ΣΥΡΙΖΑ: Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σπουδάζω στην νομική οπότε καθημερινά στο κέντρο είμαι εδώ και 2 χρόνια. Πέρνα μια βόλτα έξω απ'την σχολή μου να δεις τι γίνεται.

Το ότι η αστυνομία υπερβάλλει για την καταστολή των διαδηλώσεων και ρίχνει χημικά σε παππούδες αντί να πιάνει κάναν έμπορο ναρκωτικών ή κάναν ληστή δεν αποτελεί λόγο αφοπλισμού της αστυνομίας και απαγόρευσης χρήσης βίας. Αποτελεί επιχείρημα ανακατεύθυνσης της βίας αυτής προς κάτι πιο ουσιαστικό. Ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη στο πρόγραμμά του γενικά προτείνει αφοπλισμό της αστυνομίας και απαγόρευση χρήσης βίας σε όλες τις περιπτώσεις (προφανώς για να χαιδέψει το αναρχοαντιεξουσιαστικό-εαακίστικο κοινό του), κάτι που θεωρώ τουλάχιστον επικίνδυνο μόνο και μόνο να το λέει κανείς . Εάν κάποιος μπει στο σπίτι σου πάρε τηλ τον Σκουρλέτη να σε σώσει. Εσένα μπορεί να μην σε έχει αγγίξει το πρόβλημα, άλλα η εγκληματικότητα πλέον αποτελεί καθημερινότητα για πολλούς, και μιλάω από προσωπική εμπειρία και όχι από αυτά που λεν τα κανάλια. Δεν θέλω χημικά στην μούρη, πόσω μάλλον όμως δεν θέλω έναν ληστή με ένα καλάσνικοφ στην μούρη.

Η απαξίωση της αστυνομίας γενικά ως σώμα από τον ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί ίσως έναν απο τους κυριότερους λόγους που ποτέ μου δεν θα τον ψήφιζα. Οι διαδηλώσεις είναι μία αρνητική όψη, άλλα το ότι 300 ματατζήδες κάνουν τον χαβαλέ τους δεν σημαίνει ότι πρέπει να αγνοήσουμε και όλους εκείνους που θέτουν εαυτόν σε κίνδυνο ζωής για έναν ελεεινό μισθό.

Όσο για την αγαστή σύμπνοια ματατζήδων και Χαυγιτών, την θεωρώ όντως πολύ ανησυχητική. Άλλα εξίσου ανησυχητική θεωρώ και την αγαστή συνεργασία ΣΥΡΙΖΑ- κουκουλοφόρων και τρομοκρατών (βλ Κουφοντίνα, 17 Νοέμβρη, Κούρτοβικ, Πυρήνες Φωτιάς) που ο ΣΥΡΙΖΑ ευθέως ποτέ δεν έχει καταδικάσει.
Δυστυχώς για μένα, ο τρόπος που το θέτεις δεν μου αφήνει περιθώρια αντιδικίας, εάν θέλω να διατηρήσω μια ελάχιστη αντικειμενικότητα. Ο ακραίος τρόπος με τον οποίο γενικά αντιμετωπίζουμε τις ιδέες μας οι περισσότεροι, του τύπου "όλα ή τίποτα", έχει διαβρώσει το νου μας και δεν μας αφήνει συχνά να διακρίνουμε λεπτές αποχρώσεις. Έτσι, χωρίς να σε γνωρίζω υπέθεσα ότι μιλούσες μ' εκείνη την τρομοκρατική σιγουριά ότι πρέπει να θυσιάσουμε την ελευθερία και τα κοινωνικά δικαιώματα έναντι της ασφάλειας. Χαίρομαι που έκανα λάθος. Μου αρέσει πάντοτε να διαβάζω ισορροπημένες απόψεις, εξ ου και η θετική μου ψήφος. :)

Τώρα, το θέμα του αφοπλισμού της αστυνομίας, μου έκανε κι εμένα αρνητική εντύπωση, ειδικά στις μέρες που ζούμε. Η εξαγγελία πάλι της παύσης χρήσης απαγορευμένων χημικών, που έχουν χαρακτηριστεί επικίνδυνα διεθνώς, με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Οι παράξενες εξαγγελίες πάντως, είναι εύκολες για ένα κόμμα που συνήθισε να είναι στην αντιπολίτευση, όχι όμως για μια κυβέρνηση. Σωστά είπες ότι μάλλον γίνονται για να ικανοποιηθούν τα "αντιμπατσικά" αισθήματα μιας ακραίας πτέρυγας του παλιού ΣΥΡΙΖΑ, του 4.5%. Εντάξει, έχω πει κι άλλες φορές ότι δυστυχώς ή ευτυχώς η πολιτική σκοπιμότητα δικαιολογεί κάποιες υπερβολές και κάποιες φρούδες εξαγγελίες. Μέσα σε τόση πόλωση, τι να περιμένει κανείς από το πολιτικό παιχνίδι; Ίσως να διαφωνείς με αυτό, όμως στ' αλήθεια, εγώ που είπα όλη την αλήθεια στο λαό, όπως τη σκεφτόμουν, τι κέρδισα άραγε; Φοβάμαι ότι η πολιτική θα παραμείνει βρόμικο παιχνίδι, όπως και νά 'χει. Το διακύβευμα είναι τεράστιο και ο αντίπαλος ύπουλος κι αδίστακτος, για να απαιτούμε από έναν υποψήφιο πρωθυπουργό να λέει τα πάντα όπως τα σκέφτεται.

