Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Λέω ότι θα χρησιμοποιήσεις στο έπακρο παροχές του ελληνικού συστήματος που δύσκολα συναντάς σε άλλες χώρες (καλώς ή κακώς, άλλο θέμα), αλλά είναι δεδομένο ότι δεν σκοπεύεις να ζήσεις εδώ. Μεταπτυχιακό μια που έχεις σκεφτεί τόσο μπροστά στο μέλλον θα κάνεις? Πρακτική? Στην περίπτωση που είσαι καλός και σε κρατήσουν θα πεις ομαιγκαντ δε σηκώνομαι από το κρεβάτι μου για 500 ευρώ σαν τη Λιντα Εβανγκελιστα? Ξέρω παρόμοια περίπτωση σε άλλο κλάδο που την κράτησαν και τώρα παίρνει 700 και δουλεύει ας το πούμε σκληρά 1-2 μήνες μόνο λόγω της φύσης του επαγγελματος. Μήπως και η νοοτροπία σου σηκώνει αυτοκριτική? Και δεν είπα τι ωραία που είναι η Ελλάδα, εσύ λες το άλλο άκρο ενώ αυτή τη στιγμή έχεις αρκετά ικανοποιητική ποιότητα ζωής.


Χρησιμοποίησα τις παροχές που πλήρωνε η οικογένεια μου.Επισης αφού γεννήθηκα εδρών που θα πήγαινα σχολείο;
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ένας φιλος μου πηγε στις ΗΠΑ και εργάζεται εκει τώρα.

Βεβαια εχει πτυχιο + μεταπτυχιακο + αγγλικα σε επιπεδο prof. Εφυγε στα 30 του, μια χαρα περνάει έξω.

Ο χαμηλοτερος μισθος στις ΗΠΑ ειναι 55.000 δολάρια το χρονο.


Ο χαμηλότερος μισθός στις ΗΠΑ (as in minimum wage) είναι 8-14$/h αναλόγως την πολιτεία. Αν βγάζεις 55k/year βρίσκεσαι ήδη στο top 30th percentile.
https://wallethacks.com/average-median-income-in-america/
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Δεν ειπα ότι ξέρω,βλέπω τα στοιχεία τα οποία είναι τα εξής.
•Ανεργεια: 19.2% Νο1 στην Ευρώπη
•Ανεργεια στους νέους: 39%
•Κατώτατος μισθός: 570€ αρκετά χαμηλότερος από πολλές χώρες.
•639.000 άτομα εφυγαν από το 2011 που αν είχαν βρει κάτι καλύτερο θα εμένα εδώ.
•Δημόσιο σύστημα υγείας σε πλήρη παρακμή
•Μια οικονομία που έχασε το 27% του ΑΕΠ της.

Δεν λέω κάτι παράλογο,στοιχεία παραθέτω.
Φίλε, άσε τα νούμερα και τα ποσοστά και πες τα πράγματα με το όνομα τους, δεν χρειάζεται να δικαιολογηθείς σε κανένα γι αυτό που σου αρέσει και το θέλεις πραγματικά, ούτε όμως να προσπαθείς να μειώσεις κάτι για άλλοθι.
Αν γουστάρεις απλώς να ζήσεις κάπου αλλού είναι άλλο και με το καλό να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου αλλά μη το γενικεύεις και το παρουσιάζεις σαν την ιδανική επιλογή. Στην τελική....δεν θέλουν όλοι να πάνε στον παράδεισο ;)
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρω παρόμοια περίπτωση σε άλλο κλάδο που την κράτησαν και τώρα παίρνει 700 και δουλεύει ας το πούμε σκληρά 1-2 μήνες μόνο λόγω της φύσης του επαγγελματος. Μήπως και η νοοτροπία σου σηκώνει αυτοκριτική? Και δεν είπα τι ωραία που είναι η Ελλάδα, εσύ λες το άλλο άκρο ενώ αυτή τη στιγμή έχεις αρκετά ικανοποιητική ποιότητα ζωής.

