ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγω παλι εκανα την μεγαλυτερη βλακεια της ζωης μου..πηγα τεχνολογικη ενω δεν ειχα ιδεα απο μαθηματικα και φυσικη με αποτελεσμα να βγαλω 7100 και να μη περασω πουθενα..καταλαβα το λαθος μου και φετος θα τα δωσω ολα καθως το ονειρο μου ειναι τα τεφαα..φυσικα θα δωσω με μαθηματα θεωρητικης..πιστευετε οτι με το παλιο συστημα θα ειναι ευκολοτερα??
Μη μασας φιλε δωσ' τα ολα και κυνηγα το ονειρο σου.Το παν κατα την αποψη μου ειναι να μη κοιταξεις πισω μετα απο καποια χρονια και να πεις στο εαυτο σου <<θα μπορουσα να ειχα κανει κι αλλα>>.Παντως οσον αφορα το καινουριο συστημα αν και το εψαξα μονο για τη σχολη που με ενδιαφερει ακουσα οτι τα τεφαα ειναι σε ολα τα πεδια οποτε με 4 μαθηματα εισαι κομπλε αλλα ψαξ' το γιατι δεν ειμαι σιγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Έδινα και'γω φετος, και αφού οι βασεις "έπεσαν κατακορυφα" ( :tongue: ) δεν επιασα μια σχολη για την οποια ειχα σκοπο να συμβιβαστω καπως, και ετσι πέρασα σε μια η οποια δε με ενθουσιαζει τόσο ( γεωπονια). Δεν ξέρω αν θα δωσω πάλι ή θα πάω. Και αν δώσω, με τι συστημα κτλ.Ειμαι σε τεράστιο δίλημμα,δε ξέρω..Περιθώριο αύξησης των μοριων θα έχω σίγουρα του χρόνου απλά σκέφτομαι οτι θα ειναι αλλη μια χρονια που θα κανω τα ιδια κτλ κτλ. Κάποιος που έδωσε 2η φορά,ας μας πει την εμπειρια του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Έδινα και'γω φετος, και αφού οι βασεις "έπεσαν κατακορυφα" ( :tongue: ) δεν επιασα μια σχολη για την οποια ειχα σκοπο να συμβιβαστω καπως, και ετσι πέρασα σε μια η οποια δε με ενθουσιαζει τόσο ( γεωπονια). Δεν ξέρω αν θα δωσω πάλι ή θα πάω. Και αν δώσω, με τι συστημα κτλ.Ειμαι σε τεράστιο δίλημμα,δε ξέρω..Περιθώριο αύξησης των μοριων θα έχω σίγουρα του χρόνου απλά σκέφτομαι οτι θα ειναι αλλη μια χρονια που θα κανω τα ιδια κτλ κτλ. Κάποιος που έδωσε 2η φορά,ας μας πει την εμπειρια του!
