Δεν μου αρέσει η Ελλάδα του ομορφάντρα

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να παμε να παλεψουμε λιγο εξω απ τα φορουμ.

αυτο ξαναπεστο,
γιατι τα αρματα του πληκτρολογιου απο οσο διαπιστωνω σε ολο το νετ,
εχουν βγει για τα καλα....
Εχω διαβασει οπου μπορεις να φανταστεις, τανκς στους δρομους, μυδραλια υπο μαλλης, καμενες βουλες....

Για ιδρωμενες πολυθρονες τιποτα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το βιογραφικο μας σημειωμα Ισι, δε θα επρεπε να παιζει κανενα ρολο στο πως καποιος κρινει τις αποψεις μας.
Το κάλυψα ήδη αυτό το θέμα στην προηγούμενη ανάρτησή μου.
Και τελος παντων, δε διαβασα ενα ψυχρο κειμενο, αλλα ενα θυμωμενο.
Suit yourself. Ούτε εσύ μπορείς να διαβάσεις μέσα από τα μάτια μου, ούτε εγώ μέσα από τα δικά σου.

Του ματς φορ ναθινγκ, θα ελεγα εγω.
Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ. Δεν αξίζει σχολιασμού κάθε αηδία που ανεβαίνει στο protagon.

Και να με συγχωρεις, αλλα επειδη εγω ή οποιοσδηποτε αλλος ειναι θυμωμενος και νοιωθει απεχθεια για το πως εχουμε καταντησει ως λαος, δε σημαινει οτι δεν αγαπαμε τον τοπο μας και ολα τα καλα που μας εχει δωσει και θα συνεχισει να δινει.
Το συμπέρασμα εξάγεται αβίαστα από το γραπτό της. Η κοπέλα διαχωρίζει τη θέση της από τους Έλληνες και την Ελλάδα όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται. Αν εσύ τώρα νιώθεις τόσο μεγάλη ανάγκη να ταυτιστείς μαζί της, be my guest. Φαίνεται ίσως έχετε κοινά βιώματα. :hmm:
Αυτο βεβαια που ακομα βλεπω ειναι οτι ο Ελληνας μυαλο δε βαζει και αυτο που τον νοιαζει ειναι ο κωλος του.
Το χειρότερο με τα άτομα που νιώθουν την ανάγκη να ...μας λένε την αλήθεια, είναι που πάντα κοιτάνε να βγάλουν τον δικό τους κώλο απ' έξω. Φταίνε πάντα οι ΑΛΛΟΙ Έλληνες, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Το κάλυψα ήδη αυτό το θέμα στην προηγούμενη ανάρτησή μου.

Suit yourself. Ούτε εσύ μπορείς να διαβάσεις μέσα από τα μάτια μου, ούτε εγώ μέσα από τα δικά σου.


Ακριβώς το ίδιο λέω κι εγώ. Δεν αξίζει σχολιασμού κάθε αηδία που ανεβαίνει στο protagon.


Το συμπέρασμα εξάγεται αβίαστα από το γραπτό της. Η κοπέλα διαχωρίζει τη θέση της από τους Έλληνες και την Ελλάδα όσο πιο ξεκάθαρα γίνεται. Αν εσύ τώρα νιώθεις τόσο μεγάλη ανάγκη να ταυτιστείς μαζί της, be my guest. Φαίνεται ίσως έχετε κοινά βιώματα. :hmm:

Το χειρότερο με τα άτομα που νιώθουν την ανάγκη να ...μας λένε την αλήθεια, είναι που πάντα κοιτάνε να βγάλουν τον δικό τους κώλο απ' έξω. Φταίνε πάντα οι ΑΛΛΟΙ Έλληνες, ε;

συμφωνω....θα ηθελα να προσθεσω μονο ... πιστευουν οτι φταινε οι αλλοι Ελληνες γιατι δεν τους τα προσεφεραν ολα στο πιατο,ετοιμα και χρειαζεται να προσπαθησουν ,γιαυτο κ κανει εκτενη αναφορα στην Ελλαδα παλαιοτερων δεκαετιων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να παμε να παλεψουμε λιγο εξω απ τα φορουμ.

