Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

city

Νεοφερμένος

Ο city αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κάποια στιγμή πρέπει να κάνετε το οδικό ταξίδι με μηχανή ή αυτοκίνητο. Βενετία-Βαρκελώνη. Απίστευτα μέρη. (Ενδεικτικά ο καθένας ακολουθεί άλλο πρόγραμμα βλέπεις βενετία, φλωρεντία, νις, Μονακό Κάννες, Μασσαλία και βαρκελώνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Κωνσταντινουπολη. Τωρα που τα χρηματα οσο παει και λιγοστευουν, οι οικονομικοι ταξιδιωτικοι προορισμοι ειναι μια πολυ καλη λυση. Και ναι η Πολη ειναι ενας απο αυτους. Με 300-350Ε απο Αθηνα βγαινει παρα πολυ ανετα το ταξιδι πηγαινελα (συμπεριλαμβανονται μεταφορες, διαμονη σε χοστελ, πολλαα σουβενιρ, τα παντα ολα). Πεντε ημερες διαμονη. Η Κωνσταντινουπολη προσφερει απειρα πραγματα να δεις. Αγια Σοφια, τζαμια, παλατια, χαμος. Τα ferry boat να τελουν χρεη ταξι στο βοσπορο, με πολυ χαμηλα ειστηρια και να σου δινεται η δυνατοτητα να πηγαινοερχεσαι ευρωπαικη-ασιατικη πλευρα στο πι και φι. Ειναι πολυ ενδιαφερον να παρατηρεις τις διαφορες μεταξυ πιο παραδοσιακης και πιο συγχρονης τουρκικης κοινωνιας. Α και οσο για το φαγητο. Παναγια μου. Απο μπακλαβαδες μεχρι λουκουμια μεχρι κεμπαπ και λαχματζουν ολα πεντανοστιμα. Βεβαια τα καλυτερα εστιατορια-ζαχαροπλαστεια ειναι χωμενα γι αυτο παντα ρωτας ντοπιους για προτασεις. Νυχτερινη ζωη φουλ καθε μερα σε μια συγκεκριμενη περιοχη. Στεκια ακομη και κλαμπ ευρωπαικων προδιαγραφων. Αλλος κοσμος το βραδυ. Με λιγα λογια, την προτεινω ανεπιφυλακτα αυτη την εκδρομη.

Tips: παντου μα παντου κανεις παζαρια. ακομα και στις τουαλετες!(που ειναι επι πληρωμη πολλες φορες :mpinelik:) και κοριτσια αν ειναι να πατε αφηστε τα κολαν και τα ξοβυζα πισω. εκτος φυσικα αν τα γλοιωδη επιμονα βλεμματα και το χουφτωμα δε σας ενοχλουν.

Υ.Γ χαμαμ. life experience.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Η Τουρκία όμως είναι για τέτοιες εποχές.. Άνοιξη.
Άμα πάτε μέσα στο κατακαλόκαιρο έχει 40 βαθμούς,δεν παλεύεται.
Από Σεπτέμβρη μετά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐγὼ πάντως ποὺ εἶχα πάει στὴν Πόλη χειμῶνα (Φεβρουάριο γιὰ τὴν ἀκρίβεια), τὸ εἶχα εὐχαριστηθεῖ πολύ. Ἤμασταν καὶ τυχεροὶ ἀφοῦ τὶς περισσότερες μέρες εἶχε ἀρκετὸ ἥλιο καὶ μπορέσαμε νὰ τὴ γυρίσουμε καὶ μὲ τὰ πόδια. Μόνο τὴν τελευταία ἡμέρα ποὺ φύγαμε ἔβρεξε... Γενικὰ τὸ κλῖμα ἐκεῖ ἀγγίζει τὸ ἡπειρωτικό, δὲν εἶναι μεσογειακὸ ὁπότε ὑποθέτω ὅτι καὶ τὸ καλοκαῖρι θὰ ἔχῃ πιὸ χαμηλὲς θερμοκρασίες ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα χωρὶς καὶ πάλι νὰ εἶμαι σίγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω θα σας πω ποιες πολεις ειναι must απο τις χωρες που εχω παει μεχρι στιγμης, ολες Ευρωπαικες.

