αφήναμε τις αιτήσεις μεγαλύτερο διάστημα αλλά νομίζω πως δεν βολεύει ούτε εμένα (στρατός) ούτε εσάς (εξεταστική, σχολείο). Αργήσαμε φέτος να το πάρουμε απόφαση. Του χρόνου μόλις βγω από στρατό θα σας μαζέψω από νωρίς :hehe:
Ωραία λοιπόν.
Εντάξει κάποιες λεπτομέρειες μονάχα είναι που θέλω να ξαναδώ στους κανόνες, αλλά πιστεύω μια χαρά θα τα πάμε.
Πω παιδιά δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ έχω κατενθουσιαστεί, ήθελα εδώ και πολύ καιρό να παίξουμε Παλέρμο!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Δύσκολο φαίνεται. Όσοι δεν το ξέρουμε καθόλου, θα το καταλάβουμε στην πορεία μάλλον, κι όσο προχωράει...
Φάνηκε εκ πρώτης όψεως αλλά δεν είναι τελικά. Μία συγκεκριμένη φιλοσοφία έχει, απλά αν είναι λίγα άτομα μειώνεται και το πεδίο δράσης μιας που οι περισσότεροι θα έχουν ρόλο και κάθε αποχώρηση θα επηρεάζει από νωρίς την εξέλιξη του παιγνιδιού.

Είναι πραγματικά αρκετά απλό.

Ωραία λοιπόν.
Εντάξει κάποιες λεπτομέρειες μονάχα είναι που θέλω να ξαναδώ στους κανόνες, αλλά πιστεύω μια χαρά θα τα πάμε.
Πω παιδιά δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ έχω κατενθουσιαστεί, ήθελα εδώ και πολύ καιρό να παίξουμε Παλέρμο!
Θα γράψω αναλυτικά κάποια πράγματα και αύριο το απόγευμα. Αν είμαστε λίγοι λέω για αρχή να βγάλουμε τον έτσι κι αλλιώς προαιρετικό ρόλο του serial killer και να εντάξουμε τον δήμαρχο που δεν επηρεάζει και πολύ.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Θα γράψω αναλυτικά κάποια πράγματα και αύριο το απόγευμα. Αν είμαστε λίγοι λέω για αρχή να βγάλουμε τον έτσι κι αλλιώς προαιρετικό ρόλο του serial killer και να εντάξουμε τον δήμαρχο που δεν επηρεάζει και πολύ.
Ναι συμφωνώ για τον serial killer, γιατί πες ότι έχουμε 10 παίκτες, αν οι τρεις είναι δολοφόνοι και έχουν και το τσιράκι μαζί, εε μετά τους πολίτες τους έχουν για πλάκα, ακόμη και αν αυτός παίζει απλώς για πάρτη του.
Ο δήμαρχος εντάξει, δεν επηρεάζει και πολύ την ροή του παιχνιδιού οπότε ας τον βάλουμε.
Τέλος πάντων, θα ξαναδώ τους κανόνες άλλη μια φορά και το θρεντ που μας είπε και ο Ούλτρα να πάρω μια γεύση του παιχνιδιού.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ για τον serial killer, γιατί πες ότι έχουμε 10 παίκτες, αν οι τρεις είναι δολοφόνοι και έχουν και το τσιράκι μαζί, εε μετά τους πολίτες τους έχουν για πλάκα, ακόμη και αν αυτός παίζει απλώς για πάρτη του.
Ο δήμαρχος εντάξει, δεν επηρεάζει και πολύ την ροή του παιχνιδιού οπότε ας τον βάλουμε.
Τέλος πάντων, θα ξαναδώ τους κανόνες άλλη μια φορά και το θρεντ που μας είπε και ο Ούλτρα να πάρω μια γεύση του παιχνιδιού.
Σωστά απλά ο serial killer δεν είναι με τους δολοφόνους, είναι αυτόνομος ρόλος και χτυπάει ανά τρεις γύρους. Δεν ανήκει σε καμμία ομάδα. Είναι ωραίος ρόλος αλλά είναι καλλίτερα για παιχνίδια με πολλούς. Όχι τώρα.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Σωστά απλά ο serial killer δεν είναι με τους δολοφόνους, είναι αυτόνομος ρόλος και χτυπάει ανά τρεις γύρους. Δεν ανήκει σε καμμία ομάδα. Είναι ωραίος ρόλος αλλά είναι καλλίτερα για παιχνίδια με πολλούς. Όχι τώρα.
Ε αυτό είπα βρε, ότι παίζει για πάρτη του. Απλώς και πάλι δεν είναι προς το συμφέρον των πολιτών.
Αλλά ναι, καλύτερα για τώρα να μην τον συμπεριλάβουμε, άλλωστε υπάρχουν ήδη αρκετοί βασικοί ρόλοι που θα δώσουμε ούτως ή άλλως στους παίκτες.
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ κάτι που θυμήθηκα, οι κανόνες λένε για το μοίρασμα των ρόλων με κάποιο πρόγραμμα (εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά).