Mεγαλε να δωσεις παλι αλλα να γραφτεις στην σχολη.Επειδη εχω περασει και εγω την εμπειρια της 2ηφορας των παννεληνιων εξετασεων σου προτεινω να δωσεις παλι αφου δεν θα εχεις σχολειο το πρωι και ετσι θα εχεις καλυτερη διαχειρηση χρονου.Αν αποφασισεις να ξαναδωσεις απο οκτομβρη να αρχισεις φροντιστηρια και διαβασμα.Καλη επιτυχια και καλο κουραγιο αν αποφασισεις να ξαναδωσεις.Παντως δεν ειναι μονο εσυ που θα δωσεις απο την περιοχη μου πολλοι 97αριδες θα δωσουν γιατι ειτε δεν περασαν σε σχολη που δεν τους αρεσε ειτε δεν περασαν πουθενα.Οσον αφορα τις βασεις ειχαμε μεγαλη βουτια(ας γελασω) .Ολες οι σχολες σχεδον ανεβηκαν μονο οι υψηλες κατεβηκαν και εκεινες λιγο.Τελος εχει περασει μια 97αρισα στο ιδιο τμημα με σενα αλλα νομιζω θα ξαναδωσει για φαρμακευτικη η ιατρικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Η ερωτηση απευθυνεται κυριως σε αυτους που ξαναεδωσαν (αλλα οχι μονο) και πετυχαν και ηταν ειτε θετικη ειτε τεχνολογικη.Ποιος πιστευετε οτι ειναι ο πιο σωστος τροπος διαβασματος της θεωριας μεσα στη χρονια ?Για παραδειγμα στα μαθηματικα ειναι πιο σωστο να διαβαζεις τη θεωρια παραλληλα με την υλη οσο προχωρας ή ειναι καλυτερο να την αφησεις για το τελος ?Το ιδιο ισχυει και για τη φυσικη και τον προγραμματισμο.Για την εκθεση και το ΑΟΔΕ το εχω ηδη παρει αποφαση να τα αφησω για το τελος (μετα τον φεβρουαριο-μαρτιο).:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
οπως ειπα και στο θεμα για το που περασαμε περασα στο μαθηματικο ιωαννινων ενα τμημα πολυ καλο οπως εχω ακουσει αλλα και συναμα πολυ δυσκολο
δεν ειμαι σιγουρος αν μου αρεσει μπορει και μπορει οχι ( ειναι δυο κλαδοι που μου αρεσουν πολυ απλα δεν ειμαι σιγουρος αν μου αρεσει τοσο πολυ να σπουδαζω μαθηματικα)
δεν πηγα καλα στις πανελληνιες και τωρα στο πισω μερος του μυαλου μου υπαρχει η σκεψη να ξαναδωσω αν δεν μου αρεσει ομως για να μην χασω την χρονια σκεφτομαι να δωσω διαβαζοντας στα γιαννενα και να πηγαινω πανεπηστημιο εχοντας σαν φροντηστηριο το μαθημα τις φυσικης για τις πανελληνιες
εσεις λετε αξιζει το κοπο?
Καταρχας συγχαρητηρια για την σχολη και καλη σταδιοδρομια.Το μαθηματικο ειναι μια αρκετα ενδιαφερουσα σχολη και αν την παρακολουθησεις θα την λατρεψεις σιγουρα σιγα σιγα.Δεν εχω περασει εκει βεβαια αλλα εχω ακουσει αρκετα καλα λογια απο ατομα που φοιτησαν εκει.Δυστυχως αν θες ενα επιθυμητο αποτελεσμα πρεπει να κανεις σε ολα τα μαθηματα φροντιστηριο για να μην βγεις πολυ απλα εξω απο την ρουτινα.Αν διαβαζεις αποκλειστικα μονος υπαρχει ο κινδυνος να παρασυρθεις απο τον τοσο ελευθερο χρονο και να τα παρατησεις.Ποια σχολη εχεις κατα νου αν ξαναδωσεις;
