Η τρέλα των αγγελιών εργασίας - Τι άλλο θα μας ζητήσουν;

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σ'αυτό, ναι.

Έλα μου ντε, μπορεί να προσθέσει στο βιογραφικό της και προϋπηρεσία σαν καθαρίστρια! Τι άλλο θ'ακούσουμε; :/:

Εννοείται πως δεν δέχτηκε. Τον απείλησε μάλιστα πως θα του κάνει μια ωραιότατη καταγγελία και ησύχασε ο τύπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Είχα δει μια αγγελία που ζητούσαν υπάλληλο για ναυτιλιακή.
Η αγγελία πήγαινε κάπως έτσι:

"Ζητείται ιδιαιτέρα γραμματέας για ναυτιλιακή Βορείων Προαστείων.
Αγγλικά, Office, ευχάριστη προσωπικότητα, απαραίτητη! Γιάννης, 69χχ χχχ χχχ"


Παίρνω τηλέφωνο, το σηκώνει ένας πιτσιρικάς.
Από εκεί αρχίζει να μου βρωμάει η δουλειά.
Και αρχίζει να μου λέει τα εξής. Ότι για να δω αν είσαι καλή θα πρέπει να σε δοκιμάσω, να συναντηθούμε για μια συνέντευξη κτλ. Του λέω εγώ "Να συναντηθουμε, πότε σας εξυπηρετεί?". Και μου απαντάει "Το βράδυ στο Κεφαλάρι!".
Παιδιά έκλεισα το τηλέφωνο και μα τη Παναγία, πήρα την αστυνομία.
Τους το είπα, τους έδωσα και το κινητό, μετά δεν ξέρω τί έγινε!
:

Χαχα καλο! Καλα κι εσενα γιατι σου πηγε το μυαλο στο κακο και δεν πηγες στη συναντηση; Μπορει ο ανθρωπος να ηθελε να μιλησετε σοβαρα για δουλεια:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είχα δει μια αγγελία που ζητούσαν υπάλληλο για ναυτιλιακή.
Η αγγελία πήγαινε κάπως έτσι:

"Ζητείται ιδιαιτέρα γραμματέας για ναυτιλιακή Βορείων Προαστείων.
Αγγλικά, Office, ευχάριστη προσωπικότητα, απαραίτητη! Γιάννης, 69χχ χχχ χχχ"


Παίρνω τηλέφωνο, το σηκώνει ένας πιτσιρικάς.
Από εκεί αρχίζει να μου βρωμάει η δουλειά.
Και αρχίζει να μου λέει τα εξής. Ότι για να δω αν είσαι καλή θα πρέπει να σε δοκιμάσω, να συναντηθούμε για μια συνέντευξη κτλ. Του λέω εγώ "Να συναντηθουμε, πότε σας εξυπηρετεί?". Και μου απαντάει "Το βράδυ στο Κεφαλάρι!".
Παιδιά έκλεισα το τηλέφωνο και μα τη Παναγία, πήρα την αστυνομία.
Τους το είπα, τους έδωσα και το κινητό, μετά δεν ξέρω τί έγινε!
χαχααχα έχω περίπου ίδια εμπειρία, για παρόμοια αγγελία και δε ζήταγε προυπηρεσία, για νέες από 18-23, αλλά ο τύπος στο τηλέφωνο φαινόταν πάνω από 50 και τεςπα, μετά το πρώτο τηλ, μετά προσπαθούσε να βρει αφορμές για να ξαναπαίρνει και καλά να αλλάζει το ραντεβού που θα' πρεπε να πάω σπίτι του (!!) επειδή ακόμα η εταιρία δεν έχει ανοίξει, και μου' λεγε "θα πάρεις αυτό το λεωφορείο και θα κατέβεις στη τάδε στάση και θα σε περιμένω εγώ στο τάδε μέρος που' ναι το σπίτι μου", ε όταν του' πα ότι δε χρειάζεται επειδή θα με φέρει ο αδερφός μου με το αμάξι, σκάλωσε είπε ένα "καλά" το έκλεισε και την επόμενη μέρα δεν πήγα στο ραντεβού και έπαιρνε πάλι τηλέφωνα για το αν θα πάω. Εννοείται ότι δε πήγα. :P

Ομαγκανττ κολλιτσίδα είχε γίνει ο τύπος, σε κάποια φάση είχα τρομάξει πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Καλά σας βάζω όλες κάτω. Στα 20 μου πάω σε ένα μαγαζί για να μου δείξει ο υποψήφιος εργοδότης πώς κόβουμε τιμολόγια ώστε να πιάσω δουλειά εκεί. Καθισμένη λοιπόν στο κομπιούτερ κι αυτός δίπλα μου να μου εξηγεί, βάζει το χέρι του στο μπούτι μου. Κοκκαλώνω αλλά δε μιλάω. Συνεχίζει να εξηγεί, και κάποια στιγμή όταν συνήλθα από το σοκ του λέω "μόνο που θα βγάλεις το χέρι σου" και γυρνάει και μου λέει "νόμιζα οτι σου άρεσε!"!!!!!!! Έφυγα από κει και μετά έβαλα μια φίλη της μαμάς μου να πάρει τηλέφωνο τη γυναίκα του και να της πει τι έγινε, αυτή δε την πολυπίστεψε αλλά εγώ το ευχαριστήθηκα.:angelnot:

Από τότε φυσικά έχω γίνει πολύ υποψιασμένη σε οτιδήποτε περίεργο δω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Γιατί άμα δεν ξέρεις λογιστικά (new trend in town) τι σόι γραμματέας έισαι ?? εεεε?? :crazy:

...... Και στην Κύπρο με λίγα αγγλικά και υπολογιστές παίρνεις ένα 1000ρικό!!! :worry:[/FONT][/COLOR]

Καταρχήν δεν είναι μόδα η λογιστική. Είναι ένα εργαλείο. Μόδα είναι τα στρασάκια που κολλάς στο δόντι και το σκουλαρίκι στη μύτη. Για να ξεκαθαρίζουμε τα μήλα από τα πορτοκάλια.