Έτσι θα το κάνουμε ή απλώς θα τους μοιράσουμε τυχαία εμείς;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,492 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ κάτι που θυμήθηκα, οι κανόνες λένε για το μοίρασμα των ρόλων με κάποιο πρόγραμμα (εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά).

Έτσι θα το κάνουμε ή απλώς θα τους μοιράσουμε τυχαία εμείς;

Θυμάμαι ένα πρόγραμμα για τυχαίες ομάδες που βγάζαμε όταν παίζαμε minecraft UHC :hehe: πίσω στο μακρινό 2017 και θέλαμε να βγάλουμε τυχαίες ομάδες.

Αν δεν δουλέψει θα κάνω κλήρωση με χαρτάκια, LOL. Όπως και να έχει ΔΕΝ πρέπει να αποφασίσουμε εμείς ποιοι θα είναι ποιοι γιατί έτσι α) μπορεί να υπάρξουν υπόνοιες περί αδικίας και β) να δημιουργούμε υποψίες χωρίς λόγο μεταξύ τους.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,492 μηνύματα.
Επειδή έχουμε αρκετούς φίλους του Τραμπ, αν βάλω ποτε μου υποψηφιότητα για δήμαρχος θα κατέβω με σλόγκαν Make Palermo Great Again.

διάβαζα τους κανόνες και κάηκα λίγο αλλά θα τους εμπεδώσω, που θα πάει :lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Επίσης ως τώρα έχουμε:

ΣΕ (Συντονιστική Επιτροπή):
1) giannhs2001
2) Kate1914

Παίκτες:
1) Poirot
2) American Economist
3) Pak
4) Joji
5) rafaela11
6) nearos
7) Hased Babis
8) Ουριήλ
9) Reader
10) Μήτσος10
11) Micro
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11,226 μηνύματα.
Μου αρέσει που η Τζοτζι και γω είμαστε πάντα μαζί γραμμένες 😂
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 20,170 μηνύματα.
Δύο πράγματα ακόμα

1) Αφού σάρωσα χθες τα παιχνίδια και τους κανόνες αποφασίσαμε με την Kate να κάνουμε μικρές προσθήκες για να διατηρηθεί το ενδιαφέρον και να δοθούν κίνητρα για στρατηγικές των παικτών. Μην αγχώνεται κανένας. Εάν διάβασε όπως είπαμε τους κανόνες της κλασικής έκδοσης ξέρει το 90% του παιχνιδιού. Τα υπόλοιπα είναι απλά κάποια bonus από το extreme..θα κάνω αναλυτικό post το απόγευμα.

2) Οι κανόνες λένε πως οι παίκτες δικαιούνται ΔΥΟ απουσίες γενικά στο παιχνίδι. Οπότε όσοι/ες θέλετε να δηλώσετε συμμετοχή αλλά φοβάστε τον χρόνο που θα χρειαστεί μην το σκέφτεστε και ελάτε στη παρέα μας. Ακόμα και αν γίνει κάτι θα φύγετε από το παιγνίδι στη χειρότερη. Μια φορά γίνονται αυτά, μην τα χάνετε :P
 

Kate1914

Περιβόητο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.
Οι κανόνες λένε πως οι παίκτες δικαιούνται ΔΥΟ απουσίες γενικά στο παιχνίδι. Οπότε όσοι/ες θέλετε να δηλώσετε συμμετοχή αλλά φοβάστε τον χρόνο που θα χρειαστεί μην το σκέφτεστε και ελάτε στη παρέα μας. Ακόμα και αν γίνει κάτι θα φύγετε από το παιγνίδι στη χειρότερη. Μια φορά γίνονται αυτά, μην τα χάνετε :P
Ήθελα να στο πω και χθες αυτό. Δύο συνεχόμενες νομίζω δεν μπορούν να κάνουν, τρεις έλεγε κάπου ότι είναι το όριο για να τους πετάξουμε εκτός παιχνιδιού.

Όμως δε θα είμαστε και με τον βούρδουλα, σιγά. Απλώς παιδιά καλό θα ήταν να προσπαθείτε να μπαίνετε λίγο πριν και κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας αν έχετε περιορισμένο χρόνο, έστω για να παίρνετε μία γεύση του ποιος είναι ύποπτος και μετά να ψηφίζετε.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,492 μηνύματα.
Ευχαριστούμε αγαπητή Συντονιστική Επιτροπή, άντε ανυπομονώ να ξεκινήσει το παιχνίδι. Το Παλέρμο γενικά είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια οπότε πολύ χαίρομαι για αυτή την πρωτοβουλία. Γιατί in real life δύσκολα βρισκόμαστε όσα άτομα χρειαζόμαστε για να παίξουμε.
 

ultraviolence

Palermo Moderator

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,529 μηνύματα.
Σας εύχομαι να τα περάσετε σούπερ και να καθιερωθεί κάθε καλοκαίρι, όπως παίζαμε παλιά. Το λατρεύω αυτό το παιχνίδι. 💘
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top