Αν ήμουν…κάτι στη σημερινή Ελλάδα!

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εδώ γράφουμε το τι θα κάναμε αν ήμασταν κάτι που ήδη δεν ήμαστε, στη σημερινή Ελλάδα!

Αν ήμουν Πρόεδρος της σημερινής Ελληνικής Πολιτείας, θα ντρεπόμουν, για τον …τίτλο μου,
Αν ήμουν Πρωθυπουργός της σημερινής Ελληνικής Κυβέρνησης, θα δήλωνα παραίτηση, επειδή άλλα έλεγα προεκλογικά θα κάνω κι άλλα μου λένε να κάνω …και κάνω.
Αν ήμουν Τοκογλύφος στη σημερινή Ελλάδα, θα έκανα «χρυσές δουλειές»( σε χρυσό, ακίνητα και «μετρητά σε θυρίδα!»).
Αν ήμουν Ένστολος Έλληνας στη σημερινή Ελλάδα, θα συλλογιζόμουν συχνά, ότι «τα πράγματα μυρίζουν, έσχατη εθνική αναγκαιότητα …κλπ».
Αν ήμουν Κεφαλαιοκράτης στη σημερινή Ελλάδα, θα μετέφερα τις «επενδύσεις» μου στη Βουλγαρία, την Αλβανία, στο Κόσσοβο, αν όχι στη Κίνα!
Αν ήμουν Υπουργός Οικονομικών στη σημερινή Ελλάδα, θα «βούλιαζα», γιατί αν «αλλάξω», δεν θα …υπάρχω καν!
Αν ήμουν Εθνικό Νόμισμα στη σημερινή Ελλάδα, θα ήθελα να είμαι ισόμυαλο με το … Γουάν (της Κίνας φυσικά!).
Αν ήμουν Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης στη σημερινή Ελλάδα, θα ζητούσα από τον Υπουργό Δικαιοσύνης να τροποποιήσει τον νόμο «περί ναρκωτικών», για να αφεθεί ελεύθερη (και φορολογήσιμα!) η καλλιέργεια και εμπορία της …κάνναβης Σατίβα!
Αν ήμουν κάποιος μαρμαρωμένος «εθνικός ήρωας» στη σημερινή Ελλάδα, θα περπατούσα για να κρυφτώ, πριν…με κουτσουλίσουν κι άλλο τα περιστέρια!


Υγ: Αλλά δεν είμαι…είμαι ένας ανώνυμος (αυτο-)ψυχοθεραπευτής, που θέλω να συνεχίσω τον υπόλοιπο βίο μου, σε «χώματα ελληνικά»!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν ήμουν λαμόγιο στη σύγχρονη Ελλάδα, θα ήμουν τώρα βολεμένος και όλοι θα με βλέπατε στο δρόμο και θα υποκλινόσασταν στο SUV μου, θα με αποκαλούσατε δε "Κύριε".

Αν ήμουν μπάτσος, θα πουλούσα ναρκωτικά για να συμπληρώσω το εισόδημα που μου έκοψαν με τα ληστρικά τους μέτρα.

Εάν ήμουν άθεος, θα γινόμουν παπάς, επειδή ως υπάλληλος της Εκκλησίας της Ελλάδος δεν θα κινδύνευα από καμμία μα καμμία πτώχευση.

Εάν ήμουν ψεύτης θα με είχατε ήδη ψηφίσει να σας κυβερνήσω και τώρα θα σας ζητούσα να κάνετε εσείς θυσίες για τη δική μου ανικανότητα.

Εάν ήμουν ρουφιάνος θα σας έλεγα τις ειδήσεις των 9.00, απ' όλα τα κανάλια ταυτόχρονα.

Εάν ήμουν αφεντικό θα σας μείωνα το μισθό στο ήμισυ, για χάρη της ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας, για το καλό σας δηλαδή.

Εάν ήμουν πλούσιος, θα αδιαφορούσα για το αν ζουν ή αν πεθαίνουν όλοι οι υπόλοιποι, θα μοίραζα δε ελεημοσύνες με απόδειξη για να δείξω στην εφορία τι καλός άνθρωπος που είμαι.