Εν συνεχεία, αν όλοι ζητάνε λογιστική, έχει σημασία ΤΙ είδους λογιστική ζητάνε. Έσοδα-Έξοδα ή Κλείσιμο λογαριασμών και κατάρτιση Cash Flow Statement; Στην πρώτη περίπτωση, μαθηματικούλια δημοτικού ξέρεις, στη δεύτερη περίπτωση τον στέλνεις στο διάολο κι ακόμα παραπέρα.

Είναι προφανές ότι ο άνθρωπος δεν θέλει να προσλάβει λογιστή, γιατί ως γνωστόν τα παίρνουμε χοντρά ολίγον. Αυτό δε σε δικαιολογεί όμως να μην ξέρεις να κάνεις μια αφαίρεση.

εγώ αναρωτιέμαι τι θα δίνουν σε αυτή την κοπέλα όταν βρεθεί...

Αν κρίνω από το γεγονός ότι την θέλει γκομενάρα και ερασιτέχνη οδηγό, μάλλον δεν ψάχνεται να της δώσει δουλειά και μισθό αλλά τον πούλο κι ένα τιμόνι για να τον πηγαίνει βόλτα.:P

Έστω οτι εσύ και οι φίλοι σου θέλετε να πάτε για καφέ.Υπάρχουν 2 καφετέριες,οπου στη μία σερβίρουν μαντράχαλοι και στην άλλη πιπινάκια με μίνι..Που θα πάτε?:whistle::whistle::whistle:

Κοίτα έχεις ένα πόιντ, αλλά μην ξεχνάς ότι ο κόσμος βγαίνει για να πιεί καφέ, όχι για να χαιδολογιέται. Επιπρόσθετα γιατί να μην υπάρχει ευκαιρία εργασίας για όμορφους άντρες σερβιτόρους, γραμματείς, υποδοχείς, κλπ. Γυναίκες πελάτες δεν υπάρχουν;;)


μαλλον δεν ταιριάζει στο θέμα αλλά το ζήτημα δεν περιορίζεται σε θέσεις γραμματειακής υποστήριξης.

Πχ. μεγάλη εταιρία σε χώρο πληροφορικής κάτω από τη γενική ομπρέλα "ζητείται systems engineer" ζητάει:
-άριστη ή τουλάχιστον advanced γνώση administration 5 (διαφορετικών) λειτουργικών συστημάτων
- άριστη γνώση διαχείρισης 4 διαφορετικών Βάσεων Δεδομένων
- άριστη γνώση διαχείρισης 5 διαφορετικών application server τεχνολογιών
-γνώση διαχείρισης πλατφόρμας Virtualization

Aπαραίτητο πτυχίο και 5ετής εμπειρία σε ανάλογη θέση (σσ. η οποία είναι ...τουλάχιστον 4 διακριτές θέσεις εργασίας) ενώ plus θεωρείται ένα ή περισσότερα certification σε κάποιο από τα παραπάνω...15 προϊόντα...

Η θέση απαιτεί ευελιξία ωραρίου και δυνατότητα ταξιδιών στο εξωτερικό.

Από πληροφορίες εκ των έσω από την λόγω εταιρία δεν προτίθεται να δώσει πάνω από 2000Ε (μεικτά). Και σε αυτή την τιμή περιλαμβάνονται οι (δεδομένες καθημερινές) υπερωρίες.

ΥΓ. και αν τα 2000 (μεικτά) ακούγονται πολλά να σας ενημερώσω ότι μια θέση εργασίας αυτής της μορφής απαιτεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για τις 5 μέρες εργασία ή ενασχόληση (έστω και με remote connection) πάνω από 12 ώρες τη μέρα και κάτα πάσα πιθανότητα (ie. το σύνηθες είναι) και επιπλέον εργασία το σαββατοκύριακο. Επίσης απαιτεί νυχτερινή εργασία κατά καιρούς και ένα κινητό μονίμως ανοιχτό και μια ζωή στην οποία ανα πάσα στιγμή μπορεί να σε πάρουν τηλέφωνο και να πρέπει να τα παρατήσεις όλα και να τρέξεις να λύσεις το πρόβλημα που έχει εμφανιστει (i.e μηδενική ευελιξία για να κάνεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ τις ώρες που -υποτίθεται- δεν δουλεύεις)

Μου θυμίζει μια γνωστή εταιρεία του χώρου σας αυτό το σκηνικό... Από Ίντρα άρχιζε.:P

5 χρόνια στο ΕΜΠ και να έβγαινα σε τέτοιες συνθήκες, καλά μου τα πανε νωρίς και σηκώθηκα κι έφυγα απ' τη σχολή. Όχι ότι τώρα είναι καλύτερα στα χρηματοοικονομικά αλλά τέσπα.

Πράγματα που ξέρω από το προπτυχιακό φαντάσου να τα ζητάνε με 3 χρόνια τουλάχιστον προϋπηρεσία ή αν δεν ζητάνε προϋπηρεσία να σου δίνουν 8 κατοστάρικα το μήνα για Δευτέρα - Παρασκευή ΚΑΙ υπερωρίες ΚΑΙ Σαββατοκύριακα από 12 ώρες ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ τη μέρα. Έχω άτομα που φεύγουν 2 τη νύχτα από την εταιρεία τους καθημερινή. Χαρακτηριστικά μου έλεγαν ότι μόνο οι HRάδες την έχουν καλά και σχολάνε νωρίς (σσ. 6 η ώρα).

Έχω φάει 10 χρόνια από τη ζωή μου σε πτυχία και μεταπτυχιακά για να μου δίνουν μισθό φτώχειας; Περισσότερα βγάζω ως κύριος του εαυτού μου κι έχω και το χρόνο να κάνω κι ακόμα πιο ανώτερες σπουδές.