Παντως οπως και να εχει ειναι ενα ρισκο η δευτερη φορα γιατι παντα καραδοκει το ενδεχομενο της αποτυχιας.Χρειαζεται αρκετη υποστηριξη ψυχολογικη απο το κοινωνικο περιβαλλον και γενικοτερα υπομονη.Σε καποια φαση ισως σε πιασουν και οι μοναξιες γιατι θα βλεπεις τους αλλους που ειναι φοιτητες και εσυ διαβαζεις μαθηματικα και φυσικη της γ λυκειου.Αλλα αν εχεις εναν στοχο και προσηλωθεις εκει ολα θα συμβουν.Βεβαια ας μην ξεχναμε οτι οι πανελληνιες ειναι και θεμα τυχης.Μπορει να ειναι καποιος τελεις προετοιμασμενος και να πατωσει και ενας αλλος που ηταν χαλαρος να θριαμβευσει.Ποτε δεν ξερεις.:P
Η ερωτηση απευθυνεται κυριως σε αυτους που ξαναεδωσαν (αλλα οχι μονο) και πετυχαν και ηταν ειτε θετικη ειτε τεχνολογικη.Ποιος πιστευετε οτι ειναι ο πιο σωστος τροπος διαβασματος της θεωριας μεσα στη χρονια ?Για παραδειγμα στα μαθηματικα ειναι πιο σωστο να διαβαζεις τη θεωρια παραλληλα με την υλη οσο προχωρας ή ειναι καλυτερο να την αφησεις για το τελος ?Το ιδιο ισχυει και για τη φυσικη και τον προγραμματισμο.Για την εκθεση και το ΑΟΔΕ το εχω ηδη παρει αποφαση να τα αφησω για το τελος (μετα τον φεβρουαριο-μαρτιο).:hmm::hmm::hmm:
Θεωρια εγω δεν διαβαζα μεσα στην χρονια παρα μονο σε διαγωνισματα.Οταν πλησιαζε ο καιρος των πανελληνιων ειδικοτερα κατα την Μεγαλη εβδομαδα αφοσιωνομουν απολυτα στην θεωρια μαθηματικων και φυσικης.Δεν ειναι καθολου δυσκολη η θεωρια.Βεβαια για οσους δινουν πρωτη φορα καλο ειναι να την διαβαζετε παραλληλα για να σας μεινει.Εγω εκανα και το αλλο κολπο παντα εγραφα την αποδειξη μονη μου και μετα τσεκαρα αν την εγραψα σωστα.Ορισμους δεν τους αποστηθιζα ιδιαιτερα αλλα με αυτα που ελεγα εβγαινε παντα νοημα.Φυσικη απλως θελει προσοχη να κοιτας και την λεζαντα διπλα στις εικονες γιατι απο εκει βαζουν συνηθως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θεωρια εγω δεν διαβαζα μεσα στην χρονια παρα μονο σε διαγωνισματα.Οταν πλησιαζε ο καιρος των πανελληνιων ειδικοτερα κατα την Μεγαλη εβδομαδα αφοσιωνομουν απολυτα στην θεωρια μαθηματικων και φυσικης.Δεν ειναι καθολου δυσκολη η θεωρια.Βεβαια για οσους δινουν πρωτη φορα καλο ειναι να την διαβαζετε παραλληλα για να σας μεινει.Εγω εκανα και το αλλο κολπο παντα εγραφα την αποδειξη μονη μου και μετα τσεκαρα αν την εγραψα σωστα.Ορισμους δεν τους αποστηθιζα ιδιαιτερα αλλα με αυτα που ελεγα εβγαινε παντα νοημα.Φυσικη απλως θελει προσοχη να κοιτας και την λεζαντα διπλα στις εικονες γιατι απο εκει βαζουν συνηθως.:P
Ευχαριστω για τις συμβουλες.Φανταζομαι αναφερεσε στην χρονια που ξαναεδωσες ετσι ? Γιατι αυτο με ενδιαφερει.Παντως φετος τα καταφερα αρκετα καλα στις θεωριες μαθ.-φυσ. το γαμηδι το αοδε με αγχωνει πιο πολυ απο ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
πφφφφ τωρα στον αγιασμο πως παω να παρω βιβλια θεωρητικης για να διαβασω?? αλλα πιστευω να αξιζει τον κοπο για τεφαα

και επισης ρε παιδια πως υπολογιζω μορια οταν δινω για 2η φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις συμβουλες.Φανταζομαι αναφερεσε στην χρονια που ξαναεδωσες ετσι ? Γιατι αυτο με ενδιαφερει.Παντως την φετος τα καταφερα αρκετα καλα στις θεωριες μαθ.-φυσ. το γαμηδι το αοδε με αγχωνει πιο πολυ απο ολα.