Θεωρώ ωστόσο ότι το να κάνεις προεκλογικές εξαγγελίες είναι πολύ διαφορετικό από το να κυβερνάς. Θέλω να πιστεύω ότι αυτές τις υπερβολές στον πολιτικό του λόγο ο Τσίπρας θ' αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να τον αφήσει στην άκρη, όταν θα κληθεί να πάρει στους ώμους του την τεράστια ευθύνη ενός ολόκληρου λαού και μιας χώρας στα όρια της εξαθλίωσης και της εξαφάνισης. Κανονικά ούτε κι εγώ θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ, άσχετα εάν δεν είμαι ακριβώς φίλος της αστνομίας, όμως δυστυχώς δεν βλέπω καλύτερη λύση. Φίλε μου, όποιος και να βγει, χρειάζεται πολλή δουλειά αυτή η χώρα για να φύγει η σαπίλα, απ' όλους μας. Απλά θεωρώ ότι η μνημονιακή ψήφος θα μας βυθίσει για πάντα στο τέλμα της υποτέλειας, σε μια Ευρωκρατορία που όχι μόνο δεν έχει σκοπό να ξηλώσει τα λαμόγια και τους σάπιους, αλλά τους στηρίζει και τους προωθεί με κάθε τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
γελαω πραγματικα με οσους προσπαθουν να κρατησουν ζωντανο αυτο το σαπιο πολιτικο συστημα και πολεμουν τον τσιπρα και την αριστερα.Τοσο πολυ φοβαστε ρε;οταν ο συριζα ηταν στο 7% γιατι δε λεγατε τιποτα και τον θεωρουσατε κομπαρσο;Τωρα που τρεμετε το συριζα ε;περαστικα σας.Τουλαχιστον θα δοκιμασουμε κατι καινουριο,οχι αλλο αυτη τη σαπιλα που μας εφτασε στα σκατα.
Κι εγώ με τα καραγκιοζιλίκια σας.....:P:P:P Για να κρατήσετε ζωντανό αυτό το σάπιο πολιτικό σύστημα, πολεμάτε το Εθνος και τη Χρυσή Αυγή. Τόσο πολύ φοβάστε ρέ; Οταν έφτασε στο 7% βγάλατε τη φιδίσια γλωσσάρα και όλο το μίσος όλοι σας, ενάντια στο μοναδικό πατριωτικό κόμμα και σπέρνατε ενοχικό τρόμο γιατί ψηφίσαν έτσι και είναι αυτό και είναι το άλλο κλπ κλπ. Το φαρμακοποιό του συριζα (εκεί που πέρισυ έπεσαν 2"μπάτσοι") μόνο η ΧΑ τον τίμησε, εσείς όχι μόνο ούτε 1 δάκρυ, αλλά λέτε για επαγγελματίες δολοφόνους κλπ κλπ ούτε κάν ότι ήταν αλλοδαποί. Τώρα όχι απλά ξαναμπαίνει είναι που τρέμετε τη ΧΑ ε;... Περαστικά σας.
Τουλάχιστον θα δοκιμάσουμε κάτι καινούργιο, την αντίσταση στη βρωμιά και τη σαπίλα της αναρχοσυμμοριτοαριστεράς, που μας έφτασε στα σκατά παλιότερα με τον εμφύλιο και απο την μεταπολίτευση και δώθε, με τους εκβιασμούς της σε άτολμους διαχειριστές της 2κομματικής εξουσίας, για να μην γίνονται ποτέ οι μεταρυθμίσεις που χρειάζεται η πατρίδα, ανάλογα με τις κοινωνικοοικονομικοδιεθνείς συνθήκες....επιβίωσης, αλλά και στον νέο εμφύλιο που ετοιμάσατε.
Ε δεν θα σας περάσει!! Υπάρχει αντίσταση στον ανθελληνισμό και τη συρρίκνωση του έθνους απο τις άκρως επικίνδυνες συνιστώσες....
Για χρόνια βλέπω γραμμένα ανεύθυνα συνθήματα, "πόλεμος ταξικός-βάρκιζα" κλπ κλπ.
Αλλά τώρα ξεσαλλώσατε....περπατώντας στο κενό της κινούμενης άμμου, της ψήφου αγανάκτησης....
Ο πόλεμος τώρα θα αρχίσει και δεν θα είναι ταξικός, αλλά επιβίωσης της πατρίδας. Είστε ανεύθυνοι !!
Αρκετά σας ανεχθήκαμε, φτάνει πιά, θέλω νάχω την πατρίδα μου...με όλες τις εδαφικές συνιστώσες της έστω και πάμφτωχη, παρά νάμαι σαν τους αγαπημένου σας παλαιστίνιους, χωρίς ή μερική πατρίδα!!
Απο τους πειραματισμούς, με τις καταστροφικές συνιστώσες του συριζα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
γελαω πραγματικα με οσους προσπαθουν να κρατησουν ζωντανο αυτο το σαπιο πολιτικο συστημα και πολεμουν τον τσιπρα και την αριστερα.Τοσο πολυ φοβαστε ρε;οταν ο συριζα ηταν στο 7% γιατι δε λεγατε τιποτα και τον θεωρουσατε κομπαρσο;Τωρα που τρεμετε το συριζα ε;περαστικα σας.Τουλαχιστον θα δοκιμασουμε κατι καινουριο,οχι αλλο αυτη τη σαπιλα που μας εφτασε στα σκατα.