Πώς ακριβώς να παλέψουμε όταν οι μισοί πάνε και κάνουν πορείες χωρισμένοι (ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ-ΠΑΜΕ) και όχι ως Έλληνες και οι άλλοι μισοί μοιρολογούν και θέτουν στο ίδιο τσουβάλι ευθυνών τους πάντες; Άσε ρε Δήμητρα (salam) που θες και να παλέψουμε στους δρόμους αλλά περιφρούρηση της βουλής ξέρεις να στηρίζεις. Δηλαδή τι φωνάζουμε ιντερνετικά, τι έξω από την βουλή, το ίδιο και το αυτό. Μας λες να κατεβούμε να φωνάξουμε να ιδρώσει το αυτί του Μπένι και του ΓΑΠ και να έχουμε από την άλλη και το ΠΑΜΕ να μας προσέχει μην γίνει κανά ντου στην βουλή και στο μεταξύ να παίζουμε και λίγο ξύλο με τους αναρχοχαρούμενους για να κρατιόμαστε ζεστοί. Και να βγαίνουν έπειτα οι βουλευτές και να ευχαριστούν την Αλέκα που τους έσωσε από ντου (2 φορές μάλιστα).
Άμα μερικοί δεν πάψουν να βάζουν ταμπελίτσες στο κεφάλι τους και να εξυπηρετούν τα συμφέροντα της κάθε οργάνωσης/κόμματος κι όχι ολόκληρου του λαού, να κατεβούμε να κάνουμε τι; Να σφαχτούμε μεταξύ μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ενα κειμενο κριτικης αν λεει σωστα πραγματα λεει σωστα ασχετως αν μας αρεσει η οχι ο τροπος του.
Αν τυχον αυτο ειναι ικανο να μας κλεισει τα ματια, τοτε πεφτουμε στο ιδιο λαθος απο την αναποδη,
ετσι να παρασερνομαστε σε συναισθηματισμους και αστοχες ελπιδες με αποτελεσμα να συμβαλει
στην σημερινη κατασταση.


Αν ο καθενας δεν κατσει να σκεφτει βαθια, στο πως εξελιχθηκε η ζωη του να ειναι ετσι σημερα,
αν δεν κανουμε αυτο τον κοπο να βρουμε τα αντικειμενικα γιατι και διοτι,
τοτε θα εχουμε απαντησεις του τυπου φταιει το κακο ριζικο μου, ειμαι γκαντεμης και διαφορα τετοια.


Εμενα μου αρεσει να ειμαι συγκεκριμενος,
σε καποιο αλλο θεμα, ειχα συζητησει για τον "απλο" ανθρωπο.
Να παρουμε λοιπον αυτο τον απλο ανθρωπο να δουμε τι ακριβως εκανε.
Το 2009 απο συνολο 7.044.479 απλων ανθρωπων 5694492 απλων επισης ανθρωπων
επελεξαν αυτο που ζουμε σημερα.
Ας μου επιτραπει να πω οτι ανηκω στο υπολοιπο υπολοιπων, στην πλεμπα των λιγων.....
Αυτοι τα 5.5 εκατομυρια απλων ανθρωπων αποφασισαν να μειωθει η αγοραστικη τους δυναμη,
δικαιωμα τους, να τους την κανουν, περι ορεξεως....
Εγω γιατι πρεπει να αναλαμβανω την δικη τους ευθυνη?
Και αν δεν τους αρεσει που ειναι ολοι αυτοι σημερα κρυμμενοι?

Πιο γενικα ομως περα περα απο την σημερινη κριση, γιατι αυτο ειναι απλα οτι το αυτοκινητο κλαταρισε.
Οχι ομως ξαφνικα. Αυτοι οι 5.5 εκ. δουλευαν στην εθνικη μιζερια με συστημα εδω και δεκαετιες.
Βολευτηκαν, εγλειφαν, ρουφιανεψαν οτι μπορεις να φανταστεις, αρκει να συντηρουσαν αυτη την κατασταση.
Αυτοι οι συγκεκριμενοι λοιπον ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ, αλλα ΑΥΤΟΙ, εχουν ονομα επωντυμο και τηλεφωνο,
φροντισαν με νυχια και με δοντια να συντηρησουν ολα αυτα που γραφει η αρθρογραφος
και λιγα γραφει, η μαλλον γραφει οτι νομιζει απο την δικη της οπτικη πλευρα.
Αν το ψυρισεις θα βρεις και αλλα.