Το Λονδινο (χωρις σχολια)
Το Παρισι, ειδικα αν πατε ταξιδι με την κοπελα σας.
Το Βερολινο γιατι ειναι η πιο ανεπτυσσομενη πολη στην Ευρωπη και γιατι ειναι πολυ ομορφη πολη.
Το Μοναχο γιατι ειναι παραδοσιακο και εχει ενα στυλ που μονο στη Βαυαρια υπαρχει. Επισης εχει ωραιες γυναικες. Αν πετυχετε και Oktoberfest ακομα καλυτερα.
Τη Βιεννη γιατι ειναι μια απο τις ωραιοτερες πολεις της Ευρωπης, εχει πολλα αξιοθεατα και η Αυστρια ειναι μια ακρως πολιτισμενη χωρα
Τη Ρωμη γιατι εχει πολλα αρχαια μνημεια, ωραια αγορα και ακομα ωραιοτερα παγωτα
Μια Σκανδιναβικη πρωτευουσα, εγω εχω παει Κοπεγχαγη. Ειναι τελειως διαφορετικες απο την υπολοιπη Ευρωπη
Τις Βρυξελλες γιατι ενω ολοι τις υποτιμουν, ειναι πολυ ωραια πολη, εχει καποια αξιοθεατα, ωραιες μπυρες και σοκολατες ενω ειναι και η πρωτευουσα της ΕΕ.
Τη Φρανκφουρτη γιατι ειναι η πιο αμερικανοποιημενη Ευρωπαικη πολη, μεγαλοι δρομοι, μεγαλα αυτοκινητα, πολλα και μεγαλα μαγαζια, ουρανοξυστες και businessmen.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Ιταλία
1.οπως και δήποτε πρέπει να επισκεφτεί κανείς το κολοσσαίο φοβερό είναι..
2.ΜΗΝ δοκιμάσετε ιταλική μακαρονάδα, απά απαίσια.. ή τουλάχιστον τα εστιατόρια που μου τη σέρβιραν ήταν κακής ποιότητας, πάντως δεν το συνιστώ
3.δοκιμάστε όμως το ιταλικο παγωτό.. έχει ωραίες ποικιλίες και γεύσεις..
4.δεν προτείνω ακόμη την πιτσα.. ίσως και να σας αρέσει αυτή όμως, δεν ήταν και τόσο τραγική όσο τα μακαρόνια..
5.η Ρώμη έχει ωραία νυχτερινή ζωή, απλώς είναι αρκετά ξεσαλωμένα τα πράγματα.. έχει πολύ κέφι βέβαια.. αν και μου έκανε εντύπωση ότι σερβιραν ποτά σε πλαστικά ποτηράκια μιας χρήσης..! :O
6.πρέπει να πάτε fontana di trevi, είναι ένα πανέμορφο σιντριβάνι των ευχών (και καλά).. ;)
7.piazza de espana στη Ρώμη επίσης.. είναι μια απέραντη πλατεία με πολύ κόσμο και θα την λατρέψετε επίσης αν σας αρέσει να ψωνίζετε μάρκες (ρούχα, παπούτσια)
8.η Πομπηία είναι επίσης κάτι που αξίζει να δείτε, η καμμένη πόλη.. είναι καλοδιατηρημένη και εντυπωσιακή
9.Βατικανό, το αυτόνομο αυτό κρατίδιο έχει πολύ πολύ ενδιαφέρον αλλά θα πρέπει να συνοδευτεί κανείς από ξεναγό
10.αξίζει απίστευτα να πάτε στη Φλωρεντία, είναι ένα απίστευτο μουσείο όλη η πόλη.. κάθε εικόνα που βλέπεις, ένα πορτραίτο! ο ποταμός Άρνος συνθέτει ένα τέλειο τοπίο, και η γέφυρα όπου είναι επάνω της χτισμένα σπίτια είναι κάτι που πρέπει να δείτε..