από που κι ως πού το να είναι κάποιος κατά του ΣΥΡΙΖΑ σημαίνει ότι είναι υπέρ και της πολιτικής σαπίλας? Αμάν πια με το άσπρο-μαύρο, έχει μπουχτίσει η ελληνική ιστορία με τις δυαδικές αντιλήψεις...


Δυστυχώς για μένα, ο τρόπος που το θέτεις δεν μου αφήνει περιθώρια αντιδικίας, εάν θέλω να διατηρήσω μια ελάχιστη αντικειμενικότητα. Ο ακραίος τρόπος με τον οποίο γενικά αντιμετωπίζουμε τις ιδέες μας οι περισσότεροι, του τύπου "όλα ή τίποτα", έχει διαβρώσει το νου μας και δεν μας αφήνει συχνά να διακρίνουμε λεπτές αποχρώσεις. Έτσι, χωρίς να σε γνωρίζω υπέθεσα ότι μιλούσες μ' εκείνη την τρομοκρατική σιγουριά ότι πρέπει να θυσιάσουμε την ελευθερία και τα κοινωνικά δικαιώματα έναντι της ασφάλειας. Χαίρομαι που έκανα λάθος. Μου αρέσει πάντοτε να διαβάζω ισορροπημένες απόψεις, εξ ου και η θετική μου ψήφος.

Τώρα, το θέμα του αφοπλισμού της αστυνομίας, μου έκανε κι εμένα αρνητική εντύπωση, ειδικά στις μέρες που ζούμε. Η εξαγγελία πάλι της παύσης χρήσης απαγορευμένων χημικών, που έχουν χαρακτηριστεί επικίνδυνα διεθνώς, με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Οι παράξενες εξαγγελίες πάντως, είναι εύκολες για ένα κόμμα που συνήθισε να είναι στην αντιπολίτευση, όχι όμως για μια κυβέρνηση. Σωστά είπες ότι μάλλον γίνονται για να ικανοποιηθούν τα "αντιμπατσικά" αισθήματα μιας ακραίας πτέρυγας του παλιού ΣΥΡΙΖΑ, του 4.5%. Εντάξει, έχω πει κι άλλες φορές ότι δυστυχώς ή ευτυχώς η πολιτική σκοπιμότητα δικαιολογεί κάποιες υπερβολές και κάποιες φρούδες εξαγγελίες. Μέσα σε τόση πόλωση, τι να περιμένει κανείς από το πολιτικό παιχνίδι; Ίσως να διαφωνείς με αυτό, όμως στ' αλήθεια, εγώ που είπα όλη την αλήθεια στο λαό, όπως τη σκεφτόμουν, τι κέρδισα άραγε; Φοβάμαι ότι η πολιτική θα παραμείνει βρόμικο παιχνίδι, όπως και νά 'χει. Το διακύβευμα είναι τεράστιο και ο αντίπαλος ύπουλος κι αδίστακτος, για να απαιτούμε από έναν υποψήφιο πρωθυπουργό να λέει τα πάντα όπως τα σκέφτεται.