Προφανως καποιους. αυτες οι αληθειες να τους πονανε,
και θελουν να σκεπασουν την ελλαδα που πληγωνει και φτασιδωνουν την μπιχλα του ομορφαντρα με ανθονερο....
Εμαθαν να ζουν αλλιως, οι λεξεις να λειτουργω ομαδικα και αλληλεγγυα ηταν παντα κενη.
Αντιθετα η παρτη μου και η καβαντζα μου ηταν (και ειναι) τα ανθηρα τσιτατα σκεψης....
ΟΧι δεν ειναι αυστηρα δικο τους σφαλμα, η ολη δομη του συστηματος ειναι τετοια,
και ετσι μπαινεις σε ενα τεραστιο χωνευτηρι που η τακτικη του ειναι να σε συνθλιψει μεσα απο την μηχανη του ανθρωποκιμα...
(το βιντεο κλιπ του the wall το περιγραφει καλυτερα...)


Για να συνοψισω,
Αντι να βλεπουμε τι υπαρχει μας σηκωνεται η τριχα απο την δημοσιοφραφισκα!!!!
Λες και ειπε τα τεραστια ψεμματα της οικουμενης.
Και ομως αν η αληθεια δεν μπορεις να την σκεπασεις, οσο και αν σε χαλαει.
Αν αυτα που λεει η κιουρια, ΔΕΝ υπηρχαν στην ελληνικη κοινωνια, τοτε θα ζουσαμε σε αλλη χωρα
με αλλες δομες, με αλλες συνηθειες κλπ κλπ.
Αυτη ειναι η αληθεια, και οσο και να την τουμπαρω,
η αληθεια δεν μπορει να ερθει στα μετρα μου.

Φυσικα, ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει 1000 αλλες διαφορετικες δικες του αληθειες.
Παρακαλω ας μου επιτραπει να κατοχυρωσω σε μια γωνια και την δικη μου, ισως εντελως αντιθετες με τις υπολοιπες.

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.


:D
Μ' εκανες ειλικρινα και γελασα παρα πολυ!
Λες και υπαρχει εστω και μια πολιτικη δυναμη στην Ελλαδα την οποια θα μπορουσες να εμπιστευτεις και θα ευελπιστουσες να εχει προγραμμα και λυσεις!! Ελα Δια και Αθηνα και ολο το Δωδεκαθεο μαζι!
χαχαχαχαχα!!!
Αλλαξε ο Μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως!


Ναι, σήμερα γελάς παριστάνοντας την αντιρρησία αλλά αύριο τον Κουβέλη θα τον ψηφίσεις ΠΑΣΟΚάρα μου! Το μόνο προπύργιο του κρατισμού, των ξύστηδων πρασινοφρουρών που ετοιμάζονται για μια νέα κυβέρνηση με άλλο όνομα.

Αφού έχεις τη δύναμη να γελάς σε ένα φόρουμ και να επικαλείσαι τους Θεους μου, βάλε ένα παπούτσι και τράβα στο Σύνταγμα να διαδηλώσεις. Εγώ στο λέω, προσωπικά φοβάμαι να πάω προς το παρόν, μη γίνει καμιά αναταραχή και φάω καμιά αδέσποτη και δεν ξέρω από που να φύγω... Αλλά δε γελάω! Προβληματίζομαι και αναρρωτιέμαι ποιός θα με κυβερνάει αύριο, προδότης ή υπεύθυνος και αν υπάρχει υπεύθυνος που στον π...ο είναι;;

Αλλά ξέρεις κάτι; Έτσι με έμαθαν και με μεγάλωσαν, να είμαι πολίτης-κότα και να φοβάμαι να κατέβω στο Σύνταγμα, ενώ κανονικά έπρεπε να πάρω ότι βρω μπροστά μου και να κατέβω κούτσα κούτσα ως εκεί κάτω και να κάνω σαματά μαζί με χιλιάδες άλλο κόσμο...

Δεν πειράζει, είμαι ακόμα ο Βάλντερ στο e-steki, εκεί όπου ακόμα μπορώ να τα χώνω εκ του ασφαλούς...

Αλλαγή προφυλακτικού από Κυριακή και συνεχίζουμε το γνωστό στήσιμο, στα τέσσερα...

