Πιστωτικές κάρτες: Ευκολία ή κίνδυνος;

Ποιας τράπεζας είναι η πιστωτική κάρτα που έχετε;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 60)
  • Τράπεζα Πειραιώς

  • Εθνική Τράπεζα

  • HSBC

  • Alpha Bank

  • Eurobank

  • Attica Bank

  • Άλλη

  • Δεν έχω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εκεί που έχεις λογαριασμό, όψεως ή ταμιευτηρίου, ζήτα κάρτα. Απλώς φρόντισε να είναι visa (electron)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν θέλω Visa Electron. Δεν είναι παντού αποδεκτή, τουλάχιστον απο την δική μου εμπειρία. Κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τότε πρέπει να πας σε visa. Δεν έχω βρει καμία χρεωστική που είναι Visa σε 2-3 τράπεζες που συνεργάζομαι.

Πάντως το paypal είναι. Γενικά αν βλέπεις επιλογή μόνο για visa διάλεξε visa κατά 80% θα την δεχτούν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αμα δεν εχετε με τι να ασχοληθειτε, χρησημοποιηστε μια πιστωτικη...για να πληρωνετε μια αλλη :P

Παντως μια φοιτητικη (την ελεγαν τοτε) Visa που εχω, ειναι χωρις συνδρομη, χωρις λογαριασμο, με μηνιαιο οριο 600 ευρω, και την εχω για internet shoping, με εχει βολεψει κατα καιρους . Also, paypal rulez !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι σε mastercard; Επίσης για να τροφοδοτείς το Paypal με λεφτά δεν χρειάζεται έτσι κι αλλιώς μια πιστωτική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το payal είναι συμβατό με visa electron. Mastercard χρεωστική δεν έχω δει ποτέ μου, δεν ξέρω αν υπάρχει.

Τέλος μπορείς να στείλεις λεφτά στο paypal account σου μέσω τραπέζης αλλά πληρώνεις κανένα 20? το έμβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο. Η υπόθεση έχει δύο παραμέτρους, έχει θετικά, έχει και αρνητικά, οποτε δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι

Πιστεύω ότι ώρες ώρες είναι αναγκαιότητα αλλά όσο υπάρχει δυνατότητα αποφυγής καλό είναι να μένουμε μακριά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ώρες ώρες είναι αναγκαιότητα αλλά όσο υπάρχει δυνατότητα αποφυγής καλό είναι να μένουμε μακριά τους

Έτσι!! ειδικά αν δεν μπορούμε να ελένξουμε τον εαυτό μας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Δεν έχω αλλά θέλω να βγάλω να παίζω στοίχημα στο ίντερνετ. :redface: Καλύτερα να μη βγάλω ε? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βγάλε debit card
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Μια ερώτηξη, σόρρυ αν έχει ξαναγίνει...
Ως ανήλικος, μπορώ να βγάλω προπληρωμένη πιστωτική?
Να πάω στον τραπεζίτη, να του σκάσω το μετρητό και να μου την βγάλει ρε αδερφέ. Ξηγημένα πράματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην Millennium, HSBC, Citibank σίγουρα όχι ... για τις άλλες δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Steve

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σε καμία δεν γίνεται. Χρεωστική = λογαριασμός αρά χρειάζεσαι οπωσδήπτε ΑΦΜ άρα πρέπει να είσαι 18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Η τράπεζα Κύπρου βγάζει προπληρωμένες.Πρόσφατα έβγαλε ο πατέρας μου:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ρε παιδιά όπως ΟΛΑ τα πράγματα αν γίνεται αλόγιστη χρήση παραπέμπουν σε κίνδυνο έτσι είναι και με τις πιστωτικές.
Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τον τελευταιο μηνα απο επιστροφες των καρτων πρεπει να ειχα περιπου 100ε κερδος... μεταμορφωμενο σε χρονο ομιλιας και σε δωρεαν αγορες σε μαγαζια απο οπου ειμαι ετσι κι αλλιως πελατισσα.
οποτε, επαναλαμβανω οτι ειμαι πολυ πολυ ευχαριστημενη και οτι ο κοσμος δεν θα επρεπε να φοβαται, εκτος αν ειναι παντελως ανικανος να κανει μια στοιχειωδη διαχειρηση των οικονομικων του.