Θεωρώ ωστόσο ότι το να κάνεις προεκλογικές εξαγγελίες είναι πολύ διαφορετικό από το να κυβερνάς. Θέλω να πιστεύω ότι αυτές τις υπερβολές στον πολιτικό του λόγο ο Τσίπρας θ' αναγκαστεί εκ των πραγμάτων να τον αφήσει στην άκρη, όταν θα κληθεί να πάρει στους ώμους του την τεράστια ευθύνη ενός ολόκληρου λαού και μιας χώρας στα όρια της εξαθλίωσης και της εξαφάνισης. Κανονικά ούτε κι εγώ θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ, άσχετα εάν δεν είμαι ακριβώς φίλος της αστνομίας, όμως δυστυχώς δεν βλέπω καλύτερη λύση. Φίλε μου, όποιος και να βγει, χρειάζεται πολλή δουλειά αυτή η χώρα για να φύγει η σαπίλα, απ' όλους μας. Απλά θεωρώ ότι η μνημονιακή ψήφος θα μας βυθίσει για πάντα στο τέλμα της υποτέλειας, σε μια Ευρωκρατορία που όχι μόνο δεν έχει σκοπό να ξηλώσει τα λαμόγια και τους σάπιους, αλλά τους στηρίζει και τους προωθεί με κάθε τρόπο...

χαίρομαι κι εγώ γιατί επιτέλους βλέπω μία λογική εξήγηση (από τις λίγες) για τις οποίες κάποιος μπορεί να ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. =] Κι εγώ ελπίζω να σοβαρευτεί εάν γίνει κυβέρνηση, νομίζω θα τον εξαναγκάσουν οι περιστάσεις εξάλλου. Κι αν καταφέρει και βγάλει το πρόγραμμά του ακόμα καλύτερα. Εμένα προσωπικά δεν με πείθει καθόλου ο πολιτικός του λόγος του Τσίπρα και ούτε θεωρώ πως έχει το πολιτικό ανάστημα για να στηρίξει την χώρα σε αυτή την περίοδο, άλλα ίσως η όλη ιστορία να είναι ένα γερό χαστούκι για τους ευρωπαίους και ίσως εκπλαγούμε θετικά. Θα δούμε από αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
γελαω πραγματικα με οσους προσπαθουν να κρατησουν ζωντανο αυτο το σαπιο πολιτικο συστημα και πολεμουν τον τσιπρα και την αριστερα.Τοσο πολυ φοβαστε ρε;οταν ο συριζα ηταν στο 7% γιατι δε λεγατε τιποτα και τον θεωρουσατε κομπαρσο;Τωρα που τρεμετε το συριζα ε;περαστικα σας.Τουλαχιστον θα δοκιμασουμε κατι καινουριο,οχι αλλο αυτη τη σαπιλα που μας εφτασε στα σκατα.

Μια χαρά τα λέγαμε. Όταν είχε τον Αλαβάνο, τον αριστερό με την μεγαλύτερη περιουσία από πολιτικούς αρχηγούς, όταν είχε φίδια όπως η Δαμανάκη, όταν έμπαζε στην Νομική τους λαθραίους και πέταγε έξω τους νόμιμους φοιτητές, όταν όταν όταν... Αλλά βρες μου ένα κόμμα το οποίο να μην έχει κατηγορηθεί για κάτι. Ένα βρες μου. Μέχρι και για την Δημιουργία Ξανά έγραψε κάποιος εδώ ένα τεράστιο post το οποίο την κατακρίνει σε πολλά. Απλά, τώρα επιλέγουμε στρατηγικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
αληθεια τωρα πιστευετε ο κ. ΣΥΡΙΖΑ (που πιστευω πως θα βγει) θα κανει δουλεια στη χωρα;

εγω προσωπικα εχω καποιες επιφυλαξεις (οπως και για ολους, δεν θελω να εμπιστευτω κανεναν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ θα προσπαθήσει όσο μπορεί να εφαρμόσει μετριοπαθείς λύσεις, ωστόσο φοβάμαι ότι στην κατάσταση που έχουμε φτάσει, μόνο ακραίες λύσεις μπορούν να μας βοηθήσουν. Θα δούμε, θα δούμε, το θέμα είναι ότι από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή για έξοδο από την κατάσταση ομηρίας στην οποία βρίσκεται η χώρα κι ο λαός μας. Κανείς δεν πιστεύει στα σοβαρά ότι εν μία νυκτί θα λυθούν τα προβλήματά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω περιμενω να τα κανει ακομα χειροτερα απο τον βλακα Γαπ,που αρχισε με ουτοπικες υποσχεσεις και ονειρα και κατεληξε φιασκο

μονο που εδω η προσγειωση θα ειναι πολυ γρηγοροτερη και οδυνηρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
εγω περιμενω να τα κανει ακομα χειροτερα απο τον βλακα Γαπ,που αρχισε με ουτοπικες υποσχεσεις και ονειρα και κατεληξε φιασκο

μονο που εδω η προσγειωση θα ειναι πολυ γρηγοροτερη και οδυνηρη..
Kαι μετά θα μας γράψεις:"Νια-νια-νια-νια,σας το 'πα,σας το 'πα!:P:P:P:P:P:P:P:P:P:redface::redface::D:D:redface::clapup::whistle::clapup::worry::redface::D"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Κανείς δεν πιστεύει στα σοβαρά ότι εν μία νυκτί θα λυθούν τα προβλήματά μας...