Το είδαμε κι αυτό... οι Πασόκοι να το παίζουν επαναστάτες!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Zεντ αδερφε,τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα παραδεχομαι οχι σε βαθος για λογους που εχω εξηγησει αλλα εχουμε πει πεντε πραγματακια.Το ενα ζητημα ειναι πως βλεπει ο καθενας τον τροπο να παλευει.Εγω πχ θεωρω οτι πρεπει να αφησουμε τα φορουμ και να κοιταξουμε λιγο σοβαρα τη ζωη μας και οτι γινεται μια συνολικοτερη επιθεση με στοχο την εργατικη λαικη οικογενεια.Η αιτια της κρισης για μενα ειναι η υπερσσυσωρευση κεφαλαιου στους λιγους,η λυση για μενα ειναι ο σοσιαλισμος,που σημαινει κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης εργατικος ελεγχος και συνοψιζεται στο εξης συνθημα ''χωρις εσενα γραναζι δε γυρνα εργατη μπορεις χωρις αφεντικα''.
Προφανως σε καθε προταση μου υπαρχουν πολλα τα οποια θελουν επεξηγηση,αλλα δεν δυναμαι να κατσω να αναλυσω τι σημαινει το καθενα, εδω τουλαχιστο,υπαρχουν πολλοι τροποι να ενημερωθεις για το τι λεει ο δικος μου χωρος.Απο κει και περα αυτα τα περι περιφρουρηση βουλης,ε ενταξει προτιμω να τα αφησω ασχολιαστα στη μνημη και μονο του ανθρωπου που χαθηκε.
εντιτ: οσο και να διαφωνω με τον κραουλη τον αγαπαω :P

ps.ντριν ντριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ πάντως για την Κυριακή σου έχω κάνει πρόταση να κατεβούμε μαζί ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ταμπέλες.
ο δικος μου χωρος
Ο δικός σου χώρος είναι η Ελλάδα. Όσο αδυνατείς να το κατανοήσεις, αλλαγή μην περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Και σου λέω, το ίδιο γίνεται και με την Μαρία Αντουανέτα. Τι θες να κάνουμε; Επειδή αυτή δεν βρίσκεται στο φόρουμ να μην την κρίνουμε, να μην συζητηθεί το άρθρο της;
Η Ταχιάου είναι μια επώνυμη δημοσιογράφος που από τη στιγμή που εκθέτει τις απόψεις της σε ένα άρθρο που θα δημοσιευτεί και θα είναι προσβάσιμο σε όλους, γνωρίζει εκ των προτέρων ότι αυτό θα γίνει αντικείμενο σχολιασμού.
Το να σχολιάζεις όμως, κάποιον άγνωστο στο Διαδίκτυο -που στην τελική δεν ξέρεις 100% τι απ' όσα γράφει αληθεύουν- πόσο μάλλον όταν δεν αφορά την κουβεντά, δεν έχει κανένα νόημα. Το σχόλιο σου μπορούσες να το κάνεις γενικά. Αυτό λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Η αιτια της κρισης για μενα ειναι η υπερσσυσωρευση κεφαλαιου στους λιγους,η λυση για μενα ειναι ο σοσιαλισμος,που σημαινει κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης εργατικος ελεγχος και συνοψιζεται στο εξης συνθημα ''χωρις εσενα γραναζι δε γυρνα εργατη μπορεις χωρις αφεντικα''.

Κάτσε να πω κι εγω το ποιήμα μου:

Καράβι έρχεται από τη Γαλιλαία,
με τον π... ναύαρχο και το μ... σημαία...

Και τον 902 ποιός τον τρέχει; Η εργατιά; Η Τυποεκδοτική γιατί πτώχευσε; Γιατί την έτρεχαν οι εργάτες;

Κόκκινοι καπιταλιστές είστε κι εσείς Σαλάμι, και αν και δεν ήθελα να το πω δημοσίως, το 2009 ψήφισα (για σπάσιμο) ΚΚΕ και η Αλεκούλα πήρε την ψήφο μου. Φέτος θα πάρει μια μούτζα ορθάνοιχτη!:)


ΥΓ: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν έχω τίποτα εναντίον σου.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Εγώ πάντως για την Κυριακή σου έχω κάνει πρόταση να κατεβούμε μαζί ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ταμπέλες.

Ο δικός σου χώρος είναι η Ελλάδα. Όσο αδυνατείς να το κατανοήσεις, αλλαγή μην περιμένεις.