Συγγνώμη και τα 700€ τα θεωρείς πολλά; :hehe: Βάλε ενοίκιο, ρέυμα, μετακινήσεις κτλ, τι σου μένει μετά;

Ωραία όλα αυτά τα ρομαντικά για φυγοπονίες και τα σχετικά (δεν κατακρίνω κανέναν, άλλωστε και εγώ κάποτε το σκεφτόμουν έτσι, όντας σε νεαρότερη ηλικία), αλλά κακά τα ψέμματα η Ελλάδα υστερεί σε πολλά πράγματα σε σχέση με άλλες χώρες. Τώρα αν εσείς είσαστε ευχαριστημένοι με τη δωρεάν εκπαίδευση (όπου οι περισσότεροι δάσκαλοι/καθηγητές κακώς διδάσκουν), τι να πω. :P Ναι, παρέχονται επίσης δωρεάν συγγράμματα (όπου σημειωτέον δεν κοστίζει το καθένα 100€, εκτός φαντάζομαι αν κάποιος είναι στην ιατρική κοκ), αλλά και πάλι η χώρα μας έχει πολύ δρόμο μπροστά της (βλ. θέματα υγείας, ανεργίας κτλ). Τα έχουμε ξαναπεί όλα αυτά: Η ρίζα του προβλήματος είναι η νοοτροπία του Ελληνάρα και αυτή δυστυχώς δεν την βλέπω να αλλάζει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά τα ρομαντικά για φυγοπονίες και τα σχετικά (δεν κατακρίνω κανέναν, άλλωστε και εγώ κάποτε το σκεφτόμουν έτσι, όντας σε νεαρότερη ηλικία), αλλά κακά τα ψέμματα η Ελλάδα υστερεί σε πολλά πράγματα σε σχέση με άλλες χώρες.
Με πόσους διαφορετικούς τρόπους πρέπει να πω την ίδια ιστορία; Ας προσθέσω ακόμη ένα λοιπόν... :)
Ξυπνάει ένα πρωί ο Γιώργος, η Μαρία...νέα παιδιά με όρεξη για ζωή και επαγγελματική αποκατάσταση, και τι κάνουν;
Αρχίζουν να ...ψάχνουν ΑΕΠ, προϋπολογισμούς, σε ποιά χώρα του πλανήτη ο βασικός είναι μεγάλος, που υπάρχει σωστό σύστημα υγείας και κρατικές παροχές να φαν κι οι κότες και ίσως (γιατί όχι) αν επιτρέπεται να έχει 2 και 3 συζύγους νόμιμα και την κάνουν για εκεί..!
Ε δεν πάει έτσι βρε παιδιά :lol:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Με πόσους διαφορετικούς τρόπους πρέπει να πω την ίδια ιστορία; Ας προσθέσω ακόμη ένα λοιπόν... :)
Ξυπνάει ένα πρωί ο Γιώργος, η Μαρία...νέα παιδιά με όρεξη για ζωή και επαγγελματική αποκατάσταση, και τι κάνουν;
Αρχίζουν να ...ψάχνουν ΑΕΠ, προϋπολογισμούς, σε ποιά χώρα του πλανήτη ο βασικός είναι μεγάλος, που υπάρχει σωστό σύστημα υγείας και κρατικές παροχές να φαν κι οι κότες και ίσως (γιατί όχι) αν επιτρέπεται να έχει 2 και 3 συζύγους νόμιμα και την κάνουν για εκεί..!
Ε δεν πάει έτσι βρε παιδιά :lol:


Τα στοιχεία δείχνουν την πραγματικότητα όμως.Ειτε δεις τα στοιχεία η είτε όχι θα δεις την πραγματικότητα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δε μπορω να καταλαβω γιατι φαγωνεστε και γιατι ντε και καλα πρεπει να χωριστείτε σε 2 στρατοπεδα : αυτοι που θελουν να μεινουν στην Ελλαδα και αυτοι στο εξωτερικο. Ειλικρινα δε καταλαβαινω καθολου τη λογικη.
Ο καθενας μας εχει το ελευθερο να κανει τις δικες του επιλογες , να μετανιωσει γι'αυτες ή να μεινει ικανοποιημενος. Δεν ειναι ουτε φυγοπονος ουτε μαγκας αυτος που επιλεγει να μετακομίσει εξωτερικο . Ειναι ενα ον με ελευθερη βουληση που παιρνει καποιες αποφασεις οπως και ολοι οι υπολοιποι . Το αντιστοιχο φυσικα ισχυει και γι'αυτον που θα επιλεξει να μεινει στην Ελλαδα.
Θεωρω οτι οποια αποφαση και να παρει κανεις υπαρχουν θετικα και αρνητικα σε καθε περιπτωση. Αλλα το τι δουλεια θα βρει ο καθενας, φιλους και γενικα πως θα του τα φερει η ζωη δε το γνωριζει κανεις. Σαφως και η χωρα παιζει ρολο αλλα καποιος μπορει για 109439 λογους να ειναι ικανοποιημενος απο τη ζωη του οπου και αν βρισκεται.
Συμφωνω οτι για να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη γνωμη ειναι καλο να ζησεις εξωτερικο ομως αυτο σαφως και δε σε καθιστά φωτεινο παντογνώστη .
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Τα στοιχεία δείχνουν την πραγματικότητα όμως.Ειτε δεις τα στοιχεία η είτε όχι θα δεις την πραγματικότητα.
Την βλέπω την πραγματικότητα...ο Βαρουφάκης είναι Επίτιμος Καθηγητής Συγκριτικής Νομικής, Οικονομικής και Χρηματοοικονομικής στο International University College του Πανεπιστημίου του Τορίνο, Επισκέπτης Καθηγητής στο Kings College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου και Επίτιμος Καθηγητής Πολιτικής Οικονομίας στο Πανεπιστήμιο του Sydney στην Αυστραλία αλλά τελικά εδώ έχει κατσικωθεί και βάλθηκε να κάνει την Ελλάδα ηγέτη της Ευρώπης. Τέτοια πρότυπα να έχεις κι όχι την Μέρκελ, που δεν είχε ιδέα πως τα δέρματα που χρησιμοποιούν οι Γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες στα υπερπολυτελή οχήματα τους τα εισάγουν από την Ελλάδα :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Την βλέπω την πραγματικότητα...ο Βαρουφάκης είναι Επίτιμος Καθηγητής Συγκριτικής Νομικής, Οικονομικής και Χρηματοοικονομικής στο International University College του Πανεπιστημίου του Τορίνο, Επισκέπτης Καθηγητής στο Kings College του Πανεπιστημίου του Λονδίνου και Επίτιμος Καθηγητής Πολιτικής Οικονομίας στο Πανεπιστήμιο του Sydney στην Αυστραλία αλλά τελικά εδώ έχει κατσικωθεί και βάλθηκε να κάνει την Ελλάδα ηγέτη της Ευρώπης. Τέτοια πρότυπα να έχεις κι όχι την Μέρκελ, που δεν είχε ιδέα πως τα δέρματα που χρησιμοποιούν οι Γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες στα υπερπολυτελή οχήματα τους τα εισάγουν από την Ελλάδα :smartass:


Που κολλάει τώρα αυτό;
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μπορω να καταλαβω γιατι φαγωνεστε και γιατι ντε και καλα πρεπει να χωριστείτε σε 2 στρατοπεδα : αυτοι που θελουν να μεινουν στην Ελλαδα και αυτοι στο εξωτερικο. Ειλικρινα δε καταλαβαινω καθολου τη λογικη.
Ο καθενας μας εχει το ελευθερο να κανει τις δικες του επιλογες , να μετανιωσει γι'αυτες ή να μεινει ικανοποιημενος. Δεν ειναι ουτε φυγοπονος ουτε μαγκας αυτος που επιλεγει να μετακομίσει εξωτερικο . Ειναι ενα ον με ελευθερη βουληση που παιρνει καποιες αποφασεις οπως και ολοι οι υπολοιποι . Το αντιστοιχο φυσικα ισχυει και γι'αυτον που θα επιλεξει να μεινει στην Ελλαδα.
Θεωρω οτι οποια αποφαση και να παρει κανεις υπαρχουν θετικα και αρνητικα σε καθε περιπτωση. Αλλα το τι δουλεια θα βρει ο καθενας, φιλους και γενικα πως θα του τα φερει η ζωη δε το γνωριζει κανεις. Σαφως και η χωρα παιζει ρολο αλλα καποιος μπορει για 109439 λογους να ειναι ικανοποιημενος απο τη ζωη του οπου και αν βρισκεται.
Συμφωνω οτι για να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη γνωμη ειναι καλο να ζησεις εξωτερικο ομως αυτο σαφως και δε σε καθιστά φωτεινο παντογνώστη .
Το θέμα που προκλήθηκε από εμένα,αφορά την απόλυτοτητα του Φώτη κ γενικά της νοοτροπίας -γκρίνια,μιζέρια για την Ελλάδα ΑΛΛΑ πρώτα θα την Αρμεξουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Το θέμα που προκλήθηκε από εμένα,αφορά την απόλυτοτητα του Φώτη κ γενικά της νοοτροπίας -γκρίνια,μιζέρια για την Ελλάδα ΑΚ