Οποιος το πιστευει αυτο σιγουρα ζει στον κοσμο του (και νομιζω οτι εναι και πολλοι) γιατι τα πραγματα δεν αλλαζουν τοσο ευκολα και πολυ φοβαμαι οτι δεν προκειται να αλλαξουν προς το καλυτερο.
Ελπιζω και ευχομαι να μην γινουν ετσι. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι ο Σύριζα και αυτό εκφράζεται και απο πολλές συνιστώσες του ότι έχει σίγουρα ένα plan b το οποίο εμπεριέχει την επιστροφή σε εθνικό νόμισμα,τη δραχμή αλλά δεν τον ομολογεί δημοσίως λόγω προκατάληψης και τρομολαγνίας που έχει δεχθεί όλος ο κόμος απο τους άπαντες.
Δεν ξέρω αν αυτό στην προκειμένη περίπτωση είναι η βέλτιστη λύση,αλλά απο την άλλη σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι τον Σαμαρά σε κυβέρνηση συνευθύνης(χαχά) με τον Μπένι και τον Κουβέλη ο οποίος είναι με το ένα πόδι στο μνημόνιο και με το άλλο πόδι στο αντιμνημόνιο οι οποίοι θα συνεχίσουν την ίδια πορεία που έχουμε μέχρι στιγμής.
Ας αλλάξει επιτέλους το πολιτικό σκηνικό,τόσα χρόνια ΝΔ-ΠΑΣΟΚ πήξαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι ο Σύριζα ...

...θα πήρε το μήνυμα, ότι του μένουν μερικοί μήνες, επιτέλους να οργανωθεί μέσα στο λαό. Η εποχή του μπάχαλου τελείωσε, το μωρό γεννήθηκε, τα γιαούρτια ξύνησαν κα το βογγητό του λαού θα φθάσει ...στα ουράνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Η Αριστερά είναι ισχυρή, πανηγυρίστε έξαλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Η Αριστερά είναι ισχυρή, πανηγυρίστε έξαλλα!

Ναι τόσο ισχυρή όσο ήταν και ο στάλιν!:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
κομπλεξισμος καπιταλιστων και ακροδεξιων προς το ΣΥΡΙΖΑ ακομα και μετα τις εκλογες..Ποσο παιζει να φοβαστε/μισητε τους αριστερους ρε κομπλεξαρες;:whistle::whistle:Ειτε σας αρεσει ειτε οχι,μετα το φιασκο που ερχεται απο το σαμαρα,η επομενη κυβερνηση θα ειναι αριστερη και με πρωτο κομμα το ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
ΖΗΤΩ Ο ΣΥΡΙΖΑ
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ
ΖΗΤΩ ΤΟ ΖΗΤΩ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
ΖΗΤΩ Ο ΣΥΡΙΖΑ
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ
ΖΗΤΩ ΤΟ ΖΗΤΩ.

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η νομιμοποίηση των μεταναστών θα μειώσει την προσέλευση και παραμονή τους στη χώρα μας, δεν σου φταίει η ΑΡΙΣΤΕΡΑ αλλά το κλούβιο σου κεφάλι. Μάθε πρώτα να σκέφτεσαι και μετά πούλα ειρωνία και πνεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η νομιμοποίηση των μεταναστών θα μειώσει την προσέλευση και παραμονή τους στη χώρα μας