όμορφη Ιταλία.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ιταλία
2.ΜΗΝ δοκιμάσετε ιταλική μακαρονάδα, απά απαίσια.. ή τουλάχιστον τα εστιατόρια που μου τη σέρβιραν ήταν κακής ποιότητας, πάντως δεν το συνιστώ
3.δοκιμάστε όμως το ιταλικο παγωτό.. έχει ωραίες ποικιλίες και γεύσεις..
4.δεν προτείνω ακόμη την πιτσα.. ίσως και να σας αρέσει αυτή όμως, δεν ήταν και τόσο τραγική όσο τα μακαρόνια..


όμορφη Ιταλία.. :)

φαγητο η ιταλια εχει εξαιρετικο, αν βεβαια φας στα τουριστικα που ειναι ειναι διπλα στα αξιοθεατα, τοτε το πιο πιθανο ειναι οτι θα σου σερβιρουν κατι μεταξυ πλαστικου και φελιζολ. Οι αυθεντικες ιταλικες μακαροναδες ειναι εξαιρετικες.

Η πιτσα ειναι διαφορετικης λογικης απο αυτη που φτιαχνουν στην Ελλαδα για αυτο ισως καποιους τους ξενισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
To θεμα μου:redface::redface:
Λοιπον,δεν εχω ταξιδεψει οσο αλλος κοσμος,αλλα οφειλω να πω,πως οπου εχω παει εχω περασει υπεροχα.

Γαλλια:Ανετα θα εμενα για παντα.
Ειδα βασικα το ποστ του Μοντε Κριστο ,καποιες σελιδες πριν και ηταν πολυ κατατοπιστικος οσον αφορα Μονακο, Νικαια και Καννες.Αν και εχω να προσθεσω οτι οι Καννες δεν εχουν και τιποτα το ιδιαιτερο περα απο το φεστιβαλ που τοτε αξιζει να πας εκει,τις μουτζες των διασημων στα πεζοδρομια και το μπουκαλακι το νερο 2,5 ευρω:whistle::whistle:
Εχω γυρισει τη προβηγκια και μαλιστα με οδικο ταξιδι βλεποντας τη Γαλλικη Ριβιερα,σε ολο της το μεγαλειο.Ονειρεμενα τοπια δε το συζητω και απο λεβαντες αλλο τιποτα. Ειναι πολυ προσεγμενα μερη και οι Γαλλοι,νοτια βασικα,εκει οπου μπορω να εκφερω αποψη γιατι βορεια δεν εχω παει ακομα, ειναι περηφανοι που τα επιδυκνυουν.
Αvignon,aix-en provence,montpellier και γενικα μικρες πολεις και χωρια στοιβαζονται μεσα στο πρασινο:redface:
Το βασικο θεμα μας, οπου εχω παει ,ηταν οτι τα μαγαζια 10 11 εκλειναν και μεις κλασσικα τοτε αποφασιζαμε να βγουμε:P:P
Επιπλεον,το grasse με την αρωματοποιεια του,το fragonard αξιζει απειρα.
Και εννοειται Μαρσειγ,Μασσαλια τρομερα ομορφη πολη,πιο πολυ και απο μονακο και απο νικαια θεωρω.

Γερμανια:Πηγα στη Νυρεμβεργη και την ειδα για μια μερα...Τρελα της στιγμης,δε θυμαμαι και πολλα..

Ελβετια: Καλα η διαδρομη απο Λοζανη μεχρι Βασιλεια με το τρενο,απλα δεν υπαρχει:redface: Εκεινο που προσεξα περισυ που πηγα,ηταν η αρχιτεκτονικη των σπιτιων εκει, η καθαριοτητα, ο σεβασμος στους πεζους για παραδειγμα.
Θυμαμαι ακομα μια παρτιδα σκακι και ενα παγωτο και τον αναλογο περιπατο φυσικα.:redface: Επισης,τη Νιον και το πανεπιστημιο εκει της Λοζανης που θα μου μεινει για την αρτιοτητα των εγκαταστεων.
Απο φυσικα τοπια,εννοειται ειχε μπολικα πραγματα να δεις,δε προλαβα κιολας να δω και απειρα αλλα και με οτι εζησα εκει ,ειμαι ικανοποιημενη.(λιγο ψιλοπανακριβα αλλα στην ελβετια εισαι:P και φυσικα σοκολατες φτγ:D:D (πηγα σουπερ μαρκετ και ψωνισα μπολικες)