Σιγα μη μου εκανες και προταση γαμου :p
Oι Ελληνες,που λες, και η Ελλαδα, χωριζονται σε 2 ταξεις :αστικη και εργατικη,Η παλη ειναι συνεχιζομενη και θα φτασει ως την τελικη νικη.Δεν εισαι το ιδιο με το παιδι του βιομηχανου.Οσο αδυνατεις να το κατανοησεις,αλλαγη μην περιμενεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το φαινόμενο, πώς από τον αυτοοικτιρμό φτάσαμε στον αυτοθαυμασμό. ΕΓΩ δεν φταίω, ΕΓΩ διαφέρω, ΕΓΩ είμαι καλύτερος, στους ΑΛΛΟΥΣ αξίζει αυτή η μοίρα, γιατί να το πληρώνω ΕΓΩ;

Ξέρετε φίλες και φίλοι, θα μπορούσα κι ΕΓΩ να γράψω ολόκληρο βιβλίο για να σας εξιστορήσω τι έχω υποστεί τόσα χρόνια ως ανένταχτος αριστερός, όταν καταφερόμουν δημοσίως κατά του Παπανδρεϊσμού και της Ευρωκρατίας. Να σας εξηγήσω με στοιχεία πόσο δεν φταίω ΕΓΩ.:whatever: Ωστόσο -όσο κι αν οι φήμες οργιάζουν περί του αντιθέτου, για τη σχέση λατρείας που έχω με τον εαυτό μου- δεν είμαι τόσο αυτάρεσκος για να κάνω κάτι τέτοιο. Βρίσκω ταπεινό το να διαχωρίζω το τομάρι μου από τους ανθρώπους που υποφέρουν, να ταυτίζω τον φτωχό μεροκαματιάρη με το λαμόγιο και τον βολεμένο γλύφτουλα, ή να παίρνω το ύφος της Αντουανέτας και ν' απαξύνομαι (sic) μπροστά στον κίνδυνο της πατρίδας μου, την ώρα του αγώνα. Αυτή είναι μια στάση απαράδεκτη, ανοίκεια και ιταμή, απ' όσο τουλάχιστον κρίνω τον εαυτό μου, με τα μέτρα που έχω δομήσει τόσα χρόνια.

Εάν ο πούστης πράγματι δεν φταίω, οφείλω να δώσω το παράδειγμα πρώτος, να βγω στον αγώνα πιο νωρίς απ' τους υπόλοιπους, να τους ξαναπώ εκείνα που φώναζα επί είκοσι πέντε χρόνια, αφού τώρα είναι η ώρα να τ' ακούσουν, εφόσον θεωρώ δήθεν τον εαυτό μου αφυπνισμένο εκ των προτέρων. Η στάση της ανέξοδης κριτικής την κρίσιμη ώρα είναι στάση δειλού και βολεμένου και ο καλός καπετάνιος φαίνεται στη φουρτούνα, όπως και ο πραγματικός αγωνιστής. Πέρα απ' όλα αυτά, τούτη η τακτική, του τραβήγματος της ουράς μου από την ευθύνη της αντίστασης, αποτελεί ένα από τα πλέον επονείδιστα χαρακτηριστικά του Νεοέλληνα ή εάν θέλετε Ελληναρά τον οποίο όλοι κατακρίνουμε, αποσιωπώντας ή τελικά αποστρέφοντας το βλέμμα από τη συνειδητοποίηση του πόσο πολύ του μοιάζουμε.

Για να αποφευχθούν άσκοπες παρεξηγήσεις κι εντάσεις, θέλω να πω ότι τα παραπάνω τα γράφω με βάση το προσωπικό μου κριτήριο, σύμφωνα με το οποίο κρίνω τον εαυτό μου, γι' αυτό και είναι κάπως σκληρά στην έκφρασή τους, μιας κι απευθύνονται σ' εμένα, οπότε έχω το θάρρος. Δεν επιθυμώ να προσβάλλω ή να χαρακτηρίσω κάποιον συνομιλητή, αν και γράφω ορμώμενος από κάποιες συγκεκριμένες δημοσιεύσεις. Απλά παραθέτω την προσωπική μου θέαση επί του θέματος και τίποτε περισσότερο.