Εάν ήμουν τεμπέλης, θα ονειρευόμουν να διοριστώ στο δημόσιο. Παραδόξως, ο Θεός, που ως γνωστόν είναι Έλληνας, θα με είχε προικίσει και με μπάρμπα στην Κορώνη και το όνειρό μου θα είχε ήδη πραγματοποιηθεί.

Εάν ήμουν gay, θα ήμουν πανευτυχής από την όλη κατάσταση, καθότι το ...παλαμάρι που μας έχουν χώσει είναι χοντρό και μακρύ, πολύ μακρύ...

Εάν ήμουν υποκείμενο γελοίο θα είχα γίνει TV persona.

Εάν ήμου ηλίθιος, θα πίστευα ότι υπάρχει φως στην άκρη του τούνελ και θα ήλπιζα σε καλύτερες μέρες.

Εάν όμως ήμουν όλα αυτά, δεν θα ήμουν φίλος του Νωέα, πράγμα που τελικά με παρηγορεί κάπως για την έλλειψη προσόντων που επιδεικνύω ανερυθρίαστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
....αν ήμουν ο εαυτός μου, θα πρόσφερα πραγματικά την αγαπή μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν ήμουν ο τέως Βασιλιάς της Ελλάδας, θα επέστρεφα κάθε "αποζημίωση" που είχα πάρει απ' αυτήν..:" Που ξέρεις, έτσι όπως το πάει η σημερινή Ελλάδα, ή κάποιοι εθνικοί ευεργέτες μόνον τη σώζουν ή κάποιος...μετανοιωμένος Βασιλιάς!".
Αν ήμουν εφοπλιστής στη σημερινή Ελλάδα, θα την έβλεπα σαν χρυσή ευκαιρία, να με γράψει η ιστορία αυτού του τόπου και ν αποκτήσω κι από πάνω αιώνια εξαιρετική υστεροφημία!
Αν ήμουν κατ' επάγγελμα ιερόδουλη στη σημερινή Ελλάδα, θα διεκδικούσα μία κάποια ιερότητα, καταθέτοντας το ποσοστό του νταβατζή μου, στο "Λογαριασμό Εθνικής Σωτηρίας"...του Πετσάλνικου. ...Τα μεσημβρινάδικα νάναι καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν ήμουν κηπουρός στη Μαξίμου θα έλεγα στο σημερινό Πρωθυπουργό της χώρας: " Που πας, βρε ντοματούλα, γυμνή στις αγγουριές;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν ήμουν έξυπνος και συνέχιζα να ζω στη σημερινή Ελλάδα, μάλλον θα αναρρωτιόμουν: "Είναι τυχαίο, Συνέλληνες της Ανανεωτικής Αριστεράς...κύριε Μαργαρίτη, που τα σημαντικότερα σήμερα κέντρα, μέσα και παρακλάδια τους, που ελέγχουν την περαιτέρω μοίρα του Ελληνικού Κράτους, είναι εβραϊκής καταγωγής, προέλευσης και ιδιοκτησίας ;".

- Αλλά δεν είμαι, αφού αποφάσισα να μην το κουνήσω ρούπι, απ' αυτόν τον ρημαγμένο και καταπροδωμένο τόπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν ήμουν ο Αντώνης Σαμαράς, πρώτα θα διέγραφα από το κόμμα τον "Λουδοβίκο της Ραφήνας" και μετά τους υπόλοιπους της ρεμουλιάρας παρέας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν ήμουν ένας καραμανλικός με αυτοσεβασμό, θα είχα πάψει οριστικά να ψηφίζω Νέα Δημοκρατία από την εποχή του Αβέρωφ και ως σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Aν ήμουν ένας αριστερός με αυτοσεβασμό, θα είχα πάψει να είμαι αριστερός οριστικά ήδη από την εποχή της διάλυσης της Ε.ΑΡ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν ήμουν ένας πασοκος με αυτοσεβασμό, θα είχα ψηφίσει Ευάγγελο Βενιζέλο για πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alllantin

Νεοφερμένος

Ο alllantin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
αν ήμουν πρόεδρος της ελληνικής δημοκρατίας , θα έψαχνα ακόμα σε τι είμαι πρόεδρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top