Από ποτέ όταν λες τα πράγματα με το όνομα τους είσαι γκρινιάρης;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το θέμα που προκλήθηκε από εμένα,αφορά την απόλυτοτητα του Φώτη κ γενικά της νοοτροπίας -γκρίνια,μιζέρια για την Ελλάδα ΑΚ


Συμφωνω απειρα στο οτι ο Φωτης ειναι απολυτος , φανταζομαι το αναγνωριζει και ο ιδιος και ειναι κατι το οποιο και εμενα προσωπικα με ενοχλει . Δεν εχει να κανει συγκεκριμενα με το Φωτη , εχει να κανει με το οτι γενικα με ενοχλει αυτο .Οποιοσδήποτεκαι να ειχε τη συγκεκριμενη σταση θα μ ενοχλουσε(μπραβο εχεμυθη πολυ πλουσιο λεξιλόγιο ). Περα απο αυτο ομως βλεπω οτι γενικα υπαρχει μια ταση σε αυτο το θεμα να χωρίζονται σε δυο στρατοπεδα.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που κολλάει τώρα αυτό;

Διάβασε άλλη μια φορά προσεκτικότερα το μήνυμά του. Ο doop σου λέει πως μια χαρά μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα κι εδώ, αν το θες. Και, προσωπικά, θα συμφωνήσω μαζί του, όπως και με τα παιδιά παραπάνω που σου λένε πως κακώς κάθεσαι και φέρνεις από τώρα την καταστροφή. Αυτή τη συζήτηση θα έπρεπε να την λες ως απόφοιτος (με όσα έξτρα χαρτιά θα ήθελες) και δεν θα υπήρχε καμιά σοβαρή εργασιακή επιλογή. Τότε, μάλιστα, να το συζητήσεις το έξω.

Σου απαντάω έτσι γιατί θίγεις τους μισθούς των πεντακοσίων. Εάν έλεγες απλά "εγώ θέλω να ζήσω έξω", δεν θα έκανα αυτό το σχόλιο.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Φώτη με ένα quick search βλέπω τα ποσοστά ανεργίας στην Γερμανία είναι στο 5%. Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις αν αντί για 3000€ τον μήνα καταλήξεις να είσαι σε αυτό το 5%? Επίσης θεωρείς ότι όταν βγεις από την σχολη κατευθείαν θα βρεις την δουλειά των 3000€ στο μέρος που την θέλεις? Αυτή την στιγμή έχεις φτιάξει ένα πλάνο στο μυαλό σου όπου φεύγεις από την άδικη Ελλάδα και πας στο εξωτερικό όπου θα αναγνωρίσουν την αξία σου και θα βγάλεις τρελά λεφτά και θα έρχεσαι κάθε καλοκαίρι Ελλάδα για να φλεξαρεις. Ωραία όνειρο είναι δεν λέω. Μπορεί να γίνει έτσι όπως το ονειρεύεσαι μπορεί και όχι. Οπότε μην το θεωρείς στάνταρ ότι θα εκπληρωθεί
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να σας πω ότι η Ελλάδα δεν πάει καλά.Αφηστε εμένα,ακόμα και 5% ανεργεια να είχαμε πάλι θα έφευγα λογικά.

Έχουμε τα εξής ποιοτικά στοιχεία
•Ανεργεια: 19.2%,όταν μέχρι το 2009 το νούμερο αυτό βρισκόταν μεταξύ του 10-12%.
•Ανεργεια στους νέους:39%,τραγικό ποσοστό.
•4.5 εκατομμύρια Έλληνες ζουν στο όριο της φτωχιας δηλαδή το 40% του πληθυσμού.
•Από εκεί που ήμασταν στις ποιο πλούσιες χώρες της Ε.Ε τώρα είμαστε στις 3 φτωχότερες μαζί με την Ρουμανία και την Βουλγαρία.
•Κατωτας μισθός 570€,Ξεφτίλα.
•Το δημόσιο σύστημα υγείας υπό κατάρρευση,νοσοκομεία χωρίς σεντόνια.
•Σχολεία σε κατάρρευση,προβληματικά κτήρια.
•Το ΑΕΠ μειώθηκε από τα 279 δις στα 199 δις,τραγική πτώση.