Συνέλληνες, ας αφήσουμε επιτέλους τα λόγια, ας αφήσουμε την υψηλή κριτική για τη μέρα που θα ξαναπάρουμε τη χώρα στα χέρια μας και τότε πράγματι αγαπητοί Dreamstealer και Νεράιδα θα πρέπει να σφίξουν πολλοί κώλοι συμπατριωτών μας που συμβιβάστηκαν με την ψευδεπίγραφη ευκολία των δανεικών κι αγύριστων, με τα παρασιτικά επαγγέλματα, με τον κομματισμό και όλα αυτά που ορθώς στηλιτεύετε. Για να ξαναφτιάξουμε τη χώρα μας από τα ερείπια που αφήνει πίσω της η σαραντάχρονη δήθεν μεταπολίτευση, θα πρέπει όλοι ανεξαιρέτως να ιδρώσουμε, να κοπιάσουμε, να δυσκολευτούμε, ακόμη και πρόσκαιρα να ζήσουμε μ' ελάχιστα ίσως. Εάν το κάνουμε όμως όλοι μαζί και χωρίς πόζα κριτή των πάντων από τους μισούς έναντι των άλλων μισών, τότε μπορούμε να φτιάξουμε μια χώρα πρότυπο, που όλοι θα μιλάνε γι' αυτήν, με την καλή έννοια πλέον, όλοι εκτός των τοκογλυφαραίων. Σας το λέω με κάθε καλή διάθεση, ότι η στάση που επιλέξατε σε τούτη τη συζήτηση δεν είναι γενναιόψυχη και είναι το μόνο που έχω να σας προσάψω, εάν έχω φυσικά το δικαίωμα να κάνω κάτι τέτοιο.

Σε προηγούμενο ποστ μου, έγραψα: "Όταν ο αδελφός σου κινδυνεύει, τρέχεις να τον βοηθήσεις και δεν ρωτάς τίποτε. Θα έρθει κάποτε και η στιγμή να του πεις το γνωστό σαδιστικό "στά 'λεγα εγώ ρε χαμένε". Μην παίρνετε λοιπόν το ύφος της αφ' υψηλού κριτικής τούτη την κρίσιμη ώρα, εκτός εάν δεν νιώθετε κανέναν από εμάς ως αδελφό σας, εάν θεωρείτε τα Εγώ σας ανάδελφα γενικότερα.

Το θεμα ειναι να παμε να παλεψουμε λιγο εξω απ τα φορουμ.
Συμφωνώ απόλυτα κι επαυξάνω. Όλοι την Κυριακή στο δρόμο. Μην σας νοιάζουν οι μπάτσοι, μην μασάτε από τους παρακρατικούς κουκουλοφόρους, μη φοβάστε τα ΚΝΑΤ, ούτε όλα τα άλλα γνωστά χιλιοπαιγμένα τερτίπια του καθεστώτος. Είναι η τελευταία μας ευκαιρία να σταματήσουμε την κατοχή. Εφόσον περάσει αυτό το έκτρωμα, κατόπιν θα είμαστε αναγκασμένοι να δώσουμε πλήρη αντικατοχικό αγώνα, πιθανώς κι ένοπλο, προκειμένου να τους διώξουμε και αυτό δεν το θέλει ειλικρινά κανένας μας. Ας μην περιμένουμε να φτάσουμε ως εκεί, σας εκλιπαρώ όλους να κινητοποιηθούμε έστω την ύστατη στιγμή...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
ε να τωρα απ τη μπακογιαννη θα το γυρισουμε στο κκε και στο 902.ενταξει αναμενομενο.δε θελω να κανω τετοιες κουβεντες απο δω,δεν ταιριαζουν εδω,παρε τηλ να στα πω αδερφε βαλντερ :P
απο κει και περα,προφανως και δεν εχεις κατι εναντιον μου,δε με ξερεις καν,ουτε εγω και εχω ακουσει πολυ χειροτερα.
εντιτ :περιστατικο που ο αλλος ειναι λαος,εχουμε παει με ανακοινωση και μας κηνυγαει με καραμπινα και μας βριζει(ωραιες εποχες) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σιγα μη μου εκανες και προταση γαμου :p
Oι Ελληνες,που λες, και η Ελλαδα, χωριζονται σε 2 ταξεις :αστικη και εργατικη,Η παλη ειναι συνεχιζομενη και θα φτασει ως την τελικη νικη.Δεν εισαι το ιδιο με το παιδι του βιομηχανου.Οσο αδυνατεις να το κατανοησεις,αλλαγη μην περιμενεις.
Τι είδους ανιστόρητη κι οπορτουνιστική ανάλυση είναι αυτή (με όλο τον σεβασμό); Η μεσαία τάξη πού βρίσκεται σε αυτόν το συλλογισμό; Πες μου κάτι, ο Μαρξ, ο Έγκελς, ο Λένιν, ο Τρότσκι, ο Τσε, ήταν εργατικής ή αστικής τάξης απόγονοι; Εκεί λοιπόν έχει καταλήξει η κομμουνιστική ιδεολογία στις μέρες μας; Σε τούτη την λαϊκιστική υπεραπλούστευση; Ειλικρινά λυπάμαι συντρόφισσα. Δεν είναι τυχαίο ότι το ΚΚΕ θα πάρει μια μούντζα από πολλούς οι οποίοι το έχουμε ψηφίσει στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
εντιτ :περιστατικο που ο αλλος ειναι λαος,εχουμε παει με ανακοινωση και μας κηνυγαει με καραμπινα και μας βριζει(ωραιες εποχες) :P
Το θυμάμαι κι αν θυμάσαι κι εσύ σου είχα πει κρίμα που δεν έριξε :whistle:
Εδώ ο κόσμος καίγεται κι εσείς ακόμα κάνετε έρανο για το φτωχό το κόμμα του λαού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω πχ θεωρω οτι πρεπει να αφησουμε τα φορουμ και να κοιταξουμε λιγο σοβαρα τη ζωη μας και οτι γινεται μια συνολικοτερη επιθεση με στοχο την εργατικη λαικη οικογενεια.