Πώς θα γίνει αυτό ακριβώς? Εγώ τουλάχιστον αν ήξερα ότι θα πήγαινα σε μια χώρα να εργαστώ και ήμουν και νόμιμος θα είχα ήδη φτιάξει το βαλιτσάκι μου και θα είχα φύγει..
Τέλος πάντων, δεν είναι και πολύ ρεαλιστικό μέτρο. Εδώ στους δικούς μας πολίτες δεν έχει το κράτος επιδόματα να δώσει, αν τα βρει ο Τσίπρας τι να πω, respect..Δεν ξέρω τι διαφορά πάντως έχει με τον ΓΑΠ. Άκρατη λεφτολογία και υποσχεσιολογία για να πάρει ψήφους. Και όλως τυχαίως όταν βγει θα πει "το ταμείον είναι μείον γιατί τα φαγαν οι άλλοι- φάτε 2 φόρους κοινωνικής πρόνοιας και αλληλεγγύης- για την κοινωνία πάντα". Δεν είναι τυχαίο που όλο το πρώην ΠΑΣΟΚ (βλ τι χρώμα είχε η Κρήτη χθες) ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ, κάποιες ομοιότητες υπάρχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
κομπλεξισμος καπιταλιστων και ακροδεξιων προς το ΣΥΡΙΖΑ ακομα και μετα τις εκλογες..Ποσο παιζει να φοβαστε/μισητε τους αριστερους ρε κομπλεξαρες;:whistle::whistle:Ειτε σας αρεσει ειτε οχι,μετα το φιασκο που ερχεται απο το σαμαρα,η επομενη κυβερνηση θα ειναι αριστερη και με πρωτο κομμα το ΣΥΡΙΖΑ.

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι η νομιμοποίηση των μεταναστών θα μειώσει την προσέλευση και παραμονή τους στη χώρα μας, δεν σου φταίει η ΑΡΙΣΤΕΡΑ αλλά το κλούβιο σου κεφάλι. Μάθε πρώτα να σκέφτεσαι και μετά πούλα ειρωνία και πνεύμα.

Στο κλούβιο ξεροκέφαλο της ακροαριστεράς (δεν υπάρχει κι άλλη), περισσεύουν εκτός απο το μίσος για τον ιδεολογικά όμοιό τους μικροαντίπαλο ή όποιον θεωρούν εκπρόσωπο της κατ' αυτούς μαύρης αντίδρασης!! και το κόμπλεξ κατωτερότητας, του καπιταλιστικού φόβου και της αυθάδειας με θράσος χιλίων πιθήκων, που δεν έχει χώρο για έστω και λίγη λογική ή μετροπάθεια ή συνδιαλλαγή γνωριμίας με το άλλο, το φαντασιακό τους πλασμένα, απόλυτο κακό....

Όλα αυτά τα γκρουπούσκουλα, που σκυλοκαυγαδίζουν μεταξύ τους, όπως οι καλόγεροι του Μεσαίωνα για το φύλο των αγγέλων, χωρίς να εστιάζουν αμφότεροι με "ρεαλισμό" στην πραγματικότητα... πολύ απλά.. ζούσαν εκείνοι κι ετούτοι, στην καρακοσμάρα τους.
Αλλωστε έχω γράψει σχετικά σε άλλο πόστ για τον ΧριστιανοΚομμουνιστικό Ιανό (2 όμοια "ανθρωπιστικά" συστήματα)
τεσπα, το αποτέλεσμα μετράει... είναι τόσο αρρωστημένα και δογματικά προσκολλημένοι οι Χ/Κ, σε ότι μόνο αυτοί (αποκλειστικά με δικά τους μέτρα) θεωρούν ανθρωπιστικό και δίκαιο, που μπορούν αλλά κι έχουν κάνει(τα 2 συστήματα) εκτεταμένες ανθρωποκτονίες.... χωρίς ίχνος ενοχής αλλά ούτε και μεταμέλειας, θεωρώντας ότι έπραξαν το ορθό/σωστό.!!
Τους δε αντίθετους, που κριτικάρουν τις πράξεις τους (δλδ όλους εμάς τους υπόλοιπους) τους ονομάζουν γενικά: φασίστες ή πράκτορες, αιρετικούς ή δαιμονισμένους ή (όταν έχουν την εξουσία) ακόμη και κομπλεξικούς, και τους πολεμούν ή εξοντώνουν ανηλεώς... όταν μπορούν (στα γκουλάγκ, με επιδρομές ή εμφύλιο).
Η τελική διαπίστωση, αλλά και με παλιότερα συμπεράσματα είναι, λόγω των ιδεοληπτικών αντιφάσεων τους, αδυνατούν να αποδεχθούν υπαρκτά/πραγματικά γεγονότα που απαιτούν σωστές κι όχι μεσοβέζικες ¨'δηθεν ανθρωπιστικές" λύσεις, να μην μπορούν να κάνουν αυτοκριτική στα πεπραγμένα τους, κι ότι όλος ο κόσμος είναι στραβός, ενώ αυτοί αρμενίζουν "λοξά"..
Αν ποτέ ζήσουν έστω για λίγο, στον πραγματικό Καπιταλισμό των σοβαρών Δυτικών χωρών, κι όχι στην
κρατοκαπιλοσόσιαλ Ελλάδα, του δήθεν, του έτσι και του κονέ, που έχει μπλεγμένα τα πολιτικοοικονομικά μπούτια της, τότε θα δούν πόσο σωστά λειτουργούν οι κοινωνίες δικαίου, πόσο σέβονται το πολίτη οι πάντες, αλλά και πόσο υπεύθυνο άτομο είναι ο πολίτης τους... που δεν διανοείται ποτέ να κάνει τα ακόλουθα στραβά: (Βάλτε όλα αυτά που εμείς θεωρούμε "δημοκρατικό" δικαίωμα, και είναι πάμπολα....,)