Δεν είμαι καλομαθημένος. Δώσε μου 8 κατοστάρικα, εντάξει, αλλά να σου δουλέψω 6-7 ώρες, όχι 15 σα μούλος. Να έχω και λίγο προσωπικό χρόνο, να ζήσω, να δημιουργήσω, να χαρώ...

Έρχεται το εξωτερικό... Θα φύγει το Αμπελόκηποι από το προφίλ μου, το βλέπω εγώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Καταρχήν δεν είναι μόδα η λογιστική. Είναι ένα εργαλείο. Μόδα είναι τα στρασάκια που κολλάς στο δόντι και το σκουλαρίκι στη μύτη. Για να ξεκαθαρίζουμε τα μήλα από τα πορτοκάλια.

Εν συνεχεία, αν όλοι ζητάνε λογιστική, έχει σημασία ΤΙ είδους λογιστική ζητάνε. Έσοδα-Έξοδα ή Κλείσιμο λογαριασμών και κατάρτιση Cash Flow Statement; Στην πρώτη περίπτωση, μαθηματικούλια δημοτικού ξέρεις, στη δεύτερη περίπτωση τον στέλνεις στο διάολο κι ακόμα παραπέρα.

Είναι προφανές ότι ο άνθρωπος δεν θέλει να προσλάβει λογιστή, γιατί ως γνωστόν τα παίρνουμε χοντρά ολίγον. Αυτό δε σε δικαιολογεί όμως να μην ξέρεις να κάνεις μια αφαίρεση.

Εσύ δε βάζεις μυαλό μου φαίνεται!!!!
Δεν ξέρεις μου φαίνεται να διαβάζεις!!! Δεν μίλησα για μαθηματικα και αφαιρέσεις ....:knife:
Λογιστης και γραμματεας δεν πάνε μαζί! Ένα από τα 2 !! Έτσι το ξέρω στην πόλη μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Το θέμα Λυκούργε δεν είναι αν ξέρεις απλή προσθαφαίρεση. Το θέμα είναι οτι δεν πληρώνεσαι για να κάνεις αυτό. Με αυτή τη λογική όλοι ξέρουμε να κάνουμε ένα φορμάτ, ας γίνουμε οι προγραμματιστές της εταιρείας. Όλοι ξέρουμε λίγα αγγλικά, ας γίνουμε οι μεταφραστές της εταιρείας, και πάει λέγοντας. Δεν πάει έτσι. Γι' αυτό υπάρχουν οι ειδικότητες και οι εξειδικευμένοι υπάλληλοι, για να μην κάνουμε όλοι τα πάντα. Διάβασες την ιστορία που είπα για την προηγούμενη δουλειά μου; Το βρίσκεις δίκαιο να κάνω την (έστω απλή) δουλειά του λογιστή που παίρνει παχυλό μισθό; Το βρίσκεις δίκαιο να κάνω τη δουλειά του διαφημιστή; Του μεταφραστή; Της καθαρίστριας (ενίοτε); Τη στιγμή που παίρνω 700 ευρώ κι έχω και δουλειά γραμματειακής υποστήριξης να κάνω; Αυτή η λογική που έχεις μας κατάντησε εδώ που είμαστε, ψάχνουν ανθρώπους να καλύψουν 3 και 4 θέσεις και μας έχουν τρομάξει τόσο με την κρίση που θα μας καταστρέψει ώστε δεχόμαστε τα πάντα.

Εγώ μπόρεσα και είπα όχι, δεν τα κάνω όλα αυτά που μου ζητάς. Θα μου πεις, και τι έγινε; Βρήκε άλλη που τα κάνει γιατί θέλει να ταϊσει τα παιδιά της....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
μαλλον δεν ταιριάζει στο θέμα αλλά το ζήτημα δεν περιορίζεται σε θέσεις γραμματειακής υποστήριξης.

Πχ. μεγάλη εταιρία σε χώρο πληροφορικής κάτω από τη γενική ομπρέλα "ζητείται systems engineer" ζητάει:
-άριστη ή τουλάχιστον advanced γνώση administration 5 (διαφορετικών) λειτουργικών συστημάτων
- άριστη γνώση διαχείρισης 4 διαφορετικών Βάσεων Δεδομένων
- άριστη γνώση διαχείρισης 5 διαφορετικών application server τεχνολογιών
-γνώση διαχείρισης πλατφόρμας Virtualization

Aπαραίτητο πτυχίο και 5ετής εμπειρία σε ανάλογη θέση (σσ. η οποία είναι ...τουλάχιστον 4 διακριτές θέσεις εργασίας) ενώ plus θεωρείται ένα ή περισσότερα certification σε κάποιο από τα παραπάνω...15 προϊόντα...

Η θέση απαιτεί ευελιξία ωραρίου και δυνατότητα ταξιδιών στο εξωτερικό.

Από πληροφορίες εκ των έσω από την λόγω εταιρία δεν προτίθεται να δώσει πάνω από 2000Ε (μεικτά). Και σε αυτή την τιμή περιλαμβάνονται οι (δεδομένες καθημερινές) υπερωρίες.