Ναι γιια την δευτερη χρονια αναφερομουν.Για αοδε και αεππ δεν μπορω να εκφρασω γνωμη ημουν θετικη:P
Εσυ θα ξαναδωσεις ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ναι γιια την δευτερη χρονια αναφερομουν.Για αοδε και αεππ δεν μπορω να εκφρασω γνωμη ημουν θετικη:P
Εσυ θα ξαναδωσεις ε;
Ναι περασα φετος στο πολυτεχνειο κρητης στο τμημα μηχανικων ορυκτων πορων αλλα το ειχα βαλει ως καβατζα.Το ονειρο ηταν το χημικων μηχανικων οπως προανεφερα και επειδη το θελω πολυ θα ξαναπροσπαθησω.Χωρις να θελω να γινομαι αδιακριτος.Εσυ τι περασες αν επιτρεπεται την 1η και τι την 2η χρονια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Ξερετε ρε παιδια πως υπολογιζω μορια αν δωσω 2η φορα και αλλαξω κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Ξερετε ρε παιδια πως υπολογιζω μορια αν δωσω 2η φορα και αλλαξω κατευθυνση?

Υπολογίζεις μόνο τους βαθμούς των γραπτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
εγινε ευχαριστω...εσυ τι περασεςς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Μπραβο βρε καλη σταδιοδρομια..αα και κατι αλλο..ξες αν δωσω με το νεο η το παλιο συστημα αν η υλη θα ναι ιδια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ναι περασα φετος στο πολυτεχνειο κρητης στο τμημα μηχανικων ορυκτων πορων αλλα το ειχα βαλει ως καβατζα.Το ονειρο ηταν το χημικων μηχανικων οπως προανεφερα και επειδη το θελω πολυ θα ξαναπροσπαθησω.Χωρις να θελω να γινομαι αδιακριτος.Εσυ τι περασες αν επιτρεπεται την 1η και τι την 2η χρονια?
Και τις δυο φορες την ιδια σχολη επιασα πολιτικων μηαχανικων Βολου.Την πρωτη φορα δεν ηθελα καθολου αλλα τωρα αλλαξα μυαλα και πιστευω ειναι μια αρκετα καλη σχολη.Καθε εμποδιο για καλο λενε.Σου ευχομαι καλο κουραγιο και να πετυχεις τον στοχο σου.Σε ποια πολη σκεφτεσαι για χημικων μηχανικων;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Μπραβο βρε καλη σταδιοδρομια..αα και κατι αλλο..ξες αν δωσω με το νεο η το παλιο συστημα αν η υλη θα ναι ιδια??

Ευχαριστώ! :D
Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί η ύλη για το παλιό σύστημα. Βασικά, ακόμα δεν ξέρουμε τι θα παιχτεί με τους απόφοιτους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και τις δυο φορες την ιδια σχολη επιασα πολιτικων μηαχανικων Βολου.Την πρωτη φορα δεν ηθελα καθολου αλλα τωρα αλλαξα μυαλα και πιστευω ειναι μια αρκετα καλη σχολη.Καθε εμποδιο για καλο λενε.Σου ευχομαι καλο κουραγιο και να πετυχεις τον στοχο σου.Σε ποια πολη σκεφτεσαι για χημικων μηχανικων;:P
Βασικα συγχαρητηρια.Στοχος μου ειναι το απθ αλλα αλλα παω και στην πατρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Παίδες, πιο πολύ συμφαίρει το παλιό σύστημα από θέμα πεδίων και σχολών... Παράδειγμα πλέον για Ηλεκτρολόγους θέλει Χημεία την οποία ποτέ δεν κάναμε...

Το θέμα είναι, όντως ισχύει ότι οι παλαιοσυστημήτες θα διεκδικούν το 10% των σχολών και οι νεοσυστημήτες το 90%?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Για θεωρητική κατεύθυνση είναι καλύτερα με το νέο σύστημα πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Για θεωρητική κατεύθυνση είναι καλύτερα με το νέο σύστημα πάντως..

Για Θεωρητική ναι, εμάς τους Τεχνολογικούς τι να πούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top