  1. Να κλέψει με όποιονδήποτε τρόπο τη Πολιτεία, δλδ το σύνολο των Πολιτών.
  2. Φτύσιμο/ροχάλα στο δρόμο....
  3. ΓατοΣκυλόσκατα....
  4. Κλείσιμο δρόμων/χώρων δουλειάς/σπουδών... δλδ.....παρεμπόδιση να πάει στη δουλειά/δουλέψει/σπουδάσει κλπ
  5. Επιβολή με δυναμική (ακτιβισμός) ενέργεια, παρανόμων πράξεων σε βάρος των πολλών, άπειρες οι παραλλαγές!!.
  6. Φόνοι-Κλοπές-"απαλλοτριώσεις",καταστροφές, καταλήψεις, κτίσιμο πρύτανη, ξυλοδαρμοί-εκβιασμοί εκπ/κών κλπ κλπ
  7. χχχχ........~νννννιοστή
Κι όλα αυτά τα "ωραία" συμβαίνουν μόνο σ'αυτή τη χώρα, αυτή που γέννησε τη Δημοκρατία, άρα έχουν το "δικαίωμα" κάποιοι, να την κακοποιούν;; Μάλιστα, αυτοί οι κάποιοι δλδ η Αριστερά σύμπασα, που αποδέχεται αλλά και θέλει να επιβάλλει όταν μπορέσει, τη Δικτατορία του Προλεταριάτου..... μέχρι τότε όμως, κάνει επαναστατική γυμναστική και αντάρτικο πόλης, όταν τους πιάνουν όμως τρέχει ο "δημοκρατικός" βολευτής ή μπαμπάς-βολευτής και καλύπτει τη βρωμιά όπως η γάτα το σκατό.... έτσι κι αλλιώς, έχει τη "δημοκρατικότατη" ασυλία....... για όλες τις παρανομίες, επομένως γιατί να μην το κάνει;;
Γιαυτό και σ'αυτές τις χώρες το ποσοστό της Αριστεράς(ελλην.τύπου) δεν είναι μεγάλο, αντιθέτως υπάρχει π.χ η ευρωαριστερά, που είναι μέρα με τη νύχτα με την δική μας αριστερά.
Εμένα δεν μου αρέσει η βρωμιά και οι βρωμιάρηδες.....της πολιτικής πουτανιάς.
Υπάρχει στα αυτονόητα σωστά,καμμιά αναρχοκομμουνιστική αντίρρηση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Και μετεκλογικά ο ΣΥΡΙΖΑ φταίει… :P

Πρώτον: Στη δημοκρατία υπάρχει κυβέρνηση, αλλά υπάρχει και αντιπολίτευση, της οποίας μάλιστα ο ρόλος είναι θεσμικός. Εξαιρείται η περίπτωση όπου αξιωματική αντιπολίτευση είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Στην περίπτωση αυτή δεν επιτρέπεται αντιπολίτευση. Επιβάλλεται συμπολίτευση, ή έστω ανοχή. Διότι άλλο είναι να έχεις στην αξιωματική αντιπολίτευση το ΠΑΣΟΚ ή τη ΝΔ. Νιώθεις σιγουριά. Θα καεί ο ένας; Θα έρθει ο άλλος και θα κάνει τα ίδια. Ενώ ο Τσίπρας είναι ανεξέλεγκτος.

Δεύτερον: Θα γίνει συμβούλιο αρχηγών όχι απλά για να γίνει κυβέρνηση, αλλά και για να καθοριστεί ο ρόλος της αντιπολίτευσης! Έτσι τουλάχιστον απεφάνθη η Όλγα Τρέμη. Είναι αλήθεια ότι το συνταγματικό δίκαιο είναι το πιο πολιτικό δίκαιο και ερμηνεύεται αναλόγως, αλλά τέτοια διασταλτική ερμηνεία ούτε ο Φώτης Κουβέλης στα καλύτερά του δεν μπορεί να υποστηρίξει.