Ε, κι εσύ πόσα λεφτά θέλεις; Απλό System Engineer ζητάνε οι άνθρωποι, όχι Senior. :P
Τώρα πόσα χρόνια χρειάζονται για να μαζέψεις όλη αυτή τη γνώση είναι ένα άλλο θέμα. :whistle:

Επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις ζητάνε επίτηδες πολλά για να δώσουν λίγα, η καλύτερη απάντηση είναι να λες σε όλα Ναι: Ξέρεις αυτό; Ναι, Ξέρεις εκείνο; Ναι, Ξέρεις το άλλο; Μα φυσικά Ναι! 8) :rolleyes:

Ούτως ή άλλως σε παίρνουν πάντα δοκιμαστικά ακόμα και οι μεγαλύτερες εταιρείες για τουλάχιστον ένα 6μηνο, ενώ τώρα πια μπορούν να σε απολύσουν ευκολότατα με πενιχρή αποζημίωση. Σκέψου επίσης ότι θα πρέπει να αντέξεις σε αυτή την αγορά μέχρι τα 67! :worry: Αποκλείεται να τα καταφέρει κανείς, ήδη η εργασιακή κόπωση εξελίσσεται στην νέα μάστιγα του αιώνα και ακούγεται ότι θα καταργηθεί και το πενθήμερο. :eek:

Αν είσαι νέος, ή κάνεις την καρδιά σου πέτρα και φεύγεις στο εξωτερικό όσο πιο μακριά γίνεται, ή ξεχνάς τις τρεντιές, επιστρέφεις στη φύση και μαθαίνεις να καλλιεργείς τη γη. Όλα τα υπόλοιπα αργά ή γρήγορα θα σου βγάλουν προβλήματα, τουλάχιστον φρόντισε όταν συμβούν να μην έχεις ανοίγματα γιατί αλλιώς, δεν σε σώζει τίποτα.

Αν είσαι 35+ και πια δεν έχεις περιθώρια για πειραματισμούς, καβάτζωσε όσα περισσότερα λεφτάκια μπορείς και σχεδίασε με υπομονή και σιωπηλά την ηρωική έξοδο. :shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Εσύ δε βάζεις μυαλό μου φαίνεται!!!!
Δεν ξέρεις μου φαίνεται να διαβάζεις!!! Δεν μίλησα για μαθηματικα και αφαιρέσεις ....:knife:
Λογιστης και γραμματεας δεν πάνε μαζί! Ένα από τα 2 !! Έτσι το ξέρω στην πόλη μου!!

Δηλαδή πότε κάποιος βάζει μυαλό για σένα; Όταν συμφωνεί μαζί σου; Αν είναι έτσι, θα σου φύγει η μαγκιά μέχρι να μου βάλεις μυαλό γιατί αυτά που γράφεις είναι γενικόλογες ατάκες εντυπωσιασμού. Καταρχήν ξέρεις τι είναι ο Ερμής ή το πετάς έτσι λες και μιλάς για κανα ERP όπως το SAP; Μα τους 12 Θεους του Κόμπολ, πες μου ότι δεν είσαι Λογίστρια ή Μάνατζερ... κι αν δεν είσαι όντως, σε παρακαλώ πρόσεξε πως τα πετάς αυτά :/:

Βλέπεις όταν απάνταγες απλά για να απαντήσεις δεν περίμενες ότι θα πέσεις όντως πάνω σε άτομο ειδικευμένο μεταξύ άλλων και στη Λογιστική, αλλά σε κανα σαχλοκούδουνο που θα σου πει "μπράβο Λίζα, πες κι άλλα" και θα ανατρίχιαζες από χαρά...

Σίγουρα Λογιστής και Γραμματέας δεν πάνε μαζί, αλλά έλεος, και τα ρέστα που υπολογίζεις από τα τσιγάρα που πήρες από το περίπτερο, απλή λογιστική είναι. Μη φοβάσαι, δε θα σου ζητήσουν να κάνεις καμιά εγγραφή σύστασης Ο.Ε. και στα καπάκια τρεις εγγραφούλες αναβαλλόμενης φορολογίας...

Άλλοι το τρώμε αυτό το αγγούρι αγαπητή μου φίλη. Μην το πολυπεριγελάς λοιπόν, εκτός κι αν μας πεις εσύ ποιό "trend" σπούδασες.:)


Ακούς εκεί "trend" η Λογιστική... Λίγο Quality Control δε βλάπτει επιτέλους στις συζητήσεις... Πολύ κατρακύλα αδερφάκι μου, και χρονίζει...


Αρχική Δημοσίευση από Χιμελόνι:
Το θέμα Λυκούργε δεν είναι αν ξέρεις απλή προσθαφαίρεση. Το θέμα είναι οτι δεν πληρώνεσαι για να κάνεις αυτό. Με αυτή τη λογική όλοι ξέρουμε να κάνουμε ένα φορμάτ, ας γίνουμε οι προγραμματιστές της εταιρείας. Όλοι ξέρουμε λίγα αγγλικά, ας γίνουμε οι μεταφραστές της εταιρείας, και πάει λέγοντας. Δεν πάει έτσι. Γι' αυτό υπάρχουν οι ειδικότητες και οι εξειδικευμένοι υπάλληλοι, για να μην κάνουμε όλοι τα πάντα. Διάβασες την ιστορία που είπα για την προηγούμενη δουλειά μου; Το βρίσκεις δίκαιο να κάνω την (έστω απλή) δουλειά του λογιστή που παίρνει παχυλό μισθό;

Ρε γλυκιά μου, ρε καλή μου. Κοίτα τι είπα στην κοπελίτσα από πάνω. Τη δουλειά του Λογιστή δεν μπορείτε να την κάνετε και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να την κάνετε, όχι μόνο για την κούρασή τη δική σας και το χαράμισμα, αλλά και για τον κίνδυνο που κάτι τέτοιο εγκυμονεί μια τέτοια λανθασμένη ενασχόλησις.