Σλοβενια: Λιουμπλιανα-Βερνικα.Πηγα πριν ενα μηνα και πραγματικα οτι και να πω ειναι λιγο. Για τι να πρωτομιλησω;; για τη φιλοξενια των ανθρωπων ,για τα πανεμορφα μερη που ειδα, για τα παραδοσιακα γλυκα που αν δεν τα δοκιμασει καποιος χανει,για τη ζωη με τις απειρες εκδηλωσεις και τα φεστιβαλ και τη μουσικη να ξεχειλιζει απο παντου;
Βασικα νομιζω,εδω ειναι το πιο πολυ πρασινο απ ολα τα μερη που εχω επισκεφτει.
Εμαθα παντως διαφορα στοιχεια εκει για την περιοχη,ιστορικα,πολιτικα που ηταν ολα πολυ ενδιαφεροντα.
Η λιουμπλιανα ειναι απο τις πολλεις που πας να ηρεμησεις. Ο ποταμος Λιουμπλιανιτσα που τη διασχιζει, ειναι ενα απο τα ομορφοτερα κομματια της πολης,στο κεντρο της με απειρους δρομους και δρομακια και παραδρομακια μεσα σε στενα ολα φωτισμενα και επισης πεντακαθαρα.Αυτο που μ αρεσε βασικα,ειναι οτι ενδεικνυται για περπατημα(για να μη σχολιασω τις 584 φωτοζ συνολικα,που για μενα σημαινει οτι επαθα πλακα.) Τιμες,ιδιες με Ελλαδα σε γενικες γραμμες.Ααα και ημουν τυχερη που πετυχα φεστιβαλ κρασιου και τοπικων προιοντων και δοκιμασα διαφορα κρασια και οτι αλλο μας κερνουσαν-παλι καλα που δεν τα ανακατεψα :p-
Το Βled που επισκεφτηκα,οπως μου ειπαν,ειναι ενα απο τα δυο μερη που πρεπει να επισκεφτεις οταν πας στη Σλοβενια.
Φανταστειτε,απεραντη εκταση πρασινου και μια λιμνη με ενα νησακι στη μεση( στο οποιο δυστυχως δε μπορεσαμε να παμε λογω αερα) και αναμεσα στο πρασινο και τη λιμνη ο δρομος που τον διασχιζεις και βλεπεις απειρο κοσμο να κανει τη βολτα του και σου πιανεται και το χερι γιατι δεν προλαβαινεις να απαθανατιζεις εκτασεις:redface:

Aυστρια πηγα στο Γκρατζ για κανα μισαωρο δεν εχω αποψη και Ιταλια σε διαφορες πολεις αλλα οδικα μονο μεχρι να φτασουμε απο την Ανκωνα στη Γαλλια. χμμ Μιλανο ,βενετια και φλωρεντια που εχω κατσει καποιες ωρες μου αρεσαν εννοειται,αλλα θεωρω οτι θελει και αλλο ψαξιμο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αχχχχ... τι ωραιο τοπικ.... Λοιπον...
Μοναχο ,Γερμανια
Η πρωτευουσα της Βαυαριας!:D μια πραγματικα ΥΠΕΡΟΧΗ πολη! Ενα υπεροχο πολιτισμικο κεντρο!!!
1. Η καλυτερη εποχη για το Μοναχο Οκτωμβρης... Περαστε μια βολτα και απο το Oktoberfest
2. Απο Σεπτεμβρη και μετα στο Marienplatz υπαρχει η χριστουγεννιατικη αγορα του Μοναχου απο οπου μπορειτε να αγορασετε αναμνηστικα!
3. Αν βρεθειτε στο Μοναχο μην ξεχασετε να επισκεφτειτε το schloss neuschwanstein το παλατι του Μοναχου:D
4. Αν ειστε ποδοσφαιροφιλοι.... Μια βολτα στο Allianz Arena στο γηπεδο της FC Bayern München ( :inlove: ) ειναι οτι καλυτερο
5. Μπορείτε επίσης να πάτε στο μουσείο της BMW.
6. Επειδη το Μοναχο ειναι η πρωτευουσα της Βαυραριας στεγαζει και το αγαλμα της Βαυριας..
7. Επισης το Μοναχο φημιζεται για τα λευκα λουκανικα ( μεταξυ μας ειναι υπεροχα)
8. Επισης αξιζει να επισκεφτείτε το Stachus
9. Τελος επειδη δεν γινεται να πας στην Γερμανια και να μην πας σε μπυραρια προτεινω Villa Flora.
10. Για αναμνηστικα... αυτα ειναι υπεροχα... ( αχχχ.... Θελω τωρα... αλλα τα 3 που εχω τα εχω βαλει στον τοιχο του δωματιου μου)
Περιμενω σχολια:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αχχχχ... τι ωραιο τοπικ.... Λοιπον...
Μοναχο ,Γερμανια