Μια ερώτηξη, σόρρυ αν έχει ξαναγίνει...
Ως ανήλικος, μπορώ να βγάλω προπληρωμένη πιστωτική?
Να πάω στον τραπεζίτη, να του σκάσω το μετρητό και να μου την βγάλει ρε αδερφέ. Ξηγημένα πράματα.:P
νομιζω οχι. πρεπει να περιμενεις κανα χρονο εστω...
παντως, θα μπορουσε να στη βγαλει καποιος αλλος. σκαει το ρευστο, παιρνει την καρτουλα, την εχεις εσυ και αγοραζεις(μεσω νετ υποθετω,αλλιως δε γινεται...θα ναι στου αλλου το ονομα και θα χρειαζεσαι ταυτοτητα για κανονικες αγορες απο μαγαζια..)

παντως, μια πολυευκολη λυση ειναι να βρεις καποιον που εχει ηδη καρα, και να δικαιουται να δωσει και σε φιλους του...

για παραδειγμα εγω, εχω μια καρτα και μιας και ειμαι κυριος κατοχος μπορω να πω να βγαλουν και στον Α, και στον Β και στον Γ, την ιδια καρτα με εμενα... με ιδια προνομια και ιδια επιστροφη φορου...

οποτε απλα περιμενε ενα χρονο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aligator21

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οταν πονάει χέρι δεν υπάρχει η μόνη λύση να κόψουμε το χέρι... αυτό που θέλω να πω είναι οτι η πιστωτική μπορει να είναι ένα χρήσιμο εργαλείο με σωστή χρήση. Εγώ είμαι υπερ τις πιστωτικής... αρκεί να γίνεται σωστή χρήση
θα συμφωνήσω εδώ με τον Bone.
Είμαι κι εγώ υπέρ τις πιστωτικής και φυσικά της σωστής χρήσης της!

Πάντως αυτό που λέτε με τους τόκους δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου στην Πειραιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Προσοχή σε όσους έχουν citibank πιστωτική. Υπάρχει μια ασφάλεια που σε περίπτωση πρόβλημα υγείας σου πληρώνει η ασφάλεια την ελάχιστη δόση. Όμως κάθε μήνα πληρώνει για αυτή την ασφάλεια το 1/1000 των αγορών.

Αν και προσωπικά μου αρέσει η ιδέα, φοβάμαι ότι αρκετοί που δεν έχουν διαβάσει τους όρους θα τρομάξουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Προσοχή σε όσους έχουν citibank πιστωτική. Υπάρχει μια ασφάλεια που σε περίπτωση πρόβλημα υγείας σου πληρώνει η ασφάλεια την ελάχιστη δόση. Όμως κάθε μήνα πληρώνει για αυτή την ασφάλεια το 1/1000 των αγορών.

Αν και προσωπικά μου αρέσει η ιδέα, φοβάμαι ότι αρκετοί που δεν έχουν διαβάσει τους όρους θα τρομάξουν

μου το προτειναν κι εμενα..
αλλα δε το εκανα...
δε διαβασα ορους αλλα το ψιλοφοβαμαι λιγο.
το χεις ψαξει εσυ? ποια καρτα εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν την αίτηση την κάνεις μέσω Internet τότε στους όρους λέει ότι μπαίνει αυτόματα.

Κοιτά, δεν το θεωρώ 100% χρήσιμο επειδή χτύπα ξύλο αν πάθεις κάτι στέλνεις κάποιον άλλον να πληρώσει. Επίσης για εφαρμοστεί η ασφάλεια πρέπει να μπεις σε νοσοκομείο.

Έχω από την Citibank την Vodafone
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top