Μια αφαιρεσούλα όμως στο εξελάκι μπορείτε να την κάνετε. Εξάλλου ποιά είναι η δουλειά του γραμματέα; Δεν θα κάνεις και μια καταχώρηση που και που; Δε θα βγάλεις μια αναφορά εξόδων; Πρόχειρη. Όχι αναλυτικό Income Statement, ούτε CFS που μίλησα πιό πριν. Εκεί μπαίνουμε μόνο εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Δηλαδή πότε κάποιος βάζει μυαλό για σένα; Όταν συμφωνεί μαζί σου; Αν είναι έτσι, θα σου φύγει η μαγκιά μέχρι να μου βάλεις μυαλό γιατί αυτά που γράφεις είναι γενικόλογες ατάκες εντυπωσιασμού. Καταρχήν ξέρεις τι είναι ο Ερμής ή το πετάς έτσι λες και μιλάς για κανα ERP όπως το SAP; Μα τους 12 Θεους του Κόμπολ, πες μου ότι δεν είσαι Λογίστρια ή Μάνατζερ... κι αν δεν είσαι όντως, σε παρακαλώ πρόσεξε πως τα πετάς αυτά :/:

Βλέπεις όταν απάνταγες απλά για να απαντήσεις δεν περίμενες ότι θα πέσεις όντως πάνω σε άτομο ειδικευμένο αλλά σε κανα σαχλοκούδουνο που θα σου πει "μπράβο Λίζα, πες κι άλλα" και θα ανατρίχιαζες από χαρά...

Σίγουρα Λογιστής και Γραμματέας δεν πάνε μαζί, αλλά έλεος, και τα ρέστα που υπολογίζεις από τα τσιγάρα που πήρες από το περίπτερο, απλή λογιστική είναι. Μη φοβάσαι, δε θα σου ζητήσουν να κάνεις καμιά εγγραφή σύστασης Ο.Ε. και στα καπάκια τρεις εγγραφούλες αναβαλλόμενης φορολογίας...

Άλλοι το τρώμε αυτό το αγγούρι αγαπητή μου φίλη. Μην το πολυπεριγελάς λοιπόν, εκτός κι αν μας πεις εσύ ποιό "trend" σπούδασες.:)


Ακούς εκεί "trend" η Λογιστική... Λίγο Quality Control δε βλάπτει επιτέλους στις συζητήσεις... Πολύ κατρακύλα αδερφάκι μου, και χρονίζει...

Κοίτα να δεις πως έχει το πράγμα.....
Απλά θα σε ρωτήσω κάτι! :)

Είσαι σε μία περίοδο της ζωής σου που ψάχνεις για εργασία?

Στο ρωτάω αυτό γιατί εάν έχεις δει αγγελίες πολύ εργοδότες ζητάνε από μια υπάλληλο γραμματείας να έχει γνώσεις λογιστικής, τις οποίες όπως εσύ θα ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα, μιας και είναι κομμάτι της δουλειάς σου, τις μαθαίνεις σε μία σχολή του αντικειμένου!
Δεν μπορώ εγώ να ξέρω να χειρίζομαι προγράμματα κατηγοριών όπως: Εσόδα – Εξόδα, Μισθοδοσία, Λογιστική Διαχείριση, Γενική Λογιστική, Φ.Π.Α. Ακινήτων, Φόρου, Γ κατηγορίας κλπ...

Εκεί ξεφεύγουμε από τα ρέστα των τσιγάρων και από το να σηκώνω τηλ και να κλείνω ραντεβού για παράδειγμα!
Και ας μην παραλείψω να πω πως αυτό το φαινόμενο συναντάται και σε άλλους κλάδους με άλλες απαιτήσεις , όπου μερικές έχουν ήδη αναφερθεί!

Σε καμία περίπτωση δεν θεώρησα trend τη λογιστική, αλλά την τάση μερικών να προσπαθούν να μας πείσουν πως μία θέση γραμματείας πρέπει να καλύπτει και αυτό το πόστο!
Αυτό όμως θα το είχες καταλάβει αν δεν είχες την τάση να απομονώνεις λέξεις και προτάσεις με σκοπό μια επικείμενη "παράσταση" εξυπνάδας και άστοχης λογοκρισίας!

Αυτά από μένα, δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να σχολιάσω ή να συμπληρώσω κάτι άλλο ούτε τώρα ούτε σε μία ενδεχόμενη απάντηση σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θυμάμαι όταν πήγα σε ένα μικρό μαγαζί για τη θέση της "σερβιτόρας", κατέληξα να έχω μπουφέ, 2 ταμεία, κουζίνα, λάντζα, καθάρισμα, delivery, παραγγελίες και μπαρ. Μέχρι και τον κατάλογο με έβαλε να μεταφράσω κάποια στιγμή που βρέθηκε λίγος ελεύθερος χρόνος. Και το καλύτερο? Πληρωνόμουν 640 ευρώ για αυτά και όταν έπαθα εργατικό ατύχημα και πήγα άδεια από το ΙΚΑ, απειλούσε πως αν δεν πάω για δουλειά θα με διώξει και ισχυριζόταν ότι το κάνω στα ψέμματα. 'Ολα αυτά ενώ δούλευα 8ωρο (μερικές φορές και παραπάνω) και ήμουν δηλωμένη 6ωρη. Αλλά τι να κάνω, ήμουν 16 και είχα λογαριασμούς να πληρώσω, οπότε τα λουζόμουν το ζώον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ε, κι εσύ πόσα λεφτά θέλεις; Απλό System Engineer ζητάνε οι άνθρωποι, όχι Senior. :P
Τώρα πόσα χρόνια χρειάζονται για να μαζέψεις όλη αυτή τη γνώση είναι ένα άλλο θέμα. :whistle:
Σωστό κι αυτό!
Άλλωστε μέσα σε 2-3 χρονάκια είναι ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ ότι αποκτάς ΒΑΘΙΑ εμπειρία (όχι ξέρω να ανεβοκατεβάζω και να βλέπω το monitoring tool) Καθότι κατά κανόνα οι άνθρωποι με το που ΒΛΕΠΟΥΝ κάτι το ..κατέχουν! Μλκ που δεν δηλώνω λογίστρια ενώ έχω κρατήσει βιβλίο εσόδων-εξόδων ένα φεγγάρι (το δικό μου μην φανταστείτε :P)