Μονο σε αυτο το τοπικ το εχεις αναφερεi ηδη 2 φορες το λιγοτερο (συγκεκριμενα 2 φορες το προσεξα μεσα στα νεα μηνυματα).
Προσωπικα διαφωνω μαζι sου, πιστευω οτι τα φορουμ ειναι ενα μεσων για να δω σοβαρα την ζωη μου. Αντι να συζητας με τα ιδια συνεχος ατομα που εχεις στον κοινονικο σου περιγυρο σου δινετε η ευκαιρια να ανταλαξεις αποψης και γνωμες με ατομα απο αλλες πολης, με διαφορετικες εμπειριες, με διαφορετικα ματια.
Περαν αυτου ομως, αφου το πιστευεις γιατι δεν το κανεις; Γιατι να καθεσε να μας πεισεις μεσα απο ενα φορουμ να αφησουμε τα φορουμ; Ελα στην κανονικη μου ζωη και δειξε μου τον λογο να αφησω το φορουμ, χτυπα μου την πορτα και πες μου "Ελα, αν ερθεις εσυ, και φερεις και εναν ακομα, και αυτος το ιδιο, φαντασου ποσο θα παει η αλυσιδα και τι δυναμη θα αποκτισουμε"

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον το φαινόμενο, πώς από τον αυτοοικτιρμό φτάσαμε στον αυτοθαυμασμό. ΕΓΩ δεν φταίω, ΕΓΩ διαφέρω, ΕΓΩ είμαι καλύτερος, στους ΑΛΛΟΥΣ αξίζει αυτή η μοίρα, γιατί να το πληρώνω ΕΓΩ;

Ξέρετε φίλες και φίλοι, θα μπορούσα κι ΕΓΩ να γράψω ολόκληρο βιβλίο για να σας εξιστορήσω τι έχω υποστεί τόσα χρόνια ως ανένταχτος αριστερός, όταν καταφερόμουν δημοσίως κατά του Παπανδρεϊσμού και της Ευρωκρατίας. Να σας εξηγήσω με στοιχεία πόσο δεν φταίω ΕΓΩ.


(δεν διαβασα παρακατω το μηνυμα γιατι βιαζομαι, αλλα θελω να σχολιασω αυτο το πραγμα)
Θα φερω σαν παραδειγμα τον ευατο μου, για να μην τυχει να παρεξηγιθουμε με κανεναν.
ΕΓΩ, δεν φταιω, ΕΓΩ ειμαι σιγουρος οτι διαφερω, ΕΓΩ ειμαι καλητερος, οι ΑΛΛΟΙ φταινε και να τα πληρωσουν.

ΕΓΩ δεν εδωσα την ψηφο μου σε κανεναν απο οσους καταφεραν να μπουν στην βουλη. Ηταν ομως η πρωτες μου εκλογες, και ασχετα αν η ψηφος μου τελικα δεν "μετριθικε" αφου δεν μπηκε απο την περιοχη μου βουλευτης απο το συγκεκριμενο κομμα, φερθικα ανωριμα. Ειμουν μολις 18, λογικο να ειμαι ανωριμος και να κανω λαθη. Χαιρομουν ομως που ειμαι 18 και θα μπορεσω να ψηφισω και να ειμαι μερος της διαμορφοσης αποφασεων, εστω και στο τοσο μικρο ποσοστο. Δεν εκανα ομως την αντιστηχη μελετη! Δεν στηριξα με τον σωστο τροπο την χαρα μου και την ψηφο μου! Αρα ΦΤΑΙΩ!