Εσείς όταν τα βλέπεται αυτά δεν στεναχωριέστε;Είστε οκ με αυτήν την παρακμή.Εγω θέλω να ανακάμψει η Ελλάδα αλλά πως θα γίνει;Όταν το 50% κάνει φοροδιαφύγη;Όταν οι πολίτες το 2010-12 αντί να εργαστούν σκληρά και να διορθώσουν τα λάθη τους πήγαιναν στο Σύνταγμα και έβριζαν τους πολιτικούς;Οχι δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι τριτοκοσμική χώρα όμως έχουμε μείνω πίσω.Μπορουσαμε να μάθουμε πολλά από σαν παράδειγμα τις Ιρλανδίας και της Κύπρου όμως τα ίδια λάθη κάνουμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
Φώτη με ένα quick search βλέπω τα ποσοστά ανεργίας στην Γερμανία είναι στο 5%. Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις αν αντί για 3000€ τον μήνα καταλήξεις να είσαι σε αυτό το 5%? Επίσης θεωρείς ότι όταν βγεις από την σχολη κατευθείαν θα βρεις την δουλειά των 3000€ στο μέρος που την θέλεις? Αυτή την στιγμή έχεις φτιάξει ένα πλάνο στο μυαλό σου όπου φεύγεις από την άδικη Ελλάδα και πας στο εξωτερικό όπου θα αναγνωρίσουν την αξία σου και θα βγάλεις τρελά λεφτά και θα έρχεσαι κάθε καλοκαίρι Ελλάδα για να φλεξαρεις. Ωραία όνειρο είναι δεν λέω. Μπορεί να γίνει έτσι όπως το ονειρεύεσαι μπορεί και όχι. Οπότε μην το θεωρείς στάνταρ ότι θα εκπληρωθεί


Συνφωνω απόλυτα με αυτό που λες,ρίσκο παίρνω δεν είναι τίποτα σίγουρο.Ομως αν σκεφτείς ότι η ανεργία στους νέους στην Γερμανία είναι 7.2% ενώ εδώ 39% τότε βλέπουμε ότι εδώ μάλλον άνεργος θα καταλήξω.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Φυσικά καλά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό αλλά όχι εδώ θα πάω στην Γερμανία.Πρακτικη επίσης και θέλω να κάνω.

Πάλι παραθέτεις με απόλυτη βεβαιότητα σχέδια για 5 χρόνια μετά βασιζόμενα αποκλειστικά στην καλή ζωή του θείου σου και στην ... ΕΛΣΤΑΤ.
Συγγνώμη και τα 700€ τα θεωρείς πολλά; :hehe: Βάλε ενοίκιο, ρέυμα, μετακινήσεις κτλ, τι σου μένει μετά;

Ωραία όλα αυτά τα ρομαντικά για φυγοπονίες και τα σχετικά (δεν κατακρίνω κανέναν, άλλωστε και εγώ κάποτε το σκεφτόμουν έτσι, όντας σε νεαρότερη ηλικία), αλλά κακά τα ψέμματα η Ελλάδα υστερεί σε πολλά πράγματα σε σχέση με άλλες χώρες. Τώρα αν εσείς είσαστε ευχαριστημένοι με τη δωρεάν εκπαίδευση (όπου οι περισσότεροι δάσκαλοι/καθηγητές κακώς διδάσκουν), τι να πω. :P Ναι, παρέχονται επίσης δωρεάν συγγράμματα (όπου σημειωτέον δεν κοστίζει το καθένα 100€, εκτός φαντάζομαι αν κάποιος είναι στην ιατρική κοκ), αλλά και πάλι η χώρα μας έχει πολύ δρόμο μπροστά της (βλ. θέματα υγείας, ανεργίας κτλ). Τα έχουμε ξαναπεί όλα αυτά: Η ρίζα του προβλήματος είναι η νοοτροπία του Ελληνάρα και αυτή δυστυχώς δεν την βλέπω να αλλάζει.

Ναταλία κούκλα μου εσύ τώρα βγάζεις πιο πολλά στην A-list χώρα που ζεις και ως μη νεαρή?

Κανείς δεν του είπε ότι δεν υστερεί η Ελλάδα. Εσύ που συμφωνείς με το σκεπτικό του πες του το πλάνο σύμφωνα με το οποίο έφυγες από εδώ και κάνεις καλή ζωή να τον βοηθήσεις κιόλας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top