Επειδή σε αυτές τις περιπτώσεις ζητάνε επίτηδες πολλά για να δώσουν λίγα, η καλύτερη απάντηση είναι να λες σε όλα Ναι: Ξέρεις αυτό; Ναι, Ξέρεις εκείνο; Ναι, Ξέρεις το άλλο; Μα φυσικά Ναι! 8) :rolleyes:
Περα από την πλάκα, οι μισοί αυτό θα πούνε.
Το θέμα είναι τι θέλεις εσύ (εγώ, αυτός, αυτή) και τι θεωρείς ότι είναι ποιότητα δουλειάς.
Έχω πάει σε συνεντευξη για database admin και ενώ όλα πάνε καλά και η συζήτηση πάει άψογα έρχεται η (συμπαθέστατη) μαντάμ και μου λέει. Βέβαια εμείς έχουμε και weblogic εδώ και δουλεύουμε και με φόρμες οπότε ως dba θα πρέπει να φροντίζεις και για αυτά. Όχι μανδάμ, ως dba ΔΕΝ φροντίζω για αυτά. Ζήτα applications administrator (υπάρχουν άλλωστε αγγελίες που ζητάνε db+apps Admin) εκτός αν με το να "κοιτάς" εννοείς "άμα πέσει σήκωσε το". Ο db admin που ζητάς κάνει άλλα. Αλλά επειδή σαφώς και θα βρεθεί κάποιος που λέει "ναι σε όλα" με 1000Ε, έχουν καταλήξει τεράστιες εταιρίες να πηγαίνεις να κάνεις το πιο απλό πράγμα του κόσμου και να θέλεις 2 ώρες για να τελειώσει γιατί το σύστημα πάει στον αυτόματο (ενίοτε χωρίς καν τεσταρισμένες διαδικασίες backup) και κανείς δεν ξέρει ούτε καν να εντοπίσει (δεν λέμε να λύσει!) αν η καθυστέρηση είναι Performance βάσης, middleTier misconfiguration, σερνόμενο δίκτυο, προβληματικοί δίσκοι ή "απλώς" κακογραμμένος κώδικας! Και καταλήγουν όταν υπάρει πραγματικό σοβαρό πρόβλημα να χρυσοπληρώνουν ανθρώπους από το εξωτερικό που "κοίτα να δεις τι γνώσεις έχουν οι έξω!". Εμ δεν είναι τπτ Einstein οι "έξω" (κάποιοι που έχω γνωρίσει με έχουν κάνει να ...τραβάω πραγματικά τα μαλλιά μου) απλώς... όταν λέμε ότι ο τάδε είναι X πράγμα είναι όντως X πράγμα και δεν περιμένουν από αυτόν να κάνει 800 πράγματα! Αν το "ξέρω" περιορίζεται στο "γνωρίζω 5 βασικές εντολές από κάθε layer" τότε... τι να πω! (για την ώρα...τα'πα και ξέσπασα :P)

Ούτως ή άλλως σε παίρνουν πάντα δοκιμαστικά ακόμα και οι μεγαλύτερες εταιρείες για τουλάχιστον ένα 6μηνο, ενώ τώρα πια μπορούν να σε απολύσουν ευκολότατα με πενιχρή αποζημίωση. Σκέψου επίσης ότι θα πρέπει να αντέξεις σε αυτή την αγορά μέχρι τα 67! :worry: Αποκλείεται να τα καταφέρει κανείς, ήδη η εργασιακή κόπωση εξελίσσεται στην νέα μάστιγα του αιώνα και ακούγεται ότι θα καταργηθεί και το πενθήμερο. :eek:
ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές για τον εαυτό μου. Ι absolutely LOVE my job (διαστροφές είναι αυτές :P)αλλά πραγματικα΄
αναρωτιέμαι τι ...βάθος χρόνου έχει... Είναι άραγε τυχαίο που στους vendors οι περισσότεροι μετά τα 40-45 [το πολύ] το γυρνάνε σε project management, presales και δεν συμμαζεύεται :hmm: ?

Αν είσαι 35+ και πια δεν έχεις περιθώρια για πειραματισμούς, καβάτζωσε όσα περισσότερα λεφτάκια μπορείς και σχεδίασε με υπομονή και σιωπηλά την ηρωική έξοδο. :shifty:
'Οσο εύκολη ή δύσκολη είναι αυτή η ...έξοδος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Κοίτα να δεις πως έχει το πράγμα.....
Απλά θα σε ρωτήσω κάτι! :)

Είσαι σε μία περίοδο της ζωής σου που ψάχνεις για εργασία?

Στο ρωτάω αυτό γιατί εάν έχεις δει αγγελίες πολύ εργοδότες ζητάνε από μια υπάλληλο γραμματείας να έχει γνώσεις λογιστικής, τις οποίες όπως εσύ θα ξέρεις πολύ καλύτερα από εμένα, μιας και είναι κομμάτι της δουλειάς σου, τις μαθαίνεις σε μία σχολή του αντικειμένου!


Όταν έψαχνα για δουλειά γλυκιά μου, δεν έψαχνα να γίνω υπάλληλος γραμματείας, οπότε όχι δεν τα έχω δει αυτά. :)

Δεν μπορώ εγώ να ξέρω να χειρίζομαι προγράμματα κατηγοριών όπως: Εσόδα – Εξόδα, Μισθοδοσία, Λογιστική Διαχείριση, Γενική Λογιστική, Φ.Π.Α. Ακινήτων, Φόρου, Γ κατηγορίας κλπ...

Εκεί ξεφεύγουμε από τα ρέστα των τσιγάρων και από το να σηκώνω τηλ και να κλείνω ραντεβού για παράδειγμα!
Και ας μην παραλείψω να πω πως αυτό το φαινόμενο συναντάται και σε άλλους κλάδους με άλλες απαιτήσεις , όπου μερικές έχουν ήδη αναφερθεί!