Τρίτον: Αν λέγεσαι Ανδρέας Παπανδρέου, έχεις δικαίωμα από την επόμενη των εκλογών να ζητάς νέες εκλογές για να ανατραπεί η εκλεχθείσα κυβέρνηση. Αν λέγεσαι Αλέξης Τσίπρας δεν έχεις καν δικαίωμα να διαφωνήσεις με την νέα κυβέρνηση, πόσο μάλλον να ζητήσεις ξανά εκλογές στο όνομα της αντιμνημονιακής απαίτησης του ελληνικού λαού. Κι αν τολμήσεις να πεις ότι θα κάνεις “ισχυρή αντιπολίτευση”, να στην πέφτουν εν χορώ οι πολιτικοί απόγονοι του Ανδρέα.

Τέταρτον: Στις 7 Μάη δε σχηματίστηκε κυβέρνηση από την πρώτη ΝΔ, το τρίτο ΠΑΣΟΚ και την πέμπτη ΔΗΜΑΡ διότι δεν συμμετείχε ο δεύτερος ΣΥΡΙΖΑ. Στις 18 Ιούνη θα σχηματιστεί κυβέρνηση από την πρώτη ΝΔ, το τρίτο ΠΑΣΟΚ και την έκτη ΔΗΜΑΡ, χωρίς τη συμμετοχή του δεύτερου ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό που μπορούσε να γίνει πριν ενάμισι μήνα και δεν έγινε μπας και εξοντωνόταν ενδιαμέσως ο ΣΥΡΙΖΑ, σήμερα θα γίνει. Παρόλα αυτά απαγορεύεται να υποψιαστούμε ότι η νεοσυσταθείσα εγχώρια τρόικα ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, είναι ένας συρφετός ανεύθυνων τυχοδιωκτών που παίζουν με τον πόνο της χώρας.

Πέμπτον: Άμα σε λένε Κουβέλη ή Σαμαρά δικαιούσαι να λες άλλα πριν κι άλλα μετά τις εκλογές. Πριν τις εκλογές, αντιμνημονιακός ο πρώτος και επαναδιαπραγμάτευση ο δεύτερος. Μετά τις εκλογές, μνημονιακός ο πρώτος και μόκοτο ο δεύτερος. Αλλά άμα σε λένε Τσίπρα δεν μπορείς να λες τα ίδια και πριν και μετά τις εκλογές. Οφείλεις κι εσύ να κάνεις κωλοτούμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Την πρώτη του συνέντευξη μετά τη δεύτερη κρίσιμη εκλογική αναμέτρηση της 17ης Ιουνίου στην Ελλάδα παραχώρησε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας στο Reuters, υποστηρίζοντας και πάλι ότι το πρόγραμμα διάσωσης δεν είναι βιώσιμο.

Σύμφωνα με τον ίδιο, ο Συνασπισμός θα αναλάβει αργά ή γρήγορα τη διακυβέρνηση της Ελλάδας, σημειώνοντας ότι είναι η μόνη παράταξη που μπορεί να προχωρήσει σε μεταρρυθμίσεις που έχει ανάγκη η χώρα.

«Κανένας άλλος εκτός από εμάς δεν μπορεί να εφαρμόσει τις βαθιές μεταρρυθμίσεις που χρειάζεται η χώρα, γιατί δεν έχουμε υποστεί φθορά, δεν είμαστε διεφθαρμένοι... Αργά ή γρήγορα θα έχουμε αυτή την ευκαιρία», δήλωσε χαρακτηριστικά ο κ. Τσίπρας.

Ο αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ μίλησε συγκεκριμένα για τις επιδιώξεις του κόμματός του, κάνοντας λόγο για μεταρρυθμίσεις στο δημόσιο τομέα και την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής.

«Έχουμε αναφερθεί στην ανάγκη να μπει τέλος στην καταβολή μισθών σε ανθρώπους που δεν κάνουν τίποτα, για την μείωση του αριθμού των συμβούλων των υπουργών και των αξιωματούχων στο μισό, καθώς και την περικοπή του αριθμού των βουλευτών και των μισθών τους».

Ο κ. Τσίπρας υποστήριξε ακόμη ότι η ραγδαία άνοδος του ΣΥΡΙΖΑ δείχνει ότι οι Έλληνες πολίτες κατευθύνουν το θυμό τους ενάντια στα μέτρα λιτότητας σε ένα νέο πολιτικό κίνημα.


«Θα προετοιμαστούμε πολύ καλύτερα για να ασκήσουμε μια πολύ καλύτερη και υπεύθυνη αντιπολίτευση. Και προφανώς, να οργανωθούμε για να είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε όταν έλθει η ευκαιρία» υποσχέθηκε.

Τέλος, έστειλε ακόμη ένα μήνυμα προς τη Γερμανίδα καγκελάριο Άνγκελα Μέρκελ, λέγοντας ότι δεν πρέπει να συνεχίζει να υποστηρίζει τα «βάρβαρα» μέτρα λιτότητας».


Πηγή defencenet.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top