3. Αν βρεθειτε στο Μοναχο μην ξεχασετε να επισκεφτειτε το schloss neuschwanstein το παλατι του Μοναχου:D

Βεβαια να τονισουμε οτι το Neuschwanstein ειναι 130χμ μακρια απο το Μοναχο, κοντα στα συνορα με την Αυστρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βεβαια να τονισουμε οτι το Neuschwanstein ειναι 130χμ μακρια απο το Μοναχο, κοντα στα συνορα με την Αυστρια

:redface::redface: λεπτομεριες... Αξιζει ομως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
:redface::redface: λεπτομεριες... Αξιζει ομως!

Δν αντιλεγω, βεβαια εχει πολυ περπατημα και θελει να εχει καλο καιρο, εγω ειχα παει Οκτωβρη και δν εβγαιναν φωτο απο την ομιχλη:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δν αντιλεγω, βεβαια εχει πολυ περπατημα και θελει να εχει καλο καιρο, εγω ειχα παει Οκτωβρη και δν εβγαιναν φωτο απο την ομιχλη:hmm::hmm::hmm:

Εγω εχω παει Δεκεμβρη. Αντοχες μεσα στο κρυο θελει:P καλα για τις φωτογραφιες δεν το συζητω... Αν καταφερεις να βγαλεις ομως θα εισαι πολυ τυχερος! Ειναι υπεροχο καστρο και εξωτερικα και εσωτερικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
10. Για αναμνηστικα... αυτα ειναι υπεροχα... ( αχχχ.... Θελω τωρα... αλλα τα 3 που εχω τα εχω βαλει στον τοιχο του δωματιου μου)

Αυτά τρώγονται κι όλας
Αλλά από γεύση είναι λίγο ότι να ναι, όπως και τα λευκά λουκάνικα (σορρυ εμένα με λίγωσαν:P)
Κατά τ΄άλλα συμφωνώ απόλυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτά τρώγονται κι όλας
Αλλά από γεύση είναι λίγο ότι να ναι, όπως και τα λευκά λουκάνικα (σορρυ εμένα με λίγωσαν:P)
Κατά τ΄άλλα συμφωνώ απόλυτα
το ξερω ειχα παρει 7 :hehe: τα εφαγα και αφησα 3 για ενθιμιο:D τα λευκα λουκανικα πανε με γλυκια μουσταρδα :happy: εγω ετσι τα τρωω-εφαγα εκει.
Το Μοναχο ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα..

Νεοφερμένος

Η Εύα.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αξίζει να πας Χριστούγεννα στην Τσεχία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αξίζει να πας Χριστούγεννα στην Τσεχία;
Εξαρτάται βέβαια από το πού θέλεις να πας (η Πράγα είναι πάντα μαγευτική), αλλά και από τον καιρό (απλά δεν μπορείς να φανταστείς τι σου κάνει ο συνδυασμός χαμηλών θερμοκρασιών και υγρασίας...)


Εγώ να προσθέσω στις πληροφορίες που αφορούν το Μόναχο ότι τα Lebkuchen σε σχήμα καρδιάς είναι τα πιο άνοστα που θα βρεις, και καθαρά τουριστικά! Καλύτερα να πάρεις ένα φρέσκο από κάποιο φούρνο, ή έστω από τον Rischart της Marienplatz!