Μην τα κάνεις ρε παιδάκι μου, πω! Πόστ #25, τράβα διάβασέ το και δες τι σου είπα. Αν σε αναγκάσει κάποιος να κάνεις οτιδήποτε παραπάνω από ένα μικρό εξοδολόγιο, στείλτον στο διάολο. Δεν μπορείς, δεν ξέρεις να χειρίζεσαι και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να χειρίζεσαι λογιστικά.


Αυτό όμως θα το είχες καταλάβει αν δεν είχες την τάση να απομονώνεις λέξεις και προτάσεις με σκοπό μια επικείμενη "παράσταση" εξυπνάδας και άστοχης λογοκρισίας!

Καλά καλά. Ότι πεις. Αν έχεις το θάρρος να πεις την άποψή σου, έχε το θάρρος να την υποστηρίζεις επαρκώς με επιχειρήματα μετά, κι όχι να δυσανασχετείς από το στρίμωγμα και να χαρακτηρίζεις τον κόσμο. Εδώ κρίνουμε την ιδέα, όχι τα άτομα, αν διάβασες τους όρους χρήσης. Ε λοιπόν οι ιδέες σου είναι άκρως παιδαριώδεις και το ύφος γραφής τους είναι υπό του εφηβικού. Εσένα σαν άνθρωπο δεν επιτρέπεται και δεν θα σε κρίνω ποτέ, όπως κάνεις εσύ αδίκως για μένα! :)

Αυτά από μένα, δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος να σχολιάσω ή να συμπληρώσω κάτι άλλο ούτε τώρα ούτε σε μία ενδεχόμενη απάντηση σου!

Κρίμα. Για άτομο που όπως προσβλητικά και χλευαστικά διατείνεσαι για μένα, πως "παριστάνω" τον έξυπνο και "λογοκρίνω", θέλω όσο τίποτε άλλο τον διάλογο. Μέγα χαρακτηριστικό αυθεντικού δημοκράτη. Εσύ γιατί τον κλείνεις βιαίως τον διάλογο έτσι τώρα; Εντάξει, μπορεί να να το κάνεις γιατί δε μπορείς ή δε σε συμφέρει να απαντήσεις, οπότε θα δε θα σε πιέσω άλλο.

Ευχαριστώ για την κουβέντα Λίζα μου!:)



ΥΓ: Οι υπόλοιποι συνεχίστε κανονικά την κουβέντα. Με συγχωρείτε για τη μικρή διακοπή, απλώς κάποιες απαντήσεις πρέπει να δίνονται. Αρκετή λάσπη πέφτει και δεν είμαι γουρούνι για να την αντέξω. Φτάσαμε στο σημείο οι μη γνωρίζοντες μια επιστήμη να κρίνουν και να χλευάζουν. Τα χω ξαναπει... Δεν ξέρω, κάποτε εδώ έκανες διάλογο με ανθρώπους που ήξεραν για τι μίλαγαν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Περα από την πλάκα, οι μισοί αυτό θα πούνε.

Η κεντρική ιδέα είναι αφού ότι και να κάνεις θα βρεθείς κάποια στιγμή εκτεθειμένος, είτε από δικό σου λάθος λόγω άγνοιας, είτε άλλων, χαλαρώνεις και το απολαμβάνεις. 8) Ο manager επειδή δεν έχει τεχνικές γνώσεις θα σε ψαρώσει για να σφίξουν οι κώλοι, έτσι έχει μάθει να διοικεί ως γνήσιος ελληναράς. Εσύ το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δουλεύεις χωρίς να αγχώνεσαι γιατί στην τελική δεν έχει νόημα.

Πρέπει να μάθουμε ή να αδιαφορούμε, ή να λέμε ωραία ψέμματα και δεν είναι ούτε κακό, ούτε ντροπή. Έχω δει managers να τινάζουν project στον αέρα, να βάζουν μέσα την εταιρία εκατομμύρια δολάρια και να παραμένουν στις θέσεις τους κι απ' την άλλη να απολύεται προγραμματιστής επειδή η πλατφόρμα είχε Workflow Auto-Cleanup ενεργοποιημένο απ' τη μάνα του και έσβησε κάποια data (που μπορούσαν να ξαναπεραστούν μέσα σε 2 ώρες με το χέρι!) :eek:

Τι παραπάνω έχουν αυτοί από μας και στρογγυλοκάθονται στις θέσεις του director; Μαλακίες, τίποτα, απλά έχουν μάθει να πουλάνε μούρη. Και όσο περισσότερα μαθαίνεις, εξελίσσεσαι και παλιώνεις στη δουλειά, σε έχουν μεγάλη ανάγκη, οπότε τα "ψαροτύρια" τους μοιάζουν με τζούφιες πορδές. Βέβαια είναι τόσο μαλάκες που μπορούν να σε απολύσουν, να σπάσουν τα μούτρα τους και μετά να σε παρακαλάνε να γυρίσεις πίσω (έχει συμβεί σε μια εταιρεία που γνωρίζω, ξεκινάει από 'Ι'....δεν λέω παραπάνω. :whistle:)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα. Το έχω σκεφτεί πολλές φορές για τον εαυτό μου. Ι absolutely LOVE my job (διαστροφές είναι αυτές :P)αλλά πραγματικα΄
αναρωτιέμαι τι ...βάθος χρόνου έχει... Είναι άραγε τυχαίο που στους vendors οι περισσότεροι μετά τα 40-45 [το πολύ] το γυρνάνε σε project management, presales και δεν συμμαζεύεται :hmm: ?

Το μεγαλύτερο λάθος: Να ταυτίζεσαι με την ψυχή της εταιρείας που δουλεύεις, αν το κάνεις θα γεράσεις πριν την ώρα σου. Αν όμως οριοθετήσεις τη ρουτίνα σου και σου αρέσει αυτό που κάνεις, τότε ίσως αντέξεις παραπάνω. Νομίζω ότι είναι λάθος να το γυρίσεις σε management ή sales, εκτός αν σου τάξουν πολύ καλά λεφτά και πάλι, σκέψου το διπλά.