ΕΓΩ διαφερω! ΕΙμουν 18, δεν ειχα ζησει καταστασεις, ειχα καπιες λανθασμενες εικονες στο μυαλο μου. Αλλα οχι.. Δεν διαφερω! Ετσι ητανε ολα τα παιδια της ηλικιας μου που ψηφισανε και αυτα! Φταιω λιγοτερο και διαφερω σε σχεση με τους 40+, αλλα δεν κανει τεραστια διαφορα...

ΕΓΩ ειμαι καλητερος! Αυτο το πιστευω, γιατι βλεπω οτι εκανα λαθος και δεν κρυβομαι απο τον ευατο μου! Και στις επομενες εκλογες (αααααν ποτε υπαρξουν) θα προσπαθισω να βελτιωσω την κριση μου και να ξερω που παω και τι κανω!

Οι αλλοι φταινε. Ναι, αφου η συντριπτικη πλειοψηφια της χωρας ειναι πολιτικα εντελος αμορφωτη! Εγω ομως δεν εκανα τιποτα για να τους μαθω εστω και λιγα...! Δεν την ειπα σε φιλους που ασπαστικαν το "δεν φηφιζω" γιατι βαριομουν να ασχολουμαι. Δεν τους εξηγισα οτι αν ολοι οσοι δεν ψηφισαν ειχαν ψηφισει μικρα κομματα τα πραγματα θα ητανε διαφορετικα. Αρα εχω και εγω μεριδιο ευθηνης!

Φταιμε ολοι, αλλοι λιγοτερο, αλλοι περισσοτερο.... Να βγαζουμε την ουρα μας απο εξω δεν εχει νοημα ομως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πείτε κι άλλα ν'ανεβαίνει το κασέ της! :D Πως είπαμε την λένε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wildrose

Νεοφερμένος

Η wildrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Φυσικα και φταιμε ολοι για την κατασταση την οποια αντιμετωπιζουμε,και για να μη παρεξηγηθω δεν λεω οτι μαζι τα φαγαμε..Ολοι μας ομως συντηρησαμε μια τετοια κατασταση.Απο αυτον που λαδωνε τον πολιτικο,αυτον που τον ρουσφετιαζε για να βρει δουλεια το παιδι του,απο το παιδι (που δεν μιλαμε για μωρο παιδι) που βολευοταν με μια τετοια κατασταση αρκει να βγαινουν φραγκα,απο αυτον που μεσω γνωστων της οικογενειας του η δικων του εμπαινε σε μια θεση χωρις τα απαραιτητα προσοντα παιρνοντας την απο καποιον αλλο που την αξιζε περισσοτερο,αυτοι που δουλευανε σε εταιριες που κοροιδευαν κοσμο ,αυτοι που πληρωνανε να περασουν μαθηματα,πολιτικοι μηχανικοι,γιατροι και για να μη γεμισω σελιδες το ολοι το λεω με απολυτη σιγουρια.Ολοι εχουμε ευθυνη ειτε μικρη ειτε μεγαλυτερη.Το θεμα ειναι αν δεν ψαξουμε να δουμε που και εμεις εχουμε βαλει το χερακι μας για ερθει ολη αυτη η σαπιλα,οσες κυβερνησεις να ερθουν τα ιδια θα ειμαστε,Ειναι καρος πια για μεγαλες ριζικες αλλαγες και οχι ριξιμο ευθυνων.Ολοι μαζι αναλογιζομενοι τις ευθυνες μας και ενωμενοι μπορουμε να καταφερουμε πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Απιστευτα υπερβολικη τοσο οσο χρειαζεται για να προκαλεσει και αυτο το πετυχε η εν λογο δημοσιογραφος τουλαχιστον εδω . Φαντασου την εν λογω κυρια σε παραθυρο με Τρεμη και Πρετεντερη παρεουλα ...................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
αυτη η ελλαδα ομως μου αρεσει....

γεια σου ελληνιδα μανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • mom.jpg
    mom.jpg
    66.6 KB · Εμφανίσεις: 99

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top