Επίσης:


  1. Englischer Garten, για μπύρες, πάπιες, χαλάρωση
  2. Nymphenburg, πολύ εντυπωσιακό κάστρο και εύκολα προσβάσιμο
  3. Τέλειο Käsekuchen στου Mozart, απίθανο... κι είναι κι ένα άλλο στο κέντρο, αλλά δε θυμάμαι το όνομά του.
  4. Γενικά, αν κάνει καλό καιρό, αξίζει να νοικιάσετε ποδήλατο (πχ από τον Dr Bike). Πας παντού! Επίσης μπορείτε να αγοράσετε προς 20 ευρώ ένα μεταχειρισμένο ;)
  5. Όπερα. Είναι από τις πιο φημισμένες στον κόσμο, αξίζει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εξαρτάται βέβαια από το πού θέλεις να πας (η Πράγα είναι πάντα μαγευτική), αλλά και από τον καιρό (απλά δεν μπορείς να φανταστείς τι σου κάνει ο συνδυασμός χαμηλών θερμοκρασιών και υγρασίας...)


Εγώ να προσθέσω στις πληροφορίες που αφορούν το Μόναχο ότι τα Lebkuchen σε σχήμα καρδιάς είναι τα πιο άνοστα που θα βρεις, και καθαρά τουριστικά! Καλύτερα να πάρεις ένα φρέσκο από κάποιο φούρνο, ή έστω από τον Rischart της Marienplatz!



Επίσης:


  1. Englischer Garten, για μπύρες, πάπιες, χαλάρωση
  2. Nymphenburg, πολύ εντυπωσιακό κάστρο και εύκολα προσβάσιμο
  3. Τέλειο Käsekuchen στου Mozart, απίθανο... κι είναι κι ένα άλλο στο κέντρο, αλλά δε θυμάμαι το όνομά του.
  4. Γενικά, αν κάνει καλό καιρό, αξίζει να νοικιάσετε ποδήλατο (πχ από τον Dr Bike). Πας παντού! Επίσης μπορείτε να αγοράσετε προς 20 ευρώ ένα μεταχειρισμένο ;)
  5. Όπερα. Είναι από τις πιο φημισμένες στον κόσμο, αξίζει!!

Ο αγγλικος κηπος ναι αξιζει αν και τον ξεχασα πανω στην χαρα μου οπως και το αλλο καστρο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα..

Νεοφερμένος

Η Εύα.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εξαρτάται βέβαια από το πού θέλεις να πας (η Πράγα είναι πάντα μαγευτική), αλλά και από τον καιρό (απλά δεν μπορείς να φανταστείς τι σου κάνει ο συνδυασμός χαμηλών θερμοκρασιών και υγρασίας...)


Naι,βασικά Πράγα σκεφτόμασταν αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να βαλουμε και για μια αλλη αγαπημενη πολη..
Βερολινο, Γερμανια
Η πρωτευουσα της Γερμανιας. Αν και δεν εχω παει ακομα... Θα παω... Το εχω ψαξει πολυ και ετσι:
1. Συνεχιζω να πιστευω πως σε οποια πολη της Γερμανιας και να πας αξιζει να πας χειμωνα... Αν και η αδερφη μου ειχε παει πασχα στο Βερολινο και ειπε οτι ειναι ακομα καλυτερο!
2.πυλη του Βραδενβουργουσιγουρα πρεπει να παω-πατε.
3. siegessäule με εχει μαγεψει αυτο και γι αυτο το προτεινω...
4. τοιχος του Βερολινου να πας στο Βερολινο και να μην πας στο τοιχος? :P εχει μεγαλη σημασια στην ιστορια της πολης :)
5. Wannsee αν πατε καλοκαιρακι και πετυχετε σε καλο καιρο... Λογου χαρη οπως αυτες τις μερες που εχουν σκασει στην Γερμανια... Ενα μπανιο εδω ^^ ειναι οτι πρεπει ;)
6. Bergguen Museum
7.To Βερολινο ειναι πρωτευουσα και καθε πρωτευουσα εχει και την βουλη της και ετσι αξιζει να την επισκεφτειτε...
8. Ακομα περισσοτερα θα βρειτε εδω ψαξτε το καθενα ξεχωριστα!
Αγαπαμε και το Βερολινο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top