'Οσο εύκολη ή δύσκολη είναι αυτή η ...έξοδος...

Τα λεφτά είναι στην Ανατολή και οι ανάγκες τους για πληροφορικά συστήματα τεράστιες. Αν αξιοποιήσουμε τις τεχνικές του διαδικτύου κατάλληλα, μπορούμε να "πουλάμε" τις γνώσεις μας κι αλλού. Αν πάλι όλα πάνε στραβά, φεύγεις για ένα απ' τα υπέροχα ελληνικά νησιά (Σάμος π.χ. :redface:) και κάνεις λίγο απ' όλα: Από δάσκαλος μαθηματικών, καθηγητής πληροφορικής μέχρι και αγρότης που καλλιεργεί ζαζαβατικά και αρμέγει κατσικούλες. :)

Και για το χαλάρωμα, στήνεις τσάμπα μία DB στο κάθε τοπικό μαγαζάκι να κρατάνε τα log τους! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα, αλλά έχω γνωρίσει άτομα, που έχουν πάρα πολλά προσόντα, και παρ' όλα αυτά δεν προσφέρουν τίποτα, κοκορεύονται συνέχεια για αυτά, με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην προσφέρουν, αλλά να είναι και φύρα μερικές φορές.

Υπάρχουν άνθρωποι, με όρεξη να μάθουν το αντικείμενο της εργασίας, να προσφέρουν και να εργαστούν, και αν και έχουν λιγότερες γνώσεις είναι πολύ παραγωγικοί, και κερδίζουν με την συμπεριφορά τους τους γύρω, είναι συνεργάσιμοι (προσόν σημαντικό κατά την γνώμη μου) και με τους προϊστάμενους, αλλά και με τους συναδέλφους τους, εργάζονται ομαδικά (άλλο απαραίτητο προσόν κατά την γνώμη μου), και αν ήμουν εργοδότης, θα ενδιαφερόμουν για τέτοιους υπαλλήλους στην εταιρία μου, παρά για τα προσόντα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Σε ένα λογιστικό γραφείο, ο ιδιοκτήτης δεν είχε πια χρήματα να πληρώνει καθαρίστρια, και ζήτησε απ τους λογιστές και τους βοηθούς, και τη γραμματέα, κάθε μέρα, ένας ένας εναλλάξ, να σκουπίζει και να σφουγγαρίζει. Όταν μια κοπέλα αρνήθηκε, ποιο ήταν το αποτέλεσμα? Να σκουπίζουν και να σφουγγαρίζουν όλοι επί ένα χρόνο εκτός από εκείνη που αρνήθηκε.
Μετά βρήκε καλύτερη δουλειά και παραιτήθηκε.

Όταν ο ιδιοκτήτης / διευθυντής του λογιστικού γραφείου της την είπε, εκείνη του απάντησε ότι στην αγγελία ζητούσε γραμματέα, όχι καθαρίστρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,837 μηνύματα.
Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση η αγγελία που παραθέτεται στο αρχικό μήνυμα.
Γενικά πολλοί άνθρωποι γράφουν αγγελίες περιμένοντας ότι θα πέσουν στο μαγικό πηγάδι των ευχών!!

Και δεν αναφέρομαι μόνο στις αγγελίες όπου ζητάνε ανθρώπους (και γράφουν κατεβατό με το τι ζητάνε). Αν κάνετε μια γύρα ακόμα και σε sites αγγελιών προϊόντων/υπηρεσιών θα δείτε ότι μερικοί νομίζουν ότι πουλώντας τα παλιά τους αντικείμενα, θα πλουτίσουν!

Είναι μέχρι οι συντάκτες των αγγελιών να μπουν στο νόημα της κάθε αγοράς και να καταλάβουν μέχρι ποιο σημείο θα λάβουν ανταπόκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Πάντως τώρα πια έχουν μειωθεί οι αγγελίες.
Η Χρυσή ευκαιρία παλιά ήταν μια χοντρή εφημερίδα, τώρα είναι ένα τόοοοσο δα φυλλαδιάκι.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
[FONT=&quot]ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ -ΕΞΑΓΩΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΠΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ[/FONT]

[FONT=&quot]ΖΗΤΑ [/FONT]ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

[FONT=&quot]Εισαγωγική, εξαγωγική πολυεθνική εταιρεία ζητά άτομο δραστήριο [/FONT]
[FONT=&quot]Με πολλή καλή γνώση Ισπανικών ,Γαλλικών , Γερμανικών και Ιταλικών[/FONT]
[FONT=&quot]Για επικοινωνία με τους πελάτες του εξωτερικού.[/FONT]
[FONT=&quot]Μόνιμη απασχόληση -ασφάλιση.[/FONT]

4 γλώσσες, 1 άτομο. Αυτά είναι....:mad:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
[FONT=&quot]ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ -ΕΞΑΓΩΓΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΠΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ[/FONT]

[FONT=&quot]ΖΗΤΑ [/FONT]ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

[FONT=&quot]Εισαγωγική, εξαγωγική πολυεθνική εταιρεία ζητά άτομο δραστήριο [/FONT]
[FONT=&quot]Με πολλή καλή γνώση Ισπανικών ,Γαλλικών , Γερμανικών και Ιταλικών[/FONT]
[FONT=&quot]Για επικοινωνία με τους πελάτες του εξωτερικού.[/FONT]
[FONT=&quot]Μόνιμη απασχόληση -ασφάλιση.[/FONT]

4 γλώσσες, 1 άτομο. Αυτά είναι....:mad:


Σε βρίσκω υπερβολική.
Κυκλοφορούν τέτοιοι ανάμεσά μας.. :):):):):):):P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top